Lubbers ziet geen been in missie-Luns ■AQ= <2^^ GOEDKOOP! Soort pamflet moet VVD er bovenop helpen Arrestaties rechercheurs wekken onrust en wrevel Politie onderschept 194 kilo cocaïne Twijfel over getuigenis minderjarige per video CARAYAN+CAMPING RAI AMSTERDAM ZATERDAG 24 NOVEMBER 1990 Mogelijk medicijnen mee als ruilobject DEN HAAG (GPD/ANP) Oud-minister Joseph Luns krijgt op zijn humanitaire missie naar Irak waarschijnlijk medicijnen of andere goederen mee om Nederlandse gijze laars vrij te krijgen. Premier Lubbers heeft daar gister avond op gezinspeeld. Hij gaf gisteren min of meer zijn ze gen aan de missie-Luns AMSTERDAM (GPD) - De Rijks recherche is niet professioneel te werk gegaan in het onderzoek naar mogelijke corruptie op het dis trictbureau Raampoort van de Am sterdamse gemeentepolitie. Dat zegt voorzitter G. Driessen van de Amsterdamse Politie Vereniging (APV). "De twee rechercheurs die het af gelopen weekeinde werden gearres teerd, zijn weer op vrije voeten Maandag was het complete recher cheteam van het bureau naar huis gestuurd. Ze waren zo geschokt, dat zij hun werk niet meer normaal kon- steld. Als het Openbaar Ministerie den udvc inderdaad ernstige aanwijzingen Volgens persofficier 1 justitie heeft, waren ze niet vrijgelaten. Bo- L. de Wit vloeiden de aanhoudingen anderen. De •endien heeft de Amsterdamse voort uit het nu al negen maanden -actief durende onderzoek naar ongere- storm geldheden op het bureau Raam poort. In april arresteerde de rijks recherche twee rechercheurs den op geld en/of waardevolle goe deren". Dat het daarbij ook om drugs zou gaan, acht hij niet uitge sloten. "Het onderzoek dat bij de eerste twee rechercheurs is gestart, heeft zich uitgestrekt baat dat dit soort zaken wordt on derzocht. Boos is men over het feit dat deze zaak zo lang bleef voort- sudderen. Daar onstaan dan allerlei verhalen omheen en dat betekent een enorme druk op de recher cheurs die daar werken. Zoiets slaat onmiddellijk terug op het korps". Ook hoofdcommissaris E. Nord- holt heeft zich kritisch uitgelaten over het langdurige onderzoek van de rijksrecherche. De Wit: "Ik kan me voorstellen dat hij dit lang vindt duren. Maar elk onderzoek kan lang korpsleiding hen niet op gezet. Voor mij is dit weer in een glas water". Geschokt waren de zestien chercheurs van het Amsterdamse ziJ °P het Punt stonden honderd ki- bureau Raampoort over de recente *e ^evt aanhouding v ga's het afgelopen Evenals bij de twee schorste rechercheurs i hun colle- veekeinde. april ge- hetzelf- undercove agenten van de rijkspolitie. Het tweetal bleef veertig dagen in voor arrest en werd op non-actief ge steld. Op dit moment loopt tegen merkten niet altijd duren, soms wel jaren. De rijksre- wel degelijk spra- cherche heeft het onderzoek nu af gesloten en er zijn geen nieuwe aan- ge- houdingen meer te verwachten. De alle gerechtelijke vooronderzoeken zijn echter nog niet afgesloten". APV-voorzitter Driessen stelt dat ke van een samenhang' Donderdagavond was er e sprek tussen de korpsleiding rechercheurs van het bureau Raam poort, waarna zij hun werk gisteren hebben hervat. In de tussen- keiharde corruptie ook keihard liggende dagen werd hun werk dient te worden aangepakt. "Maar de bureau, wordt het duo verdacht ^en een ontslagprocedure. diefstal van door de politi beslag genomen goederen. Alle zijn inmiddels weer op vrije voe De Wit wil niet in detail over het soort diefstallen van de vier politiemensen. "Laten we het hou- ergenomen door collega's dere districtbureaus. Politievc lichter Klaas