GATT-overleg over dienstensector vast Ontslag arbeidsongeschikte beboet, aannemen beloond Volvo legt fabriek weer tien dagen stil Midden- en ldeinbedrijf schept 10.000 banen meer VRIJDAG 23 NOVEMBER 1990 PAGINA 5 Extra obstakel voor afspraken over werelcUiandel BUSSUM (ANP) Ook de grotere onafhankelijke assurantiekantoren in ons land, verenigd in de NVA, gaan het verzekeringsconcern Na tionale Nederlanden boycotten. Al eerder ging de Nederlandse Bond van Assurantie-bemiddelaars NB- vA hiertoe over. 75 procent van de kanalen waarlangs NN polissen binnen kan krijgen zit nu verstopt. De NVA-kantoren (950 leden met bijna 14.000 werknemers) geven hiermeer in een voor de Nederland- Boycotactie tegen Nationale breidt zich verder uit assurantiebemiddelaars zal waarden en premies een voorkeurs positie te hebben, niet bespreek baar en onderhandelbaar is. "Een zo ernstige uitholling van de positie van de vrije intermediair kan niet anders dan een stevige tegenactie tot gevolg hebben", aldus Weiten- berg. De NVA-voorzitter sluit niet uit Nationale Nederlanden op derving dat zijn leden op den duur besluiten enkele honderden miljoenen guldens aan nieuwe produktie op jaarbasis neerkomen. Dit kan de po- GENEVE (Rtr/DPA/KRF) De onderhandelingen over een vrijere wereldhandel zijn elf 7PPr ma^htilm dagen voor de beoogde afsluiting in Brussel volledig vastgelopen op het punt van het dien stenverkeer, zo is gisteren vernomen van afgevaardigden bij het overleg in het kader van de GATT (Algemene Overeenkomst inzake Tarieven en Handel). Daarmee is er na de land bouw een tweede belangrijke sector waarin sprake is van een impasse. tionale om verzekeringen postkantoren van de Postbank te standpunt van de leden. Van de verkopen. Volgens NVA-voorzitter tale jaarlijkse schadeverzekerings sommige 'bestaande portefeuilles over te sluiten. "Hoewel dit nu nog niet aan de orde is zal onze actie niet kort zijn. Onrust, woede en onge loof zitten heel diep bij onze leden, toelichting op het Men voelt zich in de rug aangeval len. Nationale zal via het nieuwe distributiekanaal lagere premies gaan berekenen en daardoor in on eerlijke concurrentie treden ten koste van de kwaliteit van de pro- dukten. Maar niemand gelooft toch machtig en aan eén verzekeraar gulden gebonden verkoopsysteem van le vens- en schadeverzekeringen ont staan, wat uiteindelijk in het nadeel het de NVA-leiding gebleken dat de echt dat Nationale haar eigen huis de consument zal uitvallen. Nederland van 15 miljard .vordt ruim de helft ver zorgd door de NV A-leden. In gesprekken met Nationale De actie van de onafhankelijke dukten i de Postbank om met de pro erzekeringen, transport en toeris- andering komt in de Amerikaanse me) net als de goederenhandel komt te vallen onder de vrijhandels- regels van de GATT. Het overleg hierover is vastgelopen doordat de Verenigde Staten niet bereid zijn om de handelsvoordelen, die zij aan hun meest begunstigde handels partner bieden, aan alle andere sta ten te gunnen. De Amerikaanse regering eist on der sterke druk van de eigen dien stensector dat afspraken tussen twee landen ('bilateraal') mogelijk blijven. De VS vrezen dat landen profijt gaan trekken van algemene Voedingsbond FNV: vierdaagse waar mogelijk UTRECHT (ANP) - De Voedings bond FNV zal in de komende cao- onderhandelingen 'waar mogelijk' inzetten op invoering van de vier daagse werkweek in combinatie met verdere arbeidstijdverkorting. In industriële sectoren hangt dat houding valt volgens afgevaardig den geen overeenkomst in Brussel te verwachten of een akkoord dat nauwelijks betekenis heeft. Het internationale dienstenver keer vertegenwoordigt een waarde van naar schatting 1.100 miljard gul den per jaar. Over deze sector en veertien andere moet na vier jaar onderhandelen in de 'Uruguay-ron- de' een akkoord worden gesloten tijdens ministersoverleg van 3 tot en met 7 december in Brussel. Milieu Het handelsakkoord van de GATT mag niet ten koste gaan van het milieu. Daar heeft