De generaal kan het goochelen niet laten Waterleiding Westeindseweg Zoeterwoude snel hersteld Honderdduizend gulden voor Zoeterwoudse missionarissen ZATERDAG 24 NOVEMBER 1990 Leiderdorper Warlicht zoekt gulle lach Van onze medewerker Cees Mentink LEIDERDORP - Bij het eer ste jaardiner voor generaals dat Leiderdorper E. Warlicht meemaakte, kon hij het weer niet laten. Automatisch kwam het spel kaarten op ta fel en geroutineerd liet hij de disgenoten van de ene ver bazing in de andere vallen. De kersverse brigade-gene raal is in zijn vrije tijd een hartstochtelijk goochelaar. Zo'n dertig jaar geleden werd hij door het virus aangestoken en sindsdien ontwikkelde hij zich tot een goochelaar die zich volgens kenners gemakkelijk staande kan houden in de Nederlandse top. Be stuurlijk heeft de 49-jarige Leider dorper het gebracht tot president van de Fédération Internationale des Sociétés Magiques (FISM), tot voorzitter van de Nederlandse Ma gische Unie (NMU) en tot de eerste man van de oudste goochelclub van Nederland. Deze goochelclub heet Hands Down en vormt een van de 25 rin gen waaruit de NMU is opgebouwd. Deze ringen beschikken over een ei gen zaaltje, waar de leden wekelijks werken aan het verbeteren van hun prestaties. Tijdens een jaarlijks con gres van de NMU strijden de leden om het kampioenschap van Neder land. In 1969 won Warlicht het onder deel close-up magie door op onna volgbare wijze met een polsdik pro grammaboek te manipuleren. In 1980 werd hij eerste in de categorie salonmagie. kreeg hij een onder scheiding voor komische presenta tie en behaalde hij een tweede plaats met een 'uitvinding': een zeil bedachte en zelf uitgevoerde truc. Chique Draagt Warlicht overdag een tenue met kraagspiegels, lauwerkransjes op de schouders en een pet met ro de rand, 's avonds vertoont hij zich als Eric Eswin in 'eenvoudig chi que'. De Leiderdorper gruwt van pakken met glitters en houdt het bij een smoking met overslag. In dat tenue verzorgt hij maandelijks een optreden bij de goochelclub en hij vindt die optredens voor het uiterst kritische publiek 'doodeng'. Ook treedt hij met zijn beschaaf de amusement regelmatig op voor een besloten en geselecteerd pu bliek. Zo liet hij zijn kunsten zien aan het Wassenaarse politiekorps, de medische staf van het Leidse Diaconessenhuis en de Algemene Participatiemaatschappij. Zondag fleurde hij een Leidse familie-reü nie op. "Zie mij als eeri amuseur", zegt hij. "op zoek naar een gulle lach. Ik wil mensen leuk bezighou den. Zingen of tapdansen kan ik niet, dus dóe ik het zo". Er zijn vele vormen van gooche len: het manipuleren met ballen, kaarten en munten, de micro-magie met kleine voorwerpen en het illu sionisme met grote attributen waar bij de goochelaar spot met natuur wetten. Het doorzagen van een meisje is daarvan een goed voor beeld. De generaal heeft zich gespeciali seerd in close-up magie. Onder de neus van toeschouwers verricht hij kleine wondertjes en ziet zich daar bij als de marktgoochelaar, de 'amu seur' van de middeleeuwen. Zijn act bestaat uit twee delen. Eerst laat hij een kwartier lang in hoog tempo een aantal grotere trucs zien: "Men moet dan even aan mij wennen, we ten dat ik niet de ober ben maar een goochelaar. Later begeef ik me on der het publiek en goochel van tafel tot tafel. Ik babbel daar graag bij". Volgens Warlicht blijft het een ijzeren theaterwet, hoe kort een op treden ook is, dat een goochelaar toewerkt naar een climax en dan af bouwt: "Ik haal nog steeds veel trucs uit boeken, maar soms is ko pen voordeliger. Tijdens congres sen en concoursen worden dealers uitgenodigd en je kunt dan al een trucje kopen voor 2,50 gulden. Je kunt ook de meest ingewikkelde en uitgebreide apparatuur aanschaf fen, maar dan zit je al gauw aan de 10.000 gulden". Een suikeroom is verantwoordelijk voor de eerste