Dodenspoorweg geeft geheimen prijs REPORTAGE 'Voortplanten is uit' Boeddhisten ontdekken Japans massagraf in Thailand 'Succes ultra-rechts is zeepbel' VAKLUI STANDPLAATS ZATERDAG 24 NOVEMBER 19! VIJFTIEN MILJOEN INWONERS PER 25 NOV 1990 DEN HAAG (ANP) - "Of we dat als een feestdag zien? Nou ja, mis schien. Maar dan wel een feest met de nodige kanttekeningen want persoonlijk vind ik dat het met 15 miljoen mensen in Neder land wel aardig vol begint te wor den". Gijs Beets is net als zijn collega Frans van Poppel als weten schappelijk onderzoeker verbon den aan het Nederlands Interdis ciplinair Demografisch Instituut (NIDI) in Den Haag. Hij heeft het over zondag 25 november, mor gen dus, de dag waarop volgens het Centraal Bureau voor de Sta tistiek (CBS) Nederland zijn 15 miljoenste inwoner zal kunnen verwelkomen. Op grond van de groei in vroe ger jaren voorspelden demogra fen tot ver na de Tweede Wereld oorlog dat Nederland nog voor het eind van de 20e eeuw de 20 miljoen zou bereiken. Maar de voorspellingen zijn de laatste ja ren behoorlijk bijgesteld. "We gaan er nu vanuit dat de 16 mil joenste inwoner van Nederland zich pas in 2005 zal aandienen". Gevraagd naar de oorzaak voor deze verandering in een bijna eeuwenlang ongewijzigd pa troon, zijn beide demografen het roerend met elkaar eens. "Er wor den steeds minder kinderen ge boren; de Nederlandse vrouw be valt domweg niet meer. Sinds 1900 daalde het gemiddelde aan tal kinderen per vrouw van 4,4 naar 1,5. We gaan er in de'demo grafie vanuit dat een bevolking er tenminste iets meer dan 2 per vrouw nodig heeft om zichzelf op peil te houden. In Nederland zak ken we daar al sinds 1973 steeds verder onder". Voortplanten is uit, zo constate ren Beets en Van Poppel die moeiteloos nog een serie cijfers uit de stapeltjes voor hen weten te halen. "Hier. kun je zien wanneer vrouwen hun eerste kind op de wereld zetten. Was ruimschoots onder de 25 jaar en is nu hard op weg naar de 30. Steeds meer vrou wen gaan bovendien helemaal kinderloos door het leven, hetzij vrijwillig, hetzij omdat het boven Immigranten Het beeld van een steeds geringe re bevolkingsgroei door het da lend aantal geboorten behoeft wel één belangrijke correctie. Lang niet iedere nieuwe inwoner van Nederland betreedt ons grondgebied immers via het kraambed. Juist de laatste tien jaar geven de statistieken een op vallende stijging van het aantal immigranten te zien. "Vergeleken met veel andere landen is dat niet veel, het komt neer op ongeveer 5 procent van de totale bevolking" aldus Beets. "Maar kijk je naar de nieuwko mers, dan is deze groep veel be langrijker. De kans dat de 15 mil joenste Nederlander een autoch toon is, is maar twee keer zo groot als de kans dat het een immigrant is. Van elke drie nieuwe inwoners van ons land is er één een immi grant". Zowel Beets als Van Poppel ne men nadrukkelijk afstand van al diegenen die op grond van deze cijfers menen dat Nederland door vreemdelingen dreigt te worden overspoeld. "Als je op dit mo ment naar de cijfers kijkt, is er ei genlijk niets aan de hand. Nog maals, die vijf procent is in verge lijking met veel andere landen ta melijk laag. En dan nog, de we reld is nu eenmaal kleiner gewor den; in de toekomst zal de her komst van mensen veel minder belangrijk zijn voor de plaats waar zij op een bepaald moment Ook de soms alarmerende ge luiden over de in Nederland op handen zijnde vergrijzing, die de sociale zekerheid