Moskou wil ultimatum VN aan Irak Hurd: veel kansen en weinig charisma 'Self made' Major vreemde eend in Conservatieve Partij Omstreden hervorniingen Bulgarije aangenomen Thatcher krijgt na aftreden internationaal lof toegezwaaid GRATIS PARKEREN VOOR KIJKSHOP KLANTEN De Maizière weigert af te treden VRIJDAG 23 NOVEMBER 1990 BUITENLAND PAGINA 7 Extra Britse troepen naar Golf ABU DHABY (AP/Rtr/AFP/DPA) - Moskou ziet liever dat de Verenigde Naties Irak een ultimatum stellen om zijn troepen uit Kuwayt terug te trekken dan dat de volkerenor ganisatie zich in een resolutie uitspreekt voor het gebruik van geweld tegen Irak. Dat heeft Sovjet-gezant Alexander Belonogov gisteren verklaard. VS-president Bush wil dat de VN-Veiligheidsraad voor 30 november een resolutie heeft opgesteld die het gebruik van geweld toelaat. Bush zei dit gisteren tijdens zijn be zoek aan de Amerikaanse troepen in het noorden van Saudi-Arabië, waar hij met hen Thanksgiving Day vierde. Belonogov, een van de on derministers op het Sovjet-ministe rie van buitenlandse zaken, sprak over de wens van een ultimatum aan Irak in een interview met het persbureau WAM van de Verenigde Arabische Emiraten. Hij zei dat een militaire confron tatie niet uitgesloten wordt, maar dat dat voor Moskou het allerlaatste redmiddel is als alle pogingen om de Golfcrisis op vreedzame wijze op te lossen hebben gefaald. Belonog ov zei niet hoe de Sovjet-afvaardi ging zal stemmen als de Verenigde Staten erin slagen de VN-Veilig heidsraad te laten stemmen over een resolutie die het gebruik van ge weld toestaat. Groot-Brittannië stuurt nog eens 14.000 soldaten naar het Golfge- bied, zo heeft minister King (defen sie) gisteren aangekondigd. Het to tale aantal Britse troepen komt daarmee op 30.000 man. Daarnaast zullen ook gevechtsvliegtuigen naar het gebied vertrekken. Tijdens zijn bezoek aan Ameri kaanse troepen in Saudi-Arabië liet Bush weten dat de mogelijkheid dat Irak binnen afzienbare tijd over massale vernietigingswapens kan beschikken, een extra reden is om krachtig tegen Saddam Hussein op te treden. "Wij kunnen nu offers brengen of later een nog hogere prijs betalen als Irak het arsenaal aan chemische, biologische en wel licht nucleaire wapens heeft uitge breid". Hussein, die gisteren de Iraakse troepen in Kuwayt bezocht, veroor deelde Bush' bezoek als een "uitda ging". "Maar Irak beschikt over de middelen om zich tegen agressie te weer te stellen", aldus Saddam tij dens een bijeenkomst van de rege rende Ba'ath-partij in de zuid-Iraak- se stad Al-Nassiriah. Hoewel hij zei Walesa ligt ver voor WARSCHAU (AP) - Lech Walesa heeft zijn grote voorsprong op pre mier Tadeusz Mazowiecki behou den, zijn rivaal in de presidentsver kiezingen van zondag. Dit blijkt uit een opiniepeiling van het instituut OBOP van de staatstelevisie. De peiling onder 1000 mensen wees uit dat 38 procent van de mensen Wale sa graag als president ziet, terwijl 23 procent zich voor Mazowiecki uit sprak. Op de derde plaats komt Sta- nislaw Tyminski, een rijke emi grant die na een succesvol zakenbe- staan in Canada en Peru naar Polen dat Irak geen oorlog wil, dreigde Hussein met de vernietiging'van de internationale strijdmacht mocht Kuwayt worden aangevallen wor den, aldus het officiële Iraakse pers bureau INA. Hussein bezocht giste ren de Iraakse troepen in Kuwayt. De Yemenitische president gene- u„ n„ raai Ah Abdallah Salèh probeerde gende heilige Sikh Guru Tagbaha- KSTjSïï'ïïSr (-U,ten" dur d""<<le' 7e eeuw door moshms r* an overtuigen werd vermoord. In Punjab