Rinus Michels lijkt overtuigd DIOK glijdt uit 'Dit Oranje was van de spelers' SPOoRPTTV in prestigeduel 'Dit geeft de burger moed' Bestuurders van Bordeaux zitten nog vast Plovie steunt Van Basten Ajax-imitatie leidt tot 2-0 winst op Grieken KNVB mist een miljoen DONDERDAG 22 NOVEMBER 1990 PAGINA 17 ROTTERDAM Dank zij Ajax en met de hulp van Griekenland houdt Nederland weer een heel klein beetje van Oranje. Erg over tuigend klonk het gisteravond nog niet in de halflege Kuip, waar het Nederlands elftal na het mislukte WK en de misbaksels tegen Italië en Portugal eindelijk weer eens won. Met de te krap uitge vallen overwinning (2-0) in de tweede EK-interland kwam een ein de aan de reeks van zes niet gewonnen interlands. De laatste over winning dateerde al van 3 juni in Joegoslavië. Ondanks de vroege treffers van Dennis Bergkamp en Marco van Basten en het machtsvertoon dat Oranje in de eerste helft aan de dag legde, past het Nederlands elftal desondanks enige bescheidenheid. Daarvoor was het verweer van Grie kenland te pover en te slap. Zeker naar internationale maatstaven ge rekend, kreeg het gretige Oranje vanaf de eerste minuut zoveel ruim te (Van 't Schip, Roy) en bewegings vrijheid (Wouters, Bergkamp) dat de Europees kampioen nauwelijks wist wat het overkwam. Het zou daarom van enige hoog hartigheid getuigen als de interna tionals zich na de opsteker in Rot terdam maar meteen ferm op de borst zouden slaan. Met bonds coach Rinus Michels voorop doet het Nederlands elftal er vooralsnog verstandig aan zich geen zand in de ogen te laten strooien en de winst niet overwaarderen. Dat deed Mi chels na afloop trouwens ook niet. „De manier waarop de ploeg van avond gespeeld heeft, geeft de bur ger moed". Rentree De bondscoach, bezig aan zijn vier de dienstverband en sinds zijn ren tree van alle kanten belaagd, toonde zich voldaan en tevreden. „We heb ben een belangrijke stap naar voren gemaakt. Letterlijk en figuurlijk, ja". Want dat was nou net het grote verschil met de verloren interlands in Palermo in Italië, waar Oranje louter horizontaal speelde en daar door nauwelijks een scoringskans kreeg. Tegen heug en meug beet Michels in de voorbije dagen door de zure appel heen en bezette hij het 'opera tioneel gebied' met echte vleugel spitsen, Van 't Schip en Roy. Daar kan de bondscoach achteraf geen spijt van hebben gehad. Vooral ge let op de defensieve zwakte bij de Grieken aan de zijkanten (Pa- padopoulos/Van 't Schip en Aposto- lakis/Roy). Met name Van 't Schip mocht vanaf de rechterkant de ene voorzet na de andere versturen en stond derhalve ook aan de basis van de openingstreffer van Bergkamp. Vrijuit Acht minuten later lag nummer twee al achter doelman Papadopou- los, de doelman van Panionios, die in de laatste twee competitieduels tien ballen om z'n oren kreeg. Dit keer ging hij echter vrijuit en mocht de Griekse sluitpost de schuld in de schoenen schuiven vani de veldspe- lers. Eerst mocht Wouters ongehin derd oprukken naar de achterlijn en legde de bonkige Ajacied de bal ver volgens pasklaar voor de voeten van Van Basten. Die treffer betekende voor de spits van AC Milan zijn eerste inter- landdoelpunt sinds het duel met Joegoslavië. Als Van Basten ooit de kans heeft gehad om zijn magere Oranje-score (16 in 42 interlands) op te voeren, dan was het wel gister avond. Hij was echter weinig for tuinlijk in de afwerking en vond ver in de tweede helft bovendien de paal op z'n weg. Nu trof Van Basten het