Het hele jaar hoogspanning De kraamzorg en het streven naar echte zorg op maat ZATERDAG 24 NOVEMBER 1990 PAGINA 29 Nederland is in verwachting van de 15 miljoenste staatsburger, als het goed is wordt er vandaag of morgen getracteerd op beschuit met muisjes. Zonder twijfel zullen moeder en kind worden verzorgd door een kraamverzorgster. Tijdelijk heeft de geboortebeperking de bevol kingsaanwas geremd, maar sinds enige tijd zit er weer wat groei in het aantal ge boorten. Schijnbaar een gunstig toe komstperspectief voor de kraamzorg, maar de realiteit is dat zeker in de Rand stad het werk de kraamverzorgsters bo ven het hoofd dreigt te groeien. Neem kraamcentrum 'Rijn en Vliet' in Zoeterwoude-dorp. Het verzorgingsge bied wordt letterlijk begrensd door de Rijn en door de Vliet; de rond 150 krach ten knappen meest in deeltijd het werk op van 93 full-timers in Voorburg, Leids- chendam, Stompwijk, Voorschoten, Wassenaar, Leiden, Leiderdorp, Oegst- geest en Zoeterwoude. Zoals directeur Tonnie Verschoor het uitdrukt zit er groei in het door haar gerunde kraambe- drijf. "In de afgelopen tien jaar zijn we van 1600 naar 2900 verzorgingen per jaar gegaan". De negatieve kant van de balans ver meldt een structureel tekort van tien a vijftien medewerkenden. En dat bete kent dan weer dat er op de zorg moeten worden gekort. "Dat we bijvoorbeeld in plaats van de gewaagde interne zorg moeten volstaan met het bieden van wijkzorg". Onder interne kraamzorg wordt ver staan een complete dagverzorging van gemiddeld 8 uur gedurende 8 a 9 dagen. De kraamverzorgster wordt dan niet al leen geacht moeder en kind te verzorgen, ze houdt tevens het huishouden draaien de. Wijkkraamzorg richt zich uitsluitend op moeder en kind, twee keer per dag be zoekt de verzorgster het kraamgezin. In beweging Van éen vraagstuk zou Verschoor voor eens en voor altijd verlost willen worden: hoe hou je kraamverzorgsters voor lan gere tijd in dienst? Het personeelsver loop is dan wel niet opzienbarend groot, benadrukt ze, maar niet te ontkennen valt dat het medewerkersbestand voort durend in beweging is. "Op verlofdagen moet hier steeds worden beknibbeld. Wij kunnen minder vrij geven dan waarop de medewerkenden in wezen recht hebben. Ik besef dat dit voor menigeen een reden zou kunnen zijn om te zeggen: mooi hoor. die kraamzorg, maar ik stap er wel uit, ik wil ook wel eens een dag voor me zelf hebben. Wat ik nu schets is een grootstedelijke situatie, daar hebben ze ook in Utrecht en in Rotterdam last van". Legio verpleegkundigen en verzorgen den hebben zich gelieerd aan uitzendbu reaus. Wat Verschoor betreft mag er zo snel mogelijk een onderzoek ingesteld worden naar het waarom. De vaste ba nen liggen in de gezondheidssector voor het oprapen, maar toch weigeren velen zich te binden aan instellingen. Zelf ver moedt ze de reden ervan overigens wel. "Wie voor een uitzendbureau werkt is veel minder gebonden, de uitzendkracht kan zelf bepalen wanneer die wil wer- Flexibel Nu vijf jaar geleden besloot het alge meen bestuur van de nationale Kruisver eniging, die inmiddels is opgegaan in de Landelijke Vereniging voor Thuiszorg, tot invoering van de flexibele kraam zorg. Deze methode van zorgverlening geeft gezinnen in beginsel het recht een keuze te maken tussen diverse vormen van kraamhulp. Een en ander vloeide on der meer voort uit een marketingrap- port, in 1982 uitgebracht door het Heer- lense marketingbureau Research en Marketing. In dat rapport werd een flexi beler vorm van kraamzorg aanbevolen. In de eind 1987 door de nationale kruis vereniging ingediende nota Flexibele kraamzorg: een ontwikkeling binnen het Kruiswerk werden de contouren van de kraamzorg-nieuwe stijl zichtbaar ge maakt. Min of meer werd daarin afgerekend met de ietwat ambtelijke aanpak van weleer die de verzorging geheel volgens schema liet verlopen, ook in die gevallen waarin volledige dagverzorging eigenlijk niet nodig was. Het streven is om de kraamzorg binnen afzienbare tijd zoveel mogelijk af te stemmen op de wensen van de klant. De cliëntgerichte zorg is de kinderschoenen nog