TAD LEIDEN Leiden een interessante stad voor ons werk' LEIDSCH DAGBLAD Vakbondsleden voor openstelling op zondag WD wil duidelijkheid over bezuinigingen 'Pand Hoge Rijndijk geen rijksmonument' CARAVAN+CAMPING RAI AMSTERDAM s MAANDAG 26 NOVEMBER 1990 Bibliotheek blijft open LEIDEN De AbvaKabo staakt het verzet tegen de openstelling op zondag van de Leidse bibliotheek. Een kleine meerderheid van de vak bondsleden (54 procent) stemt in met de ontheffing van de cao waar door het mogelijk wordt de biblio theek op zondag open te houden. Aan de openstelling is wel een aantal voorwaarden verbonden door de 494 vakbondsleden die uit eindelijk ermee instemde. Zo moet de werknemer zelf het aantal zonda gen kunnen bepalen dat hij wil wer ken. Bovendien gebeurt het op ba sis van vrijwilligheid. De werkne mer moet zich elk jaar opnieuw kunnen uitspreken over de vraag of hij op zondag wil werken. Tenslotte moet de Leidse bibliotheek toe stemming vragen aan de arbeidsin spectie voor het werken op zondag. uitslag van de stemming onder de leden. "De Centrale aan de Nieuw- straat bestaat tien jaar, dit mooi verjaardagscadeau", aldus Van Sprundel. "De bibliotheek is zondag dus gewoon weer open. En blijft dat ook". De zondagopenstelling is tot nu toe een groot succes. Elke keer ko men veel bezoekers en er worden zelfs nieuwe leden ingeschreven. In eerste instantie gaat het om een ex periment van zes maanden, dat door de gemeente Leiden met 25.000 gulden wordt gesubsidieerd. Tegen de openstelling op zondag kwam de AbvaKabo in verzet. Vol gens de vakbond is het werken op zondag in strijd met de cao en kan daarvan alleen in incidentele geval len worden afgeweken. Een poging om de bibliotheek via een kort ge ding te dwingen over de openstel ling te onderhandelen liep spaak. LEIDEN - De WD-fractie in de ge meenteraad wil van het college van B en W weten of het alsnog bereid is om binnen een jaar mét een bezuini gingsoperatie te beginnen en een verdere verhoging van de lasten druk uit te sluiten. De WD had daar al tijdens de behandeling van de begroting om gevraagd. De libe ralen willen het college van B en W daarover vanavond aan de tand voe- Vakbondsbestuurder Geradts, tevens raadslid in Leiden, telt samen met beleidsmedewerker Pastoors c nen van de leden over de openstelling op zondag van de bibliotheek. <f0to Ro: Chef bouw- en woningtoezicht na 34 jaar weg bij gemeente LEIDEN - Het college van B en W moet meedenken over mogelijkheden om de schrijnende toestanden van studentenhuizen te verbete ren. De afdeling bouw"- en woningtoezicht moet de ge legenheid krijgen bij de wo ningen naar binnen te gaan, en te beoordelen of ze al dan niet toestemming kan geven voor kamerverhuur. J. Dijkstra, scheidend chef van de gemeentelijke afdeling bouw- en woningtoezicht, acht dit van belang voor veiliger en betere woonom standigheden van de studenten. Veel panden verkeren waarin ka mers worden verhuurd verkeren volgens Dijkstra in een alarmeren de toestand. Op het gebied van brandveiligheid en geluidsisolatie moet veel worden verbeterd. Momenteel staat bouw- en wo ningtoezicht vrijwel machteloos in dien een melding binenkomt dat een pand voor kamerverhuur wordt gebruikt. Dijkstra: "We kunnen een briefje sturen met de mededeling dat dit in strijd is met het bestem mingsplan, maar als niemand daar op reageert staan we in feite mach teloos". Dijkstra neemt volgende week woensdag afscheid van de afdeling bouw- en woningtoezicht. Hij heeft er bijna 35 jaar gewerkt, waarin hij zich heeft bezig gehouden met zo'n beetje alle facetten van de dienst. Hij begon als inspecteur met een eigen rayon. "Lekker rustig en over zichtelijk", zo kijkt hij terug op deze tijd. Iets wat van de laatste jaren van zijn dienstverband niet kan worden gezegd. Strubbelingen Vorig jaar bereikte Dijkstra al de Verkeerslichten kapot: chaos LEIDEN De verkeerslichtenin stallatie op het kruispunt Churchil- llaan/Dr. Lelylaan is gistermiddag kapot gegaan. De