'Ik zing liever dan dat ik praat Italianen bekijken weer massaal hun eigen Mafia Jules de Corte weer in beeld HERDENKING BU KENNEDY'S Benny Neijman brengt op nieuwe CD vernieuwd repertoire PAGINA 26 wmm i t'g--] i Mimmm VRIJDAG 23 NOVEMBER 199$ hoord. doet hij nu weer van zich spreken. De Brabantse componist/tekstschrijver en zanger heeft voor het eerst in veertien jaar een elpee/cd uitgebracht. 'Ingelijst', zo heet dit werkstuk. Het eer ste exemplaar van 'Ingelijst' wordt op 27 november uitge reikt aan Pierre Jansen. Een aantal liedjes van de el pee/cd is morgen al te horen in het VARA-radioprogram- ma 'Wie in 't Nederlands wil vijf twe Come-back Gloria Estefan HILVERSUM - Superster Gloria ('Miami Sound Machi nej Estefan is weer helemaal hersteld van het auto-ongeluk dat haar onlangs maanden lang aan bed kluisterde. En de zangeres is inmiddels al weer druk .aan de slag. Ze heeft een nieuwe elpee opgenomen, die de tweede helft van januari wereldwijd zal verschijnen. De eerste single ervan wordt ROME (GPD) - Commissaris Cat- tani. de even sympathieke als on verzettelijke strijder tegen de Si- ciliaanse Mafia, is niet meer. maar het Italiaanse tv-publiek heeft al weer met volle teugen kunnen genieten van zijn opvol ger. commissaris Davide Licata. De vijfde uitgave van de niet al leen in Italië zeer succesvolle tv- film „La Piovra". was onlangs te zien op het Italiaanse scherm. De polemieken die de film ver oorzaakte zijn echter nog steeds gaande. „Goed of slecht, een gero mantiseerde tv-film over Italië's grootste onuitroeibare kwaad, de Mafia?" Meer dan 14 miljoen Italianen hebben met het zweet in de han den de laatste aflevering van „La Piovra" bekeken. Terwijl de gemiddelde Italiaan niet meer warm of koud wordt van de da gelijks door het journaal uitge zonden beelden van moordpar tijen in Zuid-Italiëleeft het tv- publiek intens mee met de strijd van commissaris Licata en rech ter Silvia Conti. Van onbekend actrice in één klap nationale bekendheid worden. Dat overkomt momenteel Wilke Durand, die sinds kort in de 'tv-best- seller' Medisch Centrum West de rol van verpleegkundige Tessa speelt. Overigens komen de minder fraaie kanten van Tessa in de af levering van vanavond aan bod. Voor meer informatie over de spraakmakende serie zie ook 'tv toegelicht'. Er wordt al heftig gespeculeerd over hoe de zesde versie er uit zal zien. Maar of die er zal komen, is onzeker geworden door felle pro testen van sommige politici. Veroordeeld De „Democrazia Chistiaua.", de Italiaanse christendemocrati- sch'e partij, wier leden in Zuid- Italië maar al te vaak betrokken zijn bij mafiose praktijken, heeft het meeste moeite met de serie. „'La Piovra' geeft een volledig gecriminaliseerd beeld van het Zuiden: het lijkt alsof Zuid-I talië het Imperium van het Kwaad is en veroordeeld tot een morele en sociale verloedering zonder hoop'. „'La Piovra' verbreidt hel idee dat de Mafia een onoverwinne lijk macht vormt waartegen de staat niets heeft in te brengen. De serie ontwapent elk moreel en burgelijk verzet." Zo bekritiseer de de staatssecretaris van Poste rijen. de christendemocraat Raf- faele Russo. de tv-serie. Hij wil dat RAI Uno, de natio nale Italiaanse televisieomroep van christendemocratische sig natuur, zich bezint eer deze over gaat tot de produktie van een nieuw vervolg. Gesmuld En de rechters, misschien de meest geterroriseerde overheids dienaren in Zuid-Italië. wat vin den zij van 'La Piovra'? Italië's bekendste anti-maf ia-rechter. Giovanni Falcone, zegt van de se rie „te hebben gesmuld". Volgens hem beval de laatste 'Piovra' juist heel veel elementen die over eenkomen met de realiteit. En de realiteit in Zuid-Italië. aldus de rechter, wint het dikwijls van de fantasie. ARLINGTON Als Robert Kennedy nog had geleefd, was hij deze week 65 jaar geworden. Om die reden bezochten de familieleden van de in 1968 vermoorde presidentskandidaat deze week zijn graf. Tweede van links Roberts weduwe Ethel en haar kinderen Rori (links), Chris (derde van links) en Courtney. <foto Ap> BUSSUM ..Bouzoukie-muziekzulje tevergeefs vinden op mijn