TAD LEIDEN Wie is de baas binnen de PvdA? Breuk in PvdA-fractie over hogere belasting 'Blinden gaan niet over die ribbeltegels lopen Wethouders geven geen garanties voor limiet flCHTERGBOHH Bonnenregen bij controles Auto boort zich in LPG-tank rijksweg A4 NIEUWE WEGEN LOPEN DOQD LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 23 NOVEMBER 1990 LEIDEN De Leidse orthope disch schoenmaker J. Kerstjens raadt gehandicapten af om over de geleidelijn te lopen die in de Breestraat is aangebracht voor blinden en slechtzienden. "De ge ribbelde tegels zijn uitermate hin derlijk voor mensen met goede voeten", meent Kerstjens, "maar ze zijn ronduit slecht voor men sen met slechte voeten". De orthopedisch schoenmaker zegt met verbazing kennis te heb ben genomen van het pleidooi van de gehandicaptenorganisa ties om een ribbelmarkering in de winkelstraat aan te brengen. "Ik weet niet hoeveel blinden er in Leiden zijn, maar zelf heb ik in mijn praktijk maar twee blinden en een slechtziende. Zij helpen zich al jaren uitstekend met een blindegeleidestok en ik kan mij niet voorstellen dat ze dan over Orthopedisch schoenmaker over nieuwe voorziening in Breestraat zo'n irritante ribbelstrook gaan wandelen". "Ik draag mensen met een visu ele handicap een heel warm hart toe, maar de getroffen maatrege len vind ik in geen verhouding staan tot het probleem. Als ik zo'n blindegeleidstrook zie lijkt het wel of half Leiden blind is. Het is een zeer dure en slechte oplossing waarvan maar weinigen gemak hebben en veel mensen nadeel ondervinden. Voor mensen die slecht ter been zijn, denk aan ou deren en aan gehandicapten die op orthopedisch maatschoeisel lopen, is zo'n ribbeltegel een re gelrechte ramp". Kerstjens legt uit dat orthope dische maatschoenen heel nauw keurig zijn uitgebalanceerd. "Als je daarmee over die ribbels loopt, raakt zo'n schoen uit balans en gaat hij wringen. Ik heb een slechtziende patient in mijn prak tijk die ook spastisch is. Hij heeft mij al gezegd dat die absoluut niet over die ribbelstrook wil lopen. Als die jongen op zo'n ribbeltegel staat kan hij zijn evenwicht niet meer bewaren en valt hij om". "Natuurlijk kunnen mensen ook naast die strook gaan lopen. Maar, daar kun je natuurlijk niet voortdurend op letten. Boven dien is het trottoir op sommige plaatsen maar anderhalve meter breed dus dan wordt het wel heel moeilijk om de 60 centimeter bre de ribbelstrook te ontwijken. Maar, ik weet zeker dat een hele boel mensen zoveel mogelijk zul len proberen die ribbelstrook te mijden". Kerstjens, die een orthopedi sche praktijk heeft aan Pieters kerkgracht, zegt de bedenker van de ribbeltegel weieens te willen spreken. "Waar deze man of vrouw de wijsheid vandaan haalt dat de ribbeltegel van nut is voor blinden of slechtzienden is mij een raadsel. Een geoefende blin de is er alleen bij gebaat over een zo vlak mogelijk trottoir te lopen. Dat geldt ook voor gehandicap ten met orthopedisch maat schoeisel. Orthopedische schoe nen zijn gemaakt, en perfect uit gebalanceerd, voor op een vlakke vloer. Als ik bedenk dat mensen in huis soms hun enkelbanden oprekken of scheuren wanneer ze op een klein randje staan dan is het niet moeilijk te voorspellen dat ze op die ribbels in de Bree straat zeker door hun enkels Nog erger dan de ribbeltegels zijn, volgens Kerstjens, de rub bertegels op de straathoeken en bij oversteekplaatsen. "Daar zak je helemaal in weg. In een winkel straat met zoveel mensen kunnen ongelukken eigenlijk niet uitblij ven. Ik begrijp waarachtig niet wie er nu eigenlijk scoren met deze maatregelen: de gehandi capten