Gehate poll tax wordt afgeschaft ÜSÜHet Motorhuis Bush doet beroep op Syrische president DE OPEL BRILJANT SERIE, BETER IS ER NIET! Belofte van Britse kandidaat-premiers Thatcher gezwicht voor druk eigen partij Regering van Bulgarije blijft aan ondanks motie van wantrouwen Honderden doden na actie Indonesisch leger HET AUTO-VERKOOP-CENTRUMVAN DE REGIO Vondellaan 80, 2332 AH LEIDEN, telefoon 07I - 769 3I3 ZATERDAG 24 NOVEMBER 1990 Van onze correspondent Cees van Zweeden LONDEN De toekomstige premier van het Verenigd Koninkrijk, wie hij ook moge zijn, zal de gehate gemeentelijke belasting in zijn huidige vorm afschaffen. Alle drie de kandidaten voor de opvolging van Margaret Thatcher hebben gisteren beloofd de onder haar bewind ingestelde 'poll tax' te zullen vervangen door een eerlijker systeem. Nadat Michael Heseltine al tijdens zijn campagne tegen Thatcher zijn bezwaren tegen de poll tax had uit gesproken, volgden John Major en Douglas Hurd zijn voorbeeld. Met hun beloften dingen de kandidaat premiers onbeschaamd naar de Mandela wil een interim-regering MBABANE (RTR) - Nelson Mande- la zal volgende week met de Zuid- afrikaanse president De Klerk de instelling van een interim-regering voor Zuid-Afrika bespreken. "Ik zal De Klerk ontmoeten om te probe ren het vredesproces weer op de rails te zetten", zei Mandela op een bijeenkomst van staatsleiders van zuidelijk en Oost-Afrika. Tijdens zijn gesprek met De Klerk, dat dins dag moet plaatsvinden, wil hij pra ten over een interim-regering die moet toezien op de.afschaffing van de apartheid. Ook moet er een da tum worden vastgesteld voor de bij eenkomst van een nieuw multira- ciaal parlement, dat een nieuwe grondwet moet opstellen. Tot dus ver heeft De Klerk de oproepen van het ANC om een nieuw parlement en een interim-regering steeds afgewezen. Zuid-Afrika zat achter poging tot coup in Transkei' gunst van de Conservatieve Lager huisleden die in hun districten met slechts geringe meerderheid zijn gekozen. Het publieke verzet tegen de poll tax is een molensteen om de nek van deze Tory-parlementariërs, die bij algemene verkiezingen hun zetel dreigen te verliezen. Terwijl Thatcher indirect is geval len over de kwestie van de monetai re eenwording van Europa, hebben de kandidaat-premiers de poll tax nu tot inzet van hun campagnes ge maakt. De belasting was een stok paardje van Thatcher en haar trouwste secondanten in haar kabi net, Major en Hurd. waren in hun harten eigen altijd al tegen de hef fing, waaruit de gemeentelijke dien sten worden betaald. Oneerlijk De invoering van de poll tax bete kende in veel gevallen dat de armen duizenden guldens meer gingen be talen, terwijl de rijken er op vooruit gingen. De oneerlijkheid van het systeem leidt ertoe dat een gezin met twee grote kinderen in een ar beidershuisje tweemaal zo veel af draagt als een bejaard miljonairs- echtpaar in een kasteel. .Hurd en Major hebben overigens nog niet verklaard in welk opzicht ze de belasting willen amenderen, te stellen Heseltine heeft gesuggereerd de poll tax te halveren door de kosten voor onderwijs niet langer op de ge meentelijke begroting te laten drukken. Als een van de drie kandidaten in de tweede verkiezingsronde van dinsdag meer dan 50 procent van de stemmen behaalt, mag hij zich pre mier noemen. Waarschijnlijk zal echter geen van hen meer dan de vereiste 186 stemmen verwerven. In verhuizen. Blijkens een artikel in het boulevardblad Sun, die haar toekomstige buren reeds had geïn terviewd, wacht de ex-premier daar een spontaan buurtfeest. Het huis van de Thatchers heeft een markt waarde van twee miljoen gulden. Cees van Zweeden LONDEN Met roodomrande ogen reed premier Margaret That cher afgelopen woensdag in haar zwarte Jaguar naar Buckingham Palace. Ruim elf jaar nadat de ko ningin haar voor het eerst had ge vraagd als regeringsleider op te treden, diende zij haar ontslag in. Haar partij had zich tegen haar gekeerd. Maar moest Thatcher formeel wel