werden r r™!i!loir mgllljpen ?gfn. J gisteren bij verschillende aanslagen rampzalige gevolgen zal hebben, door Sikhs 16 tot 25 i •oaker was in Yemen - momenteel het enige Arabische lid van de Vei ligheidsraad - om te peilen in hoe verre dat land bereid is een VN- resolutie die militair ingrijpen toe staat te ondersteunen. Die bereid heid is dus niet aanwezig. SOFIA (AP) - Socialistische afge- De oppositie besloot niet aan de vaardigden in het Bulgaarse parle- stemming over de begroting deel te ment hebben vanmorgen het begro- nemen nadat met 197 tegen 160 tingsplan^van premier Andrei Loe- stemmen was afgesproken om een kanov aangenomen, maar de be- geheime stemming over de begro- langrijkste oppositiepartijen verzet- ting te houden in plaats van de ge- ten zich tegen de geheime stem- bruikelijke stemming door het op- ming en namen niet aan de stem- steken van handen, ming deel. De oppositie riep de re- De Socialisten zijn de opvolgers gering op te laten stemmen over een van de communistische partij van motie van wantrouwen. dictator Todor Zhivkov. In de ver- Het begrotingsplan, dat voorziet kiezingen van mei behaalde de par- in scherpe bezuinigingen en prijs- tij een klinkende overwinning en stijgingen, werd vanmorgen vroeg benoemde Loekanov tot premier, met 186 voor, 10 tegen en een ongel- Enkele tienduizenden demon- dige stem aangenomen. Door de stranten eisten gisteren bij het par- stemming komt een einde aan we- lement het vertrek van Loekanov ken van politieke strijd over de be- en zijn uit voormalige communis- groting, waar Loekanov zijn eigen ten bestaande kabinet. Tot de de- lot en dat van zijn kabinet aan had monstratie was opgeroepen door verbonden. oppositieleider Peter Beron van de Maar de belangrijkste oppositie- Unie van Demokratische Krachten beweging, de Unie van Democrati- (UDK). De UDK moest in juni bij de sche Krachten (UDK) nam niet aan eerste vrije verkiezingen na de val de stemming deel en riep op een van het regime van de communist motie van wantrouwen in stem- Todor Zivkov genoegen nemen met ming te brengen in de uit 400 zetels 145 van de 400 parlementszetels, bestaande Grote Nationale Assem- Loekanov heeft de oppositie de blee. afgelopen maanden herhaaldelijk De Socialistische afgevaardigden posten in zijn kabinet aangeboden, sloten de rijen om Loekanov en gin- Maar de UDK wil alleen toetreden gen akkoord met de eisen van de als de partij zowel het premierschap oppositie, maar zij deden dat alleen als de voornaamste kabinetsposten onder voorwaarde dat het parle- krijgt toegewezen. Tot nu toe heeft bijeen Loekanov niet op die eisen willen ingaan. Het vakverbond Podkrepa heeft aangekondigd maandag een algemene staking te zullen uitroe pen als de regering niet voor die tijd LONDEN/DEN HAAG - Het ont- tragische fout heeft gemaakt slag van de Britse premier Thatcher door succes aan het thuisfront niet ADVERTENTIE Welke parkeergarage in Leiden U ook kiest, op vertoon van uw parkeerkaart krijgt U uw 1 e uur parkeergeld direkt bij een willekeurige aankoop bij ons uitbetaald. 