'Ze dreigt9 ze is lastigPrima Conflict tussen democratie en rechtsstaat Abortus in Polen Berenschot-adviseur: Maij-Weggen chaotisch maar consequent DINSDAG 27 NOVEMBER REPORTAGE i GEESTELIJK LEVEN UTRECHT Rekeningrij den, tolheffingen, snelheids begrenzers, spitsvignetten, accijnsverhogingen. De mi nister van verkeer en water staat Hanja Maij-Weggen zit de automobilist achter de broek en maakt hem elke week met nieuwe plannetjes aan het schrikken. Op de vraag of dergelijke ideetjes succesvol in de praktijk kunnen worden gebracht, fronst drs. L. Markensteyn, directeur van het adviesbu reau voor beleidsvorming en organisatie Berenschot in Utrecht, de wenkbrauwen. Maar zowel als organisatie deskundige en als mens en automobilist kan Markens teyn sympathie opbrengen voor deze minister. "Zij mag dan met al die plannen wel chaotisch overkomen, maar ze probeert op haar eigen consequente manier Nederland te bevrijden van files en smog". Er dreigt echter een gevaar. "Een al jaren oud Haags ge vaar". zegt Markensteyn. "Ministers verslikken zich er wel vaker in, zo hebben we ervaren. Zij brengen na melijk een plan naar buiten, stippe len daarvoor een beleid uit, maar hoe je het uitvoert is hun zaak niet meer". Weliswaar is er volgens Markens teyn een duidelijke kentering ten goede te zien op het Binnenhof, maar nog steeds heeft hij de indruk dat beleidsmakers zich te weinig bekommeren om de uitvoerbaar heid van een plan. "Ik weet niet of Maij-Weggen dezelfde fouten maakt; ik kan niet achter de scher men van het ministerie kijken. Het lijkt mij, vanuit mijn vakgebied, dat ze haar vingers behoorlijk kan bran den aan het organiseren en uitvoe ren van dat spitsvignet. Wie rijdt er straks op de weg om te kijken of we wel allemaal een sticker hebben? Waar kun je een dagkaart kopen en wie controleert dat dan weer? Gaan ze bij de Rijksdienst voor het Weg verkeer in Veendam een speciale af deling inrichten om die tienduizen den foto's die per dag worden ge maakt, na te kijken? Ik heb de in druk dat het onwerkbaar is". Status Er is hoop, want het kabinet heeft dat spitsvignet inmiddels op de lan ge baan geschoven, maar de chaoti sche publieke discussie die aan dat besluit vooraf ging spreekt boekde len. Omdat Berenschot de afgelo pen jaren diverse reorganisatie-op-, drachten van de overheid kreeg, weet Markensteyn maar al te goed hoe het er op de ministeries aan toe gaat. "En ik ben zelf ambtenaar ge- Maij-Weggen en de strijd tegen de auto. Markesteyn (inzet rechts): "Als bestuurder moetje misschien wel roomser dan de paus zijn". weest. Als je status wilt, moetje zor gen beleidsambtenaar te worden. Zo'n ambtenaar die alleen maar be zig is met plannen. Die met dossiers door de gang loopt en die zomaar met een nieuw plan bij de minister kan binnenlopen. De topmensen zijn beleidsmakers, geen uitvoer ders. Dat lijkt de laatste tijd wel wat te veranderen overigens". Bij de politici heeft 'nieuw beleid' ook jarenlang de grootste interesse gehad. "Maar het probleem is altijd geweest dat ze de interesse verlo ren, zo gauw de Tweede Kamer het goedkeurde. De uitvoering zou geen problemen geven, want er was immers een 'beleid' geformuleerd. En de beleidsambtenaar was alweer met nieuwe dingen bezig. Politici hebben geen flauw idee hoeveel kwaliteit er nodig is een beleid suc cesvol ten uitvoer te brengen. Kijk naar de studiefinanciering. Mooi ge formuleerd, maar in de praktijk een puinhoop". Signaal De minister van verkeer en water staat maakt op Markensteyn een frisse indruk. "Ik zei al dat ik niet goed kan inschatten of ze de uitvoe ring van al die nieuwe plannen ver geet. Maar ik denk wel dat ze zeer bewust bezig is. Zij geeft een duide lijk signaal: 'Verwacht van mij niet dé oplossing van een probleem, waaraan we tientallen jaren niets hébben gedaan. Maar ik ben er mee bezig'. Dus zegt ze elke week iets om uiteindelijk iedereen ervan te overtuigen dat het zo niet langer kan. Impulsief