'Mazowiecki is alleen maar somber Het 'tekort' heeft Sovjetunie in zijn greep Gladio treft communisten Italië opnieuw Opstandingsnota door synode heen Bezinning op tuchtregels tegenover passieve leden MAANDAG 26 NOVEMBER 194 iREPORTAGE i MOSKOU "Nu is er ook al geen melk meer", kopte de Sovjet-rege ringskrant Izvestia gisteren een jammerklacht over het nieuwste 'defitsit' dat vooral Moskou teistert. Izvestia is niet de enige. De Tekor ten figureren prominent in vrijwel elke Russische krant. Zevenhonderd slagerijen in Mos kou hebben de deuren al moeten sluiten. Geen vlees. Aardappelen zijn nauwelijks te krijgen, brood ko pen is ook een bezoeking. 'Het Te kort'. zoals dat zich in de winkels manifesteert, heeft nu alle eerste le vensbehoeften in zijn greep. Toch is er geen paniek. De boe- renverkopers achter de welgevulde stallen op de Moskouse prive-mark- ten hebben nog geen knuppels bij de hand om hun fruit, vlees, zuivel- produkten te beschermen tegen hongerige plunderaars. De markten zijn ook niet drukker dan anders. De mensen kunnen, met een ge middeld maandloon van 200 roebel, zich geen 35 roebel voor een kilo vlees, of twee roebel voor een kilo aardappelen veroorloven, luidt de verklaring. Een ander populair ar gument is, dat de meeste consu menten de afgelopen maanden met de hamsterrage voldoende voor raad in huis hebben gehaald. Tenslotte is er nog de mogelijk heid van bevoorrading via het be drijf. Althans, voor de gelukkigen die bij bedrijven werken die iets te verhandelen hebben. Zoals het Moskouse cementbedrijf dat zijn produkten aflevert bij een staats boerderij en daarvoor vlees terug krijgt. De werknemers kunnen het kopen tegen de prijzen die ook in de staatswinkels moeten worden be taald. En dan is er nog de verkoop aan de achterdeur van de winkel. Ie dere Moskoviet weet dat vijf roebel defitsit'-produkten tevoorschijn to vert. De dreigende hongersnood kan nog worden afgekocht. Maar hoe lang nog? De statistieken tonen dramatische produktiedalin- gen. De aardappelen- en groente- oogst bijvoorbeeld, heeft dit jaar liefst vijf miljoen ton minder opge leverd dan in 1989. Landbouwex- perts. zoals Volksafgevaardigde Vladimir Tichonov, noemen 240 miljoen ton graan die de record- oogst dit jaar zou hebben opgele verd, een mythe. In het blad Sojoez becijfert hij'de voor consumptie ge schikte opbrengst op 100 miljoen ton minder. Over de oorzaken van de schaar ste wordt al wekenlang gebakkeleid door politici, fabrikanten, boeren, vakbonden. Ze variëren van niet na komen van leveringscontracten, economische sabotage, verouderde machines, falende distributie tot politieke machinaties. Directeur Nabatnikov van de Moskouse Melkfabrieken wijt het melktekort aan een 'blokkade'. De agrarische regio rond Moskou heeft de laatste tien maanden 100.000 ton melk te weinig geleverd, zegt hij in Izvestia. Ze leveren eerst aan de ei gen markten, of zeggen dat ze de ge vraagde hoeveelheden niet kunnen verwerken of geven als reden dat Moskou te ver weg ligt, verklaart Nabatnikov in Izvestia. Michail Sergejevitsj Gorbatsjov heeft daarom 'in principe' van het Sovjet-parlement vorige week bij zondere volmachten gekregen. Het moet afgelopen zijn met de vlees- en melkblokkades van onwillige repu blieken die het "centrum', het Kremlin dus, bij de bevolking in diskrediet proberen te brengen. Er moet opgetreden worden tegen de regerende 'nationalisten' in bijvoor beeld Letland, die weigeren de Sov jet-militairen op hun grondgebied te bevoorraden. De vraag is