'Er zijn veel spullen bij de mensen' WD-leider: aanval Groen Links te laag voor woorden Wassenaar verbouwt voor uitbreiding kinderopvang Fietspad van belangvoor Warmonders Bouw benzinestation bij Rijksweg Oegstgeest maanden uitgesteld ROBOT HELPT BURGEMEESTER Burgerzaken in Wassenaar langer open voor publiek PAGINA 16 REGIO LEIDEN DONDERDAG 22 NOVEMBER 1990 J. Schrage verzamelt materiaal voor Warmonds historisch genootschap OEGSTGEEST De bouw van een benzinestation met parkeer- en rust plaats tussen rijksweg 44 en de Haarlemmerstraatweg in Oegstgeest laat nog minstens enige maanden op zich wachten. Voordat de gemeente de definitieve bouwvergunning kan verlenen wil de provincie eerst duidelijk heid over de vraag wie eigenaar van de grond is waar het station moet ko men. Pas als deze kwestie is opgelost wil de gemeente zich buigen over de drie bezwaarschriften die tegen de bouw zijn ingediend. Volgens een woordvoerder van de gemeente Oegstgeest is de grond waarop oliemaatschappij Mobil Oil wil bouwen gedeeltelijk in particuliere handen. 'En het is een zaak van die maatschappij hoe ze die grond wil ver werven'. Een woordvoerder van de oliemaatschappij bevestigt dat 'we er mee bezig zijn', maar wil verder niets zeggen. "De dame van de afdeling public affairs kan u daar alles over vertellen, maar die is een paar weken op vakantie". Toen vorig jaar de plannen bekend werden zijn drie bezwaarschriften in gediend, twee van omwonenden en een van de Vereniging Haaswijk. In de bezwaren wordt gesteld dat het station te dicht bij woningen komt te staan, waardoor de geluidsoverlast zal toenemen. Ook vrezen buurtbewo ners voor gevaarlijke verkeerssituaties. Van onze redacteur Dorith Ligtvoet WARMOND - "Geschiede nis is niet dor en saai. Je moet mensen laten zien hoe leuk l historie is en hoe levend. Je moet de leden dan ook niet opzadelen met taken waar ze geen zin in hebben". J. Schra ge spreekt met overtuiging. Hij heeft de voorzittershamer van het Warmondse histori sche genootschap Warmelda onlangs overgenomen van L. Dijkman. 'Plezier beleven aan de historie van het dorp' staat voor Warmelda voorop. Ook leden die geen archieven wil len uitspitten zijn welkom bij het genootschap. Dat neemt niet weg dat de voor zitter zelf zijn hand niet omdraait voor archiefwerk, het catalogise ren van boeken en het zoeken naar leuke geschriften, kaarten en foto's over Warmond. De helft van de huiskamer staat vol met i boeken en aan de wand hangt een schilderij van de Dorpsstraat in vroeger dagen. Bovendien verza- i melt Schrage alle overlijdensad vertenties van Warmonders, J vlooit alle kranten door om War- i mondse berichten uit te knippen en heeft alle geschreven informa- i" tie over de gemeente in zijn com puter opgeslagen. Zijn kennis van de geschiede- nis van de gemeente is opvallend, zeker als je bedenkt dat de vroe gere Winschotenaar nog geen drie jaar in het dorp woont. Hij lijkt meer van Warmond af te weten dan het gros van de in het dorp ge boren en getogen bevolking. Schrage werd twee jaar geleden lid van Warmelda om snel contac ten te kunnen leggen in zijn nieu- i we woonplaats. Bovendien toon- j de hij van jongs af aan interesse voor geschiedenis en kwam hij in j een gemeente terecht die rijk is i aan historie. "Ingebed in woon wijken vind je hier een hoop waardevols terug. Kijk bijvoor beeld naar het Bos van Krantz en 1 de ruine bij de Oude Toren. Het is ongelooflijk dat Warmond hier in het drukke westen ligt. Dit mooie dorp is een oase". Schrage lacht: "Een dorp is net een mens. Als je het gevoel geeft, krijg je er gevoel voor terug". Hoeveel tijd de voorzitter, die tegelijkertijd secretaris is, per week aan de