de Nationale Ad viesraad voor Ontwikkelingssa menwerking (NAR) in een gisteren verschenen rapport bij de Neder landse minister Pronk (ontwikke lingssamenwerking) aangedron gen. De NAR vindt dat best milieu- schermende maatregelen mogen worden ingevoerd, zonder dat op de gevolgen voor de handel wordt ge let. Het verbod op de handel in ivoor om de olifant te beschermen is duidelijk voorbeeld NN/NMB en AG en Amev nemen horde voor fusie BRUSSEL (ANP) De Europese Commissie heeft haar fiat gegeven voor de fusie tussen Amev. de op twee na belangrijkste Nederlandse verzekeraar, en de Belgische AG Groep, die in eigen land eerste op de ranglijst staat. Uit een mededeling die gisteren in Brussel werd ver spreid, blijkt dat de Commissie niet bang is voor ernstige verstoring van de concurrentieverhoudingen in de Gemeenschap ten gevolge van de voorgenomen fusie. Amev noch AG speelt op de thuismarkt van de an der een belangrijke rol. Amev en de Ag Groep (die offi cieel Compagnie Financière et de Reassurance du Groupe AG heet) behoren samengevoegd en gelet op hun totale premie-inkomen tot de 15 grootste verzekeringsconcerns in de EG, en vormen samen de op één na grootste verzekeringmaatschap- pi.l in de Benelux. Amev heeft in de eerste negen maanden van dit jaar zijn winst vóór belasting met 7,2 procent zien toe nemen tot 307 miljoen gulden. De omzet in de eerste drie kwartalen kwam uit op 7,87 miljard, 65 miljoen minder dan in dezelfde periode van vorig jaar. Nationale/NMB De Amerikaanse Federal Reserve Board (Fed) heeft Nationale-Neder- landen en NMB Postbank voor vier jaar een ontheffing verleend, waar door zij hun afzonderlijke activitei ten in de Verenigde Staten na hun fusie mogen voortzetten. Daardoor geldt niet de beperking op fusies zoals voor Amerikaanse banken en verzekeraars. ooral af wisselende arbeidstijden handelsbeperkende milieuregel, r. rtwQl.werk Een ander voorbeeld is de voorge- Als er sprake druk, veel overw beidskrachten zal de bond probe ren eerst deze knelpunten op te hef fen alvorens in te zetten op de vier daagse en verdere atv. In de agrari sche en ambachtelijke sectoren is de vierdaagse op korte termijn niet hoee werk- stelde heffinê op de noge went haprthnnt om flexibele voorge- van tro pisch hardhout, om de het verdwij nen van de tropische bossen een halt toe te roepen. De Verenigde Staten hebben be zwaar tegen eenzijdige milieure gels. Er zijn heffingen of beperkin- haalbaar, zo heeft een woordvoer- gen die volgens de Amerikanen rie- ster gisteren meegedeeld na afloop ken naar afscherming van de eigen van de bondsraad ovei leid voor 1991. Van de FNV-bonden heeft tot toe alleen de vervoersbond zich omwonden uitgesproken voor leidelijke invoering van de vi daagse werkweek. -be- markt met een oneigenlijk beroep op nobele doelen zoals de bescher ming van het milieu. Washington dringt er bij de GATT-onderhande- lingen over een vrijere wereldhan del op aan al zulke nationale regels te verbieden. Wao-regeling metaal onderuit UTRECHT (ANP) - De leden van de industriebonden van FNV en CNV hebben het onlangs bereik te compromis met de werkgevers over een aanvullende uitkering delen voor arbeidsongeschikte werkne- er in mers in de metaalindustrie ver worpen. De leden vindèn de rege ling te mager en de werkgevers proberen haar nog verder uit te kleden, zo zei een woordvoerder van de Industriebond FNV. De bonden gaan tijdens de komende cao-onderhandelingen alsnog proberen om iets beters wacht te slepen. De industriebonden FME, de werkgeversorganisatie in de metaal- en elektrotechni sche industrie, werden het begin oktober na moeizaam onderhan- eens over een regeling die oorziet dat wao'ers vanaf 55 jaar een aanvulling krijgen op hun uitkering tot 84 procent netto van het laatsverdiende loon. Ze moeten dan wel 20 jaar in de be drijfstak hebben gewerkt waar van 10 jaar bij hetzelfde bedrijf. Vooral die voorwaarde is bij de de vakbondsleden verkeerd geval len. De meeste werknemers halen die 20 dienstjaren