'Militair ingrijpen in Irak niet uitsluiten' M. 125.- l Vrij spel deskundige vraagt behoedzame rechter Haagse Tram Maatschappij tegen terugkeer conducteur Gifwolk DSM blij let geen salpeterzuur Luns, staatsman in ruste Utrecht wil vuil afvalwater van Unilever niet afvoeren Minder premie koopwoningen BEELD JAN WOLKERS VRIJDAG 23 NOVEMBER 1990 Van den Broek wil druk op Hussein opvoeren DEN HAAG (ANP/GPD) Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) denkt dat alleen een VN-resolutie waarin militair optreden niet wordt uitgesloten, de politieke druk op Irak kan vergroten. Van een verdergaande aanscherping van het embargo verwacht de minis ter geen heil. maar het vermoeden van ontdui- Tegelijk verweet de minister king bestaat. Groen Links de suggestie te wek- De minister wees erop dat het em- ken "alsof Amerika de agressor is in bargo weliswaar de Iraakse indus- het Golfgebied en niet Irak". Hij be- trie begint te treffen, maar dat on- schreef de situatie in Kuwayt ter il- danks alle diplomatieke inspannin- lustratie van die stelling. "Kuwayt gen van de afgelopen tijd geen en- Stad is zwaar gehavend, de bevol- kele wijziging is te bespeuren in de king voor een groot deel verjaagd en houding van Baghdad met betrek- het land is geplunderd en kaal ge king tot de bezetting van Kuwayt. roofd. Saddam Hussein heeft daar Van den Broek zei de stellige huisgehouden op een manier die overtuiging te hebben dat niet al- zich niet verdraagt met welke wijze leen de VS. Frankrijk en Engeland, van beschaving dan ook", aldus maar ook de Sovjet-Unie en China Van den Broek, als permanente leden van de Veilig heidsraad een resolutie waaruit mi- Van den Broek zei gisteren in de Tweede Kamer dat door de onwrik bare houding van Saddam Hussein de internationale gemeenschap weinig anders rest dan de aanname van zo'n VN-uitspraak. "We zijn-he laas zeer dicht in de buurt gekomen van dat moment", aldus de minis ter, die beklemtoonde dat zo'n reso lutie niet direct geweld hoeft te be tekenen. Ze moet vooral worden ge zien als "ernstig waarschuwingssig naal" aan Bagdhad. Nederland blijft zich inzetten voor een vreedza me oplossing, aldus Van den Broek. De Kamercommissie vroeg de minister welke minder verstrek kende maatregelen de VN nog kan nemen om de politieke druk op Irak op te schroeven. De PvdA'er Van Traa vindt dat eerst moet worden bekeken of sancties mogelijk zijn tegen landen die het bestaande em bargo ontduiken. Hij opperde ver der de mogelijkheid van een totale blokkade. Van den Broek zei echter geen aanwijzigingen te hebben dat het VN-embargo op grote schaal wordt ontdoken. Verdere resoluties van die strekking zijn dan ook niet zin vol. Zij zouden landen onder ver denking plaatsen zonder dat ook DEN HAAG (ANP) - Joseph Luns, staatsman in histe, gaat op nieuw op reis. Gewapend met een jarenlange ervaring bij buiten landse zaken en de NAVO en met een arsenaal aan grapjes en bon mots trekt hij naar Baghdad in een poging de Nederlandse gijze laars vrij te krijgen. Mr. dr. J.M.A.H. Luns (79) woont tegenwoordig in Brussel. Hij is geen lid meer van een poli tieke partij. Zijn loopbaan, tij- Kinderpsycholoog In Heerenveen is een 38-jarige kin- derpscycholoog aangehouden, die wordt verdacht van het plegen van ontucht met vijf kinderen. Ook een 21-jarige kennis van de man werd gearresteerd. De politie kwam de ontucht op het spoor door een groep van ongeveer twintig kinderen uit een wijk te verhoren in een speciale verhoorkamer. Dinxperlo De 22-jarige man uit Dinxperlo, die elf dagen geleden werd aangehou den op verdenking van mishande ling van een 15-jarig meisje, is van morgen door de raadkamer van de Arhemse rechtbank weer op vrije voeten gesteld. Er zouden