Matsushita 'in' voor chipfabriek Philips Ontdek met Heineken het echte Rome, Madrid, Parijs of Athene 'm W«M Japanse gigant 'zwemt' in het geld Zwakste groepen voorop in sociaal plan Philips VNU wil van dmkkerijen af Reclamemakers te kijk gezet met gejatte ideeën Elsevier doet belang Wolters Kluwer weg Tussenpersonen verkopen polissen Nationale niet IpESSp DONDERDAG 22 NOVEMBER 1990 graa^iiigaBa PAGINA 5 NIJMEGEN (GPD) De Japanse elektronica-gigant Matsushita zou geïnteresseerd zijn in ten minste een belang in de gloednieuwe, peperdure megachipfabriek van Philips in Nijmegen. De contacten met de Japanners worden bevestigd door hooggeplaatste werk nemers in de Nijmeegse fabriek. Matsushita is op deelgebieden al een partner van Philips, maar tegelijk één van de grootste concurrenten. Districtsbestuurders van de vak bonden erkennen dat de belangstel ling van Matsushita voor de chipfa briek voor de hand ligt, maar vin den het te voorbarig om verdere conclusies te trekken. Een woord voerder van de directie in Eindho- king Philips-topman Timmer was twee weken geleden de persoonlij ke begeleider van de Matsushita-di- liesgevende fabrieken van Philips. Er worden allerlei soorten chips ge maakt, maar niet de soorten waar voor hij eigenlijk is gebouwd. In de fabriek werd in 1987 600 mil- ven wijst erop dat Philips al tiental- De chipfabriek in Nijmegen, len jaren samenwerkt met Matsus- volksmond 'de kathedraal', is twee hita, dat er daarom geregeld contact jaar na de opening nog steeds is tussen beide bedrijven, maar dat slechts voor de helft in gebruik. De er nog niet kan worden gesproken 'kathedraal' is een van de meest ver- rectieleden die werden rondgeleid joen geïnvesteerd. Voor het hele het Nijmeegse fabriekscomplex. EINDHOVEN (GPD) - Na een dag onderhandelen zijn de Neder landse Philips Bedrijven en de vier betrokken vakbonden redelijk ge vorderd in het ontwerpen van een sociaal plan voor de afvloeiing van personeel bij de grootscheepse re organisatieplannen van het con cern. De bedoeling van de bonden is een extra bescherming te bieden aan de meest kwetsbare groepen, terwijl de uitvoering van zo'n soci aal plan pas in werking zou mogen treden nadat de bedrijfsplannen van alle 90 Philips-vestigingen in Nederland met bonden en onderne mingsraden zijn besproken. Vol gende week woensdag wordt op centraal niveau verder onderhan deld. De eerste centrale onderhande lingen na de bekendmaking van een reeks reorganisatieplannen door Philips verliepen gisteren wel moei zaam. De onderhandelaar van de In dustrie- en Voedingsbond CNV, D. Terpstra, was na afloop van de eer ste ronde echter niet pessimistisch over de mogelijkheden om volgen de week tot een acceptabel sociaal plan te komen. Bij een overkoepelend sociaal plan voor de Philips-vestigingen moeten volgens Terpstra de be staande regelingen, zoals een vrij willig vertrek van ouderen (bij Phi lips 'VROM' genoemd), onverkort Economie kort gehandhaafd blijven. Ook de door Philips geboden vertrekpremie van 15.000 gulden vindt hij te laag. Daar over zal volgende week verder on derhandeld moeten worden. Het onderbrengen in een arbeidspool ten onder te brengen in een aparte werknemers tussen de 45 en 55 produktdivisie Semiconductors. megachipproject, waarvan de Nij meegse fabriek een belangrijk on derdeel is, gaf de Nederlandse over heid een subsidie van 190 miljoen. De produktie van de 1 megabit stati sche geheugenchips die er zouden moeten worden gemaakt, vereiste peperdure bedrijfsruimten. Philips had de afzet echter schromelijk overschat, terwijl de kostprijs veel hoger bleek dan bij de Japanse con currentie. In september besloot Timmer daarom de ontwikkeling en proeffabrikage van de 1 Mb SRAM-chips stop te zetten en ruim 300 arbeidsplaatsen te schrappen. Afstoten Philips besloot vorige week, even na het bezoek van de Matsushita- top, om de halfgeleiders-activitei- jaar, zoals de Industriebond FNV De div naar voren heeft gebracht, is even min onbespreekbaar voor de