Provincies staken levering melk aan Moskou Kamer vreest vastlopen van emancipatie DINSDAG 27 NOVEMBER 1990 PAGINA 11 MOSKOU AP/Rtr) - Inwoners van Moskou zijn gisteren aan het ham steren geslagen nadat boeren in ne gen provincies de levering van hun melk aan de Sovjet-hoofdstad heb ben gestaakt. De provincies zeiden de melk nodig te hebben voor de ei gen bevolking De Nederlandse socialistische Europarlementariër Eiso Woltjer wil dat de EG een deel van haar voedseloverschotten ter beschik king stelt voor hulp aan de Sovjetu- nie. Samen met zijn Duitse fractie genote Magdalena Hoff heeft hij de EG-commissie in Brussel gevraagd zo snel mogelijk voedsel te leveren. Het ministerie van financiën in de Sovjetunie is er gisteren niet in ge slaagd een conceptbegroting voor 1991 in te leveren die kan gaan gel de republiek Rusland en de drie Baltische staten om deel te nemen aan de begrotingsdebatten maakt een gedegen financieel begrotings plan voor de hele Sovjetunie vrijwel onmogelijk. Tegelijk werden ook enige voor lopige, weinig gunstige cijfers over de prestaties van de Sovjetecono mie in 1990 bekend. Het nationale inkomen is met 2 procent gedaald, de produktiviteit met 3 procent, het bruto nationaal produkt met 1,3 procent en de export nam 12 pro cent. De import bleef gelijk. Uit de begrotingsplannen blijkt ook dat de Sovjetunie de hulp aan landen als Cuba, Vietnam, Etiopiè, Noord-Korea en Angola volgend jaar met liefst 75 procent wil ver minderen. Het budget voor buiten landse hulp was vorig jaar 12 mil jard roebel, waarvan een kwart voor Cuba. Het parlement van de Russische federatie heeft op het laatste mo ment afgezien van de behandeling (op dinsdag) van twee zaken die Sovjet-president Michail Gor- batsjov nogal in verlegenheid kun nen brengen afgeblazen. Het privé- bezit van land en de volledige soe vereiniteit van de grootste repu bliek van'de Sovjetunie stonden aanvankelijk op op de agenda. Premier van Signapore stapt na 31 jaar op SINGAPORE (AP) - Lee Kuan Yew heeft gisteren na 31 jaar pre mier van Singapore te zijn geweest zijn ontslag aangeboden aan presi dent Wee Kim Wee. Hij maakt plaats voor zijn door hemzelf aange wezen opvolger, de huidige vice- premier Goh Chok Tong. Goh zal morgen worden geinstal- leerd. Verwacht wordt dat de machtswisseling geen grote politie ke koerswijzigingen tot gevolg zal hebben. Lee zal een belangrijke functie in het kabinet houden en hij blijft secretaris-generaal van de re gerende Volksactie-partij, die 80 van de 81 verkiesbare zetels in het parlement heeft. Lee en de 49-jarige Goh, die in de VS economie heeft gestudeerd, werkten al vanaf 1985 het kabinet. BELGRADO (Rtr) Een radicale nationalistische partij is bij de twee de ronde van de verkiezingen in de Joegoslavische deelrepubliek Ma cedonië als grootste partij geëin digd. Dit heeft het Joegoslavische persbureau Tanjug gisteren ge meld. Tanjug meldde dat de fel nationa listische VMRO-Democratische partij van Macedonische eenheid 31 i de 120 zetels heeft gewonnen. Deze partij streeft naar onafhanke lijkheid voor de zuidelijke repu bliek. De reformistische communisten behaalden 21 zetels, terwijl de Alli antie van reformistische krachten de Joegoslavische premier An te Markovic en de Partij voor de De mocratische Welvaart, die de 500.000 etnische Albanezen in de re publiek vertegenwoordigt, beide eindigden met 13 zetels. Na de ver kiezingsronden op 11 en 25 novem ber zijn 81 van de zetels in het parle ment bezet. Bloedbad Sri Lanka bij actie Tamil Tijgers COLOMBO (Rtr/AFP) - De bestor ming van de separatistische Bevrij dingstijgers van Tamil Eelam (LT- TE) op een militair kamp in het noorden van Sri Lanka heeft aan ze ker 300 mensen het leven gekost. Dit heeft het Srilankaanse ministe rie van defensie gisteren in de hoofdstad Colombo bekendge maakt. Volgens het ministerie zijn de verliezen zowel aan de kant van de regeringstroepen als aan de zijde van de LTTE enorm hoog. Er wordt melding gemaakt van meer dan 100 gesneuvelde militairen en 196 do den aan de kant van de Tijgers. Vol gen waarnemers waren de jongste gevechten de ergste veldslag sinds de Tijgers in juni een offensief be gonnen tegen de Srilankaanse vei ligheidstroepen. Het grote offensief van de Tamils op het garnizoen Mankulam in het district Mullaitivu, 280 kilometer ten noorden van Colombo, begon donderdag. Volgens militaire bron nen vielen 1.500 Tijgers het kamp aan met mortiergranaten en zwaar mitrailleurvuur. De meer dan 300 regeringssoldaten moesten het kamp na twee dagen strijd zondag uit handen geven. DEN HAAG (ANP) Het emanci patiebeleid voor vrouwen dreigt vast te lopen, doordat maatregelen voor gelijke rechten van vrouwen niet worden uitgevoerd. Vooral de plannen om vrouwen aan werk te helpen blijven op de plank liggen, dat zei de Tweede Kamer gisteren tegen staatssecretaris Ter Veld (so ciale zaken), die het emancipatiebe leid coördineert. PvdA-woordvoerster Quint sprak van 'bevriezing' van het beleid en had vooral kritiek op de uitvoering van de maatregel om meisjes te ver plichten zich beschikbaar te hou den voor de arbeidsmarkt. "De 1990-generatie wacht op een beleid dat effect heeft op een betere verde ling van betaald en onbetaald werk.". De Kamer is ook nogal sceptisch over een advies dat Ter Veld heeft aangevraagd naar een grotere deel name van vrouwen in politiek, ad viesorganen en ambtelijke topfunc ties. De PvdA vindt het onbegrijpe lijk dat Ter Veld pas in '92 met voor stellen hiervoor denkt te komen. "We zijn hier al 13 jaar over bezig," aldus Quint. De Kamer vindt dat de overheid ook zonder zo'n advies van de Emancipatieraad tot actie kan overgaan.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11