opstappen? "Nee", zegt professor David Butler van Oxford University. "We hebben in dit land geen grondwet en er is geen enkele wet die voorschrijft dat de premier ook partijleider moet zijn. Sterker nog. in juridische zin bestaat de premier niet eens". In tegenstelling tot wat alge meen wordt gedacht, is het in het Verenigd Koninkrijk niet de rege ringspartij die de premier aan wijst. "De premier wordt door de koningin benoemd en hoeft niet per se partijleider te zijn", zegt Butler. "Winston Churchill was de eerste zes maanden van zijn premierschap ook geen partijlei der". De vraag dringt zich dus op waarom Thatcher als premier af trad nadat ze als partijleider was afgezet. "Dat was geen kwestie van juridische noodzaak maar van politieke realiteit", aldus But ler. "Sinds oktober 1940 is elke premier van het Verenigd Ko ninkrijk tevens partijleider ge weest. De reden: alleen de leider van de regeringspartij kon reke nen op een meerderheid in het Lagerhuis". Indien Thatcher afgelopen woensdag was aangebleven als premier, zou ze met alle tegen standers binnen haar eigen partij geen meerderheid meer hebben gehad in het Lagerhuis. Via een motie van wantrouwen zou ze dan weggestemd zijn, waarna het land naar de stembus was getogen om een nieuwe regering te kiezen. Nu de leiderschapskwestie bin nen de Conservatieve Partij gere geld wordt, in commissiekamer 12 van het Lagerhuis, krijgt het land een nieuwe regering zonder dat daar een kiezer aan te pas Maar is dat in Nederland beter geregeld? "Ik zie niet zo heel veel ver schillen tussen Nederland en En geland". zegt professor H. Daal der van de Rijksuniversiteit van Leiden"! "Engeland mag dan geen geschreven grondwet hebben, in Nederland vind je hierover in de Constitutie ook geen letter". Ook in Nederland zijn er talloze voorbeelden geweest van rege ringswisselingen zonder inter ventie van de kiezer. In 1982 stap ten de PvdA-ministers uit de re gering-Van Agt. waarna deze als premier van een minderheidsre gering gewoon bleef zitten. De VVD gedoogde het kabinet. "Het grote verschil met Enge land is dat wij niet het instituut van de partijleider kennen. That cher werd ten val gebracht als partijleider, niet als premier. Maar omdat haar partij de rege ring vormt, moest ze ook als pre mier weg. Een dergelijk scenario is hier ondenkbaar. Maar als Lub bers zou opstappen als premier, bijvoorbeeld omdat hij een baan bij de Europese Commissie krijgt, komt er gewoon een ande re CDA'er op zijn stoel terecht. De kiezers komen daar evenmin aan te pas". De rechtsgeleerden in het Ver enigd Koninkrijk stellen zich op hetzelfde standpunt: er is geen enkele juridische noodzaak om verkiezingen uit te schrijven nu de regering gevallen is. Sommige deskundigen vinden het onfat soenlijk dat in een bovenkamer tje een nieuwe regering wordt ge smeed. maar de precedenten zijn talrijk. "Alle partijen hebben zich hieraan schuldig gemaakt", aldus professor Butler. "Toen Wilson in 1976 aftrad, heeft de Labour-rege- ring ook geen verkiezingen uitge schreven". "Het komt er op neer dat je kunt doen wat je wilt als je de po litieke macht hebt", resumeert professor Peter Clarke van Cam bridge University. "Wij hebben geen Constitutie en dus ook geen constitutionele regels. Al onze re gels zijn gebaseerd op gebruiken en gewoonten. Maar er is een troost: vroeger was het nog erger. Toen wees de koning de premier soms aan voordat er verkiezingen waren gehouden". thuisland Transkei, generaal-r dag derde ronde, joor Bantu Holomisa, heeft gisteren geldt: wie de meeste stemmen gezegd dat Zuid-Afrika achter de krijgt, wint. mislukte staatsgreep zat, waarbij donderdag achttien mensen om hel leven kwamen. Onder de doden was coupleider Craig Duli. Op een persconferentie zei Holo misa dat Pretoria toestaat dat rebel- vanaf Zuidafrikaans grondge- Heseltine beweert dat hij al meer 'toezeggingen' heeft dan de 152 stemmen die hij in de eerste ronde kreeg. Het Major-kamp verkondig de