Phi- lips-directie. ook de mega chipfabriek zit, is een afsplitsing de bestaande divisie Compo nents. Volgens een Philips-woord- De belangrijkste knoop die vol- voerder is de afsplitsing nodig gende week doorgehakt moet beter te kunnen inspelen op de snel sociaal plan pas in werking kunnen Doorgaans goed ingelichte kringen treden nadat op plaatselijk overeenstemming is bereikt het ondernemingsplan. Dat bete- afstoten kent dat op vrijwel alle niveaus en vrijwel alle Philips-divisies beweren echter dat de afsplitsing voorbode is van een mogelijk de activiteiten of een samenwerking met derden. Matsushita Electric Industrial heen opnieuw over de reorganisa- staat met een omzet van 43 miljard tieplannen van Philips onderhan- dollar (1989) twaalfde deld zou moeten worden. van grootste indust In totaal gaat het bij Philips Ne- mingen ter wereld derland om een groot aantal ar- veel groter dan Phi beidsplaatsen dat komt te verval- jaar naar de 29-ste pli.- len. Van de 10.000 arbeidsplaatsen wijl Philips onlangs moest melden die worden geschrapt bij de divisies dat het verlies dit jaar op 4 miljard voor chips en voor computers, zal gulden zal uitkomen, kondigde de schade in Nederland in de dui- Matsushita juist recordwinsten aan. zenden lopen. Bij de algehele af- Over het afgelopen jaar boekten de slankingsoperatie van het concern Japanners een winstgroei van 16 met een wereldwijd banenverlies procent. Matsushita 'zwemt' in het van tussen de 35.000 en 45.000 reke- geld en k< nen de bonden op een banenverlies derdelen v van 6000 tot 10.000 in Nederland. talen. 1 Philips met gemak be- Basis-cao De werkgeversorganisaties in de detailhandel zijn bereid om zich bij hun achterban sterk te maken voor een basis-cao voor de ongeveer 100.000 werknemers in de detail handel die nu nog qua arbeidsvoor waarden onder een verordening zonder vastgestelde salarissen val len. Kustmijnenveger De werf van der Giessen-de Noord Marinebouw in Alblasserdam gaat samen met de Belgische werf Beli- ard Polyship voor 15 miljoen gul den het ontwerp en bestek maken voor de nieuwe kunststof kustmij nenveger voor de marines van Bel gië en Nederland. Grensverkeer De Europese Gemeenschap heeft een akkoord met Zwitserland gete kend dat ertoe moet leiden dat het grensverkeer tussen de EG en dat land vanaf volgend jaar juli aanzien lijk vlotter verloopt. De douanekan toren aan de EG-grenzen met Zwit serland zullen langer open blijven. Beursschandaal De echtgenote van de president van het Amerikaanse biotechnologiebe drijf Genentech heeft zich volgens de Amerikaanse fcieurscommissie (SEC) schuldig gemaakt aan het doorsluizen van koersgevoelige in formatie. Drie betrokkenen zouden in totaal 200.000 dollar in hun zak ken henbben gestoken. Supermarkt De uitgaven voor levensmiddelen zijn in Nederland vorig jaar licht ge stegen ten opzichte van 1988, name lijk van 55,5 miljard tot 57 miljard gulden. Ruim de helft van deze be stedingen zijn gedaan in super markten, die daarmee hun positie hebben verstevigd. Broodfabriek ontslaat Bij de broodfabriek Van der Meer en Schoep in Rotterdam worden op korte termijn 68 van de 260 werkne mers ontslagen. Volgens een woordvoerster van de Voedings bond FNV zijn er problemen door het wegvallen van de produktie voor Albert Heijn. Milieuzorg Nog maar heel weinig bedrijven in Rotterdam hebben een allesomvat tend systeem om schadelijke milieu-effecten van de bedrijfsvoe ring te beheersen. Slechts vier pro cent van de bedrijven beschikt over een dergelijk milieuzorgsysteem. Een kwart zegt zo'n systeem in voorbereiding të hebben. Dat blijkt uit een enquête van het onderzoeks bureau NIPO, HAARLEM (ANP/GPD) Uitgeverij VNU wil haar activiteiten in de gra fische sector beperken, en in de toekomst wellicht in zijn geheel afstoten. De kans is groot dat één van de drie diepdruk-drukkerijen wordt gesloten. Nieuwe investeringen, zoals de aanschaf van persen, zouden vele honder den miljoenen guldens kosten en onvoldoende rendement opleveren. Het bureau