Opmars islam deert koning Hussein niet Het geheime leven van een Gladio-lid Jordaanse vorst maakt er ondanks Golfcrisis zelfs nog vrienden bij HERTEN Emm\mm Hervormden voelen zich sterk in 'strijd' om eigen universiteit Gereformeerden willen bezinning op exorcisme Synode haalt discriminatie uit kerkorde VRIJDAG 23 NOVEMBER 1990 i REPORTAGE mtm-mm ROME - Eens in de zoveel tijd verdween Umberto Bilisco een paar uur naar de zolder van zijn ouderlijk huis in Triest. Naar zijn ou ders dachten om een boek of iets dergelijks te zoeken. In werkelijkheid voerde Bilisco een geheime missie uit. Met grote zorgvul digheid zette de jonge ambtenaar radiozend- apparatuur in elkaar en bracht hij. terwijl zijn ouders beneden tv keken, verbinding tot stand met de contacten die hij nodig zou hebben in geval van een invasie van het Sov jet-blok. Bilisco was een van de 622 Italianen die behoorden tot Gladio, een van de geheime anti-communistische netwerken die, zoals onlangs aan het licht is gekomen, in de jaren '50 onder auspiciën van de NAVO overal in West-Europa zijn opgericht en waarvan de meeste ook nu nog bestaan. Trainingen Overal in West-Europa zijn gewone man nen en vrouwen jarenlang getraind in het op blazen van bruggen, het tot stand brengen van geheime radioverbindingen en het orga- verzet in geval van een invasie. "Ik ben heel enthousiast bij de organisatie binnengekomen. We hebben hier in Triest na de oorlog vreselijke momenten moeten doorstaan", zegt de nu 64-jarige Bilisco. Hij is een van de tientallen Gladio-leden die. sinds het bestaan van de organisatie vorige maand door de Italiaanse premier Giulio An- dreotti werd onthuld, door de pers zijn on dervraagd. Allemaal kwamen ze met verhalen over geheime trainingen op militaire bases en over het contact onder codenaam met wild vreemden. Een aantal zei ook tijdens trainin gen in de jaren '60 Amerikaanse legerfunc- tionarissen te hebben ontmoet. Die bewerin gen zijn in tegenspraak met de verklaringen van Amerikaanse functionarissen, dat Was hington in de jaren '50 weliswaar de organi saties heeft helpen opzetten, maar er vanaf het begin van de jaren '60 niets meer mee te maken heeft gehad. De meesten zeggen zich bij Gladio te heb ben aangesloten uit liefde voor het vader land en uit angst voor een invasie van het Sovjet-blok. "Zoals de zaken er op het ogen blik voorstaan, nu Gorbatsjov Europa zo heeft veranderd, is een dergelijke organisa tie niet meer nodig, maar als de omstandig-, heden hetzelfde waren als toen, dan was die noodzaak er wel", zegt de 70-jarige Mattia Passudetti. een voormalig lid van Gladio, zo genoemd naar de zwaarden van de Romein se gladiatoren. Aanslagen In Italië is veel rumoer ontstaan doordat sommige politici en kranten verband heb ben gelegd tussen Gladio en een aantal on opgeloste terroristische aanslagen van rechtse signatuur in de jaren '60 en '70. Le den van het netwerk ontkennen dat verband ten stelligste. "Wij hebben alleen maar din gen geleerd die van nut zouden zijn in een guerrillastrijd. Over politiek werd nooit ge sproken", zegt Bilisco. De Italiaanse 'gladiatoren' ontvingen hun training op Sardinië en in een legerkamp bij Rome. Zo nu en dan werden in Noord-Italie oefeningen gehouden. Het was tijdens een van die oefeningen dat de 60-jarige Gianma- rio Pierantoni naar zijn zeggen in 1965 sa menwerkte met Amerikaanse soldaten. "Het enige dat ik weet is dat het een groep was die uit Vietnam kwam", zegt hij. Pieran toni leerde tijdens die oefening om mensen door de vijandelijke linies te loodsen. Passu