Voormalig schoolgebouw wordt kerk in Oegstgeest Scholencomplex gebouwd zonder tropisch hardhout Gedeputeerde tegen bebouwing Boterhuispolder Hongaarse burgemeesters op bezoek DINSDAG 27 NOVEMBER 1 Boosaardig In het Leidsch Dagblad van 22 no- i vember jl. reageert Jaap de Waard, fractievoorzitter van de WD in Lei derdorp, op opmerkingen in het I blad van Groen Links Leiderdorp. Daarbij beweert hij onder andere dat ik nu als Groen Links-raadslid andere dingen zeg dan indertijd als PSP/PPR-raadslid (bij bedoelt waarschijnlijk burgerlid). Mogelijk wil De Waard zich niet herinneren dat ik me in de commis- sie ruimtelijke ordening, verkeer en milieu in 1988 heb geschaard achter de bezwaarmakers tegen de aanleg van een stortplaats in het Doesge- I bied. Als ik me nu als raadslid wil neerleggen bij het niet doorgaan van de stortplaats mag dat niemand verbazen. Bijzonder verontwaardigd ben ik over de suggestie van De Waard dat Groen Links automobilisten als moordenaars voorstelt. Dan moet De Waard wel erg slecht geluisterd hebben. Uiteraard hebben wij vaak gewezen op de nadelen van autover keer voor het milieu. Ook hebben wij ons bij voorduring ingezet voor betere voorzieningen voor fietsers en andere langzaam-verkeersdeel- nemers, en wij zullen dat blijven doen. In dat kader past ook ons plei- 1 ten voor terugdringen van het auto- I verkeer. De suggestie dat wij daar- i bij automobilisten als moordenaars afschilderen is dom of boosaardig. 'Groen tussen Kaag en Valkenburgse Meer dreigt verloren te gaan door bouw' OEGSTGEEST - Het groen tussen de Kagerplassen en het Valken- burgse Meer gaat helemaal verloren K als in Oegstgeest het gebied tussen Endegeesterstraatweg en rijksweg A44 wordt bebouwd met dertig luxe villa's. Door een geluidscherm dat naast de rijksweg moet komen, wordt het dorp 'verstopt'. Dat stelt de Vereniging Oud Oegstgeest (VOO) in een bezwaar- jj schrift tegen het ontwerp-bestem- mingsplan Endegeest. De VOO heeft er grote bezwaren tegen dat B en W zichzelf machtigen wijzigin- 's' gen aan te brengen in het plan. i Daardoor kunnen de gemeentebe- stuurders toestemming geven de bebouwing met drie tot zes meter te t! verhogen en de grens van het te be- bouwen gebied met tien meter ver- schuiven. De VOO vreest dat zo 'aan de waardevolle enclave met weiden J langs de Leidsestraatweg, tussen l Endegeest en de Nachtegaallaan, onherstelbare schade kan worden J toegebracht'. 'De grove aantasting van de Endegeesterstraatweg', noemt de Vereniging als laatste belangrijke argument tegen de plannen van B •en W. Deze straat maakte vroeger deel uit van de route Den Haag - Haarlem en verkeert nog in 'redelijk oorspronkelijke staat'. 'De voorge stelde mini-rotondes zullen het li neaire laankarakter met zijn be planting doorbreken. Na asfaltering zal de weg onherkenbaar verminkt ïzijn', stelt de VOO vast. De gemeente Oegstgeest heeft tot tnu toe zeven bezwaarschriften te gen het ontwerp-bestemmingsplan ontvangen. Naast de Vereniging tOud Oegstgeest zijn die afkomstig van de volgende personen en instel lingen: de Stichting Behoud Bui tenplaatsen, Groen Links Oegst geest, Mevrouw C. Botman, Stich ting Rhijngeest, de Werkgroep Milieubeheer en het Buurtcomité Boschgeest. Alle bezwaren zijn tij dig (voor 19 november) ingediend. De gemeenteraad van Oegstgeest behandelt 'Endegeest' waarschijn- lijk in januari 1991. Stichting Kinderopvang afgetroefd door gereformeerde kerk vrijgemaakt Leiderdorp: geen tijd om voordeeltje binnen te halen LEIDERDORP - De gemeente Lei derdorp gaat met ingang van janu- ari 1992 zelf de