TAD LEIDEN Geen limiet aan verhoging van belastingen LEIDSCH DAGBLAD 'Voorbeeldafdeling' gemeente heeft zes maanden nodig voor beantwoording brief Discotheek op poten onderwerp prijsvraag DINSDAG 27 NOVEMBER 1990 LEIDEN Je zal maar als nieuw bakken wethouder net aan het proberen te zijn om je ambtena ren eindelijk eens brieven op tijd te laten beantwoorden, word je weer geconfronteerd met een in cident. Het gebeurde CDA-wet- houder A. van Bochove die ruim een maand geleden Hettinga op volgde en beloofde het probleem van de niet-beantwoorde brieven eindelijk eens aan te pakken. Gisteren verscheen een keurige notitie met daarin een aantal be- hartenswaardige aanbevelingen om het vraagstuk op te lossen. Want wat is er aan de hand? Ie mand stuurt een brief, die komt aan bij de gemeente en wordt ver volgens tijdenlang niet beant woord. Er is een cultuur ontstaan op sommige afdelingen dat brie ven gewoon niet worden beant woord, zo erkende Van Bochove al vlak na zijn aantreden. In de notitie wordt geprobeerd een oplossing te vinden. Iedereen krijgt voortaan een ontvangstbe- vestiging en er wordt een contro lesysteem opgezet. Prachtig, zo lijkt het. Maar in de notitie wordt ook aangegeven bij welke ge meentelijke directies het tot nu toe goed is gegaan. En waar dus geen maatregelen nodig zijn. Een voorbeeld-afdeling is de di rectie milieu. Stuurt iemand een bezwaarschrift of een ander offi cieel stuk, dan volgt altijd een ontvangstbevestiging. En als de beantwoording van een gewone brief langer duurt dan vier weken volgt ook een kattebelletje of een telefoontje. Tenminste, dat werd tegen de directie interne zaken vertelt die een onderzoek instelde naar de wijze waarop de gemeente Lei den de brieven afhandelt. In de praktijk is het anders, zo blijkt uit een brief van D66-raadslid T. de Graaf aan het college. Zijn partij diende ook een motie in om het beantwoorden van brieven einde lijk eens fatsoenlijk te regelen. Niet ten onrechte, zo blijkt uit het onderstaande. Het begint allemaal in maart van dit jaar. Ongeruste bewoners van de Marislaan, die door de plannen voor het station in de toe komst duizenden auto's voor hun deur zien langsrijden, schrijven een brief aan de minister van volkshuisvesting, ruimtelijke or dening en milieubeheer. Bij de brief zit een petitie over de sta tionsplannen met het verzoek een reactie te geven. De minister, ook niet alwetend, vraagt zijn directeur Geluid en Omgeving een antwoord te schrij ven. Er volgt een ontvangstbeves tiging met daarin de mededeling dat aan de gemeente Leiden om een reactie wordt gevraagd voor dat het definitieve antwoord komt. Eind juli schrijft het hoofd afdeling Verkeerslawaai een tweede brief aan de gemeente Leiden. Hij heeft nog steeds geen antwoord. "Omdat ik er naar streef brieven van belanghebben den zo snel mogelijk af te doen, verzoek ik u nogmaals dringend een reactie te geven op mijn brief van 24 april", zo schrijft hij op 23 juli. De zomer gaat voorbij, de blaadjes vallen, maar nog steeds geen antwoord. Dat beseft ook het hoofd Verkeerslawaai, die zich opnieuw achter de typema chine zet. "Tot op heden heb ik volgens mijn administratie nog 'geen enkel' bericht van u mogen ontvangen. Aangezien ik van me ning ben dat de termijn, waarbin nen overheidsinstellingen op klachten van betrokkenen beho ren te reageren al ruimschoots verstreken is, verzoek ik u nog maals dringend een reactie te ge ven op mijn brief van 24 april", schrijft hij op 7 november. Ken nelijk heeft hij inmiddels niet meer zoveel vertrouwen in het ambtelijk apparaat van de ge meente Leiden, want voor de ze kerheid stuurt hij de eerste brief nog maar een keer mee. D66-raadslid De Graaf wil nu worden ingelicht over het 'gebrek aan communicatie' met het mi nisterie. De minister wil nog steeds antwoord en de bewoners van de Marislaan willen nog steeds een reactie op hun petitie. En hier gaat het om een directie die wel regels