Ziekenhuis in Randstad kost meer dan elders Ik moet soms behoedzaam te werk gaan' 'Hulpverlening aan migranten- vrouwen kan beter als men hun cultuur kent' ZATERDAG 24 NOVEMBER 1990 REGIO PAGINA 11 Van onze medewerker Jeanine Hoogendoorn LEIDEN - "Bij hulpverlening aan migranten-vrouwen, die het slacht offer zijn geweest van mishandeling of seksueel geweld, moet je als hulpverlener uitgaan van haar ei gen persoon. Het is noodzakelijk dat je iets van haar achtergrond en cultuur weet", zegt Marion Welling, coördinatrice van Stichting Samen werkingsverband tegen Seksueel Geweld. Zij zei dit op een oriëntatiedag over hulpverlening aan migranten, die te maken hebben gehad met mishandeling, seksueel geweld of incest. Hulpverleners van tal van or ganisaties, politie en medici waren aanwezig om te horen hoe de op vang en de hulpverlening van deze slachtoffers kan worden verbeterd. Bij de stichting zijn 26 instellin gen aangesloten waaronder het AZL. de huisartsenvereniging, maatschappelijk werk, politie, rechtswinkel en vrouwentelefoon. Om bij de aangesloten instanties de hulpverlening te verbeteren wil de stichting dat er meer informatie komt, zoals videobanden en folders. Door middel van een enquête kon den de groepen hun voorkeur aan geven voor brochures, affiches en videobanden in verschillende talen. Er bestaan geen cijfers over het aan tal mishandelde allochtone vrou wen. Volgens Marion Welling heb ben twee Nederlandse en enkele buitenlandse onderzoeken uit ge wezen dat seksueel geweld en mis handeling bij migranten waar schijnlijk e^en vaak voorkomt als bij Nederlandse vrouwen. Ingrid Engelenburg van Saadet, een opvanghuis voor islamitische vrouwen, weet te vertellen dat de drempel voor buitenlandse vrou wen veel hoger ligt, dan voor Neder landse vrouwen die hulp zoeken. Zij beheersen de taal niet. zijn vaak analfabeet en kennen de weg niet. Daarnaast schamen de vrouwen zich voor hetgeen is gebeurd en dur ven niet naar een instantie te gaan. Saadet vangt alleen islamitische vrouwen en meisjes op. Dat zijn Marokkaanse en Turkse, maar ook Surinaamse, Pakistaanse en Egyp tische vrouwen. Het doel is het be geleiden van de vrouwen, maar ook het verbeteren van de positie van de islamitische vrouw. Zes van de ne gen medewerkers bij Saadet zijn migranten, zodat het wellicht min der zwaar valt contact te leggen. Louisa Lie is medewerkster van Vrouwen Opvang Rijnmond. Het 'bedrijf, zoals ze het zelf noemt, heeft drie opvanghuizen op gehei me adressen waar mishandelde vrouwen zelfstandig wonen. Het is een vereiste dat de vrouwen Neder lands spreken of het gaan leren. Dit heeft tot gevolg dat niet alle buiten landse vrouwen er terecht komen. Toch wonen vrouwen met zeker 47 verschillende nationaliteiten in de huizen. Van de 41 medewerkers is bijna de helft niet-Nederlands. Over het algemeen gaat het om Suri- e, Antilliaanse en Chinese De overeenkomst met de die bij Saadet worden opgevangen, is de culturele achtergrond. Antilli aanse en Surinaamse, maar ook Turkse en Marokkaanse vrouwen kennen een 'wij'-cultuur. Dat bete kent dat de vrouwen een sterke band met de familie hebben, zij wil len erkend worden door hun bloed verwanten. In hun hele leven heb ben ze nog nooit alleen voor een keuze gestaan. Dat verandert als zij bij hun man weg gaan. Engelenburg vertelt dat volgens de islamitische regels, anders dan in de westerse maatschappij, het be lang van de persoon ondergeschikt is aan het algemeen belang, dus ook aan de familie. Als een vrouw haar man