Wilting: "Men was schokt over de arrestatie, m zo'n onderzoek mag niet steeds door blijven kabbelen zonder dat er iets gebeurt. Na de aanhoudingen afgelopen weekeinde kon men op politiekorps is er alleen maar bij ge- met de frustraties". "In de gesprekken in Baghdad zal een element zitten van onderhande lingen. Ik wil die nu niet complice ren door uit te wijden over de vraag of de heer Luns wat mee krijgt", al dus Lubbers op zijn wekelijkse persconferentie. Luns, waarvoor gisteren bij de Iraakse ambassade een visum-aanvraag is ingediend, krijgt hulp van de Nederlandse am bassade in Baghdad: "Die gaan niet de andere kant op kijken". Volgens de minister-president gaat het zenden van een Nederland se humanitaire missie niet in tegen de oproep van de EG-regeringslei- ders op te houden met dit soort be zoeken aan Baghdad. De EG-top in Rome toonde zich enkele weken ge leden ontstemd over de stroom oud politici die probeerden bij Hussein de vrijlating te bewerkstelligen van gijzelaars uit hun land. Lubbers zei voorstander te blijven van een hu manitaire missie naar Baghdad on der VN-vlag. "Ik blijf het betreuren dat Baghdad dat tegenhoudt" zijn eventuele missie naar Irak. "Üdink is een persoonlijk vriend van me. Ik hecht veel waarde aan zijn oordeel. Hij kent het Midden- Oosten erg goed", aldus Luns vanuit zijn woonplaats Brussel. Udink woont in Ukkel, onder de rook van Brussel. De vroegere Ogem-topman toon de zich zeer verrast door de uit spraak van Luns. Hij wilde niet on- middelijk reageren op het plan van Luns. "Het is een delicate aangele genheid. Ik sta niet te springen, maar de heer Luns staat nu eenmaal voor deze taak", aldus Udink. Mocht hij besluiten om mee te gaan, dan zal hij zich eerst aan een me disch onderzoek laten onderwer pen. "Ik ben niet meer een van de gezondsten". Op de vraag of hij ook iemand van het familiecomité van ds. Wouters in zijn gezelschap wil opnemen, zei Luns: "Daar sta ik neutraal tegen over. Het is niet aan mij om daar een beslissing over te nemen. "Als de i Lubbers benadrukte dat het "niet gering er nog iemand bij wil heb- te zeggen' ben, vind ik dat best. Maar ik geloof :-Luns, omdat de niet dat de regering daar voorstan- Buitenlandse Za- der van is". i de regering is tegen de mi oud-minister ken geen vertegenwoordiger ons land en geen banden meer heeft met de actuele politiek". "De heer Luns is iemand die ver genoeg af staat van de politiek. Het is niet ie mand die gisteren nog een vooraan staand ambassadeur, minister of Kamerlid was, maar is desalniette min wel iemand die de geschiede nis, carrière en capaciteiten heeft om wat te bereiken". Geschorst wegens relatie met patiënte Ook Udink Luns heeft overigens laten weten dat hij oud-minister en oud-Ogem- topman Udink wil Alarmnummer Nederland krijgt uiterlijk 1996 extra landelijk alarmnummer naast npT,Vw>V het bestaande nummer 06-11. De EG-ministers hebben besloten dat vanaf 1993 in de twaalf lidstaten voor noodgevallen het nummer 112 kan worden gedraaid. Het bestaan de alarmnummer 06-11 kan gewoon blijven bestaan naast het Europese oproepnummer. Sommige landen, zoals Portugal dat nog niet een lan delijk oproepnummer kent, zullen alleen het 'Europese nummer ge bruiken. Hartziekten In Nederland overlijden jaarlijks 53.000 mensen aan hart- en vaat ziekten. Deze groep bestaat inmid dels voor bijna de helft uit vrouwen. Ook voor vrouwen zijn hartziekten de belangrijkste doodsoorzaak ge worden. Bij de mannen is sprake van een duidelijke daling van het sterftecijfer, bij de vrouwen doet zich juist