goochelbelangstel- ling van Warlicht. De oom kon mun ten laten verdwijnen en als jochie van een jaar of tien kon Eric daar eindeloos naar kijken, gezeten op de knie van zijn oom. Eric's vader was douanier in Indonesië en reisde van hot naar haar,, met als gevolg dat de jongen zeven lagere en vier middelbare scholen bezocht. Eenmaal terug op vaderlandse bodem, broedde Eric op twee plan nen: een toekomst als purser op de grote vaart en een studie goochel kunst. Hij kon de hotelvakschool niet betalen, werd afgekeurd voor de marine en besloot de Koninklij ke Militaire Academie in Breda te volgen. "Zo verglijden je idealen en dromen", glimlacht hij nu. Warlicht volgde accountants- en manage- mentscursussen en ging arbeids- en organisatie-psychologie studeren in Leiden. REGIO LEIDEN Terwijl Warlicht zijn plek vond binnen de centrale organisatie van de degelijke, doeltreffende, hiërar chische en bureaucratische land macht, bleef hij zich verdiepen in de speelse, creatieve, ongebonden en artistieke goochelkunst ("een mooie afwisseling"). Hij kocht alles wat los en vast zat in de Amster damse goochelwinkel, waar de late re wereldkampioen Richard Ross ook nog achter de toonbank heeft gestaan. "Dat was een snoepwinkel voor mij", herinnert de Leiderdorper zich. "Ik kon graaien en grabbelen en maakte daarmee de fout die iede re beginneling behoort te maken. Later word je vanzelf selectiever, ga je je ook specialiseren. Wist ik toen veel. Ik consumeerde alles wat ik over goochelen te pakken kon krij gen, deed mee aan concoursen, schreef me in voor congressen, sjouwde workshops af en legde de basis voor een mooie collectie goo chelboeken. En ik oefende maar. Ik haalde trucs uit boeken, las ze, maakte ze op maat en ging weer oe fenen". Ook in de defensieraad, het hoog ste militaire college van Nederland, liet hij zijn kunsten zien. Eerst pre senteerde hij een rapport blanco, daarna vol grafieken en vervolgens 'compleet'. "Ze zaten op het puntje van hun stoel", kijkt Warlicht terug, "en dat was nog nooit gebeurd. Dan blijft er wel iets hangen". VEROORDEELD - Voor het helen van een video en medeplichtigheid aan een inbraak is een 20-jarige Wassenaarder gistermiddag veroor deeld tot tachtig uur dienstverle ning en het betalen van 250 gulden. De Haagse politierechter Faber noemde het stelen van 250 gulden uit het ouderlijk huis van een oude vriend 'ronduit een rotstreek'. Dis cussie was er over de vraag hoeveel geld gestolen was. De Wassenaar der, die op de uitkijk had gestaan, sprak over 250 gulden. Het slachtof fer had het over 750 gulden. ZOETERWOUDE - Het herstel werk aan de waterleiding onder de Westeindseweg in Zoeterwoude- dorp begint op 3 december. Afhan kelijk van de weersomstandighe den zal het karwei ongeveer zes we ken in beslag nemen. Daarna begint de renovatie van de weg. In de eerste fase worden de zwak ste plekken uitgegraven en voor zien van een fundering van lava- blokken. In de tweede fase worden een onderlaag en een asfaltlaag aan gebracht. De bewoners worden vandaag door de gemeente per brief ingelicht. De nieuwe leiding wordt aange legd door het waterleidingbedrijf. Bij de renovatie van de weg, enige maanden geleden, bleek dat de oude buizen broos waren gewor den. Toen een zware asfalterings- machine over de weg reed. ontston den op verschillende plaatsen breu ken, waardoor bewoners van de Westeindseweg bijna een dag zon der water zaten. Daarom werd be sloten een nieuwe leiding van flexi bel materiaal aan te leggen, zodat in de toekomst de kans op breuken minimaal is. Na zes weken wordt de leiding 'schoon' opgeleverd. Dat betekent dat het nieuwe buizenstelsel is doorgespoeld, zodat daarna de leve ring van schoon water is verzekerd. Volgens wethouder A. Ringersma van openbare werken is enige over last voor de omwonenden niet te vermijden. De komende week zal