vereniging besteed? De notarisklerk, die 's avonds zijn nette pak gaarne verruilt voor le ren broek en trui, moet er even over nadenken. "Ik denk dat ik er zeker twee avonden per week mee bezig ben, maar soms kun nen dat er best meer zijn". Slapend bestaan Zo'n twee jaar geleden werd het 'slapende' genootschap nieuw le ven ingeblazen. Nu zijn er twee honderd dossiers met onderwer pen, wordt er een groot knipsel- en boekenarchief aangelegd en zijn er plannen om een vitrine in het gemeentehuis te vullen met historische voorwerpen. Het is de bedoeling dat het knipsel- en boekenarchief in de toekomst op de zolder van het Oude Raadhuis in de dorpskern wordt opgeslagen. Een zondag- middg per maand zou het voor ie dereen toegankelijk moeten zijn. Leuke voorwerpen worden al ver woed verzameld. Schrage heeft alle 160 leden opgeroepen om his torisch materiaal beschikbaar te stellen. "Er zijn veel spullen on der de mensen, maar ze moeten wèl weten wat de vereniging kan gebruiken". Hij denkt aan kloos termoppen, stenen van vroegere Warmondse kastelen en aan mooie tekeningen en schilderij en. Pijpekopjes en enkele stenen die bij eerdere opgravingen naar boven kwamen zouden de vereni ging al zijn toegezegd. Enkele weken geleden had het genootschap geluk. Bij het ver plaatsen van een oude grafsteen bij de Oude Toren bij Klinken berg kwam een put tevoorschijn, die vermoedelijk in de 18e eeuw is gebruikt als waterreservoir. De ouderdom wordt afgeleid uit de kleine geglazuurde steentjes waarmee de twee meter diepe put is bekleed. Steentjes van dit for maat zouden tijdens de vorige eeuw niet meer zijn gebruikt. Er kwamen scherven en enkele ijzeren voorwerpen uit de water put tevoorschijn. Schrage heeft overleg gehad met andere histori sche verenigingen in de regio die hem meldden dat er al meer van dergelijke putten zijn gevonden. Leden van Warmelda hebben in middels alle voorwerpen uitge graven en Schrage laat de vondsten zien. Het gaat om scher ven van een wijwaterbakje, Chi nees porselein en een kannetje. Schrage weet nog niet uit welke tijd de scherven stammen. Een verroest ijzeren voorwerp lijkt op het oude ijzer van een schaats. De vondsten kunnen straks in de vi trine komen. Actief Naast deze actviteiten heeft de vereniging de afgelopen twee jaar ook lezingen en diaseries georga niseerd. Volgens de voorzitter was de belangstelling opvallend groot en hebben deze activiteiten geleid tot nieuwe leden. Om zo veel mogelijk nieuwe en oude le den actief te krijgen, is het be stuur bezig met het vormen van werkgroepjes die één historisch gegeven kunnen uitspitten. Een voorbeeld is het noteren van oude straatnamen die nooit officieel zijn opgeschreven. "Daarvoor moeten mensen wor den benaderd die nog iets van de oorsprong van die namen kunnen afweten. Mensen in het verzor gingshuis Lidwina weten nog waar namen zoals het Moorde naarslaantje of de Lange Doelen vandaan komen. Daarvoor moet je misschien interviews afnemen. Je hoeft dan echt niet maanden in het archief te spitten". Tijdens de laatste bestuursver gadering werd dit idee gelan ceerd. Er meldde zich toen nog maar één belangstellende, maar Schrage is ervan overtuigd dat het lukt om meer mensen enthou siast te maken. Verder fantase rend geeft hij aan het ook prach tig te vinden wanneer alle bij namen van Warmondse families een keer worden opgeschreven. Bekend is dat sommige War mondse families 'de kikkers' of 'de beren' worden genoemd. Sommige bijnamen slaan spe ciaal op een persoon, voorbeel- pig zal alleen de derde klas van de internationale afdeling daar. ge bruik van maken. In de komende ja ren wordt het technologie-onder wijs uitgebreid naar de tweede en