11-DELIG ZAKMES Stevig professioneel mes met o.a. zaagje, kurketrekker, vijl, schaartje, flesopener gisteren alom ingeslagen als bom. Alsof de premier was overle den, begonnen sympathisanten bloemen neer te leggen bij haar ambtswoning in Downingstreet. af te zetten tegen de Europese wording. Premier Shamir van Israël was "bevangen door droefheid". Hij herinnerde eraan dat Thatcher als Frederik de Klerk, de president Zuid-Afrika, President dankbaar voor de manier waarop zij "de internationale isolering" van het land had weten te limiteren door het eenzijdig opheffen van de EG- sancties". De Argentijnse minister van bui tenlandse zaken zei dat de komst van een andere Britse premier wei nig zou veranderen aan de relaties. De nieuwe regering van India liet cher bewijst dat de democratie Groot-Brittannië nog springlevend In Irak heette het dat Thatchers houding in de inlijving van Kuwayt als de '19 provincie' haar ten val heeft gebracht. als een „ramp voor de wereld", en vanuit die wereld kwamen talloze sympathie-betuigingen. Bush prees haar als "een vriend" van Amerika, Mitterand sprak zijn bewondering uit. Zelfs Jacques Delors, de voorzitter van de Europe se Commissie en een verklaard te genstander van Thatcher, had posi tieve woorden. Binnen de Conservatieve Partij werd met een mengeling van onge- loof, droevenis en opluchting gerea- weten dat hef aftreden geerd. Toen de premier gistermid dag het Lagerhuis binnen kwam om zich te verdedigen tegen een motie van wantrouwen, ingediend door oppositieleider Kinnock, kreeg zij een staande ovatie van de Conserva tieve franctie. De motie werd weg gestemd met 367 tegen 247 stern- Minister Van den Broek zei dat met alle politieke verschillen Lub bers en hij een buitengewoon goede persoonlijke verstandhouding met Thatcher hadden, "waarop ik met veel genoegen terugkijk". In Moskou zei regeringswoord voerder Gerasimov verbaasd te zijn dat Thatcher "niet tot het bittere eind doorvocht". Met een verwij zing dat het Moskou was dat That cher de bijnaam 'IJzeren Dame' gaf, zei Gerasimov dat "de historische Figuur Thatcher de Sovjetunie na der tot het Westen heeft gebracht". Radio Moskou gaf als commentaar dat het de Britse ex-premier is ge weest die "Gorbatsjov voor het Westen heeft ontdekt". Kanselier Kohl wilde geen com mentaar geven. Maar CDU-voorzit- ter Dregger meende dat Thatcher John Major, de Britse minister van financiën, is zijn campagne voor het leiderschap van de Conser vatieve Partij begonnen met de be lofte om de last van de polltax te "verlichten". Michael Heseltine, die met zijn kandidatuur het vertrek van Thatcher teweegbracht, had al eerder voorgesteld de polltax te hal- door de uitgaven voor onder- Thatcher wijs, die nu uit deze gemeentelijke De eerste dag van hun 'campag ne' lieten Major en de andere oppo nent van Heseltine, minister Hurd (buitenlandse zaken), zich mild over elkaar uit. Hurd omschreef de broederstrijd als "vrienschappe- lijk" en beloofde Major zelfs zijn That- huidige baan als minister v finan- als hij zou winnen. Hurd slechts dat hij zichzelf als meest ge schikte kandidaat voor het leider schap beschouwde, omdat hij beter dan wie ook in staat zou zijn de par tij weer te verenigen. Chili pakt groep ex-nazi's aan SANTIAGO (AFP) - De Chileen se regering heeft vanmorgen verklaard een een halt toe te roe pen aan de activiteiten van de kolonie Dignidad, een kamp dat door oud-nazi's wordt geleid wordt en doelwit is geweest van veel processen wegens marte ling en andere schendingen van de mensenrechten. Tegenstanders van het vroe gere bewind van generaal Au- gusto Pinochet (1973-1990) heb ben herhaaldelijk verklaard dat zij gemarteld zijn in de kolonie Dignidad, die in de heuvels ligt op 350 km ten zuiden van San tiago, nadat ze er heen waren overgebracht door leden van de vroegere geheime politie. Lei ders van de coalitie die de rege ring van president Patricio Ayl- win steunt, hebben om de on- middelijke sluiting verzocht van het al bijna dertig jaar oude kamp. BERLIJN/BONN (GPD/DPA/Rtr) - vroegere Westduitse Christen De- De voormalige Oostduitse premier mocratische Unie gefusioneerde Lothar de Maizière. op het ogenblik Ost-CDU hadden het bedrag minister zonder portefeuille in het bank in Denemarken Duitse kabinet onder leiding bondskanselier Helmut Kohl, gert af te treden. Hij zei dat gisteren ter na een oproep van de sociaal-demo cratische oppositie (SPD) in Bonn om op te stappen. De SPD reageerde met de oproep CDU bericht in de Süddeutsche gerept riek. "Het is al weer een jaar gele den. Dat geld had toch al lang er gens moeten opduiken". Het Openbaar Ministerie in Ber lijn is gisteren een gerechtelijk on derzoek begonnen naar vooralsnog onbekende leden van de Ost-CDU De Suddeutsche Zeitung spreekt die in december 1989 toegang had- getekende telex, gericht den tot het vermogen van de partij. Zes weken na de aanslag, die hem ■aarschijnlijk voor de rest van zijn Luxemburgse bank gesluisd. De Maizière was destijds partijvoorzit- de Ost-CDÜ. Zeitung van gisteren waarin mel ding wordt gemaakt van een illegale transactie van 32 miljoen mark eens^löll (ruim 35 miljoen gulden) door de len. De Maizière gaf het bestaan i december 1989. Mede- de telex wel toe poging mislukte om ook nog nenlandse zaken Wolfgang Schau- iljoen mark te smokke- ble gisteren zijn eerste persconfe rentie gegeven en daar gezegd dat deed roep om hij vastbesloten is terug te keren in i de inmiddels met de af te treden af als verkiezingsreto- de politiek. 3 teruggekeerd. Buitenland Vermist Een kotter met vier bemaningsle- den wordt sinds gisteren vermist na een ongeval met een Britse».onder- zeeër voor de Schotse kust. De on derzeeër raakte verstrikt in de vang netten van de "Antares" die vervol gens kapseisde. Aan de wateropper vlakte ontdekte de onderzeeër twee vissersboten, waarmee zij echter geen contact kon krijgen. Een van de twee boten is niet teruggekeerd in de thuishaven. Securitate Het hoofd van de nieuwe Roemeen se inlichtingendienst (SIR, Margu- reanu, vindt dat de archieven van de Securitate voor altijd gesloten moe ten blijven. In oktober zei Margureanu nog in een interview dat de autoriteiten al le namen bekend zouden maken van voormalige Securitate-agenten. Margureanu verdedigde zijn nieu we standpunt donderdag met de op merking dat het gesloten houden van de Securitate-archieven de "na tuurlijke oplossing" is voor de handhaving van de stabiliteit in Roemenië. Gladio Het Europese parlement heeft gis teren de twaalf lid staten opgeroe pen tot een onderzoek naar de acti viteiten van geheime militaire orga nisaties die in de jaren vijftig zijn opgericht om verzet te plegen in ge val van een Sovjet-invasie. In een motie wordt de regeringen ge vraagd tevens na te gaan of er een relatie bestaat tussen de geheime groepen en rechts-extremistische terreuraanslagen die de afgelopen twee decennia in Europese landen zijn gepleegd. LONDEN - Douglas Hurd is in het televisie-tijdperk de meest on waarschijnlijke kandidaat voor het premierschap van het Verenigd Ko ninkrijk. Sommige mensen moeten ooit zijn ogen hebben gezien, maar gewoonlijk houdt Hurd zijn hoofd zodanig naar de camera gebogen dat slechts de dikke randen van zijn brilmontuur zichtbaar zijn. Daar naast maakt hij een koude en ze nuwachtige indruk, dit laatste van wege de tijd die hij op vergaderin gen aan zijn nagels pleegt te beste den. Toch is Douglas Hurd waar schijnlijk een kansrijke kandidaat voor het hoogste ambt. Hij mist het jeugdige élan van Major en de poli tieke moed van Heseltine, maar hij is de man