nieuwe CD. Nee, ik meen 't echt. Al jaren krijg ik het verwijt, dat mijn voorkeur voor Griekse muziek zo nadruk kelijk doorklinkt in de liedjes, die ik zing. Mijn nieuwe re pertoire is herkenbaar, maar duidelijk anders". bekent hij achteraf. Toch geeft Benny openhartig ope ning van zaken. Het werd vol gens hem hoog tijd dat zijn re pertoire gerestyled werd. „Elke nieuwe plaat moet beter zijn dan de vorige. Dat doel stel ik mezelf steeds weer. Een loffelijk streven, maar in de praktijk betekent elke verandering nog geen verbetering. Dit keer heb ik een aantal producers uitgeno digd mee te werken aan mijn nieuwe CD. Gerard Stellaard stuurde mij vanuit Londen twee originele nummers toe. Die klonken meteen al zó fan tastisch, dat ik me geen mo ment hebt bedacht en hem heb gevraagd of hij niet meer stukken voor mij wilde com poneren. Dat is de basis van onze intensieve king geweest". Benny Neijman wijst als ver antwoordelijke man voor de nieuwe aanpak Gerard Stel laard aan. Deze in Londen wo nende en werkende, Neder landse platenproducer zorgde voor de muzikale metamorfo- Inmiddels zijn van de in Maastricht geboren zanger (1951) bij zijn huidige platen maatschappij CNR een half miljoen platen en CD's ver kocht. Een indrukwekkend aantal. Dat vond de maat schappij ook. Daarom kreeg Benny Neijman onlangs een speciaal voor hem ontworpen beeldje, dat een notebalk symboliseert met daarin'op genomen echte briljanten. „Ik kijk er glunderend naar, want het is een pracht-cadeau'r, rea geert de zanger van het Neder landstalige lied. De titel van zijn nieuwe CD luidt „Grenzeloos". In een ho tel in Bussum is de blonde zanger neergestreken om de pers te woord te staan. „Ik zing liever dan dat ik praat". Arrangementen Gerard Stellaard nam ook de taak op zich alle arrangemen ten te maken voor de CD „Grenzeloos" en de produktie te verzorgen. Dat geeft de nummers, die voor dit projekt zijn uitgekozen, een totaal an dere klank. „Je moet met de tijd mee gaan", beseft Benny Neijman terdege, „hoewel ik zes jaar met de Hilversumse producer Will Hoebee prettig heb sa mengewerkt, komt er ooit een moment dat je elkaar onvol doende prikkelt en inspireert. Van huis uit ben ik trouw en verbreek niet zo snel een ja renlange vruchtbare samen werking. Will en ik zijn als vrienden uit elkaar Hij had begrip voor mijn v Nico Haak... met een andere producer/ar rangeur in zee te gaan". Hij heeft alle teksten zelf ge schreven. „Ik luister einde loos naar de muziek die me door anderen wordt toege stuurd en laat de ziel van die muziek op me inwerken. Het lijkt wel alsof ik over een spe ciale antenne beschik, die de sfeer oppikt, waarna ik er tek sten bij schrijf'. Tournee Voor het zesde Benny Neijman een tournee door Nederland. "Het geeft me een grote voldoening om voor geïnteresseerd publiek op te treden. De mensen zijn speciaal voor jou gekomen. Bij schnabbels op perso neelsfeesten ligt dat heel an ders. Daar vorm ik maar een onderdeel van het feestpro gramma. Vaak treed ik tijdens het diner op tussen twee gan gen door. Dat vereist een an dere instelling. Ik vind het el ke keer weer spannend om er voor te zorgen, dat aanvanke lijk weinig geïnteresseerde toehoorders uiteindelijk door de knieën gaan en een fantas tisch half uur met je beleven. Dan stap ik monter en vol daan de auto in". Hoogspanning De nog ongeveer 25 optredens die zijn geboekt in de al lopen de theatertournee beginnen pas in januari. Neijman is blij dat hem even een adempauze wordt gegund: "Je staat in dit vak toch vaak onder hoog spanning. Ontspanning, jezelf even ontzien, is hard nodig. Ik ben erg aangeslagen door de plotselinge dood van Nico Haak. Hij was behalve een fantastische collega een vriend, met wie je kon lachen en huilen. Meestal was het huilen van het lachen. Hij is uit het leven weggerukt. Vre selijk, een tragedie". m - Woll^er s Jan Wolkers werd onlangs vijf enzestig. Het kost enige moeite om je Wolkers, die vitale jonge hond, als een AOW'er voor te stellen. Kort geleden was hij weer even in het nieuws, toen een clubje hooggeleerde keur meesters hem geen plaatsje gun