LEIDSCH DAGBLAD Verenigde Naties staan geweld toe NODIG! Kok hekelt werkgevers CtlKippebouten, the Sheltering Sks> Massa-arrestaties Cuba in strijd tegen corruptie Merendeel bevolking wil bewuster gebruik auto Irak moet Kuwayt uit vóór 1 of 15 januari Jeltsin: vrede met Gorbatsjov Luchtaanval Israël op zuiden van Libanon Boete voor zwartrijden Acties radio/tv afgeblazen j^l||||jS(|8}f^|||| voorlopig niet omlaag DINSDAG 27 NOVEMBER 1990 OPGERICHT 1 MAART 1 No. 39407 Prijs fl. 1,35 HAVANA (IPS/AP) - De Cubaanse autoriteiten hebben de afgelopen weken 500 overheidsfunctionaris sen, militairen en burgers gearres teerd wegens corruptie. Dat heeft het officiële persbureau AIN giste ren gemeld. Volgens het Mexicaan se persbureau Notimex, dat de krant Granma van de Cubaanse communistische partij citeert, zijn 300 arrestaties verricht. Cuba voert volgens Notimex een anti-corrup- tiecampagne die de naam 'Operatie Bloempot' draagt; in Cuba wordt met een 'bloempot' (maceta in het Spaans) iemand bedoeld die rijk is geworden door dubieuze praktij ken. De verdachten zouden zich heb ben schuldig gemaakt aan oplich ting, omkoping, deviezenhandel en smokkel van kunstwerkeng. Vol gens de regering is er sprake van een zeer wijdvertakt netwerk, waar bij talrijke functionarissen van overheidsinstanties en staatsbedrij ven waren betrokken. Uit het voorlopig onderzoek blijkt dat de verdachten bij hun praktijken gebruik maakten van chantage, het compromitteren van personen, en vervalste documen ten. Daarbij werden onder andere produktiemiddelen verduisterd, en later tegen veel hogere prijzen ver kocht op de zwarte markt. Volgens AIN hadden de verdach ten zich met de verkregen rijkdom men huizen, auto's, allerhande elek tronische apparatuur, juwelen en kunstwerken aangeschaft. Ook zoü een van de betrokkenen zich heb ben schuldig gemaakt aan seksuele uitspattingen met jongeren, nadat die verdovende geneesmiddelen hadden gekregen. Het optreden tegen corruptie komt op een moment dat het land te kampen heeft met ernstige tekorten aan brandstof, voedsel en andere goederen wegens de groeiende kloof tussen de bevoorrading vanuit de Sovjetunie, Cuba's be langrijkste economische partner. DEN HAAG (GPD) Het overgrote deel van de bevolking (88 procent) wil een bewuster en selectiever gebruik van de auto maken. Maar om dat te be reiken, is slechts 46 procent van de Nederlanders bereid minder auto te rij den dan nu. Dit blijkt uit een onderzoek van het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie (NIPO). Carpoolen kan op veel steun rekenen, 93 procent van de bevolking wil de auto met anderen delen om het autogebruik te verminderen. Daarnaast wil een groot deel van de bevolking dat het openbaar vervoer wordt verbe terd en dat er meer spitsbussen moeten gaan rijden. Maatregelen die de autogebruiker direct in zijn portemonnee voelt, zijn minder populair. Ongeveer een kwart van de bevolking voelt ervoor om de benzine duurder te maken, maar als de opbrengst daarvan ten goede komt aan het openbaar vervoer, kan 58 procent zich daarin vinden. Het invoeren van tolheffing en een spitstoeslag vindt ongeveer een kwart van de bevol king een goede manier om het autogebruik terug te dringen. DEN HAAG (GPD) - Met ingang van 1 januari volgend jaar lopen benzinestations die na zes uur 's avonds nog als 'vervangende win kel' fungeren, kans op een bekeu ring. Om valse concurrentie tegen te gaan, mogen de zogeheten 'pompshops' 's avonds alleen maar verkopen wat direct met de auto te maken heeft, plus verpakte brood jes en andere kleine eet- en drink