De ijzeren revolutie van een kruideniersdochter Synode ziet niets in islam-rapport I REPORTAGE i Margaret Thatcher elf jaar lang gevreesd, gehaat en bewonderd DONDERDAG 22 NOVEMBER 19901 GEESTELIJK LEVEN Het doek is gevallen voor de vrouw die vaker in een ijzeren harnas is afgebeeld dan enige Middelleeuwse ridder. Een vrouw over wie haar partijgenoot Willy Whitelaw ooit zei: "Ze is van het soort dat ik niet bij mij thuis uitnodig". Marga ret Thatcher werd ge vreesd en gehaat. Ze had ook miljoenen bewonde raars. Het probleem is dat die laatsten de afgelopen maanden wat minder tal rijk waren geworden. LONDEN Niet veel politici hebben kans gezien een 'isme' aan hun naam toe te voegen. Stalin ver rijkte de taal met het woord stalinis me en lang nadat Mao was overle den. bestonden er nog altijd maois- ten. In het hedendaagse woorden boek zoekt men echter vergeefs naar 'schmidtisme' of 'kohlisme'. En het gedachtengoed van Lub bers, die al bijna een decennium de Nederlandse politiek beheerst, zal evenmin de geschiedenis ingaan als 'lubberisme'. Maar Engeland kent het thatche- risme. Ook als deze politica straks de politieke arena voorgoed verlaat, zal haar naam niet ten prooi vallen aan de vergetelheid. Zoals Frank rijk twintig jaar na de dood van Charles de Gaulle nog altijd gaullis ten telt, heeft Engeland zijn that- cheristen gekregen. Zo groot is haar invloed op het land en zelfs de we reld geweest, dat haar geest tot in de volgende eeuw zal blijven rondwa ren in de instituten van 's wereld oudste democratie. Eerste vrouw In mei 1979 was Thatcher de eerste vrouw die in de Britse geschiedenis in het ambt van premier werd geko zen. Labour noemde haar de 'Pas- sionaria van de welgestelden', maar haar aantrekkingskracht op de mid dengroepen was zo mogelijk nog groter. Ze won de algemene verkie zingen van 1983 en 1987, en werd daarmee de langstdienende pre mier van de eeuw. Haar aanhangers noemden haar 'Maggie', voor de op positie werd ze 'TBW' (That Blood.\ Woman), de Sovjets doopten haar 'IJzeren Dame'. Het leek alsof er nooit een einde zou komen aan haar bewind. "Mij terugtrekken? Om de donder niet! Ik ben pas begonnen"!, zei ze in juni 1981, nadat haar populariteit een historisch dieptepunt had bereikt. Ze weigerde in te binden, en zou voorlopig niet meer weg te branden zijn uit Dowingstreet 10. Toen in 1989 een van haar adepten in het La gerhuis zijn hoop uitsprak dat de premier tot 1999 zou aanblijven, keek ze de geachte afgevaardigde verstoord aan, alsof ze wilde zeg gen: "In 1999 aftreden? Terwijl er nog een hele eeuw op mij wacht"? Verslaafd Thatcher leek nooit meer weg te zul len gaan. Op 24-jarige leeftijd was ze de jongste Conservatief die zich ooit kandidaat had gesteld voor een La gerhuiszetel (ze verloor); 40 jaar la ter had ze er nog altijd niet genoeg van. Margaret Thatcher was ver slaafd aan de politiek. Ze ging zel den naar de opera en nooit naar het theater. Zelfs gunde ze zich geen tijd voor de krant. In tegenstelling tot haar politieke vriend Ronald Reagan, die van het Amerikaanse president schap een part-time baan had ge maakt, zat Thatcher altoos over haar dossiers gebogen. Ze sliep vijf uur per nacht en gunde zichzelf hooguit een paar dagen vakantie in Devon of Zwitserland. Zoals vaker met verslaafden, bleek Thatcher niet bereid vrijwil lig af te kicken. In 1988 zei ze: "Ik blijf aan totdat ik denk dat er men sen zijn die de fakkel kunnen over nemen met dezelfde toewijding, vi sie, kracht en vasthoudendheid". Het was of de wereld De Gaulle hoorde spreken: "l'Etat, g'est moi". Maar die andere grote nationalis tische leider in het na-oorlogse Eu ropa, gaf de scepter vrijwillig over aan Pompidou toen hij besefte dat zijn tijd was verstreken. Thatcher moest uit het ambt gestoten wor den. Erfenis Er waren meer verschillen met de Franse staatsman. De Gaulle slaag de er twintig jaar lang in de natie vereend te houden, Thatcher wist tijdens haar elf-jarige regentschap het land te splijten. Hoewel ze sinds 1979 met een absolute meerderheid in het Lagerhuis het land mocht be stieren, kreeg ze nooit meer dan 44 procent van de stemmen. Er waren vele Britten die haar adoreerden, er waren er altijd meer die haar haat ten. Meer dan enige voorganger laat Thatcher het Britse volk een erfenis na. Haar bezem reikte tot de stof nesten en spinnewebben in de ver ste uithoeken van het land. en wei nig geledingen van de maatschappij bleven onberoerd. Maar over de waarde van die erfenis wordt zeer verschillend geoordeeld, in Enge land en daarbuiten. Commentator Longworth schreef in de Chicago Tribune: "Thatcher is waarschijn lijk de meest bewonderde, gehate, fascinerende, radicale en behou dende leider in de westelijke we reld". Toen zij kwam. was Engeland een land van vergane glorie. De koloni ën waren onafhankelijk geworden, de Britse industrie was verouderd, het ambtenarenapparaat was groter dan waar ook in Europa, de belas tingdienst hing als een molensteen om de nek van 's lands onderne mers. De Britten hadden hun trots verloren. Nu Thatcher gaat, zijn de koloniën nog steeds onafhankelijk, maar de Falklandjes en de rots van Gibraltar bleven wel Brits. De verouderde in dustrie is gesloten, en uit de as van de zware industrie zijn kleine fenik sen opgerezen. Het staatsapparaat is gedicimeerd middels privatise ringen en daarmee ook het tekort op de rijksbegroting. Thatcher zei: "Stap voor stap rol len wij de grenzen van het socialis me terug en leggen wij de macht weer in handen van het volk. Ik wil dat het klassenonderscheid ver dwijnt en dat elke man en vrouw een kapitalist wordt. Marks and Spencer zullen triomferen over Marx en Engels". Nu haar revolutie is uitgewoed, bezit twintig procent van de Britten aandelen, een hoger percentage dan waar ook in Europa. Miljoenen gemeentehuisjes werden verkocht aan de bewoners, zodat het eigen-woningbezit een grotere vlucht heeft genomen dan in Ameri ka. Maar met de deugden van het ka pitalisme kwamen ook de kwaden. De belastingen werden zo drastich verlaagd dat de sprongsgewijs toe genomen koopkracht halverwege de jaren '80 het land een economi sche groei bezorgde die in de geïn- dustrialiseerde wereld slechts werd overtroffen door Japan. De thatche- risten juichten en wonnen in 1987 een derde verkiezingsstrijd. Maar inmiddels is hun gejuich verstomd. De onstuimige groei leidde tot een inflatie van 10 procent en een zo hoge rentestand dat de economie in een recessie belandde. De miljoe nen bezitters van voormalige ge meentehuisjes, de hete adem van de hypotheekbank in de nek, begon nen zich tegen Thatcher te keren. Vakbonden Sommige vruchten van Thatchers revolutie zijn zuur, andere zo eet baar dat ze zelfs voor de oppositie verteerbaar waren. Hoewel nooit met zoveel woorden gezegd door Neil Kinnock. zal ook een regering onder zijn leiding de vakbonden niet hun oude macht teruggeven. Evenmin zullen de socialisten de geprivatiseerde bedrijven, zoals British Telecom, weer onder de hoede van de staat brengen. Het was niet verwonderlijk dat een vijftiental 'Captains of Indus try' deze week in een brief aan The