nu hoe. Niemand weet nog welk gedetailleerd actieplan Gorbatsjov over een week of twee aan het Sovjet-parlement zal pre senteren. Evenmin is bekend hoe zijn nieuwe 'presidentiële kabinet' er zal gaan uitzien. Keert de 'appa ratsjik' en huidige regeringsleider Ryzjkov, de politieke kop van Jut voor hervormers als de Russische president Boris Jeltsin, bijvoor beeld terug als vice-president? Het heeft er alle schijn van dat de komende en ongetwijfeld zeer moeizame onderhandelingen over een nieuw Unieverdrag, dat de Sov jet-Unie moet transformeren tot een federatie van soevereine republie ken, geolied moeten worden door westerse hulpacties. Ten behoeve van het politieke prestige van presi dent en Nobelprijswinnaar Michael Gorbatsjov. Wat kan Jeltsin straks voor tegenspel bieden aan de Red der des Vaderlands, de man die een naar orde snakkende en het politiek geintrigeer spuugzatte bevolking voor een hongersnood behoedde? In het lijfblad van de radicale her vormers. Moskou Nieuws, is al vast gesteld dat Gorbatsjovs bondgeno ten zich bevinden in de gelederen van conservatieve militairen, de Aziatische republieken die econo misch geheel afhankelijk zijn van het centrum en de 'apparatsjiks' die hervormingen zien als een opstap naar nieuwe machtsposities, maar tijd nodig hebben om die te verove ren. Conclusie: de winkels vol, de democratie ontmanteld. WARSCHAU "Als die man uit Canada echt hierheen komt, emigreer ik". Voor aanhangers van premier Mazowiecki was het gisteren een zure avond. Dat hun favoriet zou worden versla gen door Lech Walesa, hadden ze wel verwacht. Maar dat de premier zelfs dreigde te worden verslagen door een obscure Pools-Canadese zakenman die het Pools, noch het Engels per fect beheerst, dat ging hen echt te ver. De eerste vrije presidentsverkiezin gen waren tot de avond heel rustig verlopen. Om ongeregeldheden te voorkomen, was de verkoop van al cohol volgens goed Oosteuropees gebruik al op de avond voor de ver kiezingen stopgezet. Al konden er geen feestjes wor den gebouwd, de meeste Polen slie pen gisteren toch eerst uit. Bij het stembureau in de Sandomierska- straat in Warschau kwamen in de ochtend vooral oudere mensen. En bijna allemaal waren ze het met el kaar eens: ze gaven hun stem aan Lech Walesa. "Omdat hij uit hetzelf de milieu komt als ik", aldus een ge pensioneerde kleermaker. "Omdat hij zal zorgen dat mensen niet uit hun huis worden gezet", meende een ouder echtpaar. En niet in de laatste plaats omdat hij voor de omwentelingen in Polen heeft gezorgd, zoals een jonge archi tect zei. Zij was teleurgesteld in Ma zowiecki en had dus voor Walesa ge kozen. Ze wilde haar keuze graag verklaren: "Mazowiecki straalt niets uit, hij is alleen maar somber en negatief. Ik vind het ook eën fout van hem dat hij aan deze verkiezin gen meedoet. Als premier is hij goed, maar als president zou hij niet voldoen". Slechts één kiezer, een huisarts, had de voorkeur aan een andere kandidaat gegeven, aar lige communist Cimoszewicz. "Met de politiek van Mazowiecki ben ik het niet eens en van Walesa kan ik alleen maar zeggen dat een presi dent volgens mij iets meer moet hebben dan alleen maar lagere school". Angst De verkiezingsdag werd beheerst door een krampachtige angst dat kiezers op het laatste moment op de een of andere manier zouden wor den beïnvloed door radio of televi sie. Om die reden wilde premier Ma zowiecki ook geen commentaar ge ven toen hij zijn stem uitbracht. Om die reden was het journalisten ook verboden om interviews