een stijging voor. Deze ge- gegevens komen vandaag in Sche- veningen aan de orde op een door het blad 'De vrouwelijke patiënt' georganiseerd symposium over hartziekten bij vrouwen. Afluisteren Minister Hirsch Ballin (Justitie) ziet niets in het verbieden van appara tuur waarmeq politiezenders kun nen worden afgeluisterd. Politie mensen zullen zelf bij het gebruik van de zenders en ontvangers beter moeten opletten. De bewindsman zegt dit in antwoorden op vragen van het PvdA-Kamerlid Stoffelen. Onlangs waarschuwde de Recher che Advies Commissie in een ge heim rapport voor groepen die stel selmatig het politie-berichtenver- keer afluisteren. Het zou daarbij gaan om criminele en terroristische organisaties. Eurometaal Eurometaal NV in Zaandam zal zich nog dit jaar voor de rechtbank in Haarlem moeten verantwoorden voor de export van strategische goe deren (granaten) naar Iran. Dat ge beurde in de periode van 18 oktober 1985 tot 19 augustus 1987 via Oos tenrijk. Het gerechterlijk vooron derzoek is op 13 augustus van dit jaar afgesloten. Eurometaal is op 25 september een kennisgeving van verdere vervolging uitgereikt. Bodemvervuiling De financiële opbrengsten van pro cessen tegen vervuilers van de bo dem kunnen met ingang van 1992 voor 100 procent gebruikt worden om bodemvervuilingen op te rui men. Het kabinet heeft daar giste ren toe besloten. Eerder deze week drong een kamermeerderheid daar op aan. Nu mag minister Alders (VROM) maar 75 procent van de op brengsten uit de processen houden. De rest gaat naar minister Kok (fi nanciën). UTRECHT (ANP) - Het Gerechts hof in Leeuwarden heeft een psy chiater voor een half jaar in de uit oefening van de geneeskunst ge schorst omdat hij met een patiente een "niet-therapeutische" relatie heeft gehad. Bovendien bleef hij in die periode, toen er geen sprake meer was van psychotherapeuti- op sche behandelingen, rekeningen sturen naar het ziekenfonds. De psychiater werd verliefd op de patiënte. Hij schreef haar uitvoerig en openhartig over zijn persoonlij ke gevoels- en liefdesleven en ging met haar uit eten. Het Hof verwijt hem dat hij de vrouw niet heeft ver teld dat hij door zijn verliefdheid in een voor haar therapie onmogelijke positie was beland en dat hij haar niet naar een andere psychothera- wezen. Inplaats daar- iel hij de vrouw ook nog met zijn eigen problemen lastig. LEXMOND - Een botsing tus sen twee schepen heeft er giste ren toe geleid dat 100 ton petrole um de rivier de Lek is inge stroomd. Een schip met 500 ton petroleum kwam ter hoogte van Lexmond frontaal in aanvaring met een met suikerbieten gevul de boot.' Persoonlijke ongeluk ken hebben zich niet voorge daan. De gelekte petroleum, on geveer 100 tonlevert volgens een woordvoerder van de rijkspoli tie te water weinig gevaar op voor het milieu. Petroleum is een erg vluchtige stof en ver dampt snel. Bovendien stroomt de rivier momenteel erg snel. al dus de woordvoerder, (foto anpi AMSTERDAM (GPD) De Amsterdamse politie heeft samen met andere korpsen in het land en de Duitse politie een Nederlandse tak van een cocaine-or- ganisatie opgerold. De afgelopen twee weken werden negen personen gearresteerd. Daarbij werd 194 kilo cocaine in beslag genomen met een straatwaarde van naar schatting tien miljoen gulden. Het betreft de grootste nu opgeloste cocainezaak in Amsterdam. Vijf Colombianen, twee Joegoslaven en twee inwoners uit Rotterdam zijn gearresteerd. Nieuw is volgens de Amsterdamse politie, dat Duitsland diende als doorvoerland voor cocaïne. Voor zover be kend had tot nu toe