'Polen voor Polen' Mazowiecki: 'Het lijkt wel of hij wil verliezen' Walesa tegen uitverkoop aan buitenland 'Onbekende' Tyminski gestegen met stip.. Eindelijk een echte keuze ZATERDAG 24 NOVEMBER 1990 PAGINA 21 BIJLAGE VAN HET LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD Iri Polen worden dit weekend voor het eerst vrije presidentsverkiezingen ge houden. Ze luiden het definitieve ein de in van de communistische overheer sing van het land en betekenen ook het politieke einde van de huidige presi dent, de communistische generaal Jaruzelski. Hij was de man die in 1981 de staat van beleg in Polen afkondigde, maar hij ging vorig jaar akkoord met afspraken waarin de communisten het grootste deel van hun macht afstonden. Jaruzelski had eigenlijk nog een aantal jaren president moeten blijven. Maar de veranderingen in Oost-Euro pa zijn in Polen niet ongemerkt voor bijgegaan. De afspraken die vorig jaar zomer aan de ronde tafel werden ge maakt over een nieuwe machtsverde ling in het land, zijn inmiddels volko men achterhaald. Het was vooral vak bondsleider Lech Walesa die al maan den geleden op het aftreden van Jaru zelski en op vervroegde presidentsver kiezingen heeft aangedrongen. Niet iedereen in Polen is daar geluk kig mee. Niet dat iemand het aftreden van Jaruzelski betreurt. Maar vooral de aanhangers van premier Mazo- wiecki vinden dat de presidentsver kiezingen verkeerd zijn gepland. Eerst zou er een nieuw parlement gekozen moeten worden. In de huidige volks vertegenwoordiging hebben de com munisten nog een onevenredig grote stem. Bovendien moet het parlement zich eigenlijk nog buigen over een nieuwe Grondwet, waarin de bevoegd heden van de president opnieuw moe ten worden vastgelegd. De verkiezingsstrijd draaide in de eerste plaats om de twee titanen van Poolse politiek, vakbondsleider Lech Walesa en premier Tadeusz Mazo- wiecki, vroeger kameraden in de strijd tegen het communisme en tegenwoor dig politieke tegenstanders. Zelfs in Polen werd bijna vergeten dat daar naast nog vier andere kandidaten mee dingen. Drie van de vier zijn blijkens opiniepeilingen volkomen kansloos. Lezsek Moczulski van de Confederatie door Runa Hellinga voor een Onafhankelijk Polen, Roman Bartoszcze van de Poolse Volkspartij en de vertegenwoordiger van de soci aal-democraten (de oude communis ten) en Wlodzimierz Cimoszewicz, ad vocaat, parlementslid en tegenwoor dig ook boer, hoeven zich geen enkele illusie te maken. De enige die nog een serieuze rol speelt, is de in Toronto wo nende Canadees-Poolse zakenman Stanislaw Tyminski. Hoewel hij een volkomen onbekende in de Poolse po litiek was, heeft hij in de afgelopen weken zo'n grote aanhang weten te vergaren dat hij Mazowiecki in de pei lingen heeft verdrongen. De strijd om het presidentschap wordt waarschijnlijk nog niet dit weekend beslecht. Om in de eerste ronde te winnen, is een absolute stem- menmeerderheid van stemmen nodig. De enige kandidaat die daar misschien toe in staat is, is Lech Walesa. Maar de algemene verwachting is dat hij zijn nieuwe functie pas in de tweede ronde zal Er zijn maar weinig mensen die zo droefgeestig kijken als de Poolse presidentskandidaat Tadeusz Mazowiecki. Hij kijkt zo triest dat een satirisch blad onlangs in een reeks cartoons van de zes kandidaten voor het Poolse presidentschap van de premier gewoon een foto afdrukte: aan zo'n droef gezicht had de tekenaar niets toe te voegen. Het mag dan ook opmerkelijk heten dat Mazowiecki in zijn verkiezingscampagne gebruik maakt van een affiche waarop hij glimlacht. Het is geen uitbundige glimlach, meer een droeve grijns, maar toch.. De 63-jarige Mazowiecki staat