verlaat, schaadt zij de eer van de familie. Als zij ervoor kiest toch weg te gaan, komt er een nieuw probleem bij. De verblijfsvergunning van de vrouw is vaak afhankelijk van die van haar man. Pas na een bepaalde tijd kan zij haar eigen vergunning aanvragen. Daarom proberen de hulpverleners in sommige gevallen of de vrouw weer terug kan naar het land van herkomst, maar dat is vaak door geldgebrek niet mogelijk. Als de migrante besluit in Nederland te blijven, raakt zij gemakkelijk geïso leerd. Volgens Engelenburg moet de hulpverlener proberen duidelijk te maken dat mishandeling en sek sueel geweld vaker voorkomen en dat het niet schuld van de vrouw is. Lie is van mening dat de hulpverle ner een vakjargon gebruikt en een andere sociale achtergrond heeft. Zij geeft het voorbeeld van een Chi nese vrouw, die de hulpverlener als meerdere ziet. Zij zal de hulpverle ner niet in de ogen kijken en een af wachtende houding aannemen. Als de hulpverlener dit weet, kan er re kening mee worden gehouden. DEN HAAG/LEIDEN Ziekenhuizen in de grote steden moeten meer geld krijgen om dezelfde kwaliteit van zorg te kunnen garanderen, als bij ziekenhuizen in de provincie. Een ziekenhuis in Amsterdam, Rotterdam of Den Haag maakt veel hogere kosten dan bij voorbeeld een Leids ziekenhuis. Een plattelands-ziekenhuis is nog goedkoper. Als spoken verklede en van fakkels voorzienen actievoerders van verschillende milieuorganisaties hebben giste ren het Europaviaduct in Zoeterwoude over de snelweg de A4 Den Haag-Schiphol met spandoeken versierd. Met de actie 'Spookrijden' tekenden zij protest aan tegen de plannen van de overheid om de komende jaren het hoofdwegennet met 50 procent uit te breiden. Door het hele land werden uit protest viaducten bezet. (foto Jan Dat blijkt uit een onderzoek, uitge voerd in opdracht van de provin ciale Raad voor de Volksgezond heid van Zuid-Holland. De kwali teit van de zorgverlening staat op de tocht door steeds toenemende kos ten. De hoeveelheid geld die een zie kenhuis per handeling of patiënt krijgt, is overal in Nederland gelijk. Het draaiende houden van een hos pitaal is in de Randstad echter duur der dan bij voorbeeld in Wagenin- gen of een andere provinciestad. De stedelijke ziekenhuizen geven meer geld uit aan personeel en aan de huishoudelijke afdeling. Boven dien zijn de patiënten duurder en maakt de groep van buitenlandse afkomst een aantal bijzondere voor zieningen nodig. LEIDEN - De Leidse hoogleraar mr. H. Drion beschuldigt drs. W.K.N. Schmelzer, voormalig minister van buitenlandse zaken, ervan in de oor log als student een honderdtal exemplaren van het illegale studen tenblad De Geus te hebben wegge gooid. De reden zou zijn, dat in de blad een zeer kritisch stuk over de Nederlandsche Unie stond. Prof. Drion zegt dit in een inter view in het Leidse universiteitsblad Mare. Het artikel werd geschreven naar aanleiding van de herdenking aanstaande maandag van de be roemde cede van prof. Cleveringa. Precies vijftig jaar geleden hield Cleveringa op de Leidse universi teit een toespraak, waarin hij het op nam voor een ontslagen joodse col lega. Na dit voorval gingen de stu denten in Leiden en andere steden in staking. Prof. Drion was samen met zijn broer de oprichter van het blad. Schmelzer was in de oorlog contact persoon in Tilburg voor de versprei ding van het blad. Schmelzer zou volgens Drion het verzetsblad heb ben vernietigd omdat "we op de voorpagina weer eens flink onze gal hadden gespuwd over de Neder landsche Unie". Deze club van