te maken in de stemlokalen. Tyminski had zelfs geprotesteerd tegen de aanwe zigheid van het opiniebureau voor af bij een aantal stembureaus, om dat dat volgens hem de uitslag zou beïnvloeden. Uiteindelijk had Tyminski de minste reden om tegen het organi seren van een prognose te zijn. Vrij wel de hele verkiezingsavond draai de om zijn succes. Zelf had hij er niet meer over te zeggen dan dat hij heel blij was. Opmerkelijk is dat hij zijn aanhang vooral vindt bij de fa brieksarbeiders en de jongeren, ter wijl van de emigranten in Amerika, die toch zijn achterban zouden moe ten zijn, niemand op hem heeft ge stemd. Zijn kiezers roemen hem vooral vanwege zijn levensgeschie denis. Hij heeft zich, volgens eigen zeggen, opgewerkt van berooide emigrant tot succesvol zakenman. "Hij weet hoe hij geld moet maken", is een veel gehoorde opmerking. "Het leidt geen twijfel dat het re sultaat van Tyminski aangeeft dat Polen door een moeilijke periode gaat", aldus Jaroslaw Kacsynski, de rechterhand van Walesa, die zelf in Gdansk was en de hele avond niet op tv verscheen "Tyminski is ver schenen op de golf van frustratie die is ontstaan over de discussies en de breuk in Solidariteit". Crisis Mazowiecki noemde het verkie zingsresultaat in een eerste reactie een duidelijk teken van de crisis waar de Poolse politiek doorheen, gaat. De premier had zich er duide lijk al bij neergelegd dat hij geen president van Polen zal worden. Hij riep zijn aanhang op om zich erop voor te bereiden dat de democratie in Polen de komende tijd moet wor den verdedigd. Mazowiecki was on danks zijn verlies duidelijk niet van plan zich terug te trekken uit de po litiek. Hij liet blijken bij de komen de parlementsverkiezingen te zul len meedoen. Mazowiecki heeft nooit verborgen dat hij zeer sombe re verwachtingen heeft van Walesa als president. En dat Walesa de volgende presi dent van Polen zal zijn, dat leidt on danks deze uitslag geen twijfel. Ze ker met Tyminski als tegenkandi daat staat de uitslag van de tweede ronde feitelijk al vast. Eén troost hebben alle Polen na deze verkiezingen in elk geval. De Poolse president in ballingschap, die al sinds de Duitse inval in 1939 in London zetelt, heeft gisteravond toegezegd dat hij de officiële presi dentiële insignes binnenkort naar Polen terugbrengt. Voor het eerst in 51 jaar worden Poolse wetten bin nenkort met het officiële zegel be krachtigd. ROME Terwijl vorige week de Koude Oorlog in Parijs officieel be ëindigd werd verklaard, lijkt in Ita lië die periode levendiger dan ooit. De geheime organisatie Gladio heeft het land met een reuzenzwaai teruggebracht naar de jaren '60 en '70. Er is opnieuw ruzie over onopge loste terreurdaden en samenzwerin gen; opnieuw verketteren de alm achtige christendemocraten de communisten, en opnieuw eisen de laatsten het aftreden van premier Andreotti. Alleen arbeidsonlusten ontbreken nog, maar gezien de ma tige economische vooruitzichten, laten die niet lang meer op zich wachten. Italië is inderdaad in veel opzich ten weinig veranderd. Daarom zorgt Gladio voor meer opschud ding: de Italianen hebben niet afge rekend met het mysterieuze, o zo re cente verleden. Nooit opgehelderde aanslagen zijn er ook elders. Maar in Italië is dit extra moeilijk te verte ren omdat de politiek verantwoor delijken van toen nog steeds de dienst uitmaken. Vorige week riepen 200.000 de monstranten in Rome om een Itali aanse vorm van glasnost en perest ro ij ka en om het aftreden van pre mier Andreotti. Komende zaterdag