Mazowiecki dient ontslag regering in re J Koude Oorlog ten einde, Zuidoost-Azië bewapent ff: \c iammd Thatcher kiest voor Major Meergeld Waalse leraren: eind extra schoolvakantie L/ C0' Vi s SLACHTOFFER AANSLAG BEGRAVEN Mandela en De Klerk praten over geschillen DINSDAG 27 NOVEMBER 1990 BUITENLAND PAGINA 7 Poolse premier trekt consequenties uit nederlaag WARSCHAU (AP/ANP) - De Poolse premier Tadeusz Mazowiecki heeft gisteren het ont slag van zijn regering ingediend bij president generaal Jaruzelski, nadat hij zondag bij de eerste directe presidentsverkiezing een verpletterende nederlaag leed tegen Lech Walesa en de zakenman Stanislaw Tyminski. Het ontslag moet worden goedgekeurd door het Poolse parlement. "Polens pijnlijke maar noodzakelij ke programma om uit de economi sche malaise te raken, kan alleen worden uitgevoerd met de instem ming van de meerderheid van de natie", zei Mazowiecki na een spoedberaad van het kabinet in een verklaring voor de televisie. "De sa menleving heeft haar keuze be paald". Mazowiecki, die in 1989 de eerste niet-communistische premier in het Oostblok werd en een begin maakte met pijnlijke economische hervor mingen, had tevoren gezegd zijn ambt te zullen neerleggen en in de oppositie te gaan als hij de verkie zingen zou verliezen. "De door mijn regering aange hangen visie om een Poolse demo cratie en een gezonde economie te scheppen is in twijfel getrokken," zei Mazowiecki. "Tijdens de cam pagne zijn veel loze beloften gedaan en zijn de regering en ikzelf met har de, dikwijls demagogische beschul digingen aangevallen". Mazowiecki verklaarde dat hij geen verantwoording kon nemen voor de verkiezingsbeloften van de andere kandidaten. "Zij moeten nu de verantwoording nemen voor wat zij hebben beloofd". Walesa, die zijn vroegere raadge ver Mazowiecki voor het premier schap had voorgedragen maar van hem verwijderd raakte omdat hij Tadeusz Mazowiecki. (foto ap) Uitgaansverbod De lokale autoriteiten in de Indiase deelstaat Punjab hebben gisteren voor de stad Jullunder een avond klok ingesteld nadat eerder separa tistische sikhs vijftien hindoes had den gedood. Het uitgaansverbod werd ingesteld toen hindoes zich voor het ziekenhuis verzamelden en voorbereidingen troffen voor de crematie van de doden. Alleen een klein aantal van hen mag de crema tie bijwonen om nieuwe ongere geldheden te voorkomen. Servië De communistische autoriteiten in Servië, de grootse deelrepubliek in Joegoslavië, zijn gisteren gezwicht voor de eis van de oppositie de kies wet te veranderen om te voorkomen dat anders de eerste vrije verkiezin gen op 9 december worden geboy cot door de oppositie. Het is nu mo gelijk dat leden van de oppositie kunnen deelnemen aan het tellen van de stemmen en zitting kunnen nemen in verkiezingscommissies. Vorige week vrijdag werd dit ver zoek in het parlement nog verwor pen. Bangladesh Op het terrein van de universiteit van Dhaka zijn gisteren 1 dode en minstens 25 gewonden gevallen tij dens vechtpartijen tussen groepen studenten. De gevechten waren uit gebroken nadat aanhangers van een factie zondag hadden geschoten op een betoging die was georganiseerd door een andere factie. Beide groe pen behoren tot de Nationalistische Partij Bangladesh, die samen met de Awami Liga oppositie voert te gen de regering van president Hus- sain Muhammad Ershad. Staking De stakingsoproep van de Bulgaar se oppositionele vakbond Podkre- pa om het aftreden van'premier An drei Lukanov te bewerkstelligen is gisteren slechts door een klein deel