Administratie pensioenen 'een rotzooi' Gevaarlijk spel van Syrische leider Assad Koningin verstevigt band met oude rivaal Portugal Iranisering beklemt Turkse intellectuelen Politici en industriëlen eens over schonere auto's PAGINA 10 BINNENLAND/BUITENLAND ECONOMIE VRIJDAG 23 NOVEMBER 1990 DEN HAAG (GPD) De pensioenadministratie van een groot aantal verzekeringsmaatschappijen loopt maanden achter. Het kan daardoor tot twee jaar duren voordat van een weduwe, wees of aow'er heeft berekend op hoeveel pensioen men recht heeft. De administraties van de collectie ve pensioenafdelingen van de ver zekeraars hebben de grootste moei te van de werkgevers jaarlijks de sa larismutaties en andere gegevens binnen te krijgen. "Pensioenen hebben bij de werkgevers duidelijk geen prioriteit", zegt R. van der Smeede, lid van de directie van Aegon. Vooral op de afdelingen die geza menlijke pensioenregelingen pen sioenen behandelen is het volgens een aantal verzekeringsmakelaars en actuariële bureaus 'een grote rot zooi'. De verwerking van de finan ciële gegevens die nodig zijn om te weten op welke pensioenuitkering men op het 65-ste jaar recht heeft loopt zoveel vertraging op, dat veel verzekerden niet eens weten waar op ze in 1988 recht hadden. Navraag bij bemiddelaars en ac tuarissen leert, dat Aegon een van de maatschappijen is, die de klein ste achterstand heeft. Maar er zijn er die achterstanden hebben van meer dan 15 maanden. Enkele maanden voor de pen- Vijf jaar celstraf voor dader van voodoomoord' ROTTERDAM (ANP) De recht bank in Rotterdam heeft een 53-jari- ge Rotterdammer veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijf jaar wegens het plegen van de 'voodoomoord' en poging tot dood slag. De rechtbank achtte bewezen dat de Rotterdammer in september 1982 een 37-jarige vrouw in haar slaap had doodgeschoten. De vriend van het slachtoffer werd daarbij in het hoofd geraakt, maar deze overleefde de aanslag. De de 44-jarige ex-vrouw van de hoofdverdachte en haar 26-jarige zoon werden wegens medeplichtig heid aan de moord veroordeeld tot respectievelijk twaalf en achttien maanden cel. Een 33-jarige vrouw werd schuldig bevonden aan uitlok king tot moord en werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van* drie jaar. Voodoo en de kwade geest 'Baba' speelden een overheersende rol in de levens van de van oorsprong Su rinaamse verdachten en slachtof fers. Door het geloof in magische krachten hadden de betrokkenen ook acht jaar lang gezwegen over de moord. De zaak kon pas worden op gelost, nadat de vriendin van de 26- jarige zoon in mei dit jaar naar de politie was gestapt. De wegens uitlokking veroor deelde vrouwm. die zich bezighield met zwarte kunst, zou in 1982 door de kwade geest 'Baba' zijn bezeten. Deze 'Baba' zou haar de opdracht hebben gegeven om het slachtoffer te laten vermoorden. Celstraf geëist wegens plegen van straatterreur ROTTERDAM (ANP) - Voor de rechtbank in Rotterdam zijn giste ren tegen twee mannen uit Rotter dam van respectievelijk 22 en 20 jaar gevangenisstraffen van zeven en zes jaar geëist. Volgen officier van justitie mr. M. Houben hebben de Rotterdammers zich schuldig gemaakt aan gewelddadige en bru te overvallen en berovingen. Beide verdachten zouden deel hebben uitgemaakt van een groep van 34 jongeren en volwassenen (15- 30 jaar), die de afgelopen anderhalf jaar betrokken waren bij meer dan honderd misdrijven in de Rand stad. Ze pleegden gewapende over vallen op onder meer winkels, post agentschappen, tankstations en ho recabedrijven. De slachtoffers wer den door hen bedreigd met vuurwa pens en messen. Daarnaast stal de groep auto's en brak ze in in wonin gen. De meeste verdachten wonen in de Rotterdamse wijk Hoogvliet en daar oefenden ze volgens de politie een 'ware straatterreur' uit. Ze zet ten bewoners op straat een mes op de keel, waarna dezen werden mis handeld en beroofd. De wijkbewoners waren zo bang voor de groep dat zij geen aangifte durfden te doen. Voor deze mensen werden begin deze maand