McKinsey gaat de grafische tak van het concern doorlichten. Volgend jaar april moet duidelijk zijn wat er gebeurt met de betrokken be drijven die overigens allemaal winstgevend zijn. Dat zijn behalve de drie diepdruk-drukkerijen in Haarlem (780 man), Deventer (650 man) en Etten- Leur (650 man), ook de twee offsetdrukkerijen in Weert (1000 man) en Den Bosch (225 man). Welke vestiging op termijn moet sluiten is nog niet be kend. De VNU wil nog niet vooruit lopen op eventuele ontslagen. Het concern wacht eerst de bevindingen af van bureau McKinsey. Wel zegt zij toe dat wordt geprobeerd het orderpakket en het personeelsbestand bij dé reste rende twee bedrijven onder te brengen. De FNV-bond verwacht niet dat VNU in de komende zich volledig te rugtrekt uit de grafische sector, al kan de omvang afnemen. Het concern is immers gebaat bij goede drukkerijen voor de eigen uitgaven: dagbladen, tijdschriften en boeken. Druk en Papier heeft de garantie van VNU gekre gen dat de belangen van de werknemers niet uit het oog worden verloren. De grafische tak van VNU biedt werk aan 3400 mensen en draait voor 55 procent op opdrachten van derden. De resterende 45 procent wordt gevuld met opdrachten vanuit het eigen concern. In 1989 was er bij een omzet van 2,6 miljard gulden een winst van 158 miljoen. Voor dit jaar wordt gerekend op een winst van dezelfde orde van grootte. ROTTERDAM (GPD) - "Deze naaap is wel zo plat", oordeelt Vincent van Zon (27) vernieti gend. terwijl hij de reclamebood schappen van Koffie Hag en Perla caffeïnevrije koffie van Albert Heyn op gelijke hoogte naast el kaar houdt. De kopregels van Koffie Hag luiden: 'Je ruikt geen verschil, je ziet geen verschil, je proeft geen verschil' en staan bo ven twee plaatjes van 'mannetje- /vrouwtje knus op de bank'. De AH-reclame kopte boven twee identieke koffiekopjes: 'Je ziet geen verschil, je ruikt geen ver schil. je proeft geen verschil'. "Niet alleen het idee is gepikt, zelfs het concept en de sfeer zijn nageaapt. Voor het reclamebu reau van de grootste kruidenier van Nederland, met een account van hier tot gunder, is dat ver be neden niveau. Dat waren de door slaggevende overwegingen van de jury om de 'Naaap 1990' toe te kennen aan het hoofd communi catie van Albert Heyn, Wim Huin- der". Gisteravond maakte de Publi- cityclub Rotterdam (PCR) voor de zevende maal de winnaar be kend van de Naaap-prijs, die wordt uitgedeeld aan de makers van het reclamefilmpje waarvan de opzet zo overduidelijk is afge keken, dat het geen toeval meer kan zijn. Zo was daar de spot voor de Opel Corsa, tegenover die van de Pergo-vloeren. Beide commer cials ontlenen hun kracht aan pijnlijke situaties in het dagelijks leven, waaronder het populaire deuntje 'Don't worry, be happy' is gemonteerd. Pergo was er als eer ste bij om de stem van Bobby McFarnn te lenen, maar Opel deed kort daarop hetzelfde voor de Corsa. Ook een naaap. zoals de iury dit professionele jatwerk pleegt aan te duiden, is de advertentie van Gran Dorado. Voor hun zon- en zwemparadijs bedacht een recla mebureau de Zeeuwse Rivièra, terwijl concurrent Center Pares 'zijn' zonnebank- en watertem pels al eens aan 'een' Rivièra in midden-België had gesitueerd. Op die methode is volgens de jury niets af te dingen, maar Center Pares was daarmee de eerste. Tot slot dong ook de ABN-com- mercial uit de 'eurostvle campag ne' mee. Een groep uitgelaten opa's, oma's en hun (klein)kinde- ren, gewapend met moneybelt. betaalpas en chequeboek, trek ken swingend over het televisie scherm, ondertussen genietend van de gemakken die hun bankre kening biedt. De commercial wordt gedragen door housemu ziek. De Naaap-jury ontdekte echter dat het ABN-reclameburau stie kem heeft gekeken naar de Pepsi- spot uit de Verenigde Staten. Daarin komt nagenoeg dezelfde onweerstaanbare dansmuziek voor, ditmaal in een (in Neder land overigens verboden) verge lijkende spot tussen Pepsi en Co ca-Cola. In het filmpje levert de drankenhandelaar de Pepsi per abuis af in een bejaardentehuis. Vrijwel onmiddellijk danst een handvol schaterende oma's de horlepiep met een blikje in de hand. terwijl opa de ghettoblaster op zijn schouder nog een beetje harder zet. Het bejaardenhuis Funny Acres' staat op stelten. De jongerensoos die daarna in beeld verschijnt, vormt daarmee een schril contrast: een landerig groepje jongeren, waarin een Buddy Hollie-type lusteloos staart naar het blikje Coca-Cola in zijn hand. AMSTERDAM (ANP) - Uitgever Elsevier heeft haar belang van 33 procent in concurrent Wolters Klu wer verkocht aan de Amerikaanse effectenbank Goldman Sachs. 