waren 'voor onderweg'. De Economische Controle Dienst van het ministerie van economische zaken gaat controleren of de Win kelsluitingswet, die begin 1989 werd gewijzigd, wordt nageleefd. Eind 1988 werd aangekondigd dat een overgangsperiode van twee jaar zou worden aangehouden, die nu bijna is verstreken. De overgangs periode was vooral bedoeld, zo legt Economische Zaken uit, om de on- Benzinestation mag niet langer winkeltje spelen dernemers de gelegenheid te geven hun inrichting aan te passen. De 's avonds verboden artikelen moeten duidelijk worden geschei den van de toegestane artikelen; dan wel in een aparte ruimte die wordt afgesloten, of in een kast met een elektronisch tijdslot. Ook moe ten de benzinestations de bekende gele kaart met de openingstijden op hun deur hebben. Uitzondering hierop vormen ta baksartikelen, die buiten de be bouwde kom wel mogen worden verkocht in benzinestations. WASHINGTON (GPD) De vijf vaste leden van de Veiligheidsraad zijn het gisteren eens geworden over de tekst van een resolutie die militair ingrijpen tegen Irak goedkeurt als dat land niet in januari uit Kuwayt vertrokken is. Het enige waar de vijf leden (Amerika, de Sovjetunie, China, Engeland en Frankrijk) nog van mening over verschillen is tot wanneer precies Irak de tijd krijgt om zich uit Kuwayt terug te trekken, 1 januari of 15 januari. De overeenkomst betekent het eind plomatieke taal langdurige speculatie over de grijpen". "militair in- zijn bereid hierover te onderhande- In de resolutie staat ook dat het ultimatum dat aan Irak wordt ge- steunen die militaire acties tegen steld, moet worden gezien als "een Irak toestaat. De twee landen had den al wel beloofd de Amerikaanse resolutie niet met een veto te zullen dat zich tot dusver' blokkeren, maar zij hadden ook dui- resoluties van de delijk gemaakt niet veel te voelen niets heeft aangetrokken voor een gewelddadige oplossing van het conflict om Kuwayt. Maar in de door de twee landen nu goedgekeurde tekst van de reso lutie staat dat "alle beschikbare middelen" worden toegestaan bij de bevrijding van Kuwayt. Dat is di- MOSKOU (GPD) Boris Jeltsin, Jeltsin zei te blijven streven naar president van de Russische repu- volledige Russische onafhankelijk- bliek, heeft gisteren gezegd dat een eind moet komen aan de con frontatie met zijn grote rivaal Sov jet-president Gorbatsjov. Jeltsin wil politieke rust in -het land om het voedselprobleem te kunnen oplos sen, zei hij vanmorgen voor het Rus sische parlement. "Geen politicus kan zich de luxe van conflicten veroorloven met gen strijdkrachten voedseltekorten voor mocratie en vrijheid gaan niet men met lege winkels en voedsel- vormingen, rantsoenering, hield Jeltsin het par lement voor. Donderdag of uiterlijk vrijdag zal door de voltallige Veiligheidsraad over de resolutie worden gestemd en het staat wel vast dat deze dan ook met een grote meerderheid zal tien eerdere worden aangenomen. Alleen Ye- de Veiligheidsraad men heeft tot nu toe duidelijk ge zegd tegen te zijn. De Veiligheidsraad zal zich op verzoek van Kuwayt vandaag of morgen ook buigen over grove schending van de mensenrechten door de Iraakse bezettingsmacht in Kuwayt. Kinderen worden doodge schoten omdat zij het Kuwaytse volkslied zingen, gevangenen ge marteld, burgers gevangen geno men of standrechtelijk geëxecu teerd. Zo heeft de VN-ambassadeur van de Kuwaytse regering-in-bal- lingschap meegedeeld. Moskou heeft Irak gedreigd een harder standpunt over de Golfcrisis als de Sovjet-burgers Het zijn naar verluidt vooral de Sovjetunie en Frankrijk, die Irak tot 15 