onroerend-goedbe- lasting (OGB) innen, zo stelde de s raadscommissie voor de financiën f gisteravond eensgezind vast. Daar- mee bespaart de gemeente ruim 50.000 gulden per jaar. Momenteel wordt de OGB geind door de Rijks- ,i belastingdienst. Wettelijk moet de dienst deze taak in 1992 overdragen, maar ge- meenten die dat wensen kunnen een jaar eerder hun OGB zelf gaan innen. De commissieleden J.M.H.M. Hermans (PvdA) en C. Bos (Groen Links) wilden dat extra - voordeeltje van 50.000 gulden graag binnenhalen, maar vonden een on- verbiddellijke wethouder C.A. Hui gen van financiën tegenover zich. De gemeentelijke afdeling financi- ën zou het veel te druk hebben. OEGSTGEEST - Het voormali ge schoolgebouw De Sprink haan aan de Lijtweg in Oegst geest wordt voor 500.000 gulden verkocht aan de gereformeerde kerk (vrijgemaakt). De tweede serieuze gegadigde voor aan koop van het gebouw, de Stich ting Kinderopvang Oegstgeest, blijft in het gebouw van de Joris de Witteschool aan de Kamper foelielaan. In de toekomst moe ten op dit terrein ook woningen komen. Dit stellen B en W voor aan de raadscommissies ruim telijke ordening en financiën. Naast de stichting kinderopvang en de gereformeerde kerk heeft ook de Stichting Jeugd- en Jongerenwerk Oegstgeest (SJJO) te kennen gege ven het gebouw aan de Lijtweg graag te willen hebben voor haar kinderwerk. Toen de gemeente het pand te koop aanbood via een in schrijving bracht de SJJO wegens geldgebrek geen bod uit, maar 'claimde' het gebouw. Die claim blijkt nu van tafel. De gereformeerde kerk wil het pand flink gaan verbouwen en B en W verwachten dat de Lijtweg er daardoor 'in stedebouwkundig en architectonisch opzicht' flink op vooruit zal gaan. Het bestemmings plan voor het gebied staat de bouw van een Godshuis toe. Het kerkbe stuur wil van de bestaande drie lo kalen er twee samenvoegen tot een kerkzaak Het derde lokaal wordt vergaderruimte. Verder worden de voor- en ach termuur gesloopt en opnieuw opge trokken en krijgt het gebouw een nieuw dak. De verbouwingsplan nen zijn nog voorlopig. Volgens kerkbestuurder A. Gelderblom worden de plannen verder uitge werkt als de koop definitief is geslo ten. Het ongeveer tweehonderd le den tellende kerkgenootschap heeft nu nog geen eigen gebouw en houdt zijn diensten in de aula van de Dr. K. Schilderschool aan De Voscuyl. Eerder vroeg het bestuur de ge meente of het een stukje grond in de nieuwbouwwijk Haaswijk mocht kopen, maar nieuwbouw zou duur der worden dan de nu gekozen op lossing. De 500.000 gulden voor aan koop van het gebouw en het nog on bekende bedrag voor verbouwings- kosten wordt door de leden van het kerkgenootschap bijeengebracht. Van dit voormalige schoolgebouw gereformeerde kerk (vrijgemaakt) Gelderblom: "We hebben ee spaarpotje, maar we zullen ook ee beroep op de offervaardigheid va de leden moeten doen". Omdat een kerkgebouw vooral op zondag en in de avonduren wordt gebruikt, verwachten B en W min der problemen rond de weinige par keerplaatsen dan bij vestiging van een kinderdagverblijf. Onduidelijk heid over de ruimtebehoefte van de stichting kinderopvang noemen B en W als laatste argument voor de verkoop van het schoolgebouw aan de kerk. Volgens de gemeentebestuurders is nog onvoldoende duidelijk hoe veel ruimte de stichting nodig heeft, al erkennen ze wel dat de kinderop vang binnenkort te krap komt te zit ten in de huidige behuizing. Op kor te termijn wil de stichting twaalf 'kindplaatsen' extra in de noodloka- len bij de Joris de Witteschool. Het gaat om drie plaatsen voor baby's en negen voor kleuters. Momenteel