of de man en vrouw in de politiek"? N. Esman, van het Overleg Ge handicaptenbeleid Leiden.is he lemaal niet te spreken over de kri tiek op de ribbeltegel. "Wij zijn zonder meer tevreden", reageert hij. "Het is best mogelijk dat er mensen zijn met klachten over de geleidestrook. Als je er met een rolstoel over rijdt heb je ook last van trillingen. Maar. je kunt het nu eenmaal niet iedereen naar de zin maken", aldus verwerpt Es- man de kritiek. Auto uitgebrand LEIDEN - Op de Vijf Meilaan is gisteravond een personenauto uit gebrand. Het vuur ontstond ver moedelijk door kortsluiting. De brandweer heeft het vuur ge doofd. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. De acht jaar oude auto is afgevoerd naar de sloop. LEIDEN - De schoorsteen van de voormalige Leidse vuilver branding is ver moedelijk nog voor het einde van het jaar ge heel verdwenen. De 80 meter hoge schoorsteen wordt steen voor steen afgebro ken door specia listen uit het voormalige Oost-Duitsland. Dat karwei kost twee ton. Het opblazen van de schoor steen was ver moedelijk de helft goedkoper geweest. In de omgeving van de installatie ontbreekt echter de ruimte om de schoorsteen te laten vallen. Na deel van de hui dige werkwijze is niet alleen dat het vrij lang zaam gaat maar dat de mannen bij ste vige wind hun karwei moeten staken. Wat er met de installatie gaat gebeurenis nog niet bekend. Dat hangt mede af van de plaats van een schei dingsinstallatie voor huisvuil. Komt die in Lei den, dan wordt alleen het bin- verk i i de vuilverbran ding gesloopt. In hetf andere geval kan de installa tie in zijn geheel verdwijnen. LEIDEN - Binnen de PvdA- fractie is onenigheid ont staan over de hoogte van een mogelijke belastingverho ging waarover het komend voorjaar moet worden be slist. De wethouders P. Bor- dewijk (financiën) en H. van Dongen zijn het niet eens met de fractie dat een belas tingverhoging niet meer dan vier procent mag bedragen. Beiden vrezen dat de tekor ten bij de gemeente zo hoog oplopen dat een forsere stij ging onontkoombaar is. In tegenstelling tot wat PvdA-frac- tievoorzitter S. de Vreeze eerder be weerde, had zijn fractie dinsdag avond geen unaniem standpunt in genomen over de belastingkwestie. Tot ieders verrassing nam Borde wij k gisteravond in de raadscom missie financien openlijk afstand van zijn partijgenoten. "Ik was nogal verbaasd toen ik in de krant las dat de fractie unaniem was", al dus Bordewijk: "Het leek me goed dat even recht te zetten". Wanneer de gemeenteraad in het voorjaarsoverleg over de belastin gen een ander standpunt dan de PvdA-fractie inneemt, zal hij zich niet aan zijn fractie storen, maakte Bordewijk duidelijk. Over de con sequenties van die opstelling wilde Bordewijk zich niet uitlaten. Zowel Bordewijk als De Vreeze verklaar den naderhand nog voldoende tijd te hebben om de breuk te lijmen om Henny van Egmond LEIDEN PvdA-fractieleider Steven de Vreeze speelt hoog spel. Hij heeft deze week openlijk de strijd aangebonden met zijn ei gen wethouder van financiën Paul Bordewijk. Het gaat over het financiële beleid van de gemeen te Leiden maar de achterliggende vraag is misschien nog wel be langrijker: wie is de baas binnen de PvdA? De Vreeze en Bordewijk kun nen niet best met elkaar opschie ten. Bordewijk is in de ogen van De Vreeze te veel een kind van de jaren '70 en '80, de jaren waarin de PvdA als een regentenpartij re geerde. De wethouders bepaal den wat er moest gebeuren, de fractie liep daar gehoorzaam ach teraan. Als het al voorkwam dat de fractie in opstand kwam, leg den dominante wethouders als Tesselaar en