Eis Vervoersbond: 3,5 pet meer loon Organon slaat vleugels uit met nieuwe Pil Carrièrevrouwen zoeken mazen in het plafond Geen ontslagen bij fusie Rotterdamse dagbladen 't Regent oude CV-ketels! ZATERDAG 24 NOVEMBER 1990 PAGINA 5 Bonden niet eens over verdergaande atv bij NS UTRECHT (ANP) - De vervoersbonden van FNV en CNV beginnen de cao-onderhandelin gen bij NS (26.000 werknemers) volgend jaar februari met een looneis van 3,5 procent. In totaal is er volgens de bonden 5,5 tot 6 procent ruimte beschikbaar om de arbeidsvoor waarden te verbeteren. Over verdergaande arbeidstijdverkorting bij de Spoorwegen lopen de meningen uiteen. In de voorstellen van de FNV-bond is 'een stap op weg naar de vierdaag se werkweek' opgenomen. Het aan tal roostervrije dagen moet worden uitgebreid van twaalf tot negentien, aldus cao-onderhandelaar J. Kos ter. Die eis sluit naadloos aan op het cao-beleid dat de bond ook in ande re vervoerssectoren voorstaat. De Vervoersbond CNV zegt "ze ker niet in te steken op de vierdaag se". "Verlichting van de werkdruk en verbetering van de kwaliteit van de arbeid hebben voor ons absoluut de hoogste prioriteit", zei J. van der Kamp, die daar overigens aan toe voegde dat hij zijn collega's van de FNV-bond niet voor de voeten zal lopen in hun streven naar verdere arbeidsduurverkorting. De Vervoersbond FNV wil voorts dat de NS elk jaar een miljoen gul den gaan bijdragen aan het bestaan de werkgelegenheidsfonds en het dubbele storten in het fonds voor kinderopvang. De derde vakbond bij NS, de spoorwegvakbond FSV, heeft nog niet alle voorstellen op een rij. Vast staat volgens J. Schoonewelle ech- CNV Vrouwenbond: achtergebleven pensioen aanpassen NIJKERK (ANP) - Vrouwen die de dupe zijn van discriminerende bepalingen in pensioenregelingen moeten aanspraak krijgen op een 'restauratiepensioen'. Uit de rente opbrengsten van pensioenfondsen is zo'n aanvulling tot een redelijk gangbaar pensioen gemakkelijk te betalen. Dit bepleit de Vrouwenbond CNV in een vandaag gepresenteerd zwartboek over pensioenen voor vrouwen. Staatssecretaris Ter Veld van sociale zaken en werkgelegen heid zei daarbij op een studiedag in Nijkerk dat een restauratiepensioen wel mogelijk is, omdat het wets voorstel over gelijke behandeling de mogelijkheid tot voorkeursbe handeling biedt. Het initiatief voor zo'n pensioen zou van werkgevers en vakbewe ging moeten uitgaan, maar "helaas zijn de meningen verdeeld". In de Sociaal-Economische Raad bleken alleen de FNV en enkele door de re gering benoemde (Kroon-)leden voorstander van een compenseren de maatregel. Pensioenfondsen hanteerden in het verleden nogal eens voor vrou wen discriminerende bepalingen: uitsluiting van (gehuwde) vrouwen, een hogere toetredingsleeftijd dan voor mannen dan wel een lagere pensioengerechtigde leeftijd. Vanaf in 1993 zijn de fondsen ver plicht mannen en vrouwen gelijk te behandelen op grond van een EG- richtlijn. Het wetsvoorstel dat uit voering geeft aan deze richtlijn ligt bij de Eerste Kamer. De pensioen fondsen en levensverzekeraars heb ben al aangekondigd de gelijke be handeling eerder door te voeren. BUHRMANN - Het derde kwar taal 1990 is voor Bührmann-Tettero- de (papier, grafische toelevering) volgens plan' verlopen. De netto winst in de eerste negen maanden van dit jaar steeg mede daardoor met 21 procent tot 160 miljoen gul den. De netto-omzet nam met 6,5 procent toe tot 4 miljard. Zeiss voegt samen De oudste en