heeft opgesteld voor het beantwoorden van brie- Wethouder Bordewijk neemt standpunt fractie 'als richtsnoer' LEIDEN De verhoging van de onroerend-goedbelasting (ogb) in de komende jaren wordt niet aan een limiet gebon den. De PvdA-fractie, die vorige week vroeg om de verho ging van de ogb de komende drie jaar te beperken tot vijf miljoen gulden, werd gisteravond door niemand gesteund. De gemeenteraad accepteerde wel een motie waarin werd uitgesproken dat eventuele tegenvallers in eerste instantie binnen de gemeentebegroting worden opgevangen. Op verzoek van de WD sprak de gemeenteraad gisteravond over het financiële beleid voor de rest van deze raadsperiode. Vorige ^eek kondigde de PvdA-fractievoorzitter De Vreeze aan dat zijn partij een halt wilde toeroepen aan de onge remde verhogingen van de ogb. Hij wilde dat slechts het nieuwe beleid nog uit ogb-stijgingen zou worden betaald. Het gaat dan maximaal om vijf miljoen gulden. Omdat er aller lei tegenvallers aan komen, eiste De Vreeze dat het college deze gaten in de begroting zou dekken en niet via verdere verhoging van de onroe- rend-goedbelastinggb. Wethouder Bordewijk (financi ën), eveneens PvdA, verklaarde het Laatste rondleiding Benin-expositie LEIDEN De Benin-tentoonstel- ling is zondag voor het laatst in het Rijksmuseum voor Volkenkunde te zien. Ook is er die dag vanaf 13.30 nog een speciale rondleiding over de tentoonstelling. Daaraan kunnen maximaal twintig personen tegen betaling van 2 gulden 50 deelne men. Fancy fair op Rembrandt voor kliniek in Ghana LEIDEN - De Rembrandt Scho lengemeenschap houdt vrijdag 30 november de zogenaamde 'Ghana- fancy fair. Hiermee wordt geld inge zameld voor een kliniek in de Gha- nese plaats Nechiraa. Op het programma staan onder meer Afrikaanse muziek, een rad van avontuur, een Ghana-markt, een tentoonstelling en een demon stratie haarvlechtkunst. Vorig jaar werd 3000 gulden opge haald bij een soortgelijke actie. De afgelopen weken is in de lessen op de school aandacht besteed aan het Afrikaanse land. De fancy fair in het schoolge bouw aan de Noachstraat 2 is voor iedereen toegankelijk en duurt van 16.00 tot 20.00 uur. standpunt van zijn eigen fractie niet te steunen. Ook PvdA-wethouder Van Dongen nam er afstand van. Gisteravond susten zowel Borde wijk als De Vreeze het conflict. Bor dewijk verklaarde de uitspraak van zijn fractie 'als richtsnoer te nemen'. En hij benadrukte dat het college eventuele bezuinigingen zou laten onderzoeken. Bovendien zouden die besparingen vroegtijdig bekend worden, zodat de gemeenteraad niet voor voldongen feiten zou ko men te staan. Bordewijk weigerde echter een grens aan te geven voor de stijging" van de ogb, zoals zijn eigen fractie wel had gedaan. De vijf miljoen is niet meer dan een richtsnoer. "De vraag is of je volstrekt kunt uitslui ten dat je tot verdere belastingver hogingen moet overgaan. Sommige bezuinigingen zijn zo vervelend dat je moet afwegen of je niet iets an ders moet doen. De bezuinigings operatie is erop gericht binnen de vijf miljoen te blijven", aldus Bor dewijk. De Vreeze, die vorige week nog de begroting van Bordewijk kwali ficeerde als een 'lekkende emmer', schaarde zich achter zijn Wethou der. De PvdA had niet meer dan een 'politiek signaal' willen geven. "Als, als, als. Als er een bom valt op het stadhuis, dan is er een andere situa tie", zo gaf De Vreeze aan dat voor hem een beperking van de ogb-stij- ging tot vijf miljoen gulden ook niet meer heilig is. Hij ontkende boven dien dat er een machtsstrijd aan de gang was binnen de PvdA tussen de wethouders, die meer bemoeienis van de fractie met het (financiële) beleid niet zien zitten, en de andere raadsleden. WD-fractieleider Van der Nat constateerde dat het college 'de rij en weer had gesloten'. Hij diende nog een motie in die letterlijk weergaf wat Bordewijk had gezegd, zodat dit voorstel zonder proble men door de hele raad werd overge nomen. Zijn