niet vol doende ernstige bezwaren tegen verdachte zijn om hem nog langer vast te houden, ook al blijft hij voor de raadkamer verdacht. Justitie is in beroep gegaan tegen het besluit. Studentencorps Het bestuur van de Rotterdamse universiteit dreigt de erkenning van het corps in te trekken, wanneer de leden zich weer misdragen. Vorige maand werd een aantal corpsballen aangehouden door de politie, toen het zich misdroeg in pretpark De Efteling. Het bestuur van de univer siteit heeft aan de dreiging een proeftijd van twee jaar verbonden. Verkeersongeluk Een botsing in het Noordhollandse Slootdorp heeft gisteren het leven gekost aan drie mensen. De drie za ten in een personenauto waarvan de bestuurder, vermoedelijk door de laagstaande zon, een vrachtwagen combinatie niet zag naderen. Vliegramp Thailand Het ministerie van buitenlandse za ken ontkent dat er woensdag Ne derlanders zijn omgekomen bij de vliegramp in Thailand. Aanvanke lijk meldde een persbureau dat er drie Nederlanders onder de slacht offers zaten. Bij de ramp kwamen 38 mensen om het leven. litair ingrijpen kan voortvloeien, niet uitsluiten. Van den Broek heeft de indruk dat Gorbatsjov daarvoor op dit moment de tijd nog niet rijp acht. Van den Broek wilde niet in dis cussie gaan over de vraag of militair optreden zonder VN-resolutie ge wettigd is. Die vraag is op dit mo ment niet aan de orde, omdat de VS duidelijk binnen VN-kader willen blijven opereren. Van den Broek zei er echter begrip voor te hebben dat de Amerikanen een miliatire actie buiten de VN om niet op voorhand willen uitsluiten. dens welke hij vele groten der aarde ontmoette, spreekt boekde len. Na een begin in de diplomatie werd hij in 1949 permanent verte genwoordiger bij de Verenigde Naties. In 1952 volgde met een korte onderbreking als Kamerlid een ministerschap op buitenland se zaken dat bijna twintig jaar duurde. Na opnieuw een kort Ka merlidmaatschap was hij van 1971 tot 1984 hoogste baas bij de NAVO. Luns was vooral als minister van buitenlandse zaken geliefd. Uit de fanmail die hem nog steeds bereikt, leidt hij af dat hij aan po pulariteit nog niet veel heeft inge boet. Toch is hij geen allemans vriend, zoals al bleek rond de on afhankelijkheid van Nieuw-Gui- nea, waarbij hem halsstarrigheid werd verweten. Als hoogste baas bij de NAVO maakte hij 'zich be gin jaren tachtig evenmin geliefd bij de vredesbeweging door zon der omhalen zijn afkeer over deze maatschappelijke stroming uit te spreken. Luns kwam in opspraak toen bekend werd dat zijn broer hem in 1935 had opgegeven als lid van de NSB. In 1938 studeerde hij po litieke economie in Berlijn. Zijn levensloop vermeldt ook dat hij in 1943 en 1944 werkzaam was op het ministerie van buitenlandse zaken in oorlogstijd. Pitbulls uitlaten op apart veldje DEN HAAG (ANP) - Staatssecre taris Gabor (natuurbeheer) is bereid te bekijken of speciale veldjes kun nen worden aangewezen, waar ge vaarlijke honden als pitbull-terriërs kunnen worden uitgelaten. Gabor schrijft dit 'aan de Tweede Kamer in een notitie over het verbod op agressieve honden. Op zoek naar een origineel en tegelijk functioneel cadeau? Het bovenblad van dit tafeltje is los ook als dienblad te gebruiken. Decoratief rotan raffinement. En helemaal niet duur: 125,-. Bij de grootste rotan-interieurspecialist vindt u trouwens nog veel meer van dit soort juweeltjes. Even kijken? Telefoon 020-231180 Des-dochters in cassatie na vonnis AMSTERDAM (ANP) - De des-dochters gaan in cassatie bij de Hoge Raad tegen de uit- spraak van het Amsterdamse hof. Dat bepaalde gisteren dat 10 farmaceutische bedrijven niet aansprakelijk kunnen wor den gesteld voor schadelijke ge volgen van het hormoonprepa raat des. Volgens