detti vertelt dat een training in 1962 werd ge houden onder toezicht van twee Amerikaan se legerofficieren en enkele officieren die Frans en Duits spraken. Bilisco is de enige die zegt dat hij alleen met Italianen heeft gewerkt. Het was een oude schoolvriend die hem in 1960 vroeg zich bij Gladio aan te sluiten. "Dat wilde ik wel, maar alleen als de organisatie was er kend door de staat. Dat verzekerde hij me", zegt Bilisco, die als landmeter voor de over heid werkte. Voornamen In vier maanden tijd leerde hij in een school in zijn woonplaats de beginselen van de ra diocommunicatie. De twee jaren daaropvol gend werd hij verder getraind door een mys terieuze instructeur, waarschijnlijk iemand van de politie. Drie keer ging Bilisco voor een training naar het legerkamp bij Rome, de laatste keer was in 1980. Van de andere gladiatoren die hij daar ontmoette kreeg hij alleen de voornamen te horen. Hij heeft geen spijt van zijn jaren bij Gla dio. "Als ik ooit de indruk zou hebben gehad dat er iets niet in de haak was dan zou ik me ogenblikkelijk hebben teruggetrokken", zegt hij. "Maar het was voor mij duidelijk dat er niets illegaals gebeurde. Gladio was ge heim, maar van de staat". Van onze correspondent Ad Bloemendaal TEL AVIV "Broeders en zusters", begon afgelopen zater dag afgevaardigde Issa Mdanat zijn toespraak bij de ope ning van de tweede zitting van het Jordaanse parlement. Er klonk protest in de gelederen van de Moslim Broeders. Prompt wijzigde Mdanat, een communistische christen, zijn aanhef in de islamitische formule: "In de naam van God, die barmhartig is en meedogend...". In dezelfde zitting koos een onverwacht grote meerderheid van de volksverte genwoordiging de woordvoerder van de Moslim Broeder schap, Abdellatif Arabiyat, tot voorzitter. Het meer op de voorgrond treden sche en islamitische hysterie". De van de islam in Jordaniës openbare koning en de regering wilde hij niet leven, is de laatste tijd aanleiding met die hysterie verbinden, maar tot drukke en soms wilde specula- het is niet zeker, zei hij, dat Hussein ties over de toekomstige politieke sterk genoeg is om de crisis onge- koers van het land en vooral over de schonden door te komen kans op overleving van de Hashe- -p, mitische monarchie. In Israëlische DOemaenKGn militaire en politieke kringen is on- De 'Jediot Achronot', Israëls groot- gerustheid ontstaan door enkele ste dagblad, meldde deze week op grensoverschrijdingen vanuit Jor- gezag van 'kringen in Jeruzalem' danië in de afgelopen weken, uitge- dat de ontwikkelingen in het Mid- voerd door fanatieke moslims, aan- den-Oosten van de laatste maanden hangers van de beweging Islami-uiteindelijk zullen leiden tot de val tische Jihad. van het Hashemitische koningshuis Tussen het sluiten van overeen- in Jordanië, komsten met joodse fundamentalis- De teneur van de berichten in de ten en het profeteren van een Groot Israëlische pers was de laatste da- Israël door vond ook premier Sha- gen zodanig dat de directeur van de mir de tijd commentaar te geven op regeringspersdienst tenslotte met de ontwikkelingen in Israëls buur- nadruk moest verklaren dat de Is land. Jordanië, stelde hij vast, is in raèlische autoriteiten niet geloven de ban van "fanatieke nationalisti- dat het einde van koning Hussein Koning Hussein, kunstenaar in het politiek overleven. De tegenstand van Palestijnen t Tien dankzij de Golfcrisisterwijl het Westen zal hem niet gauw keihard laten vallen. de Jordaanse monarchie aan- gezi i islamieten is afgeno- staande i Het doemdenken over de positie