vierde klas. Het is nog niet bekend wanneer het vak ook op de Neder landse afdeling deel gaat uitmaken van het lespakket. Om naast het 'oude onderkomen' te kunnen bouwen heeft het Rijn lands Lyceum moeten woekeren met de ruimte op het schoolterrein aan de Apollolaan. Een deel van-de fietsenstalling heeft moeten wijken voor het ruim tweehonderd vier kante meter grote technologielo kaal. Warmonder J. Schrage, voorzitter van het historisch genootschap Warmelda, bij de waterput die onlangs is ontdekt ten westen van de ruï ne bij de Oude Toren vlakbij Klinkenberg. (foto Henk Bouwman) den wil Schrage niet 'en plein pu blic' noemen. "Kijk als je nu een bijnaam hebt is dat meestal niet leuk, maar voor latere generaties wèl. De geschiedenis gaat erdoor leven". Achterpoelen Ook de gemeente heeft baat bij het nieuwe elan van Warmelda. Onlangs heeft het genootschap advies uitgebracht over de straat namen in de nieuwe wijk bij de Oranje Nassaulaan. Gekozen is voor namen die te maken hebben met de historie van het gebied. Als de raad toestemming geeft, krijgen de straten straks namen als Achterpoelen en Achttien- hondtpad. Achterpoelen is een vroegere benaming voor het wa tertje De Poel en Achttienhondt is een oude veldnaam, waarnaar ook al een woonhuis is genoemd. Schrage denkt dat de bewoners best tevreden zullen zijn met der gelijke vreemde namen. "Mensen interesseren zich vaak voor histo rische namen. De bewoners van de Van Duvenvoordenstraat weet misschien tachtig procent niet wie die man is geweest, maar twintig procent weet het wel. Bij hen wek je interesse op. Straatna- menboekjes vinden bij mensen altijd grif aftrek". LEIDERDORP - De frac tieleider van de Leiderdorp- se VVD, J. de Waard, vindt de aanvallen op zijn partij in het nieuwe blad van Groen Links te laag en te infaam om daar veel woorden aan vuil te maken. In het blad worden de 'liberalen' met blanke Zuidafrikanen verge leken, krijgt de partij de naam 'Vereniging Voor De magogen' en meldt raadslid J. Janssen dat WD'ers on beschoft handelen wanneer Groen Links-raadsleden aan het woord zijn. Volgens De Waard riekt vooral de vergelijking met blanke Zuidafrika nen sterk naar smaadschrift, maar hij wil niet laten onderzoeken of het dat ook is. Gezien de hele teneur van het blad denkt hij dat de schrij vers gebukt gaan onder een 'ge brekkige ontwikkeling of een zieke lijke storing der geestvermogens'. En als dat eenmaal bewezen is, is ie mand volgens het strafrecht niet strafbaar. Wat fractie en bestuur van de kwestie denken, weet hij niet: "Maar ik wil ze in ieder geval adviseren het erbij te laten zitten". Volgens de redactie van het zater dag gepresenteerde periodiek 'Open Doofpot', twee bestuursle den van Groen Links, is het stukje over de Vereniging Voor Demago gen satirisch bedoeld en beweert het geen moment dat de WD- raadsleden blanke Zuidafrikanen zijn. Hooguit hebben ze 'er wat van opgestoken' door even weinig geïn teresseerd te zijn in de tegenpartij, het recht van de sterkste te misbrui ken en keer op keer over demagogie te praten. "Men moet, denk ik, het artikel gewoon wat beter lezen", zegt H. van der Zande, redactie- en bestuurslid van Groen Links. Beledigend "Ik ben een buitengewoon liefheb ber van bepaalde soorten ironie en satire, maar zoiets kan ik moeilijk satire noemen. Het is puur beledi gend", reageert de WD-fractielei- WASSENAAR - De afdeling burgerzaken van de gemeente Wassenaar moet langer open blijven voor het publiek. Daarom wordt de in het ge meentekantoor aan de Johan de Wittstraat gevestigde afdeling iedere woensdagavond van 18.00 tot 20.00 uur geopend. Dit stellen B en W van Wassenaar voor aan de raadscommissies financiën