Times Thatcher een hart onder de riem stak. Hoewel de industrie nu wordt geplaagd door een torenhoge rentevoet, zijn het de ondernemers die het gunstigst over elf jaar that- cherisme oordelen. Blijkens een on derzoek van het Istituut voor Belas tingstudies is de helft van alle voor delen als gevolg van de verlaagde belastingdruk ten goede gekomen aan de rijkste tien procent van de bevolking. Elf jaar na het aantreden van Thatcher hebben de welgestelden met een inkomen van 20.000 gulden of meer per maand hun koopkracht maandelijks met bijna 4.000 gulden zien stijgen. Voor de armste dertig procent is de fiscus wat minder ge nereus geweest. Zij zijn er 15 gulden op vooruit gegaan. Gespleten Het beleid van Thatcher heeft het land bijna letterlijk gespleten. Het noorden is arm gebleven arm en zuchtte veelal onder een hoge werk loosheid, het zuiden werd nog wel varender. Voor de prijs van een cot tage in Cornwall kon in men zich in Noord-Engeland een kasteel aan schaffen. Maar wie wilde er in Li verpool wonen? Sociologen begon nen, in navolging van Derde-We relddeskundigen, te spreken over een Noord-Zuidproblematiek. Pas het laatste jaar werd er een schaduw geworpen over het welva rende zuiden. De combinatie van hoge onroerend-goedprijzen en een rentevoet van 15 procent bracht huizenbezitters en middenstanders aan de rand van de afgrond. Terwijl het noorden nog ongevoelig bleef voor de recessie, regende het ten zuiden van Londen faillissementen. Het verzet tegen Thatcher binnen de Conservatieve Partij, die haar machtsbasis in het zuiden heeft, groeide. Thatcher is nu geofferd op het al taar van Europa. Haar welspreken de verzet tegen de monetaire en po litieke eenwording van Europa ver dreef achtereenvolgens Michael He- seltine (minister van defensie), Ni- gel Lawson (financiën) en Geoffrey Howe (vice-premier) van het rege ringspluche naar de met leer bekle de Lagerhuis-bankjes. Zoals zo vaak at de revolutie haar eigen kin deren op. Maar in werkelijkheid speelde 'Europa' slechts de rol van banane- schil. De werkelijke achtergrond van het groeiende verzet tegen de ooit zo bewierookte 'Maggie' was de afkalvende steun voor de Conserva tieve Partij, een gevolg van de vast gelopen economie en de gehate poll tax. Het was de angst om bij de vol gende verkiezingen niet herkozen te worden die 168 Lagerhuisleden deze week deed besluiten tegen Thatcher of blanco te stemmen. Levensverhaal Diverse boeken zijn over Thatcher geschreven. Hugo Young, politiek commentator van The Guardian, schreef 'One of Us'. Peter Jenkins van The Independent publiceerde 'Mrs Thatcher's Revolution'. Nu Margaret Thatcher op het punt staat de politiek te verlaten, zullen meer boeken volgen. Op zijn wekelijkse bijeenkomst voor de buitenlandse pers werd Bernard Ingham, vanaf het eerste uur Thatchers woord voerder, weken geleden reeds ge vraagd naar zijn contacten in de uit geverswereld. En wellicht zal de ex- premier nu zelf ook in de pen klim- Het levensverhaal van Thatcher begint op 13 oktober 1925, toen in een huisje boven een kruideniers winkel in Grantham ene Margaret werd geboren. Het was kort voor de crisis en Margaret en haar zus groei den op zonder stromend water. Hoewel Alfred Roberts niet veel geld had, zag hij erop toe dat zijn dochters goed onderwijs genoten. Hij stuurde Margaret naar een gym nasium en liet haar bijlessen volgen in de klassieke talen opdat zij toege laten zou worden tot de universiteit van Oxford. Margaret kreeg ook spraaklessen om haar accent weg te werken. Op 17-jarige leeftijd stapte