BOUWVARIA Nederland laat weinig vluchtelingen toe „KnfTo terug 9 9.95 1.95 DONDERDAG 22 NOVEMBER 1990 UTRECHT (ANP) - De veel ge roemde Nederlandse gastvrijheid voor vluchtelingen blijkt niet uit feiten. Nederland herbergt op Italië na de minste vluchtelingen van de EG. Volgens de vereniging Vluchte lingenwerk is slechts 1 op de 745 in woners van Nederland een toegela ten vluchteling is. In de hele EGis dat 1 op de 611. Nederland telt onge veer 20.000 vluchtelingen. De meeste van de 750.000 vluchte lingen in Europa bevinden zich in de Europese Gemeenschap (535.000). Van de rijkste EG-landen is Denemarken het emest gastvrij met 1 vluchteling op 187 inwoners. Daarna volgen Frankrijk, de voor malige Bondsrepubliek Duitsland, België en het Verenigd Koninkrijk. Het rijke Zweden steekt gunstig af bij andere Europese landen met een verhouding van 1 op 61. Overigens vallen de cijfers van EG-landen in het niet bij een aantal Derde Wereld-landen, die stukken armer zijn dan wij. Zo woont er in Malawi op elke drie inwoners een vluchteling. In Somalië is de ver houding 1 op 23 en in Pakistan 1 op 31. Jordanië heeft op iedere drie ei gen inwoners een vluchteling. Ruzie om Enimont ten einde ROME (Rtr) Het particuliere Italiaanse chemieconcern Montedison ver koopt zijn deelneming van veertig procent in Enimont aan het staatsener- giebedrijf ENI. Daarmee komt een einde aan de ruzie tussen Montedison en ENI over hun gezamenlijke onderneming Enimont. Enimont is een van de tien grootste chemiebedrijven ter wereld waarin Montedison en ENI beide een belang hadden van veertig procent. Volgens het Hoge Commissariaat voor vluchtelingen van de Verenig de Naties UNHCR waren er eind 1989 over de hele wereld bijna 15 miljoen vluchtelingen (ongeveer even veel als de complete bevolking van Nederland. In feite ligt dat getal echter veel hoger. Zo bestaat er bij voorbeeld voor de meeste Palestijn se vluchtelingen een aparte organi satie. Hun gegevens zijn niet bij de UNHCR ondergebracht. Sinds de Tweede Wereldoorlog heeft Nederland ruim 38.000 vluch telingen opgenomen. Op 1 januari 1990 bedroeg hun aantal 20.000 (0,13 procent van de bevolking). Het ver schil is te verklaren uit naturalisa ties, terugkeer naar het vaderland of vertrek naar andere landen en over lijden. Hun aantal wordt verre over troffen door onder meer het aantal Belgen (23.000), Britten (37.000) en Duitsers (40.000) In totaal wonen er 640.000 buitenlanders in Nederland. Van de mensen die in Nederland asiel zoeken, krijgt slechts een ge ring percentage de zogenaamde 'A- status'. Dat wil zeggen dat zij wor den erkend als vluchteling en de zelfde rechten en plichten hebben als Nederlanders. In 1989 waren dat er 1032 op een totaal van 11.833 afge handelde asielverzoeken. Asielzoekers uit Iran hebben de afgelopen jaren de grootste kans ge had om erkend te worden als vluch teling. Tussen 1983 en 1989 vroegen bijna 3400 Iraniërs asiel aan. Gemid deld werd 29,9 procent toegelaten. Vorig jaar was dat percentage zelfs 45,7 procent. Samen met Turken en Eritreërs uit Etiopië vormden zij in de laatste jaren 62,6 procent van het aantal erkende vluchtelingen. BRUSSEL (ANP) - De recht bank in Brussel is gisteren begon nen met de behandeling van een monsterproces dat klaarheid moet brengen in de knoeierijen waaraan de Belgische zieken fondsen zich jarenlang hebben schuldig gemaakt. Die zaak kan nog heel wat voeten in aarde krij gen .omdat ze volgens insiders nauwe vertakkingen heeft met de Belgische politiek. De rechtszaak is het gevolg van een klacht die de bekende Belgi sche artsenleider Andre Wynen al in 1983 heeft ingediend. Wynen beschuldigde de ziekenfondsen ervan dat ze sjoemelden met geld dat ze van de staat