vrijwel altijd Nederland die func tie. De rechtbank in Amsterdam heeft een 42-jarige man veroordeeld tot tien jaar celstraf en een boete van 100.000 gulden wegens de invoer van 140 kilo cocaine op 28 maart van dit jaar. Zijn 33-jarige medeverdachte kreeg zes jaar. Volgens het vonnis hebben de twee zich schuldig gemaakt aan invoer van 140 kilo cocaine vanuit Suriname met het zeilschip Nedlloyd Kingston naar Amsterdam. De drugs waren verstopt in zakken met cacaobonen. De politie kwam de zaak op het spoor na te zijn ge tipt. Een aantal verdachten zou lid zijn van een drugs kartel uit Medellin in Colombia, zo kreeg de Amster damse politie te horen. Vereniging komt met richtlijnen voor euthanasie AMERSFOORT (ANP) - Een com missie van de Nederlandse Vereni ging voor Vrijwillige Euthanasie (NVVE) gaat een model-protocol ontwerpen dat in ziekenhuizen en verpleeghuizen kan worden ge bruikt bij de toepassing van eutha nasie. Het zal een gedetailleerd overzicht geven van alle stappen die moeten worden genomen en de in stanties die ingeschakeld en ge raadpleegd moeten worden. De NV VE zal het aan alle instellingen toe- Op de ledenvergadering van de NVVE in Amersfoort bleek van daag dat de 'rekordgroei' van het le dental in 1988/1989 in het afgelopen verenigingsjaar is overtroffen. Een deel ervan schrijft de NWE toe aan de publiciteit rond de zaak-Stinis- sen. "Het idee voor altijd in coma te liggen blijkt velen te beangstigen", aldus het jaarverslag. Sinds eind 1987 is het aantal leden met 63 procent gestegen van ruim 26.000 tot 42.500. Dit jaar heeft de NVVE meer dan 9.500 euthanasie verklaringen verstuurd. Ze kreeg bijna 600 vragen om informatie over bemiddeling en hulp bij euthanasie, voor het overgrote deel van mensen boven de 60 jaar. Het betrof in verre weg de meeste gevallen chronisch zieken en patiënten die (bijna) in het terminale stadium verkeren. Onder de hulpvragers waren vijf tien mensen met aids en twee bij wie oorlogservaringen een belang rijke rol spelen in hun doodswens. Dertig aanvragen kwamen uit het buitenland, waarvan dertien uit de VS. Voor zover bekend is de bemid deling in 183 gevallen gelukt en in 72 gevallen niet, terwijl vijf keer een hulpvraag werd ingetrokken. De NVVE behandelde ook 127 aanvragen voor hulp bij zelfdoding. Dat. gebeurde zoveel mogelijk via persoonlijk contact met een daartoe pfarttime aangesteld psycholoog. Onderzoek heeft uitgewezen dat de cliënten het contact met de vereni ging aanmerkelijk hoger waarderen dat het contact met de reguliere hulpverlening. Passagier betaalt veiligheid Schiphol DEN HAAG (GPD) - Elke vanaf Schiphol vertrekkende passagier zal in de toekomst vijf gulden per jaar moeten betalen ten behoeve van de beveiliging van de luchtha ven. Het kabinet heeft daar gisteren toe besloten. Formeel zal de exploi tant van de luchthaven voor de kos ten van de beveiliging moeten op draaien, maar deze mag de kosten doorberekenen aan de vertrekken de passagiers. Per jaar maken onge veer 20 miljoen mensen gebruik van Schiphol. De Eerste Kamer wees eerder een kabinetsvoorstel om de exploitant van Schiphol alleen de kosten van de veiligheid te laten dragen, van de hand. Formeel blijft de overheid nu de controles op kleding en bagage van vertrekkende passagiers ver richten. De exploitant van de lucht haven zal daartoe echter een heffing moeten gaan betalen. Die wordt weer doorberekend aan de passa giers. ADVERTENTIE CONSUMENTENGIDS DECEMBER 1990 TOONT OPNIEUW GROTE PRIJSVERSCHILLEN DIRK VAN DEN BROEK - DIGROS BAS VAN DER HEIJDEN èn ook p