Tekort huisartsen in 1992 voelbaar Tandartsen boos op Rijnland Ook in Leidse regio ontstaan problemen Leidse universiteit maakt meetnet voor weidevogels Provincie wil af van permanent bewonen van recreatiewoningen 'Provincie heeft in 1986 om ontheffing storten vervuilde grond in België gevraagd' VRIJDAG 23 NOVEMBER 1990 REGIO PAGINA 15 LEIDERDORP/DEN HAAG Vacatures voor huisartsen in de Leidse regio zullen over twee jaar niet meer kunnen worden vervuld. Er worden te weinig huisartsen opgeleid. Nu al is het voor gevestigde huisartsen, ondanks de nabijheid van de universiteit als oplei dingsinstituut, heel moeilijk een waarnemer te vinden. Dat zegt de Leiderdorpse huisarts R.W.M. van Velzen, voorzitter van het district Midden-Holland van de Landelijke Huisartsen Vereniging. "Reden tot grote zorg", zo noemt de voorzitter de situatie. Er zijn nu al beduidend minder huisartsen be schikbaar dan twee jaar geleden. "Een vacature voor een huisarts in deze regio leverde twee jaar geleden 'Kleine gemeente opheffen" nog meer dan twintig reele sollicita- 1 ties op, nu mogen we ons met zes of BORN - Er valt niet te ontkomen gemeentelijke herinde- van een naar twee jaar (de huisart senopleiding, nadat men als basis arts is afgestudeerd) is er een van. Om de gevolgen van de langere Als tweede reden van het drei- vrijven". De LHV vraagt voortdu- lingen waarbij uiteindelijk rend bij de overheid aandacht dit probleem. Niet alleen in het Westen, ook i andere delen van het land dreigt e verzichtelijk aantal sterke ge meenten overblijft. Dan kan ook van het rijk worden verlangd dat er daadwerkelijk bevoegdheden tekort aan huisartsen, zo blijkt uit gemeenten worden overgedragen een artikel in het Nieuwsblad Ge- met het geld dat daarvoor nodig is. zondheidszorg. Bestuurslid S.O. Dat constateerde vandaag voor- Ypma van de LHV zet in het artikel zitter Keijzer van de Vereniging tot uiteen dat er twee belangrijke oor- behartiging der belangen van bur- zaken zijn aan te wijzen voor het te- gemeesters op de najaarsvergade- ruglopend aantal huisartsen. De uit- ring van de vereniging in het Lim- breiding van de beroepsopleiding burgse Born. LEIDEN De onderzoeksgroep milieubiologie van de universiteit van Leiden heeft in opdracht van de provincie Zuid-Holland een weide- vogel-meetnet ontwikkeld. Het on derzoek is afgerond en dit voorjaar heeft er een proef plaats gehad. Het systeem werkt zodat vanaf volgend jaar op honderd plaatsen in de pro vincie vier keer in het broedseizoen de weidevogels worden geteld en worden andere metingen verricht. De provincie heeft de universiteit opdracht gegeven tot het ontwer pen van een meetnet omdat er tot nu toe te weinig gegevens voorhan- voorkomen van de weidevogels. De overheid wil bij het beheer van agrarische gebieden zo veel mo gelijk rekening houden met de wei devogels. Van de Europese kieviten broedt bijna 30 procent in ons land, en 80 tot 85 procent van de grutto's kiest Nederland als kraamkamer. De tellingen maken het mogelijk over enkele jaren te beoordelen of duur van de opleiding op te vangen gend tekort noemt Ypma het vesti- T TTTT-J"t- gingsbesluit voor huisartsen. Hier door liep het aantal beschikbare huisartsen terug. Inmiddels is het vestigingsbesluit alweer afgeschaft. Ten slotte is er de toenemende nei ging bij de huisartsen, onder wie veel vrouwen, om in deeltijd te gaan werken. Kwaliteit Hoewel het tekort er eerder nijpen der dan minder door zal worden, blijft de LHV vasthouden aan de eerder geuite wens van verdere ver lenging van de opleidingsduur van twee naar drie jaar. De LHV wil in 1992 met de driejarige opleiding be ginnen. Om de stroom van pas afge studeerde huisartsen enigszins op peil te houden, is een uitbreiding van het aantal opleidingsplaatsen met meer dan 100 noodzakelijk. Het ministerie van WVC moet daarover nog een uitspraak doen. De LHV hamert bij iedëreen die daarvoor in aanmerking komt, op het belang van deze uitbreiding, noodzakelijk om zonder brokken de opleiding te kunnen verlengen. Over de overgang van