Kim pakt de draad weer op Boudewijn de Groot gaat hoofdrol spelen in musical Virus teistert Josine van Dalsum Gloria Estefan naar ons land ZOEN VAN ARNOLD PAGINA 24 i d: DrNSDAG 27 NOVEMBER 199| Renate Rubinstein Je leert het af om in de toekomst te leven, merkt Renate Rubin stein, die dit weekeinde over leed, op in 'Nee heb je', het boek je dat ze over haar ziekte (MS) schreef. "Stel je zaak op niets, laat alles meevallen. Dood ga je toch en kun je nog miljoenen ja ren zijn. Elke pink die je intus sen nog beweegt is meegeno men". In 'Nee heb je' vertelt ze voor het eerst over de ziekte die haar vijftien jaar geleden trof. Vol gens Rubinstein lijdt een op de tweeduizend Nederlanders aan multiple sclerose, een ziekte die het zenuwstelsel aantast en gaandeweg steeds meer li chaamsfuncties aantast. De art sen spreken in dit verband van een "progressieve" ziekte - niet zonder ironie stelt de schrijfster vast dat het woord progressiej voor haar nu een zeer ongunsti ge bijklank heeft gekregen. "Het is natuurlijk pech als je die ene bent", schrijft ze, "maar ik vond meteen al dat de andere 1999 mij dankbaar moesten zijn dat zij het niet waren. Statistisch was ik goed beschouwd hun Heiland". Renate Rubinstein was altijd de kampioen van het gezonde verstand, die wantrouwig stond tegenover elk vaandel waar de mensen achteraan lie pen. Communisme, zionisme, fe minisme, of wat voor -isme dan ook, hadden de neiging om de stem van het individu te ver stikken en te vervangen door kreten en slogans. In haar werk werd het algemene altijd met het persoonlijke vermengd. In die zin' weken haar 'notities over ziek zijn', zoals de onderti- zien de patiënt wanhopig is en hij bij de gewone dokters geen soelaas vindt. Waar de officiële, wetenschap geen hoop geeft en slechts met afschuwelijke statis tieken aankomt, daar komt de kruidendokter of homeopaat met twee patiënten die weer he lemaal opgeknapt zijn. Haar ervaring met allerlei kuren, on geacht of die Van artsen of krui dendokters zijn, is dat die de si tuatie niet verbeteren. Het is er mee als met de geit, die de heer Levi op aanraden van de rabbi in huis neemt; volgens deze anecdote klopt Levi bij de rabbi aan, om hem zijn verdrietige toestand voor te leggen: hij is werkeloos, zijn vrouw is ziek, ze hebben niets te eten en hun huis telt maar een enkele kamer; de oplossing van de rabbi is om een geit in huis te nemen; zo gezegd, zo gedaan, en als Levi na een maand, met nog veel meer klachten, weer bij de rabbi te rugkomt, dan raadt die hem dringend aan om de geit maar weer de deur uit te doen. De tijd is een kostbaar kapi taal, dat zorgvuldig beheerd moest worden. Ze kreeg steeds minder energie ter beschikking; met het kleine beetje, waar ze ten slotte dagelijks nog over be schikte, kon ze bijvoorbeeld kie zen tussen het schrijven van een column of het schrijven van een brief. Wie eenmaal invalide is, wordt steeds invalider: want wie zijn benen niet beweegt, krijgt last van zijn schouders, en daarna van zijn nek en hoofd. En met hoofdpijn werd het belangrijkste bedreigd wat haar werkelijk staande hield: schrijven en creatief denken, en daarvoor is concentratie een eerste vereiste. Een strijdbare geest werd na vijftien jaar uitgeschakeld door een tegenstander, waarvan geen mens kan winnen. tel van 'Nee heb je luidt, niet wezenlijk af van haar andere werk. Het heeft alleen lang ge duurd voor ze met die notities in de openbaarheid trad. Ze wilde niet zielig gevonden worden; ze vreesde ook dat men haar opi nies minder serieus zou nemen, want die waren immers afkom stig van een gebrekkigper soon. 