vooraanstaande Nederlanders werkte tijdens de oor log samen met de Duitse bezetter. Drion in Mare: "In het katholieke Tilburg was de Nederlandsche Unie vrij populair. Schmelzer dacht: als ik mijn propaganda voor' De Geus op deze manier ga beginnen, lig ik meteen uit de gratie. Toen heeft hij zijn honderd exemplaren maar ver nietigd". Schmelzer herinnert zich het voor val, maar ontkent de beschuldigin gen van Drion. Hij voegt eraan toe dat de Nederlandsche Unie in de cember 1941 is opgeheven en het bewuste volgens Drion weggegooi de blad halverwege 1942 verscheen. "Dat klopt dus niet", aldus Schmel- "Het is een keer voorgekomen dat ik enige exemplaren van De Geus heb vernietigd uit veiligheidsover wegingen, omdat er bericht was van onraad. Ik heb niet gelezen wat er in dat blad stond. Van het vernietigen van bladen met eeri artikel over de Nederlandsche Unie is mij niets be kend. Ik had helemaal niets te ma ken met de Nederlandsche Unie". Nadat Schmelzer telefonisch op heldering heeft gevraagd aan Drion zegt laatstgenoemde: "Ik heb nu wel spijt van die opmerking over Schmelzer. Ten onrechte ben ik van de veronderstelling uitgegaan dat hij die bladen heeft weggooid van wege dat artikel over de Nederland sche Unie. Dat had ik via via ge hoord en blijkt niet waar te zijn. Ik had dat eerst moeten checken voor- CONGRES MANAGEMENT - In de Pieterskerk in Leiden wordt 30 no vember een congres gehouden voor studenten die een management functie ambiëren. Sprekers zijn on der meer ir. W. Dik, topman van de PTT. F.A. Maljers, voorzitter raad van bestuur van Unilever en G. Jeelof, lid raad van toezicht van Phi lips. Het werk in een ziekenhuis in een grote stad wordt over het algemeen als zwaar ervaren. Om het personeel vast te houden, moeten hogere lo nen worden betaald. De salariskos ten van personeel ligt in de drie on derzochte steden acht procent ho ger dan het landelijk gemiddelde. In de zogeheten randstedelijke re gio's waartoe Leiden behoort, lig gen de kosten slechts een procent hoger. Het zware werk leidt in de steden tot een bovengemiddelde ziektever zuim (16 procent hoger). In de regio ligt dit slechts één procent boven het landelijk gemiddelde. Het per soneelsverloop is in de steden groot. Omdat er vaak moet worden dat ik die uitspraak deed, dat is mijn fout geweest". Schmelzer zat van november 1942 tot midden '43 in de Raad van. Ne gen. In deze raad zat van elke hoge school of universiteit een vertegen woordiger. Naar buiten maakte de raad zijn berichten bekend via het illegale blad De Geus. Van onze redacteur Caroline van Overbeeke LEIDERDORP Hij heeft geen tijd om rustig een slok van zijn koffie te nemen: de telefoon rinkelt onafgebroken. Tijd om even naar het toilet te gaan heeft hij ook al niet. Maar apotheker Wim van der Laan van apotheek Boehmerin Leiderdorp lijdt daar niet onder. Hij vindt het gewoon leuk om mensen te helpen die vragen hebben over allerhande medicijnen. De Leiderdorse apotheker is dan ook een geboren hulpverlener. Voor het eerst bemant hij de landelijke geneesmiddel-infolijn, een gratis service van apothekers, verenigd in de beroepsorganisatie KNMP. De geneesmiddel-infolijn is be gin oktober opengesteld. We gens enorme belangstelling is het aantal uren uitgebreid en kunnen mensen nu dagelijks bellen van 10.00-16.00 uur, be halve in het weekeinde. Bij toerbeurt bemannen verschil lende apothekers in het land de telefoon. Zij doen dat geheel vrijwillig. Het valt niet mee urenlang bellers te woord te staan met al lerlei