'Taalkennis laat te wensen over' Publiek weekmarkt Leiderdorp oordeelt over verplaatsing Haghefilm Leiderdorp koopt filmlaboratorium Kunstenaar wint Oegstgeest voor acht meter hoog spel met wolken PAGINA 16 REGIO LEIDEN VRIJDAG 23 NOVEMBER 1990 Gemeente laat enquête houden LEIDERDORP - De gemeente Leiderdorp heeft gisteren een enquête gehouden onder 600 bezoekers van de weekmarkt in het oude dorp. Centraal stond de vraag of mensen de markt blijven bezoeken wanneer die wordt verplaatst naar de Laan van Ouderzorg, vlakbij winkel centrum Santhorst. Een meerderheid van de markt kooplieden zou een dergelijke ver plaatsing toejuichen, maar onder de winkeliers in het oude dorp bestaat grote weerzin tegen een verplaat sing. Van de. politieke partijen wil alleen het CDA de markt in het oude dorp houden, de rest lijkt geen moeite te hebben met een verplaat sing. Volgens burgemeester en wet houders kan de markt alleen al uit het oogpunt van brandveiligheid niet in de huidige vorm blijven be staan. Bovendien vindt het college dat de markt een centralere plaats verdient, nu de Leiderdorpse kern zich steeds meer heeft verplaatst in de richting van Santhorst en Win kelhof. De enquêteurs, 30 meao-leerlin- gen van het Holtlant-college, verza melden gisteren 600 reacties en turf den het aantal bezoekers. De gege vens worden onder toezicht van do centen verwerkt in een stuk dat co ördinator J.B. Goossens over drie weken wil aanbieden aan mevrouw C.A. Huigen, wethouder van finan- Wachtlijst "De enquête verschaft inzicht, geeft informatie en draagt bij tot een goe de beslissing", zei marktmeester W. de Bruijn gisteren. "Er is helemaal geen enquête nodig", zei daarente gen C. Bos, houder van het post agentschap in de Hoofdstraat en voorzitter van de Stichting Festivi teiten Leiderdorp. "De markt hoort hier thuis, er worden goede omzet ten gehaald en er is een wachtlijst van marktkooplieden". Om de si tuatie te verbeteren kan volgens hem een 'mooie markt op één lijn' worden gevormd tussen Berkenka de en Hoogmadeseweg. De gemeente bevestigt dat er een wachtlijst is van marktkooplieden, maar het zou hierbij gaan om bran ches die al vertegenwoordigd zijn. Ontslagen bij RCM en zusterbedrijf NLF LEIDERDORP (GPD) - Hag hefilm in Leiderdorp koopt het in surséance verkerende filmla boratorium RCM in Hilversum voor 2,5 miljoen gulden. Door de overname komen 25 werkne mers van RCM en het zusterbe drijf NLF in Loenen op straat te staan. RCM, waar negen ontsla gen vallen, blijft onder leiding van Haghefilm zelfstandig draaien en houdt dezelfde klan ten. Bij het Loenense bedrijf NLF worden 16 van de 19 werk nemers ontslagen. rust in de markt zal onstaan'. "In deze branche komen regelma tig dubieuze debiteurs voor. Nu RCM en Haghefilm onder één para- I plu zitten, kunnen we voorkomen I dat we tegen elkaar worden uitge- speeld. Met de vorige eigenaar van RCM was overlég hierover niet mo gelijk. De vrees dat wij nu de markt gaan dicteren met prijsverhogingen is echter niet terecht". De nieuwe combinatie beheerst straks tweederde van de markt. De enige concurrent is nog Cineco in Amsterdam. "Met dat bedrijf heb- ben we op dit vlak echter al jaren- lang goed overleg", zegt Kerkhof. Winkelend publiek werd gisteren ondervraagd over de toekomst van de Leiderdorps dorp. "En je kunt geen plaats geven aan 20 viskramen", legt een ambtenaar van de afdeling bestuurlijke en juri dische zaken uit. De markt telt mo menteel 50 kramen, 20 minder dan een aantal jaren geleden. Volgens marktkoopman C. Ver- plancke, voorzitter van de Centrale Vereniging van Ambulante Handel afdeling Leiden, lopen de