in Hoog vliet informatie-avonden gehou den. Tijdens deze bijeenkomsten werd de Rotterdamse politie bijge staan door een vertegenwoordiger van het Bureau Slachtofferhulp en de slachtofferfunctionaris van het openbaar ministerie in de Maas stad. Tegen twee andere verdachten werden straffen van 20 en 30 maan den' cel geëist. De zaak tegen een vijfde verdachte werd aangehou den. Uitspraak 6 december. sioendatum van een oud-werkne mer rolt uit de computer de datum van pensionering. Vaak blijkt dat door de werkgever verhuizingen niet zijn doorgegeven aan de verze keraar. Het vergt soms maanden om een verzekerde te achterhalen. "Er wordt verhuisd zonder de verzeke raar in te lichten. Iedereen en alles krijgt een verhuisbericht, maar aan de pensioenverzekeraar wordt niet gedacht". Grote problemen hebben de ver zekeraars ook'met het krijgen van de gegevens van het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds. Het ABP voert geen berekeningen uit over het toekomstig pensioen. Als er dan een aanvraag binnenkomt om over dracht van opgebouwde rechten naar een pensioenfonds van een nieuwe werkgever, moet het ABP eerst ingewikkelde en tijdrovende berekeningen uitvoeren. Waar de administraties van de verzekeraars voorts mee worstelen is de herziening van pensioenrege lingen met terugwerkende kracht, waar veel werkgevers om vragen via hun verzekeringsadviseur. Deze aanpassingen vergen van de verze keraars enorme inspanningen. Er moeten berekeningen worden ge maakt, contracten worden opge steld en'pensioenreglementen ge schreven. De werkgevers, verzekeringsad viseurs en actuarissen geven de ver zekeraars de schuld van de vaak tra ge afhandeling van pensioenzaken. De verzekeraars kaatsen het balle tje terug. "Men is vaak niet alert ge noeg. Een vreemde zaak, te meer omdat een pensioenregeling be hoort tot het arbeidsvoorwaarden beleid van een werknemer. Het gaat in bedrijven altijd om' alles, behalve het pensioen. Dat heeft bij weinigen prioriteit. Tot op het moment dat het tot uitkering komt. Dan wil ie dereen dat, zo'n uitkering op klokslag wordt verzorgd", aldus Van der Smeede. Van onze correspondent Frans van Hasselt ISTANBUL - Voor het mauso leum van Kemal Atatürk, de stichter van de moderne Turkse republiek, zijn nog nooit zoveel protestmarsen gehouden als de laatste dagen. Bij duizenden kwa men hoogleraren in vol ornaat en andere docenten van universitei ten om hun ongerustheid te tonen over de gevaren die de seculaire staat. Atatürks levenswerk, be dreigen. In het grote boek dat bij de tom be wordt bijgehouden, werden bittere verzuchtingen geschre ven. Sommige daarvan waren in direct gericht tegen het huidige bewind van president Özal, die het fundamentalisme zo niet aan moedigt. dan toch de vrije hand laat. Ook vrouwen hielden mar sen naar de 'Vader der Turken' om daar schriftelijk hun woede te betuigen. Dergelijke marsen naar het mausoleum zijn momenteel de enige demonstraties waarvoor (nog) geen voorafgaande vergun ning nodig is. Van alle kanten zijn de laatste weken uitingen geko men van verregaand anti-secula- risme. Vrouwenorganisaties, maar ook talloze mannen, liepen storm tegen uitlatingen van de minister voor familiezaken, Meh- med Cicek, die zich in een vraag gesprek liet ontvallen dat er "wei- Van onze correspondent Tineke Bennema DEN HAAG - Tot voor kort was hij een internationale paria, beschul digd van steun aan terroristen. Maar vandaag mag hij in Genève op de bank aanschuiven naast de Ameri kaanse president Bush. Twee uur lang zal president Assad van Syrië met Bush van gedachten wisselen over zaken die wederzijds van het grootste belang worden geacht, zoals de Golfcrisis. Bush zal ook de kwestie van de westerse gijzelaars in Libanon aan de orde stellen. Op zijn beurt zal As sad zijn ongenoegen spuien over de Amerikaanse leveranties aan Israel van geavanceerde Patriotrakketten en de extra militaire hulp aan dat land van 700 miljoen dollar. Toch zal 'de leeuw van Damascus' zeker niet ontevreden zijn over deelname