gisteren ruim 140 steunbetuigin gen te hebben, en ook Hurd zou op dergelijk aantal rekenen. Dat bied staatsgrepen voorbereiden. Hij betekent dat zij ^gezamenlijk^ goed ziet in de couppoging het bewijs dat zijn 450 stemmen. In het hebben de Conservatie- 372 zetels. Zuid-Afrika regeringen destabili- ^agerliui seert die als niet meegaand worden beschouwd. Zuid-Afrika heeft alle betrokkenheid bij het geweld ont- De couppoging kostte het leven aan elf rebellen en zeven regerings soldaten. Vijf blanken die met de bij voortduring de hemel mislukte staatsgreep in verband werden gebracht zijn inmiddels ge- Huichelachtig Overigens heeft de verkiezings strijd een huichelachtig karakter. De drie kandidaten prijzen elkaar Oppo sitieleider Neil Kinnock sprak va 'de drie wijze apen", omdat zij arresteerd. Holomisa ontkende be- der Thatcher "niets hoorden, zagen richten in de Zuidafrikaanse pers of zeiden". Douglas Hurd stelde dat coupleider Duli is geéxecu- John Major een baan als minister teerd. Duli zou gewond zijn geraakt van financiën in het vooruitzicht, en op weg naar het ziekenhuis zijn Hurd kondigde ook aan na zijn zege overleden. een goed gesprek met Michael He- seltine te willen om te zien hoe de "capaciteiten" van 'Tarzan' het bes te dienstbaar gemaakt kunnen wor den aan het land. Michael Heseltine op zijn beurt liet weten zijn beide rivalen in een door hem te leiden kabinet te willen handhaven op hun huidige posten. .vege hun "eerste-klas capa- Heseltine, die als tweede bijnaam 'Goldilocks' heeft, ver klaarde veel stemmen te kunnen trekken uit de geschoolde boven laag van de arbeidersklasse. John Major, die bekend staat als 'Mr. Nice Guy'. deed ondertussen harnekkige pogingen om zijn imago als 'kandidaat van rechts' af te wer pen. Hij zegt te streven naar een wnmmiiwpn mH whs ihppi seerde het bericht op verklaringen klassenloze maatschapp.j rond het do"orl oppositie overleefd Met van voormalige agenten van de jaar 2000. Maior heeft de pech dat- 201 tegen 159 stemmen werd de KGB-spionnen In Berlijn zijn nog altijd enige hon- Dit v derden KGB-agenten actief. De citeiten" Duitse autoriteiten staan echter niet te popelen om deze agenten te arres teren omdat zij de verbeterde be trekkingen met Moskou niet op het spel willen zetten, zo heeft de Berli ner Morgenpost gisteren. Volgens de krant zijn ii ten van Berlijn nog minstens 400 KGB-agenten actief. De krant ba- voormalige agenten Oostduitse geheime politie, Stasi. Menselijke bom In Noord-Ierland zijn Britse solda ten gisteren ontsnapt aan een aan slag met een 'menselijke bom'. Ter roristen hadden een man gedwon gen in een auto met 20 ton explosie ven naar een controlepost van het leger te rijden in Fermanagh, nabij de grens met de Ierse republiek. Uiteindelijk ging de bom niet af. De terroristen hadden de man ont voerd en naar een verlaten boerderij aan de andere kant van de grens ge bracht. Ondertussen hielden zij zijn gezin onder schot. Bij soortgelijke aanslagen door de Ira kwamen vori ge maand zes Britse soldaten om in Londonderry en Newry. Deze tac tiek heeft een golf van afschuw ver wekt onder politici, en de Kerk in Ulster. 'Om gijzelaars in Libanon vrij te krijgen GENEVE (AFP/RTR/DPA) - De Amerikaanse president George Bush heeft een beroep gedaan op zijn Syrische collega Hafez al-Assad om "al het mogelijke te doen" om de Amerikaanse gijzelaars in Libanon vrij te krijgen. De twee spraken gisteravond ruim drie uur met elkaar, een uur langer dan gepland. Aan de orde kwam ook het onderwerp terrorisme, waarover beide landen in de toekomst zullen doorpraten, aldus een ver klaring van het Witte Huis. Een gastarbei der uit Yemen verlaat Saudi Arabië met een jeep waarop zijn persoonlij ke spullen hoog liggen opgetast. Ongeveer een miljoen mannen uit Yemen moe ten Saudi Ara bië verlaten vanwege het feit dat hun land Irak steunt in de Golf-crisis. (foto ad SOFIA (RTR/DPA) De Bulgaarse regering van voormalige commu nisten heeft gisteren