'Nee heb je' is een van de in dringendste boeken die er over ziekte en invaliditeit zijn ge schreven. Bij haar geen luid ge klaag, maar nuchterheid en le vensmoed, en de wil om een steeds kleiner wordend eiland tegen de almachtige golven te verdedigen. In het begin van haar ziekte liet ze de hoop op genezing nog allerminst varen. Een tijd lang had ze zelfs maling aan haar verstandelijke levenshouding, en volgde ze vreemde, kuren en luisterde ze naar de raad van alternatieve genezers. Maar het duurde niet lang voor het gezon de verstand het roer weer over nam; ze kwam dan tot het besef dat juist ongeneeslijke kwalen, met hun vaak grillig verloop, een gunstig terrein vormden voor de alternatieve' genees kunst. Die kan namelijk elke kortstondige verbetering als be wijs voor de goede behandeling claimen, en dat te meer, aange- Wilke Durand (uit Medisch Centrum West) neemt plaats zieke in HILVERSUM De actrice Wilke Durand, één van de verpleegsters in de tv-serie Medisch Centrum West, gaat Josine van Dalsum vervangen als een van de hoofdrolspeelsters naast Willem Nijholt in het toneelstuk „Amadeus." Josine van Dalsum keerde drie weken gele den met een virus-ziekte terug van een vakantie in Afrika. Tv- en theaterproducent John van de Rest, echtgenoot van Josine: „Het virus bleek veel ernstiger dan we dachten. Josine ligt nog steeds in het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam en moet daar nog weken blijven. De try-outs voor het stuk, dat 1 januari lan delijk in première gaat, zijn al begonnen." Van de Rest brengt Amadeus in de theaters, omdat het volgend jaar 200 jaar geleden is, dat componist Mozart werd geboren. 'Me/ zou hebben begrepen dat ik weer wil zingen. HILVERSUM - Kim Appleby is veranderd. Haar haren zijn ge kortwiekt en met veel gel steil achterover gekamd. In haar ogen tekent verdriet zich af wanneer zij over de ziekte en de dood van haar zus je Melanie (Mei) spreekt. Mei overleed begin dit jaar op 25- jarige leeftijd aan kanker. Drie jaar daarvoor had Melanie de diagnose van de dokters te ho ren gekregen. Mei en Kim ston den in die tijd in alle Europese hitlijsten met platen als FLM en Respectable. De zusjes le ken zo weggestapt uit een sprookje. Ze werkten beiden in een kledingfabriek en werden ontdekt door de tekstschrijvers en producers Stock, Aitken en Waterman. Binnen een half jaar maakte het duo een hit. Dat was in 1986 en in 1987 werd Mei ziek Kim Appleby probeert nu de draad van het leven weer op te pakken. Ze heeft een solo-album gemaakt en wil proberen vol gend jaar met een begeleidings groep te gaan toeren. Kim weet dat het publiek aan haar als solo artieste zal moeten „Daarom heb ik ervoor gekozen dat de eerste single een vrolijke dansbare plaat is met de titel Don't worry. De melodie en de sfeer van het nummer doen toch wel denken aan de succsnum- mers die ik met Mei heb gezon gen". Op de vraag of Kim met Mei tijdens haar ziekte heeft ge praat over het voortzetten van een zangcarrière, valt Kim even stil. Zachtjes antwoordt zij: „Nee, we hebben daar niet over gehad. We hebben helemaal niet veel over de toekomst gepraat. Mei wist vanaf vorig jaar dat ze zou sterven en we leefden allebei van dag tot dag. Maar ik weet ze ker dat Mei het een goede zaak had gevonden. Als ik daar niet van overtuigd was, zou ik het ook nooit hebben gedaan". Volwassener Aan de nieuwe plaat van Kim Appleby is duidelijk te horen dat zij volwassener is geworden. Een groot aantal nummers is niet meer zo springerig en disco-ach- tig als ten tijde van Mei en Kim. Kim vindt dat een logische ont wikkeling. „Natuurlijk ben ik ouder, wijzer en rustiger gewor den. Ik denk dat als Mei niet was gestorven en we samen hadden kunnen verder gaan, dat het re pertoire ook veranderd was. Dat blijkt al uit het feit dat Melanie zelf ook nog teksten heeft ge schreven voor een lp die we vorig jaar zouden uitbrengen. Want in 1988 en begin 1989 dacht Melanie dat ze de kanker