meest befaamde Duit se optische industrie, Carl Zeiss, heeft gisteren aangekondigd het na de Tweede Wereldoorlog in tweeèn gescheurde bedrijf weer samen te gaan voegen. Na de deling van Duitsland, die 3 oktober jongsleden ongedaan is gemaakt, werd het be drijf gesplitst en afzonderlijk gere organiseerd in Oost- en West-Duits- land. ABN voegt samen De ABN-dochters NLC Autolease en BVM Autolease worden eind dit jaar geheel samengevoegd onder de naam Nederlandse Leasing Combi natie (NLC). De combinatie beheert in totaal bijna 10.000 auto's en be hoort daarmee tot de tien grootste nationale leasemaatschappijen, al dus ABN. De combinatie krijgt haar hoofdkantoor in Leiderdorp, waar nu al NLC Autolease is gevestigd. Koerswinst Londen De Londense effectenbeurs is giste ren flink hoger gesloten onder in vloed van optimisme over de poli tieke vooruitzichten en de rente ontwikkeling. De Financial Times- index steeg met 42,6 punten tot 2170,5, een winst van twee procent. Donderdag gingen de koersen na de aankondiging van het aftreden van premier Thatcher aanvankelijk ook flink omhoog, maar de winst ging later weer verloren. ter wel, dat de FSV-leden niets voe len voor verdere verkorting van de werkweek. Schoonewelle beklem toonde echter dat de FSV er alles aan zal doen om als vakbonden weer eensgezind op te treden. Die samenwerking liep aan het eind van het vorige cao-overleg spaak. De FSV hield in de beslissen de fase van de onderhandelingen vast aan een blijvende loonsverho ging van vier procent. De bonden van FNV en CNV stemden toen in met drie procent meer loon en eenmalige uitkeringen van 500 gulden en een half procent van het jaarinkomen. Op 9 april organiseerde de FSV een staking die het treinverkeer grotendeels stil legde. Uiteindelijk heeft de spoorwegvakbond de cao voor 1990 niet ondertekend. ROTTERDAM - Volgens oud-mi nister J. de Koning van emancipa tiezaken hebben vrouwen 'het op merkelijke talent om de baan of stu die te kiezen die het minst perspec tief op een carrière biedt'. Daarom stromen er zo weinig vrouwen door naar leidinggevende functies, zo vertelde hij zijn toehoorders vrouwen die een topfunctie hebben bgreikt tijdens het gisteren ge houden congres 'Vrouwen aan de top'. Het congres in de Rotterdamse was op de eerste plaats bedoeld om de oorzaken bloot te leggen van de scheve verhoudingen (17 procent van het aantal werkende mannen heeft een leidinggevende functie, tegenover 5 procent van het aantal vrouwen) en de weerstanden die vrouwen op hun loopbaanpad on dervinden. Maar het doorbreken van de huidige arbeidsorganisatie het zoeken naar 'Mazen in het pla fond' kwam ook uitgebreid aan bod. Ir. M.J. Spanraft, algemeen direc teur van de Nederlandse Herstruc- turerings Maatschappij (Nehem), heeft positieve ervaringen met vrouwen 'aan de top'. Volgens hem voelen vrouwen eerder aan of er in het bedrijf of onder het personeel iets 'loos' is, dan hun mannelijke collega's. Ook H. van den Horst - oud hoofdredacteur Margriet en ad- junct-directeur van de Geïllustreer de Pers en tegenwoordig zelfstan dig ondernemer (ze heeft een pers-, publiciteits-, media consultancy bureau), haakte hier op in. Van den Horst voorbeeld van de geslaagde vrouw plaatste kanttekeningen bij de veelgeprezen vrouwelijke eigenschappen die vrouwen verondersteld worden 'mee te brengen' in hun functie: "Laten we toch vooral de nadruk leggen op de vakkennis en op ande re persoonlijke kwaliteiten. Als