Afvoer vuil wordt weer flink duurder Veel zwakzinnigen zitten opgesloten 'Het was tekenend voor die tijd dat universiteit niet zelf protesteerde' Gestrande Amerikaanse helikopterpiloten op de koffie bij Haastrechtse boerin DINSDAG 27 NOVEMBER 1990 REGIO PAGINA 15 Ziiidhollands afval nog jaar langer naar VAM ROTTERDAM/LEIDEN - De provincie Zuid-Holland kan waarschijnlijk nog een jaar langer vuil afvoeren naar de VAM in Drenthe. Het Provinciaal Afvalverwij- deringsbedrijf Proav staat op het punt hiervoor een contract af te sluiten met de VAM. Die extra stortcapaci- teit heeft echter wel zijn prijs. Om het contract in de wacht te kunnen slepen, moet het vuilverwerkingsta rief in Zuid-Holland waar schijnlijk met 25 gulden per ton omhoog. Dat tarief is het afgelopen jaar, na onder meer de sluiting van de Leidse vuilverbranding, al met ongeveer 200 gulden ge stegen. Aanvankelijk kon Zuid-Holland slechts tot het einde van dit jaar met haar vuil in Drenthe terecht. De Proav maakte daarbij gebruik van een contract dat de gemeente Schie dam ooit met de VAM had afgeslo ten. De stortcapaciteit die deze ge meente in Drenthe had - 95.000 ton - werd in een keer voor heel Zuid- Holland 'opgesoupeerd'. Bij de regeling die de Proav nu wil treffen, maakt ze gebruik van een contract van het gewest Kenne- merland in Noord-Holland. Die mag in totaal 180.000 ton vuil in PvdA W assenaar ook tegen aanleg rijksweg 11-west WASSENAAR - De PvdA Wasse naar is nu ook tegen de aanleg van rijksweg 11-west. Op initiatief van de PvdA Voorschoten hebben de af delingen van de sociaal-democraten in Wassenaar, Leiden en Voorscho ten een gezamenlijk verzoek inge diend bij de Tweede Kamerfractie van de PvdA om de aanleg van deze weg uit het Structuurschema Ver keer en Vervoer te halen. De PvdA-afdelingen van Voor schoten en Leiden zijn vanaf het be gin felle tegenstanders van rijksweg 11-west geweest. De PvdA Wasse naar was geen echte tegenstander van dit plan. De grote verkeersdruk van sluipverkeer door Wassenaar was voor deze afdeling reden om in eerste instantie voor aanleg van de weg te kiezen. HAASTRECHT - "Tour of duty in Haastrecht", lacht een agent van de gemeentepolitie van 'Wist, ver wijzend naar de Vietnam-serie op televisie. Ondertussen starten vier Amerikaanse helikopters, ty pe Chinook, de motoren op het weiland van familie De Wit aan de Steinsedijk in Haastrecht. De tocht richting marinevliegkamp Valkenburg wordt na een onder* breking van drie uur voortgezet. Vanwege het donkere, mistige weer moesten de Amerikaanse helikopters lager vliegen, dan de bedoeling was. De piloten had den weinig trek in een aanvaring met de hoogspanningskabels door het Hollandse polderland schap en besloten tot "een tussen landing om veiligheidsredenen". Geen noodlanding dus, wijst het perscentrum terecht, dat vanuit het Novotel in Rotterdam vragen van de pers omtrent de transpor ten van Amerikaans legermate- rieel naar de Rotterdamse haven beantwoordt. De vier plus nog een vijfde, die een landing moest maken in Gou derak, maken deel uit van een groep van 380 helikopters die via vliegveld Valkenburg naar Rot terdam gaan, waar ze worden in gescheept en naar het Golfgebied worden vervoerd. Zij zijn afkom stig uit Duitsland uit de buurt van Frankfurt en Stuttgart. Na het in termezzo op het land van boer De Wit vertrokken de Amerikanen niet naar Valkenburg, maar direct naar Rotterdam. In de eerste instantie bestond er nogal verwarring over de lan dingsplaats van de helikopters. Eerst zouden zij langs de;5teek- terweg tussen Alphen en Bode graven staan, vervolgens werd Gouderak genoemd en daarna Reeuwijk. Op de koffie De familie De Wit vond het wel mooi, dat de helikopters hun wei landen even als landingsbaan ge bruikten, "We stonden al te kij ken omdat ze zo laag vlogen. Toen ze in de wei landden, zijn we er maar naar toe gelopen", vertelt mevrouw De Wit. Zij nodigde de zeventien mili tairen, onder wie een vrouw, uit voor een kopje koffie in de boer derij. Daar kreeg de familie te ho ren dat