of niet, ik vind dat trekje in Maij-Weggen sympathiek. Ik vermoed zelfs dat er consequent beleid achter al haar uitspraken zit". De overheid heeft geprobeerd het auto-probleem te beheersen en dat is mislukt. Markensteyn: "Dus zit ze de automobilisten nu flink achter de broek, zij laat ze niet meer ont snappen. Het lijkt er op dat ze uit is op effectbejag, maar op mij maakt dat geen slechte indruk. Ze dreigt, ze is lastig en ze zegt tegen autorij dend Nederland: 'Ik hou jullie in de gaten.... Ik heb jullie goed in 't snotje. Als ik jullie niet met zachte middelen die file uitkrijg, dan gaat het straks met harde maatregelen'. En ze weet heel goed dat ze weer stand oproept omdat we zo aan die auto hechten. Ze straalt naast on verzettelijkheid. onberekenbaar heid en arrogantie ook eerlijkheid en betrokkenheid uit. Prima". Vraagtekens Een baas moet het probleem erken nen en prioriteiten geven aan de op lossing ervan. Dat is in elk bedrijf zo en dus ook bij de BV Nederland. En de mensen in de directe omgeving van de baas moeten er vervolgens ook van overtuigd zijn dat alle aan dacht naar de oplossing van het pro bleem moet. "Wat dat betreft heb ik een dubbel oordeel over Maij-Weg- gens organisatie", zegt Markens teyn. "Aan de ene kant is het goed dat ze laat merken betrokken te zijn bij snelheidsoverschrijdingen, on gevallen, files en openbaar vervoer. Er gebeurt namelijk helemaal niks op ministeries en in de Tweede Ka mer als een minister niet duidelijk laat merken dat iets belangrijk is". "Maar je kunt ook stellen dat er teveel nieuwe plannetjes te kort achter elkaar worden gepresen teerd en dat is organisatorisch niet goed. We raken het overzicht kwijt en zien er geen samenhang meer in. En als er over de uitvoering direct onduidelijkheid bestaat en er daar over door allerlei organisaties te rechte vraagtekens bij zo'n plan worden gezet, wordt de invoering ervan alleen maar lastiger. Iedereen denkt van te voren al dat 'het toch niks wordt"'. Het stoort Markensteyn dat poli tici heel vaak hun 'voorbeeldfunc tie' onderschatten. "Wat maakt het voor indruk dat een politicus roept dat we het autogebruik moeten be perken, terwijl hij of zij zelf voor el- (foto GPD) ke duizend meter de auto met chauffeur neemt? Ik heb het dan niet over de treinreizende Maij- Weggen. Elke individuele automo bilist zal dan voor de buis gezeten denken: 'Bekijk het maar'. En de uitvoering van het beleid kun je dan wel vergeten. Dit is niet zomaar een voorbeeld, dit is de praktijk van dit moment". Markensteyn noemt het begrijpe lijk dat kamerleden tegen een OV- jaarkaart stemden en hun auto wensten te behouden, vanwege de afstanden die ze dagelijks moeten afleggen. "Maar leg dan het publiek goed uit waaróm! Bovendien komt zo'n Kamerdebat op een verkeerd moment, namelijk als we net naden ken over maatregelen hoe we zoveel mogelijk automobilisten in de trein krijgen. Ik weet wel dat het niet re ëel is óm van een kamerlid te eisen om met hét openbaar vervoer te rei zen. Maar je geloofwaardigheid als bestuurder gaat er niet echt op voor uit". "Als bestuurder moet je mis schien wel roomser dan de paus zijn. Op zo'n moment moet je laten zien dat je erkent dat een landelijk probleem ook je eigen probleem is. Dan krijgt een politicus uitstraling en dan komt een overheid geloof waardig over". Voor de vuist weg heeft minister president Lubbers in een toespraak tot rechters en officieren van justitie de moeilijke verhouding tussen 'het recht' en 'de politiek' geanalyseerd. De burgers vertrouwen de politiek niet, dus lopen ze alsmaar naar de rechter. Daar komt het verhaal van de premier, afgelopen zaterdag in Arnhem bij de Nederlandse Vereniging voor Rechtspraak, op neer. "De overheid heeft bij de burgers het beeld gekregen van een rechts- aantaster", zei de minister-presi dent. De bezuinigingen van de jaren tachtig hebben bij de burgers het beeld opgeroepen van 'mijn rechten worden