pogingen om -een wig te drijven tussen de collegepartijen mislukten. Zowel het CDA als Groen Links gingen nauwelijks in op de discus sie, omdat zij vinden dat er eerst in de commissie financiën over moet worden gesproken, of tijdens de be handeling van het meerjarenbeeld in het voorjaar, het financiële plaat je voor de toekomst. Groen-Linksfractieleider Laurier LEIDEN Een discotheek op po- ningen in de directe omgeving kapittelde nog wel de PvdA over ten, voor ongeveer duizend perso- waardoor de lawaaioverlast tot een het feit dat deze fractie zich beperk- nen, op het parkeerterrein van de minimum beperkt blijft, en de situ- te tot de ogb. Volgens Laurier gaat Energie- en Watervoorziening Rijn- ering tegenover het politiebureau, het om alle lasten die de gemeente land (EWR) aan de Langegracht. waarvan mag worden aangenomen tT:; j Dat is het onderwerp van de jaar- dat het de vertrekkende discogan- LEIDEN Leiden, schone stad? De actie om Leiden schoner te maken is niet'op alle onderdelen even succesvol gebleken, zo heeft een duur on derzoeksbureau voor de gemeente uitgezocht. Vooral het bestrijden van de hondepoep en grafitti, het bekladden van alles wat los en vast zit, is niet zo best gelukt. Om dat uit te binden heb je zeker een onderzoeksbu reau nodig. Of je moet even naar het Vrouwenkerkplein lopen, (foto wim Dijkman) ADVERTENTIE de burger oplegt. Hij sloot vraagd niet uit dat zijn partij kiest lijkse prijsvraag uitgeschreven door voor een verdere verhoging van de het Leids Architectencafé. ogb. Deze belasting is namelijk koppeld aan de waarde van de wo ning waarin men woont, en dus Hoewel het gaat om een fictieve opdracht is het denkbaar dat de lo catie aan de Langegracht een gers maant tot ordelijk gedrag op straat. De parkeerplaats van de EWR en de toegang tot het EWR- terrein kunnen gewoon gehand haafd blijven omdat de discotheek direct aan het inkomen. Hoe duur- schikte plek is voor de bouw van op poten moet komen te staan. der het huis, hoe meer men betaalt. Dat geldt niet voor reinigingsrech- een nieuwe Koets-o-theek. Voorde len van de genoemde locatie zijn: ten en andere lasten die gelijk over het stedebouwkundig sluiten van alle huishoudens worden verdeeld, het gat aan de Langegracht (tussen Door een sterkere stijging van de de nieuwbouw van de EWR en het ogb worden de mensen met de lage- oude ketelhuis); de nachtelijke par- re inkomens ontzien, aldus Groen keermogelijkheden voor de disco bezoekers, het geringe aantal wo- Bejaarde breekt heup bij ongeval LEIDEN - Een 76-jarige Leidenaar is gistermiddag gewond geraakt bij een aanrijding op de Rijnsburgerweg. De man wilde op zijn fiets de weg over steken en zag daarbij een aankomende auto over het hoofd. De automobilist, een 19-jarige Katwijker, kon de fietser niet ontwijken. De bejaarde man kwam ten val en is met een gebroken linker heup naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. De ontwerp-wedstrijd staat oper voor iedereen, behalve de juryle den. De jury, zal bestaan uit Chris Vegter, architect te Leeuwarden en vice-voorzitter van de Bond van Ne derlandse Architecten (BNA), Dick Tesselaar, oud-wethouder van volkshuisvesting en Jan Rijsdam, journalist bij het Leidsch Dagblad. Op 14 januari zal de jury haar voor keur bekend maken in het architec tencafé. De eerste prijs bestaat uit een geldbedrag van 2000 gulden. De tweede-, derde- en publieksprijs zijn respectievelijk: 1500, 1000 en 500 gulden groot. Deze prijzen wor den beschikbaar gesteld door de Leidse projectontwikkelaar Erica. Vergadering Commissie voor de Rekeningen uitgesteld Extra vergadering raadscommissie Financiën, Automatisering en Welzijns zorg In verband met een extra vergadering van de commissie FAW is de aangekon digde vergadering van de Commissie voor de Rekeningen uitgesteld naar 16 januari 1991. Vergadering Commissie Financiën, Automatisering en Welzijnszorg op woensdag 28 november a.s. om 20.00 uur