Waal de knoet er over. En dat hielp in vrijwel alle gevallen. Na het vertrek van Tesselaar is dé situatie in de socialistische fractie wezenlijk veranderd. De fractie is kleiner geworden na de verkiezingsnederlaag in mei en, wat nog belangrijker is, heeft nog geen nieuwe leider. De verwach ting dat Henriëtte van Dongen de positie van Tesselaar zou overne men, is niet uitgekomen. Dat ge brek aan leiding wordt op dit mo ment pijnlijk duidelijk. Sinds de verkiezingen en het vertrek van Tesselaar worstelt de fractie met de vraag hoe er poli tiek moet worden bedreven. De slechte verkiezingsresultaten van de PvdA maken een andere koers noodzakelijk. De fractieleden van de PvdA willen breken met het verleden. Zij willen meer invloed op de besluitvorming: de ge meenteraad moet in het openbaar besluiten nemen, niet een paar wethouders in een achterkamer- Aanval De zeggenschap over inkomsten en uitgaven van de gemeente staat centraal in deze discussie en daarmee is Bordewijk als wet houder van financiën automa tisch een hoofdrol toebedeeld in deze machtsstrijd. De raadsleden hebben i teel nauwelijks inzicht in het huishoudboekje van de gemeen te. Maar wie invloed wil hebben, moet in ieder geval beschikken over alle informatie. Daarom pleit fractieleider De Vreeze al enige tijd voor een begroting die de ge meenteraad meer informatie ver schaft. Maar Bordewijk voelt daar niet veel voor. Want hoe meer de gemeenteraad weet, des te min der het college zelf kan bepalen. Tijdens de begrotingsbehande ling enkele weken geleden liep deze discussie al een paar keer hoog op. Een geïrriteerde De Vreeze verweet zijn eigen wet houder een gebrek aan medewer king. Maar dat heeft niet gehol pen. Waarop De Vreeze deze week een frontale aanval opende. De PvdA-fractieleider vroeg zijn fractie om een duidelijke uit spraak over de manier van boek houden van Bordewijk. Hij kwali ficeerde de begroting als een 'lek kende ernmer' en wees op 'onbe taalde rekeningen uit het verle den'. Voortaan zou de PvdA zeer terughoudend zijn met het verho gen van de belastingen en moet Bordewijk zelf maar een oplos sing verzinnen voor eventuele te korten. Er moest, aldus De Vree ze, maar eens een einde komen aan 'ongeremde' lastenverhogin gen. De fractie steunde het standpunt van De Vreeze unaniem, zo liet hij de volgende dag weten. Dat bleek onjuist. Bordewijk en ook Van Dongen onthielden zich van stemming, omdat ze de conse quenties niet konden overzien. De derde PvdA-wethouder, Tjeerd van Rij, was tijdens de stemming net even op bezoek bij de CDA-fractie, een paar deuren verder in het gemeentelijk verga dercentrum Het Gulden Vlies. Gisteravond ging Bordewijk tijdens de vergadering van de commissie financiën in de tegen aanval. Na telefonisch overleg met zijn collega Van Dongen ver klaarde hij openlijk het niet eens te zijn met het standpunt van zijn eigen partij, net als Van Dongen. Op die manier De Vreeze publie kelijk terechtwijzend. "Het gaat al langer niet goed tussen die twee", constateerde een promi nent PvdA-raadslid. zijn eigen fractieleider op z'n minst onzeker is geworden. Wint De Vreeze dan wordt daarmee de macht van de wethouders inge perkt en krijgt de gemeenteraad het (eindelijk) voor het zeggen. Verliest hij de strijd, dan wordt daarmee de macht van de PvdA- wethouders opnieuw bevestigd. En zal De Vreeze mogelijk het veld moeten Volgzaam Hoe deze ruzie eindigt, is op dit moment onduidelijk. Een van de twee zal bakzeil moeten halen en het ziet er naar uit dat dat Borde wijk wordt. De Vreeze wordt im mers door een overgrote meer derheid van de fractie