het waterleidingbedrijf met de buurtbewoners overleggen hoe de watervoorziening het best verze kerd kan blijven. PAGINA 13 Sinterklaas De Vereniging het Oude Raadhuis houdt vandaag en morgen een sinterklaas- markt op het dorpsplein bij De Pomp in Warmond. De markt begint vandaag om 11.00 uur en morgen om 12 00 uur Bei de dagen duurt de markt tot 16.00 uur. Er worden onder meer marsepein figuur tjes, sieraden, poppen en kettingen ver kocht. Ook instellingen zoals Unicef, Help Polen en de Wereldwinkel verko pen produkten en geven informatie. Kin deren kunnen zich zondag laten schmin ken. Sinterklaas Sinterklaas meert vanochtend om elf uur aan bij de Leiderdorpse Hoofdstraat/Re sedastraat Schoolkinderen stappen hier aan boord en daarna gaat het richting Santhorst. Om half een komt de Sint aan in winkelcentrum De Winkelhof. Optreden De band What's Next treedt vanavond op in jongerencentrum Tent aan de Van Zuylen van Nijeveltstraat in Wassenaar. De blues-rock formatie oefent in de stu dio van het jongerencentrum. De zaal gaat om 20.00 uur open. Cantatedienst In de Dorpskerk aan de Hoofdstraat in Leiderdorp wordt morgen een cantate dienst gehouden. De Leiderdorpse chris telijke oratoriumvereniging Excelsior zal een muziekstuk van Felix Mendelssohn Bartholdy uitvoeren. Soliste is de so praan Tineke van der Klooster. Dirigent is Jos Schohaus. De dienst begint om 18 30 uur Rommelmarkt De Leiderdorpse drum-, fanfare- en ma- jorettenvereniging Tamarco houdt zon dag een rommelmarkt in het clubgebouw aan de Leiderdorpse Splinterlaan 89a, achter het gebouw Zijlkwartier. De rom melmarkt wordt van 10.00 tot 17.00 uur gehouden. Er zijn ook planten te koop. Muziek Het orkest Vaudevillejive treedt van avond op in de Muzenhof aan de Cor Gordijnsingel in Leiderdorp. Het optre den begint om 20.15 uur. Jazz De band Swingmates treedt morgen op in het theater Warenar aan de Kerkstraat 75 in Wassenaar. Het kwintet bestaat on der anderen uit klarinettist Bernard Berk hout en vibrafonist Frits Landesbergen. De Swingmates kregen eerder een Edison voor hun compact disc Fascina ting Rhytm. Het optreden begint om 20.15 uur. Toneel De Warmondse muziek- en toneelvere niging St. Matthias brengt vandaag en morgen het blijspel 'De Kerkestraat is een keurige straat' in 't Trefpunt aan de plaatselijke Herenweg. De voorstelling begint om 20.15 uur. Gregoriaans De Christus Dienaarkerk in Zoeterwou- de-Dorp staat morgenochtend in het te ken van Gregoriaanse gezangen. Man nenkoren van de Stompwijkse Lauren- tiusparochie, de Sint Jan en de 'eigen' kerk leveren de vocale bijdrag aan de Hoogmis van tien uur. Het gezelschap, dat enkele gezamenlijke repetities achter de rug heeft, staat onder leiding van diri gent Frans Wesseling. Arjan Voorn be speelt het orgel. ZOETERWOUDE - De Zoeterwoudse werkgroep missie en ontwikkeling heeft deze week 100.000 gulden overgemaakt naar de 16 Zoeterwoudse missionarissen in 11 Derde Wereld-landen. Ieder van de 16 missionarissen ontvangt dit jaar 6250 gulden en dat is een record. Plaatselijke katholieke organisaties hebben het geld met acties bijeengebracht. De bekendste daarvan is de jaarlijkse veiling, die dit jaar het recordbedrag van 88.000 gul den opbracht. Ook de hervormde kerk in Zoeterwoude zamelde geld in. Vorige week werd een bazaar gehouden in Ons Huis, die 14.000 gulden opbracht. De helft van dit bedrag is bestemd voor het hervormde jeugdwerk en de ande re 7000 guld.en gaat naar het fonds voor de restauratie van de dorpskerk. Het kerkbestuur denkt enkele honderdduizenden guldens te moeten bij passen voor de restauratie. Vöör 1995 zou de kerk 'aan de beurt' zyn. Met bijdragen van Dorith Ligtvoet, Eric-Jan Weterings, Paul van der Kooij Kerstbomen Kerstbomen worden niet alleen duurder, ze worden ook steeds politieker. Vooral in Leiderdorp. Daar gaan (bestuurs)leden