aangetast'. Er kwam steeds meer gedetailleerde wet- en regel geving, maar lang niet altijd waren de regels in de praktijk werkbaar. De kwaliteit en de controleer baarheid van wetten liet steeds va ker wensen over, erkende Lubbers. Om deze reden is vorige week te elf der ure de invoering van het spits vignet afgelast. Het invoeren van maatregelen is iets anders dan toe zicht houden op de naleving ervan. De burger geneert zich ook niet meer voor overtredingen, klaagde de premier. Samenvattend: meer sociale controle, meer plichten voor de burgers, minder nadruk op de verwezenlijking van allerlei aan spraken en rechten. Vormfouten Pikant in de toespraak van Lubbers was zijn opvatting dat niet alleen de burgers, maar ook de rechters zich tegenover wetgever en bestuur heb ben opgesteld. Het imago van de overheid als aantaster van rechten 'zal ook naar de rechterlijke macht uitstraling hebben gehad', zei pre mier Lubbers in Arnhem. De rech ter is op de voorgrond getreden als beschermer van de individuele bur ger tegen overheid. De rechtspraak en 'de politiek' kwamen gedurende de jaren tachtig steeds vaker met elkaar in aanva ring. Volgens de regering is bij voor beeld de rechtsbescherming in strafzaken te ver doorgeschoten. Enkele spectaculaire gevallen van Lubbers: "De overheid heeft bij de burgers het beeld gekregen van een rechtsaantaster (foto ANP) vrijlating wegens zogeheten 'vorm fouten' door Justitie hebben het pu bliek hier met de neus op gedrukt. Twee maanden geleden joeg pre mier Lubbers een deel van de rech terlijke macht in de gordijnen door openlijk een pleidooi af te steken voor zwaardere straffen. Daarmee wekte hij op zijn minst de schijn on voldoende doordrongen te zijn van de positie van de onafhankelijke rechter in het Nederlandse staats bestel. Trias politica Staatsrechtelijk interessant zijn de problemen rond de toetsing door de rechterlijke macht van de wetge ving. We zijn toe aan een fundamen tele discussie over de trias politica, stelde minister-president Lubbers in Arnhem. De 'driemachtenleer' is gebaseerd op een principiële schei ding tussen de wetgevende, de be stuurlijke en de rechtsprekende macht. Om de vrijheden van de burgers te handhaven, mogen de drie mach ten niet te veel op eikaars terrein ko men. De onafhankelijke rechter mag zich niet teveel met de wetge ving bemoeien, want daartoe dient de gekozen volksvertegenwoordi ging. En de regering (de uitvoeren de macht) moet zich verre houden van de onafhankelijke rechtspraak. In Nederland - waar de machten scheiding nooit absoluut is doorge voerd - is de aloude leer van de trias politica onder meer te herkennen in de grondwetsbepaling die stelt dat de rechter niet mag beoordelen of een wet al dan niet in overeenstem ming is met de grondwet. Deze re gel noemt men het verbod van 'con stitutionele toetsing'. Van 1848 tot 1983 was het toetsingsverbod on de grondwet uitgedrukt in een be roemde slagzin: 'De wetten zijn on schendbaar'. Enkel en alleen de volksvertegenwoordiging zou be voegd zijn om te beoordelen of de democratisch tot stand gekomen wet in overeenstemming is met de grondwet. In de praktijk is deze beroemde stelling van Thorbecke allang niet meer houdbaar. Om te beginnen be perkt het toetsingsverbod zich tot de wetten in formele zin, dat wil zeggen de produkten van regering en Staten-Generaal gezamenlijk. 