bekend als een somber mens, iemand die uitstraalt en vindt dat hij de lasten van heel Polen op zijn schouders heeft genomen. Er is nauwelijks een grotere tegenstelling mogelijk dan tussen Mazowiecki en Walesa, wiens voornaamste leuze is dat de mensen het zelf moe ten opknappen. Dat karakterverschil werd tijdens de verkiezingscampagne meer dan zichtbaar. Terwijl Walesa het land rondtrok en overal menigten toesprak, hield Mazowiecki zich vooral op de achter grond. Toen hij zes weken geleden aankondigde dat hij zich kan didaat zou stellen voor het presidentschap, zei hij meteen dat hij zijn campagne vooral in zijn vrije tijd zou voeren. Staatszaken gingen voor en voor verkiezingstoespraken had hij alleen in het weekend tijd. Mazowiecki heeft zijn campagne dan ook laten voeren door an dere mensen die nanïens hem in het hele land spraken. Waar hij wel verscheen, was zijn optreden maar een beperkt succes. De premier is geen briljante redenaar, hij heeft een eentonige stem en houdt te lange, intellectuele verhalen. Zijn toespraken zijn een eindeloze, weinig opwekkende opsomming van de proble men van Polen. Afwezig In de laatste week voor de verkiezingen, terwijl de campagnes van de andere kandidaten op volle kracht draaiden, was de pre mier opvallend afwezig. Staatszaken zoals de ondertekening van het Duits-Poolse grensverdrag en de Parijse Conferentie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa, weerhielden hem ervan zijn kiezers nog eens toe te spreken. "Het lijkt wel alsof hij wil verliezen", reageerden zijn aanhangers teneergeslagen. Mazowiecki is de kandidaat van de linkervleugel van de Poolse politiek, voor zover je in de Poolse verhoudingen over links en rechts kunt spreken. Maar hij is vooral de kandidaat van de Pool se intelligentsia. De premier wordt gesteund door mensen als Adam Michnik en Bronislaw Geremek, intellectuelen die in de jaren tachtig in de oppositie en in Solidarnosc actief waren, maar zich ondertussen hebben afgekeerd van Lech Walesa omdat ze zijn populisme vre zen en bang zijn dat hij de nationalistische gevoelens in Polen zal aanwakkeren. Uit de opiniepeilingen blijkt dat de meeste Polen in Mazowiecki een betere president zien dan in Walesa. Alleen, hij spreekt hen gewoonweg niet aan. Hoewel Mazowiecki de linkervleugel vertegenwoordigt, is het opmerkelijk hoe moeilijk het is politieke verschillen tussen de beide belangrijkste kandidaten op te noemen. Op economisch terrein steunt Mazowiecki net als Walesa de plannen van minis ter van financien Balcerowitz om Polen zo snel mogelijk van een staats- tot een markteconomie om te vormen. Maar in tegenstel ling tot Walesa benadrukt hij steeds dat dat een langdurig en pijnlijk proces zal worden en dat iedereen die iets anders be weert, demogogie bedrijft. Net als de vakbondsleider is de premier een toegewijd katho liek. Hij is voorstander van een verbod op abortus. Hij stootte deze zomer veel Polen voor het hoofd door in te stemmen met de herinvoering van godsdienstonderwijs op school. Hij vertegen woordigt, kortom, een aantal waarden die in het westen niet di rect met links worden geassocieerd. Mazowiecki en Walesa zijn jarenlang zeer goede vrienden ge weest. De journalist Mazowiecki, weduwnaar en vader van drie zoons, was een bekend katholiek activist, oprichter van de Ka tholieke Intelligentsia Club (KIK) en parlementslid namens de katholieke oppositie. In 1980 raakte hij betrokken bij de staking op de werf in Gdansk en uit die tijd dateert zijn vriendschap met Lech Walesa. Het was ook Walesa die er vorig jaar voor zorgde dat Mazowiecki premier werd. Koppig Van die vriendschap is door de