niet dat hij was gekoppeld aan de beste Griekse verdediger (Kalit- za"kis) die hem geen centimeter speelruimte gunde. Hoofdrol Van Basten heeft nu even tijd om na te denken of de hoofdrol die hij twee dagen eerder gespeeld heeft bij de aftocht van Kieft de moeite LEIDEN - In het prestigeduel om de koppositie in de nationale rugbycompetitie heeft rugbyclub Castricum de slag gewonnen. In een middelmatig duel waren de Noordhollanders net iets feller dan hun Leidse opponenten, die het grootste deel van de wedstrijd met een man minder moesten spelen. Het werd uiteindelijk een 16-31 thuisnederlaag voor de Leidse ploeg, wat in jaren niet meer was voorgekomen. Er stond nauwelijks iets op het spel, gisteravond in de Morsch. De wed strijd tussen de twee sterkste rug byclubs van Nederland ploeg uit Castricum belanden. André Marcker was de eerste die gebruik kon maken van deze situa tie. Met een penalty-kick en een try Dennis Bergkamp brengt Oranje met een kopbal aan de leiding. Verdediger Manolas staat aan de grond gena geld. Brian Roy kijkt op de achtergrond toe. (foto anp> waard is geweest. Feit is in elk geval dat de samenwerking tussen hem en Bergkamp wat soepeler verliep dan doorgaans met de ex-PSV'er het geval was. Minder opmerkelijk was het soepele positiespel dat Oranje gisteravond liet zien. Van een elftal met zes Ajacieden en twee spelers (Vanenburg, Van Basten) die bij Ajax zijn opgegroeid, mocht je dat verwachten. De invloed die Leo Beenhakker gisteravond op het Nederlands elftal had, was in elk ge val een stuk groter dan bij het WK in Italië. Het deed Michels zichtbaar deugd. „Je kunt vooraf alleen maar hopen dat je individueel en als ploeg zo kunt spelen als we in de eerste helft hebben gedaan. Het be langrijkste", doorzag de bonds coach, „was echter dat we al zo snel het spook kwijtraakten dat we niet kunnen scoren. Er werd in een hoog tempo gespeeld, waarbij het hele team participeerde. Hoe hoog dat tempo lag", meende Michels, „heb je in de tweede helft kunnen zien. Die was duidelijk minder dan de eerste toen we uitstekend hebben gespeeld". Aanval De hamvraag is echter of Michels doorgaat op de gisteravond ingesla gen weg. Zuchtend: „Met de speel wijze tegen Italië en Portugal heb ik alleen geprobeerd in te spelen op de internationale ontwikkeling. Het Nederlands elftal en Ajax zijn zo langzamerhand nog een van de wei nige ploegen in Europa die kiezen voor de aanval. Maar dat lukt alleen als de ploeg een eenheid is, het posi tiespel goed is en er in een hoog tempo wordt gespeeld. Dan mag er niet één verzaken". Dat was gisteravond grotendeels het geval. Behoudens dan mis schien Vanenburg, die veelal doel loos rondliep en gaandeweg een rol als waterdrager kreeg. Het was de PSV'er duidelijk aan te zien dat hij al een paar jaar weg is uit De Meer. Omdat de laatste overwinning al een tijdje geleden is, voelde Michels er echter weinig voor kritische kanttekeningen te plaatsen en be paalde hij zich tot positieve opmer kingen. Roy Te beginnen bij Roy, naar wie, zegt Michels, hij altijd met groot plezier kijkt. „Hij heeft goed gespeeld en hard gewerkt. Het is alleen duide lijk dat we wat geduld moeten heb ben met het efficiënt spelen. Als zijn rendement groter wordt, zullen we nog veel meer plezier aan hem gaan beleven". Een openbaring was Jer ry de Jong, die speelde alsof de PS V'er al jaren deel uitmaakt van Oranje. Michels over hem: „Hij heeft door omstandigheden een kans gekregen en die met overtui