van de koning en zijn westers gezin de regime steekt al 35 jaar onvermij delijk de kop op zodra zich in Jorda nië opvallende politieke ontwikke lingen voordoen. En met de huidige politieke stroomversnelling ont staat licht de indruk dat koning Hussein het hoofd niet boven water zal kunnen houden. In werkelijk heid slaagt hij er aardig in met zijn volk mee te zwemmen. Zijn positie op dit moment is zelfs sterker dan in de maanden voor het uitbreken van de Golfcrisis. Loyaal De Jordaanse monarchie steunt tra ditioneel op drie pilaren: het leger, de gevestigde burgerij en een aantal Westerse landen, met name de Ver enigde Staten en Groot-Brittannié. Er zijn geen tekenen dat het leger de koning minder trouw is dan vroe ger. De invloed van radicale islami- r blijdschap heerst over delijke ombuiging van de samenle- Hussein in de Golfcrisis, maar be- mocratische vrijheden grip voor zijn positie is er volop. Er laatste tijd. Tijdens de verkiezingen moet heel wat gebeuren wil het v vorig jaar november zijn nog altijd verboden. Het le verde de broeders 22 van de 80 par- aanzienlijk onaantrekkelij- lementszetels op. Dat ze er afgelopen zaterdag in zijn geslaagd hun leider tot voorzit ter te laten kiezen, laat zien dat ze voldoende pragmatisch zijn om co alities te vormen, niet alleen met on afhankelijke islamieten, maar ook Verontwaardiging De Golfcrisis heeft de koning in fei te extra vrienden opgeleverd. Tradi tioneel bevinden zijn verklaarde te genstanders zich onder de Palestij- met niet-fundamentalisten. nen en onder linkse en islamitische politieke groepen. Maar juist kringen is de waardering Tegenstand (je Belangrijker dan de verkiezing maanden alleen r Hussein de laatste Arabiyat is dan ook de r toegenomen, king van 42 parlementariërs, onder Het is waar dat dë gebeurtenissen de naam Parlementaire Eenheids n de Golf de Jordaniërs werkloos- Coalitie. Dat kan de druk op de re gering doen vergroten om aanhan- de Broederschap in het ka- De fundamenta- tische groepen onder het voetvolk richt de verontwaardiging daarover bmet op_te r Bonn Hans Hoogendijk Toen de Muur viel. dansten niet alleen honderdduizenden Oostduitsers op de resten, maar ook tientallen natuurliefhebbers. In het grensgebied hadden zich naar hun overtuiging tientallen jaren allerlei soorten flora en fauna in dodelijke rust kunnen ontwikkelen. Ze droomden van bijna uitgestorven rietpiepers, graszingersen hoe al die beestjes ook mogen heten. Het was een wreed ontwaken, want Honeckers elite probeerde n iet alleen de eigen bevolking, die genoeg had van de communistische heilstaat, om zeep te brengen, maar ook de natuur. Op veel plekken kieperden de grensbewakers zulke hoeveelheden pesticiden neer dat er helemaal niets meer kan groeien. Enkele stukken hebben zich wel tot- kleine paradijsjes kunnen ontwikkelen en daar wordt dan nu ook hevig om gestreden. De opening van de Muur zorgde voor nog meer verrassingen. Met de Oostduitsers kwamen bijvoorbeeld ook de herten en vossen naar het Westen. In onze straat in West- Berlijn, die vroeger dood liepopde Muur.sluipen nu 'savonds vossen rond. Best leuk. ware hel niet dat de meeste hondsdol zijn en dus een ernstige bedreiging vormen voorliet Westberlijnse hondebestand. De Berlijnse politie patrouilleert nu dan ook weer langs de vroegere grens. Niet om de Muur in de gaten te houden, maar om hondebezitters die hun beestje los laten lopen een bon te geven. Een tweede, en nog gevaarlijker, resultaat van de val van.de Muur zijn de herten. Bekend is dat als Honecker de jachthoorn hief. het goed raak was. Honderden herten, wilde zwijnen, fazanten en hazen r te- - - gen uc vciciuguc öldicn CU IbidCl. 