de des-doch ters is de uitspraak van het hof vatbaar voor cassatie. Een van de des-dochters noemt het wel frustrerend dat de bewijslast bij hen ligt. "Het gaat hier om ver antwoordelijkheid. Het is in Ne derland klaarblijkelijk erg mak kelijk om je verantwoordelijk heid te ontlopen", zo stelde ze. DEN HAAG (ANP) - De roep om de terugkeer van de conducteur op een 30 meter lange moderne tram met vijf deuren getuigt van 'onrea listische nostalgie'. Dat heeft de Haagsche Tramweg Maatschappij (HTM) gisteren laten weten in reac tie op het plan van minister Maij- Weggen (verkeer) om conducteurs te laten toezien op zwartrijden in de trams. Volgens de HTM is de terugkeer van de conducteur praktisch on haalbaar. Er zouden in Den Haag 600 personeelsleden aan de huidige 2100 medewerkers moeten worden toegevoegd om alle trams van een conducteur te voorzien. Daarbij zouden de baten volgens de HTM niet in verhouding staan tot de las ten. Ook zou de verkoop van kaart jes of het stempelen van de strip- Partij paspoorten BAARN (GPD) Etalagebureau Beerbaum in Baarn is toevallig in bezit gekomen van een partij pas poorten van fabrikant KEP Schie dam. Het zijn proefexemplaren van het 'fraudebestendige' paspoort. Beerbaum kocht uit het faillisse ment van KEP een aantal koffers, dat hij wilde gebruiken bij inrichten van etalages. Toen hij een koffer opendeed, bleken de paspoorten er in te zitten. DEN HAAG (ANP) - Volgend jaar zullen 15.000 sociale koopwoningen (vroeger premie A) worden ge bouwd. Dat is 5.000 minder dan aan gekondigd. Het aantal te bouwen sociale huurwoningen (woningwet woningen) wordt met 3.000 ver hoogd van 24.000 naar 27.000. Een meerderheid van de Kamer heeft zich gisteren op voorhand akkoord verklaard met dit voorstel van staatssecretaris Heerma (volkshuis vesting). D66 toonde zich "volstrekt verrast" en wil meer bedenktijd. De WD is tegen. PvdA-woordvoerder De Jong wees er op dat Heerma met zijn aan pak in feite vooruitloopt op de situa- penkaart door een conducteur lei den tot langere stilstand van de tram bij haltes en dus langere reis tijden. Bij grote drukte komt de conducteur volgens de HTM hele maal niet uit de voeten. De HTM ziet meer in het invoeren van vandaalbestendige kaartauto- maten bij drukke haltes en moge lijkheden om de passagiers 's avonds alleen via de bestuurder in te laten stappen. Ook zouden vaker controleurs moeten worden inge zet. De verhoging van de boete naar H tie die in 1992 ontstaat. Grotere ge meenten (meer dan 30.000 inwo ners) krijgen dan de beschikking over een eigen woningbouwfonds. Ze mogen dan zelf bepalen of het geld wordt besteed aan de bouw van sociale huur- of koopwoningen of aan grootscheepse renovaties. In tijden met een hoge hypotheekren te (zoals nu) zullen de gemeenten dan kiezen voor meer sociale huur woningen, omdat de koopwonin gen op zo'n moment onbereikbaar zijn voor de doelgroep. Heerma kondigde gisteren ook aan dat hij in het voorjaar 1991 komt met een rapport waarin de voor- en moet dus oordelen over een vakge bied, dat niet het zijne is. De jurist E. Pennink en crimino loog S. Steenstra van de congres commissie: "In de praktijk kan het verhaal of rapport van een deskun dige getoetst worden door een con tra-expertise. Verschillen de twee lezingen, dan kan een derde des kundige benoemd worden die het Salomonsoordeel moet vellen. In dergelijke gevallen echter moet de rechter extra op zijn hoede zijn. Dat zelfde geldt wanneer hij twijfelt aan het verhaal van de deskundige of wanneer dit sterk gekritiseerd wordt". Sommige juristen menen dat bij twijfel aan dèskundigheid de rech ter het verhaal van de deskundige niet zou moeten laten meewegen. Soms kan dit dan uitlopen op vrij spraak