die persoon, die vrouw charmant, leuk en gezellig is, is dat meegenomen. Maar dat eeuwige criterium van haar uiterlijk is onjuist. Je moet er toch niet aan denken dat het uiter lijk de toetsteen voor mannelijke bekwaamheid zou zijn". Wel heeft ze gemerkt dat vrou wen, in tegenstelling tot mannen, aanmoediging nodig hebben, een zetje in de goede richting. Zelfheeft ze eens in een interview gezegd "Ik wist wel dat ik vleugels had, maar mijn vrienden moedigden mij aan te vliegen". Produktie hoger door atv bij bedrijf in Doetinchem UTRECHT (ANP) - De werkge versorganisaties VNO en NCW heb ben in hun nota over het cao-beleid min of meer een veto over verdere arbeidstijdverkorting (atv) aange kondigd. Dat is kortzichting want atv kan bijvoorbeeld in combinatie met bedrijfstijdverlenging leiden tot een forse stijging van de produk- tiviteit en daar kunnen de werkge vers garen bij spinnen, aldus voor zitter L. Steensma van de Associatie voor Herverdeling van Betaalde en Onbetaalde Arbeid gisteren in Utrecht bij de uitreiking van de Gouden Verdeelsleutel 1990. Die prijs kent de Associatie jaarlijks toe voor opmerkelijke initiatieven aan het atv-front. Bij de Associatie is een breed assortiment vrouwenor ganisaties aangesloten, variërend van de Vrouwenbond FNV tot WD-' D. Nelemans directeur van Dimp .Nelemans Partners, Wer ving Selectie advies kiest voor een andere, zakelijke benadering, van het probleem 'Te weinig vrou wen aan de top'. Als zelfstandig or ganisatie-adviseur wil ze ruim baan maken voor hoger gekwalificeerd vrouwelijk personeel omdat bedrij ven steeds vaker worden gecon fronteerd met een dreigend tekort aan arbeidsaanbod, terwijl de vraag naar gekwalificeerd personeel stijgt. Daarom moeten vrouwen vol gens haar meer kansen krijgen. Veel waarheid schuilt er in het pasgehouden onderzoek 'Kans van Slagen' waarin wordt gesteld dat niet opleidingsniveau/-richting en werkervaring een rol spelen, maar de organisatiecultuur: de praktijk leert dat mannen beter worden voorbereid over een op handen zijn benoeming tot manager, dan vrou wen in een vergelijkbare situatie. Vrouwen worden, als er uit interne kandidaten wordt gerecruteerd, van de ene op de andere dag gecon fronteerd met een eventuele promo tie. Tijdens de themamiddag 'Vrouwen ondernemen het wel' maakte mr. drs. I. D. Sepers gisteren bekend dat Nederland er niet goed op staat als het gaat om vrouwelijk onderne merschap. Terwijl in de Verenigde Staten ruim éénderde van de onder nemers vrouw is, is dat volgens re cent onderzoek in Nederland nog maar 18 procent. Volgens de plaatsvervangend di recteur-generaal voor Dienst, Mid den- en Kleinbedrijf en Ordening van het ministerie van Economi sche Zaken, zit Nederland interna tionaal gezien in de achterhoede en gebeurt er weinig op dit gebied. Het aantal vrouwelijke starters zit wel enigszins in de lift. In 1985 was het 22 procent, in de eerste helft van dit jaar 26 procent. Het effect hiervan op het totaal is echter gering, waar schijnlijk doordat ook meer vrou welijke ondernemers stoppen met hun bedrijf. Het percentage vrouwelijke on dernemers verschilt overigens sterk per bedrijfstak. Terwijl in bedrijven die zich bezighouden met maat schappelijke dienstverlening 85,7 procent van de ondernemers vrouw is, is dat bijvoorbeeld in de detail handel 23,1 procent, in de industrie 13,5 procent en in de bouw slechts 3,6 procent. AVC wil bonden in havens en bij Hoogovens inlijven