een motie van vantrouwen die was ingediend hij enkele doodskussenheeft gekre- tie tegen het kabinet van premier ®ieriTvTVan balstarrige thatchensten Andrei Loekanov verworpen. De als Norman Tebbit. Daardoor zou hoop van het oppositionele Ver- hij voor de anti-Thatcher-yleugel bond van Democratische Krachten van de partij minder aantrekkelijk dat een dee, van de socia]lsten de kunnen worden. motie zou steunen bleek ijdel. Buurtfeest De stemming was de grootste be- in 4 dreiging voor de Socialistische Par- In Downingstreet 10 begon That- dj voorheen de Communistische Partij - sinds vorig jaar november tatieve communisti- de regering werd ondersteund door paalde tijd' niet duizenden demonstranten die het ment plaatsnemen. Het parlementsgebouw hadden omsin geld. De oppositie heeft voor vandaag een demonstratie georganiseerd om de regering via de 'democratie van de straat' alsnog te bewegen tot op stappen. De vakbonden hebben voor maandag opgeroepen tot een algemene staking om hetzelfde te bereiken. het parle- •il zelf een kabinet vormen, hoewel het de eer ste. vrije verkiezingen van afgelo pen zomer niet heeft gewonnen. Volgens westerse waarnemers dreigt in Bulgarije een gevaarlijke politieke crisis door de voortduren de blokkade in het parlement en de mobilisering van de 'straat'. i haar spullen. Thatcher blijft a als premier tot de gestaan, maar zal daarna onmiddel lijk naar haar riante huis in Dulwich °P" sche president Todor Zivkov moest gering afgewezen en zal volgens opstappen. De eis tot aftreden i partijleider Peter Beron De socialistische regering loodste donderdag een nieuwe begroting door het parlement die op grote weerstand stuit bij de oppositie en de bevolking omdat deze zal leiden tot prijsverhogingen tot 200 pro cent. Gevraagd naar de zin van zijn ont moeting met al-Assad zei Bush gis teravond: "Ik praat met iedereen die er op uit is het optreden van Saddam Hussein te laten misluk ken". Bush voegde er aan toe dat er verschillen van inzicht bestaan tus sen hem en de Syrische president, maar dat "het meedoen van Syrië aan de multi-nationale strijdmacht de kans vergroot om de Iraakse agressie ongedaan te maken". Gesloten De ontmoeting met al-Assad bete kende voor Bush het einde van zijn acht dagen durende reis door Euro pa en het Midden-Oosten, waarin hij heeft gepoogd het internationale front tegen de Iraakse leider Sad dam Hussein gesloten te houden en zelfs te verstevigen. Naar verwachting komt in de loop van volgende week een resolu tie in de Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties aan de orde waarin het gebruik van militair geweld te gen Irak wordt toegestaan. De Sovjet-ambassadeur bij de VN, Joeri Vorontsov kondigde gis teren aan dat Edoeard Sjevardnad- ze. de minister van buitenlandse za ken van de Sovjetunie, de komende week naar New York reist om de discussies in de Veiligheidsraad bij te wonen. Explosief Sovjet-president Michail Gor- batsjov noemde de situatie in het Golfgebied gisteren "uiterst explo sief'. maar wilde zich niet binden aan eventuele militaire activiteiten. "President Bush en ik zijn het er over eens dat de situatie snel ver slechtert. De Veiligheidsraad moet alle mogelijkheden voor een oplos sing onderzoeken. Niemand heeft het recht te tornen aan de bevoegd heden van de Veiligheidsraad", al dus Gorbatsjov. De Duitse bondskanselier Hel mut Kohl waarschuwde Irak dat het gijzelen van buitenlanders de kans op een oorlog in het Golfgebied al leen maar vergroot. En de Egypti sche president Mubarak zei dat "al le middelen" moeten worden aan gewend om een einde te maken aan de Iraakse bezetting van Kuwayt "die volstrekt onacceptabel is". Mu barak stelde gisteren in een onder houd met Bush eerder op de dag, tot geen enkel compromis bereid te zijn. Thatcher-fans Twee loyale fans van Margaret Thatcher hebben gisteren aange toond hoe moeilijk zij het hebben met het vertrek van de Britse pre mier. Om duidelijk te maken dat je Thatcher