vragen over geneesmid delen. Vaak vertellen mensen bovendien treurige verhalen over ernstige ziektes. Van der Laan blijft echter zichzelf en geeft de bellers alle tijd hun verhaal te doen. "Het is nu een maal ons vak", weet zijn com pagnon, Guusta Huizer-Boeh- mer. "Voor ons is het normaal mensen in te lichten over de medicijnen die ze nodig hebben. Wij weten niet beter en we vin den het nog prettig om te doen bovendien". Vrijwillig Toch is niet iedere apotheker dat met de Leiderdorpse vakge noten eens. Anders was de ge neesmiddel-infolijn ook hele maal niet nodig geweest. Hoe- geadverteerd en bovendien extraa tjes moeten worden geboden, lig gen de wervingskosten in de drie steden bijna twee keer zo hoog als landelijk. In de stedelijke regio's (Leiden) is dit anderhalf keer zo hoog. Dure klanten In de steden wonen procentueel veel meer ouderen en personen van etnische minderheden. Ouderen doen vaker een beroep op de ge zondheidzorg en mensen uit etni sche minderheden zijn duur zodra ze een beroep doen de gezondheids zorg. Er moeten tolken worden in geschakeld, soms is speciaal voed sel nodig en ook de verpleegkundi gen moeten extra cursussen volgen om met deze mensen te kunnen Een probleem apart vormen de vluchtelingen en schepelingen. De illegalen willen niet worden geregi streerd. In de statistieken worden zij niet meegeteld en het ziekenhuis krijgt dus ook geen vergoeding. Bo vendien zijn ze niet verzekerd waar door het ziekenhuis voor de kosten opdraait. De sociale dienst vergoedt alleen echt acute opnames. De eerste-hulp-functie van zie kenhuizen wordt steeds belangrij ker. In de grote steden wordt vooral door verslaafden aan drugs of alco hol en door misdadigers van de rela tief anonieme ziekenhuis-EHBO ge bruik gemaakt. Dat betekent dat er meer geld moet worden besteed aan beveiliging en vandalisme. wel arts en apotheker in eerste instanties de vragen van hun cliënten moeten beantwoorden, wordt na een ochtendje mee luisteren duidelijk dat dat niet altijd gebeurt. "Bij deze oogdruppcls zit geen bijslui ter", vertelt iemand aan Van der Laan. "De apotheker had u moe ten uitleggen hoe het werkt", antwoordt hij geduldig. Vervol gens zoekt hij zelf de gegevens op. "Natuurlijk durven patiën ten zelf ook niet altijd de vragen te stellen over een medicijn, of ze vergeten het. In dat geval kunnen ze sinds kort vanuit de huiskamerstoel in anonimiteit hun vragen kwijt bij apothekers die de infolijn vrijwillig en bij UTRECHT - Consultatiebureaus waar bloeddruk en cholesterolge halte worden vastgesteld kunnen een belangrijke bijdrage leveren aan het vroegtijdig vaststellen van hart- en vaatziekten. Deze bureaus moeten aanvullend werken op de rol van huisarts en specialist. Dit pleidooi heeft dr. A.J. Man in 't Veld gehouden bij het aanvaarden van zijn benoeming tot bijzonder hoogleraar cardiovasculaire farma cotherapie aan de Erasmus-univer- toerbeurt bemannen", vult zijn compagnon aan. Mag ik dit medicijn wel ge bruiken nu ik in verwachting ben?, vragen sommige bellers. Anderen willen weten of ze twee middelen tegelijkertijd mogen gebruiken. Is er mis schien een goedkoper alterna tief?, willen ze weten. Ook vra gen mensen of autorijden nog wel mag als ze een bepaald mid del gebruiken. Van der Laan en Huizer-Boehmer merken op dat vooral mensen bellen met inge wikkelde en serieuze vragen. Van der Laan zit daarom ook al gauw per gesprek tien minuten aan de telefoon. Daardoor is de lijn meestal bezet en krijgen Consultatiebureaus hart- en vaatziekten