gesteund en ook in de gemeenteraad vindt hij gehoor voor het voorstel de raad meer invloed te geven. De uitslag van deze confronta tie is van groot belang, niet alleen voor de politieke toekomst vari Bordewijk die door de kritiek van Het feit dat de PvdA-fractie niet langer van plan is volgzaam ach ter haar wethouders aan te lopen, bleek deze week ook uit een ande re kwestie. Het gaat om het cul tuurplan van wethouder Van Dongen. Na twee 'zware rondes' in de fractie is besloten een beslis sing over bijvoorbeeld een mu ziekcentrum in de Stadsgehoor zaal uit te stellen. Laat Van Don gen eerst maar eens duidelijk ma ken waar dat van betaald moet worden, was de weerbarstige re actie van de fractie op het grootse initiatief van haar voormalige lijsttrekker. LEIDEN - Bij verschillende verkeerscontroles in de stad heeft de politie gisteren een fors aantal processen-verbaal opge maakt. Opnieuw werd een verlich tingscontrole gehouden. Dit keer werden 130 bekeuringen uitgeschreven. Er werd gepost op het Noordeindeplein en de Rijnsburgerweg. Hier werden ook enkele auto's en bromfiet sen gecontroleerd. Op de Breestraat postten agenten in de ochtenduren om de naleving van het inrijverbod te controleren. Hier werden 16 bonen uitgedeeld. Bij een regionale alcoholcon trole in Leiden en Leiderdorp was de buit aanzienlijk geringer. Tussen 19.00 en 21.00 uur kreeg niemand een prent. Er werden 117 mensen gecon troleerd. Slechts een bestuurder kreeg een rijverbod opgelegd. zo een werkelijke crisis te voorko- WD- en oppositieleider M. van men. der Nat verweet de PvdA 'krokodil- Het tweetal trachtte het geschil lentranen te huilen terwijl de partij tegenover de toekijkende, grijnzen- enkele weken terug nog instemde de, leden van de oppositie toe te met vernieuwing. "Het zo'n kwestie eens eer dichtgetimmerd is. Dat er ruimte voor verschil van mening". Geirriteerd De Vreeze verklaarde later dat hel afwijkende standpunt van de twee wethouders hem in de fractieverga dering niet duidelijk was geworden omdat zij niet het 'onaanvaardbaar' hadden uitgesproken. De Vreeze moest echter toegeven dat de twee niet hun vinger hadden opgestoken toen er werd gestemd. De derde PvdA-wethouder, T. van Rij, was dinsdagavond bij de stemming niet aanwezig. Hij is naderhand ook niet meer ingelicht over het conflict. Hij zei vanochtend nog geen standpunt te hebben ingenomen. De Vreeze reageerde gisteravond naar aanleiding van Bordewijks be kentenissen aanvankelijk verbaasd maar later zeer geirriteerd. Toen Bordewijk afhoudend reageerde op een verzoek van de commissie de controle op de gemeentelijke uitga ven aan te scherpen, riep De Vreeze zijn wethouder herhaaldelijk tot de orde. Daaraan toevoegend dat als Bordewijk niet wist hoe aan het ver zoek te voldoen, hij misschien wel een ambtenaar kon vinden die de wensen van de raad kan inwilligen. Onaangenaam Ook andere fracties reageerden gis teren met enige verbazing op de plotselinge koerswijziging die de PvdA-fractie heeft ingezet. In alle partijen wordt de zorg om al te forse stijging van de belasting gedeeld. Waarom de socialistische fractie echter enkele weken na de behan deling van de begroting met een dergelijk voorstel komt, werd niet begrepen. Schafer in Leiden LEIDEN - Oud-staatssecretaris Jan Schafer (PvdA) komt maandag 26 november naar Leiden. Voor de ou- derenafdeling van de PvdA zal hij een uiteenzetting houden over de sociale vernieuwing. Schafer spreekt in het clubge- belastingverhoging oor te stellen als maar liefst 17 procent'. Die was, zo i de bestuurlijke verklaarde De Vreeze, echter gro- is toch mooi