van de arbeiders opgevolgd. Tien duizenden staakten in het hele land en in de hoofdstad Sofia hielden 50.000 mensen een ondersteunende demonstratie, maar het grootste deel van de werknemers ging ge woon aan het werk. Brazilië De Braziliaanse president Fernan do Collor de Mello heeft zondag een gevoelig verlies geleden. De door hem gesteunde kandidaten hebben in de tweede ronde van de gouver neursverkiezing, die in 15 van de 27 deelstaten noodzakelijk was, het onderspit gedolven. Dat blijkt uit de resultaten die gisteren, deels offi cieus, zijn bekendgemaakt. ontevreden was over het tempo van de hervormingen, leek door de be slissing van de premier verrast en teleurgesteld te zijn. "Dat is verant woordelijkheid", zei hij sarcastisch, toen hij thuis in Gdansk van het nieuws op de hoogte werd gesteld. "Laat de Polen deze verantwoorde lijkheid, de vaderlandslievendheid en deze democratie van Mazowiecki maar zien". Walesa, die eerder aarzelde of hij de strijd zou aangaan met de over gebleven tegenkandidaat Stanislaw Tyminski, heeft besloten mee te doen aan de tweede ronde. Walesa heeft Tyminski voor "een ongeluk in de Poolse geschiedenis" uitge maakt. Het 'ongeluk' zelf verklaarde gis teren dat hij de verkiezingen in de tweede ronde zal winnen. "Ik ben niet bang voor Walesa", aldus de in Canada en Peru rijk geworden Ty minski gisteren op zijn verkiezings hoofdkwartier in Warschau. Walesa kreeg in de eerste ronde bijna 40 procent van de stemmen. Tyminski kreeg 23 procent, Mazo wiecki 18 procent en de rest werd verdeeld over drie andere kandida ten. De opkomst was 60,6 procent, aldus cijfers van de verkiezings- Premier Cambodja verwerpt VN-plan BANGKOK (Rtr/UPI) - Premier Hun Sen van Cambodja verwerpt het plan om het landsbestuur tijde lijk in handen te geven van de Ver enigde Naties. De vijf permanente leden van de VN-Veiligheidsraad en Indonesië bereikten afgelopen weekeinde in Parijs overeenstem ming over de uitvoering van het vre desplan. Hun Sen wil dat de VN-functiona- rissen geen bestuurlijke macht krij gen. Bovendien eist hij dat de VN- eenheden slechts licht gewapend zijn. Het VN-leger moet volgens hem een buffer vormen tussen de strijdende partijen en toezicht hou den op de verkiezingen. De premier herhaalde verder zijn bezwaar te gen de ontwapening van de rivalise rende groepen; hij meent dat de communistische Rode Khmer niet te vertrouwen is en uit is op herstel van haar macht. Op de conferentie in Parijs is voorgesteld dat prins Norodom Sihanouk, politiek leider van de verzetscoalitie, voorzitter wordt van de opperste nationale raad. Maar de discussie over het leiderschap tus sen de vier partijen is nog altijd niet gesloten. Sihanouk wil dat de vier partijen zo snel mogelijk naar Parijs komen om een oplossing uit te wer ken voor de resterende geschilpun ten. t)e andere partijen hebben op zijn pleidooi tot nu toe echter niet gereageerd. Brug stort in bij officiële opening MEXICO-STAD (AP) - Tijdens de officiële opening heeft een hang brug in het oosten van Mexico het door fouten in het constructiemate riaal volledig laten afweten. De hon derd gasten, inclusief vele notabe len, die de brug gistermiddag cere monieel in gebruik wilden nemen, doken met brug en al de rivier La Antigua in. Dertig mensen raakten gewond; negen moesten opgeno men worden in het ziekenhuis. De hangbrug zou twee provinciestad jes met elkaar verbinden. Van IPS-correspondent Ramon Isberto MANILA Het contrast tussen Europa en Zuidoost-Azië kan niet groter zijn. De