UTRECHT (ANP) - De Alge mene Vakcentrale (AVC, 125.000 leden) is er in geslaagd bonden in de havens en bij Hoogovens in te lijven. De bondsraad van de AVC neemt maandag een besluit over de toetreding van de Federatieve Haven Vakvereniging (FHV, 700 leden) en de Algemene Vereni ging van Hoogovens-personeel (AVH. 500 leden). De AVC bestond tot nu toe uit het Ambtenarencentrum en de machinistenbond Het Zwarte Corps. De AVC wil in drie jaar tijd uitgroeien naar 250.000 le- ROTTERDAM (GPD) - De di rectie van Sijthoff Pers heeft met de ondernemingsraad overeen stemming bereikt over het voor komen van ontslagen als gevolg van de voorgenomen fusie van de dagbladen Rotterdams Nieuws blad en Het Vrije Volk. De twee dagbladen worden uitgegeven door de Avondbladen Combina tie Rotterdam, waarvan Sijthoff Pers thans voor 40 procent eige naar is. De andere aandeelhou ders zijn de moedermaatschap pijen van Het Vrije Volk, de Dag bladunie en Perscombinatie. Sijthoff Pers heeft zich garant gesteld voor herplaatsing van 40 procent. Nadrukkelijk is wel ge steld dat in dit aantal de overtolli ge werknemers van het Rotter dams Nieuwsblad moeten zitten. Volgens berekeningen zou er voor vijftig mensen na de fusie geen plaats meer zijn. Het aantal overtollige RN-werknemers zou hooguit vijftien bedragen. De overige overbodige werknemers zouden ontstaan bij de redactie van Het Vrije Volk en het uitgeef bedrijf ACR. AMSTERDAM Niet alleen de be zoekers, ook de standhouders zijn geïnteresseerd in de produkten die hun collega's laten zien op de Cara van- en Camping-RAI, die vanaf gisteren in het Amsterdamse ten toonstellingscomplex plaats heeft. Dit is een aërodynamische caravan die kort gekoppeld wordt aan een vrij gangbare personenauto en daar ook deels overheen hangt. (foto ANP) MATSUSHITA - De Japanse fa brikant van consumentenlektroni- ca Matsushita wil een meerder heidsbelang venyerven in de Duitse' branchegenoot Loewe Opta, zo heeft een topman van Loewe-aan- deelhouder BMW verklaard. Loewe Opta zelf liet gisteren in een reactie echter weten dat sprake is van spe culatie. De gouden sleutel ging deze keer naar Nedcon, een Doetinchemse fa briek van magazijnrekken waar het produktiepersoneel sinds septem ber tot ieders tevredenheid in een ingenieus twee ploegen-systeem werkt: verdeeld over een ochtend en een middagploeg is de werkdag drastisch bekort van 7,6 tot 6,5 uur en stijgt de bedrijfstijd (en dus de produktiviteit) fors naar 13 uur per dag. Het mes snijdt daarmee aan meer dere kanten. Het bedrijf kan de sterk stijgende vraag naar zijn pro dukten weer aan en er worden meer mensen aan werk geholpen, want het produktiepersoneel wordt uit gebreid van 30 tot 55 man. De eman cipatie is er ook mee gediend want de werknemers zijn in hun extra vrije tijd veel actiever in het huis houden. Voor de kortere werkweek van 32,5 uur hoeven de werknemers bovendien geen cent in te leveren, want de atv wordt betaald uit de produktiviteitsstijging. Want iedereen gooit z'n oude CV-ketel eruit en kiest de Radson NOX HR. Hoog Rende- ments Stooktechniek van het hoogste niveau. Voor elk huishouden dat voordelig en milieubewust wil genieten van het hoogste warmtekomfort. ï*Mijn ketel gaat 'r ook uit Stuur me de folder Radson NOX HR CV-ketels en kombi's. Naam: Adres: Hoog Rendement, dus Superzuinig. Milieuvriendelijk. Royaal warm water. Plus f 350,- subsidie! Kies Radson. IHfli RADSON I In envelop zonder postzegel naar