dat tendeels onontkoombaar door de keer niet rekeningen die het vorige college waarvan ook de WD deel uitmaak te, had achtergelaten. Van der Nat verweet de PvdA een hypocriete opstelling omdat deze de belastin gen wèl wil verhogen om nieuw be leid mogelijk te maken. Afhoudend De coalitiegenoten reageerden af houdend op het voorstel van de grootste collegepartij. De CDA-frac tie wilde nog niet reageren omdat ze het voorstel net had ontvangen. Fractievoorzitter J. Laurier (Groen Links) zei een uiterst 'onaangenaam gevoel' te hebben gekregen na le zing van het PvdA-voorstel. Hij waarschuwde de socialisten voor zichtig te handelen omdat het niet overeenkomt met de in het college programma vastgelegde afspraken. Laurier vreest met name dat het nieuwe beleid niet betaald kan wor den wanneer de belastingverhoging nu al aan banden wordt gelegd. LEIDEN - Ondeugdelijke rem men waren er de oorzaak van dat een automobilist gisteren met zijn wagen inreed op een LPG-tank van een benzinestation langs de A4 van Den Haag naar Amster- j dam. De man reed rond 18.00 uur ter hoogte van de afslag Europaweg en wilde naar het nabij gelegen benzinestation. Hierbij bemerkte hij dat de remmen van zijn wagen dienst weigerden. Hij probeerde de auto tot stilstand te brengen misschien wel ergens door tegen de vangrail te botsen. Deze poging was weinig succes vol, want de auto kwam pas tot stilstand toen deze zich in de LPG-tank van het benzinestation boorde. Onmiddellijk lekte gas naar buiten, maar er ontstond geen brand. De brandweer heeft de omgeving afgezet en het lek ge dicht. ADVERTENTIE GROEN LINKS vindt dat ook en steunt de aktie bij het A4-viaduct WORDT LID: Lange Mare 37a, Leiden Wethouder 'voelt wel wat' voor woontoren op terrein meelfabriek LEIDEN - Wethouder Van Rij gel'stedebouwkundig te voltooien'. (PvdA/ruimtelijke ordening volkshuisvesting) voelt wel wal voor een woontoren op het terrein van de meelfabriek aan de Ooster kerkstraat. Tijdens een symposium, aldus de woningbouwvereniging. Ook de eigenaar van het terrein, Meneba, heeft een plan gemaakt, waarin eveneens een woontoren voorkomt. Een deel van de bestaan- dat gisteren werd gehouden door de de gebouwen wil Meneba handha- Woningbouwvereniging Leiden heeft de wethouder gezegd dat hij bedrijfsruimten. verbouwen tot kantoor voorstander is van sloop van zoveel mogelijk gebouwen op het meelfa briek-terrein. "Ik vind het belangrijk dat er een groenvoorziening komt, een verbin ding tussen het Katoenpark Ankerpark", aldus de wethouder vanmorgen. "Ik ben het dan ook niet eens met de plannen van de Tijdens de discussie gisteren heeft Van Rij gezegd wel iets te zien in de bouw van een woontoren. "Eventueel met een café- of restau rantachtige voorziening op de bega ne grond", zo vertelde wethouder het desgevraagd. Ook de realisering wat bedrijfsvestiging kan in de van Van Rij. Maar het belangrijkst vindt hij de Woningbouwvereniging Leiden verbinding tussen de twee parken voor woningbouw in deze parken|MriMjMBB het kader van het herstel woningbouwvereniging groene gordel langs de singels. Het iwe groen moet op het terrein de meelfabriek komen met een aansluiting op de Oosterkerkstraat. bracht onlangs een plan woontoren naar buiten. Dat plan be vatte ook een opknapbeurt voor wo- bouw van de wijkvereniging Aktief gelgebied en het verbeteren van de het Herengracht/Zijlsin- "Het moet geen park worden met i paar kleine doorgangen, directe woonomgeving. De bedoe- zoiets als het Plantsoen", aldus Van ling van het plan is de wijk Zijlsin- Rij. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13