ging gepakt". Hem kwam de eer toe dat Sarava- kos, op papier de beste Griekse spe ler, totaal niet in het stuk voor kwam. „Hij deed bovendien ook nog goed mee in het positiespel", prees Michels de voormalige speler van Telstar en Heerenveen. Dat kon van de Grieken niet worden gezegd. Ook daaraan dankte Oranje het dat de rust rondom het Nederlands elf tal voor tenminste vier weken is ge garandeerd. Mits de bondscoach in de tussentijd geen gekke fratsen uithaalt. ALBERT GEESING BRUGGE (ANP) - Pascal Plovie reist vandaag vrijwel zeker naar Genève, waar hij Marco van Bas ten wil helpen diens schorsing van vier Europese duels te ver minderen. Plovie kreeg gisteren van trainer Leekens toestemming voor zijn actie. De Belgische ver dediger brak tijdens de Europese wedstrijd tegen AC Milan twee weken geleden een jukbeen, toen Van Basten zijn elleboog gebruik te in een duel. Plovie vertelde gisteren in Brugge, dat hij graag bereid is Van Basten te steunen. Plovie: „De straf is te zwaar. Vier wed- voorronde van de play-offs slechts bracht hij zijn ploeg op e een prestigieuze graadmeter van de sprong. Hoewel het verdedigend sterkte van beide ploegen. Daarbij nog steeds niet goed liep met de is het wel een van de weinige gele- Leidenaars, werd er toen wel wat genheden, dat beide teams er echt agressiever gespeeld. Echt in kans- voluit tegenaan moeten. Net als vo- rijke positie kwamen zij echter niet. rig jaar was het Castricum dat daar- Toen Bart Wieringa de Noordhol- bij de meeste aanspraak op de winst landers op slag van rust ook nog kon maken, alhoewel ook zij niet tot eens op 0-15 zette, leek de strijd echt goed spel kwamen. reeds gestreden. Het duel startte gezapig. Geen van beide partijen kon in de ope- VOOrbcHTg ningsfase een stempel op de wed- oat dat een beetje voorbarig was, strijd drukken. In de tiende minuut wercj kort na de rust duidelijk. Een kwam er echter een abrupt einde wijziging in de driekwarten, bracht aan de status quo. De Leidse ploeg, Wat meer lijn in de Leidse verdedi- die ook fly-half Mare Michelsen al gmg Gekoppeld aan de aanvallend niet in het veld kon brengen, zag wat agressievere voorwaartsen, le- center Gottfried Bos geblesseerd verde dat direkt al twee penalty van het veld afgaan. Het gemis van kjcks Qp, die door de debuterende een speler, en de daarop volgende fly-half Ewoud Chaudron bekwaam organisatieproblemen in de drie- benut werden (6-15). DIOK had nu kwartlijn deden het initiatief bij de ntme weer te pakken, en leek op weg naar meer. Het was echter op- «nieuw André Marcker die roet in het Leidse eten gooide. Een hoge bal in het hart van zijn verdediging werd door full-back Bert Wisse verkeerd beoordeeld, waarna Marcker onge hinderd door kon lopen (6-21). Nog was het niet gedaan met het Leidse verzet. De goed spelende Yves Kummer profiteerde van een moment van onachtzaamheid bij de Duinranders, en hield zo de hoop op winst levend (12-21). Toen brak ech ter het kwartier van Bernd Verhof stad aan. De 105 kilo zware interna tional uit Castricum, die ook nog eens razendsnel is, was tot dan toe praktisch onzichtbaar geweest. In de slotfase bewees hij zijn waarde door eerst Hans van Amersfoort te laten scoren, en vervolgens ook zelf nog een keer te achterlijn te passe- De 12-31 voorsprong zou voldoen de blijken te zijn voor de ploeg uit Castricum, die daarna ook niet ifteer aandrong. DIOK wilde nog wel, en kreeg in de laatste minuten loon naar werken. Ewoud Chaud ron bekroonde