DIRKSONen JAN BRUIJNS ZIJN EINDHOVEN/LEIDERDORP (GPD) Procureur-generaal mr. R. Gonsalves in Den Bosch zet grote vraagtekens bij het gebruik van vi deo-opnames als bewijsmateriaal voor de rechtbank. Hij liet dit weten tijdens de ingebruikneming giste ren in Eindhoven van de vierde in DEN HAAG - Het was een koddig gezicht, deze week in perscentrum Nieuwspoort. In een piepklein bo venzaaltje zaten alle 'zwaargewich ten' van de WD glimmend van trots bijeen, om een nota het licht te doen zien over de hoofdlijnen van het liberaal beleid in de komende ja ren. Het zaaltje was gevuld met kop stukken als Vonhoff, Van Aarden- ne, Nord en Ginjaar, nog voordat de eerste journalist het zaaltje kon be treden. De journalisten keken wat vreemd op toen zij de 'nota' kregen uitgereikt. Is dat alles?, zo vroegen ze zich af. toen ze het op een verkie- zingsfoldertje- gelijkende werkstuk van de WD-commissie in ont vangst namen. Inderdaad, dat was alles. Het foldertje telt precies 32 pa-' gina's, op klein formaat wel te ver- Eenheid Zoals altijd in de WD. moest de bij eenkomst eenheid uitstralen. Er was niet het begin van onenigheid in de WD; we zijn een eensgezinde partij en we gaan er weer hard te genaan om er ook electoraal weer bovenop te komen, zo leek de bood schap. Maar het is goed nog even de his torie van de commissie onder lei ding van de liberale Europarlemen tariër Hans Nord op te halen. Die gaat terug tot mei dit jaar. De plaats was Zwolle, de Buitensociëteit, die haast symbolisch in de steigers stond. De partij dreigde uiteen gere ten te worden, door onderlinge twisten over personen. VVD-voorzitter Ginjaar. Joris Voorhoeve was net afgezet als politiek leider en fractievoorzit ter. De afstandelijke, wat hoogharti ge Frits Bolkestein was hem inmid dels opgevolgd. De achterban had het stadium van het morren inmid dels al lang overstegen. Er lag een heuse motie van wantrouwen tegen partijvoorzitter Ginjaar op tafel. Zelfs Hans Wiegel was niet meer in staat de gemoederen te sussen. Een complete scheuring kon rtog net worden voorkomen. Om de dis cussie over personen nu eindelijk eens de kop in te drukken, beloofde het partijbestuur met een inhoude lijk discussiestuk over het liberalis me in de toekomst te komen. De commissie-Nord was het gevolg. Deze week kwam de 'nota'. 'Onge- Prominent WD-er Vonhoff. (foto ANP) broken lijnen' is de titel en die wordt volledig waargemaakt. Niet het begin van een breuk met het verleden is te bespeuren. Nee sterker: 'we moeten onszelf blijven' is het motto. Een ietwat vreemd aandoend standpunt voor een partij die al jarenlang electoraal bergaf waarts holt. De vraag is dan niet of je jezelf moet blijven, maar wat moet je doen om het tij te keren. Commissievoorzitter Nord gaf zelfs bijna schaamteloos toe dat dit 'pamflet' inhoudelijk wel erg lijkt op het verkiezingsprogramma van de WD van ruim een jaar geleden. Eigenlijk is het niet meer dan een globale samenvatting daarvan, waar alle controversiële punten na drukkelijk uit geweerd zijn. Op één na dan. Het is volgens de WD-zwaargewichten 'een onge zonde toestand' dat het CDA al de cennia lang aan de macht is. Dat zal veel conservatieve WD'ers niet als muziek in de oren klinken. Een mo gelijke coalitie met de PvdA is hun een gruwel. Maar ze kunnen gerust zijn. Nord. relativeerde de opmerking uit het notaatje tijdens de persconferentie zodanig, dat deze als niet meer dan een loze kreet kan worden bijgezet in de liberale annalen. Want het blijft natuurlijk zo, dat de WD uit sluitend met die partij zal