aan het monsterverbond met de Amerikanen tegen Irak. Hij werd voor het opgeven van zijn anti- Amerikaanse houding beloond met 1 miljard dollar aan hulp. Boven dien zag hij kans eindelijkzijn aarts rivaal Saddam Hussein in een gro ter verband een hak te zetten. In Li banon kon Assad ongestoord en zonder protest van de Verenigde Staten zijn macht uitbreiden. De Syrische troepen dwongen de op- Van onze correspondent Carine Neefjes DEN HAAG - Net terug uit Ier land, brengt koningin Beatrix vol gende week alweer een staatsbe zoek aan Portugal. Daarmee dicht zij een van de laatste gaatjes in het reisprogramma, waaraan de nu 52- jarige vorstin tien jaar begon nadat zij de troon besteeg. Zoals ieder staatsbezoek is ook de reis naar Portugal bedoeld om de onderlinge vriendschap te onder strepen. De vriendschappelijke banden tussen beide landen zijn nog niet zo oud. Eeuwenlang zijn ze elkaar rivalen geweest. Al in 1500 streden ze om de koloniën Indië en Brazilië. Zo heeft het gevecht om het ei land Timor, dat in de Indonesische archipel ligt, jarenlang geduurd. In de negentiende eeuw was de weste lijke helft van Nederland en het oos telijke gedeelte behoorde tot Por tugal. Een reeks grensincidenten en geschillen zorgde voor een flinke deuk in de relatie tussen de beide landen. Uiteindelijk werden in 1860 nig verschil is tussen flirten en prostitutie". En dat het eerste te gemoet komt aan "dierlijke in stincten". De bewindsman, nader aan de tand gevoeld, bleek de betekenis van het woord 'flirt' in het Engels flort in het Turks) niet te kennen. Hij dacht dat het neerkwam op het seksueel uitproberen, "zoals men dat in een modemagazijn met jassen doet". Tegen "kennis making vooraf' had hij niets, zei hij in tweede instantie. "Trou wens, daar hebben we in Turkije de verloving voor". Maar afgezien van het misverstand; de minister sprak zich uit voor een dermate grote greep van de islam op het fa milieleven, dat de schrik van de liberalen er niet minder 'om werd. De marcherende hoogleraren wa ren ontsteld door meldingen uit de medische faculteiten dat vro me vrouwelijke studenten, toch al gekleed in onpraktisch lange gewaden die het karakter van een 'religieus uniform' aannemen, nu ook gaan weigeren mannelijke patiënten van boven de veertien te onderzoeken, en omgekeerd. X-/S4 'J~--g M S Assad: draai van 180 graden standige christelijke generaal Aoun in een bloedbad op de knieën. Ten slotte wist Assad van de Golfcrisis te profiteren door zich uit zijn isole ment te werken en weer mee te spe len in het diplomatieke circuit. de grenzen officieel vaastgesteld. Portugees Timor kreeg daarna een eigen bestuur. In 1942 werd het ei land door de Japanners bezet. Indonesië werd in 1948 onafhan kelijk en Oost-Timor werd aan Por tugal teruggegeven. Maar de band tussen Nederland en Portugal ver slechterde opnieuw toen de dictator Salazar aan de macht kwam. De ge weldloze Anjerrevolutie op 25 april 1974 maakte een einde aan de recht se dictatuur en de verstandhouding verbeterde. President Mario Soares kwam vorig jaar naar Nederland en nu gaan Beatrix en Claus op tegen bezoek. Bedrijfsleven Toen Portugal in 1986 lid werd van de Europese Gemeenschap, vestig den zich steeds meer Nederlandse Ook zou men de 'aankleding' ei sen van te schouwen dode licha men van de andere sekse. Het do cerend personeel van de medi sche Hacetepe Universiteit in Ankara ging tegen deze ver schijnselen een dag in staking. Aanleiding voor massale pro testen geven ook de vier opeen volgende moorden die dit jaar zijn uitgevoerd op bekende secu- laristen. De laatste, op de voor vechtster voor vrouwenemanci patie prof. Bahriye Ucok, leidde tot een begrafenis waarbij 40.000 mensen op de been waren, de grootste pro-secularistische de monstratie uit de Turkse ges'chië- denis. Vanouds vormen universitei ten en pers ondanks de opmars van dagbladen als Turkiye bol werken van het kemalisme, maar die kunnen het niet alleen. De laatste weken kregen ze steun van machten die tot nu toe nogal