van WD, CDA, D66, PvdA en Groen Links de bomen zodanig versie ren dat hun politieke inzichten bezoekers van de bibliotheek eeuwig bijblijven. De werkgroep tentoonstellingen van de biblio theek heeft het idee verzonnen en de dames en heren politici had den er wel oren naar. Zo zegt WD-er W. Joosten dat het 'een mooie gelegenheid is om bepaalde boodschappen op een originele manier over te brengen'. Toch weten de meeste politici nog niet hoe ze vrijdag 14 decem ber, 's avonds van zeven tot negen uur, hun boompje moeten inrich ten voor de kritische ogen van de bibliotheekbezoekers. Ze moeten daar nog eens goed over denken en praten, al weet de PvdA al ze ker dat de boom niet vol roosjes wordt gehangen. D66, de partij die als eerste het ja-woord gaf, heeft op de afde lingsvergadering zelfs een apart werkgroepje geformeerd met drie leden. Zoals dat in het politieke jargon heet fungeren zij als aan spreekpunt, verzorgen zij de coör dinatie, proberen zij ideeën te vangen en een grotere groep bij de boom te betrekken. De christelijke SGP. niet in de gemeenteraad vertegenwoor digd, heeft om politieke redenen afgehaakt. "Het is niet onze ge woonte om thuis een kerstboom op te zetten", legt voorzitter A. Kruyt van de plaatselijke afdeling uit. "Bovendien vinden we het niet dè manier om je als partij te presenteren en profileren". Toch hebben de SGP'ers nog wel even gediscussieerd over de formule ring van het negatieve antwoord. Groen Links doet alleen mee als de bibliotheek een kerstboom met kluit neemt en heeft dat de commissie direct laten weten. Zo dra die toezegging binnen is, buigt een ad-hoc groepje zich over de inrichting. De extra kosten wil de partij graag dragen. Immers, een boom met kluit blijft langer groen en kan worden herge bruikt. Een betere politieke profi lering lijkt niet mogelijk. Volgens Joke Bos van de werk groep tentoonstellingen komen de vijf bomen naast elkaar in de hal te staan en moet ze over de rangschikking nog eens naden ken. Problemen hoeft die rang schikking niet op te leveren. De vice-voorzitter van de PvdA, A. van Aersbergen-Van Dongen, be gint poëtisch over 'vrede op aar de' en de Groen Links-man zegt dat zelfs een plekje tussen CDA en WD niet wordt verworpen: "Dan komen we goed uit met on ze groene boom en echt natuur lijk hout en kringlooppapier". Onduidelijk is nog hoe de bo men worden aangekondigd in de Het Warmondse kunstwerk in het plantsoen tussen Herenweg en Marijkestraat moet kleur bekennen. De rode kleurvlakken onderin zijn tegenwoordig vaalrose. (foto Henk Bouwman) bibliotheek. "Als het goed is moet je zó kunnen zien van wie de boom is en hoefje er geen bordje bij te zetten", zegt mevrouw Bos namens de werkgroep tentoon stellingen. "Maar dat moet ik eerst nog zien". PvdK Verkleurd Het zes meter hoge kunstwerk in het plantsoen tussen de War mondse Herenweg en Marijke straat verkleurt. De trotse zeilbo ten zijn niet langer wit, bruin en rood, maar wit, bruin en lelijk oudrose. Dat is vreemd, want toen het 'plastiek' 2,5 jaar geleden werd geplaatst, verzekerde kunstenaar Frank Nix uit Bleskensgraaf dat de gebruikte kunststof sterk, slijt vast èn kleurecht zou zijn. Vooral het rode materiaal, altijd al gevoe lig voor zonlicht, zou beslist niet van kleur kunnen verschieten. Het zit de gemeentebestuur ders dan ook niet lekker dat een deel van het beeld nu toch ver bleekt is. Politici stelden er vra gen over en de plaatselijke kunst commissie concludeerde na een diepgaand onderzoek dat er flink geschuurd moet worden voor er speciale verf op de lelijke plekken kan komen. Een Sassenheims be drijf heeft inmiddels, op speciaal verzoek, een kleuradvies uitge bracht. En nü moet er nog een puike winterschilder worden ge zocht. De gemeente wil een eerste klas vakman, want de fabrikant van de verkleurde verf betaalt. Hij zit le lijk