heeft de stichting tien kindplaatsen. Een opvangplaats komt overeen met de plaatsing van een kind voor vijf hele dagen per week gedurende 48 weken per jaar. In de praktijk maken 28 kinderen gebruik van de tien bestaande plaatsen, omdat niet ieder kind steeds aanwezig is. In maart van dit jaar was er een wachtlijst van 65 kinderen. Dat komt overeen met een behoefte aan 23 kindplaatsen. In de toekomst verwacht de stich ting steeds meer plaatsen nodig te hebben. Nu is de opvang nog alleen bedoeld voor kinderen van zes we ken tot vier jaar oud, maar vanaf 1991 gaat het Rijk geld beschikbaar stellen voor opvang van de groep van 4 tot 12-jarigen. De komende ja ren zou het totale aantal kindplaat sen daarom op 50 moeten worden gebracht. Huisvesting in het bestaande ge bouw van de Joris de Witteschool heeft als voordeel dat het gebouw zo groot is, dat het kinderdagverblijf zonder problemen kan uitbreiden. Bovendien zou dat veel goedkoper zijn dan nieuwbouw. Daar staat te genover dat de locatie van de school zeer geschikt is voor woningbouw. Omdat de boekwaarde van de grond al lang is afgeschreven, kun nen aan de Lijtweg betaalbare wo ningen in de sociale sector ge bouwd worden. B en W kiezen daarom voor een tussenvoorstel, waarbij het school gebouw blijft staan en 'aangepaste' woningbouw kan plaatsvinden. Er is een ontwerp-verkaveling van het terrein gemaakt om te kunnen be oordelen of deze combinatie moge lijk is. De voorstellen van B en W worden vrijdagmiddag in het ge meentehuis besproken door de raadscommissies. De Hongaarse burgemeesters bijeen voor een 'statieportret' in het Katwijkse gemeentehuis. Uiterst links hun gastvrouw, de Katwijkse burgemeester G. W. van Montfrans-Hartman. (foto Dick Hogewoning) KATWIJK Veertig Hongaar se burgemeesters brachten gis teravond een bezoek aan het Katwijkse raadhuis voor een 'spoedcursus lokaal bestuur'. De bestuurders uit Oost-Europa zijn aangesloten bij de Chris ten-Democratische Volkspartij (KDNP) en zijn hier op uitnodi ging van het landelijke CDA. Ze volgen een week lang lezingen en workshops over onder meer parlementaire democratie, staatsinrichting, vergadertech nieken, voorlichting en omgang met de pers. Nadat ze eerder op de dag in Voorhout bezoeken hadden af gelegd aan een bloembollenbe- drijf en de bestuurdersvereni ging christen-democratie en lo kaal bestuur, werden de Hon gaarse burgemeesters in de kustplaats ontvangen door hun ambtgenote G.W. yan Mont frans-Hartman. Samen met en kele ambtenaren gaf zij uitleg over het functioneren van het gemeentelijk apparaat, de ge meenteraad en het college van burgemeester en wethouders. De Hongaarse bestuurders zijn over het algemeen nog maar heel kort in functie. De meesten zijn gekozen tijdens de verkiezingen in oktober. Hun leeftijd varieert van 24 tot 62 jaar en ook de omvang van de gemeenten die zij vertegen woordigen is heel verschillend. In het gezelschap waren be stuurders van plaatsjes met maar 500 inwoners, maar ook burgemeesters uit steden waar enkele tienduizenden De Hongaren brengen van daag nog een bezoek aan Den Haag, waar ze onder meer wor den ontvangen in de Tweede Kamer, het Vredespaleis en het ministerie van binnenlandse zaken. Minstens drie maanden vertraging in Leiderdorp LEIDERDORP - Het scholencomplex in de Leiderdorpse wijk Buitenhof wordt definitief zonder hardhout gebouwd. De architect is er niet in geslaagd tropisch hardhout te betrek ken uit landen waar dit hout op ecologisch verantwoorde wijze is geoogst en herbebost. Deze eis werd eerder deze maand gesteld door een meerderheid van