twee van de helikopters in Vietnam dienst hebben gedaan en al heel wat jaartjes oud zijn. Drenthe kwijt. Met deze hoeveel heid kan de Proav tot volgend jaar oktober uit de voeten. In ruil voor het contract, mag Kennemerland straks 180.000 ton afval afvoeren naar de nog te bouwen vuilverbran dingsinstallatie bij Ypenburg. Sparen Het probleem is nu dat het tarief van die nieuwe vuilverbranding aanmerkelijk hoger ligt dan de prijs die het gewest kwijt zou zijn ge weest wanneer ze haar vuil naar de VAM had gebracht. Kennemerland wil dat verschil vergoed krijgen van de Proav. Het provinciale afvalbe drijf verhoogt daarom zijn vuilvér- werkingsprijs met 25 gulden per ton. "Op die manier kunnen we al vast 'sparen' voor de financiële compensatie die we het gewest straks moeten geven", verklaart Proav-directeur L. de Jong. De nieuwe prijsverhoging komt op een ongelukkig moment, geeft De Jong toe. Met name in de Leidse regio zijn de vuilverwerkingstarie ven al tot bijna astronomische hoogten gestegen. "We zien echter geen andere mogelijkheden. Het 'Homo-paren kunnen niet huwen, maar wel 'trouwen' RHEDEN (GPD) - Niet huwen, maar trouwen. De stichting Vrien den van De Gay Krant pleit ervoor bij alle Nederlandse gemeenten een 'trouwregister' in te stellen. Dat moet, net als het huwelijksregister, openbaar zijn. Op die wijze wil de stichting de gelijkberechtiging van homo-paren regelen. -Zij meent, dat er geen juridische beletselen zijn om een dergelijk trouwregister niet te erkennen. Te genover derden kunnen op basis daarvan rechten worden geclaimd. De gemeenteraad van Rheden zal als eerste in Nederland de instelling van zo'n trouwregister in de decem- bervergadering behandelen. Net als in het huwelijksregister van hetero-paren kunnen anderen in het trouwregister zien dat Jantje en Pietje en Miepje en Truusje bij elkaar horen. Op die wijze kunnen homo-paren bijvoorbeeld bij werk gevers, maatschappelijke organisa ties, de overheid en pensioenfond sen rechten claimen, die tot nu toe alleen huwelijksparen toekomen. Volgens de juridische adviseurs van de Stichting Vrienden van De Gay Krant is het in het leven roepen van een trouwregister maatschap pelijk goed uitvoerbaar en hanteer baar zonder dat hiermee de wet ge weld wordt aangedaan. contract van Kennemerland was onze laatste hoop. Hierna houdt al les voorlopig even op". Wat Zuid-Holland na oktober 1991 met haar vuil aanmoet, is vol gens de Proav-directeur nog niet te zeggen. "We hopen dat de stort plaats Hoge Nes bij Zwijndrecht dan gereed is, roep ik altijd maar heel optimistisch. Lukt dat niet, dan zie ik geen oplossing meer. Ik hoop dat het niet zo ver hoeft te ko men, maar ik denk dat dan het Rijk moet ingrijpen. Die zal in dat geval verwerkingsmogelijkheden moe ten forceren, bijvoorbeeld door ge meenten te dwingen «om stortplaat sen aan te leggen". Afvalvlucht De hoge tarieven in de Leidse regio hebben inmiddels al geleid tot een 'vlucht' van bedrijfsafval. Volgens voorzitter J. de la Mar van de Gevul- ei - het vuilverwerkingsbedrijf voor deze regio - hebben bedrijven dit jaar zo'n 10.000 ton minder vuil aan geboden. Dat is ongeveer 10 pro cent van de totale hoeveelheid die de Gevulei jaarlijks verwerkt. Woordvoerder I. Nijhuis van de provincie bevestigt de forse ver mindering van het aanbod in de Leidse regio. Volgens hem hebben bedrijven vooral hun toevlucht ge zocht tot de vuiloverslag van de Duin- en Bollenstreek in Voorhout en de Roteb in Rotterdam, die aan merkelijk lagere tarieven rekenen. Nijhuis meent dat er nog geen afval 'zoek' is geraakt. "De hoeveelheden kloppen nog altijd precies". De provinciewoordvoerder ver wacht niet dat de verschuivingen in het aanbod tot problemen zullen lei den. "Overigens kan de provincie er weinig tegen doen. Bedrijven mo gen zelf uitmaken waar ze hun vuil laten verwerken, zo lang dat maar in Zuid-Holland gebeurt". Tal van hoogwaardigheidsbekleders bezochten gisteren de herdenkingsrede van Drion (links). Op de eerste rij zitten (van links naar rechts) burgemeester