meningsverschillen, waarin Ma zowiecki een grote koppigheid aan de dag legde, niet veel meer Integendeel, het is opmerkelijk hoezeer de campagne van Mazowiecki zich afzet tegen Walesa. Het lijkt haast belangrijker dat de vakbondsleider geen president wordt, dan dat de premier het wel wordt. Verwijzend naar Walesa's uitspraak over de 'presi- dent-met-de-bijl' presenteert het Mazowiecki-team tv-spotjes een geknakte bloem die iemand voorzichtig probeert over eind te zetten, waarop er een hand met een bijl komt en de bloem omkapt. De waarschuwing is duidelijk: Walesa is te snel, te hard handig, maar waarschijnlijk zullen de meeste Polen 'm in de wind slaan. "Dank u wel, dit zal het eerste boek zijn dat ik in mijn leven uitlees". De man die dit glunderend aan een duizendkoppig publiek vertelt, is niet zomaar iemand. Hij is de grote kanshebber voor het presidentschap van Polen, de vroegere scheepselectriën en huidige vakbondsleider Lech Walesa. Het publiek in de zaal lacht daverend en Walesa straalt. Hij weet hoe hij met een menigte om moet gaan. De verkiezingsbijeenkomst vindt plaats in de aula van de Polytechnische Universiteit in Warschau, zijn publiek bestaat voor een groot deel uit intellectuelen, maar hij weet hen te charmeren met zijn openlijke af keer van boekenwijsheid. Het is de tweede campagnebijeenkomst van Walesa op één dag en voor hem beslist de minst gemakkelijke, 's Ochtends heeft hij een thuis wedstrijd gespeeld in de Warschause arbeiders wijk Ursus, waar de traktorfabriek staat die in 1976 een van de. centra van een nationale sta king vormde. De fabriek is een bolwerk van Solidarnosc en Walesa is dan ook op zijn gemak in Ursus. Lief kozend spreken ze hem daar aan met zijn koós- naam Lechu. En al moet een arbeider van de traktorfabriek aan het eind van de bijeenkomst constateren dat hij nu nog steeds niet weet wat het programma van Walesa eigenlijk inhoudt, toch hangen de toehoorders aan de lippen van hun kandidaat. De zaal is veel te klein voor de paar duizend belangstellenden. Intellectuelen Waarom ze Walesa stemt? De vrouw, een wat oudere serveerster in een cafetaria, heeft een duidelijk antwoord: "Hij zal zorgen dat er geen werkloosheid meer is en hij is een echte Pool, niet zoals Mazowiecki van een andere nationali teit". Waarmee ze bedoelt dat Walesa's tegenkandi daatjoods is. Dat klopt niet, maar het argument speelt in deze verkiezingscampagne onder de oppervlakte een belangrijke rol. Dat Walesa's tegenstander premier Mazowiecki zoveel jood se adviseurs heeft, wordt hem door veel men sen niet in dank afgenomen. Walesa zelf houdt zich ver van anti-semitische uitspraken. Maar hij maakt wel opmerkingen als 'Polen voor de Polen' om te waarschuwen tegen uitverkoop aan buitenlandse investeerders. En die worden door zijn toehoorders duidelijk dubbel uitge legd. Walesa zelf verwijt zijn voormalige vriend en adviseur Mazowiecki en diens medestanders vooral hun intellectuele houding. Hij houdt zijn gehoor voor dat Polen op dit moment geen in tellectuelen nodig heeft, maar technici en in dustriëlen die het land opbouwen. Zijn vroege re intellectuele adviseurs heeft hij al eens ver weten 'eierhoofden' te zijn. Strak Vergeleken met Ursus is de bijeenkomst 's mid dags op de universiteit strak georganiseerd. De vragen uit de zaal zijn ditmaal voorbereid en het programma zit vol steunbetuigingen uit de hele wereld. Walesa krijgt een geborduurd wa- pen van Polen aangeboden, een schilderij en andere geschenken. De zaal barst uit in een ver erend 'Lechu, Lechu'. Walesa houdt ervan bemind te worden. Zijn campagne draait erom. Walesa bij de Paus, Walesa bij de Amerikaanse