januari de tijd willen geven, om dat zij het vredesproces alsnog alle kansen willen geven. De Verenigde Staten en Engeland willen de grens liever op 1 januari vaststellen, maar Familie en vrienden gaan samen met Kuwaytse vrijwilligers in gebed op de knieën in een trainingskamp in Saudi Arabië. Ongeveer 600 Kuwaytse mannen, onder wie bankiers en gepromoveerde wetenschappers, sloten daar gisteren hun militaire training van een maand af. (foto ap> 'Inspanning voor werkgelegenheid beneden peil' DEN HAAG (GPD) De werkge- vaardiger inkomensverdeling op jaar komen er 6000 extra arbeidson- RASHAYA (AP) - Israëlische ge vechtsvliegtuigen hebben vanmor gen aanvallen uitgevoerd op bases in het zuiden van Libanon waar zich strijders van de PLO-factie van Abu Nidal bevonden. De luchtaanvallen volgden na zware gevechten afgelo pen nacht tussen Israëlische troe pen en een guerrilla-eenheid, waar bij vijf Israëlische soldaten en acht guerrillastrijders werden gedood. Volgens de Libanese politie wer den de luchtaanvallen uitgevoerd door vier gevechtstoestellen. In to taal werden 12 raketten afgevuurd op stellingen van de Fatah-Revolu- tionaire Raad, even ten noordoos ten van de Libanese stad Sidon. De gevechten op de grond braken kort na middernacht uit in de buurt van Shebaa, een sunnitisch dorpje aan de oostrand van de door Israel ingestelde veiligheidszone. Nadat een Israëlische waarnemingspost een groep guerrillastrijders had ont dekt, werden troepen per helikop ter ingevlogen om hen uit te schake len. Acht van hen werden gedood, aldus een zegsman van de Libanese veiligheidsdienst. De Israëlische soldaten kwamen om het leven toen zich een krachtige explosie voor deed op het moment dat ze de lijken van vier van de guerrillastrijders wilden onderzoeken. Kennelijk wa ren op hun lichamen booby-traps aangebracht, aldus de zegsman. Het Israëlische ministerie van moeten de financiële ruimte het spel zetten. "De spanning wordt geschikten bij. Het ziekteverzuim buitenlandse zaken heeft verbetering 1 beidsvoorwaarden, gebruiken het verbeteren van de kwaliteit hoefde te leiden tot conflicten met *rak- ,n^e^ m°gen verlaten. De Iraak se minister van buitenlandse zaken, Tarek Aziz, is op dit moment in Russische*grondwet Moskou waar hij met zijn Sovjetcol lega Sjevardnadze overleg voert. Een woordvoerder het ministerie gematigde de arbeid, het voorkomen van ziek- loonontwikkeling en het niet ver- teverzuim en arbeidongeschikt- slechteren van de verhouding tus- wel heel erg groot", aldus Kok. Hij stijgt met 10.000. Bovendien neemt gen ingestemd met de komst "r OP dat de koppeling alleen de daling van de werkloosheid af. gewaarborgd bij i van de parlementaire agenda haald. Volgens dit ontwerp zou Russische republiek onder meer eigen heid, het scheppen v en een betere verdeling werk. De ideeën, de inzet en de kwestie antwoordelijkheidsbesef dat de i werkenden en niet-werkenden. Volgens Kok stellen werkgevers ten onrechte dat er geen ruimte is verbetering van de arbeids- "De financiële gevolgen laten zich raden als dit Kok. Kok noemde arbeidsduurverkor ting en eventuele invoering Egyptische missie die de in Tafa door een Egyptische po- doorgaat", aldus litieman, afgelopen zondag, gaat on derzoeken. Dat is uit diplomatieke bron vernomen. De Egyptenaar stak zondag bij Tafa de Egyptisch- werkgevers tot nu toe ter. toon voorwaarden. Loonmatiging vierdaagse werkweek als middelen Israëlische grens c het werk te krij- volgens passerende automobilisten _xx V16C„ zaken van de Sovjetunie beschul- de deur". De- munt moeten hebben. Het Kremlin