had overwon nen. Ze voelde zich prima en de tumor leek zich niet uit te brei den. Kort daarna kreeg Mei toch een terugslag en uiteindelijk is'ze in januari van dit jaar overleden. Die lp is er nooit meer geko- LEIDEN De Leidse fotograaf M. Simons schoot dit vertederende plaatje en wist daarmee beslag ie leggen op een eervolle vermelding bij de strijd om de 'Camera Award 1990', een wedstrijd voor de beste amateurfoto's en -videofilms. Voor de Camera Award werden maar liefst zesduizend opnamen ingezonden. Winnares werd I. Cox uit Purmerend met een opname van een ze bra. Een expositie met alle winnende foto's is tot medio december te zien in de Agnietenhof in Tiel. 'Oliver' met Johnny Kraaijkamp gaat niet door NAARDEN Liedjeszanger Boudewijn de Groot gaat de hoofdrol spelen in de musical Tsjechov, in 1988 geschreven en gecomponeerd door de inmiddels overleden Dimitri Frenkel Frank en Robert Long. De Nederlandse versie van de musical, die in Duitsland al op de planken werd uitgevoerd, gaat 26 september volgend jaar in pre mière in de Amsterdamse Stadsschouwburg. Het streven is tot 160 voorstellingen in het hele land te komen. De musical wordt geproduceerd door theater- en tv-producent John van de Rest in samenwerking met VARA en NOB. Van de Rest: „Voornamelijk omdat Robert Long de hoofdrol zelf niet op toneel wilde zingen is het werkstuk tot dusverre hier alleen op CD uitge bracht. Met Boudewijn de Groot werk ik al jaren samen, ondermeer op het terrein van vertalingen. Hij heeft de juiste uitstraling voor de rol van de grote Russische schrijver Tsjechov en bovendien is het een voordeel, dat zijn teksten nagenoeg geheel worden gezongen". Van de Rest wil als de musical eenmaal loopt ook Tsjechov's mees terwerk, het toneelstuk „De Meeuw" opnieuw in de theaters brengen: „Ik hoop, dat als de mensen de musical hebben gezien ook naar De Meeuw willen gaan kijken". De audities voor de andere rollen begin nen binnenkort. Van de Rest: „We willen rond De Groot een hele jon ge cast". Oliver Het is de eerste keer, dat Van de Rest op toneel een musical uitbrengt: „Eerder bracht ik als 25-jarige wel al de toneelversie van de musical De Stunt, de eerste musical met Willem Nijholt in de hoofdrol. We hadden nu ook plannen om de musical „Oliver" te brengen, maar Johnny Kraaykamp heeft daar nu vanaf gezien". De regie van Tjechov zal in handen zijn van theater- en tv-regisseur Eddy Habbe- 'Langs de kade' in gevaar BRUSSEL (GPD) -.Peter Simons, een van de meest talentvolle regisseurs van de Dienst Drama van de BRT- televisie, verlaat begin volgend jaar de openbare omroep. Simons heeft een contract getekend bij de produktiemaatschappij D&D. Het plotseling ontslag van Peter Simons komt voor de BRT zeer ongelegen, vooral omdat hij door de BRT was gevraagd om volgend jaar zes nieuwe afleveringen van de succesvolle serie 'Langs de Kade' te regisseren. HILVERSUM Goed nieuws voor de fans van Gloria ('Mia mi Sound Machine') Estefan: de zangeres zal een uitgebrei de wereldtoemee gaan onder nemen waarbij ook ons land wordt aangedaan. Gloria wordt op 3 en 4 mei verwacht in het Rotterdamse Ahoy', op 14 mei in het MECC in Maast richt en op 16 mei in Heeren veen (Thialf). De voorverkoop voor de con certen begint aanstaande za terdag op de bekende i koopadressen. TOKYO De Amerikaanse acteur Arnold Schwarzenegger (43 inmiddels) deelt tijdens een persconferentie in Tokyo een zoen uit aan een in kimono gestoken Japans meisje. Schwarzenegger was vier dagen in Japan om de film 'Total Recall' van regisseur Paul Verhoeven te promoten. Daarin speelt de acteur, die op zijn vijftiende begon met bodybuilden en zich herhaalde malen 'Mis ter Universe' mocht noemen, de hoofdrol. (foto ap>

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 24