de twee- naar driejarige opleiding zegt Van Vel zen: "De kwaliteit van de huisarts is een groot goed. Verlenging van de opleiding betekent een verdere ver betering van die kwaliteit en daar houden we aan vast". maatregelen ter bescherming van de weidevogels effectief zijn en in hoeverre verdere bescherming noodzakelijk is. Rijksherbarium werkt mee aan databank over plantesoorten LEIDEN - Het Rijksherbarium in Leiden werkt mee aan het opzetten van een computerdatabank over alle plantesoorten in de wereld. In totaal 45 "het botanisch instituten hebben op een conferenteie in het Britse Kew beslo- de'söortennjkdom voor deze 'Flora van de Wereld' hun kennis te bundelen Er zijn ongeveer 250.000 plantesoorten over de wereld. Er bestaat geen boek waarin alle soorten staan vermeld. De kennis over veel soorten, voor al in de tropen van Amerika en Azië is bovendien nog beperkt. De 'Flora van de Wereld' wordt geen boek maar een databank met voor elke soort de naam, een botanische beschrijving, een opsomming van de landen waar de soort voorkomt en een beschrijving van de plaatsen waar de soort groeit. Zomerhuisje als bungalowof bungalow als zomerhuisje. De drang om zon fraaie woning permanent te be wonen is groot. Het levert de gemeente echter teveel problemen op om permanente bewoning toe te staan. (foto s Wim Dijkman) LEIDEN Aan het permanent bewonen van vakantiehuisjes moet een eind komen. Het tast het recreatieve karakter van het gebied aan en het kan moeilijkhe den opleveren voor de gemeen ten. Het provinciaal bestuur van Zuid-Holland wil samen met de gemeentebesturen het probleem aanpakken, onder meer door be stemmingsplannen strakker te formuleren. In Zuid-Holland staan onge veer 8000 recreatiewoningen en er zijn plannen om er nog 2000 bij te bouwen. In Alkemade, Leiden en Hillegom worden vakantie huisjes volgens de regels ge bruikt. In Noord wij kerh out en Warmond wordt evenwel ruim een derde van de huisjes perma nent bewoond. Volgens de provincie ontstaan hierdoor verschillende proble men. Een rustig gebied, dat is be doeld voor recreatie, raakt op die manier verstedelijkt. Het wegen net van de gemeente is er niet op berekend, maar ook andere zaken zoals riolering en medische voor zieningen zijn niet toereikend. Voor de huisvestingsproblema tiek in de gemeenten is dit ver schijnsel niet bevorderlijk. Door dat het aantal woonhuizen toe neemt, mag de gemeente minder nieuwbouw plegen. Voor het be wonen van de vakantiehuizen is geen woonruimtevergunning no dig, maar ze zijn vaak ongeschikt om permanent bewoond te wor den. Ze voldoen niet aan eisen van de volkshuisvesting. Omdat de recreatiewoningen niet officieel te boek staan als woonhuizen, ontvangt de ge meente er geen geld voor. Ze is er wel geld aan kwijt, want de bewo ners kunnen een beroep doen op de sociale voorzieningen van de gemeente, zoals uitkeringen. Het grootste knelpunt treedt op als de illegale bewoners zich wil len laten inschrijven in het bevol kingsregister. Door dit toe te staan, erkent de gemeenten de permanente bewoning van de huisjes. Terwijl dat volgens het bestemmingsplan verboden is. Het opsporen van illegaal wo nenden is erg moeilijk, maar vooral arbeidsintensief. Vaak is het niet eens te bewijzen dat ie mand wat anders doet dan vakan tie houden. De herziene wet op de ruimte lijke ordening biedt de mogelijk heid voor een oplossing. De pro vincie belooft de gemeenten juri disch bij te staan, zodat er geen mazen in het net overblijven. De gezinswas hangt in de tuin te drogen. Permanente bewo ning of niet? Het valt voor de ge meente niet mee om vast te stel len of men er woont of recreëert. Nasleep artikel in Vrij Nederland DEN HAAG/DORDRECHT De Na de publicatie werd in provincie Zuid-Holland zou in Dordrecht een onderzoek ingesteld 1986 aan de Belgische gemeente naar de gang van zaken. Daaruit is Mellery ontheffing hebben aange- gebleken dat deze gemeente inder- vraagd om verontreinigde grond daad onzorgvuldig heeft gehandeld, uit Dordrecht te mogen storten. In 1987 is er zo n 350 