werken preventief siteit in Rotterdam. Behalve het vaststellen van bloeddruk en cholesterolgehalte zouden de consultatiebureaus ook kunnen adviseren over de behande ling. Hart- en vaatziekten zijn in Ne- veel bellers de in- gesprektoon te horen. "Maar ja", zegt de Leiderdor per, "als een vrouw belt met een geestelijk gehandicapte zoon en een depressieve echtgenoot, dan laat je haar wel even haar hart luchten". De vrouw heeft een vraag over de bijwerkingen van een medicijn tegen depres siviteit. Dat Van der Laan haar laat vertellen over haar per soonlijke ellende, staat niet in het instructieboekje van de KNMP. Dat stelt juist nadruk kelijk dat persoonlijke proble men niet bij de infolijn thuis horen. Doorverwijzen naar hulpverleners is de boodschap. derland nog steeds de belangrijkste oorzaak van ziekte, invaliditeit en sterfte. Door de vergrijzing van de bevolking zullen beide kwalen de komende decennia in omvang toe- Man in 't Veld vindt dat er' meer geld beschikbaar moet komen voor het verbeteren en vernieuwen van geneesmiddelen voor hartziekten. Die investering is verantwoord om dat betere geneesmiddelen blijven de invaliditeit kunnen voorkomen. Maar Van der Laan is er de man niet naar het gesprek abrupt af te breken. Mensen krijgen bij hem een gewillig oor. Videojournaal De apotheker blijft in alle op zichten kalm. Om hem heen is het echter alles behalve rustig. Mensen met camera's en micro foons lopen door de kamer: ze maken een videojournaal voor apothekers. In dat journaal kunnen apothekers hun klanten straks onder meer laten zien wat ze aan de geneesmiddel-in folijn kunnen hebben. Van der Laan wordt omringd door een stapel encyclopedieën waaronder de homeopathische waar hij regelmatig een kijkje in neemt. Dat moet wel want vaak stellen de bellers heel spe cifieke vragen. Deze ochtend bellen nogal wat kankerpatiën ten. Zij willen onder meer we ten wat de bijwerkingen zijn van de zware kankerremmende middelen die ze gebruiken. Ook willen ze weten of er minder zware alternatieven zijn. Van der Laan staat een 81-ja- rige man lang te woord over een anti-tumormiddel. De bejaarde heeft prostaat-kanker. "Waar om dat telefoongesprek zo lang duurt? Omdat vragen over anti- tumormiddelen altijd lastig zijn. Artsen vertellen hun pa tiënten immers niet altijd waarvoor ze zo'n medicijn krij gen. Met andere woorden: het kan gebeuren dat iemand met de infolijn belt terwijl hij niet eens weet dat hij kanker heeft. In zo'n gesprek moet ik dus be hoedzaam te werk gaan", legt Van der Laan uit. Aan het eind van elk gesprek vraagt de apotheker of mensen mee willen werken aan een on derzoek van de Utrechtse uni versiteit naar het nut van de in folijn. De meesten stemmen daar mee in. Hoewel niet ieder een door de in-gesprektoon heen komt. uiten de meeste bel lers hun tevredenheid over de hulp die de apotheker van de in folijn hen biedt. Het telefoonnummer van de ge neesmiddel-infolijn is 06- 0998877. Beschuldiging van Leidse hoogleraar Drion 'Schmelzer gooide exemplaren van illegaal studentenblad weg' Geneesmiddel-infolijn voorziet in enorme behoefte kunnen komen. «foto pr> Randstad Rail doet mogelijk ook Leiden en Bollenstreek aan LEIDEN/DEN HAAG - Den Haag, Rotterdam, Zoetermeer, Scheveningen en Delft moeten rond 2000 met sneltram-verbin dingen met elkaar worden ver bonden. Niet uitgesloten is dat ook Leiden en de Bollenstreek uiteindelijk op dit nieuwe ver voersnet wordt aangesloten. Ge meente Den Haag en vervoersbe drijven HTM en Westnederland maakten dit