'Wetten' van lagere overheden (ver ordeningen van gemeenten of pro vincies, ministeriële beschikkingen en dergelijke) mogen vanouds wel worden getoetst. Gemeentelijke verordeningen die verbieden om in het openbaar te vloeken, zijn bij voorbeeld in strijd met de grond wettelijke uitingsvrijheid en dus 'ongeldig'. Gelijke rechten Belangrijker is, dat ook de formele wet zich allang niet meer aan toet sing door de rechter onttrokken is. Weliswaar mag de rechter een wet niet in strijd met de grondwet ver klaren, maar hij mag wel toetsen aan internationale verdragen en on der bepaalde omstandigheden aan algemene rechtsbeginselen. Een be langrijk deel van de sociale wetge ving moest op grond van de recht spraak worden herzien, omdat het zogeheten kostwinnersbeginsel in strijd is met de gelijke rechten tus sen man en vrouw die in internatio nale verdragen zijn vastgelegd. De tegenstelling tussen politiek en rechtspraak over dit onderwerp liep zo hoog op, dat het vorige kabinet overwoog het verdrag inzake de burgerlijke en politieke rechten op te zeggen. In gedingen over de vrijheid van meningsuiting en andere grond Thorbecke. Zijn ideaal van de 'on schendbare wet' raakt verder op de achtergrond. (archieffoto) rechten, is niet alleen de Nederland se grondwet maatgevend. Minstens even belangrijk is het Europese Verdrag inzake de Rechten van de Mens. En daar mag de rechter zon der omhaal elke Nederlandse wet aan toetsen. In 1988 schreef de toenmalige president van de Haagse rechtbank mr. Wijnholt geschiedenis door de Harmonisatiewet Collegegelden onverbindend te verklaren omdat deze wet volgens hem in strijd was met het beginsel van de rechtzeker heid, zoals dat verankerd lag in het Koninkrijksstatuut tussen Neder land, de Antillen en Aruba, een in ternationaal verdrag dus. De Hoge Raad verwierp het vonnis van mr. Wijnholt weliswaar, maar wilde toch niet meer zo streng vasthou den aan de 'onschendbaarheid van de wet' als vroeger. Het vraagstuk van de rechterlijke toetsing van wetten wordt wel eens beschouwd als een conflict tussen democratie enerzijds (de volksver tegenwoordiging, de wetgever heeft het laatste woord) en rechtsstaat an derzijds (ook tegen besluiten van de meerderheid is bescherming van onafhankelijke rechters nodig). Het idee dat regering en Staten-Gene raal de oppermacht hebben, is on dergraven doordat de wetgeving te genwoordig vaak weinig meer is dan een beleidsinstrument. Het is halfslachtig als bestuursmaatrege len wel, maar wetten niet getoetst mogen worden. En als wetten wel aan het internationale recht, maar niet aan de grondwet mogen wor den getoetst. In zijn toespraak tot de rechters verklaarde Lubbers dat het kabinet werkt aan de opheffing van het toet singsverbod. In de regeringsverkla ring was dit overigens al aangekon digd. Er moet dan een wijziging van de grondwet komen. De enige vraag lijkt nog, of straks alle rechters een wet buiten beschouwing mogen la ten als zij menen dat deze in strijd is met de grondwet of dat hiervoor een bijzondere bevoegdheid moet wor den geschapen. De huidige minister van Justitie, mr. E. Hirsch Ballin, heeft als hoog leraar vorig jaar een pleidooi afge stoken voor een speciale procedure bij de Hoge Raad. Als een rechter twijfelt aan de grondwettigheid van een wetsbepaling, dan zou hij over deze kwestie van tevoren een uit spraak aan de Hoge Raad kunnen vragen. Een soortgelijke procedure bestaat al bij het Hof van de Europe se Gemeenschappen in Brussel als het gaat over de uitleg van het EG- verdrag. Politieke strijd In de praktijk zou de Hoge Raad dan gaan fungeren als een soort Constitutioneel Hof, zoals Duits land dat kent (het 'Bundesverfass- ungsgericht'). In de Verenigde Sta ten hebben alle rechters van hoog tot laag de bevoegdheid om wetten te toetsen aan de Grondwet, hoewel ook daar het hooggerechtshof uit eindelijk het laatste woord heeft. De rechters die de grondwettigheid van de wetgeving beoordelen, gaan - en dat is dan weer een nadeel - wel haast onvermijdelijk een politieke rol spelen. In de VS is de benoe ming van 'opperrechters' een poli tiek zwaar beladen beslissing, waar over hevige politieke strijd wordt gevoerd. Welke vorm de rechterlijke toet sing in Nederland ook zal krijgen, het oude ideaal van Thorbecke ('de. wetten zijn onschendbaar') is weer een stukje verder weggeraakt. Daar laat de toespraak van Lubbers geen twijfel over bestaan. De dubbele moraal van een rk land WARSCHAU - "Weet u, we leven in een land waar, in de opvatting van de kerk, een vrouw