Europese regerings leiders hebben vorige week offi cieel de Koude Oorlog ten grave ge dragen. De nieuwe Europese orde is bezegeld met de ondertekening van een omvangrijk wapenverminde- ringsverdrag. De staten in Zuidoost-Azië zijn zich echter juist in een hoog tempo aan het bewapenen. Bovendien gaan stemmen op om de tot dusver puur economische Associatie van Zuidoostaziatische landen (Asean), waaraan Indonesië, de Filipijnen, Thailand, Singapore, Malaysia en Brunei deelnemen, ook een militair karakter te geven. Thailand heeft het voortouw ge nomen in de regionale bewape ningswedloop. Zowel in de Ver enigde Staten als in China heeft Thailand grote inkopen gedaan. Van Washington kochten de Thais F16-gevechtsvliegtuigen, lichte en zware tanks, helikopters en Lock heed verkenningsvliegtuigen. Bangkok zou nog eens 350 Ameri kaanse tanks, een helikopter-vlieg- dekschip en een aantal maritieme verkenningsvliegtuigen willen aan schaffen. commissie die zijn verspreid door het officiële persbureau PAP. Het is nog niet bekend of Mazo wiecki in de tweede ronde zijn steun zal geven aan een van de twee overgebleven kandidaten. LONDEN (GPD/AP) - Als laatste lid van het huidige Britse kabinet heeft premier Margaret Thatcher gisteren kenbaar gemaakt wie haar favoriet is. Volgens een van haar naaste medewerkers geeft Thatcher vanavond haar stem aan minister van financiën John Major, een van de drie kandidaten. De woordvoerder sprak tegen dat Thatcher opstapt als Lagerhuislid indien Michael Heseltine haar op volger wordt. Heseltine was de man die vorige week de strijd aanging met Thatcher en haar aftreden for ceerde. "De premier is voor Major, omdat hij de kandidaat van het volk is", al dus de zegsman. "Hij is eigenlijk een soort arbeidersheld, die op ei gen kracht de weg naar boven heeft afgelegd. Wat dat betreft is hij een voorbeeld van een klasseloos Enge land". Major is de zoon van een circusar* tiest die het zonder veel opleiding tot een vooraanstaande positie in de Britse politiek schopte. In 1981 werd hij in het Lagerhuis gekozen en vorig jaar werd hij minister, eerst van buitenlandse zaken en later van financiën. De aanhangers van Major behoren tot de rechtervleugel van Ook Malaysia richt zich op ver sterking van de verdediging van de economische belangen. In 1988 sloot Malaysia met de Britse rege ring een defensiecontract ter waar de van 3,2 miljard gulden. Er is een nieuwe marinehaven aangelegd bij Kota Kinabalu, aan de noordweste lijke kust van Sabah, een ideale uit- valshaven naar de Zuidchinese Zee. Voorts is een nieuw helikopter-on derdeel aan de luchtmacht toege voegd. Het kleine Brunei wil het bereik van zijn strijdkrachten uitbreiden ter bescherming van de in zee gele gen olievelden en maritieme econo mische zones. Het economisch snel opkomende Indonesië, ten slotte, is bezig met een geleidelijke verster king van zijn hele defensie; van Ne derland werden drie fregatten ge kocht en van de Amerikanen twaalf F-16 gevechtsvliegtuigen, alsmede ander militair materieel. Plannen voor verdere uitbreiding van de ma rine zijn om financiële redenen voorlopig opgeschort. De Asean-landen vrezen dat de'af- tocht van de twee supermachten uit de regio leidt tot een machtsva cuüm, dat een van de regionale gro te mogendheden, China, Vietnam en India, graag opvult. De Asean- landen zijn ervan doordrongen dat ze om deze ontwikkeling voor te Van onze correspondent Hans de Bruijn BRUSSEL - Voor honderddui zenden Belgische kinderen komt morgen waarschijnlijk een eind