de gemeenteraad (WD, CDA en D66). Oppositiepartijen PvdA en Groen De wethouder verwacht dat het Links wilden tijdens die bewuste complex in november 1991 bruik kan worden genomen, raadsvergadering niets weten het gebruik van hardhout en zaten dan moeten de weergoden wel r daarmee op één lijn met leerkrach ten. Deze leerkrachten waren in ac tie gekomen nadat raadscommis sies mokkend akkoord gingen met het gebruik van tropisch hardhout. De gemeente heeft de architect inmiddels opdracht gegeven nieu we tekeningen te maken, waarbij wordt uitgegaan van het gebruik van gelamineerd naaldhout. Hier door wordt de oplevering van de scholen minstens drie maanden Alle fracties in de gemeenteraad hebben bij voorbaat verklaard ak koord te gaan met de meerkosten. En in januari zullen B en W met dek- kingsvoorstellen komen, meldde wethouder C.A. Huigen gister avond in de vergadering van de raadscommissie financiën. De latere oplevering houdt in dat de openbare school De Hobbit en de protestants-christelijke school Sa men Onderweg riet in de zomerva kantie van 1991 kunnen verhuizen. Voor De Hobbit is dat geen pro bleem, maar de dan gefuseerde pc- scholen moeten op drie verschillen de plekken onderwijs geven. werken. Oplevering in 1991 zou pro blemen geven omdat het bekosti gingssysteem van het Rijk per ka lenderjaar wordt vastgesteld. Warmonds/Leiderdorpse polder naast Zijl 'veel te kwetsbaar' WARMOND/LEIDERDORP - PvdA-gedeputeerde P. van Heemst wil de Warmonds/Lei derdorpse Boterhuispolder niet bebouwen. Hij constateert dat de polder aan de oostkant van de Zijl binnen de nieuwe gren zen van het Groene Hart valt en wil daar de verstedelijking een halt toeroepen: "Als je ook maar één stap in de Boterhuis polder zet, zet je de deur wagen wijd open voor verdere verste delijking". Met zijn standpunt kiest de gedepu teerde de kant van de gemeente Warmond en loopt hij bewust voor uit op een onderzoek van Gedepu teerde Staten naar de mogelijkhe den om de (Leidse) Oostvlietpolder en Boterhuispolder te bebouwen. "Ik vind het prima dat er gestu deerd wordt, maar voor mij staat de uitkomst bij voorbaat vast: de Bo terhuispolder is veel te kwetsbaar". Net als in de rest van het Groene Hart, wil Van Heemst in de polder het siand-still-beginsel toepassen: "Zaken die nog niet zijn uitgevoerd, worden daarbij weggeknipt". Van Heemst voelt zich in zijn op stelling gesterkt door de nieuwe no ta over het Groene Hart en ontwik kelingen in Leiden. "Daar wil men tegenwoordig ten westen van de stad bouwen, bijvoorbeeld op vlieg veld Valkenburg". Van Heemst deed zijn uitspraken gisteravond tijdens een thema avond over de toekomst van War mond in het plaatselijke Meerpunt. Progressief Warmond organiseerde de avond omdat de partij 'woelige en moeilijke tijden' voorziet. "En wij weigeren lijdzaam toe te zien", zei PW-er C. Husken in zijn inlei ding. Wat Van Heemst betreft hoeft de gemeente niet lijdzaam toe te zien, maar moet ze wèl medewer king verlenen aan provinciale plan- "Volkshuisvestingsvragen zullen niet meer op gemeentelijk niveau worden opgelost. Zeker in het geval van urgente woningzoekenden moeten de gemeenten de handen ineen slaan", vertelde de Gedepu teerde voor stads- en dorpsvernieu wing, volkshuisvesting, natuur en landschap en recreatie. "Hèt insti tuut daarvoor is de Regionale Huis vestingscommissie en de provincie is er alles aan gelegen om dat te la ten uitgroeien tot een regionaal huisvestingsbeleid". Sluitpost "Als je niet meewerkt, ben je afhan kelijk van structuurplannen die an deren bedenken en loop je de kans dat