C. Goekoop, minister van justitie E. Hirsch-Ballin, mr. C.P.C.M. Oom- en (voorzitter college van bestuur van de universiteit) en echtgenote, prof. dr. J.J.M. Beenakker (rector-magnifi- cus) en echtgenote en drs. J.A. Waldus (lid college van bestuur). (foto Loek Zuyderduin) Prof. Drion geeft soort ooggetuigeverslag van gebeurtenis LEIDEN - De Leidse universiteit heeft gisteren het feit herdacht dat prof.mr. R.P. Cleveringa 50 jaar ge leden, met zijn inmiddels befaamd geworden rede, protesteerde tegen het gedwongen ontslag van joodse hoogleraren en medewerkers. Tij dens een bijeenkomst in het Acade miegebouw aan het Rapenburg hield prof.mr. H. Drion, die zelf als student aanwezig was bij het pro test van Cleveringa, een herden kingsrede. Drion vond het tekenend voor de tijd was dat de universiteit zelf nooit heeft geprotesteerd tegen het ont slag van twee joodse hoogleraren en veertien ambtenaren. De toenmali ge rector magnificus Bijvanck woonde de rede van Cleveringa niet eens bij, volgens Drion omdat het een man was die "weinig geneigd was tot het nemen van risico". Drion gaf een halve eeuw na de beroemde gebeurtenis een soort ooggetuigeverslag. De 72-jarige emeritus-hoogleraar heeft tijdens de oorlog in het verzet gezeten. Hij was samen met zijn broer de oprich ter van het illegale studentenblad De Geus. Dat Cleveringa de maatregel van de Duitsers wel in het openbaar aanvocht had vooral te maken met het feit dat de twee ontslagen joodse hoogleraren tot de juridische facul teit behoorden. Een van hen, prof.mr. E.M. Meijers, was een ge liefd collega van Cleveringa en te vens zijn leermeester. "De lofrede die Cleveringa over Meijers afstak was niet helemaal op zijn plaats", meende Drion. Er wer den immers meer mensen ontsla gen. "Ook al was deze man niét zo'n groot hoogleraar geweest, dan nog zou zijn ontslag schandelijk zijn ge weest". Ondanks deze kritische noot sprak Drion zijn bewondering uit voor de moed van de hoogleraar handels- en burgerlijk procesrecht. "Deze 46-jarige huisvader stelde een daad zonder te weten wat de daaropvolgende straf zou zijn". Cleveringa werd kort na zijn pro test opgepakt door de Duitsers en moest een acht maanden lange straf uitzitten in de Scheveningse gevan genis. Instellingen schieten te kort REGIO Bij naar schatting 1600 (5,5 procent) van de bijna 30.000 be woners van instellingen voor ver standelijk gehandicapten is sprake van ernstige gedragsproblemen. Maatregelen als afzonderen, vast binden en toedienen van zware me dicijnen komen op grote schaal voor. Als geen maatregelen worden genomen, verwonden deze bewo ners zichzelf of anderen zo ernstig dat onherstelbare verminking een gevolg kan zijn. Dit staat in een rapport van het Nationaal Ziekenhuisinstituut (NZI) dat gisteren is aangeboden aan staatssecretaris Simons (volks gezondheid). Het bevat de resulta ten van een onderzoek dat op ver zoek van Simons is ingesteld naar de omvang, aard en ernst van sterke gedragsgestoordheid bij ernstig verstandelijk gehandicapten. Aan leiding voor het onderzoek was de publiciteit rond Jolanda Venema in 1988 na de door haar ouders ver spreide foto waarop ze naakt en vastgebonden stond afgebeeld. Uit het onderzoek blijkt dat een kleine drieduizend bewoners pro blematisch gedrag vertonen dat ge vaarlijk kan zijn voor henzelf en an deren. De grootste groep is tussen Ondertussen arriveerden ook de politie, de Koninklijke Mare chaussee vanuit de vestiging in Gouda en de militaire politie. Ter wijl het Nederlandse gezag druk heen en weer beende en de tele foon in de boerderij voortdurend ripkelde, genoten de Amerikanen van een kopje Hollandse koffie. In de bijkeuken van de boerderij hadden ze netjes hun legerkistjes uitgedaan. Om kwart over twee werd be sloten dat het weer genoeg was bijgetrokken om de reis te vervol gen. Laarzen werden aangetrok ken, kleding rechtgetrokken en een deel van de groep begon al ongeduldig op.het modderige erf te ijsberen. Militair geheim De pers en andere belangstellen de werden op een honderd