aan een lange extra 'vakantie'. Gedu rende zes weken konden de meeste scholieren in het Franstalige deel van België thuisblijven, omdat hun leraren staakten. Sinds de 'echte' grote vakantie hebben de meeste leerlingen nog maar twee weken les gehad. Maar nu lijkt een eind te komen aan de acties van de Franstalige leerkrachten voor meer geld en meer werkgelegenheid. De twee grote politieke partijen in Wallonië, de christendemocratische PSC en de socialistische PS, bereikten za terdag een akkoord met de vakbon den van het onderwijzend perso neel. Hun achterbannen moeten het vandaag goedkeuren. De stakingsacties hebben het on derwijs in het Franstalige deel van België grondig ontregeld. Er moet eerst een inhaaloperatie worden uit gevoerd om de leerlingen tenminste een deel van de opgelopen achter stand te laten inhalen. Veel ouders hebben de laatste weken hun kinde de partij en waren hartstochtelijke aanhangers van Thatcher. In de strijd om de opvolging van Thatcher als leider van de Conser- zijn meer geld in hun eigen defensie moeten steken. Overwicht VS Momenteel hebben de Verenigde Staten nog een groot militair over wicht in de regio, mede doordat de Sovjetunie zich volledig heeft te ruggetrokken uit Vietnam. Toch zal ook Washington onder druk van de begrotingsproblemen zijn militaire aanwezigheid in de toekomst aan zienlijk terugschroeven. Volgens Roberto Karniol, redac teur van het in Genève gevestigde blad International Defense Review, zullen de Amerikanen zich meer richten op Noordoost-Azië, in het bijzonder Japan. Bij het versterken van hun defen sie leggen de Asean-landen zich vooral toe op de verdediging van hun maritieme economische zones, concludeerden de militaire deskun digen. Voorheen lag het accent op de bestrijding van binnenlandse verzetsbewegingen. De vrees voor het communisme was in het verle den een van de belangrijkste bin dende factoren binnen de Asean. De economische samenwerking het doel waarmee de organisatie in 1967 werd opgericht bleek in de praktijk maar moeilijk van de grond te komen, mede omdat de lidstaten ten aanzien van veel produkten el- ren thuis moeten 'bijscholen'. De meeste scholen waren hermetisch gesloten. De Franstalige leerkrachten voe ren al vele maanden actie voor meer geld (10 procent) en werk. In het voorjaar werden al acties gehouden en in oktober hielden zij een reeks demonstraties in Brussel, die soms ontaardden in vechtpartijen met de politie. Het onderwijzend personeel stond het water tot aan de lippen en alleen harde actie bleek in staat toe gevingen af te dwingen. De Franstalige onderwijzers en leraren worden het slechtst betaald in België. Een leraar in het middel baar onderwijs begint met niet meer dan 2300 gulden per maand en staat na veertig dienstjaren nog maar op 3800 gulden bruto per maand. Een kleuterleidster heeft aan het eind van haar loopbaan maar 2800 gulden per maand. vatieve Partij en Brits premier ma ken Heseltine en Major kans van avond een absolute meerderheid van de stemmen te krijgen. De der de kandidaat, Douglas Hurd, heeft zijn ambitie moeten beperken tot het afdwingen van een derde stem mingsronde. Gisteren waren de drie kandida ten nog druk doende Conservatieve parlementariërs achter zich te krij gen. Zowel Heseltine als Major be weerde steeds dichter in de buurt te komen van de vereiste meerderheid van 187 stemmen. Minister van bui tenlandse zaken Hurd ligt volgens zijn aanhangers op een tweede plaats. Wanneer de aantallen afge vaardigden die de kandidaten be weren achter