een goede wedstrijd met een try in de hoek van het veld, en bracht zo de eindstand op 16-31. strijden is toch wel veel. Eén speeldag schorsing, had ik ver wacht." Algemeen directeur Van- hove van Club Brugge geeft Plo vie eveneens toestemming. „Het is een sportieve geste." Plovie werd maandag bena derd door AC Milan, dat besloot in beroep te gaan tegen de vrijdag door de tuchtcommissie uitge sproken straf. De verdediger werd tijdens het duel tegen Milan al dan niet moedwillig geraakt door de elleboog van Van Basten, maar was na afloop overtuigd dat de Nederlandse spits hem niet met opzet had bezeerd. ROTTERDAM Was het een speling van het lot? Hadden Marco van Basten en de Ajacieden een vooruitziende blik toen zij maandagavond bij bondscoach Michels pleitten Marseille (AFP/Reuter) - De voor Dennis Bergkamp ten faveure van Wim Kieft? Of was Franse politie heeft in het onder- het tandem Van Basten/Bergkamp simpelweg de meest voor de hand liggende combinatie om de Grieken een loer te draaien? Feit is dat Dennis Bergkamp het Nederlands elf tal al na zeven minuten naar een vroege voorsprong kopte, gelaten. Secretaris jean-Pierre Ber- En dat Marco van Basten ruim tien minuten later de bevrij- finandeel directeur Alain dende tweede treffer voor zijn rekening nam. Na in dienst van Oranje 563 minuten 'droog' te hebben gestaan trof de Milanees gisteravond eindelijk weer eens de roos. zoek naar de grootschalige fraude zaak in de voetbalsport twee be stuursleden van Olympique Mar seille na een verhoor van 36 uur vrij- Laroche mothten na een urenlange ondervraging naar huis. Het tweetal is (nog) niet in staat van beschuldi ging gesteld. Drie officials van Bor deaux, onder wie de zonen Eric er Pascal van voorzitter Claude Bez, te hebben"gehad. „Want", liet Dan- werden opgepakt en zitten nog ny Blind weten, „als alle gepraat uit- steeds vast op het bureau stad. Het onderzoek malversaties in de Franse voetbal- gisteravond sport begon op 12 oktober met de verdediger, aanhouding van Toulon-manager de-tafelconferentie Roland Courbis en directeur Eric Goiran. Bij Toulon ontdekte de fis cale recherche een netwerk eindelijk leidt tot het weggaan een speler zet dat natuurlijk nogal vermeende wat druk op de ketel". De Ajacied, en soevereine vrije de afloop van de ron- het Wasse- trainingskamp „lullig" voor Kieft te hebben gevonden. „Want Willem is een goede collega. Het nep-ondernemingen, opgezet door gjng ook niet om hem persoonlijk. Bergkamp. „Ook ik was van me ning dat we het Ajax-spel moesten spelen. Iedereen heeft maandag avond zijn zegje gedaan. En omdat er veel Ajacieden in de selectie za ten was het logisch dat het meren deel voor het systeem van Ajax koos. Het is voor een elftal natuur lijk ook het beste als iedereen op zijn favoriete plaats kan staan. Maar het is niet zo dat we tegen Michels gezegd hebben: zo en zo moeten we spelen". de zwarte kassen meest gediend van diverse clubs werden gespekt. Ook Olympique Marseille en Bor deaux zijn bij de affaire betrokken. i met het sys- sponsormakelaar Jean-Claude Dar- Maar de spelers vonden'dat wifhet Ajacieden Michels, liet Van Basten doorsche meren, had vooraf waarschijnlijk een andere opstelling (met Kieft en zonder Bergkamp) in gedachten. „Dit was het elftal van de spelers", stelde hij vervolgens licht provoce- "e rend vast. „Wat Michels achteraf van de wedstrijd vond weet ik niet. Hij heeft ons allemaal gefeliciteerd, daarna heb ik hem niet weer gezien. teem