omzetten terug, is er een groot verloop en een gebrek aan nieuwe branches. "Ik zou zo tien branches kunnen noe men die nu aan Leiderdorp voorbij gaan", zegt hij. Een verplaatsing naaf Santhorst zou voor extra bran ches zorgen en ook goed zijn voor de winkeliers in het 'nieuwe' dorp. In december bespreken de Lei derdorpse politici de marktproble- matiek in de gemeenteraadsverga dering. Tevens hebben ze het dan over de verhoging van de marktgel- den, een maatregel waar Verplanc- ke niets voor voelt ("zeker niet nu we met dit marktje op de wip zit ten"). Vorig maand is RCM, samen met het zusterbedrijf NLF in Loenen, bijna veertien dagen bezet gehou den door het personeel. De twee be drijven verkeerden in financiële moeilijkheden en het personeel vreesde dat de bank de inboedel zou komen weghalen. Dan zouden de bedrijven zeker failliet zijn gegaan. RCM lijkt nu gered, maar voor het NLF ziet R. Kerkhof, directeur van Haghefilm, weinig toekomstmoge lijkheden. Midden volgende week wordt hier over meer bekend. Kerk hof koopt RCM omdat hij het als een aanvulling ziet op Haghefilm. Dit bedrijf haalt zijn verdiensten vooral uit het conserveren van films voor het Filmmuseum en de archie ven van het Polygoon-journaal. Een andere overweging is dat er 'meer Veel schade bij inbraken Warmond WARMOND - In een school aan de Warmondse Laan van Oostergeest en een woning aan de plaatselijke Herengracht is de afgelopen nacht ingebroken. Geld en pasjes werden meegenomen. Volgens de politie hebben de in brekers aardig wat schade aange richt. Ramen zijn kapotgegooid en in de school zijn stoelen door een ruit naar buiten gegooid. In een ga rage en in een pastorie aan de He renweg lukte het inbrekers van nacht niet binnen te dringen. Oud-minister Ruding op voorlichtingsavond Rijnlands Lyceum Wassenaar WASSENAAR - Om succes te hebben dient men vreemde ta len goed onder de knie te heb ben. Dit hield de ex-minister van financiën, H.O.C.R. Ru- ding, scholieren gisteravond voor tijdens een voorlichtings avond in het Wassenaarse Rijn lands Lyceum. Het taalonderwijs, zo viel uit zijn woorden op te maken, zit te veel in het verdomhoekje. Daardoor ont breekt volgens Ruding de noodza kelijke ondergrond om met name in het buitenland succes te hebben: "De overheid heeft de fout gemaakt dat jullie niet in alle vakken examen hoeven te doen. Dat is een blunder waar ik het niet mee eens kan zijn". "Het Engels gaat nog wel maar Duits en Frans zijn een puinhoop", vindt Ruding. De voormalige be windsman drukte de leerlingen op het hart daar veel aandacht aan te besteden want "een Nederlander die in Duitsland zaken moet doen en geen Duits spreekt staat letter lijk met een mond vol tanden". Ruding was een van de ouders die door schooldecaan J.F. Mewisse waren uitgenodigd om iets over hun beroep te vertellen. "Het zijn men sen die aan de top staan van een be drijf of die een sector aardig kunnen overzien omdat ze een leidingge vende functie hebben", aldus Me wisse, die tien jaar geleden het inia- tief nam tot deze ber.oepenvoorlich- ting. Om een zo volledig mogelijk beeld te hebben, zijn er ouders gere- cruteerd uit verschillende lagen van de beroepsbevolking. Met dien ver stande dat het hier, vanzelfspre kend, de hoger opgeleide mensen betreft. Ruding, wiens 16-jarige zoon aan het Rijnlands Lyceum stu deert, was uitgenodigd om iets over het bankwezen te vertellen. Vaderlijk De voorzitter van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW) heeft voor en na zijn minis terschap namelijk jarenlang top functies bekleed bij banken. Toch beperkte de oud-minister de inhou delijke informatie