meter afstand van de toestellen gehou den. "Want het blijft militair ge heim", aldus een woordvoerder van de marechaussee. Volgens een politieagent was er voor één persoon een uitzonde ring gemaakt: "Een mollenvan- ger werd bij de versperring tegen gehouden. Maar hij wist te vertel den dat hij in het weiland altijd mollen ving, dus nu ook". Daar had de militaire politie niet van terug. De man mocht er door. Om half drie werden de wieken in beweging gezet Wat plaatselij ke jeugd keek met besmeurde schoenen in de motregen toe. Ook op een dijk verderop sloeg een handjevol geïnteresseerden het schouwspel gade, "Ik was even bang dat heel Haastrecht op het spectakel zou afkomen, maar dat viel gelukkig mee", vertelt een marechaussee. Na tien minuten warm draaien stegen de helikopters weer op, zorgvuldig op afstand blijvend van de masten en kabels. Ook de helikopter, die met een wiel in de modder was weggezakt, kwam gemakkelijk los. de 21 en 40 jaar oud. Van deze groep zijn bijna 1200 mensen ernstig ge dragsgestoord, en 440 extreem ern stig gedragsgestoord. Voor de bewoners met extreem en zeer ernstige problematiek zijn volgens het NZI onmiddellijk maat regelen nodig om hun situatie te verbeteren. Het rapport doet een groot aantal aanbevelingen met be trekking tot behandeling, groeps grootte, organisatie, personeel en dergelijke. Het onderzoek van het NZI is gebaseerd op een enquête bij de inrichtingen en op gesprekken met begeleiders van zwakzinnigen. De Nationale Ziekenhuisraad (NZR) wil dat er in deze kabinetspe riode in totaal een half miljard gul den extra op tafel komt om de zorg voor verstandelijk gehandicapten te verbeteren. Alleen al om een in tensieve, deskundige begeleiding in kleine groepen van de 450 extreem ernstig gedragsgestoorde verstan delijk gehandicapten mogelijk te maken is volgens de NZR minstens 40 miljoen gulden nodig. Voorzitter A. Krol van de sectie zwakzinnigen zorg van de NZR pleit voor een ver betering van de leefomstandighe den voor alle 30.000 bewoners in de instellingen. "De gedragsproblema tiek is een structureel verschijnsel dat een brede en permanente aan pak vergt". De NZR wil verkleining van alle groepen, continu twee perso neelsleden per groep en voldoende mogelijkheden tot dagbesteding. Jolanda Venema is bijvoorbeeld dankzij intensieve begeleiding zo opgeknapt dat zij hele dagen werkt in het activiteitencentrum van een inrichting in Assen. Staatssecretaris Simons wil pas in de laatste plaats over extra geld praten."Belangrijker vind ik eerj antwoord op de vraag hoe een zo ernstig kwaliteitstekort met zulke tragische persoonlijke consequen ties zo lang onderbelicht en daar door verwaarloosd is geweest", al dus Simons. "Kennelijk ontbreekt het geloof in de mogelijkheid om tot een oplossing voor de problemen van deze bewoners te komen". Overdreven In deze regio zijn drie instellingen voor geestelijk gehandicapten: Hooge Burch in Zwammerdam met ruim zeshonderd plaatsen, Huize Ursula in Nieuwveen met bijna vijf honderd bewoners en de dr. mr. Willem van de Berghstichting in Noordwijk met bijna duizend zwak zinnigen. Volgens directeur G. Sloot van de Van de Berghstichting komt afzonderen en vastbinden in zijn instelling incidenteel voor. "De cijfers uit het rapport verbazen me dan ook enigszins. Het lijkt me alle maal een beetje overdreven. Dat je met meer geld meer aandacht aan ernstig gedragsgestoorden kunt ge ven, lijkt me een logische redene ring. Maar of dat op grote schaal no dig is, zoals nu wordt gesuggereerd, betwijfel ik". De directeuren van de andere twee instellingen waren niet voor commentaar bereikbaar. Hoge raad verwerpt beroep Vener die Oostenrijks water wilde vergiftigen DEN HAAG/ROELOFABENDS- VEEN - De Hoge Raad der Neder landen vindt dat voldoende is bewe zen dat een 22-jarige man uit Roelofarendsveen zich schuldig heeft gemaakt aan poging tot be drog van de republiek Oostenrijk. De man is vorig jaar maart in hoger beroep door het gerechtshof in Den Haag veroordeeld tot tien maanden onvoorwaardelijke