niet helemaal ont groeid, op 1 september is daarmee bij 'Rijn en Vliet' een voorzichtig begin ge maakt. "De zorgpakketten zijn uitge breid en meer afgestemd op de werkelij ke behoeften van de klanten". En op zich is dat mooi, vindt Ver schoor, heel mooi. Geen betere vorm van kraamzorg dan klantgerichte kraamzorg. Maar dan dient die wettelijk wel handen en voeten te krijgen. Niet dat de kraam zorg nu in een netelige positie verkeert, dat wil ze niet beweren. Maar de ontwik kelingen die in het veld gaande zijn ba ren haar wel zorgen. "De vraag die mij voortdurend bezighoudt is: hoe plan je de mensen zo in, dat iedereen wat vrije tijd betreft aan haar trekken komt. Kijk, een kraamcentrum moet zorg verlenen. We kunnen niet zeggen: op dit moment hebben we door ziekte, vakantie en atv niet voldoende mensen om zorg te verle nen, dus gaat u voorlopig even op de wachtlijst". Beroepseer Wat bij 'Rijn en Vliet' geldt, gaat ook op voor kraamcentra elders in het westen. Het is constant leven in een spannings veld. verzucht Verschoor met gevoel voor pathos, 365 dagen van het jaar. Maar het is haar beroepseer ("en dat geldt voor alle mensen hier") te na om bij de pakken te gaan neerzitten. "Natuurlijk zou er te gen nieuwe klanten kunnen worden ge zegd: sorry, we zijn volgeboekt, probeert u het een deur verder maar eens. Wij blij ven proberen een zorgmodel te ontwik kelen dat voor alle clienten in hun eigen specifieke situatie goed is. Dat neemt Met blijdschap werd een jaar of drie geleden kennis gege ven van de geboorte van de zogeheten flexibele, op de klant gerichte kraamzorg. De komst ervan was gewenst. Niet alleen uit economische overwegingen, maar ook om vraag en aanbod beter op el kaar te kunnen afstemmen. Tot zover niets aan de hand. Maar wat heet gewenst als door een structureel perso neelstekort, ziekteverzuim en atv de kraamzorg de grootste moeite heeft kraamgezinnen te bemannen? Dreigt het kind dan niet alsnog met het bad water te worden wegge gooid? Er zijn in dit land kraamcentra, die voorlopig Volgeboekt' zijn. In Zoeter woude, bij het kraamcentrum 'Rijnen Vliet'wordt nog steeds alles in het werk ge steld om de zorg zo veel mo gelijk af te stemmen op de wensen van de clientèle. "Om daaraan te kunnen voldoen leven we wel 365 dagen van het jaar in een spannings veld". door Gerard van Putten Het werk van een kraamverzorg ster vergt motivatie, geduld en stressbestendigheid. Floor van der Waal doet de baby in badmaar slaagt er ook nog in het oudere broer tje aandacht te geven. Tonnie Verschoor, directeur van kraamcentrum Rijn en Vliet'"Concur rentie prima, maar dan moet het spel door iedereen wel volgens dezelfde spel regels worden gespeeld niet weg dat ik best 15 a 20 full-time krachten, of een veelvoud daarvan aan deeltijdwerksters, zou kunnen gebrui ken. Het plannen gaat ons nu al moeilijk af, en het zal er niet eenvoudiger op wor den als de cliëntgerichte zorg hier volle dig ingang heeft gevonden. Nu al krijg ik de kriebels als ik in de krant lees dat er een griepepidemie in aantocht is". Invoering van de vierdaagse werk week, daar hoeven de vakbonden bij haar niet mee aan te komen. Dat zou de doodsteek zijn voor de kraamzorg, daar van is zij overtuigd. "En dan heb je bo vendien nog te maken met kraamver zorgsters die zelf in verwachting raken. Leuk natuurlijk voor die meiden, maar het zwangerschapsverlof is wel verlengd van twaalf naar zestien weken. De werk druk is daardoor vanzelfsprekend niet verminderd, integendeel. Daar heb je al lemaal mee te maken, tijdens de ontwik keling naar cliëntgerichte kraamzorg. Er zijn van die regelingen die heel snel afko men. Was met de atv ook zo, ineens was die er. Het probleem is dat je niet even snel dertig mensen hebt opgeleid. En ge diplomeerde invalkrachten zijn er niet". Ideaalbeeld Verschoor stelt dat het ideaalbeeld van de cliëntgerichte zorg veel biedt. Ze ver wijst in dat verband naar-een experiment in Rotterdam, waar couveusekinderen van drie maanden na ontslag uit zieken huis of kraamkliniek thuis nazorg krij gen van kraamverzorgsters. Daar zou het met