gistermiddag bij de presentatie van het plan Rand stad rail bekend. Het gaat om een vervoermiddel dat volgens de Haagse wethouder ver keer en vervoer Meijer een kruising is tussen een metro en sprinter. Het trekt als het ware het treinverkeer de stad door met vele stopplaatsen. Het vormt een tussenweg tussen het grofmazige spoorwegnet en het fiinmaziee lokaal openbaar vervoer. Er wordt hiervoor een nieuw rail voertuig ontwikkeld dat snel kan optrekken, maar toch voldoende comfort kan bieden. Volgens HTM- woordvoerder De Graaf ligt de fre quentie tussen de 2 en 7,5 minuten in de spits. De reistijd is dan ten hoogste anderhalf keer zo lang als die per auto. De initiatiefnemers van dit plan, verenigd in het bureau Randstad Rail, hopen dat met dit nieuwe systeem de mensen uit de auto worden gelokt. Contact In de plannen wordt ook rekening gehouden met een mogelijke aan sluiting naar Leiden en de Bollen streek. Volgens wethouder Meijer wordt op korte termijn contact hier over opgenomen met collega's van deze gemeenten. Hij twijfelt er niet aan dat Ranstad Rail straks ook plaatsen als Katwijk, Noorwijk, Lei derdorp, Voorschoten en Leiden aandoet. De reden waarom Leiden en Bol lenstreek niet nu al in de plannen zijn opgenomen is de gigantische investering die met Randstad Rail is gemoeid. De kosten van deze lij nen worden geraamd op zo'n vier miljard gulden. "We zijn verplicht om enige fasering in de plannen aan te brengen. Maar ik verwacht niet dat dit voor 2000 gerealiseerd kan worden", aldus Meijer. De plannenmakers denken in eer ste instantie aan ombouw van de be staande spoorlijn Zoetermeer-Den Haag en de Hofpleinlijn van Rotter dam naar Den Haag. Verder wordt gesproken over een nieuwe lijn van Zoetermeer naar Rotterdam en aan passing van de bestaande tramlijn tussen Delft-Zuid en Schevenin gen. De verwachting is dat Rand stad Rail in de tweede helft van de jaren 90 kan gaan rijden. 0uö!7icuUis Honderd jaar geleden stond er in de krant: -Het is. dank zij den ijverigen nasporingen van de gemeente veldwachters te Leiderdorp, mo gen gelukken den dader in han den te krijgen van een diefstal van een zilveren remontoir-hor- loge met ketting en gouden me daillon, ten nadeele vanJ.v.d.L.. wonende in de Prinsenlaan al daar. De dader is J.S., militair, te Lei den in garnizoen, die het horloge eerst in een huis van verkoop met recht van wederinkoop en den volgenden dag in de Bank van Leening had beleend, op een valschen naam. Deze persoon zal zich nu boven dien te verantwoorden hebben over een diefstal van 15 uit de cantine van het garnizoen, waarvan de dader tot nu toe on bekend was gebleven. - Bij het uitkloppen van een kleedje is te Apeldoorn eene dienstbode van het platform van een dak gestort. Zij brak daarbij den arm op twee plaatsen, en twee ribben; zij bekwam ook nog andere zware kneuzingen. Vijfentwintig jaar geleden: - De storm van gisteren heeft voor enige Katwijkse ingezete nen behalve wind, sneeuw, re gen en zand ook andere gevolgen gehad. Vier woonschepen, die achter "Synthese" in de Bergha- ven lagen, kregen het bijzonder zwaar te verduren. De hoog op gezweepte golven sloegen de woonschepen los van de trossen. Vooral het woonschip van de fa milie Meijer (3 pers.) maakte he vige slagzij, zodat men het schip moest verlaten en bij familiele den onderdak moest zoeken. La ter ging het schip water maken, waarna men het heeft ontruimd. Ook een tweede boot is in de loop van de dag leeggehaald.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11