ton verontrei- Die ontheffing is nooit verleend, njSde grond naar Mellery (België) maar de grond is wel gestort. Dat afgevoerd dat afkomstig was van zegt wethouder J. Comjjs van de d"« Plaatsen in da stad waar met gemeente Dordrecht als reactie ^d^™euwing moest worden op een publicatie in Vrij Neder- g land, waarin de provincie Zuid- Omdat het uitvoeren van deze bo- Holland en diverse gemeenten, de[nsanering minder dan 100.000 waaronder Dordrecht, werd ver- ffu! koste' mocht de gemeente weten te hebben meegewerkt aan be* if1L"'1 w raWel illegale afvoer van vervuilde moest er by fe Provinc,e eeP ver" J T] I vcivuiiue gunning worden aangevraagd voor grond naar Belgie. het transport van het afval naar een verwerker. "Die vergunning is Gedeputeerde H. van der Vlist was nooit afgegeven", aldus de woord- vanmorgen niet voor commentaar voerder van de provincie, bereikbaar. Een woordvoerder van Omdat de grond niet in Neder- de provincie zegt dat het 'mogelijk land kon worden verwerkt of ge- is dat de Zuid-Holland een onthef- stort, vroeg de provincie daarop aan fing heeft aangevraagd', ondanks haar Waalse collega's ontheffing de het exportverbod naar België. "Wij grond in Mellery te storten, hebben de Waalse zaak nog in on- T-. Kemp De bodemsanering werd in novem- ber 1986 uitgevoerd. Met de sane ring was volgens de gemeente haast Woordvoerder C. Meijer van het 8eb°den- omdat er anders geen wo- hoogheemraadschap betreurt het KingGj *lleer mochten worden ge- dat er geen gesprek is geweest met ,bo.u^d. De vervuilde grond werd de tandartsen-organisatie. "We zijn tijdelijk opgeslagen op het terrein altijd de eersten die ingaan op ver- van de afvalverwerker Kemp ,n zoeken tot overleg. Kennelijk is de Delft. Dat was duur. vond de ge- uitnodiging van de NMT ergens in mee"te e" daar°m werd niet ge- onze organisatie blijven steken. De- wacht °,g de b«liss,ng van de pro- gene die daar verantwoordelijk v"}cia Home. Eind februari 87 voor is, kan er op rekenen dat hij gaf Dordrecht dan ook opdracht flink op zijn duvel krijgt". aan Kemp om de grond af te voeren. Overigens voelt Rijnland er niets Een ""l™? la'er ,ward bu de ge' voor om de datum van 1 april te la- ™,ef,nte u aü f 6 prov',?c'? ten vallen. "Het scheidingspercen- Wallonië had besloten geen onthef- tage van 95 procent dat wij willen, is g verlenen. het hoogste dat met de huidige ap- paratuur kan worden bereikt. We zijn er van overtuigd dat dat niet VERVUILING Volgens Zuidhol- wordt achterhaald door de landelij-landse Milieufederatie lozen de ke normen". Het hoogheemraad- tuinbouwbedrijven in Nootdorp, schap gelooft ook niet dat de invoe- Berkel en Rodenrijs, De Lier en ring op al te veel problemen zal stui- Maasland grote hoeveelheden be ten. "We zijn er heel optimistisch strijdingsmiddelen en meststoffen over dat de zaak voor 1 april rond op het oppervlaktewater. De kan zijn". Om de bezwaren van de milieufederatie wil het hoogheem- tandartsen weg te nemen, houdt raadschap aldaar dwingen de Wet Rijnland op korte termijn alsnog verontreiniging oppervlaktewater een gesprek met de NMT. Wanner toe te passen. De wet verbiedt der- dit plaats heeft, is nog niet precies gelijke lozingen, tenzij een speciale bekend. vergunning is verleend. LEIDEN - De Nederlandse Maat schappij ter Bevordering van de Tandheelkunde in deze regio is on aangenaam verrast door de maatre gelen die het Hoogheemraadschap van Rijnland wil nemen om de hoe veelheid kwik in het afvalwater te rug te dringen. De organisatie vindt dat Rijnland overhaast te werk gaat. Daardoor bestaat het risico dat tandartsen worden gedwongen in vesteringen te doen die later weer nutteloos blijken te zijn. De NMT betreurt het bovendien dat het schap geen overleg heeft ge voerd met haar, hoewel de organisa tie daar herhaalde keren om heeft gevraagd. Overigens bestrijdt de NMT niet dat de kwikvervuiling snel moet worden aangepakt. Uit een gisteren gepubliceerd on derzoek van het hoogheemraad schap blijkt dat de kwikverontreini ging voor zo'n 60 procent wordt ver oorzaakt