spaart u energie ^Radson BV, Antw.nr.67, 5960 WJ Panningen. Of bel (04760) 8 84 84^j Akzo-dochter laat oog vallen op YS Van onze correspondent Kees Cornelisse OSS "Onze Amerikaanse concur renten stonden bij wijze van spre ken in de rij om onze pil te mogen verkopen. We konden kiezen, dat is een luxe positie. We hebben de grootste als partner genomen". Di rectievoorzitter P.K. Brons van Or ganon steekt zijn trots over de re cent bekendgemaakte samenwer king met het Amerikaanse farma ceutische bedrijf Ortho niet onder stoelen of banken. Dank zij de uit eigen speurwerk voortgekomen pil met de naam Marvelon kan de Akzo-dochter nu de vleugels uitslaan op de zo be langrijke Amerikaanse markt. Om het belang daarvan aan te geven: de huidige omzet van de anti-concep tiepil in de VS beslaat anderhalf miljard gulden. Buiten de VS wordt voor ongeveer één miljard omgezet. Marvelon wordt al bijna tien jaar in Europa wordt verkocht en is hier de meest verkochte anti-conceptie pil. Weidse groeiperspectieven zijn er in Oost-Europa, de Sovjetunie in het bijzonder. Maar eerst is er nu de stap op de Amerikaanse en ook de Japanse markt. Brons: "Wij willen onze relatief zwakke posities op de Amerikaanse en Japanse markten versterken. Deze pil is in 1980 na tien jaar ont wikkeling in produktie genomen, dus gebaseerd op duur onderzoek. Nederland is voor ons een te kleine markt, ook Europa is onvoldoende. We moeten met Marvelon de we reldmarkt op om de kosten terug te verdienen en uiteraard winst te ma ken". De Westeuropese markt werd snel veroverd. Brons denkt dat dit te danken is aan het feit dat de nieu we anti-conceptiepil, op basis van synthetische hormoonstof met een zeer gunstig 'veiligheidsprofiel' en een lage dosis, in een behoefte voor ziet. "De Amerikanenhebben op dit terrein stilgestaan; ze hadden niets nieuws te bieden op het gebied van de anti-conceptie". Veelomvattend Begin oktober werd een veelomvat tende overeenkomst tussen Orga- Organon lijkt met de nieuwe pil het goed te gaan doen op de Amerikaanse markt. Hier wordt die pil ingepakt aan het eind van de produklielijn van Marvelon in Oss. (foto Roland de Bruin/GPD) non en Ortho getekend. Brons: "Voor ons is bijvoorbeeld van be lang dat in het Amerikaanse con cern Janssen Pharmaceutica uit Turnhout (België) zit. Dat bedrijf werkt aan voor ons interessante produkten, waarop wij rechten voor verkoop in Europa krijgen, zoals een zogeheten neurolepticum, een middel tegen psychische .aandoe ningen, wellicht met minder bijwer kingen dan de bestaande en een an tidepressivum. een middel tegen neerslachtigheid". Maar het draait toch om de anti conceptiepil. Brons: "De overeen komst met Ortho wil zeggen dat we de rechten op onze vinding delen. Ortho gaat beginnen met een pro- dukt onder eigen merk, op basis van onze pil; wij straks met Marvelon. Ortho heeft licentierechten en Or ganon krijgt een royalty over de om zet. In zijn totaliteit gaat het pro- dukt dus sneller die markt op. Ons moederbedrijf, Akzo Pharma, zit al met een vestiging in de VS, maar hebben even de tijd nodig om de af zet van Marvelon op te bouwen". Het zal nog even duren voordat die pil in de VS op de markt komt. Brons: "We moeten ons Marvelon- dossier voorleggen aan de Ameri kaanse farmaceutische registratie, de Food en Drugs Administration (FDA). Binnenkort dienen we een boekwerk van een kwart miljoen bladzijden in. Uit ervaring weten we dat die behandeling enkele jaren