die anti-conceptie ge bruikt in constante zonde leeft. Bij abortus zondig je eenmalig, dus geven veel vrouwen daar de voorkeur". Er zijn niet veel landen in Europa te vinden waar zoveel abortussen worden gepleegd als in Polen. Abortus is voor veel vrouwen de belangrijkste methode voor anti conceptie. Volgens de officiële cijfers worden jaarlijks 700.000 zwangerschappen afgebroken, volgens schattingen zijn het er een anderhalf tot twee miljoen. In veel gevallen gaat het om vrou wen die al twee of drie kinderen hebben en financieel krap zitten. Er zijn ook niet veel landen te vinden waar op dit terrein zo'n dubbele moraal geldt als juist in Polen. Naast de economische cri sis vormt het de belangrijkste po litieke kwestie in het land. Sinds de communisten vorig jaar hun macht moesten afstaan, staat een verbod van abortus zeer hoog op de politieke agenda. Directeur Van Heusden. (archieffoto GPD) Evangelische Alliantie bijna op zwart zaad DRIEBERGEN (ANP) - Voor de Evangelische Alliantie, de 'para plu' van evangelisch Nederland, is het de komende maanden "let terlijk erop of eronder". Voorzit ter ds. F. H. Veenhuizen houdt niet van paniekberichten, maar heeft de achterban per brief toch maar ingelicht over de hoge fi nanciële nood. Met enige huiver roept hij daar in de tachtig aangesloten organi saties op royaal te wezen. "Wij moeten het hebben van giften van organisaties die zelf ook helemaal van giften leven. En als we inten sief fondsen gaan werven, wor den we een concurrent van onze eigen deelnemers", zegt de predi kant. De EA heeft echter dringend geld nodig om (part-time) direc teur A. van Heusden te kunnen handhaven. Hij is drie jaar gele den aangetreden en wordt nog tot 1 februari 1991 betaald door zijn vorige werkgever, Youth for Christ. Afgelopen maanden heb ben Veenhuizen en de zijnen te vergeefs geprobeerd om nieuwe evangelische geldschieters te vin den. In de drie jaar dat de EA een di recteur kent, heeft de organisatie een duidelijk gezicht gekregen, aldus Veenhuizen. Zonder Van Heusden. de enige betaalde kracht, stort het werk helemaal in. De EA heeft zich vooral ge richt op de ondersteuning van de deelnemende organisaties. Deze waarderen het werk enorm, maar laten dat financieel niet blijken, zegt de predikant. Het is dan ook niet makkelijk om in Warschau een arts te vin den die zich openlijk wil uitspre ken tegen het verbod op abortus dat in de Senaat al is aangenomen en alleen nog door de Tweede Ka mer moet. Tadeusz, een jonge arts verbonden aan de gynaecologi sche kliniek van de medische fa culteit, is een uitzondering. Maar ook hij verzoekt dringend zijn echte naam niet te vermelden. Het instituut is een van de beste vrouwenklinieken in Warschau. Toch is het aantal abortussen er heel laag: twee tot drie per maand. Een jaar geleden waren het nog er vier keer zoveel. Maar een van de eerste maatregelen van de nieuwe regering was een strakkere handhaving van de be staande abortuswet. Daarin staat dat een abortus pas mag worden uitgevoerd na onderzoek door twee artsen en een psychiater. Sindsdien zijn abortussen in het ziekenhuis nog minder popu lair dan ze al waren. Hoewel de behandeling er gratis en veiliger is, gaven veel de meeste vrouwen altijd al de voorkeur aan een pri- vé-kliniek. Dat kost weliswaar ze ventig dollar, maargarandeert discretie. Veel privé-klinieken zijn bereid met de procedures te sjoemelen: de meeste abortussen vinden namelijk zwart plaats om de belasting te ontduiken. In de nieuwe wet wordt abortus helemaal verboden, tenzij het le ven van de moeder in gevaar is of de zwangerschap het gevolg is van een verkrachting. De arts wordt voor de ingreep strafbaar gesteld. De vrouw niet, omdat ze immers voor haar man en kinde ren moet kunnen zorgen. Na afloop van het abortusdebat zei een senator dat wat hem be treft een verbod van voorbehoed middelen de volgende stap is. De rk media geven hun lezers het goede voorbeeld van gezinnen