door de resten amalgaan die via de spoelbakken van tandart sen in het riool verdwijnen. Het schap wil daarom dat de 280 tand artsen in het gebied van Rijnland voor 1 april 1991 een speciale zuive- 'Maatregel tegen kwikvervuUing komt veel te vroeg' ringsinstallatie. in hun praktijk plaatsen. Die moet minimaal 95 pro cent van het amalgaan uit het spoel water verwijderen. Volgens voorzitter Cor Jongejan van de NMT-Rijnland loopt het hoogheemraadschap daarmee te veel op de zaken vooruit. "De NMT praat met het rijk, de provincies, de gemeenten en de waterschappen over landelijke richtlijnen waaraan alle tandartsen per 1 janua'ri 1992 moeten voldoen. Het punt is nu dat er nog geen definitieve afspraken zijn gemaakt. Daardoor is onder meer nog niet bekend hoeveel amal gaan de zuiveringsinstallaties nu precies uit het afvalwater moeten halen". "Als Rijnland de tandartsen in zijn gebied al op 1 april 1991 ver plicht om zo'n apparaat te installe ren, lopen we straks het risicq dat we net niet aan de landelijke nor men voldoen. Is dat het geval, dan zijn we gedwongen om onze instal laties te vervangen, nauwelijks een jaar nadat we die hebben gekocht. Dat wordt natuurlijk een kostbare grap", aldus Jongejan. De voorzitter van de regionale NMT betoogt ook dat alle tandart sen onmogelijk per 1 april 1991 kun nen worden 'gesaneerd'. "Ik heb het idee dat het hoogheemraadschap zich ernstig verkijkt op het pro bleem. Met de plaatsing van een zui veringsinstallatie zijn we er nog niet. Ook het riolen onder de prak tijken moeten worden vervangen. Daar zitten immers vaak amalgaan- resten in. Het lukt nooit, denk ik, len". Jongejan meent ook dat het schap de tandartsen onterecht in een kwaad daglicht stelt. "We er kennen dat we voor een belangrijk deel verantwoordelijk zijn voor de kwikvervuiling en we willen van harte meewerken aan een drasti sche vermindering. Het jammere is nu dat Rijnland plotseling zo'n maatregel afkondigt, zonder er eerst met ons over te hebben ge praat. En we zijn zeker bereid tot overleg. Sterker nog, we hebben het hoogheemraadschap al verschillen de keren uitgenodigd om met ons over dit probleem rond de tafel te gaan zitten. Rijnland gaf echter tel kens geen gehoor". Grootscheepse verkeerscontrole in Zoeterwoude ZOETERWOUDE - Bij een verkeerscontrole op de Hoge Rijndijk in Zoeterwoude heeft de politie gisteren 18 proces sen-verbaai opgemaakt tegen vrachtwagenchauffeurs. In to taal zijn er 63 vrachtwagens aangehouden. Onder meer kregen bestuurders een pro ces-verbaal omdat hun wagens ondeugdelijke remmen had den, omdat ze waren overbela- den of omdat de goederen ver voerden die niet overeenkwa men met hun vrachtpapieren. Eén chauffeur kreeg een be keuring omdat hij zich niet had gehouden aan de wettelij ke rijtijden. Een ander ging op de bon omdat de apk-keuring was verlopen. Voorts maakte, de politie een proces-verbaal op tegen een bestuurder die zonder vergunning een 27 MC- zender in zijn auto had. De actie werd onder meer gehouden om te kijken of vrachtwagens illegaal afval stoffen vervoerden. Een der gelijke overtreding werd gis teren in Zoeterwoude niet ge constateerd. Politiemensen zijn bezig met de controle van een vruchtauto. De verkeerscontrole aan de Rijndijk in Zoeterwoude werd uitgevoerd in samenwerking met tal van andere instanties, zoals ambtenaren die de regels van de Wet gevaarlijke stoffen controleren en van de douane. (foto Henk Bouwman) Brede steun voor regionaal opzetten openbaar vervoer LEIDEN/AMSTERDAM - Minister Maij-Weggen van Verkeer en Water staat, de streekvervoerbedrijven en de Nederlandse Spoorwegen zijn het van harte met elkaar eens: het openbaar vervoer moet in de toe komst regionaal worden georgani seerd. Dat blijkt uit hun eensgezinde re acties op het onderzoeksrapport 'Openbaar vervoer: naar een geïnte greerde regionale opzet' van het ad viesbureau McKinsey en het daar aan verbonden advies van de com missie Houben. die gisteren in het Amsterdamse Concertgebouw zijn gepresenteerd. De vervoerders moeten naar een regionaal