en economische zaken en algemene en bestuurlijke aangelegenheden. Voorlopig zou de nieuwe regeling een halfjaar moeten gelden. Daarna willen B en W een definitieve beslissing nemen. der. Ook de opmerkingen van Jans sen over het 'onbeschofte' gedrag van VVD-ers vallen slecht. Volgens De Waard is het absoluut niet waar dat zijn fractie Groen Linksers pro beert te hinderen bij het spreken en nooit naar ze luistert. "Wij zullen er nooit doelbewust doorheen praten, maar zijn wel wat minder alert als iemand onzinnige dingen te berde brengt", zegt hij. "Ook vragen wij herhaaldelijk om politieke duidelijkheid, vooral wan neer Jos Janssen als raadslid van Groen Links andere dingen be weert dan hij als PPR/PSP-raadslid zei. Als dergelijke interrupties poli tici van hun apropos afbrengen, te kent dat hun kwaliteiten als raads lid". Volgens de fractieleider heeft hij acht jaar lang goed kunnen samen werken met de PPR/PSP-combina- tie, maar ligt het met Groen Links een stuk moeilijker. Op de vraag of de niet-ondertekende artikelen die moeizame samenwerking verder dreigen te verslechteren, antwoordt hij ontkennend: "We zullen Groen Links op politieke daden blijven be oordelen. Dit blad doet daar niets aan af'. Demagogisch Tot slot wil hij graag benadrukken dat als één partij het etiket demago gisch verdient, het Groen Links wel is: "Neem nou de discussies over verkeersveiligheid. Ze beginnen dan meteen over Stop de Kinder moord, roepen dat je automobilis ten zo veel mogelijk uit het dorp moet weren en wekken de indruk dat je een moordenaar bent zodra je achter je stuur kruipt. Niemand is blij met gewonden, maar je moet wel objectief blijven". Over twee maanden wil Groen Links het tweede nummer van de Open Doofpot laten verschijnen en de redactie benadrukt dat een reac tie van de WD daarin welkom is. "Met dit niveau laat ik me niet in", antwoordt De Waard op de verkapte uitnodiging. "Ik wil best op mijn knieën zitten om mensen iets te zeg gen, maar ik weiger in de modder te gaan rollen - zoals Groen Links dat doet". En dan: "Iedere partij profi leert zich op een manier die bij de club past". Burgemeester Sj. Scheenstra van Oegstgeest middenopende gistermiddag met de hulp v het nieuwe tethnologielokaal van het Rijnlands Lyceum aan de Apollolaan. OEGSTGEEST Met de hulp van een rijdende robot opende burge meester Sj. Scheenstra gistermid dag een nieuw lokaal van het Rijn lands Lyceum in Oegstgeest. Het lo kaal is bedoeld voor het nieuwe vak techniek, of zoals het in de inter nationale afdeling van de school heet technology. Voorlopig wordt het vak alleen gegeven in deze internationale afdeling, waar het dit schooljaar voor het eerst een verplicht onderdeel van het lespro gramma is. Waarschijnlijk wordt techniek over enige tijd ook een verplicht vak in de basisvorming, waarin de eerste jaren van het voortgezet on derwijs worden samengevoegd. Daarom zijn de bouwkosten voor een groot deel betaald door het mi nisterie van onderwijs. In het nieuwe lokaal staat geavan ceerde technologische apparatuur, zoals computer-gestuurde draai banken en meetapparatuur. Voorlo- SASSENHEIM "Goede fietsver- bindingen vormen een algemeen belang dat de gemeentegrenzen overschrijdt. De belangen van Voorhout en Warmond zijn bij de aanleg van het fietspad 224 welis waar groter dan die van Sassen- heim, maar daarom zou die gemeen te wel alle medewerking moeten verlenen". Dat stelde S. van der Lans van de Warmondse Werkgroep Fietspad 224 gisteravond vast tijdens de ver gadering van de commissie verkeer in Sassenheim. De werkgroep had kennisgenomen van de ambtelijke notitie van de gemeente Sassen heim waarin wordt voorgesteld om geen