de op hun verplichte literatuur lijst. Daarbij maakte hij aller minst een bejaarde indruk: op de van hem bekende wijze strooide hij een handvol beel dende beledigingen over de hoofden van de onvriendelijke professoren uit. In het schelden heeft Wolkers in de loop der jaren een geheel eigen plechtstatige rococostijl ontwikkeld, zoals moge blijken uit het volgende brieffragment: "Het is niet de gewoonte des arends zich met het ranzig ran cuneus gekakel der hoenders be zig te houden als hij in een machtige glijvlucht het lucht ruim doorklieft en vanuit de walm van kippevoer en mest door het bijziend pluimvee wordt nagestaard. Maar als een door de machtige ruis der wie ken van de leg geraakt ziekelijk kapoentje zich verstout om zich op het ballonnetje der valse be weringen en onvolledige citaten hemelwaarts te verheffen, is die koning van de stratosfeer het aan de zwaan en de zwaluw verplicht dit met kussenvulling bedekt week diepvriesvlees met een houw van zijn geduchte snavel naar de legbatterij te doen terugtuimelen" Hoe kan een kapoentje (gecas treerd haantje) van de leg zijn ge raakt, vraag je je onwillekeu rig af? Maar deze aanval was gericht op Maarten 't Hart. een volgens Wolkers onnatuurlijk sport heerschap, waartegen met kracht moest worden opgetre den. Eerder had 't Hart Wolkers een talentloze bruut genoemd. Maar hoezeer beide heren el kaar ook verketterden, het is duidelijk dat zij ook veel ge meen hebben: alletwee stammen ze uit het Zuidhollandse gere formeerde milieu van de kleine luyden. Maarten 't Hart werd, toen hij in het begin van de ja ren zeventig debuteerde, door een criticus zelfs een "Wolkers in colbert" genoemd - hij schreef, minder schokkend en minder verbeten over het met schuld en boete beladen erf van Calvijn dan de koning van de strato sfeer. Wolkers heeft zijn leven lang problemen gehad met de critici. De meesten vonden hem een vie zerd, die alleen maar belang stelde in "van dattum". De laatste tien jaar verwijten ze Wolkers dat hij een karikatuur van zichzelf is geworden en dat er van de eertijds krachtige bouillon slechts een flauw, wa terig soepje is overgebleven. Wolkers liet weten dat hij een "zakbreuk" kreeg van al die "met Berliner leverworstvel be spannen gezichten" van de he ren critici en beloofde hun al vast dat ze in zijn volgende "geile" boek hun stijve jonge heer als bladwijzer konden ge bruiken. In zijn eigen weekblad De Groene Amsterdammer beweer de hoofdredacteur Martin van Amerongen onlangs dat Wol kers de "gezonde sex" in de Ne derlandse literatuur vertegen woordigt. Maar weet de groot ste praatjesmaker van Neder land, zoals Van Amerongen wel genoemd wordt, dan niet dat de hang naar "van dattum" in Wolkers' werk ook leidt tot aan randingen, incest, seks met een kip en zelfs necrofilie? Wat in het latere werk van Wolkers een moeilijk en hache lijk probleem vormt, dat is de relatie tussen seks enerzijds en ouder-worden en ziekte ander zijds. Wolkers was altijd de kampioen van de ongebonden levenslust, die zich vooral uitte in een gretige seksualiteit. Maar als zijn hoofdpersonen de vijftig gepasseerd zijn en een hartkwaal krijgen, of zelfs ster vende zijn, dan wil de schrijver ons wijsmaken dat ze nog van top tot teen door seks bezeten zijn. Zo zou het grootste probleem van de haast dode Sjoerd, uit de roman 'De onverbiddelijke tijd', zijn dat hij geen orgasme meer kan krijgen. En de man met het zwakke hart, uit 'Gif sla', raakt ook alle houvast kwijt, nu hij van de dokter zijn natuurlijke driften een beetje in toom moet houden. Maar de man is nu eenmaal gulzig van aard, en geprogrammeerd op seks, en het kqmt dan ook niet als een verrassing dat hij al wippend naar generzijds ver huist. Wolkers weet niet wat hij met een levensfase moet begin nen, waarin de wellust op zijn retour is, en daarom maken zijn laatste boeken zo'n ongeloof waardige indruk. DE MOET NATUURLIOK ALTIOD VERHINDEREN DAT ZO'N DESPOTISCHE ALLEENHEERSER ZO DE KANS KRIOOT PUNTDES TE £N VANAVOND (SA JB TAARTBAKKEN VOOR JA'N DOCHTER. BNHAAR KATJE.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 26