en andere voor zieningen onbetaalbaar zou ma ken, worden door Beets en Van Poppel niet gedeeld. "Ach", zegt Beets, "dat gaat allemaal heel ge leidelijk en we kunnen het dank zij onze kennis over de ontwikke ling van de bevolking allemaal ruim van tevoren zien aankomen. Dan moet het voor een welvarend land toch niet zo moeilijk zijn zich daaraan tijdig aan te passen." Een massagraf met de stoffelijke resten van dwangarbeiders van de beruchte 'Burma-spoorlijn' werd afgelopen week ontdekt in Thailand. Op tien kilometer van de brug over de Kwai-rivier in Kanchanaburi stuitten werkers van een boeddhistische stichting op het massagraf. Terwijl het onderzoek naar de precieze herkomst langzaam op gang komt, hebben archeologen vastgesteld dat het gaat om zowel westerse als Aziatische krijgsgevangenen en slavenarbeiders uit de Tweede Wereldoorlog. KANCHANABURI - Het massa graf. dat ligt in een suikerrietveld niet ver van de beroemde brug over de Kwai-rivier, werd ontdekt toen Thaise boeddhisten op zoek gingen naar 'geesten zonder familie'. Twee maanden lang werd bromfietsenre parateur Sompong Charoenchai in zijn dromen geplaagd door dwalen de geesten toen hij besloot hulp in te roepen. Een boeddhistische stichting in Bangkok, die werd in geschakeld, stuitte vervolgens op het massagraf. Dat was vorige week woensdag. Op zondag, vier dagen na de ont dekking van het graf, is het modde rige veld veranderd in een ongeor dende mierenhoop. De lokale be volking, samen met medewerkers van de boeddhistische stichting 'Photipawana Songkroh', zijn bezig in de brandende zon de laatste gra ven te lichten. De stoffelijke resten worden ver zameld in witte katoenen zakken die later naar een tempel in Bang kok worden overgebracht voor de laatste sacramenten en rituelen. Nonnen prevelen gebeden en bran den wierook, schijnbaar ongehin derd door het feit dat een grapjas in een van de schedels een sigarette- peuk heeft gestoken. Nieuwsgierigen zijn toege stroomd en kopen frisdrank of hel pen een handje met het graafwerk, onder aanmoedigende bevelen van een met een megafoon gewapende welzijnswerkster. "Om de geesten uit hun lijden te verlossen, moeten ze een fatsoenlijke crematie en bij behorende sacramenten ontvan gen. Als dat niet gebeurt blijven de geesten zwerven", verklaart wel zijnswerkster Boonlert, de actie van de religieuze stichting. Handboeien Ten minste vijftig, maar mogelijk honderd stoffelijke resten zijn ge vonden in het veld dat behoort aan Lek Pailom, een 60-jarige Thaise vrouw. De vondst heeft in Thailand geleid tot hevige speculatie over de oorsprong van het graf. Volgens Lek stond op het stuk land waar nu wordt gegraven en dat pas tien jaar geleden haar eigendom werd. in de oorlogsjaren een concentratiekamp Ze zegt zich te herinneren dat de slavenarbeiders door de Japanse bezetters massaal werden begaven na een epidemie. Anderen zeggen dat de stoffelijke resten werden aangetroffen in een positie die erop duidt dat de gevangenen levend be graven zijn. "Sommige skeletten hadden de handen voor de ogen", zegt een van de gravers. Anderen hadden de handen gebonden met elektriciteitsdraad en een ooggetui ge zegt een set handboeien te heb ben gezien. Honderdduizenden krijgsgevan- t-katoenen zakken. In het massagraf zijn de stoffelijke resten i genen, waaronder 18.000 Nederlan ders en 43.000 Britten, Australiërs en Amerikanen, werden in de oor logsjaren tussen 1942 en 1945 te werkgesteld