digde gisteren Irak ervan zich niet ziet uiteraard niets in dit soort her- hebben gehouden aan de over- irmingen. eenkomst dat 1.000 Sovjet-burgers Jeltsin oefende wel de gebruike- Jra^ *n november mochten veria- buitenlandse spreiden, zijn "beneden peil". L"~1 Vice-premier en minister De 'overgave' van Jeltsin komt een dag voordat in Moskou de eer ste Duitse hulpzendingen arriveren. Aangenomen mag worden dat ver lichting van de spanningen op de voedselmarktzal bijdragen aan her stel van de populariteit van Gor batsjov. lijke kritiek op de regering-Ryzjk- -, die naar zijn mening het radicale Volgens persbureau TASS heeft Russische economische hervor- Sovjet-president Gorbatsjov Aziz mingsprogramma had gesaboteerd, tevens duidelijk gemaakt dat Sad- Maar impliciet gaf de populaire "ussein zijn opstelling i U~A Russische president zijn nederlaag heroverwegen i toe: eerst moeten de winkels vol zonder samenwerking met het trale gezag gaat dat niet, zijn woorden. tijd begint te dringen en dat Irak al- V.V.X.- *een ^et erêste kan voorkomen bleek uit wanneer het Kuwayt ontruimt en alle buitenlanders laat vertrekken. ieders belang, maar de werkgevers moeten dan wel op andere terreinen Kok heeft dit gisteravond - het scheppen van werk voor werk- >p een spreekbeurt voor de lozen en arbeidsongeschikten - over Roermond. Volgens hem de brug komen, aldus Kok. Kok stelde dat er volgens de hui dige verwachtingen in 1991 geen 100.000 nieuwe banen bij zullen ko men zoals voorzien in het regeerak koord, maar 75.000. Daarbij is nog geen rekening gehouden met het Kok stelde dat de werkgevers met slechter wordende economisch kli- hun opstelling het door het kabinet maat. Tegelijk neemt het aantal uit- gestarte nieuwe beleid en een recht- keringsgerechtigden weer toe. Dit PvdA houden de werkgevers zich niet de afspraken die overheid en soci ale partners eind 1989 maakten. Ook het Najaarsoverleg van dit jaar wordt niet waargemaakt. gen. Hij riep werkgevers ook op onder vuur. Bij de aanslag kwamen geld te steken in scholing en kinder- Na THE LAST EMPEROR een nieuw meesterwerk van BERNARDO BERTOLVCCI (Pagina 3: commentaar) T TTT1 T~> O T TT, /T A WTT)\ A Oiofonilitoilon iirnn JU 1 HILVERSUM (ANP) - Acties bij radio en televisie zijn voorlopig de baan. De directie van het roepproduktiebedrijf NOB en vakbonden hebben gisteren siefaciliteiten was voor dit jaar be an groot op 190 miljoen gulden, maar m- blijft vermoedelijk steken op 170 de miljoen. Dat komt doordat zowel de omroepen als het NOB zelf sneller De kosten daarentegen dalen langzamer dan verwacht. Dat komt voornamelijk doordat een eerste sa- principe-akkoord bereikt over de efficiënt zijn gaan werken dan het saneringsplannen bij het NOB. Dit NOB had i heeft woordvoerder K. Koornstra van de Dienstenbond FNV vanoch tend meegedeeld. Het NOB wil bovenop een lopend neringsronde, ingezet bij het ont- saneringsplan nog eens 475 arbeids plaatsen schrappen omdat de omzet drastisch achteruit gaat. De bonden hebben dat geaccepteerd, maar wel hun zin gekregen in aanscherping van het sociaal plan voor deze men- 023-319 309 Showroom: Oudeweg 145 - Haarlem DEN HAAG (ANP) - Het kabinet voelt er niets voor om de boete voor zwartrijden in het openbaar vervoer weer te verlagen. De ministers Maij- Weggen (verkeer) en Hirsch Ballin (justitie) hebben vanmorgen de kri tiek van de kantonrechters en de Tweede Kamer op de verhoging van de boetes naast zich neergelegd. Ze stellen wel een reeks maatregelen gustus de boetes voor zwartrijden van 25 naar 100 gulden. Even later vaardigde Justitie de