vragen, familieleden van slachtof fers van alle sinds 1960 onopgeloste terreurdaden tijdens een stille tocht in Rome om gerechtigheid. Wat gebeurde er precies in die ja ren '60 en '70 in Italië en hoe komt het dat iedereen Gladio in verband brengt met terreur? Die periode kende veel sociale onrust terwijl Italië de grootste communistische partij van het Westen had. De angst voor het communisme loopt als een rode draad door Italiës na-oorlogse geschiedenis. De PCI had dat deels te danken aan haar revolutionaire leuzen en acties uit de jaren na de Tweede Wereldoorlog. Maar ook nadat de PCI de wereld revolutie had afgezworen, bleef haar verleden een alibi voor rechtse groepen en de christendemocrati sche machthebbers om de partij - op Premier Andreotti, toen Gladio vuil werk deed alle mogelijke den. Dit bleek ook vorige week uit de experiment verklaring van generaal Serravalla, van 1971 tot 1975 leider van Gladio. Hij zei dat veel - ultra-rechtse - 'gla diatoren' het onzinnig vonden de in val van de Russen af te wachten vervolgens te gaan voeren. Beter preventief te opereren nenlandse rode gevaar uit te scha> kelen. Dat Gladio een overtuigd an ti-communistische organisatie was lijdt dus geen twijfel. Maar was ze ook illegaal; had ze de hand in po gingen tot staatsgreep en terreur- De Lorenzo was inmiddels hoofd van de Carabinieri, de militaire poli tie, die de actie moest uitvoeren. Op het laatste moment werd de staats greep afgelast. De Italiaanse bevol- ondergronds verzet king werd pas in 1967 op de hoogte het om gesteld. Van ruim 150.000 "politiek het bin- verdachte" personen bleek de in lichtingendienst dossiers te heb ben. De samenzweerders, zoals dat steeds zou gaan. werden niet ge straft of vonden de dood onder "ver dachte" omstandigheden". In 1970 was het de beurt aan prins feiten wij- Junio Valerio Borghese, leider Staatsgreep Het begint al met de oprichting de rechtse organisatie Fronte Na- zionale. De 'Zwarte Prins' had nau we contacten met de Mafia, de lei der van de Vrijmetselaars Licio Gel- li, de CIA en de bankier-crimineel Gladio in 1956. In dat jaar zwaaide Sindona. Het plan 'Tora Tora' de ultra-rechtse generaal De Loren zo de scepter over de inlichtingen dienst Sifar, de organisatie i de kwam sterk'overeen met dat Griekse kolonels, die een paar jaar eerder de macht in Griekenland Gladio werd verbonden. De hadden gegrepen. De putch werd met de monocle ontwikkelde echter afgelast, waarschijnlijk na telefoontje van Licio Gelli, ook i gedetailleerd plan staatsgreep, waarmee hij al had men het ministerie van Bin- voor de dag kwam in 1964, toen voor nenlandse Zaken al bezet. Het opzienbarende van deze po ging tot staatsgreep, en dat is nu naar buiten gekomen, is dat de sa menzweerders contact hadden met de NAVO-basis in Napels en de NAVO-vloot bij Malta. De NAVO heeft waarschijnlijk op het laatste moment een veto uitgesproken. Vier jaar later zouden de samen zweerders, nu in samenwerking met de fascistische organisatie 'Ro sa dei Venti' een nieuwe poging wa gen, ook zonder resultaat. Maar wat veel Italianen - en vooral de familie leden van de slachtoffers - nu willen weten, is of Gladio ook de hand heeft gehad in de golf van aanslagen die Italië teisterde in de jaren 1969- 1974, de periode van de 'Strategie van de spanning'. Deze strategie be stond uit onrust zaaien met aansla gen op 'rechts-getinte' doelen, maar ook op treinen en openbare gebou- Wraakacties Wraakacties waren doorgaans het gevolg en de schuld werd gelegd bij