Marga ret het Somerville College binnen, het beste meisjes-college in Oxford. Hoewel niemand zich later Marga ret Roberts als een briljante studen te kon herinneren, slaagde ze erin om graden te halen in chemie en rechten. Denis In Oxford legde ze ook de basis voor haar latere politieke loopbaan. Ze sloot zich aan bij Conservatieve Vereniging van de universiteit en werd in 1946 de eerste vrouwelijke voorzitter. Vanuit die positie was de stap naar de echte wereld van de po litiek niet groot meer. Anders dan bij vele van haar leef tijdgenoten betekende de liefde geenszins de doodsteek voor Mar garets politieke loopbaan. In 1949 ontmoette ze de tien jaar oudere De- nis Thatcher, een gescheiden miljo nair met wie ze vervolgens in 1951 trouwde. Later zou ze zeggen: "Wat heeft de vrouwenbeweging ooit voor mij gedaan"? Maar Margaret had de vrouwenbeweging niet no dig. Ze had Denis, en daarmee zo veel geld dat ze de opvoeding van haar tweeling Mark en Carol aan du re nanny's kon uitbesteden. Voor de politiek had ze alle tijd. Na enkele vergeefse pogingen werd ze in 1959 in het Lagerhuis ge kozen, als afgevaardigde van het kiesdistrict Finchley. De welgestel de Noordlondense wijk zou haar nimmer in de steek laten, en tot de dag van vadaag is Thatcher de ver tegenwoordigster van Finchley. Haar ster rees snel. In 1961 gaf premier Harold Macmillan haar een beleidsfunctie op het ministerie van pensioenen en nationale verzeke ring. Toen de socialist Harold Wilson van 1964 tot '70 aan de macht was, diende Thatcher als staatsse cretaris in Heath' schaduwkabinet. En na zijn verkiezingsoverwinning in 1970 benoemde Heath, inmiddels premier, de jeugdige Thatcher tot minister van onderwijs. Proefkonijn Heath zou een adder aan zijn borst koesteren. Vijf jaar later liep That cher bij hem binnen en deelde hem lakoniek mee dat ze zich kandidaat zou stellen voor de verkiezing om het partijleiderschap. Alle deskun digen beschouwden Thatcher als een 'stalking horse', een proefko nijn waarmee de impopulariteit van Heath gemeten kon worden. Maar toen de teerling geworpen was, bleek Thatcher 130 stemmen te heb ben, 11 meer dan haar tegenstander. Edward Heath besloot zich terug te trekken en Margaret Thatcher werd leider van de oppositie. Tijdens de algemene verkiezin gen vier jaar later maakte ze van haar hart geen moordkuil. Abraham Lincoln parafraserend sprak ze: "Je kunt de zwakken niet helpen door de sterken te verzwakken... Je kunt de armen niet helpen door de rijken te verarmen". Ze triomfeerde met 43,9 procent van de stemmen over haar socialis tische opponent en betrok haar nieuwe woning in Downingstreet, waar ze tot op de dag van vandaag heeft gewoond. Een maand later diende ze haar eerste begroting in. De hoogste belastingschijf werd verlaagd van 83 procent naar 60 pro cent. De revolutie was begonnen. Van daag, elf jaar later, is hij voorbij. 'Synodeleden kennen praktijk niet' LUNTEREN (GPD-ANP) Islamkenner ds. Jan Slomp liep gisteravond na de discussie in de gereformeerde synode over de relatie tussen christenen en moslims enigszins verdwaasd rond. De vele "fundamentalistisch getinte betogen" van syno deleden hadden hem murw geslagen. "De toonzetting van de discussie was dogmatisch. Dat bewijst dat deze synodeleden niet competent zijn om over het onderwerp te praten. Zij ken nen de praktijk niet". De discussie in Lunteren liep heel anders dan van tevoren werd ver wacht. Op de rol stond het rap port 'Oproep en bemoediging in zake ontmoeting van christenen en moslims'. Volgens de makers van het