00 r aal aan Hussein. De infiltranten die De Amerikanen zitten achter de stelling voor de post onderwijs, de afgelopen maanden de grens met VN-boycot van Irak, de Amerikaan- het verleden diende de Moslim Israël zijn overgestoken, waren bur gers of militairen zonder rang, en ei zijn geen aanwijzingen dat de infil traties de goedkeuring hadden vloot zorgt ervoor dat er geen Broederschap voor Hussein werk meer is in de haven van Akaba tegenwicht voor de door hem ge en de Israëliërs moedigen Amerika vreesde linkse politieke groepen. omdat ze de vernietiging Maar nu de broeders wat al te mach- officieren Integendeel, de legerlei- Irak op het 00g hebben Zo eenvoii- 'te dreigen te worden, maakt de ko- werden neergelegd op een manier d ie elke rechtgeaarde jager de haren ten berge zou doen rijzen. Voor het geval de communistische elite toch nog te veel missers zou produceren, werd ingevroren wild uit de vrieshuizen gehaald en desnoods naast de tegenvallende buit gelegd. Nu is het voorbij met de jachten vieren de reeën feest. Maar terwijl bij ons in Nederland het verkeersbord 'overstekend groot wild 'erbij na ga rant voor staat dat er de laatste jaren geen hert in de buurt isgeweest. ligt dat indeex- DDR wel even anders. Onlangs, in het hoge noorden op de verkiezingsporen van Helmut Kohl, telde ik binnen een afstand van 25 kilometer in een half uur 65 herten. Soms in groepjes van drie of vier, soms met een stuk of 15 bij elkaar. Waarschijnlijk gezellig keuvelend, staken ze de stille land wegen over. Waarbij ze zich niet realiseerden dat de kogels van de communisten plaats hadden gemaakt voor het vierwielige blik van hel kapitalisme. Overdag lukte het nog wel om ze te ontwijken, maar die avond op de terugweg van de Noordduitse triestheid naar de relat ieve civilisatie van Berlijn, was het voor mij bijna twee keer reebout in ruil voor de no-claim van 55 procent. Tussen hel stadjes waar Kohl op was getreden en de autosnelweg waren vier onvoorzichtige Oostduitsers in hun pas gekochte westauto's en evenveel argeloze herten onzacht met elkaar in aanraking gekomen. Een late wraak var ding heeft bekendgemaakt dat de dig ligt dat tegenwoordig, grens voortaan nog scherper zal worden bewaakt. Er is evenmin iets bekend van on rust onder de gevestigde burgerij. Eerder lijkt het erop dat deze, uit De Moslim Broederschap is geen fanatieke supporter van de monar chie, maar heeft in de afgelopen ja- duidelijk laten blijken dat ning zich sterk voor een Nationaal Handvest, dat nog voor het einde van bet jaar zal worden aangebo den. Het belangrijkste onderdeel daarvan is de toelating van politieke partijen. De verwachting is dat als angst voor radicalisme, zich hechter met koning Hussein kan leven. Het gevolg daarvan de broeders bij de i islami- eerstvolgende verkiezingen op ster- ;n gelei- kere tegenstand kunnen rekenen. Voorbereidingen gaan gewoon door DOORN (GPD-ANP) - Hoe wel de Hervormde Kerk op verzoek van onderwijsminis ter Ritzen opnieuw met de universiteiten gaat praten over aanpassing en verbete ring van de huidige theologi sche opleidingen aan de uni versiteiten in Leiden, Utrecht, Groningen en Am sterdam, wil de synode de voorbereidingen voor een ei gen hervormde universiteit voorlopig door laten gaan. Waarnemers menen dat de Her vormde Kerk de 'slag' om de theologische opleidingen met ge mak zal winnen. Maar voor de ze kerheid werd gisteren in Doorn toch maar besloten om de