communisten of linkse extremis ten. Al jaren vermoedt men in Italië dat de geheime diensten hier de hand in hadden. Maar doordat ge rechtelijke onderzoeken steeds werden geblokkeerd, is de waar heid nooit boven water gekomen. Iedereen had zich al neergelegd bij een eeuwigdurend geheim, todat in 1983 de Venetiaanse rechter Felice Casson zich boog over een van die aanslagen. In 1972 werden drie agenten van de Carabinieri gedood bij een bom aanslag in het plaatsje Peteano. Na tuurlijk dacht iedereen aan een aan slag van linkse activisten, maar een schuldige kon niet worden gevon den. Casson volgde het spoor van 'zwarte' (fascistische) groepen en kwam uit bij 'Ordine Nuovo'. Hij wist aan te tonen dat de geheime dienst en het hoofd van de Carabi nieri met opzet jarenlang in de ver keerde richting hadden gezocht. In 1987 gaf Vincenzo Vinciguerra toe de aanslag te hebben gepleegd, wat hem levenslang opleverde. Dit was de eerste keer dat een schuldige werd gevonden voor een van die aanslagen. De getuigenis van Vinciguerra smaakte naar meer. Hij zei dat ook de staat moest worden aange klaagd, omdat de hoogste politici en militairen weet hadden van zijn plannen. De man verklaarde lid te zijn van een "klandestiene" NAVO- structuur die er op was gericht met aanslagen in die jaren het land uit evenwicht te brengen. Hierdoor kon de politieke status quo worden gehandhaafd, kwamen de commu nisten in een kwaad daglicht te staan en kon een eventueel militair ingrijpen worden gerechtvaardigd. Door deze verklaring werd Casson op het spoor van Gladio gezet en heeft nu heel Europa kennis ge maakt met deze geheime NAVO-or- ganisatie. Inmiddels loopt de politieke dis cussie over Gladio hoog op. De communisten roepen om het hoofd van Andreotti, die tot nu toe drie keer het bestaan van een parallele organisatie tegenover de rechter heeft ontkend. Maar de laatste da gen lijkt het dat de communisten zelf het politieke slachtoffer kun nen worden van hun roep om duide lijkheid. Tegenaanval De tegenaanval van christendemo cratische kant, is fel en efficiënt. President Cossiga zegt dat PCI-lei- der Occhetto "Rode Brigade-taal" gebruikt en probeert munt te slaan uit de affaire-Gladio. De president, volgens velen ver zijn boekje te bui ten gaénd, voert overigens ook een privë-oorlog met rechter Casson, die aan Cossiga heeft gevraagd te getuigen in de Gladio-zaak. Een politiek steekspel is in volle gang en de discussie verwijdert zich verder van Gladio zelf. De Commu nistische Partij - volop bezig haar verleden van zich af te schudden - loopt het risico weer door de chris tendemocraten en hun socialisti sche coalitiegenoten buiten de par lementaire deur te worden gehou den. De 'DC' lijkt door de gebeurte nissen haar eenheid volledig her vonden te hebben en ook de socia listische PSI steunt de christende mocratische kopstukken Andreotti en Cossiga. De kans is levensgroot dat het zwaard Gladio voor de twee de keer de communisten zal treffen. Bonders hoeven geen vijfde versie DOORN Het debat over de lichamelijke opstanding van Christus heeft, ondanks scherpe kritiek uit de hoek van de Gereformeerde Bond, zaterdag in de hervormde sy node tot een compromis ge leid. Als de opmerkingen ter synode in de ontwerpnota worden verwerkt, dan "wordt het een goede nota", aldus ds. R. van Kooten uit Soest, zelf een bonder. Die toezegging van de Raad voor Kerk en Theologie was voor hem aanleiding om zijn motie in te trekken waarin hij om een nieuwe nota had gevraagd. Daarin zou exegetisch en