de kraamzorg naartoe moeten, meent ze. Indien nodig, zou het mogelijk moeten zijn kraamgezinnen twaalf da gen zorg te bieden in plaats van de acht dagen die nu in doorsnee als maximum door ziekenfondsen en ziektekostenver zekeringen wordt geaccepteerd. "Persoonlijk had ik gehoopt dat de Ziekenfondsraad de normen en voor waarden om flexibele zorg te bieden op 1 januari 1991 rond zou hebben. Het zou kunnen dat de zorgverzekeraars gewoon blijven bij het uitbetalen van een vergoe ding van maximaal acht dagen zorgver lening. Maar dan kan mijns inziens moei lijk gesproken worden van echte zorg op maat". Dat begrip in de voor Tonnie Ver schoor enig ware betekenis zou in de kraamzorg als volgt moeten worden ge hanteerd: de klant datgene geven waar je om vraagt binnen de begrenzing van het redelijke. Kraamzorg zonder toeters, bel len en rammelaars. "Mensen kunnen na tuurlijk wel alles vragen. In mijn ogen zou in de toekomst de volgende procedu re moeten worden bewandeld: de cliënt meldt zich aan en spreekt zich daarbij, gespitst op haar situatie, uit voor de vorm van zorg die zij wenst. In de zeven de of achtste maand van haar zwanger schap zou zij prenataal-bezoek van een van onze stafmedewerkers moeten krij gen om te bezien of de gekozen vorm geen bijstelling behoeft. De definitieve zorg zou naar mijn mening dan moeten worden vastgesteld op de eerste of twee de verzorgingsdag, een en ander in over leg met de verloskundige". Bezorgd Met ontstemming en bezorgdheid heeft ze kennis genomen van een initiatief van Ohra. Het verzekeringsbedrijf staat met ingang van 1 januari garant voor kraam zorg. Desgevraagd laat woordvoerster Hogendorp van de Ohra-hulpdienst we ten dat deze nieuwe serviceverlening fei telijk een reactie is op het onvermogen van sommige kraamcentra in den lande om zorg te verlenen. "Wij worden geregeld geconfronteerd met het feit dat kraamcentra volgeboekt zijn en daarom niet de zorg kunnen bie den waarom klanten vragen. Bovendien is het vaak zo dat wie gebruik maakt van een kraamcentrum 250 gulden per dag kwijt is, meer dan bijvoorbeeld door ons wordt vergoed. Eigenlijk is het prema tuur om over dit onderwerp te praten, de exacte procedure denk ik volgende week pas rond te hebben. Globaal komt het er op neer dat we naast ons normale vergoe dingenpakket desgewenst gaan bemid delen tussen cliënten en kraamverzor- genden, die voor particuliere bureaus werken.. We garanderen maximaal zeven dagen gratis kraamzorg". Het wordt allemaal heel aantrekkelijk gepresenteerd, vindt Verschoor. Ze kan het zich indenken dat in menig kraamge zin de folders en advertenties met meer dan normale interesse zullen worden ge lezen. "Waar ik moeite mee heb is het tweeslachtigheid van dit alles. Ik sluit niet uit dat de verzekeraars straks kraamklinieken gaan openen. Concur rentie prima, maar dan moet het spel door de betrokken partijen wel gespeeld worden met dezelfde spelregels". "Zo langzamerhand krijg ik sterk de indruk dat verzekeraars gaan uitmaken hoe de zorg eruit moet zien. Of dat de be doeling van de commissie-Dekker is ge weest, vraag ik me af. Mocht dat zo zijn, dan is de hele operatie rond de flexibele zorg inderdaad niets anders dan een be zuinigingsmaatregel. Wij worden gebud getteerd en gecontroleerd door de ge neeskundige hoofdinspectie. Wij moeten werken met gediplomeerde krachten en zijn ook nog gebonden aan de cao. Maar hoever gaan de verzekeraars met het be palen en verlenen van de zorg? Wordt bij de verzekeraar gewerkt met gediplo meerde verzorgsters? En zo ja, gaan ze bij kraamcentra de know-how van 44 jaar kraamzorg weghalen door aan kraamver zorgsters te gaan trekken, die hun oplei ding bij kraamcentra hebben genoten? Het zijn van die vragen die ik me gere geld stel". Op haar beurt geeft Hogendorp van de Ohra Hulpdienst de verzekering dat geen kraamverzorgster in vaste dienst wordt genomen. Volgens haar is er geen sprake van oneerlijke concurrentie. "Nogmaals, wat wij gaan doen is niet an ders dan bemiddelen, fungeren als weg wijzer. Natuurlijk gaan we werken met gediplomeerde krachten, u