rapport een handreiking aan mensen die in de praktijk met moslims te maken krijgen. Op summiere wijze wordt in het rap port aandacht besteed aan voor oordelen jegens moslims. Ook worden praktische suggesties ge daan om de ontmoeting tussen moslims en christenen te stimule ren. Bedoeling was het rapport de gemeenten in te sturen. Het pakte echter anders uit. Veel sprekers beschouwden de notitie als een theologisch docu ment en trokken daar hun conclu sies uit. Ds. O. Doorn (Zwart sluis): "Waar blijft de christelijke getuigenis in dit rapport? Het is een geraamte zonder bloed". Sy node-adviseur Bert Monsma: "De christelijke getuigenis wordt ge bagatelliseerd". Ouderling Piel tjes (Nijverdal). Inquisitie "Er wordt in dit rapport gesugge reerd dat God dezelfde is als Al lah". Ds. D. Westerneng (Middel burg/Sint Laurens): "Jezus Chris tus is de enige weg. Ik heb veel moslim-vrienden, maar zij gaan een andere weg". Ds. Ad Borman (Assen): In dit rapport wordt te weinig geboden. Er blijven teveel vragen over". Diaken mr. H.A. Marquardt Scholtz (Haren) las in de verkla ring ook een veroordeling van de zending. Bovendien vond hij het onjuist dat van de gereformeer den wordt geëist dat zij zich ver ontschuldigen voor de kruistoch ten en de inquisitie, een instru ment van het allesbehalve gere formeerde Vaticaan. De makers van het rapport rea geerden gekwetst en trokken het terug. "Het is jammer dat wij door deze discussie geen kans krijgen de mensen in het land die dage lijks met moslims te maken heb ben, een steuntje in de rug te ge ven", zei voorzitter ds. P. Reedijk van de commissie Ontmoeting met moslims. "De strijd tegen al lerlei vooroordelen is erg taai". Ook de synode achtte het ge zien de discussie wijzer om het rapport nu niet de gemeente in te sturen. Besloten werd om een speciale besloten zitting aan het onderwerp te wijden. Synode- voorzitter ds. E. Overeem consta teerde aan het eind van de zitting, dat de discussie niet heeft bijge dragen aan een beter begrip tus sen moslims en christenen. "Ie der heeft recht op zijn of haar principiële overtuiging, maar het is de toon die de muziek maakt. De toon was in mineur", vond Overeem. Onwaardig Talim Demirhan, beleidsmede werker van het CNV voor minder heden en één van de aanwezige moslims, reageerde geschokt en teleurgesteld. "De mensen die vanavond gesproken hebben, er kennen mij niet als mens. Zij wil len niet met mij spreken om te proberen mij te overtuigen. Zij willen mij alleen maar bekeren. Zij zijn goed en ik ben slecht. Dat vind ik een synode onwaardig". Demirhan is echter niet ont moedigd. "Er is nog veel werk voor mij te doen. Toen ik in 1966 in Nederland kwam, dacht ik ook dat wij moslims de waarheid in pacht hadden. Dacht je dat ik toen met christenen wilde spre ken? Kom nou. Ik heb mijn eigen religie echter pas goed leren ken nen toen ik mijn vooroordelen overboord zette. Ik hoop dat deze synodeleden dat ook zullen doen en mij op open wijze tegemoet zullen willen treden. Daarom zal ik hier een volgende synodezit ting weer aanwezig zijn". Leger des Heils heeft weer korps in de Sovjetunie MOSKOU/BERLIJN (EPD) - Het Leger des Heils is voor het eerst actief in de Sovjetunie. In de Letse hoofdstad Riga is de eerste plaatselijke afdeling (korps) in het leven geroepen, zo heeft pers bureau TASS bekend gemaakt. Tussen 1923 en 1940 was het Le ger des Heils ook al actief in Riga. Toen Letland in 1940 een Sovjet republiek werd, werden zijn acti viteiten echter verboden. Letland is het 95ste land waar het Leger des Heils actief