opgezet netwerk van openbaar vervoer toewerken. Dat is de voornaamste boodschap van McKinsey en de commissie Hou ben. De commissie is samengesteld uit de top van het stad- en streekver voer, NS en het ministerie van ver keer en waterstaat en staat onder voorzitterschap van de commissaris van de koningin in Noord-Brabant, mr. F. Houben. Nederland zou moeten worden opgedeeld in twaalf tot vijftien ver- voerregio's. Gemeenten moeten daarin op bestuurlijk niveau met el kaar samenwerken. Voor vrijblij vende afspraken is daarin geen plaats meer. Voor de openbaar-ver voerbedrijven geldt een vergelijk bare opzet, die kan leiden tot fusies tussen stad- en streekvervoerders. Om het beleid en de uitvoering op elkaar af te stemmen, voorzien de plannen in een Regionaal Planning Overleg (RPO) in elke vervoerregio. De commissie Houben geeft er in haar advies de voorkeur aan dat ie dere vervoerregio eén vervoerbe drijf krijgt, waarin bus-, tram, me tro- en lokaal en regionaal treinver voer zijn ondergebracht. Nu ontvangen de bedrijven hun geld uit drie verschillende potjes: de opbrengst van de kaartjes, de rijksbijdragen in de exploitatie en de rijksbijdragen voor investerin gen in de infrastructuur. De com missie Houben adviseert het geld naar de vervoerregio's te slüizen. Minister Maij-Weggen is enthou siast over de plannen: "Noch de be drijven, noch de regionale overhe den kunnen het zich permitteren om bij de regionale verkeers- en ver- voersproblematiek langs elkaar heen te werken". De Vervoersbond FNV is niet erg te spreken over het advies van Hou ben en de zijnen. Terwijl minister Maij in haar speech benadrukte dat het van groot belang is om de vak bonden bij de operatie te betrek ken, constateerde de vervoersbond gistermiddag bitter dat zowel McK insey als Houben hun plannen heb ben uitgebroed zonder de werkne mers of de bonden erbij te betrek ken. Veel gemeenten willen sociale vernieuwing ALPHEN/LEIMUIDEN - Naast de eerste 37 gemeenten die over de so ciale vernieuwing een overeen komst met het rijk hebben, hebben nu ruim 220 andere gemeente laten weten dat zij ook willen meedoen, waaronder Leimuiden, Alphen aan den Rijn en Haarlemmermeer. Ge meente Leiden is al één van de deel nemers aan het proces van sociale vernieuwing. Het doel van sociale vernieuwing is het helpen van mensen in achter standssituaties. Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Correspondentie. - Uit Katwijk ontvingen wij een schrijven, waarin geklaagd werd over het niet ophouden van eene tram der Noord-Zuid-Hollandsche Stoomtram-Maatschappij, waarmede twee vroiiwen van Oegstgeest naar Sassenheim wilden rijden, en daarvoor van Katwijk de wandeling hadden gedaan. Wij hebben met dat schrijven in kennis gesteld de directie der Maatschappij, die natuurlijk niet zal nalaten bij dergelijke gegronde klachten een onder zoek in te stellen, waarmede hel doel is bereikt. In haar antwoord zegt de direc tie: „Wenscht men den trein te doen stilhouden, dan plaatse men zich, terwijl de trein op een- igen afstand aankomt, vlak naast het spoor met het aange zicht naar de trein gekeerd en strekke den eenen arm dwars over het spoor uit. hem op en neer bewegende. Ik kan de verze kering geven dat geen onzer ma chinisten dan zal vergeten te stoppen." - De moeder van den postbode V. te IJzendijke, die Vrijdag van de vorige week door het onver wachte afgaan van eene revol ver. welke de bode poetste, ge troffen werd, is gisteren overle den. Vijfentwintig jaar geleden: - Op veel plaatsen in het land, met name in het oosten, loopt nog vee in de wei. De "Vereniging tot bescherming van dieren" heeft dit geconstateerd. Afgezien van het feit, dat het veel te koud is om nog vee buiten te houden, is het in de wei ook te glad. Voorts kun nen de dieren geen voedsel vin den. De vereniging doet een be roep op alle betrokkenen meer aandacht aan hun vee te beste den en in ieder geval voor voed sel te zorgen. Hetzelfde geldt vol gens de vereniging voor vogels.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15