omdat er te weinig bewijs is. Die juristen hebben de oude straf vorderlijke basisregel 'in dubio pro reo' - twijfel in het voordeel van de verdachte - hoog in het vaandel. "Maar of de rechter dit doet is zijn zaak. Alleen hij beslist wat wel en niet meegewogen wordt bij het eindoordeel", zeggen Pennink en Steenstra. De bekendste deskundige in strafprocessen was ongetwijfeld de inmiddels overleden patholoog anatoom J. Zeldenrust. Jarenlang gold hij als dé man die wist te vertel len of wel of geen misdaad in het spel was en op welke manier het slachtoffer aan het eind was geko- 100 gulden vindt de HTM te fors. Zij pleit voor een matige verhoging tot vijftig gulden, die direct in de tram moet worden voldaan. Bij een latere betaling zou wel een boete van 100 gulden moeten worden betaald of een kwartaalabonnement worden aangeschaft. Volgens de HTM ont last deze trapsgewijze boeteverho- ging de administratieve afhande ling en wordt het personeel be schermd tegen agressie. Het Gemeente Vervoerbedrijf (GVB) in Amsterdam wijst de terug nadelen van het "bouwsparen" (het onder gunstige fiscale omstandig heden sparen voor een eigen wo ning) op een rijtje worden gezet. De Kamer had daarom gevraagd. De vereniging Eigen Huis heeft zich gisteren meteen "verbijsterd" getoond over het plan minder soci ale koopwoningen te bouwen bij een gelijkblijvende subsidie voor de bewoner. Ze vraagt zich af wat er zo terecht komt van de bevordering van het eigen-won ingbezit dat Heerma nastreeft. De vereniging vindt dat minder sociale koopwo ningen gebouwd kunnen worden, maar dan wel met een hogere subsi die. men. Zeldenrust werd altijd ge loofd. Bovendien was hij vrijwel de enige die gerechtelijke secties deed. Hij werkte voor justitie op het Ge rechtelijk Geneeskundig Laborato rium in Rijswijk. Naast dit lab be staat nog het technische Gerechte lijk Laboratorium, ook onderdeel van Justitie. Daar worden talloze proeven voor Justitie gedaan op ter reinen als drugs, toxicologie, vuur wapens, schriftexpertise, bloed en chemie. keer van conducteurs niet geheel af. In januari wordt in de hoofdstad een experiment uitgevoerd met een "conducteur oude stijl" op tramlijn 4. Het GVB wil weten of het zwart rijden daarmee wordt teruggedron gen, maar ook of kaartverkoop via een conducteur kan leiden tot gro tere regelmaat in de rijschema's doordat de chauffeur geen kaartjes meer hoeft te verkopen. Ook het openbaarvervoersbedrijf RET in Rotterdam staat niet nega tief tegenover het opnieuw aanstel len van conducteurs op trams. Het bedrijf vreest wel dat het aanstellen van twee conducteurs op één tram - noodzakelijk om in lange trams het vandalisme tegen te gaan - voor de minister onbetaalbaar wordt. Een tariefsverhoging voor de maatregel wijst de RET van de hand. Spitstoeslag leidt nauwelijks tot minder verkeer HILVERSUM (ANP) - Als het ka binet vandaag beslist een spitstoe slag in te voeren van 600 gulden per jaar, zal 84 procent van de automo bilisten de auto niet laten staan. Voor 14 procent is de toeslag aanlei ding om over te stappen op het openbaar vervoer. Twee procent moet er nog eens over denken. De cijfers komen ongeveer overeen met de verwachting van minister Maij-Weggen (verkeer) die vandaag het voorstel voor de spitstoeslag verdedigt bij haar collega's. Dat veertien procent overweegt over te stappen op openbaar ver voer blijkt uit een enquête van bu reau Interview, die gisteren in Ve ronica's Nieuwslijn werd bekend gemaakt. Van de groep die auto blijft rijden, zal 36 procent de toe slag betalen. Een derde (33 procent) neemt sluiproutes. Elf procent gaat "zwart rijden". Van de ondervraagden vindt meer dan de helft (52 procent) dat de werkgevers moeten opdraaien voor de kosten van het vignet voor hun werknemers. 