dogmatisch recht moeten worden gedaan aan de bijbelse gegevens, waaraan het volgens Van Kooten in de ont werpnota had ontbroken. Aanleiding tot de discussie over de opstanding was een arti kel van de inmiddels overleden Leidse kerkelijk hoogleraar dr. F. O. van Gennep in 'In de Waag schaal' van 15 april 1989. Daarin schreef hij niet in de lichamelijke opstanding te geloven en even min in wonderen. Dit artikel leidde tot grote com motie, vooral in de rechtervleugel van de Hervormde Kerk. De 'clas ses Delft en Heusden wilden dat er een leertuchtprocedure tegen de hoogleraar zou worden inge steld. De Provinciale Kerkverga dering van Zuid-Holland wees dit verzoek af omdat de fundamen ten van de kerk niet door de uit spraken van Van Gennep waren aangetast. Wel gaf het synodebe- stuur de Raad voor Kerk en Theo logie opdracht een pastorale handreiking over dit onderwerp op te stellen. In het ter synode liggende ont werp, de vierde versie al, wordt vooral de nadruk gelegd op het feit dat Christus is opgestaan en minder op de vraag hóe. "Dat laatste is niet de meest wezenlijke vraag aan ons. Het gaat er juist om dat zijn volgelingen het uitzeg gen: De Heer is waarlijk opge staan", aldus de nota. Het lege graf is een 'blikopener'. Het wijst in de richting van een meer om vattend karakter van de verlos sing, niet slechts als een redding van het individu, maar van het ge hele mens-zijn. Ook moderamenlid ds. J. Hoek uit Veenendaal vond de nota te mager. Het rapport helpt naar zijn mening niet écht weren wat het belijden der kerk weerspreekt, Het leeg-zijn van het graf op de Paasmorgen is geen verpakking, maar inhoud van de heilsverkon- diging. Kerkelijk hoogleraar dr. H. W. de Knijff wees er namens de Raad voor Kerk en Theologie op dat de nota is beperkt tot de lichamelijk heid van de opstanding. Zijn op merking dat het lege graf niet al leen een 'teken' is, maar mis schien ook wel een 'zegel', was voor Hoek voldoende reden om de nota inclusief de opmerkingen aanvaardbaar te achten. Na enige 'massage' van praeses ds. B. Wal let, die aanvoelde dat de Raad niet bereid was een vijfde versie te schrijven, ging ook Van Kooten akkoord. Persoonlijke behoefte. Wie ge looft in God, gelooft in een eigen constructie waarvoor men niette min algemene geldigheid eist. Het geloof is in feite niets anders dan door persoonlijke behoefte ingegeven individuele contruc- ties op grond van een selectieve keuze van bouwstenen. Deze stelling poneerde dr. H. S. Versnel, hoogleraar oude ge schiedenis aan de Rijksuniversi teit Leiden, tijdens een symposi um van de Vrije Universiteit over geloof en wetenschappelijk den ken. Het symposium werd gehou den in het kader van het 110-jarig bestaan van de VU. Versnel kwam na een periode van sterke betrokkenheid bij de kerk rond zijn dertigste tot de ontdekking dat hij niet meer in het bestaan van God geloofde. Niet alleen het willekeurige van het geloof staat hem tegen, maar ook de inconsequente manier waarop het bestaan van God wordt verdedigd. De moderne theologen van het a-religieuze christendom, zoals Bonhoeffer, maken volgens Ver snel twee enorme sprongen voor waarts. Zij trekken een ernstige en eerlijke consequentie uit het onomkeerbare proces van secula risatie en emancipatie van de hui dige wereld en zij erkennen dat theologie een onderdeel van de cultuur is en dus met de cultuur meeverandert. Ook waardeert hij het dat zij niet naar God grijpen als laatste verklaring voor wat niet is te begrijpen. Gereformeerde moeite met