aan de zogenaamde 'Dodenspoorweg'. Ongeveer 200.000 slavenarbeiders, afkomstig uit o.a. Indonesië, Maleisië, Singapore en Sri Lanka werden ge ronseld om de onmogelijke klus - de aanleg van een spoorlijn door berg achtig oerwoud - te verwezenlijken. Zeker 90.000 van hen zijn hierbij omgekomen. Onervaren Hoewel in eerste instantie werd aangenomen dat de stoffelijke res ten behoorden aan de geronselde Aziatische arbeiders, zegt de ar cheologe Prapit Chusaree, dat uit voorlopig onderzoek is gebleken dat er oók westerse gevangenen in het massagraf begraven liggen. "Ik heb ten minste één schedel onder zocht die behoort aan een westerse man van rond 25 jaar", aldus Prapit Chusaree. Prapit is verbonden aan de ar cheologische afdeling van het De partement voor Schone Kunsten in Bangkok, dat het verdere onder zoek in handen heeft genomen. Maar mevrouw Prapit vreest dat haar onderzoek ernstig wordt be moeilijkt door het wilde graafwerk van de boeddhistische vrijwilligers. "Het is bijzonder jammer dat de op gravingen zijn verricht door onerva ren gravers, in plaats van experts". De boeddhistische stichting had de toestemming voor het graafwerk gekregen van de provinciale gou verneur Kongsak Liewmanomon. "Dat had nooit mogen gebeuren", zegt mevrouw Prapit. "Dit is werk voor experts, niet voor amateurs. Een groot gedeelte van de opgegra ven resten is al voorgoed verdwe nen, in een tempel ergens in Bang kok". Doodsbenauwd Voor de Nederlandse oud-krijgsge vangene Ad Silvius (70) kwam het bericht van het nieuwe massagraf niet helemaal onverwacht. "Ik keek er uiteraard van op, maar ik ver moed dat het de liquidatie betreft van geronselde arbeiders. Er zijn in die tijd een aantal cholera-epide- mieën geweest en ook één keer een pestepidemie. De Jappen waren doodsbenauwd voor de versprei ding van dit soort epidemieën en het zou kunnen dat ze het kamp in brand hebben gestoken en iedereen die naar buiten kwam rennen, heb ben neergeschoten". De locatie van het graf brengt de heer Silvius echter aan het twijfe len. "Ik dacht dat die kampen alle- fnaal rneer in de richting van Burma lagen. Bovendien vind ik het merk waardig dat het-hier gaat om een massagraf. Wij hadden in ons kamp - zoals in ieder kamp - ook een be graafplaats, maar daar werd ieder een apart begraven, compleet met een bamboekoker met gegevens over de dode". Volgens Silvius werden er gemiq deld twintig mannen per dag begra ven. De meeste van hen stierven aa dysenterie, malaria of ondervoq ding en uitputting. "Maar als ding is waar de Jappen consequer in waren, dan was het in het respec voor de doden. Als levende krijg: gevangene kon je een klap voor j hersens krijgen, maar als dode wer je gesalueerd", zegt hij. Na de oorlog zijn, met behulp va de Internationale Oorlogsgrave Stichting, de duizenden slachto fers opgegraven en symbolisch ruste gelegd op erevelden in Kar chanaburi. Nog steeds brengt d Nederlandse afdeling van de o logsgravenstichting ieder jaar e bezoek aan de erevelden. Fouten Silvius was als krijgsgevangene v februari 1943 tot de bevrijding in aul gustus 1945 in het kamp Chung Ka geïnterneerd was. Hij zegt te hopen dat de Internationale Oorlogsgraj ven Stichting ook nu zo snel moge lijk contact zal opnemen met dj Thaise autoriteiten over de nieuwé grafvondst. "Het is natuurlijk een mooie ge dachte van de Thais dat de stoffel ij ke resten rust moeten vinden, maa met goedbedoelde hulp worden vaak de meeste fouten