duurt. Hopelijk kan begin 1993 onze pil worden aangeboden". Japanse abortussen Een volgend hoofdstuk is Japan, waar de pil tot voor kort niet werd toegestaan. Brons: "Er is daar dan ook niets op dit gebied. Japan heeft het hoogste percentage abortussen en het laagste aan contraceptie van de ontwikkelde landen. De over heid ziet dat het zó niet meer kan, want abortus is dan wel toegestaan, maar fungeert ook als anti-concep tiemiddel. Nu stelt Japan de produ centen in staat op zijn markt te ko- Hoewel ook hier aan speciale toe latingseisen moet worden voldaan, verwacht Brons hier vrij snel de markt op te kunnen. "De aanvraag is inmiddels ingediend, het wach ten is op goedkeuring. Het kan nog wel een jaar duren voor het zover is, maar waarschijnlijk gaat de Japan se markt voor ons eerder open dan de Amerikaanse". Organon zal in Japan op een nog niet bestaande markt moeten be ginnen. Dat geeft onzekerheid, want men weet nog niet hoe de Ja panse vrouwen reageren. Brons: "We zijn wel de eerste, maar hoe de acceptatie is kunnen we niet voor spellen. Japan is wat conservatief, al bestaat er een vrouwenemancipa tiebeweging. We verwachten een langzame opbouw, het zal geleide lijker gaan dan in de VS". Oost-Europa Voor de verdere toekomst ziet Brons goede perspectieven voor de afzet van de pil in Oost-Europa. "Er is belangstelling genoeg, zo hebben we ervaren. We kijken nu wat we kunnen doen, het is alleen nog maar voorbereidend werk, zoals het ope nen van kantoren. Als die econo mieën geliberaliseerd zijn ontstaat een grote markt, zeker in de Sov jetunie. Maar het produkt moet wel betaald kunnen worden en de bu reaucratie blijft een groot pro bleem. Eventueel gaan we naar sa menwerkingsvormen kijken". Organon heeft nog meer uitbrei dingsplannen. In China bijvoor beeld, waar de samenwerking wordt gezocht in de vorm van joint- ventures. "We moeten het hebben van internationale ontplooiing", be nadrukt Brons. "Nederland is voor het enige farmaceutische bedrijf met eigen ontwikkeling (duizend werknemers in de research) geen thuismarkt. Hoewel de Nederland se vrouwen tot de hoogste pilge- bruiksters behoren gaat het om kleine hoeveelheden. Nog geen vijf procent van onze omzet in Neder land betreft de pil". Philips dacht aan openbreken sociale plannen EINDHOVEN (ANP) - Onlangs zijn bij Philips stemmen opgegaan om eerder afgesproken sociale plannen bij een aantal bedrijfson derdelen open te breken, omdat ze te duur zouden zijn. De directie van de Nederlandse Philips Bedrijven heeft daar echter een stokje voor ge stoken. Bestuurder W. ter Welle van de Federatie van Hoger Philips Per soneel FHPP zei dit gisteren voor de VARA-radio. Het is volgens Ter Welle goed dat de directie van de Nederlandse Phi lips Bedrijven zich aan de bestaan de afspraken heeft gehouden. "An ders zou ongetwijfeld de oorlog zijn uitgebroken", aldus Ter Welle. Het gaat volgens hem om de sociale plannen die zijn afgesproken voor de reorganisaties bij het natuurkun dig laboratorium in Eindhoven, de chipfabriek in Nijmegen en de proeffabriek voor superchips in Eindhoven. Die saneringen vloeien voort uit de eerste reorganisatiegolf bij Phi lips, die is bedoeld om de produkt- divisies Components en Informatie systemen gezond te maken. Het overleg over het sociaal plan is ove rigens verdaagd. Partijen zijn het wel eens op hoofdlijnen. ADVERTENTIE iDrukkerij iDemmenie

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5