je een sluitpost wcrdt", zo deed Van Heemst een beroep op de loya liteit. Volgens hem zijn de gemeen ten buitengewoon traag met het aanpassen van de plannen in hun werkgebied: "Het moet niet moge lijk zijn dat we elkaar eindeloos aan de praat houden. Als het niet goed schiks gaat dan maar kwaadschiks. Plannen moeten niet door een 'lul- ligheidje' onderuit worden ge haald". Duidelijk was Van Heemst over de bouwmogelijkheden die War mond aan de westkant van de Kaag te bieden heeft: "Die zijn buitenge woon bescheiden. Er is ruimte om in tien jaar 176 woningen bij te bou wen. Er kan hier gewoon weinig en ik verwacht niet dat dat zal verande ren". De toeristische en recreatieve druk in Warmond, baart de provin ciebestuurder zorgen. "Dat leidt tot het verdwijnen van natuur- en land- Dat de provincie ruimte moet bie den aan de glastuinbouw vond de gedeputeerde een 'antiek' stand punt. Liever ziet hij die sector 'afge voerd' naar provincies als Drenthe. "Dat zit hier toch maar in de weg. Wat hier zit mag blijven maar uit breiding is niet nodig. Glas is name lijk bepaald geen verrijking van het landschap", meldde hij. Dat de na tuur hem aan het hart gaat, bleek uit de opmerking dat geen aanslagen meer worden geduld op het Zuid hollands duingebied ("en dan met name het waterwingebied"): "De gemeenten schieten duidelijk te kort in de bescherming daarvan". Bezorgd Het relaas van Van Heemst werd door de vijftig aanwezige Warmon- ders beleefd aangehoord. Na zijn monoloog mochten er vragen wor den gesteld. Een bezorgde toehoor der vroeg zich af welke bevoegdhe den de regionale commissies heb ben en of hun macht niet leidt tot opheffing van kleinere gemeenten. Van Heemst benadrukte daarop nogmaals het belang van samen werking. "Anders moet Warmond méér voor zijn toekomst vrezen. Men dreigt zijn autonomie te verliezen als men stronteigenwijs is", sprake hij. "Met regionalisering heeft men meer kans op overleven". Bij verdere verstedelijking zal er ook meer waterrecreatie komen, meldde een Warmonder "En het ge volg zal zijn dat, afgezien van het milieu-aspect, de veiligheid zal af-, nemen en de criminaliteit zal toene men". Van Heemst pareerde de vraag door te stellen dat door het bouwen van huizen de waterrecrea tie 'niet expliciet' zal toenemen. Leiderdorp wil meer adviezen over verplaatsing van weekmarkt LEIDERDORP - Om zo zuiver mo gelijk te kunnen beslissen over een mogelijke verplaatsing van de Lei derdorpse weekmarkt, willen B en W ook adviezen van instellingen als de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen en de Nederlandse Christenvrouwenbond. Ook be hoort een tweede enquête met an dere vragen tot de mogelijkheden. De enquête die vorige week on der marktbezoekers werd gehou den, noemde wethouder C.A. Hui gen gisteravond in de raadscom missie voor financiën 'een steek proef. Centraal bij die enquête stond de vraag of mensen de markt blijven bezoeken wanneer die ver plaatst wordt naar de Laan van Ou derzorg, vlakbij winkelcentrum Santhorst. Voor het college van Leiderdorp staat overigens vast dat de markt in de huidige vorm niet kan blijven be staan. Doorslaggevend zou daarbij de brandgevaarlijkheid zijn. Overi gens werd dit weekeinde bekend dat winkeliers van de Hoofdstraat en omwonenden zich met een hand tekeningenactie verzetten tegen het idee de weekmarkt van het oude dorp te verplaat- De leden van de raadscommissie kregen gisteravond geen voorstel len voorgelegd over de voorgeno men-verhoging van de marktgel- den. B en W willen bij de markt de baten de lasten laten dekken, maar weten nog