zich te hebben bij el kaar worden opgeteld, blijkt de som echter veel hoger te zijn dan de 372 volksvertegenwoordigers van de Conservatieve Partij die vandaag hun stem mogen uitbrengen. Mocht niemand er vandaag in sla gen de helft plus een van de stem men te halen, dan komt er donder dag een tweede ronde waarin geldt: winnaar is hij die de meeste stem men krijgt. De Lagerhuisleden ma ken ook een tweede voorkeur ken baar. kaars concurrenten zijn. De wapenwedloop in de regio heeft geleid tot een groeiend be wustzijn onder de Asean-landen dat de samenwerking op het gebied van defensie moet worden verbeterd. De Filipijnse minister van buiten landse zaken, Raul Manglapus, heeft in juni voorgesteld dat de Asean zich ook moet gaan buigen over veiligheidsproblemen. De or ganisatie heeft tot nu toe zorgvuldig vermeden zich met het veiligheids- en defensiebeleid in te laten, mede omdat het Indonesische lidmaat schap van de Beweging van Niet- Gebonden Landen op gespannen voet zou staan met een al te nadruk kelijke militaire rol voor de Asean. Ook het Malaysische plan om een 'zone van vrede, vrijheid, en neutra liteit' te creeren staat op gespannen voet met een 'militaire Asean'. Toenadering Niettemin zijn de eerste bewijzen Hun Vlaamse collega's verdienen iets meer, maar ook daar is het geen vetpot. De Vlamingen kregen dit jaar echter een salarisverhoging van 5 tot 6 procent, terwijl er voor de Waalse collega's niets in het vat zat. Als gevolg van het zaterdag geslo ten akkoord kunnen zij er nu echter op rekenen in 1992 zo'n vier procent meer te verdienen dan nu. De problemen in het Franstalig onderwijs zijn een direct gevolg van de staatshervorming in België, waarbij de verantwoordelijkheid voor het onderwijs van de nationale regering werd overgeheveld naar de Vlaamse en Waalse landsdelen. Maar Franstalig België bestaat in feite uit twee delen: een (culturele) gemeenschap die ook Brussel om vat en een uitsluitend Waals gewest. De financiering moest dus ook worden gedeeld, waardoor voor het onderwijs veel minder geld be- van onze correspondent Peter van Nuijsenburg JOHANNESBURG - ANC-leider Nelson Mandela en de Zuidafri- kaanse president Frederik de Klerk ontmoeten elkaar vanmiddag in Pretoria in een poging de sfeer tus sen beide partijen te verbeteren. Deze is de afgelopen weken vertroe beld door de campagne van het ANC om de regering via de mobili satie van zijn aanhang onder druk te zetten. De regering verwijt het ANC met deze 'massale actie' het geweld in de zwarte woonoorden in de hand te werken en het onderhandelingskli maat te bederven. Het ANC heeft nu dezelfde vrijheid als elke andere po litieke partij en hoeft zich niet lan ger te gedragen als een verzetsbe weging, zo viel in het regerings kamp te beluisteren. De huidige campagne zou boven- van de toenadering op defensiege bied er al. Singapore hield in de cember voor het eerst gemeen schappelijke militaire oefeningen met Malaysia en Indonesië. Voor volgend jaar staan gemeenschappe lijke manoeuvres van Malaysia en Indonesië op de agenda. Nog be langrijker is het Thaise streven om het economisch centrum van het 'Gouden Schiereiland' van Indo- China te worden. Thailand,, dat mo menteel een grote economische groei doormaakt, ziet in Indo-Chi- na, waar het cultureel toch al meer verwant mee is dan met de andere Asean-staten, grote afzetmogelijk heden. Hierdoor dreigt een breuk tussen Thailand enerzijds en de an dere Asean-landen anderzijds. Dat de verhoudingen in de regio door de ontspanning