5 procent al enkele weken geleden doorverkocht aan een aantal grote buitenlandse beleggers, hoofdzake lijk in Engeland. De rest zal Gold man Sachs herplaatsen bij een aan tal grote pensioenfondsen en ande re instituten. In juni werd bekend dat Elsevier haar pakket wilde af stoten, eerst via een herplaatsing van 17,8 miljoen aandelen Wolters Kluwer onder leiding van Swiss Bank. Swiss Bank zou proberen de aandelen op de beurs te herplaatsen maar de Golfcrisis gooide roet in het eten. Met deze transactie heeft Elsevier een punt gezet achter de vergeefse pogingen om Wolters Kluwer in te lijven. Kluwer nam een andere con current, Wolters Samsom. in de arm. Gezamenlijk stelden zij zich te gen Elsevier teweer en via allerlei verwikkelingen moest Elsevier het onderspit delven. Elsevier bleef zit ten met een groot minderheidspak ket in Kluwer dat werd omgezet in 33 procent Wolters Kluwer. Elsevier heeft naar schatting zo'n 300 miljoen gulden verdiend op de transactie. Prijskaartje van 17 miljard aan stroombedrijven LONDEN (ANP/Rtr) - De Brit se regering wil voor de verkoop van twaalf regionale elektrici teitsbedrijven in England en Wales, de grootste privatise ringsoperatie in Groot-Brittan- nië tot nu toe. 5,18 miljard pond (17 miljard gulden) vangen. De Britse minister van ener gie, John Wakeham, verklaarde gisteren dat al 7,3 miljoen men sen belangstelling hebben ge toond. De regering heeft dan ook weinig nagelaten om de emissie aantrekkelijk te maken via een intensieve reclamecam pagne. Kopers kunnen korting krijgen op hun elektriciteitsre kening of ontvangen een bonus aandeel op elke tien stukken. De privatisering van de Britse elektriciteitssector wordt hal verwege volgend jaar voltooid met de verkoop van aandelen van de bedrijven in Schotland. Als alle emissies slagen levert de denationalisering de Britse schatkist in totaal ongeveer veertien miljard pond (46 mil jard gulden) op. MOSKOU - Hoe rolt men een sjekkie is in het Russisch uitgelegd op de binnenflap van dit bekende Nederlandse shag-merk. Met de hand gerolde sigaretten zijn nu nog onbekend op de Sovjetmarkt. In een poging Russische kopers tot de aan schaf van het produkt van Douwe Egberts over te halen moet hun dus eerst worden uitgelegd hoe moeten doen. DE kreeg geen toestemming om 250.000 gratis pakjes shag uit te delen in de Sov jetunie. De autoriteiten waren bang datgezien de huidige tekorten aan rookwaar in het enorme land. dit zou leiden tot rellen en opstootjes bij de distributiepunten. Europarlement dreigt met veto voor EG-begroting ADVERTENTIE STRAATSBURG (AP) pees Parlement heeft gisteren gekondigd de EG-begroting voor 1991 met een veto te zullen treffen, tenzij alsnog wijzigingen worden aangebracht ten gunste en energieprogramma's uitgaven. De Europarlementariërs hebben er geen bezwaar tegen dat er extra gelden worden uitgetrok ken voor de Duitse eenwording en landen die ernstig te lijden hebben van de Golfcrisis, maar menen dat die hulpverlening niet ten koste mag gaan van de burgers in de EG. Het overleg tussen de begrotings commissie van het parlement en vertegenwoordigers van de EG-lid- staten is afgebroken zonder dat de partijen dichter tot elkaar waren ge komen. De Europese Commissie heeft voorgesteld om binnen de begro ting voor 1991 526 miljoen ecu (1,2 miljard gulden) uit te trekken voor compensatie van de kosten die de regering in Bonn moet maken om