niet. LONDEN Een werknemer van de Britse PTTBritish Telecom, geeft een satellietschotel nog een laatste poetsbeurt, vóór de installa tie op de radiozender Mormond Hill in Schotland. De schotel zal spraak en datacommunicatie onderhouden met de buitengaatse olie- en gasin- dustrie. De eerste klant wordt het platform 'Saltire' van oliemaat schappij Occidental Oil, dat mo menteel in aanbouw is. (1'otoAP) BORN (GPD) de produktie i in januari en februari nog dagen stil. Honderdzeventig uit zendkrachten worden meteen vol- Volvo Car bv legt gens verwacht Volvo Car dat de fabriek in Born gend jaar toch nog 120.000 auto' tien kunnen worden verkocht. Van de tien extra vrije dagen woi den er twee betaald door Volv ter huis gestuurd. De directie reageert wijl het personeel twee atv-dagen daarmee op de onzekere situatie in inlevert. Voor de erige z de auto- wordt bij de arbeidsinspectie de automarkt. Het i mobielfabrikant de tweede keer in het personeel korte tijd dat het werk een aantal aangevraagd. Die zal dan door het dagen wordt stilgelegd. Eerder al bedrijf worden aangevuld waardoor werden twaalf produktiedagen ge schrapt. De maatregelen zijn nodig om de voorraden auto's bij de dealers en importeurs in te perken. Met de ho ge rentestand en de afnemende vraag naar personenauto'; grote Philips berispt Het Europees Parlement maakt zich zorgen over de massale ontsla gen in de Europese informatica-in- dustrie. In een gisteren aangeno men resolutie veroordeelde het EP Philips omdat de directie tot nu toe geen procedure heeft gevolgd om de vakbonden en vertegenwoordi gers van de werknemers op Euro pees niveau te daarover te informe ren of te raadplegen. Bij Philips zul len volgens een aankondiging van de Raad van Beheer in de hele we reld 50.000 banen verdwijnen. Bod op fruitterminal Tijdens een openbare veiling is don derdagmiddag een bod uitgebracht van 27,5 miljoen gulden op de fruit terminal in de Eemshaven. Van wie het bod afkomstig is, is niet bekend. Het was de eerste dag dat de termi nal, die 92 miljoen gulden heeft ge kost, onder de hamer kwam. Over twee weken zal de veiling worden afgerond en dan zal er niet bij op bod maar bij afslag worden geveild. De fruitterminal' werd gisteren in Roodeschool geveild op verzoek van de schuldeisers. Vroege handel De Amsterdamse Effectenbeurs (AEB) gaat de handel in staatslenin gen met één uur vervroegen. Het Damrak reageert hiermee op het be sluit van de Deutsche Term mbörse T A A T* T T—A 1\ .T TT,. A1 en Liffe, de Duitse en Britse optie- ZAANDAM (ANP) Ahold ver beurzen. om hun openingstijden wacht dat haar aandelen uiterlijk met een uur te vervroegen. De maat- half Januari volgend jaar notering regel van deze buitenlandse beur- zullen kriJgen op de Amerikaanse zen zal de omzet in Nederlandse elektronische beurs Nasdaq. Aan- staatsleningen verhogen, de werknemers er in hun netto-i komen niet op achteruit gaan. De vakbonden reageerden teleur gesteld op de nieuwe maatregel. H. van Rees van de Industriebond FNV: "Ik had verwacht dat de eer ste reeks vrije dagen voldoende zou oorraad peperduur. Overi- zijn geweest om de voorraad op peil te brengen. Dat dit niet is gelukt, is fors teleurstellend. Volvo heeft te kampen met stevige rukwinden. Voor de directie is het zaak nu het stuur recht te houden en gas terug Praag sluit mijnen PRAAG (AP) De Tsjechoslo- waakse regering wil binnen twee jaar elf onrendabele kolen mijnen sluiten en twee grote en meerdere kleine kolengestookte elektriciteitscentrales om de luchtvervuiling te beperken. Het verlies aan stroomlevering wordt opgevangen door vier kerncentrales van Sovjet-make- lij. Het gaat vooral om mijnen in, 400 kilometer ten oosten van Praag ligt. De mijnen en de ener giecentrales zullen na sluiting niet worden ontmanteld, om on middellijk weer open te kunnen als blijkt dat Tsjechoslowakije niet in zijn energiebehoefte kan DEN HAAG (GPD/ANP) - De joen werkgelegenheid in het midden- en ruim kleinbedrijf groeit sterker dan