druk op de Zoetermeerse ketel nog wat op te voeren. Voor buitenstaan ders wordt het er ondertussen niet begrijpelijker op. Minister Ritzen liet onlangs we ten dat hij het hervormde plan voor een eigen universiteit, die op contract onderwijs zou 'kopen' van de openbare faculteiten, af wijst. Hij drong erop aan het afge broken overleg met de universi teiten te heropenen. Ritzen ziet twee mogelijkheden voor zich: óf de Hervormde Kerk en de univer siteiten komen tot een gezamen lijke oplossing, öf de hervormde universiteit moet het hele onder wijspakket zelf verzorgen. De hervormde synode moest gisteren moeite doen om een juichtoon te onderdrukken. De brief van Ritzen wijst er volgens de hervormden namelijk op dat hij de universiteiten met zachte dwang tot inschikkelijkheid je gens de hervormden zal bewegen. Daardoor krijgt de Hervormde Kerk wat ze steeds heeft gewild: predikantsopleidingen waarvan de 'kerkelijke poot' net zoveel rechten en financiële armslag krijgt als de staatsvakken. De Theologisch Weten schappelijk Onderwijs (TWO), het adviesorgaan van de synode in deze zaak, had de eisen nog eens netjes op twee A-viertjes op een rij gezet. De synode ging er unaniem mee akkoord. Synode-adviseur drs. Gijsbers van de Diakonale Raad waar schuwde de synode niet te gretig op de brief van Ritzen in te gaan. De onderhandelingen zullen hard zijn, volgens Gijsbers, zelf voor malig topambtenaar en dus door de Haagse wol geverfd. Het enige 'pijnpunt' in de on derhandelingen tussen de drie partijen (kerk, ministèren univer siteiten) waarover de kerk weinig te zeggen zal krijgen, is het aantal faculteiten dat Ritzen in stand zal willen houden. De hervormden hopen formeel nog wel op vier, maar in een van de brieven aan de minister was onlangs al per onge luk uitgegaan van slechts drie (Utrecht, Leiden, Groningen) uit- TWO-secretairs dr. A. C. de Roon maakte duidelijk dat die formulering niet zorgvuldig was. De Hervormde Kerk heeft nooit het voortouw willen nemen bij de overigens noodzakelijke concen tratie van het aantal theologische faculteiten. Terloops meldde hij van Ka merleden te hebben gehoord dat het RK Kerkgenootschap de toe zegging om het aantal theologi sche opleidingen van vijf naar drie in te krimpen, zal intrekken als de Hervormde Kerk haar 4 op leidingen mag behouden. Ds. W. Beekman (Koudum) vroeg (en kreeg) van het synode- bestuur nog eens de garantie dat de Hervormde Kerk bij eventueel mislukken van het gesprek met de universiteiten niet zal aankoer sen op een 'hervormd Kampen'. Daarmee wilde hij duidelijk ma ken dat de hervormden hun pre dikanten moeten blijven betrek ken van 'algemene' universiteiten en zich niet terugtrekken in een eigen wetenschappelijk bolwerk. Ook brochure over dienst der genezing LUNTEREN (ANP) - De gere formeerde synode heeft met eni ge huiver besloten tot nadere be zinning op het fenomeen exorcis me (duiveluitdrijving). "We zitten niet meer in de-middeleeuwen, dat duivels erbij moeten worden gehaald. Wat halen we naar bo ven, als weldenkende mensen zeggen dat geesten weer moeten worden uitgedreven?" De deputaten (deskundigen) voor het contact met de Charis matische Werkgemeenschap Ne derland hadden op een gespreks- notitie over dit onderwerp aange drongen. De synodale commissie, die het rapport vooraf van com mentaar had voorzien, vond een studie echter niet nodig. Deputaat dr. J.A. Montsma hield de synode voor, dat exorcis me geen vreemd verschijnsel is in de moderne Nederlandse samen leving. "Er is zoiets als een nieu we omgang met de