richtlijn uit dat een zwartrijder die de zaak liet voorkomen voor de rechtbank een boete te wachten stond van 195 gul den. De Kring van Kantonrechters vond dat echter te ver gaan, omdat er een wanverhouding zou ontstaan met boetes voor andere overtredin- Het NOB kampt met een omzet verlies van enkele tientallen miljoe nen guldens. De omzet in televi- Perioden met zon In de loop van de nacht vooral in het noordoosten enkele opklaringen. Mini mumtemperatuur tussen plus 2 graden vlak aan zee en min 2 graden in het noordoosten. Overdag perioden met zon. Vrijwel overal droog. Middagtem- pcratuur ongeveer 4 graden. Matige noordoostelijke wind. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: Donderdag enkele buien, daarna perioden met zon en droog. Middagtcmperatuur dalend van 5 graden op donderdag tot 2 graden in 26 PAGINA'S Kritiek van CDA op kabinetsbeleid DEN HAAG (GPD) - Het CDA in de Eerste Kamer heeft vanmorgen kritiek geuit op het "onwijze" rege ringsbeleid. Premier Lubbers en vice-premier minister Kok (financi ën) voeren volgens CDA'er Kaland geen "degelijk en verantwoord fi- nanciëel beleid". Hij bepleitte in grijpende bezuinigingen om de fi nanciële problemen te lijf te gaan, maar zei niet waar hij wil snijden. Kaland liet zich ook kritisch uit over bepaalde ministers, zonder overigens namen te noemen. "Voor al nieuwe, jonge bewindslieden hebben er behoefte aan veel ter hand te willen nemen en brengen dat vaak te vroeg naar buiten. Ach teraf blijkt dat soms zo'n prachtig gekleurde zeepballon te zijn die vrij snel uit elkaar spat. Dat doet de po litiek geen goed". Ook Schinck (PvdA) hekelde het milieubeleid van het kabinet, dat bij elk zuchtje tegenwind weer wordt bijgesteld. kilo ®®S© 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Deze aanbieding is geldig t/m zaterdag 1 december a.s.. voortaan te voorkomen dat gen. Dus werden de oude tarieven gehandhaafd. In de praktijk bete kent dit dat een zwartrijder die de zaak laat voorkomen 65 gulden be taalt, 35 gulden minder dan wan neer hij direct betaalt. Bij een kort debat over de kwes tie, uitte een meerderheid van de Kamer ojilangs flinke kritiek op Maij-Weggen. Geëist werd dat de boetes weer verlaagd zouden wor den totdat maatregelen zijn geno men om zwartrijden terug te drin gen. Maar de minister voelt daar niets voor. Wel belooft ze in een brief aan de Kamer om samen met collega Hirsch Ballin, na te gaan of draaihekjes bij de ingangen van sta tions kunnen worden geplaatst. Ook wordt bekeken of het mogelijk is op plekken waar veel wordt zwartgereden (meer) conducteurs in te zetten. Een projectgroep gaat verder na of het voor openbaar-vervoerbedrij ven mogelijk is de boetes door het inschakelen van incassobureaus te innen. Hirsch Ballin bekijkt of het invoeren van een identificatieplicht de aanpak van het zwartrijden kan bevorderen. Op 1 februari moet de projectgroep een tussenrapport uit brengen over aanpak van het zwart rijden. e DEBRA WINGER JOHNMALKOVICH «het dak van de hemel» Vanaf DECEMBER in de bioscoop H CONCORDE FILM Ff» óók om te weten welke films er draaien Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat willen we niet missen! Wij nemen een proefabonnement voor 7 weken en betalen slechts f 27,50 Wij nemen een kwartaalabonnement f 74,15' Wij nemen een jaarabonnement f 285,50 Voor het abonnement ingaat ontvangen wij de krant twee weken gratis' (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode Woonplaats. -Tel.. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen; 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1