a het begin van het jaar nog werd v wacht. Men ging er van uit dat eind december 90.000 mensen mi in kleine en middelgrote bedrijv zouden werken dan eind vorig jaar. De sector bestaat uit ruim 345.000 bedrijven, waarvan drie-kwart werkt met maximaal vier personen (de ondernemer zelf meegeteld). Daarnaast zijn er ruim 47.000 bedrijven waarin vijf tot tien mensen werkzaam zijn. Ruim 37.000 bedrijven doen het met Onderzoek door het Koninklijk Ne- personeelsbestand van tien tot vijf-J derlands Ondernemers Verbond tig me KNOV wijst echter uit dat de groei groep van het personeelsbestand zeker nemingen die 50 tot 100 tien procent groter zal blijken te dienst hebben. KNOV-voorzitter Kamminga MeGT winst voegde er gisteren bij de presentatie Vrees voor een recessie blijkt er on- van de cijfers aan toe dat de groei der de ondernemers in het midden- nog vele tienduizenden groter had en kleinbedrijf niet of nauwelijks te kunnen zijn wanneer voor een reeks bestaan. In het onderzoek toonde 75 125.000 vacatures al langer dan drie maanden open. In totaal werken in kleine en mid delgrote ondernemingen nu voor het eerst trouwens ruim twee mil- Wetsvoorstel voor minder aow'ers en aaw'ers Ahold op beurs VS klaarde een woordvoerder beurs gisteren. Topman stapt op Raul Gardini, de voorzitter deelhouders i de den gisteren keur- ïen statutenwijziging splitsing van de aan- naar 2,50 gulden in goed, die delen houdt. Deze splitsing houdt puur ver raad van bestuur van het Italiaanse band met de Amerikaanse note- agro-industriële concern Ferruzzi, ringsaanvraag. Het aandeel'is voor heeft zijn functie neergelegd. Zijn Amerikanen 'te zwaar' en gezien de vertrek werd aangekondigd kort koers voor met name kleine aan- nadat het chemieconcern Monte- deelhouders niet te vergelijken met dison, onderdeel van Ferruzzi, zijn branchegenoten in de Verenigde belang van veertig procent in bran- Staten. Ahold heeft gekozen voor chegenoot Enimont verkocht aan de Nasdaq omdat een notering op het staatsenergieconcern ENI. Wall Street vele malen duurder is. Grens dicht door actie mijnwerkers SAARBRÜCKEN/METZ (DPA) Met brandende auto banden hebben Franse mijn werkers gisteren een tijd lang vijf grensovergangen tussen het Duitse Saarland en het Franse Lotharingen geblokkeerd en daardoor het verkeer aanzien lijk ontregeld. Volgens de Duit se politie was de autosnelweg Saarbrücken-Metz gisteren vol ledig afgesloten. Door de acties van de mijn-« werkers, die voor meer loon sta ken, konden treinen tussen Saarbrücken-Forbach-Metz niet rijden. Het internationale trein verkeer van en naar Straatsburg en Parijs werd omgeleid. DEN HAAG (GPD) De arbeids- vergoeding voor het inwerken van ongeschikte werknemer wordt betrokkene, inclusief scholing, mo- straks de spil waar een systeem van gelijk, boetes en bonussen voor de werk gever om draait. Voor het in dienst Voor de loonkostensubsidie is 232 miljoen gulden per jaar uitge trokken. De kosten van de inwerk- vergoeding inclusief scholing, wor- jaar bruto salaris. Een werkgever den geraamd op 45 miljoen gulden die een arbeidsongeschikte ont- Per Jaar- De GMD's moeten wel na slaat, zal een boete moeten gaan be- êaan of een bedrijf dat de subsidies talen. Daarbij wordt gedacht een bedrag gelijk aan drie maanden bruto salaris met een maximum van vijf procent van de bruto loonkos- aanvraagt, niet kort daarvoor sen naar de arbeidsongeschikt heidswetten wao en aaw heeft laten afvloeien. De arbeidsbureaus het midden- en kleinbedrijf staan gang van zaken in hun bedrijv en. In 80 procent van de bedrijven wordt dit jaar winst verwacht. In 1988 maakte 79 procent winst en vo rig jaar 'slechts' 76 procent. De wer kelijke uitkomsten van 1990 kun nen enigszins van de verwachtin gen afwijken omdat "de toenemen de onzekerheid in de economische ontwikkeling nog niet in de cijfers kon worden verwerkt Aftrek Het KNOV wil de administratief be werkelijke vergoedingen en aftrek posten voor reiskosten woon-werk- verkeer onderbrengen