26 Procent vindt dat de werkgevers een gedeelte voor hun rekening moeten nemen. Twintig procent vindt dat de baas niets hoeft te betalen. GELEEN/HASSELT (GPD) - De ontsnapping gisterochtend van ruim 500 kilo stikstofoxyden uit een salpeterzuurfabriek van DSM Che mie in Geleen heeft in België tot in grijpende maatregelen geleid. Om dat de compacte, bruingele wolk met een omvang van ruim 250 vier kante meter richting België afdreef, werd daar alarmfase 1 en kort daar op zelfs fase 3 van het provinciaal rampenplan in werking gesteld. De Belgische autoriteiten beslo ten daartoe omdat de alarmcentrale in Gulpen aanvankelijk meldde dat giftig salpeterzuur was ontsnapt. De centrale baseerde zich daarbij op naar later bleek foutieve in formatie van de DSM-meldkamer. Stikstofoxyden vormen samen met water salpeterzuur. De bewoners van Belgisch-Limburg werd via ra dio geadviseerd om binnen te blij ven en ramen en deuren te sluiten. Intussen werd de gaswolk op haar route richting Genk gevolgd door de Belgische rijkswacht, meet- ploegen van de brandweer en de DSM. Aan het eind van de middag dreef het gas langzaam uiteen om uiteindelijk op te lossen. Voor zover bekend liep niemand enig letsel op. Wel klaagden omwonenden van het DSM-complex in Geleen over bran derige ogen en een pijnlijke keel. Beide laboratoria gelden als ge zaghebbend. "Ik heb eens een rech ter horen zeggen: het komt uit Rijs wijk dus is het goed. Advocaat hou je mond maar", aldus directeur E. Groeneveld van het Gerechtelijk Laboratorium. Hoeveel eer zo'n me dedeling ook inlegt, Groeneveld is het er niet mee eens. "Wij hebben een monopolie-positie, maar dat mag niet betekenen dat we ook au tomatisch als het beste gezien wor den. De kwaliteit van het lab is goed. Een probleem is echter dat we niet snel genoeg kunnen werken. Soms betekent dit dat bijvoorbeeld de politie niet vlug genoeg een ant woord heeft op een bepaalde vraag en een verdachte dus noodgedwon gen weer moet vrijlaten. Dit is ech ter onoplosbaar. Kwaliteit van ge degen onderzoek en snelheid zijn geen vriendjes van elkaar", aldus Groeneveld. Superdeskundige In het blad Proces stelt hij: "De in formatie de deskundige voor een juiste beoordeling van een strafzaak levert, moet van de hoogste kwali teit zijn. Misschien is er plaats voor een soort superdeskundige, een deskundige-criminalist of genera list die een extra dimensie aan de weging van het feitencomplex, eer der verzameld en bewerkt door een reeks criminalistisch deskundigen kan geven. Het zal echter niet mak kelijk zijn de subtiele grens tussen de verantwoordelijkheden van des kundige en rechter in het oog te houden. Het mag immers nooit zijn dat de deskundige de plaats van de rechter inneemt". AMSTERDAM Heeft de moorde naar platvoeten of holle voeten? Schrijft de oplichter wel of niet met een kraaiepoot? Ging de rijke dame dood aan te veel eten of aan een bordje soep met arsenicum? Vra gen die van wezenlijk belang kun nen zijn bij het wel of niet veroorde len van een verdachte. Vragen ech ter, waarop de juridisch geschoolde rechter niet altijd het antwoord weet. Hij heeft geen verstand van voeten, handschriften of gif. In toe nemende mate maken rechters daarom gebruik van deskundigen, die soms het cruciale antwoord kunnen geven op de schuldvraag. Maar de ene "deskundige" is de andere niet. Wie zegt of de voetex pert alle wijsheid in pacht heeft? Wat doet de rechter in geval van twijfel? En kan de rechter wel oor delen over een discipline die niet de zijne is? Over dit soort vragen wordt volgende week in de Vrije Universi teit in Amsterdam een congres ge houden. Poppen Het blad Proces en de vakgroep cri minologie van