president, Walesa toegejuicht door het Amerikaanse congres en door het Poolse volk: dat zijn de beelden die zijn spotjes op tv vullen. Zijn tegenstanders beschuldigen hem van grootheidswaan, van autoritair gedrag en van populisme. De grappen over hem zijn legio. Ka rikaturen stellen hem voor op een troon en met een kroontje en hij heeft de bijnaam Koning Electricien de Grote. In vele variaties doet de grap te ronde over Walesa die overweegt zich bij het Heilige Graf in Jeruzalem te laten begra ven, maar daar uiteindelijk van afziet, omdat hij de kosten te hoog vindt. Hij ligt er immers maar drie dagen voordat hij ten hemel opstijgt. Walesa is een fenomeen, daar zijn voor- en te genstanders het over eens. Hij heeft in de afge lopen jaren getoond een groot politiek instinct te hebben en was de drijvende kracht achter een aantal belangrijke historische gebeurtenis sen, zoals de ronde-tafelgesprekken met de communisten vorig jaar, de benoeming van premier Mazowiecki en deze presidentsverkie zingen. Hij is oprecht geliefd bij grote groepen Polen, maar verwacht ook complete toewijding van hen. Kritiek op zijn persoon kan hij moeilijk ve len en een paar maal heeft hij laten doorsche meren dat hij zich terug zal trekken uit de cam pagne als hij bij de eerste verkiezingsronde niet de absolute meerderheid haalt. Niemand ver wacht dat hij dat ook serieus zal doen, maar het kenmerkt hem: wie niet voor hem is, is tegen hem. Zijn populariteit maakt hem ook tot een poten tieel gevaarlijke faktor in de Poolse politiek. Een regering die Walesa tegen zich heeft, loopt risico's. "Als hij vakbondsleider blijft, kan dat tot grote problemen leiden", zegt zelfs Andrzej Kosiarczyk, secretaris Internationale Zaken van Walesa's eigen partij, de Centrum Alliantie. "Want als vakbondsleider zal hij vroeg of laat betrokken raken bij eisen om loonsverhoging die het land helemaal niet kan gebruiken. Als president kan hij zijn invloed bij de mensen be nutten om de economische hervormingen te versnellen". Versnelling is Walesa's belangrijkste pro grammapunt. Versnelling van de privatisering, van de aanpak van de oude communistische vriendjespolitiek, van de politieke hervormin gen. Hij verwijt de regering dat ze het allemaal te langzaam doet. Aan de andere kant is onduide lijk wat hij zelf eigenlijk wil. Hij steunt de eco nomische schoktherapie van de minister van fi nanciën Balcerowitz (velen nemen zelfs aan dat Walesa hem tot premier zou benoemen als hij president wordt). Maar hij waarschuwt tegelijkertijd voor een uitverkoop van Polen aan buitenlandse inves teerders en hij wil meer staatssteun aan onren dabele bedrijven om massa-ontslagen te voor komen. Hij gokt vooral op het eigen initiatief van de Polen: wie wil moet met een lening van 100 miljoen zloty (zo'n 17.000 gulden) een eigen bedrijfje kunnen beginnen. De Polen moeten het zelf doen. beklemtoont hij steeds. "Ik kan niets zonder jullie, mijn macht is jullie macht", houdt hij zijn gehoor voor. Dat is het soort populisme dat zijn kritici bang maakt. Ze vrezen dat Walesa in de Poolse verhoudingen kan uitgroeien tot een nieuwe Peron. Recente uitspraken uit zijn verkiezings campagne versterken dat beeld. Democratie, aldus Walesa in Ursus. is geen doel. maar een middel om iets anders te bereiken. Indien no dig, moet de Poolse president volgens hem ook bereid zijn met een bijl rond te lopen. "Ik voel niets voor de klassieke concepten van het presidentschap, niet het Franse, niet Italiaanse en ook'niet het Amerikaanse model. Ik zal het op mijn manier doen. Ik wil iedereen verbazen. Mijn model is niet wijndrinken en di neren, het is een 'Vliegende