ontvingen. De ziekenfondsen ('mutualitei ten' heten ze in daar) zouden heb ben geknoeid met geld dat ze overhielden en ze zouden zieken huizen te laat hebben uitbetaald. Verder worden de ziekenfondsen ervan beschuldigd, in strijd met de wet, geld te hebben belegd. Met die beleggingen zouden ver kiezingscampagnes van politici Proces België over schandaal ziekenfondsen zijn gefinancierd. Met al die knoeierijen zou een som van 22 miljard Belgische franken (ruim 1,2 miljard gulden) gemoeid zijn. Het dossier dat de rechtbank is voorgelegd omvat zo'n 14.000 pagina's. Er staan acht beklaagden terecht. Eén van hen is de Belgische oud-premier Edmond Leburton, een Waalse socialist die jarenlang voorzitter was van de landsbond van socialistische ziekenfondsen. Leburton heeft al vaak verklaard dat het bij dit proces gaat om een 'politieke afrekening'. De huidige Belgische minister van economische zaken, de Vlaamse socialist Willy Claes, was jarenlang Leburtons onder voorzitter bij de socialistische landsbond. Leburton vindt dat Claes, jarenlang zijn rechterhand, ook terecht moet staan. De acht beklaagden worden be schuldigd van valsheid in ge schrifte en verduistering. Zij wa ren - of zijn nog steeds - de top mannen van de landsbonden waarin de ziekenfondsen in Bel gië zijn verenigd. De leiders van de socialistische en de liberale landsbonden worden ervan be schuldigd gelden verduisterd te hebben. De christelijke landbond wordt alleen verweten eeruslordi- ge boekhouding gevoerd te heb ben. Dat heeft de geruchten dat het om een 'politiek proces' gaat versterkt. De ironie wil dat Edmond Le burton de man is die in 1963 de Belgische wet op de ziekte- en in validiteitsverzekering maakte. Hij zou dus zijn 'eigen wet' met voeten hebben getreden. Lebur ton betwist inmiddels de geldig heid van de gevolgde onderzoek procedures. Volgens hem werd de geheimhouding van dat onder zoek geschonden. Christelijke militie vertrekt uit Bayrut BAYRUT (Rtr) - De grootste militie in Libanon, de christelijke Libane se Strijdkrachten (LF), heeft giste ren ingestemd met het vertrek van haar strijdkrachten uit Bayrut en het overdragen van haar strategi sche posten. Een woordvoerder van de tien duizend man sterke LF, geleid door Samir Geagea, verklaarde dat "als alles goed gaat, binnen enkele da gen een 'Groot-Bayrut' is ge vormd", aldus Geagea. Een ultimatum aan alle particu liere milities om zich uit 'Groot- Bayrut' en de hoofdstad terug te trekken, liep maandag om midder nacht af. De Libanese Strijdkrach ten weigerden echter zich terug te trekken ui thet district Ashrafiyeh, dat hun bastion is. Zij eisten dat eerst aan hun veiligheidsvoorwaar den zou worden voldaan. Uit regeringsbronnen is verno men dat de Syrische leider van de militairen in Libanon, generaal Kenaan, de Libanese Strijdkrach ten heeft verzekerd dat hij de pro- Syrische milities in toom zal hou den en dat alle verdragsschendin gen worden gestopt. Dure badkuip Gabor is WD doorn in 't oog DEN HAAG (GPD) - De pas aangetreden CDA-staatssecre- taris Gabor (landbouw) heeft voor eigen gebruik en ter waar de van een slordige 50.000 gul den op het departement een badkuip laten installeren. Het WD-kamerlid Blauw heeft daar schriftelijke vragen over gesteld. Blauw wil weten of deze 'verfrissingsruimte' uit de eigen portemonnaie van Gabor komt, of dat de badkuip gefinancierd is uit de staatskas. Een woordvoerder van het ministerie beaamt dat de staats secretaris een peperdure badka mer heeft. Dat heeft volgens hem alles te maken met de krap pe ruimte. "Het is hier overvol. We hebben lange tijd geen staatssecretaris gehad en daar door ook geen representatieve ruimte. Voor de minister heb ben we al eerder een kamer