aan de kant waren blijven staan, zelfs uit het financiële establishment. De door prof. Erdal Inonu geleide sociaal-democratische oppositie partij, waartoe ook prof. Ucok be- Toch speelt Assad gevaarlijk spel. Door zijn steun uit te spreken aan de multinationale troepenmacht te gen Irak, maakte hij een verrassen de draai van 180 graden. Met zijn pan-Arabische ideeën en anti-Ame rikanisme had hij tot voor de Golf crisis altijd tot de radicale Arabi sche landen behoord, maar bijna van de ene op de andere dag kwam hij in het gematigde kamp terecht. Het is voor Assad nu er op of er onder. De sluwe politicus gokte er op dat zijn politieke ommekeer be loond zou worden. En in die opzet is hij tot nu toe glansrijk geslaagd. In zijn scenario wordt straks Hussein, die ook leider is van een Ba'ath-par- tij, uitgeschakeld door de troepen macht. Aan die troepenmacht zou de Syrische president slechts mini maal of zelfs op het allerlaatst hele maal niet deelnemen. En daarna is voor Assad dan het leiderschap van de Arabische wereld weggelegd. Maar het is evengoed mogelijk .dat Assads gok leidt tot zijn eigen ondergang. Zijn 20-jarige dictatuur, die alleen al in 1982 in de stad Hama aan tienduizenden moslims het le ven kostte en de stad letterlijk van de aardbodem heeft doen verdwij- bedrijven in de Portugese repu bliek. Het Nederlandse bedrijfsle ven investeerde er vorig jaar zo'n 350 miljoen gulden. Ons land is met een aandeel van ongeveer 20 pro cent, een van de belangrijkste bui tenlandse investeerders in Por tugal. Het arme land is voor dè rijke, noordelijke landen een aantrekke lijk afzetgebied. Nederland levert voornamelijk machines en compu ters aan Portugese bedrijven die een dringende behoefte hebben aan moderne, technische apparatuur. Evenals Spanje, vreest Portugal dat investeerders uit rijke landen mis bruik maken van goedkope ar beidskrachten. Eigenlijk willen ze dat de EG maatregelen treft om de arme landen uit het slop te helpen. hoorde, meent dat de strijd tegen het fundamentalisme een absolu te prioriteit moet krijgen, waarbij de oude links-rechts tegenstel ling vanzelf op de achtergrond ge raakt. De leider van de andere grote linkse partij. Bulent Ecevit, lijkt het daar vooralsnog niet mee Onverwachter was de geste van de chef van de geheime dienst, Teoman Komen, die tijdens een kabinetszitting een precedentlo ze 'briefing' hield, waarbij hij waarschuwde dat fundamentalis ten zó diep in het politieapparaat waren gepenetreerd, dat dit een "tegenwicht" tegen het nog altijd overwegend kemalistische offi cierskorps dreigde te worden. Steun voor de secularisten komt ook van andere rechtse zijde: par lementsvoorzitter Kaya Erdem, de tweede man van het land, dis tantieert zich steeds duidelijker van de fundamentalisten binnen zijn eigen Moederland-partij en zijn echtgenote nam zelfs deel aan de protestmars van vrouwen naar het mausoleum. Erdem wordt door velen gezien als de figuur op wie alle secularistische krachten in laatste instantie zouden kun nen terugvallen als de alles be schuttende machtsfactor Özal nog eens wegvalt. En na de val van diens grote idool Thatcher lijkt zoiets niet geheel onmoge lijk. P. Karthaus. directeur van de Portugees/Nederlandse Kamer van Koophandel in Lissabon geeft toe dat Nederlandse bedrijven vooral in het begin profiteerden van goedko pe werknemers. Voor een'laag loon tje kregen ze een hardwerkende Portugees in dienst. De zuiderling vond het aantrekkelijk om in een modern bedrijf te werken. De laatste jaren stijgt de welvaart en daarmee worden ook de lonen ietsje hoger. De buitenlandse be drijven hebben behoorlijk wat werkgelegenheid gecreëerd. Por tugal heeft zelfs binnen de EG het laagste werkloosheidscijfer en is sinds enkele jaren niet meer het armste Europese land. Koningin Beatrix zal echter nau welijks aandacht besteden aan de economische situatie in Portugal. Hier is meer aandacht voor de cultu rele banden tussen beide landen. Zo geeft het koor- en barokorkest van de Nederlandse