met de zaak in zijn maag en beloofde de face-lift te betalen. Kunstenaar Nix blijft teleurge steld. "Hier reken je niet op. Je doet je werk zo goed mogelijk", zegt hij. En: "Het bedrijf adver teerde met eerste klas materiaal. Het was niet het goedkoopste". DL Takken :Het is verboden zonder vergun ning van burgemeester en wet houders boven. aan. op of over de weg een voorwerp te hangen, vast te hechten of te hebben'. Deze door B en W van Oegstgeest voor gestelde wijziging van de Alge mene Plaatselijke Verordening werd donderdagavond zonder veel discussie goedgekeurd door de leden van een raadscommis- "Maar hoe zit het nu met over hangende takken?", wilde WD- er A. Kuntze weten. "Zitten die er ook bij?" "Nou, eh, nee", ant woordde burgemeester Sj. Scheenstra. "Een tak is een zoda nig met een levend voorwerp ver bonden element dat dit niet als losstaand voorwerp in de zin van deze bepaling is aan te merken, hetgeen overigens niet wil zeggen, dat takken overal zomaar over de weg kunnen hangen". En dat was dat. Verdere discus sie bleef uit. Oegstgeest blijft (te) groen. EJW Sint Nicolaas-wandeltocht over diverse afstanden, start vanaf 9.00 uur bij de St. Jozefzaal. Para dijslaan. optreden van pianist Laurens Cornells Geellaan. Katwijk verkooptentoonstelling van olie verfschilderijen, van 10.00 tot 17.00 Cloches de Corneville'. door Ope rette Gezelschap Mozaik uit Noord- wijk. aanvang 20.00 uur in Tripodia. hardrockoptreden van de Ameri- optreden van Jolie Louise (pubswing), aanvang 21.00 uur in De Donk. optreden van Rolf Rothuizen (jazz-rock). aanvang 20.30 uur in het Dorpshuis, Katwijk/Rijn. Leiden uitvoering van 'Ein Waltzer- traum'. door Operette Vereniging Cresendo, aanvang 20.00 uur in de Stadsgehoorzaal. bingo bij Con Fuoco, aanvang 20.00 uur in clubgebouw J.C. de Rijpstraat. voorstelling: 'Het Koekoeks nest'. met o.a. Petra Lasseur en Peter Faber. aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. jazzoptreden Cannabina Canna- bina voor Jazzpodium Hot House, aanvang 10.30 in De Waag. Leiderdorp optreden van het nevenorkest 'Vaudevillejive'. aanvang 20.15 uur in de Muzenhof. 'Blues at the Hollandsche Tuyn', aanvang 21.30 uur, Hoofdstraat 24. Noordwijkerhout optreden van Side Kick', bij Stichting Country Music Promotion, aanvang 21.00 uur in De Schelft. Valkenburg dressuurwedstrijden in Mandy's Hoeve. Voorschoterweg, aanvang 16.00 uur. Warmond Sint Nicolaasmarkt van de Ver eniging Het Oude Raadhuis, van Zwammerdam vogelhuisjesdag bij dagactivitei tencentrum Hooge Burch. Spoor- laan, van 10.00 tot 16.00 uur. ZONDAG 25 NOVEMBER Alphen wandeling langs gersloot. Burg. Bruinsslotsingel. optreden Dougie Maclean, aan vang 20.30 uur in het Parktheater. Leiden mineralenbeurs, van 10.00 tot 17.00 uur in het café-restaurant van de Groenoordhal. koffieconcert met pianoduo Wy- Stadsgehoorzaal. bingo t.g.v. 45-jarig jubileum Drumfanfare F.B.L. aanvang 13.30 uur in clubgebouw. Haze- windsteeg. kindervoorstelling (vanaf 8 jaar): 'De laatste lucifer', door Orkater- /Cees Brandt, aanvang 15.00 uur in het LAK-Theater. Leiderdorp rommelmarkt bij Drumfanfare Tamarco, Splinterlaan, van 10.00 tot 17.00 uur. concert door leerlingen van de Streekmuziekschool Rijnakkoord, aanvang 11.45 uur in de Dorpskerk. Valkenburg springwedstrijden in Mandy's Hoeve, Voorschoterweg. aanvang 11.00 uur. Warmond Sint Nicolaasmarkt van de eniging Het Oude Raadhuis. MAANDAG 26 NOVEMBER Katwijk lezing Nederlandse Patiënten Vereniging over 'nieuwe ontwikke lingen in de gezondheidszorg', door Prof Van Lieburg. aanvang 19.30 uur in Hervormd Kerkelijk Centrum vergadenng Katwi]kse Vrouwen raad. aanvang 20.00 uur in Hel Dorpshuis. De Leiderdorpse generaal E. Warlicht (r) in camouflagekleding: "Als goochelaar wil ik den". leuk bezighoi «eigen foto'

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13