in gericht", aldus de woordvoer der. Over de financiering van de wasgelegenheid moet hij het antwoord schuldig blijven. Geen beëdiging van voorstanders homohuwelijken ARNHEM (ANP) - De Arnhemse rechtbank heeft het verzoek van twee Groen Links-raadsleden uit Rheden, om als ambtenaar van de burgerlijke stand van deze gemeen te te worden beëdigd, afgewezen. De raadsleden hadden in die functie homo-huwelijken willen sluiten. Eerder had de gemeenteraad beide heren benoemd tot ambtenaar van de burgerlijke stand. Volgens de rechtbank staat het op voorhand vast dat de raadsleden in strijd zullen handelen met de eed die een ambtenaar van de burgerlij ke stand moet afleggen. De twee raadslieden hadden bij hun verzoek aangevoerd dat beëdi ging een logisch vervolg zou zijn op hun benoeming door de Rhedense gemeenteraad. Maar de rechtbank tekent aan dat niet ieder verzoek tot beëdiging wordt gehonoreerd. Eer der dit jaar legde de Hoge Raad in een arrest nog eens uit dat homohu welijken volgens de huidige wet niet mogelijk zijn. Spijt indianen VANCOUVER (Rtr) De Ameri kaanse indianen hadden de blanke immigranten in Noord-Amerika moeten doden in plaats van goede gastheren voor ze te zijn. Dit heeft indianenleider Bill Wilson, die een organisatie van 130.000 indianen vertegenwoordigt, Zonder hulp van de indianen waren de meeste Cana- j dezen nu nog 'ziekelijke en stinken de mensen in boten', aldus Wilson. "Toen de niet-indiaanse mensen hier kwamen, hadden wij de kans hen te doden. Misschien hadden wij alle Europeanen die hierheen kwa men, moeten doden, gezien de be handeling die ons ten deel viel". aan kado's l winnen 2-standenschakelaar - opklapbaar - mei verstelbare y telescooparm r- met ingebouwde transformator - inklusief 12V lampje Feestprijs van 39.50 voor 32.50/ Nó voor -ton r°>"fgen ,nkverpakKina 1 helling hoekmeter Nü voor - met verstelbare telescooparm I - voorzien van transformator - op 2 standen schakelbaar licht I (hoog/laag) - inklusief lampje 15W/12V Feestprijs Pritt Roller cassette Plakt schoon, snel en precies. Extra sterke permanente kleefkracht. Makkelijk navulbaar door losse Feestprijs van 11.95 81 x 63 x 81 cm f§ Werkstukhouders verstelbaar, zowel in de lengte als in de breedte. Waarmee i zelf monteren elke kubus is los verkrijgbaar De ki Workmate 536 De ideale werkbank voor alle klussen. Geheel opklapbaar en dus makkelijk op te m!nb_graen Stevige jSSjgkonstruktle. plaatsen IIACK&DECKER Meubelkubussen 38x76x38 cm in zwart of wit: Meubelkubussen 38x38x38 helemaal op Nü voor Vuren vloerdelen BouwVaria bestaat 15 jaar. Dat betekent feest. In alle BouwVaria bouwmarkten. 15 weken lang. NV a Met feestelijke aanbiedingen, jy Hogere korting. En vele andere extra's. feest Bitset in luxe verpakking 8 CV schroevenbits 1 magneethouder Waterpasset, 4-delig -1 kleine handige waterpas Tafellamp met wekker/klok in wit Grote klasse r» werkbanken iKfeg 19-delig HSS borenset in leuke box Van I t/fn 10 mm I Nü voor IÊ in Revolvergat-, oog- en drukknoptang Stalen gereedschapskast Voorzien van deuren, slot en ophangrekjes. 75x62x24 cm emoffeld. Werkbank, inklapbaar jTf^digeTne^^ 97.50 65.- 62.50 - helemaal open I Nü voor ft I MASTER WALL p/st 7.95 d. grijs p/st. 4.95 LEIOEN Zoeterwoudseweg 11 IPermete 071-764623/315131 DELFT Brasserskade 221, bij Hertenkamp 015-136240 OOK GEVESTIGD IN: I Van 169 voor Vloerpanelen met een keiharde, slijtvaste kunststof toplaag Eenvoudig zelf te leggen Slijtvast «Onderhoudsvrij Duurzaam «Kleurecht Rondom mes en groef Makkelijk te reinigen. E-1 verlijmd, dus milieuvriendelijk, Niet voor vochtige ruimten. Perm?MBpaH ^an69.- voor de bouwmarkt waar je de vakman vindt

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 6