politie werd over stelpt met telefoontjes over de cha os op het kruispunt. Geprobeerd is nog de computer die de installatie regelt opnieuw aan te zetten, maar de lichten bleven op rood staan. Daarom werd besloten de verkeerslichten uit te zetten. Vanmorgen hebben motoragen ten vanaf zeven uur het verkeer op dit drukke kruispunt geregeld. Daardoor bleef een nieuwe chaos uit. Vandaag zou de installatie wor den gerepareerd. Kelderbox in brand LEIDEN Een 41-jarige man heeft aangifte gedaan van brandstichting. Zijn kelderbox aan het Van Rie- beekhof werd zaterdagavond in brand gestoken. De brandweer heeft het vuur geblust. In de kelder box stonden drie fietsen en een bromfiets. Het slot van de deur was geforceerd. vut-gerechtigde leeftijd, maar op verzoek van het college plakte hij er nog een jaartje aan vast. Interne strubbelingen bij de directie ruim telijke ordeing en stadsbeheer wa ren hiervan de oorzaak. Omdat het toenmalige hoofd van de directie, T. van der Valk, vertrok, dreigde deze directie stuurloos te raken. Dijkstra werd verzocht als een soort interim-manager van de directie te gaan functioneren. Hij bleef ook aan als chef van zijn eigen afdeling. Dit vergde een behoorlijke in spanning die de werktijden deed stijgen tot soms ruim vijftig uur per week. Dijkstra zag het ervan komen dat deze situatie nog wel een jaar kon duren en trok tijdig aan de bel bij het college. Dat besloot een nieu we interim-manager aan te stellen voor de directie ROS, waardoor Dijkstra zich weer kon toeleggen op zijn 'eigen' werk. Hoewel hij woensdag officieel af scheid neemt, is hij nog niet af van zijn werk. Nog altijd is de gemeente er niet in geslaagd een opvolger voor hem te vinden. Hierdoor ver wacht Dijkstra zijn bureau pas in fe bruari of maart volgend jaar te kun nen leeg halen. 'Ik moet mijn plaats vervanger toch inwerken en er zijn nog tal van andere dingen te doen". Dijkstra noemt het een slechte zaak dat de vervulling van-de vaca tures bij de gemeente Leiden zo traag verloopt. Maar de afdeling gaat hem te zeer aan het hart om de boel de boel te laten. "Als je ergens zo lang werkt laat je je collega's niet achter met problemen". Opvolger De vertrekkende chef pleit voor een opvolger uit de afdeling zelf. Hij vindt het een vak waarin iemand al een aantal jaren moet meedraaien voordat hij de klappen van de zweep kent. "Ieder stad is verschil lend. Een inspecteur uit Amster dam zou moeite hebben hier snel goed te kunnen werken". Leiden is volgens Dijkstra wel een interessante stad voor ambtena ren van bouw- en woningtoezicht. Er zijn grote nieuwbouwgebieden en er bestaat ook een groot arsenaal oude panden. Dat vergt een heel an dere aanpak. Bij de beoordeling van verbou wingsplannen van oude panden wordt de gemeente nog altijd gehin derd door de stadhuisbrand van 1929. Daarbij gingen alle tekenin gen in rook op van panden die voor die tijd z;' gebouwd. Dit betekent dat bij kzaamheden aan oude panden steeds moet worden gegra ven om de ligging van bijvoorbeeld de rioleringen vast te stellen. Tijdro vend en kostbaar, maar volgens Dijkstra onontkoombaar. Reorganisatie De komende jaren gaat er veel ver anderen bij bouw- en woningtoe zicht. Het zogenaamde 'Rijksbouw besluit' voorziet in een ingrijpende reorganisatie van de werkzaamhe den van de afdelingen in de diverse gemeenten. Oogmerk is vereenvou diging van de regels, maar Dijkstra voorziet dat het er allemaal niet ge makkelijker op wordt voor de amb tenaren. Voor de burger wordt het in eer ste instantie gemakkelijker om er een bouwaanvraag door te krijgen. Maar de controle op de verrichte werkzaamheden wordt nu achteraf uitgevoerd. Dit betekent dat de inspecteurs van bouw- en woningtoezicht vaker naar buiten moeten en dat burgers pas worden geconfronteerd met aanmerkingen als het werk al klaar is. Momenteel worden de plannen tevoren doorgesproken, waardoor de plannen tijdig zijn aan te passen. Voorts voorspelt Dijkstra dat de gemeente problemen krijgt met de zogenamde 'fatale termijnen' die in de nieuwe verordening zijn opgeno men. Iemand die een bouwaan vraag indient moet binnen een vast gestelde termijn antwoord krijgen van de gemeente. Indien dit niet of te laat gebeurt, mag hij concluderen J. Dijkstra: "Veel panden waarin kamers worden verhuurd verkeren dat de vergunning is verleend. Dat wordt dus een kwestie van goed bij de les blijven. Dijkstra is echter vol goede moed. 