schaduwbestand LUNTEREN (ANP) - Het geld mag het beleid tegenover niet- meelevende kerkleden niet bepa len, vindt de gereformeerde syno de. Zij toonde zich derhalve nig gelukkig met het besluit sommige plaatselijke kerken om een schaduwbestand van passie ve leden bij te houden. Deze leden tellen hierdoor niet mee voor de quota (verplichte af drachten voor het landelijke ker ke werk). De plaatselijk kerk be spaart hierdoor veertig gulden per lid. Maar ze legt, zo werd door synodeleden opgemerkt, ook een oneerlijke last op de andere ker ken. De synode wil de discussie over de niet-meelevende leden in de plaatselijke kerken voortzetten. Zij riep de deskundigen voor de kerkorde op zich te bezinnen op de tuchtregels tegenover passie ve leden. Verder verlangt zij van de financiële deskundigen op zo kort mogelijke termijn een rap port over de quota. Aanleiding voor de discussie was een concept-brief van de kerk in Veendam. Deze kerk wil de niet-meelevende leden vragen voor een bepaalde datum mee te delen, of zij het contact met de kerk nog op prijs stelden. Als geen bericht zou worden ontvan gen, zou het desbetreffende lid worden uitgeschreven. De synode en de kerkorde-spe cialisten waren het erover eens dat het zo niet moet, maar konden ook geen goede oplossing voor het probleem vinden. Alleen al de vraag, wat een niet-meelevend lid is, roept problemen op. Dat hangt samen met het kerk- model van de Gereformeerde Kerken, legde hoogleraar kerk recht dr. H. B. Weijland uit. Zij be schouwen zich als een vrijwilli- gerskerk met uitsluitend actieve leden. Alle leden zijn belijdende leden en doopleden hebben iets incompleets: ze moeten nog belij dend lid worden. Weijland, die zelf ervaring heeft met niet-meelevende leden hij werd door zo'n lid ooit van de trap gegooid onder de uitroep: Colijn komt hier niet over de vloer wees erop dat de plaatselijke kerk ook kan falen tegenover niet- meelevende leden. "Achter een dichte deur staat soms een dichte gemeente". Hij zette vraagtekens bij de doelmatigheid van het werk van predikanten. "Ook tijdens deze synode is herhaaldelijk gezegd dat Nederland een zendingsge- bied is geworden. Dat betekent dat je als dominee een zendeling bent geworden". Weijland onderstreepte dat er "in de schemertoestand van deze tijd" nog altijd veel belangstelling voor het geloof bestaat. Predikan ten moeten dat zien als een uitda ging. "De velden zijn wit om te oogsten, maar je moet ervoor lo pen", hield Weijland de predikan ten voor. Beweging Ruimte. Hoewel de kerkelijke leiding haar "volledig negeert", gaat de Beweging Ruimte nadrukkelijk door met pogingen om de Unie van Baptis tengemeenten te vernieuwen. Dit bleek zaterdag op de derde lande lijke ontmoetingsdag in Apel doorn. Ds. J. Broertjes, oud-be stuurslid, raadde de 220 deelne mers echter wel aan om hiervan niet al te hoge verwachtinjgen te koesteren. In zijn ogen zijn "de kaders van de kerk gestold en verstikt" en zal de kerkelijke lei ding pas over enkele jaren erken nen "dat het goed is dat er een Be weging Ruimte was en nog is". Het bestuur zal bekijken of er een onafhankelijk maandblad voor baptisten kan worden opgericht, dat aandacht besteedt aan ge loofsvragen en visies die het offi cieel orgaan 'De Christen' steeds nadrukkelijker negeert. Het be richt dat de redactie van dit blad een rouwadvertentie van de ver moorde Franse homo-predikant Joseph Doucé weigerde te plaat sen, werd in Apeldoorn zeer slecht ontvangen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2