de EG-wetten en -normen in te voe ren in het voormalige Oostduitse gebied. Verder is 1,9 miljard gulden gereserveerd voor hulp aan door de Golfcrisis getroffen landen. DEN HAAG (GPD) - Nationale- Nederlanden wordt getroffen door een niet-officiële boycot van onaf hankelijke tussenpersonen. Deze weigeren nog langer polissen van de verzekeraar te verkopen omdat ze vrezen dat de NMB Postbank na de fusie een voorkeursbehandeling zal krijgen. Volgens de Nederlandse Bond van Assurantie-Bemiddelaars (NB- vA) zijn veel leden al op eigen initia- den tief tot een boycot van Nationale- Nederlanden overgegaan. Dat is ge- bleken uit een aantal in allerijl geor ganiseerde ledenbijeenkomsten in het land. De protesterende assuran tie-adviseurs brengen hun klanten zoveel mogelijk onder bij andere verzekeringsmaatschappijen. Nor maal gesproken haalt Nationale-Ne- Het Euro- derlanden via de onafhankelijke tussenpersonen de helft van zijn omzet binnen. De meeste leden zijn bereid de van dit jaar een netto-winst behaald van 540 miljoen, tegen 620 miljoen in dezelfde periode van 1989. In het derde kwartaal was het resultaat iets hoger dan in de vergelijkbare periode vorig jaar. te weten 237 mil joen tegenover 230 miljoen gulden in 1989. Nationale-Nederlanden handhaaft zijn verwachting dat de netto-winst dit jaar zal uitkomen op iljoen gulden, 73 miljoen gul- ïinder dan in 1989. J urikbond-konuig Milken veroordeeld tot tien jaar cel NEW YORK (KRF/Rtr) - Michael Milken, de 44-jarige koning van de latie met Nationale-Nederlanden junk bonds waarmee in de afgelo- milieu- verder te bevriezen, aldus de NBvA. sociale Volgens een woordvoerder var bond is nog geen sprake van eei ficiële boycot. Maar als de fusie pen jaren gigantische gen in de Verenigde Staten zijn gefi nancierd, is gisteren door een fede rale rechtbank in New York Nationale-Nederlanden en de deeld tot tien jaar cel. Milken had NMB Postbank in de aangekondig- zjch eerder schuldig verklaard aan 6 de vorm doorgaat, zullen de zelf- v-an de 98 aanklachten wegens ef- standige assurantiekantoren die lid fecten- eh belastingfraude, waar zijn van de NBvA, daaraan wel door hij voorkwam dat hij tot i gevangenisstraf van in totaal 28 jaar kon worden veroordeeld. Die schik king kostte hem wel een boete van 600 miljoen dollar. 'commerciële consequenties' binden, aldus de bond. De NBvA is niet tegen de fusie, maar wel tegen de voorkeursbehan deling die de NMB Postbank in de voorgestelde opzet gaat krijgen. Deze kan straks de verzekeringen eenvoudiger en misschien ook goedkoper aanbieden via haar net- Jaar pn geurende onbe- werk van postkantoren. Daardoor Paalde tijd 1800 uur per jaar maat- komt de positie van de vele duizen- schappelijke dienstverlening ver den onafhankelijke tussenpersonen „e,rme?_ «e in gevaar, meent de NBvA. Winst De netto-winst van Nationale-Ne derlanden is in de eerste negen maanden van dit jaar lager dan in dezelfde periode vorig jaar. De zekeraar heeft tot en met september bad begaan zwaarste straf uitgesproken in de fi nanciële schandalen die Wall Street sinds begin 1980 hebben geteisterd. Milken, dié na het horen van het vonnis in tranen uitbarstte, zei het de rest van zijn leven diep te blijven betreuren dat hij de overtredingen ADVERTENTIE Heineken, al jaren thuis in Europa's favoriete hoofdsteden, laat u het échte, niet-toeristische, Rome zien, het geheime Madrid, het ^verborgen Parijs en het Athene van de Atheners. Honderd van zulke opmerkelijke 'ontdekkingsrei- zen' zijn er te winnen. Een onvergetelijk ELi/ lang weekend voor twee personen. Alle informatie vindt u nü in elk krat Heineken Bier. Eigentijds of klassiek. Speels of strak. ALNO zorgt voor perfektie in kwaliteit en betrouwbare service. Biedt de allure die u past Van een klasse die u herkent aan de details. Wereldklasse die u toekomt Haal gratis het dikke ALNO KeukenKijkBoek bij: Leiden: Houtwerf Keukens tel. 769345. Lisse: Mieloo Bm tel. 19119

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5