gemaakt. En het zou zo jammer zijn, als de oor. logsgravenstichting niet op tijd zou komen. Als ze pas komen wannee al die resten al gecremeerd zijn, zou dat jammer zijn" Volgens Silvius bestaat er nog steeds een lijst met vermiste persoj nen. "Maar daarvan hebben we al tijd aangenomen dat die meer in hej noorden, in de richting van Burma| gevonden moeten worden, in het ta lud van de spoorlijn. Sommigen zijr] misschien in de rivier gevallen, Maar nogmaals: dit was beslist niet gebruikelijk". De Nederlandse ambassade irj Bangkok zegt overigens de ontwik kelingen nauwkeurig te volgen. "Er is contact met de Thaise autoritei ten en andere ambassades om na te gaan of er zich tussen de stoffelijke resten mogelijk ook Nederlanders' bevinden", aldus een woordvoer-l der. AMSTERDAM (ANP) - Het suc ces van extreem-rechts tijdens de raadsverkiezingen in maart 1990 is veeleer een zeepbel dan een tijdbom. Volgens J. van Holsteyn van de Leidse universiteit is het overdreven te spreken van een "tijdbom". "Hoewel niet echt pas send. lijkt het beeld van een zeep bel meer op zijn plaats; klein van omvang, vluchtig, met enig ge vaar voor het uiteen spatten ervan vlak voor de ogen". Van Holsteyn zei dit gisteren op het symposium 'Rechtsextremis me; zeepbel of tijdbom?' van de Amsterdamse Vrije Universiteit. Volgens hem komt extreem rechts in Nederland weinig ver der dan onderling gekrakeel. Ook heeft het volgens Van Holsteyn nauwelijks zin om alle stemmers op Centrum Democraten te waar schuwen voor het gevaar van rechts-extremisme en opkomend racisme. "Het gaat veeleer om een noodkreet om aandacht en gelij ke behandeling van mensen die hun toch al zwakke concurrentie positie in de maatschappij ver- Stemmers op extreem-rechts worden doorgaans verdeeld in twee categorieën: vreemdelin genhaters en racisten aan de ene kant en proteststemmers aan de andere kant. Onbevredigende verklaringen, aldus Van Hol steyn, omdat het over de keus van individuen niets zegt. Een telefonische enquete van het Haarlems Dagblad gaf echter te zien dat door de reacties van de CD-kiezers een duidelijke rode draad liep. In veel gevallen waren het mensen die voorheen PvdA stemden, maar uit onvrede in de armen van de Centrum Democra ten waren gedreven. De PvdA komt naar de smaak van deze stemmers niet meer op voor de belangen van alle zwakkeren. Eén groep - buitenlanders - zou worden voorgetrokken. Niet die buitenlanders'krijgen de schuld, maar de bedenkers en uitvoer ders van een beleid dat buitenlan ders lijkt te bevoordelen. De CD-stemmers spreken met hun keus geen voorkeur uit, zegt Van Holsteyn, zij geven afkeuring aan. Een partij die zich afzet tegen alle andere partijen en bovendien door die andere partijen wordt verketterd, zoals de CD. is bij uit stek geschikt om het protest-sig naal door te geven, vindt hij. In Vlaanderen lijkt de situatie ernstiger. Daar vormt vreemde lingenhaat wel degelijk het hoofdmotief voor een stem op het Vlaams Blok. Maar de Belgen zijn eerder 'etno-centristen' dan rechts-extremisten, zegt H. de Witte van het Hoger Instituut vóór de Arbeid in Leuven. Met andere woorden: ze haten vreem delingen niet zozeer, alswel zijn .erg op zichzelf gericht. Een flink deel van die 'etno-centristen' stemt bovendien nu (nog) op de grote, andere partijen. En de vraag is of het Vlaams Blok ooit echt groot zal kunnen worden, volgens De Witte, "omdat slechts 7 procent van de 664 ondervraag de kiesgerechtigden