is, aldus TASS. Generaal Eva Burrows maakte in Berlijn bekend dat het Leger des Heils ook van plan is het "geestelijk vacuüm" in de voor malige DDR op te vullen. Voordat het Leger in 1946 door de Sovjet autoriteiten verboden werd, telde het in het Oostduitse gebied on geveer twintig korpsen. Gereformeerden: niks extra's voor bedrijfspastoraat LUNTEREN (GPD) - "Het be drijfspastoraat is net een boom die doorgezaagd wordt. Hij leeft nog wel even, maar gaat uiteinde lijk toch dood". Ondanks een hartstochtelijk pleidooi van ds. Pieter Meijer, predikant voor Kerk en Bedrijfsleven, besloot de gereformeerde synode gisteren te Lunteren dat er eerst maar eens flink gestudeerd moet worden op het belang van het bedrijfspasto raat in de jaren negentig alvorens dit werk haar zegen te geven. De commissie Kerk en Bedrijfsleven had het graag anders gezien. Zij pleitte in een rapport voor in standhouding van tenminste drie full-time plaatsen voor het be drijfspastoraat. Op dit moment bestaat de gereformeerde bijdra ge aan het oecumenisch werken de bedrijfspastoraat uit slechts een part-time kracht: dr. H. T. Wolters te Arnhem. Er zijn vaca tures in de IJmond en Groningen, maar die worden wegens gebrek aan financiën niet opgevuld. Voorzitter C. Timmer van Kerk en Bedrijfsleven erkende de fi nanciële problemen, maar zo zei hij: "Het gaat om belangrijk werk, dus is het eerst zaak dat de syno de achter ons gaat staan. Later kunnen we dan wel zien hoe we uit de problemen komen". Bond teleurgesteld. De Gere formeerde Bond vindt het "uiter mate teleurstellend" dat het her vormde synodebestuur een nota over de knelpunten in het Samen op Weg-proces niet heeft geagen deerd voor de synodezitting van deze week. Het bestuur ontwijkt op deze manier zijn verantwoor delijkheid, schrijft secretaris ir. J. van der Graaf in De Waarheids vriend. De Bond is ingenomen met het rapport, waarin een hervormde commissie veertien knelpunten opsomt. Het synodebestuur heeft het document opgenomen in zijn Informatienota, waardoor het geen aparte bespreking krijgt. Sinds wanneer worden officiële rapporten van officiële commis sies op zo'n manier afgedaan, vraagt Van der Graaf. Van der Graaf haalt uit naar dr. K.- Blei, secretaris-generaal van de Hervormde Kerk, die schreef dat de nota geen verandering zal brengen in het Samen op Weg-be- leid. Hij noemt het "bepaaldelijk te mager" dat Blei het rapport heeft gedegradeerd tot gebruik in het 'kerkelijk gesprek' tussen hervormden en gereformeerden. "Dat betekent 'kalt stellen' van een rapport met wezenlijke in houd". In het rapport worden onder meer als knelpunten genoemd: de teloorgang van de Vaderland se Kerk, de negatieve invloed op het functioneren van de belijde nis, het verschil in mentaliteit en kerkvisie. Deze bezwaren tegen het Samen op Weg-proces leven vooral in de rechterflank van de Hervormde Kerk. Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen te Al melo (toez.) J.A. Woudenberg Noot dorp: aangenomen naar Daarle (toez.) E. Mijnheer kand. Hasselt. Gereformeerde Kerken: aangeno men naar Zandvoort (part-time) dr. C. van de Vate Nijmegen (part-time). Geref. Kerken (vrijgemaakt): beroe pen te Leerdam J. Zwart Winschoten. Gereformeerde Gemeenten: beroe pen te Rijssen G.J. van Aalst Benthui zen. te Zoetermeer P. van Ruitenburg Meliskerke. Baptistengemeenten: aangenomen naar Delfzijl D.M. Stichter Westerhaar. That Bloody WomanThatcher, uitvinder van het volkskapitalisme, nu uitgegleden over de 'bananeschiV Europa.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2