bij het ar beidskostenforfait, het vaste bedrag dat iedere werknemer mag aftrek ken. Die suggestie heeft de grootste organisatie van ondernemers in het midden- en kleinbedrijf op papier aangeleverd aan de commissie Ste vens, die een tweede ronde van ver eenvoudiging van loon- en inkom stenbelasting voorbereidt. Als die stap te ver gaat moeten de afzonderlijke tabellen voor reizen per openbaar vervoer en per auto worden samengevoegd in één tabel, net zoals dat vroeger was. Fusiecommissie Bedrijfsverenigingen worden ver plicht om zes maanden nadat een werknemer zich ziek heeft gemeld, daarvan melding te doen aan de GMD. Op deze manier moet worden voorkomen dat de zieke automa tisch in de arbeidsongeschiktheids wetten wao of aaw terecht komt. De GMD kan via de melding aktie gaan ondernemen om betrokkene terug aan het werk te krijgen. Ter Veld het voorafgaande jaar. Het ten daartoe de informatie verschaf- systeem van bonussen en boetes moet jaarlijks 300 miljoen gulden opleveren. Dit is de strekking van een wets voorstel dat op het ministerie van sociale zaken wordt voorbereid. Het wordt begin december voorgelegd de Sociale Verzekerings Raad geeft Recticel zwaarste straf (SVR) Ter Veld streeft ernaar om het hele wetsvoorstel nog voor 1 juli door Tweede en Eerste Kamer te loodsen zodat het op die dag kracht van wet kan krijgen. De plannen zijn geba seerd op afspraken tussen kabinet, werkgevers en vakbonden, ge maakt tijdens het Najaarsoverleg. De bonus zal niet worden uitge keerd als de werkgever gebruik maakt van een door de Gemeen schappelijke Medische Dienst (GMD) in te stellen subsidierege ling. Hierdoor kan een werkgever gedurende maximaal vier jaar 20 procent van de loonkosten bespa ren. Tegelijk is nog een eenmalige Afremmen In het wetsvoorstel doet Ter Veld nog enkele andere voorstellen om de toename van het aantal arbeids ongeschikten af te remmen. Werk- Staatssecretaris gevers die het ziekteverzuim zoda- Voor de werknemér i •il verder dat er in de wao-aaw een bepaling komt waar door arbeidsongeschikte werkne mers gedeeltelijk of geleidelijk te rug kunnen keren op hun eigen ar beidsplaats, dan wel op een andere plaats in het bedrijf waar aangepast DEN HAAG (ANP) - Recticel N werk mogelijk is. De werknemer derland BV wordt daarbij verplicht om andere dan de eigen arbeid te aanvaarden; een werkgever krijgt de plicht om die andere arbeid aan te bieden. Kesteren, producent van schuim voor matrassen en der gelijke, heeft van de fusiecommis sie van de SER een openbare beris ping (de zwaarste sanctie) gekregen korting wegens overtreding van de fusieco- nig beperken dat zij een procent of op de uitkering als sanctie mogelijk, de bij overneming van een aantal vennootschappen in dezelfde bran- onder het gemiddelde in hun sector zitten, betalen een lagere ziektewetpremie. Zit men boven het gemiddelde, dan wordt de pre mie hoger. Daarnaast wil Ter Veld een rege ling maken waardoor een arbeids ongeschikte die op eigen kracht een opleiding heeft gevolgd, daarna niet onmiddellijk een deel van zijn uit kering verliest omdat hij 'arbeids geschikter' is geworden. Ter Veld vindt dat diegene niet meteen na het beëindigen van de scholing moet worden gekeurd, maar een jaar later. De werkgever die niet meewerkt. hebben ontvangen, af te dragen Er komt ook een ontslagverbod voor een gedeeltelijk arbeidsonge schikte werknemer, tenzij van de schappij werkgever niet kan worden ge- bij de vergd dat er een arbeidsplaats v< hem wordt gecreëerd. Werkgev worden verplicht om werkende. ge- De transacties vonden plaats tus sen 1977 en 1988. Recticel is een on derdeel van de Generale Maat- Belgie. Recticel heeft niet alleen de vak organisaties geheel en al onwetend gelaten, maar ook de commissie. Dat was volgens Recticel nodig op staande wet arbeid gehandicapte werknemers (wagw) wordt zin aangepast. sie heeft Recticel meermalen wust de essentiele bepalingen i de code overtreden.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5