'We hebben hier de afgelopen jaren een klant vriendelijk beleid ontwikkeld. Ie dere aanvraag wordt nu al zo snel mogelijk afgehandeld. De Leidse afdeling bouw- en woningtoezicht zal waarschijnlijk minder proble men krijgen met de nieuwe regels dan onze collega's in andere ge meenten". LEIDEN Het voormalige pand van Ico Athibu aan de Hoge Rijn dijk moet niet op de monumenten lijst van het rijk worden gezet. Vol- LEIDEN "De reguliere gezond heidszorg is onvoldoende toegesne den op specifieke vrouwenproble men. Een vrouwengezondheidscen trum is daarom geen geldverspil ling maar pure noodzaak". Wethou der Van Dongen (emancipatie) zei één en apder zaterdagmiddag tij dens de officiële opening van het vrouwengezondheidscentrum HA- RA (dit betekent centrum van kracht) aan de Bonairestraat. De wethouder herinnerde er aan dat de totstandkoming van het cen trum een lange voorgeschiedenis heeft en dat heel wat scepsis over wonnen moest worden. Een veelge hoorde vraag, in de afgelopen jaren, was of aan een gezondheidscentrum voor vrouwen wel behoefte bestaat. Van Dongen beantwoordde die vraag met een volmondig 'ja'. Toen 10 jaar geleden de strijd om een vrouwengezondheidscentrum be gon was er duidelijk sprake van lancunes in de gezondsheidszorg en die lancunes bestaan vandaag de dag nog steeds, meent de wethouder. "De Basisgezondheidsdienst, huisartsen en ziekenhuizen zijn in het algemeen niet toegesneden op specifieke vrouwenklachten", aldus de wethouder. Daarin is de afgelo pen jaren maar weinig verande ring gekomen. "De reguliere ge- Forum Buurtcentrum Dijk 33 houdt dinsdag 27 november een discussieavond over vrij willigerswerk in buurthuizen. Onder het motto "Alles voor niets?" praat vanaf 20.00 uur een forum met mensen uit de vrijwilligerswereld. Vrijwilligers De Stichting Ouderenwerk start in de cember of januari met nieuwe activiteiten voor 55-plussers. Voor de begeleiding van enkele bezigheden worden nog vrij willigers gezocht. Voor informatie Conny de Waal tel. 221742. Uit een concept-brief over het meerjarenbeeld 1992-1995, aan de hoofden van directies van de ge meente, blijkt al dat de wethouder van financien van plan is een bezui nigingsoperatie uit te voeren. De WD toont zich verbaasd hierover omdat een WD-motie met dezelfde bedoeling enkele weken geleden door een raadsmeerderheid werd verworpen. De liberalen willen daarom weten of het college op haar schreden is teruggekomen. gens het college van B en W heeft het pand geen landelijke betekenis en wordt het ook niet in zijn voort bestaan bedreigd. B en W schrijven dat in een advies aan de minister van welzijn, volksgezondheid en cultuur, die de uiteindelijke beslis sing neemt over plaatsing op de momnumentenlijst. Het pand, dat dateert uit 1913, staat op de gemeentelijke monu mentenlijst en is ooit opgericht als militair invalidenhuis. Het is inmid dels eigendom van de Katwijkse projectontwikkelaar D. van der Plas bv. De nieuwe eigenaar heeft verschillende bouwplannen inge diend, waarbij in één variant de ser re aan de achterzijde wordt ge sloopt. Het college noemt dit be spreekbaar. Het bouwplan omvat de verbouw van het statige pand aan de Hoge Rijndijk tot appartementen. Op de plaats van de serre zouden nieuwe appartementen worden gebouwd. heid in de PvdA-fractie toekomsti ge financiële tegenvallers niet meer wil opvangen met verhogingen van de onroerend goedbelasting, ondui delijk is in hoeverre deze beleids wijziging kan rekenen op een raads meerderheid. Omdat zich ook op korte termijn financiële tegenval