tussen Oost en West volop in beweging zijn, blijkt ook uit het bezoek dat de Indonesi sche president Suharto aan Viet nam bracht. Hij is het eerste staats hoofd van een niet-communistisch Zuidoostaziatisch land dat een be zoek brengt aan Vietnam sinds het einde van Vietnamese oorlog. De Vietnamese inval in Cambodja in 1978 werd destijds door de Asean beschouwd als een ernstige bedrei ging voor de stabiliteit in de regio, en de organisatie steunde de verzet- schikbaar was dan in Vlaanderen, dat gewest en gemeenschap had sa mengevoegd. Bovendien is het Franstalig onderwijs duurder dan het Nederlandstalig. Een 'Franse' leerling kost per jaar 450 gulden meer dan een in Vlaanderen. En er zijn ruim een miljoen Franstalige scholieren. De onderwijsministers van de Franstalige gemeenschap, Grafe en Ylieff, hebben wekenlang vergeefs met de onderwijsbonden over meer geld onderhandeld. Pas toen de machtige partijvoorzitters van de PSC en de PS. Deprez en Spitaels, er vorige week aan te pas kwamen, bleek een oplossing mogelijk. In to taal moet nu zo'n 450 miljoen gul den op tafel komen. In Vlaanderen maakt men zich overigens ook zorgen over het ak koord. De Vlaamse partijen herin neren zich maar al te goed dat Vlaanderen in het verleden te vaak heeft moeten bijspringen om de fi nanciële noden van Wallonië te leni gen. Door de staatshervorming dacht men daarvan verlost te zijn. Maar in Vlaanderen is men bang straks toch weer aan de Waalse on derwij srekening te moeten meebe talen. dien in strijd zijn met het in augus tus gesloten akkoord van Pretoria, waarbij beide partijen zich hebben verplicht 'tot de beëindiging van het klimaat van geweld en intimida tie'. Het ANC heeft deze beschuldi ging afgewezen. "Massale actie is het enige middel van protest zolang de zwarte meerderheid geen stem recht heeft", aldus Mandela. Hoewel de verhouding tussen beide partijen als 'gespannen' wordt gekenschetst, houdt nie mand rekening met een breuk. Zo wel De Klerk als Mandela hebben zich de afgelopen week onthouden van uitspraken die het conflict op de spits hadden kunnen drijven. Dat van een crisis nog geen spra ke is, blijkt volgens het doorgaans goed ingelichte Afrikaner dagblad Beeld ook uit het feit dat de moge lijkheid van een derde topontmoe ting tussen delegaties van beide partijen op de agenda staat. scoalitie onder leiding van Noro dom Sihanouk, die poogde het door Vietnam gesteunde bewind van Hun Sen ten val te brengen. Het bezoek van Suharto is dan ook een radicale breuk met het offi ciële Asean-beleid, maar geen van de andere lidstaten heeft een ver oordeling laten horen. Ofschoon de kwestie-Cambodja hoog op de agenda zal staan, heeft Vietnam niet onder stoelen of banken gestoken dat men graag economische en technische samenwerking met de Asean zou aangaan, om de weder opbouw van de Vietnamese econo mie meer vaart te geven. Opmerkelijk genoeg blijkt Hanoi ook militaire voordelen te zien in het aanhalen van de banden met de Asean, nu de steun uit de Sovjetu nie grotendeels is weggevallen. Een Vietnamese diplomaat liet er geen twijfel over bestaan waar men be ducht voor is: "Als China als militai re en Japan als economische mo gendheid de handen ineen slaan, zal Zuidoost-Azië het niet overleven". Het is een vrees die de Asean-lan den, waar de herinnering aan het Ja panse militarisme nog sterk leeft, van harte delen, en die mogelijk een nieuwe bindende factor kan wor den tussen Asean en Indo-China. RISHON LEZION - De vader van de 32-jarige Haim Ashkenzi rouwt tijdens