die na hun achtste kind besloten dat de familie compleet was en daarna helemaal van sex afzagen. Jongeren Jarenlang waren anticonceptie middelen in Polen nauwelijks te krijgen en van zeer slechte kwali teit. Dat is inmiddels veranderd, maar voorlichting wordt nauwe lijks gegeven. Volgens Tadeusz zou goede informatie een eerste vereiste zijn om het aantal abor tussen te verminderen. Nu bete kent een verbod alleen dat arme vrouwen terug worden gedreven naar de achterkamertjes, terwijl de meer welvarenden naar het buitenland zullen gaan. De kennis over anticonceptie is volgens hem vooral onder jonge ren bedroevend. "We krijgen hier studenten van de medische facul teit die in deze kliniek, in hun laatste studiejaar, voor het eerst in hun leven iets over voorbe hoedsmiddelen horen". Een les boek waarin anticonceptie wat uitvoeriger werd behandeld, werd jaren geleden op aandrang van ouders uit de handel geno men en is niet vervangen. De internist Marek Kosnicki van de Poolse pro-life beweging erkent dat anticonceptie in Polen een onderontwikkeld gebied is. Maar hij voegt er meteen aan toe: "Wij zijn tegne kunstmatige voor behoedmiddelen". Natuurlijke methoden, zoals temperatuur me ten, verdienen volgens hem de voorkeur, omdat ze beter zijn voor de vrouw dan de pil en niet de psychologische schade aan richten die condoomgebruik vol gens hem kan veroorzaken. Gilhuis overleden ZEIST (GPD) De bekende voorvechter van het christelijk onderwijs, Titus Menno Gilhuis, is zondag op 76-jarige leeftijd in Zeist overleden. Gilhuis werd wel 'het geweten van het christelijk onderwijs' genoemd; hij werd vooral bekend als voorzitter van de Unie School en Evangelie. Gilhuis was jarenlang onder wijzer, onder andere in Katwijk, leraar. Van 1965 tot 1970 was hij in Amsterdam rector van het Chris telijk Lyceum. In 1970 werd hij voorzitter van de Unie School en Evangelie. Die functie combi neerde hij met een docentschap didactiek aan de VU. Krachtig waren zijn pleidooien voor een duidelijke profilering van het christelijke karakter in alle aspec ten van het onderwijs. Tal van ar tikelen en boeken verschenen van zijn hand. Na zijn pensionering in 1982 keerde zette Gilhuis zich aan het schrijven van bijbelse verhalen voor kinderen. Radiozender. De politie in het Duitse dorp Breitenberg (nabij Göttingen) heeft een inval gedaan in de kerk van de Nederlandse pastoor Jan van der Brule. Direct na afloop van de dienst doorzocht de politie de kerk en de sacristie, op zoek naar een radiozender. De wet in Niedersachsen verbiedt Van der Brule per radio contact te onderhouden met zijn zieke en oude parochianen. Een vermeende zendinstallatie en de afstandbediening voor de tv werden door de politie in beslag genomen. Maar volgens Van der Brule, vroeger in het leger verbin dingsman, is de zender onvind baar. "Hij is in de kerk inge bouwd. Het godshuis moet daar om eerst steen voor steen afge broken worden", aldu^ Van der Brule. De rechtbank in Göttin gen, die Van der Brule heeft ge daagd, zou zich vandaag weer over de zaak buigen. School in Hongarije. De Gere formeerde Kerk in Hongarije be schikt voor het eerst sinds de om wenteling weer over een eigen middelbare school. Onlangs droeg president Arpad Gönez het eigendomsrecht van het Gerefor meerd Gymnasium van Budapest over aan een nieuw gevormd be stuur. De school werd veertig jaar geleden door de staat overgeno men. Volgens de president zullen meer scholen worden teruggege ven en is bijzonder christelijk on derwijs weer toegestaan. Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen te Lin- sehoten G. Wassinkmaat Oene; te zet- ten-Andelst J. Geene kand. Oude Pe- Christelijke Geref. Kerken: be noemd te Oud-Beijerland (geest, ver zorging De Egmontshof) K. Boersma Rotterdam-Z. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Katwijk aan Zee en Mid- delharnis G J. van Aalst Benthuizen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2