van het Conservatieve establi shment. Zijn vader zat in het Lagerhuis voor de Conservatieven, zijn grootvader eveneens. En Hurds hele leven is een voorbereiding ge weest op het moment dat nu aange broken is. Hij bewees reeds op zeer jeugdige leeftijd zijn talenten door een stu diebeurs in de wacht te slepen voor Eton College. Dat bespaarde zijn va der niet alleen een hoop geld, maar toonde ook aan hoe slim zijn z!oon was. De elitaire kostschool bij Lon den gaf slechts aan een klein aantal van de allerbesten in het land een beurs. Op Eton College was Douglas niet alleen een briljante leerling, hij kweet zich ook uitstekend van zijn taken in de ordedienst. Zo bedreven was hij met de stok, dat zijn mede leerlingen hem eerbiedig 'Hitier Hurd' noemden. Via de onvermijdelijke Cambrid ge University kwam Douglas Hurd eerst in de diplomatie terecht alvo rens zich op het politieke bedrijf te werpen. Hij diende de Britse zaak in Peking, waar hij Chinees leerde, en kwam via New York en Londen in Rome terecht. In de Eeuwige Stad raakte Hurd wat verveeld door de diplomatie en nam de pen ter hand. Samen met twee collega's begon hij thrillers te schrijven die nu, 25 jaar later, nog steeds een beeld geven van zijn zie- leroerselen. In totaal zou Hurd ze ven romans publiceren, waarvan hij er twee geheel zelf had geschreven. Vanuit Rome werd hij door Edward Heath de politiek binnen geloodst. Als 36-jarige jongeman begon hij op de onderzoeks-afde- ling van de partij om via een aantal andere functies in 1970 in de schijn werpers te treden als secretaris van Heath, inmiddels premier gewor den. Nadat Hurd met Heath in de op- positiebanken terecht was geko men. ging het ook met zijn persoon lijke leven bergafwaarts. In 1976 liep zijn huwelijk op de klippen. Het duurde lang voordat Hurd over de klap heen was. Na zes jaar begon hij zijn 19 jaar jongere secretaresse mee uit te nemen naar het theater. Met haar trouwde hij tijdens de Falk- land-oorlog, en op 55-jarige leeftijd stichtte Hurd wederom een gezin. In de periode 1983-1985 begon hij furore te maken in de regering van Margaret Thatcher, eerst als minis ter van Noord-Ierland. Buitenstaan ders hebben de overstap van Heafh naar Thatcher, onder wie hij ook nog als minister van binnenlandse en daarna buitenlandse zaken dien de, nooit goed kunnen begrijpen. Maar in Hurds optiek was het enige verschil tussen Heath en Thatcher dat hij faalde waai Anders dan Thatcher is Hurd ech ter geen 'gelovige'. Veeleer dan de vrouw die hij nu wil opvolgen, is Hurd een pragmaticus. Als minister van binnenlandse zaken rekende hij op harde wijze af met de 'rel schoppers' in de verpauperde Brit se binnensteden, maar als minister van buitenlandse zaken ontpopte hij zich als een 'Europeaan'. Samen met zijn tegenstrever John Major wist hij Thatcher er dit jaar toe over te halen het pond sterling te laten toetreden tot het Europees Mone tair Stelsel. Anders dan Michael Heseltine, die als jongen al droomde van het premierschap, heeft Hurd die aan vechting nooit gehad. Nog altijd probeert de 60-jarige Hurd een be langrijke plaats in te ruimen voor zijn vrouw en twee kinderen. De toewijding aan zijn gezin hebben Hurds ambities door de jaren heen getemperd. LONDEN John Major werd ooit afgewezen voor een baan als busconducteur omdat hij te traag was gebleken bij de rekentest. Maar sindsdien heeft Major een paar din gen bijgeleerd. Hij werd staatsecre taris van financiën en vervolgens minister op hetzelfde departement. Als volgende stap in zijn bliksem carrière dingt