de begrafenis van zijn zoon, een van de vier Israëli's die zondag werden gedood bij een aanslag bij de grens met Egypte. De aanslag is opgeëist door een fundamentalistische groepering, Islamitische Jihad-Jeruzalem. De Israëlische minister Levy (buitenlandse za ken) heeft gisteren gezegd dat de Egyptische regering harder moet optreden tegen extremisten. Premier Shamir van Israël drong er gisteren bij Egypte op aan de media aan banden te leggen, omdat zij zich schuldig zouden maken aan anti-Israëlische propaganda en daardoor aanzetten tot het soort aanslagen als dat van zondag, (foto afp) Najibullah: wapens vernietigen, Afghanistan onder toezicht VN KABUL (Rtr/AFP/AP) - President Najibullah van Afghanistan heeft gisteren aangekondigd dat hij bin nenkort met een nieuw vredesplan komt dat van zijn land een "gedemi litariseerde zone" moet maken dat onder toezicht moet komen van de Verenigde Naties. Najibullah zei verder bereid te zijn de wapenaan voer uit de Sovjetunie te stoppen en alle arsenalen te vernietigen. Op een persconferentie in de Af ghaanse hoofdstad Kabul zei Naji bullah dat wel eerst alle partijen met het vredesplan moeten instem men alvorens over te gaan tot ver nietiging van de wapenarsenalen. In het verleden heeft het Afghaanse verzet, de mujaheddin, vredesvoor stellen altijd verworpen omdat het niet met Najibullah wil samenwer ken. Najibullah zei dat hij onlangs in Genève een aantal voorstellen heeft ontvangen van aanhangers van de voormalige Afghaanse koning Zahir Shah, die in Rome in balling schap leeft. Een woordvoerder van de koning heeft dat echter ontkend. Tijdens zijn verblijf in Genève heeft Najibullah naar eigen zeggen ook ontmoetingen gehad met de Af ghaanse oppositie, en op de terug- Kapers in werkkamp MOSKOU (AP) - De rechtbank in Leningrad heeft gisteren vier man nen, die afgelopen zomer hebben geprobeerd met een gekaapt vlieg tuig van Aeroflot naar Zweden te reizen, veroordeeld tot een werk kamp. De zwaarste straf, acht jaar, kreeg de 27-jarige Georgy Abcha- zaka. De anderen kregen zes jaar, tweeëneenhalf jaar en twee jaar. weg in de Iraanse plaats Mashad kort gesproken met Iraanse autori teiten. Ongeveer negen verzetsgroe pen hebben hun zetel in Iran. In het verleden heeft de regering van Najibullah meermalen gezegd met islamitische guerrillastrijders overlegd te hebben, maar de rege ring heeft altijd geweigerd de groe pen te noemen waarmee gesproken zou zijn. Ook gisteren weigerde Na jibullah te zeggen wie zijn gespreks partners waren. Verzetsgroepen in Pakistan hebben de Afghaanse au toriteiten ervan beschuldigd verha len over zulke gesprekken in de we reld te sturen om het verzet, dat toch al verre van eensgezind is, nog verder te splijten. China klaagt leiders protestbeweging aan wegens opruiing PEKING (AP) - De Chinese autori teiten hebben twee vermeende lei ders van de vorig jaar zomer bloedig neergeslagen democratiseringsbe weging aangeklaagd wegens oprui ing. Als zij schuldig worden bevon den, kunnen zij de doodstraf krij gen. De aangeklaagden zijn Chen Ze ming, de uitgever van het inmiddels verboden weekblad Economie Stu dies, en Wang Juntao, de hoofdre dacteur van het blad. Het is volgens ingewijde zegslieden voor het eerst dat een dergelijk zware aanklacht is ingediend tegen Chinese intellectu elen die betrokken waren bij de de mocratiseringsbeweging. Het de partement voor buitenlandse zaken van Peking zei gisteren niets van deze zaak af te weten.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7