over het reilen en OEGSTGEEST - "In mijn werken zit geen negativisme. Het water dat langs mijn beeld stroomt moet je kunnen drinken. Dat kan niet, maar het gaat om de gedachte". Met deze woorden presenteerde kunstenaar P. Siegers gistermiddag zijn beeld voor de vijver bij de Clare Lennart- hof in de Oegstgeester nieuwbouw wijk Haaswijk. Het ontwerp werd gemaakt in op dracht van de gemeente Oegstgeest en stond 's middags centraal in de gymzaal van de openbare basis school De Springplank. Aan de hand van een maquette legde de kunstenaar aan kinderen, docenten en buurtbewoners uit wat hij met het beeld wil uitdrukken, 's Avonds toonde hij in het gemeentehuis zijn schepping aan de raadscommissie algemene en bestuurlijke aangele genheden. Segers wil in de vijver voor De Springplank enkele circa acht me ter hoge vlakken plaatsen van wit gespoten plaatstaal. Deze vlakken staan op een stenen sokkel die ge laagd oprijst uit het water. In de zo mermaanden wordt water opge pompt dat over het voetstuk naar het water van de vijver stroomt en daarin verder kabbelt. Het idee dat i het beeld uit het water oprijst wordt zo versterkt. Vlucht Een naam wil Segers zijn creatie niet geven. "Misschien is 'De vlucht' een aardig idee", zei hij gis teren tegen de buurtbewoners. "De zon weerspiegelt in het beeld, zodat steeds andere vlakken worden be nadrukt. In de loop van de dag wor den steeds andere schaduwzijden benadrukt: net op het moment dat het beeld massief dreigt te worden klapt het door een andere lichtinval als het ware weer open". Van de achterzijde lijkt het beeld een vlinder en van de andere kant een vogel. "Dat zagen kinderen er tenminste in", constateerde Segers, "en die vonden het mooi. Kinderen zijn niet cynisch zoals veel ouderen, zij zien heel duidelijk de vrolijkheid van de overgang van schaduw naar licht, het spel van wind en wolken. Het beeld moet iets positiefs uit drukken, het gaat om de bewe ging". "Aha, daar hebben we weer een doorgaande beweging", grapte een van de leden van de Oegstgeester adviescommissie voor de beelden de kunst. 'Doorgaande beweging' is de naam van een beeld dat elders in Oegstgeest is geplaatst en voor gro te verdeeldheid zorgde in de ge meente. Een lot dat het beeld van Siegers niet lijkt beschoren, want niemand liet gistermiddag een wan klank horen. Ook de leden van de commissie algemene en bestuurlijke aangele genheden waren bij de presentatie 's avonds unaniem enthousiast. WD-er A.C.H. Kuntze noemde het beeld 'erg mooi' en D66-er M.J. Poelmans was 'zeer tevreden' met wat hij - met alweer een knipoog naar dat andere kunstwerk - 'een staande beweging' noemde. Groen- Links vertegenwoordiger A.M.J. van Eisen werd 'echt heel erg en thousiast'. CDA-commissielid P. Mandema zei het beeld 'aantrekkelijk voor jong en oud' te vinden. "Er zit iets speels in vöor de kinderen, maar er gaat ook rust van uit". De suggestie om in de buurt van het beeld bank jes te plaatsen voor oudere buurtbe woners verleidde directeur openba re werken J. Hermes tot de consta tering dat Siegers die bankjes dan ook maar moet ontwerpen. "Straks gaat een stel techneuten uit deze gemeente hardhouten ban ken ontwerpen, die niet in de omge ving passen", vreesde de ambte naar. "Een eenvoudige horizontale lijn om op te zitten is voldoende", reageerde de kunstenaar. "Boven dien worden speciale banken veel te duur". Alleen het beeld gaat al 140.000 gulden kosten, wist burgemeester Sj. H. Scheenstra de commissiele den te vertellen. Het geld moet uit het exploitatie-overschot van de wijk worden gehaald, maar het is nog onduidelijk hoe dat precies dient te gebeuren. De