het migran- tenvraagstuk als het belangrijk ste probleem van België ervaart". De overbuurman achtte het raadzaam om met het oog op de oprukkende criminaliteit een nieuwe muur op te trekken rond zijn toch al op een vesting lijkende bungalow. Hij ging in zee met een aannemerwiens firmanaam, Da Vinei, hem kennelijk vertrouwen inboezemde. De metselaars gingen op een maandagochtend aan de slag en de muur groeide gestaag. Het was een oplettende, voorbijganger wel opgevallen, dat de grond, waar de muur werd opgetrokken, niet van te voren bouwrijpwas gemaakt en dat de fundering dicht aan de oppervlakte lag. Maar goedna twee weken stond er een muur, die de stormloop van een horde Hunnen leek te kunnen weerstaan. De metselaars vertrokken en een schilder kwam de muur een verfje geven. De schilder was tot halverwege gevorderd, toen hij werd opgeschrikt door een dof gerommel. Nadat stof en gruis waren neergedaald bleek een deel van de zojuist geschilderde muur te zijn ingestort: bezweken, leek het. onder de streling van een verfkwast. Buurman was in alle staten en haalde verhaal bij Da Vinei. Deze besefte ogenschijnlijk dat hij niet het beloofde vakwerk had geleverd en twee dagen later waren de metselaars weer aan het werk. De m uur herrees, bleef dit keer staan, zelfs nadat de schilder langs was geweest, maar begon na een paar weken scheuren te vertonen. Buurman razend. Da Vinei beloofde beterschap en stuurde dit keer zijn 'allerbeste mensen'. Die sloopten het Johannesburg Peter van Nuijsenburg deel van de muur met de scheuren en metselden vervolgens een nieuw segment. Dat staat nog steeds overeind, maar buurman moet wel hopen dat bouw- en woningtoezicht een coulante inspecteur stuurt. Toen kwam de rekening. Buurman ontplofte. Da Vinci had naast de afgesproken prijs ook de kosten voor de wederopbouw en restauratie van de muur opgevoerd. Was hij in gebreke gebleven en had hij knoei werk geleverd? Daar kon hij het niet mee eens zijn. Er waren bij de bouw onvoorziene problemen gerezen en er stond niets in het contract, dat hij. Da Vinei, daarvoor aansprakelijk kon worden gesteld. Of buurman de rekening betaald heeft of. zoals hij dreigde, naa r de rechter is gestapt, is niet bekend. Zijn ervaringen zijn niet uniek. In de pers verschijnen regelmatig klaagzangen van mensen die in de handen zijn gevallen van 'vaklui die voornamelijk bedreven zijn in het sturen van nota's. Met name loodgieters en aannemers blijken kwelgeesten die talloze huiseigenaren 's nachts uit hun slaap houden. Deze 'Buil Supers en andere zakenlieden eerlijk als goud' hebben vrij spel, omdat de Zuidafrikaanse consument nog steeds niet heeft begrepen dat alleen eensgezind optreden een eind kan maken aan hun praktijken. Een organisatie als de consumentenbond, dat toevluchtsoord van de belaagde klant, wil hier maar niet van de grond komen. Niet alle slachtoffers laten met zich sollen. Een tot het uiterste getergde huiseigenaar, een ex-rugby speler, ontbood de loodgieter die een verstopping in de riolering niet had weten te verhelpen, maar wel de ene gepeperde rekening na de andere zond. Na een korte woordenwisseling greep hij de man bij zijn nekvel en duwde hem met de neus in de drek, die in de tuin naar de oppervlakte was geweld. Dat. zei hij. had hem zo opgelucht, dat hij de rekening uiteindelijk wel heeft betaald. Maar de verstopping, die zit er nog steeds.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2