dat we bij Ajax ook spelen. Èn kies je daarvoor, dan ligt het v hand dat je de voorkeur geeft t r Kieft „dat het zo gelo- gens fraude en valsheid in geschrif- pen is". De captain van Oranje be te maar verblijft intussen weer op aamde een vurig pleitbezorger te het inzetten i ROTTERDAM (GPD) De magere interesse van het Oranje-legioen in de EK-kwalificatiewedstrijd tussen Nederland en Griekenland komt de KNVB op een fikse verliespost te staan. De bond incasseerde bijna een miljoen gulden minder recette dan was begroot. De Kuip was gis teravond gevuld met slechts 25.000 toeschouwers, die gemiddeld veer tig gulden neertelden om binnen te komen. Dat bracht een miljoen gul den in het laatje. Bij een volle Kuip had de KNVB het dubbele van dat bedrag op de rekening bij kunnen schrijven. Overigens viel de schade vreemd genoeg nog mee, omdat de bond de toegangsprijzen voor het duel fors omhoog had geschroefd. Voor een staanplaats moest zelfs veertig gulden betaald worden. Had men de gangbare prijzen gehanteerd, dan had de interland nog minder opge bracht. Directeur Harry Been van de KNVB vond veertig gulden voor een staanplaats ook wat 'aan de hoge kant'. „Maar daar viel op korte termijn niets meer aan te veranderen. De prijzen voor de interlands worden al lang vantevoren vastgesteld. Toen konden we nog niet weten dat er be duidend minder interesse voor Oranje zou zijn. Want daar was om ver klaarbare redenen natuurlijk wel sprake van. De mindere resultaten te gen Italië en Portugal (beide 1-0 verlies), en de kritiek op het elftal heeft toch wat mensen thuisgehouden". Been wijt het tegenvallende toeschouwersaantal ook aan het vroeg tijdige uitlekken van de tv-uitzending. Een zaak, die nogal verwarrend op Been is overgekomen. „Tot op het laatste moment was de tv-uitzen- ding voor ons nog onzeker. Maar al dagen vantevoren bracht de pers het 'nieuws' naar buiten dat de interland sowieso op de buis zou ko men. Dat heeft uiteraard ook veel mensen doen besluiten maar voor de tv te blijven zitten". De wedstrijd tegen de Grieken gaat de geschiedenis in als een van de minst bezochte interlands van het Nederlands elftal. Het dieptepunt werd bereikt in 1983, toen Oranje in Groningen tegen IJsland speelde. Op dat duel kwamen 7.000 toeschouwers af. Een jaar eerder bezetten 22.000 mensen de tribunes in de Kuip bij Nederland-Ierland. De wed strijd van gisteravond komt met 25.000 toeschouwers op de derde plaats van deze ranglijst. Ik vind dat we met dit systeem door moeten gaan. Ook in uitwedstrij den. Als je een selectie hebt met zo veel Ajacieden, dan moetje gewoon op deze manier doorgaan. Het laatste half jaar is er steeds slecht gepresteerd, ik heb nu eindelijk weer eens met plezier gevoetbald. En dat gold voor de hele ploeg. Bij vlagen hebben we hèel mooi ge speeld". Van Basten zei er begrip voor te hebben gehad dat Kieft voortijdig de kuierlatten had genomen. „Na die bespreking voelde hij de bui na tuurlijk al hangen. We hebben nog met hem gesproken, maar dat had weinig zin. Hij was zwaar teleurge steld. Het kwam voor Willem waar schijnlijk extra hard aan omdat we tijdens de eerste training min of meer een twee-spitsen systeem had den geoefend. Nee, van verraad de spelersgroep aan Willem kun je niet spreken. Maar dat hij zich zwaar benadeeld voelde door de spelers zal duidelijk zijn". Jan Wouters wilde niet dat de Zwarte Piet bij de spelers van Ajax gelegd werd. „Het is de hele spelers groep geweest die zich voor