werkelijkheid, waarin mensen zeggen ontmoe tingen te hebben met engelen en demonen", aldus Montsma. De deputaten haalden in hun rapport een krantebericht aan, als zou het aantal Duitsers dat door de duivel bezeten is, toenemen. "Een kom- kommerbericht", meende ds. C. G. Waringa (Leeuwarden). De synode besloot verder een brochure over de dienst der gene zing naar de plaatselijke kerken te sturen. In zo'n dienst wordt voorbede gedaan voor zieken en is er ruimte voor handoplegging en eventueel ziekenzalving. De synode had in maart nog met klei ne meerderheid uitgesproken, dat aparte diensten der genezing niet thuishoren in de kerkelijke gemeente. Zij voelde niet voor het toesturen van een brochure aan de plaatselijke kerken, mede om dat niet duidelijk was welke sta tus zo'n document zou hebben. De synode stemde met de brochure in, nu de deputaten heb ben toegezegd daarin ook theolo gische kwesties als Gods almacht en de betekenis van wonderen in hun brochure te verwerken. Maar Waringa was niet de enige die ook huiver liet blijken tegenover de diensten der genezing. DOORN (GPD) De synode van de Hervormde Kerk heeft gister avond een artikel uit haar kerkor de geschrapt dat voor vrouwelij ke predikanten als discrimine rend werd ervaren. Dit artikel re gelde dat orthodoxe gemeenten op vrij simpele wijze hun kansel taboe konden verklaren voor vrouwelijke dominees. De synode vindt wel dat ge meenten (bij voorbeeld uit de Ge reformeerde Bond) het recht heb ben om principiële bezwaren te koesteren tegen vrouwelijke ambtsdragers, maar dat dat niet zwart op wit in de kerkorde hoeft. De synode gaat er vanuit dat de bevoegde organen rekening hou den met de 'ligging' van een ge meente, wanneer bij voorbeeld bij een predikantsvacature een vervanger wordt aangewezen. Komt het toch tot verschil van mening, dan moet het bestuur van de classis een besluit nemen, waartegen dan weer beroep mo gelijk is. Concessies. De voorzitter van de gereformeerde synode, ds. E. Overeem, heeft beklemtoond, dat de gereformeerden tot organisa torische concessies bereid moe ten zijn om het Samen-op-Weg- proces tot een succes te maken. Overeem, die de synode voor het laatst toesprak, pleitte voor instelling van een permanente sy node. Nu wordt er elke twee jaar een n iep we synode geïnstalleerd. Hoe kunnen gereformeerde syno deleden het proces van groeiend vertrouwen in hun hervormde collega's doormaken, als ze na fei telijk anderhalfjaar het veld moe ten ruimen, vroeg hij zich af. Overeem sloot vandaag de sy node van Emmen af. Formeel blijft hij voorzitter totdat in mei 1991 in Mijdrecht de volgende sy node wordt geopend, die op nieuw anderhalf jaar blijft be staan. Samen op Weg is een kwestie van vertrouwen winnen, aldus Overeem. Hij herinnerde aan de problemen in het proces, maar er werd toch telkens in goede sa menwerking met de Hervormde Kerk een oplossing gevonden. Pastor De Zilk. Vlootaalmoeze- nier Hein Buskermolen (54) wordt zondag door deken J. G. J. Straafhof in De Zilk geïnstalleerd als pastoor van de H. Hartparo chie. De eucharistieviering be gint om half elf. 's Middags is er van drie tot vijf een receptie in 'De Duinpan' in De Zilk. Beroepingswerk Moordrecht (Bethel): bedankt voor Zoetermeer B. Oosterom Kampen. Gereformeerde Kerken: aangeno men naar Westzaan (herv.-geref.) drs. Tj. Tjepkema kand. Kampen. Christelijke Geref. Kerken: beroe pen te Leerdam P.D.J. Buijs Zwaag- westeinde. Gereformeerde Gemeenten: beroe pen te Apeldoorn G.J. van Aalst Bent huizen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2