in kamer 12 van het Gulden Vlies, Breestraat 125. Agenda - discussie procedure rond meer jaren- beeld (vervolg van 22-11-90) mevr. H. van Dijk, telefoon: 071- 25 46 74. BOA wil toch weer expositie houden in Waag LEIDEN - De stichting Boycot Outspan Actie wil dat het college van B en W alsnog de Waag beschik baar stelt voor de expositie 'Kunst tegen racisme' imaart 1991. De BOA meent dat de gemeente hiermee af breuk doet aan de strijd tegen het racisme. De expositie 'Kunst tegen racis me' wordt jaarlijks in maart gehou den. Tot en met 1988 gebeurde dat in de Waag. Maar begin vorig jaar besloot de toenmalige wethouder F. Kuijers deze ruimte niet meer be schikbaar te stellen. Argument hiervoor was de nieu we bestemming van de Waag. Deze wordt alleen nog gebruikt voor ten toonstellingen van moderne kunst. Volgens het college past de BOA- expositie niet in de nieuwe pro grammering. Onder protest week de stichting vervolgens uit naar De Burcht, maar trok daar veel minder toe schouwers. Normaal gesproken kwamen in de Waag ongeveer 6000 mensen een kijkje nemen, in de Burcht bleef het aantal bezoekers steken op ruim 900. Tegelijkertijd verzocht de BOA de gemeente om de Waag tot aan het jaar 2000 te reserveren voor de anti racisme exposities. B en W hebben hierop echter afwijzend gereageerd. Dit betekent dat de BOA ook vol gend jaar moet omzien naar vervan gende ruimte. In een brief aan het college en alle raadsfracties dringt de BOA er nu op aan de Waag alsnog vrij te geven voor de expositie. Politie neemt vuurwapens in beslag na ruzie LEIDEN De Leidse politie heeft vannacht een pistool en een geweer in beslag genomen in een woning aan het Abraham Kuyperplein. Omwonenden waarschuwden de politie omdat er een stevige ruzie aan de gang was. Bij aankomst troffen agen ten een vrouw aan die flink over stuur was. Het enige dat zij kon uitbrengen was dat haar man in de keuken stond en een pistool had. Nader onderzoek leerde dat de man had gedreigd de vriend van zijn vrouw een lesje te leren. Behalve een pistool met een vol le patroonhouder trof de politie nog een geweer aan. Beide vuurwapens zijn in be slag genomen. De man is over gebracht naar het bureau we gens illegaal wapenbezit. Cosmeticabedrijf Shulton verplaatst twee afdelingen naar Rotterdam LEIDEN Het cosmeticabedrijf Shulton bv aan de Leidse Roose- veltstraat gaat reorganiseren. De af delingen verkoop en marketing worden overgeplaatst naar Rotter dam, maar de fabricage van produk- ten als Old Spice, Blue Stratos, In signia en Desert Flower blijft in Lei den. Volgens algemeen directeur A.F. Estourgie, die de reorganisatie des gevraagd bevestigde, verliezen vier van de 180 werknemers hun baan. "Twee gaan vervroegd met pen sioen en met twee anderen zullen we het arbeidscontract verbreken. Daarmee worden goede individuele afspraken gemaakt", aldus Estour gie. Bij de Leidse vestiging was on rust ontstaan toen het Amerikaanse moederbedrijf Shulton in maart in de verkoop deed. Het bedrijf werd overgenomen door Proctor Gam ble Company. Van de nieuwe eige naar werd gevreesd dat hij de Leid se vestiging voor een deel of zelfs geheel zou ontmantelen. En dat de fabriek zou worden gesloten. Dat laatste gebeurt in elk geval niet. Wel worden de verkoop- en mar ketingafdelingen van Procter Gamble en Shulton samengevoegd. "Dat betekent dat onze mensen voortaan rapporteren op het kan toor in Rotterdam", zegt Estourgie, die vertelt dat de reorganisatieplan nen versneld zijn opgesteld vanwe ge de onrust onder het personeel. "Alle produkten die wij in- Europa verkopen blijven we ook hier pro duceren". Sloop gymlokaal LEIDEN - Het gymnastieklokaal van de voormalige Lorentzschool aan de Beyerincklaan 28a wordt momenteel gesloopt. De werkzaam heden zijn gisteren begonnen. Het werk, dat wordt uitgevoerd door de firma Van Diemen uit Lei derdorp, duurt ongeveer vier we ken. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13