denkt toch niet dat we onze goede naam op het spel gaan zetten". Mooi gesproken, vindt Verschoor. Al leen moet iedereen zich wel realiseren dat er door de verzekeraar ten minste een dag van de nu door kraamcentra gebo den maximale kraamzorg van acht da gen wordt afgehaald. Ohra-employe Ho gendorp: "Wie prijs stelt op meer dagen kraamzorg dan wat wij als maximum aanhouden, zal dat meerdere zelf moeten betalen". Geboortebeperking De geboortebeperking die in de jaren zestig en zeventig mode was, doet zich thans in de kraamzorg gevoelen. Eigen lijk pas in 1980 raakte het in zekere mate weer 'in' om kinderen te krijgen. "Op de arbeidsmarkt heb je nu nog met die ge boortebeperking van destijds te maken. De spoeling is dun", zegt Verschoor. De directeur van kraamcentrum 'Rijn en Vliet' denkt te weten waarom van het verhoudingsgewijs toch al schaarse aan bod van aankomende zorgkrachten een beperkt aantal zich 'geroepen' voelt tot het beroep van kraamverzorgster. Jaar lijks biedt het kraamcentrum verzorg den in opleiding 40 tot 50 stageplaatsen, maar de praktijk heeft uitgewezen dat er hooguit 10 naderhand echt aan de slag gaan. De rest kiest een andere richting. Binnen de gezondheidszorg doen de velden elkaar concurrentie aan. De intra murale zorg, zegt Verschoor, betaalt minder slecht dan de extramurale. Daar naast betekent werken in de kraamzorg werken onder druk, al zegt de directeur van kraamcentrum 'Rijn en Vliet' zich geregeld te troosten met de gedachte dat het met een beperkt aantal medewerken den in verzorgings- en verpleeghuizen nog harder aanpoten is. En ja. het budget voorziet ook niet in extraatjes als bij voorbeeld een kerstpakket. "Eigenlijk zou er een model moeten komen, die het aantrekkelijk maakt om op zaterdag en zondag te werken. Maar ja, er is nu een maal geen geld". Los van al die sombere bespiegelingen is de samenwerking met het Gewestelijk Arbeidsbureau niet vruchteloos geble ken, Tonnie Verschoor zegt het met ze kere voldoening. Het project 'herintre dende vrouwen' waarmee in 1987 een be gin is gemaakt, heeft nogal wat gediplo meerde krachten opgeleverd. De tweede, naar Verschoor beweert sterk gemoti veerde lichting doet in april examen. "Mannen zouden wat mij betreft welkom zijn, maar kennelijk is de maatschappij daar niet aan toe. De mannen zelf zijn ook kopschuw". De informatiemiddag voor etnische minderheden, afgelopen zondag, leverde daarentegen wel respons op. Eerdere po gingen om bij allochtonen interesse op te wekken voor het beroep, waren op niets uitgedraaid. Nu meldden zeven vrouwen zich spontaan aan. Afspiegeling "Mijn standpunt is dat ons personeelsbe stand een afspiegeling zou moeten zijn van de maatschappij. Maar natuurlijk kan het straks gebeuren dat bepaalde klanten gaan roepen: hier in huis geen Marokkaanse of Turkse kraamverzorg ster. Dat zit al ergens in ons achterhoofd. Mocht dat inderdaad gaan gebeuren, dan zullen we bij de persoon die dat roept op z'n minst informeren wat z'n argumen ten daarvoor zijn. Er zou trouwens spra ke zijn van een omgekeerd misverstand, mocht er worden gedacht dat allochtone kraamverzorgsters uitsluitend en alleen bij allochtone gezinnen te werk zullen worden gesteld. Iedereen hier moet overal ingezet kunnen worden. De doel stelling van dit kraamcentrum is nu een maal het verlenen van zorg aan iedereen, ongeacht milieu en geloof'. Ze zegt zich veel zorgen te maken over het wel en wee van de gezondheidszorg. Het wordt, wat haar betreft, onderhand hoog tijd dat op politiek niveau een be gin wordt gemaakt met het voeren van een ethische discussie over de vraag wel ke projecten in de gezondheidszorg prio riteit verdienen, als het gaat om de finan ciering ervan. "Nu gaat er veel geld naar medisch technische ontwikkelingen. En het moet gezegd, er worden prachtige prestaties geleverd op het medisch-technische vlak. Fantastisch, van mijn kant geen verkeerd woord daarover. Maar je kunt moeder en kind na een perfect uitgevoer de keizersnee toch niet onverzorgd in het kraambed achterlaten?"

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 29