de VU hadden geen beter tijdstip kunnen kiezen. De rol van deskundigen in het strafproces is een 'hot iterrj'. Het anatomische poppenspel, door deskundigen ge bracht als dé manier om incest bij kinderen op te sporen, werd ge kraakt door de Hoge Raad. De Leid- se hoogleraar psychologie Wage naar, bekend van het Demjanjuk- proces, plaatste vraagtekens bij ge tuigenverklaringen in de zaak-Fin- kensieper. En bij een moordzaak in Zaandam werden de speurkwalitei- ten van politiehond Tim gekriti seerd. De wet geeft geen maatstaven waaraan deskundigheid moet vol doen. In principe kan iedereen zich dus deskundig noemen. Dit kan de vraag oproepen of de door Justitie gebruikte deskundige wel écht van toeten en blazen weet. Daar komt nog bij dat de rechter (meestal de rechter-commissaris) in principe zelf mag besluiten wie als deskundi ge Justitie gaat voorlichten. Het is aan de rechter om te beslissen of de deskundige die hem adviseert wel of niet geloofd kan worden. Hij UTRECHT (ANP) - De provincie Utrecht heeft twee chemische be drijven in Maarssen wegens zware verontreiniging de wacht aange zegd. Het gaat om de Unilever- dochters Quest (smaak- en geurstof- fen) en Lever (reinigingsmiddelen). Utrecht dreigt de aansluiting op het riool af te sluiten als nog één keer af valwater met een veel te hoge zuur graad wordt aangeleverd. De maat regel heeft waarschijnlijk tot gevolg dat de bedrijven komen stil'te lig gen omdat ze het afvalwater niet meer kwijt kunnen. Volgens de woordvoerder van de provincie is het voor het eerst dat Gedeputeerde Staten van Utrecht met een dergelijk zware maatregel dreigen. "We zijn al maanden met de bedrijven in overleg. Maar om de haverklap - zo'n keer of vijf per jaar - is het weer raak. We zijn het nu beu. Wie niet horen wil moet maar voe len". De laatste keer dat beide bedrij ven in de fout gingen was op 12 en 13 november. Toen werd voor de zo veelste keer de zuiveringsinstallatie in Maarssenbroek door de aanvoer van het ernstig verzuurde afvalwa ter geheel ontregeld. Dat heeft tot gevolg dat een deel van het rioolwa ter zwaar vervuild in het oppervlak tewater terecht kwam met alle ge volgen van dien voor het milieu. Als Quest en Lever nog een keer de lozingsvergunning overtreden draait de provincie zonder vooraf gaande schriftelijke waarschuwing de "rioolkraan" dicht. Eventuele kosten worden op de bedrijven ver haald. Een woordvoerder van het Unile- ver-concern stelde gisteravond dat Quest al geruime tijd geleden heeft aangekondigd iets te willen doen aan de vervuiling. Het bedrijf bouwt op dit moment een grote buf fertank. De tank is in juni 1991 ge reed. Quest denkt in de tussenlig gende tijd afdoende maatregelen te kunnen nemen om het lozen van af valwater te voorkomen. Lever In dustrial heeft volgens de Unilever- woordvoerder voldoende capaciteit om het afvalwater op te slaan in af wachting van een behandeling waarbij de zuurgraad wordt ver laagd. Bij Quest werken 1501 en bij Lever Industrial 240. Demonstratie tegen legertransport ECT ROTTERDAM (ANP) - Voor de poort van overslagbedrijf ECT in Rotterdam hebben tientallen men sen gistermiddag gedemonstreerd tegen verschepen van materieel be stemd voor het Amerikaanse leger in de Golf. Demonstranten van het komitee 'Geen oorlog in de Golf rie pen op de oorlogsvoorbereidingen te stoppen en pleitten voor zelfbe schikking van de volken in het Mid den-Oosten. ZAANDAM Jan Wolkers (r) kijkt samen met zijn vrouw naar de plaat sing van zijn beeld op de dr. J.M. den Uylbrug in Zaandam. Het beeld, uit gevoerd in roestvrij staal en gelaagd rood glas, wordt op 13 december ont huld door Saskia Noorman-Den Uyl. (foto anp)

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3