hij volgende week mee naar het premierschap van Groot-Brittannië. Major is eigenlijk, zoals Thatcher, een vreemde eend in de Conserva tieve bijt. In het kabinet verkeert hij temidden van heren van stand die hun jeugd op dure kostscholen sle ten en veelal de universiteiten van Oxford of Cambridge doorliepen. Zo niet John Major. Nadat de be scheiden zaak van zijn vader ten on der was gegaan, moest het gezin- Major'het deftige Merton verlaten. Als 10-jarig jongetje kwam John te recht in een van Londens meest ver pauperde buurten, Brixton. Het was in deze wijk waar in de jaren '80 zijn huidige tegenstrever, Douglas Hurd, als toenmalig minister van binnenlandse zaken te kampen kreeg met ernstige rassen-onlusten. Hoewel hij erin slaagde om het gymnasium in Wimbledon af te ma ken, moest hij als 16-jarige school verlater gelijk gaan werken. Terwijl zijn latere collega's zich inschreven aan 's lands beste universiteiten, verdiende Major de kost als arbei der bij het electriciteitsbedrijf. Zijn levensverhaal van handar beider tot minister van Financiën was sommige Britse kranten nog niet bizar genoeg, en zo verschenen er onthullingen over zijn vader. De oude Major zou koorddanser zijn John Major. geweest bij een rondtrekkend cir cus, en zijn zoon John zou de kunst van het balanceren op de rand van de economische afgrond van geen vreemde hebben. Maar John Major verwees deze verhalen dit jaar hoogstpersoonlijk naar het rijk der fabelen. Hij deed echter geen poging om zijn nederi ge afkomst te verbergen. Major me moreerde zijn moeilijke bestaan als werkloze jongen van 19. Hij zat ver scheidene maanden zonder werk en verdeelde zijn tijd tussen de jacht op een baantje en de Old Grand bio scoop in Brixton. Hij wist uit het tranendal te klim men door een baan bij de Standard Chartered Bank, maar had korte tijd later opnieuw pech: hij verloor bijna een been bij een auto-ongeluk in Biafra, tijdens de oorlog aldaar. Major keerde terug naar Londen om in de gemeenteraad van Lam beth gekozen te worden, waar hij opviel door zijn gematigde ideeën. In 1974 deed hij een eerste poging om in het Lagerhuis gekozen te worden, maar hij moest tot 1979 ge duld oefenen. In dat jaar werd hij met succes gekandideerd door het Conservatieve kiesdistrict Hunting don! (Cambridgeshire). Onder de vleugels van Margaret Thatcher, die in hetzelfde jaar pre mier werd, verliep zijn loopbaan voorspoedig. Hij kreeg een beleids functie op het ministerie van bin nenlandse zaken in 1981 en klom via de partij hiërarch ie in zes jaar tijd op tot staatssecretaris van Financien en vervolgens buitenlandse zaken. Toen Nigel Lawson in 1989 zijn ont slag indiende als minister van Finan cien. benoemde Thatcher de relatief onbekende Major tot zijn opvolger. Hoewel Major zijn loopbaan te danken heeft aan Thatcher, werd hij nooit beschouwd als een thatche- rist. Reeds in 1981 had hij ruzie met de premier over haar economische beleid en als minister zette hij in grote lijnen het beleid voort van de gewraakte Lawson. Zijn belangrijkste overwinning boekte Major dit najaar toen hij erin slaagde om Thatchers verzet te bre ken tegen de toetreding van het pond sterling tot het wisselmecha nisme van het Europees Monetair Stelsel. Pas de afgelopen weken werd duidelijk dat Major de pre mier had gedreigd met zijn ontslag als ze niet bereid was te zwichten. Major is met 47 jaar verreweg de jongste van de drie kandidaten. Hij woont met zijn vrouw en twee kin deren in zijn eigen kiesdistrict.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7