lers kunnen voordoen, waarvoor op de een op andere manier dekking moet worden gevonden, dient er volgens de WD-fractie zo snel mo gelijk duidelijkheid te komen over de te volgen beleidslijn. De WD-fractie Ijeeft het college van B en W een aantal schriftelijke vragen gesteld over één en ander. Zo willen de liberalen onder meer weten of het college bereid is om bij eventuele nieuwe tegenvallers, nu en bij de opstelling van het meerja renbeeld, dekking te zoeken binnen de begroting zelf en verhoging van de lastendruk hiervoor dus uit te sluiten. De WD-fractie vraagt verder of B en W nu reeds financiële tegenval lers verwachten waarbij dit een rol kan spelen? Tenslotte willen de li beralen weten hoe het college in zijn algemeenheid staat tegenover het paal en perk stellen aan de hoogte van de onroerend-goedbelasting. Jongen valt aan met kapotte fles: Leidenaar gewond LEIDEN Een 22-jarige Leidenaar is vrijdagavond gewond geraakt na dat hij was aangevallen door een on bekende jongen met een kapotte fles. Hij moest voor behandeling van steekwonden in zijn rechterarm worden overgebracht naar het Lei- derdorpse Elisabethziekenhuis. De 22-jarige liep met zijn vriendin door de Jan Vossensteeg toen hij werd lastiggevallen door een onge veer 17-jarige jongen. Er ontstond ruzie maar de Leidenaar en zijn vriendin liepen door in de richting van de Oude Vest. Plotseling kwam de jongen hen achterna, zwaaiend met een fles die hij kapotsloeg. Hij maakte een aantal stekende bewe gingen waarbij de 22-jarige gewond raakte aan zijn rechterarm waarmee hij de steken afweerde. Even later ging de aanvaller ervandoor. De politie stelde onmiddellijk een onderzoek in, hield ook drie jonge mannen aan. Maar die bleken niets met de vechtpartij te maken heb ben. Leidse (23) in eigen woning verkracht LEIDEN Een 23-jarige Leidse vrouw is zaterdagmorgen rond vier uur in haar woning aan de Oude Vest verkracht. De verkrachter kwam binnen via de tuin en de tuin deuren die open stonden. De vrouw had die deuren opengelaten zodat haar poes naar buiten kon. De man betrad de tuin via een poort die uit komt op de Hazewindsteeg. De Leidse werd wakker op het moment dat de man naast haar bed stond. Hij overmeesterde haar en vergreep zich onmiddellijk aan de Hoewel het slachtoffer onmiddel lijk de politie waarschuwde en er in de omgeving een onderzoek werd ingesteld kon de dader niet worden aangehouden. Herstel Jan van Hout-brug uitgesteld LEIDEN - Het herstel van de Jan van Houtbrug is voorlopig uitge steld. Onlangs werd bekend dat de brug in slechtere staat verkeerd dan werd verwacht en deze een uitge breide opknapbeurt moet krijgen. Dat zou de nodige gevolgen hebben voor het verkeer. Nu is afgesproken met het herstel te wachten totdat volgend jaar de Zoeterwoudsesingel wordt geasfal teerd. De werkzaamheden kunnen dan beter op elkaar worden afge stemd. zondheidszorg heeft de behoefte aan extra aandacht voor klachten van vrouwen onvoldoende opgepakt", zo liet Van Dongen geen twijfel be staan over de noodzaak van het cen trum. De wethouder zei niet alleen blij te zijn met de totstandkoming van het vrouwengezondheidscentrum, maar ook te hopen dat de reguliere gezondheidszorg daardoor geprik keld raakt zodat het centrum op ter mijn overbodig wordt. Aerobic In het Breehuijs aan de Breestraat start binnenkort een cursus aerobic voor mei den. Voor informatie tel. 130983, vragen naar Hanadea. Rullen Ruilvereniging Koningskerk houdt zon dag 2 december een ruildag. Van 10.00 tot 16.00 uur kunnen allerhande spullen worden geruild in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade 40. De tafelhuur bedraagt 6 gulden, bezoekers moeten een gulden betalen. Voor tafelreserverin gen tel. 312513. ADVERTENTIE Alles over caravannen en kamperen en veel toeristische informatie Dagelijks 10-18 uur Info: RAI-nieuwslijn 020-5466990. Gratis bus: volg RAI. Trein Toegangbiljetten bij NS-stations. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7