Bachvereniging, onder leiding van Gustav Leonard, een concert in de Sao Roque Kerk in Lissabon. LAGO RAFFINADERIJ - Op Aru ba stroomt na vijf jaar weer olie. Deze week is de raffinaderij, voor alsnog officieus, opnieuw in ge bruik genomen. Voor het eerst sinds 1985, toen Exxon de toenmali ge Lago-raffinaderij sloot, doen de olieleidingen weer dienst. De raffi naderij is nu eigendom van de Coastal Corporation uit Houston (VS). PARIJS (ANP) De auto-industrie en 19 Europese ministers van trans port zijn het in grote lijnen eens over beperking van de luchtvervui ling door auto's. Gisteren bleken er tijdens de halfjaarlijkse conferentie van de ministers van transport van negentien aangesloten Europese landen (CEMT) weinig verschillen van mening te bestaan.. Het doel is om niet steeds meer auto's te produceren, die steeds har der rijden of sneller optrekken, want dat kost brandstof en vervuilt het milieu. Strengere normen zijn dus nodig. Volgens de Nederlandse minister Maij-Weggen zou alleen al voor Nederland de hoeveelheid uit laatgassen per auto met veertig pro cent terugmoeten om in het jaar 2010 op eenzelfde niveau van lucht- AMSTERDAM - Vier recher cheurs van het Amsterdamse poli tiebureau Raampoort zijn door de rijksrecherche op verdenking van verduistering of diefstal gearres teerd. Alle rechercheurs van het bu reau zijn door de Amsterdamse korpsleiding tijdelijk naar huis ge stuurd omdat de emoties op het bu reau te hoog zijn opgelaaid. Onder de vier rechercheurs be vindt zich het tweetal dat eerder in opspraak kwam wegens hun ver meende aandeel in een transactie met 100 kilo hasj. De rechercheurs werden in april van dit jaar gearres teerd en vervolgens op vrije voeten gesteld. Het tweetal wordt er nu ook van verdacht betrokken te zijn bij ver duistering of diefstal van in beslag genomen goederen bij een huiszoe king. Om wat voor goederen het gaat wil de politie niet meedelen. Eén van het tweetal heeft zich uit zichzelf gemeld bij de politie. Vol gens de woordvoerder wist hij dat hij opnieuw gearresteerd zou gaan worden. De rijksrecherche houdt sinds de aanhouding van de twee vermeend corrupte rechercheurs in april van dit jaar een onderzoek bij de Am sterdamse politie. Of de recher cheurs strafrechtelijk vervolgd zul len worden staat nog niet vast. De" rechercheurs van het bureau Raampoort zijn vanochtend weer aan het werk gegaan. De twee re chercheurs die vorige week zijn aangehouden voor onderzoek heb ben zich inmiddels ziek gemeld. vervuiling te blijven als nu. Op net ogenblik rijden er zo'n vijf miljoen auto's in Nederland. Als de trend zich doorzet, zijn dat er zeven mil joen in 2010. Dat levert enorme pro blemen oo. De bewindslieden van de verschil lende landen hadden graag gezien dat de autofabrikanten zichzelf wat meer beperkingen oplegden en zo een bijdrage leveren aan de 'opvoe ding' van automobilisten. Maar daar voelen de fabrikanten blijk baar niet veel voor. De grote bazen van Volvo en Renault, Gyllenham- mer en Levy, hebben weinig bezwa ren tegen strengere oevrheidsre- gels. 'Stel maar strengere normen en laat de industrie maar uitzoeken hoe daaraan voldaan kan worden. We kunnen technisch een heleboel', wordt er geredeneerd. Wel bepleiten zij tenminste een gelijkluidende normstelling door alle Europese landen. Zoiets geldt dan bijvoorbeeld een mogelijk in de toekomst verplichte snelheidsbe grenzer voor auto's: een apparaat, waardoor de auto niet harder kan dan een zekere maximumsnelheid, maar toch zijn acceleratiemogelijk heden behoudt. DEN HAAG (GPD) - In een onder grondse bunker, ergens in het Kra- lingse bos bij Rotterdam, bevindt zich de laatste wapenopslagplaats van de semi-militaire organisatie O en I (Operaties en Inlichtingen). Het is niet precies duidelijk op welke plaats de bunker te vinden is, maar een ingewijde bevestigt wel dat bo venop de opslagplaats een huis is gebouwd. De geheime organisatie wordt ge leid door oud-directeur burgerper soneel Bekker van het ministerie van Defensie. Bronnen die