burgemeester wilde wel verklappen dat hij na een paar telefoontjes 'goede hoop heeft'. De gemeenteraad van Oegstgeest beslist in de vergadering van 13 de cember of het beeld er komt. Het zou dan in mei volgend jaar kunnen worden geplaatst. KOSTUUMS - Bij een inbraak in een kelderbox in de Leiderdorpse Koekoekstraat zijn een diaprojector en twee zomerkostuums verdwe nen. De inbraak werd gisteren ont dekt, maar kan eerder deze week zijn gepleegd. De politie denkt dat de inbrekers de box zijn binnenge komen door op de berging te klim men. Oud-minister H.O.C.R. Ruding op de school van zijn zoon, het Rijnlands Lyceum in Wassenaar: "Het zijn niet altijd de meest intelligente mensen die het verst komen". (foto Jan Holvast) zeilen bij de banken tot het mini mum. Hij vertelde voornamelijk iets over zijn loopbaan en gaf en passant wat 'vaderlijke' adviezen aan de leerlingen mee. Studeren vond hij 'okay' maar het moest wel op de praktijk gericht zijn. "De wereld verandert nu éénmaal snel en in de praktijk gaat de oplei ding door", zo stelde hij. "Daarom is de kennis van buitenlandse talen ook zo belangrijk". Voor ambtenaren heeft Ruding nog steeds een zwak. De verhalen over slapende overheidsdienaren wilde hij graag ontzenuwen: "Die grapjes zijn niet juist. Het werk van de ministers wordt veelal door amb tenaren voorbereid". Hoewel de be loning bij de overheid 'wel wat te wensen over laat', vond Ruding het werken bij een ministerie een goede springplank naar het bedrijfsleven. "Je leert er een heleboel en dat is ook wat waard". "Vooral de ervaring die je in het buitenland kunt opdoen is onbe taalbaar", merkte Ruding op. "Als je die kans krijgt, moet je haar grij pen. Dat moet je voortdurend in je houden". Vérder dienen de scholieren in de gaten te houden dat een afgeronde studie niet voldoende is. Discipline is minstens zo belangrijk. "Je be reikt namelijk niets als je de hele dag in je nest ligt", zei Ruding. "In telligentie is reuze prettig, maar het zijn niet altijd de meest intelligente mensen die het verst komen". ZOETERWOUDE - De familie K.V.H. Peters heeft gisteravond tij dens de jaarlijkse tuinkeuring de eerste prijs gewonnen in de catego rie grote tuinen in Zoeterwoude- Dorp (zie foto). De jury sprak vooral lovend over de tuinen in de Richellestraat. De drie prijzen in de categorie kleine tuinen gingen naar bewoners van dit kleine straatje. Desondanks vond de commissie dat er in het dorp soms sprake is van slecht onder houd. In Zoeterwoude-Rijndijk zou het onderhoud beter zijn. Burgemeester A.J.M. Houdijk prees de tuincommissie voor de keu ringen in alle seizoenen. Houdijk noemde een prachtige tuin een we zenlijk onderdeel van een groene ge meente. Wel hoopte hij op wat meer waardering voor een tuin waarin onkruid zich van de mooiste zijde laat zien. (foto Jan Holvast) Hondepoep verdeelt politiek Oegstgeest OEGSTGEEST - Over het bestrij den van het hondepoepprobleem werd de Oegstgeester raadscom missie voor algemene en bestuurlij ke aangelegenheden het gister avond niet eens. B en W willen naast de openbare weg plaatsen aanwij zen waar honden hun behoefte niét mogen doen, maar de aanwezige commissieleden A.C.H. Kuntze (WD), M.J. Poelmans (D66) en A.M.J. van Eisen (Groen Links) vin- I den dat te omslachtig. Volgens de politici is het veel makkelijker om uit te gaan van de regel dat honden nergens hun be hoefte mogen doen en alleen aan te geven waar dat wél mag. Burge meester Sj. H. Scheenstra vroeg zich af waar hondebezitters dan te recht moeten met hun viervoeter, omdat er maar weinig hondentoilet ten zijn in de gemeente. Volgens de commissieleden