gevangenisstraf omdat hij gedreigd heeft het drink water in Oostenrijk te vergiftigen indien men hem niet het bedrag van 36 miljoen Zwitserse franken zou betalen. Bij de Hoge Raad is de Roelofarendvener tegen het arrest van het gerechtshof in beroep ge gaan. In beroep heeft aangevoerd dat het hof hem voor een poging tot afpersing veroordeeld zou hebben terwijl het oogmerk daartoe zou ontbreken. De Hoge Raad heeft dat beroep verworpen. In de bewijsvoe ring is volgens de Hoge Raad de af persing weliswaar niet met zoveel woorden terug te vinden. De Hoge Raad vindt niettemin dat de poging tot bedrog door het Openbaar Mi nisterie wel aanneemlijk is gemaakt en dat een celstraf daarvoor op zijn plaats is. De Vener heeft in 1988 de Oostenrijkse ambassade in Den Haag een brief geschreven over zijn plannen. In september van dat jaar werd de jongeman door de gemeen tepolitie van Den Haag gearres teerd. Hij zei het geld nodig te heb ben om onder de tijdsdruk van zijn studie uit te komen. De zes-jaren termijn van de Wet Studiefinancie ring zou de oorzaak zijn geweest van die tijdsdruk. II a reuse oogarts Worst bezet Boerhaavestoel HAREN (GPD) - De in Haren wo nende oogheelkundige dr. Jan Worst (62), bezet vanaf 1 december de Boerhaaveleerstoel aan de Leid se universiteit. De komende tijd zal Worst zich verder toeleggen op de anatomie van het glasvocht in het menselijk oog. Begin jaren zeventig ontdekte hij dat in het glasvocht van het mense lijk oog een structuur bleek te zit ten. Men ging er daarvoor van uit dat dit een geleiachtige substantie was. Met deze ontdekking heeft Worst in de internationale oogheel kundige wereld opzien gebaard. Worst was tot 1968 hoofd van de kliniek voor oogheelkunde van het Academisch Ziekenhuis in Gronin gen. Momenteel is hij verbonden aan het Refaja-ziekenhuis in Stads kanaal. Bij een breder publiek geniet hij bekendheid vanwege zijn perfectio nering van de behandeling van staarblindheid. Ook is hij befaamd vanwege zijn werk voor het ontwik kelen van hoogwaardige medische technologie voor een lage prijs in ontwikkelingslanden. Hij is nauw betrokkken bij een aantal projecten waarin wordt gewerkt aan het ge schikt maken van dure Westeurope- se medische technieken voor ui terst goedkope en massale toepas sing in arme landen. - Zelden valt de winter zoo plot seling in als gisteren. Het was tot nu toe vrij zacht herfstweer: op eens is de winter gekomen met sneeuw en vorst en hier en daar ijsbloemen op de glazen. Onze vaderen zouden de plotselinge omkeer waarschijnlijk gemerkt hebben met „een krijtje aan den balk"....Wij volgen slechts hun voorbeeld als wij er in het dag blad van spreken. - In den afgeloopen nacht is eene aan den Noordwal te 's-Hage liggende - door man, vrouw en een zes-tal kinderen bewoonde - schuit met oliebollenkraam ge zonken. Het in het vaartuig bin nendringende water deed de be woners ontwaken, die gelukkig allen gered zijn. Het ongeval heeft aan de behoeftige lieden groote schade toegebracht. - Uit Maastricht wordt geschre ven: Ook de spekslagers alhier geven hunne groote ontevreden heid te kennen over den invoer van massa's Amerikaarisch var- kensvleesch, dat als Hollandsche waar verkocht wordt. De slagers willen krachtig gezamenlijk op treden. Zij verlangen dat al het varkeTisvleesch, uit Amerika in gevoerd, wordt voorzien van een stempel, op de wijze als ge schiedt met de margarine, opdat dadelijk gezien zal kunnen wor den met welke soort van waar men te doen heeft. Vijfentwintig jaar geleden: - Een van de belangrijkste mede werkers aan het euthanasie-pro- gramma van de nazis, Robert Lorent, is gisteren in MUnster ge arresteerd. Lorent, thans zestig jaar oud, wordt er in de eerste plaast van beschuldigd de in richtingen, waar men zenuwzie ken liquideerde, met dodelijk gas te hebben bevoorraad. Hij stond onder rechtstreeks bevel van Hitiers kanselarij-chef, Vik tor Brack. Deze werd tijdens het proces in Neurenberg ter dood veroordeeld en opgehangen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15