dit sys teem heeft uitgesproken. Ep zo moeten we ook verder. Ik zou ten minste niet weten waarom we in de volgende wedstrijd weer anders zouden moeten gaan spelen. Ik heb sinds lange tijd weer een leuke en fijne interland gespeeld. Ik kan me de laatste lekkere interland niet eens meer herinneren. Na vijftien minuten hadden we de buit al bin- Voormalige DDR wellicht nog één keer in EC-toernooi LEIPZIG (SID) - UEFA-voozitter Lennart Johansson heeft tijdens een bijeenkomst in Leipzig ver klaard dat de Oberliga Noordoost van de Westduitse voetbalbond waarschijnlijk vier clubs voor het Europa cup-seizoen 1991-1992 mag inschrijven. Op 19 april neemt de UEFA daarover de beslissing. Gisteren ging de Oostduitse voet balbond op in de organisatie van de DFB als regionaal district Noord oost. Hans-Georg Moldenhauer, voorzitter van de nieuwe afdeling, heeft de problematiek enkele we ken geleden al bij de UEFA onder de aandacht gebracht. „Er zijn dui delijke aanknopingspunten dat er volgend seizoen nog één keer een uitzondering wordt gemaakt voor het Oostduitse voetbal. Clubs uit de Oberliga kunnen nog een keer deel nemen aan de drie Europese beker toernooien", aldus Moldenhauer. Marco van Basten springt met de bal over het uitgestoken been van de Griekse verdediger Manolas. (foto anp> nen. Voor het publiek is het jammer dat het geen 4-0 is geworden, we hebben de kansen daarvoor gehad. Als we verloren hadden was alles voorbij geweest. Dan hadden we de rest van de EK-kwalificatie voor Jan Doedel meegedaan". Dennis Bergkamp was de scher mutselingen rond zijn persoontje zoveel mogelijk uit de weg gegaan. „Ik ben erbuiten gebleven en heb er niet veel over gezegd. Dat leek me het verstandigste. Ik zou er natuur lijk eerst naast staan. Daar had ik ook rekening mee gehouden. Maar toen ik hoorde dat de spelers voor een bepaalde speelstijl hadden ge kozen dacht ik, ik heb een grote kans dat ik toch mee doe. Dat was wel lekker". Lekker, vond Berg kamp, die gisteravond zijn derde in terland speelde, ook het moment waarop hij voor zijn eerste Oranje goal tekende. „Johnny (van 't Schip) speelde op rechts zijn tegen stander uit. En toen ik Marco ner gens zag dacht ik, laat ik maar naar de eerste paal gaan. Ik kon hem vry inkoppen. Hij zat er goed in". JAN MENNEGA DONDERDAG 16.00-17.00 EURO: WK schaatsen voor vrouwen in Calgary. 16.25-17.00 Did 2: Pfiff: sportprogramma voor de jeugd. 16.30-17.30 Sportnet: Dragraces. 17.00-19.00 EURO: EC IJshockey. 17.30-19.00 Sportnet: Paarderennen in Frankrijk. 18.00-18.30 BBC 2: Play Snooker, cur- 19.00-19.30 EURO: Motor Sport. 19.00-20.00 Sportnet: Argentijns voetbal. 19.20-20 00 Ned 2: De Heilige Koe auto- en motorsportmagazine. 19.30-20.00 EURO: Eurosporlnews 20.00-22.00 Sportnet: Autosport Nascar Winston Cup. 20 00-22.30 EURO: PGA Golf 22.00-00.00 Sportnet: Spaans voetbal: Barcelona-Castellon en Valencia-Real Madrid. 22.15-22.30 Ned 3: Studio Sport Journaal. 22.30-00.00 EURO: Voetbal 23.00-23.55 RTL V: Match Barend en Van Dorp. 00.00-00.30 EURO: Eurosporlnews. 00.00-02.00 Sportnet: American Football: 10.00-11.00 EURO: Wielrennen: 11.00-13.00 EURO: PGA Golf. 11.00-13.00 Sportnet: Atletiek: van New York. 13.00-13.30 EURO: Eurobics. 13.00-15.00 Sportnet: American Football: Boston-Miami. 13.30-14.30 EURO: Wereldspelen niet- Olympische Spelen. 14.30-15.30 EURO: US Open tateltennis- kampioenschappen. 15.00-17.00 Sportnet: NHL IJshockey.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 17