regeren, waarmee op grond van de program mapunten het best kan worden sa mengewerkt. Alsóf Voorhoeve aan het woord is. tijdens de laatste verkiezings campagne. Ook hij sloot al snel een combinatie met de PvdA uit, op grond van vooral de sociaal-econo mische ideeën van die partij. De Groningse Commissaris van de Ko ningin, Henk Vonhoff (ook lid van de commissie-Nord), fulmineerde kort na de verkiezingen tegen deze voorbarige uitspraak van Voorhoe ve. Hij moet zich dan ook niet ge makkelijk hebben gevoeld toen Nord de 'ongezondheid' van het CDA weg-relativeerde. Maar ook nu weer haalden de W- D'ers uit tegen sociaal-economische stokpaardjes van de PvdA, als kop peling van uitkeringen aan lonen en verdere nivellering van inkomens. Zolang de PvdA daaraan vasthoudt, hoeft op samenwerking met de libe ralen niet te worden gerekend. Een hele geruststelling voor de WD- achterban. De verwijzing naar de 'ongezon de' machtspositie van het CDA is daarmee voor de echte politiek be tekenisloos geworden en doet dan ook alleen dienst als een voor intern WD-gebruik bedoelde afleidings- manouvre. Het is de klassieke, afge trapte, truc met de vinger naar an deren te wijzen als het in eigen kring niet op rolletjes loopt. Beginselen De WD-leden gaan zich de komen de tijd de blaren op de tong discus sieren over een stuk vol met open deuren als 'de mens staat voor de WD centraal' en 'politiek zonder beginselen is een lege huls'. Vol gend voorjaar mag een bijzonder partijcongres dan met een staande ovatie zijn Fiat geven aan deze nota. En alle VVD-ers weten dat het niets uitmaakt, dat de politieke aanval op de machtspositie van het CDA een lege huls zal blijken en dat bij de VVD inderdaad het individu cen traal zal staan. Want in ruzies over personen zijn ze niet te die liberalen. een reeks van vijf in Nederland te installeren verhoorkamers voor minderjarige (incest-)slachtoffers. Eerder werd ip Leiderdorp al een dergelijke verhoorkamer ingericht. Sinds de start van de nieuwe ver hoormethode in de kinder-verhoor- kamers, wordt het gehele interview integraal via vier verschillende vi deocamera's opgenomen. "De be doeling van de video-opnames is dat een getuige/jeugdige als slacht offer het verhaal maar eén keer be hoeft te vertellen. In de praktijk zou dat wel eens anders kunnen uitpak ken", aldus Gonsalves. Indien de opnames voor velerlei uitleg vatbaar zijn, zal dat volgens hem niet het beoogde resultaat be reiken. "Advocaten kunnen wel eens dwars gaan liggen en eisen dat de jeugdige alsnog een keer per soonlijk zijn verhaal voor de recht bank komt vertellen, waarbij de ad vocaat de gelegenheid krijgt om vragen te stellen". Bij het proces-verbaal via video, zo waarschuwt Gonsalves, kan een kind in een bepaalde richting ge stuurd worden. Kan dat naderhand niet uitgelegd worden als intimida tie?, vraagt hij zich af. "En hoe te denken over de verschillende inter pretaties. Naast de zakelijke vast legging Via een geschreven proces verbaal is er nu een opname waarin ook toonval een rol speelt". Er zijn meer onbeantwoorde vra gen. meent de hoogste justitiële baas in Noord-Brabant en Limburg: "Mogen de banden worden gecopi- eerd ten behoeve van de verdedi ging? Moet de getuige of het slacht offer om toestemming gevraagd worden? De praktijk zal het leren", meent hij. ADVERTENTIE Alles over caravannen en kamp RAI-nieuwslijn 020-5466990 6 ren en veel toeristische informatie. Dageli|ks 10 -18 uur Info atis bus: volg E RAI Trein Toegangbilietten bij NS-stations

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3