niet hoe hoog de lasten precies zullen zijn. Duidelijk is wel dat de marktgelden minstens zullen verdubbelen en dat er in de ge meenteraadsvergadering van de cember een beslissing wordt geno men over de kwestie. Lastige klant uit trein gehaald VOORSCHOTEN - De spoorwegrecherche heeft gistermorgen om half tien een 'lastige klant' uit de trein van Leiden naar Den Haag gehaald en overgedragen aan de Voorschotense politie. Deze heeft de man na korte tijd weer 'teruggegeven'. De voorlichtingsdienst van de Nederlandse Spoorwegen kon van morgen, 24 uur na het gebeuren, nog geen opheldering verschaffen. "We hebben tientallen lastige klanten per dag, dus het kan wel even du ren voordat we over deze kwestie meer kunnen vertellen". DINSDAG 27 NOVEMBER Alphen klaverjassen bij speeltuinvereni ging Kindervreugd. Hugo de Groot straat, aanvang 20.00 uur. Katwijk bingo-avond, georganiseerd door Invaliden Ontspannings Ver eniging, aanvang 20.00 uur in dien- Zwanenburg. Leiden lezing: in kader van de tentoon stelling Tassen en tasbeugels', door mevr. C.M. Kuttschrütter, aan vang 20.15 uur in de Lakenhal. Noordwijk bijeenkomst sociëteitscommis sie Duin- en Bollenstreek mmv de architecten Koes Hoek en Pieter Durieux, aanvang 19.30 uur, dien stencentrum "t Trefpunt. Noordwijkerhout vergadering en postzegelveiling van de Postzegelvereniging, aan vang 20.30 uur in De Schelft. Valkenburg ophalen oud papier t.b.v. nieuwe accomodatie soc. De Peuk, vanaf 19.30 uur. openbare vergadering gemeen teraad Valkenburg, aanvang 20.00 uur in het gemeentehuis. WOENSDAG 28 NOVEMBER Katwijk voorlichtingsavond Reuma, Ver eniging van Reumapatienten, aan vang 19.30 uur in dienstencentrum Op de Brink. gezamenlijke voorlichtings avond van alle scholen v ir voort gezet onderwijs, aanvang 20.00 bingo-avond Oranjevereniging Katwijk/Rijn, aanvang 20.00 uur in De Roskam. discussie-avond over massame dia door SGS Katwijk, olv de heer Kortleven, aanvang 19.45 uur in Hervormd Kerkelijk Centrum. spreekuur verkeersveiligheid, van 10.30 tot 12.00 uur in het Stadsbouwhuis, Langegracht 72. kindervoorstelling: 'Annetje Lie e nacht', door The pelijk wonen, van 20.00 uur bij Vereniging Centraal Wonen, Gerestraat 20, tel: 121554. concert 'Divertementsserie', Savka Konjikusic (piano), aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O. concert 'Oude muziek in Oudhe den', Martin Best (zang en snaarin strumenten), aanvang 20.15 uur in het Rijksmuseum van Oudheden. Papengracht 29. kennismaking i van 12.30 tot 15.30 uur bij Para bowls. sportcomplex De Does. Oegstgeest bridgen bij DDS, aanvang 19.45 uur in hotel Het Witte Huis. lezing: 'Sinterklaas in de kunst: DONDERDAG 29 NOVEMBER klaverjassen bij speeltuinvereni ging Kindervreugd, Hugo de Groot straat, aanvang 14.00 uur. Katwijk lezing door Stichting Christenen voor Israël, aanvang 20.00 uur in het DWS-gebouw, Ambachtsweg. Leiden lunchconcert Iris van der Wardt (fluit) en Hans van Ham (piano), van 12.45 tot 13.30 uur in de Kapel zaal van K&O, Hazewindsteeg. cabaretvoorstelling: 'Zak en as ontkent alles', door Justus, Erik en Diederik, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. voorstelling: 'Kasimir en Karo- line', door Theatergroep Imperium, aanvang 20.30 uur in het Micro- Theater, Oude Vest. Leiderdorp bewegingsgym voor dames olv een Mensendiecktherapeute, van 12.30 tot 13.15 uur en van 13.30 tot 14.15 uurin Sjelter, Heemraadlaan. Noordwijkerhout open podium Folk Club Noord wijkerhout, van 20.00 tot 24.00 uur in Het Wapen van Noordwijkerhout.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 16