anoniem wensen te blijven, bevestigen dat ook prins Bernhard betrokken was bij de oprichting van O en I, enkele jaren na de Tweede Wereldoorlog. In 1985 nog werden in de buurt van Den Haag twee wapenopslag plaatsen van O en I ontdekt. Dat is twee jaar nadat de toenmalige mi nister van Defensie De Ruiter in de Tweede Kamer meldde dat 'deze wijze van opslag' van wapens zou worden beëindigd. Beloond nen. heeft Assad gevreesd maar niet geliefd gemaakt. Volgens Syriérs die gevlucht zijn, is zijn regime wre der dan van de Roemeense dictator Ceausescu. Tot nu toe heeft hij zich met terreur in het zadel weten te houden, maar zijn positie lijkt ver zwakt. Want Assad heeft de radicale fracties in de Ba'ath-partij van zich vervreemd door de kant van de 'westerse imperialisten' te kiezen. De eerste demonstraties tegen zijn regime hebben al plaats gevonden. En dat kan een aanwijzing zijn dat hij fout heeft gegokt. Terroristenleider Maar ook Bush speelt hoog spel door Assad als bondgenoot te ac cepteren. Het moet voor veel Ame rikanen een vreemd gezicht zijn hun president naast de 'internatio nale terroristenleider' te zien zitten. Vorige maand had de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken James Baker al de weg geëffend met een bezoek aan Syrië en daarop kwam al veel kritiek. Tenslotte acht het Witte Huis het bewezen dat As sad steun verleende aan bijvoor beeld de Palestijnse terroristenlei der Abul Nidal. En nu heeft presi dent Bush te kennen gegeven dat hij "een nieuwe bladzij" in de relatie met Syrië wil beginnen. Volgens een hoge oud-functiona ris van de CIA, Cannistraro, begaat de VS met deze politiek een enorme blunder. In The New York Times trok hij de vergelijking met de Ame rikaanse politiek ten aanzien van Irak in de vroege jaren '80, toen Washington dit land van de zwarte lijst van terroristen staten schrapte. Ondanks het bewijs dat Baghdad wel degelijke dergelijke groepen steunde. Cannistraro zei bang te zijn dat met Syrië eenzelfde fout wordt gemaakt en waarschuwde er voor niet opnieuw een monster zoals Saddam Hussein te Ook wapenopslag in Kralingse bos Dat Syrië een weinig betrouwba re bondgenoot is, blijkt uit het feit dat het nog steeds niet de belofte is nagekomen om een troepenmacht van 15.000 man te sturen naar Saudiarabië. Begin deze maand leek het er zelfs op dat het zich hele maal uit het monsterverbond wilde terugtrekken uit onvrede met de Amerikaanse politiek ten opzichte van Israël na het bloedbad op de Tempelberg. Maar kort daarna be sloot Damascus enkele honderden soldaten te sturen. Van het beloofde materieel rolden ongeveer 100 tanks Saudiarabië binnen. Welis waar van Russische makelij en an tieke modellen, maar in ieder geval voldoende om als bondgenoot van de Verenigde Staten in Geneve naast Bush te mogen zitten. PEKING - Een Chinese arbeider vindt een bed, en bescherming tegen de november-kou, in de laadbak van een truck. KLM: zwangere stewardessen aan de grond SCHIPHOL (GPD) - Steward essen die zwanger zijn, mogen van de KLM niet langer vliegen. Voor hen wordt tijdelijk pas send werk op de grond gezocht. Het gaat bij de KLM orri zo'n 120 vrouwen per jaar. De directe aanleiding tot deze maatregel is een Amerikaans rapport over het gevaar van ra dioactieve straling in vliegtui gen op kruishoogte (tien kilo meter). Het risico is volgens de KLM overigens beperkt. De straling levert alleen gevaar op voor personen die meer dan vijf keer per maand de Noordatlan- tische retourvlucht maken. De kosmische straling is namelijk groter naarmate de route dich ter bij de polen ligt. De KLM meent dat de straling voor bemanningen geen enkel gevaar oplevert. Zij wisselen veel van route en maken jaar lijks 'slechts' zeshonderd vlieg uren. Voor het ongeboren kind is het risico groter dan gedacht. Vooral in de eerste vier maan den van de zwangerschap is de vrucht bij regelmatige blootstel ling kwetsbaar. Vier rechercheurs in Amsterdam van diefstal verdacht

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 10