is dat geen probleem als alle hondebezit- j ters de uitwerpselen van hun dier direct verwijderen met behulp van een speciaal schepje en zakje, het geen B en W ook al voorstelden. Scheenstra beloofde de zaak nog eens te bekijken en voor de raads vergadering van volgende maand met een duidelijk voorstel te ko- INBRAKEN - In twee woningen in de gemeente Oegstgeest is gister avond ingebroken, terwijl in een woning aan de Rijnsburgerweg een alarm de inbrekers verjaagde. Steeds werd de keukendeur open gebroken. Er lijkt niets weggeno- VRIJÖAG 23 NOVEMBER Alphen koopavondconcert met Henk Gijzen (orgel) en Dingeman Cou- mou (gitaar en luit), van 20.15 tot ca. aanvang 20.00 uur in S.g. Rijn mond, J. van Brakelstraat. uitvoering van de operette: 'Les Cloches de Corneville'. door Ope rette Gezelschap Mozaik uit Noord- lezing in de serie 'Opwekking': Het werk van Gods getuige, door D. Steenhuis. 20.00 uur in de Streek school, Lammenschanspark. uur in het LAK-Theater. Cleve- diverse afstanden, start vanaf 9.00 ringaplaats. uur bij de St. Jozefzaal. Para- m dijslaan. Leiderdorp optreden van pianist Laurens prijsklaverjassen in de kantine van Rooyen met zijn groep, aan Cloches de Corneville', door Ope rette Gezelschap Mozaik uit Noord- wijk, aanvang 20.00 uur in Tripodia. uitvoering van 'Ein Waltzer- Leiderdorp optreden van het nevenorkest "Vaudevillejive', aanvang 20.15 uur in de Muzenhof. 'Blues at the Hollandscho Tuyn', aanvang 21.30 uur, Hoofdstraat 24. Valkenburg dressuurwedstrijden in Mandy's Hoeve, Voorschoterweg, aanvang 16.00 uur. Zwammerdam voorstelling: 'Mozart', door Stu dio Peer, aanvang 20.30 uur in het Parktheater. Cornelis Geellaan. Katwijk dia-avond over Lapland, door Vogelwerkgroep Katwijk, aanvang 20.00 uur in Tripodia. postzegelruilavond IV Philateli- concert door vocaal ensemble 'Ottovoci'. aanvang 20.15 uur in de aula van het Pieter Groen College. concert Sander van Marion op het Batzorgel van de Vredeskerk, aanvang 20.15 uur. optreden van The Amazing Stroopwafels, aanvang 21.00 uur in De Schuit. nest', met o.a. Peter Faber en Petra Lasseur, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. concerl 'Vrijdagavond Kamer muziek', door Roeland Duijne (cel lo) en Sepp Grotenhuis (piano), aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O. Hazewindsteeg. optreden van Paul Clark: 'A Bo hemian from 9 to 5', aanvang 20.30 vang 20.00 uur. A Cornells Geellaan. Wassenaar JÊ Katwijk disco 'Meetpoint', van 21.00 tot verkooptentoonstelling van olie- 01.00 uur bij Tent, Van Zuylen van verf schilder ijen, van 10.00 tot 17.00 Nijeveltstraat 204. Jf uur in Tripodia. promenade-concert Baalbergen ZATERDAG 24 NOVEMBER *Z m. Meubel. Ambachtsweg. van 17.00 Alphen ^V|JC.MnA tot 17.45 uur. Sint Nicolaas-wandeltocht over ^F M LllUfl uitvoering van de operette 'Les traum', door Operette Vereniging Cresendo, aanvang 20.00 uur in de Stadsgehoorzaal. bingo bij Con Fuoco, aanvang 20.00 uur in clubgebouw J.C. de Rijpstraat. voorstelling: 'Het Koekoeks nest', met o.a. Petra Lasseur en Peter Faber, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. Noordwijkerhout optreden van 'Side Kick', bij Stichting Country Music Promotion, aanvang 21.00 uur in De Schelft. Sin° Mcolaasmarkt van de Ver eniging Het Oude Raadhuis, 11.00 tot 16.00 uur in de oude gymzaal. vogelhuisjesdag bij dagactivitei tencentrum Hooge Burch, Spoor- laan, van 10.00 tot 16.00 uur. ZONDAG 25 NOVEMBER Alphen wandeling langs de Kromme Aar, vertrek om 14.00 uur vanaf parkeerterrein kinderboerderij Ze- gersloot, Burg. Bruinsslotsingel.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 16