niet zomaar kan loslaten klonken de twee zich met handboei en vast aan het tuinhek rond het huis van Michael Heseltine. Het duo had een spandoek meegebracht waarop te lezen stond: "Maggie heeft ons groot gemaakt, maar jij hebt ons kapot gemaakt". Monde ling voegden de twee eraan toe: "We dachten dat ze Downing Street 10 alleen in een doodskist zou verla ten. We voelen ons alsof we in de rouw zijn'". JAKARTA (GPD) Honderden mensen zijn gedood en nog eens hon derden anderen zijn verdwenen na een operatie van het Indonesische leger in de provincie Aceh (Atjeh) op de noordpunt van het eiland Su matra. Dat is gisteren onthuld door mensenrechtenorganisaties in Jak arta. De legerleiding heeft een andere lezing en zegt dat de moorden zijn gepleegd door rebellen van het Aceh Bevrijdingsfront, dat streeft naar onafhankelijkheid van dit overwegend islamitische landsdeel. De mensenrechtenorganisaties stellen dat er in Aceh geen rechtssys teem meer is. Het Bevrijdingsfront van rebellen, dat door het leger Vei- ligheidsverstorende beweging' wordt genoemd, is de laatste tijd een gewelddadige campagne begonnen tegen het leger en in Aceh wonen de Javanen. De militaire leiding in Jakarta heeft in verband met de ac ties de afgelopen maanden versterkingen naar Aceh gestuurd en mili taire operaties uitgevoerd. Een Opel Briljant is altijd jonger dan 12 maanden en heeft 25.000 km gereden. 24 Haanden garantie, 24 maanden gratis onderhoud en reparaties. TWEEJAAR LANG ZIET U GEEN WERKPLAATSREKENINGEN -rot f 8000 Spaanse tv weigert advertentie 'Kuwayt wij BARCELONA (GPD) - In Spanje heeft een advertentie campagne van de 'Vereniging van Vrienden van Kuwayt' voor opschudding gezorgd. Nadat de advertenties met als motto 'Free Kuwayt' (Bevrijd Kuwayt) al enige dagen terug te vinden was geweest in alle nationale en re gionale dagbladen, besloten de Spaanse staatstelevisie en de se- mi-publieke 'autonome' televi siestations ze te weigeren. Het argument dat daarbij werd aan gevoerd was. dat hun reglemen ten geen advertenties toestaan, die 'een politieke, religieuze, ideologische of filosofische boodschap uitdragen'. Het reclamebureau Slogan, dat de campagne heeft ver zorgd, is hierover verontwaar digd. Directeur Ferran Marto- rell: "Wij hebben best begrip voor zekere beperkingen bij het uitzenden van reclames, maar het gaat hier om een goede zaak. Ik beschouw de campagne ook niet als een politieke bood schap". "Wij zien de campagne aller eerst als een uiting van solidari teit". aldus de directeur. "De ad vertentie zegt dankjewel tegen de Spanjaarden, die zich achter de internationale acties om Ku wayt te bevrijden hebben ge schaard. Volgens mij is er ook weinig verschil tussen onze Free Kuwayt-campagne en een reclame-filmpje van de socialis tische vakbond UGT. die wel op de televisie mag". De Vereniging van Vrienden van Kuwayt bestaat in Spanje uit zo'n 500 zakenlieden en be drijven. maar wordt gedomi neerd door Javier de la Rosa, de vertegenwoordiger in Spanje van het kapitaalkrachtige KIO (Kuwayt Investment Office). De la Rose blijkt dan ook de per soon te zijn. die het initaitief heeft genomen voor de reclame campagne die tussen de vier en negen miljoen gulden kost, maar de Spaanse tv niet zal ha len. Straf De socialistische regerings-ge- delegeerde bij de Spaanse staat stelevisie, Ramon Criado, bear gumenteerde het verbod om de campagne uit te zenden met een verwijzing naar de reglementen. "Wij hebben contact gehad met onze collega's in het Europese publieke bestel, zowel in Enge land (BBC) als in Nederland (STER) en ook die hebben aan gekondigd de filmpjes niet te zullen uitzenden als ze worden aangeboden". Tegen de Catalaanse 'autono me' omroep TV3, die als enige niet-eommerciele station het 'Free Kuwayt-filmpje' heeft uit gezonden. zullen strafmaatrege len worden genomen: "Dit is niet de eerste keer dat TV3 af wijkt van de reglementen", al dus Criado.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7