Hollander' die door het hele land reist en ingrijpt waar noüig. Er zal teveel Walesa zijn, en dat is waarom velen bang zijn". De 42-jarige Pools-Canadese zakenman. Stanislaw Tyminski was tot twee maan den geleden een buitenstaander van wie niemand had gehoord. Hij verliet zijn va derland direct na zijn schoolopleiding 21 jaar geleden en heeft zich in Toronto we ten op te werken van berooide emigrant tot eigenaar van bedrijf voor industriële automatisering. De verbazing was al groot dat het hem lukte de honderdduizend handteke ningen te vergaren die hij nodig had om kandidaat te staan. Maar zijn ster rees snel. Woensdag was Tyminksi zijn tegen stander Mazowiecki in de opiniepeilin gen al voorbij: Walesa had 27 procent. Mazowiecki 17 procent en Tyminsk 20 procent. De Polen waarderen de man die het van krantenjongen tot miljonair heeft geschopt. Tyminksi maakt daarmee een kans om in de tweede verkiezingsronde terecht te komen. Hij heeft de afgelopen dagen ge toond dat hij weinig schuwt om dat doel ook echt te bereiken. Afgelopen week end startte hij met een actie om Mazo wiecki zoveel mogelijk te beschadigen. Hij beschuldigde de premier van land verraad en verweet hem willens en we tens te hebben meegewerkt aan de ver koop van Poolse staatsbedrijven voor een veel te lage prijs. Tyminski toonde daarbij 'geheime documenten' om zijn beschuldigingen te staven. Inmiddels hebben Poolse journalisten de bewuste documenten weten te achterhalen en bij nadere bestudering bleef er weinig heel van de beschuldigingen. Tijdens een persconferentie, de eerste die Tyminski gaf, was hij desondanks niet bereid zijn uitspraken in te trekken. De zakenman, die volgens eigen zeggen van de Voorzienigheid de opdracht heeft zich kandidaat te stellen, was alleen be reid zijn woorden wat af zwakken. En zelfs dat deed hij alleen maar, omdat hij "anders dreigde gearfesteerd te wor den". Dat is overdreven, maar inderdaad heeft de Poolse minister van binnen landse zaken met een smaadproces te gen Tyminski gedreigd. Bovendien heeft hij aangekondigd daarbij enkele onthul lingen over de zakenman te zullen doen. De vraag wie Tyminski eigenlijk is, houdt steeds meer mensen bezig. De eni ge informatie die over hem bekend is, komt van hemzelf en blijkt nauwelijks te controleren. Over zijn zakelijke achter gronden is heel weinig bekend. Zijn fir ma Transaction Limited is in Canada niet geregistreerd en de plaatselijke krant en vakbond in Toronto weten ook niets af van het bedrijf. Zeker is dat Tyminksi getrouwd is met een vrouw uit Peru, die bij al zijn optre dens aan zijn zijde staat. Hij zegt dat hij belangrijke contacten in Peru heeft en beroept zich ondermeer op de wat vreemde verdienste in de jungle van het •Amazonegebied kabel-tv te hebben aan gelegd. De zakenman claimt verder in Canada in de politiek te zitten en voorzit ter te zijn van de Libertaire Partij in Toronto, een organisatie die volgens Ty minski 6.500 leden telt. Waarom Tyminksi de Poolse politiek in wil, is niet echt duidelijk, net zo min als wat hij eigenlijk beoogt. Zijn pro gramma, dat verscheen onder de naam Heilige Hondenpleit ondermeer voor een eigen Poolse atoommacht en bevat verder breedsprakige frases als "het ver dedigen van de nationale waardigheid en Hoe groot zijn aanhang echt is, moet de stemming morgen bewijzen. Tyminksi's onverwachte populariteit toont inmid dels wel aan dat veel Polen genoeg be ginnen te krijgen van de twee kampen die de politiek beheersen. En dat kan nog tot verrassingen leiden bij de parle mentsverkiezingen, die over drie of vier maanden worden gehouden. v

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 21