medewerking te verlenen aan het fietspadtracé tussen Voorhout en Sassenheim. Het fietspad moet langs de spoor weg tussen Warmond en Voorhout lopen en kruist daarbij even het grondgebied van Sassenheim. De bollengemeente vreest dat het fiets pad de toekomstige verkaveling van een nieuw industrieterrein be lemmert. Verder is het fietspad on veilig ter hoogte van het viaduct on der rijksweg A44. Het deel tussen Sassenheim en Voorhout is boven dien overbodig omdat aan beide zij den van het nieuwe fietspad op kor te afstand al een vrijliggend fiets pad ligt. De woordvoerder van de werk groep wees er op dat.door de aanleg van het fietspad de route tussen Voorhout en Leiden wel een kilo meter korter wordt. Hij pleitte daar om voor het aanleggen van het ge hele fietspad. "Hierdoor ontstaat een uitstekende verbinding tussen het centrum van Voorhout en Lei den". WASSENAAR - Het Wassenaarse college van B en W wil het aantal plaatsen in de hele- en halve dagop vang voor kinderen tot 1994 met 37,5 plaats uitbreiden tot 73,5 plaats. Verder komt er buitenschoolse op vang in de gemeente. Volgend jaar wordt begonnen met 22,5 plaats. De gemeente heeft toten met 1994 jaar lijks 60.000 gulden beschikbaar ge steld voor de uitbreiding. Het Rijk betaalt de rest van de kosten. In Wassenaar zijn momenteel twee kinderdagverblijven met een gezamenlijke capaciteit van 51 plaatsen. Volgend jaar moeten er 24,7 nieuwe plaatsen bijkomen in de vroegere kleuterschool De Rob bedoes in het Van Polanenpark. Naast de kleuterschool ligt het kin derdagverblijf 't Hummeltje. Het college wil dat de twee gebouwen worden samengevoegd. Er komen ook twee ruimten die geschikt zijn voor buitenschoolse opvang. Probleem is dat er nu nog een peuterspeelzaal in De Robbedoes is gevestigd. Daarvoor is een oplos sing gevonden: de peuterspeelzaal verhuist naar de aula van de vroege re Van Wassenaer Obdamschool aan de Van Bellelaan, driehonderd meter verderop. Wanneer de raad de plannen goedkeurt, komt het andere Wasse naarse kinderdagverblijf, 't Kinder hoekje aan de Ter Weerlaan, niet in aanmerking voor extra plaatsen. Volgens het college voldoet 't Kin derhoekje niet aan de door het rijk gestelde voorwaarden. Ook is niet zeker of het bestuur wenst uit te breiden. Wat betreft de buitenschoolse op vang wil het college volgend jaar be ginnen met een groep van 18 kinde ren. Bij voldoende vraag is er ruim te voor een tweede groep. De dagop vang kan al voor de verbouwing met een nieuwe groep beginnen. Na enige aanpassingen aan de vroegere kleuterschool is er ruimte voor een tweede babygroep met negen plaat- De verbouwing duurt waarschijn lijk de hele zomer. De andere nieu we plaatsen zouden dan pas in sep tember beschikbaar komen. Fietser gewond in Leiderdorp LEIDERDORP Een 13-jarige Leidenaar is gistermorgen bij een ongeval op de Leiderdorpse Enge- lendaal gewond geraakt aan zijn hoofd en been. Om ongeveer half elf reed hij met zijn fiets vanuit de Bui tenhoflaan de Engelendaal op. Toen hij deze weg overstak werd hij ge grepen door een personenauto, be stuurd door een 30-jarige Oegst- geestenaar. De Leidenaar had vol gens de politie de auto op de voor- rangsweg pas op het laatste mo ment zien aankomen. Autokrakers actief ZOETERWOUDE-RIJNDIJK - Aan twee personenauto's in Zoeter- woude is vannacht voor duizenden guldens schade toegebracht bij in braakpogingen. In de Nassaulaan werd de achterruit van een duur Duits model ingeslagen. Uit de auto zélf werd niets ontvreemd. Bij een luxe wagen in de Johan Friesostraat werd eveneens een ruit ingeslagen. Daarnaast probeerden de onbekend gebleven daders het slot te forceren en het portier open te breken. Ook uit deze wagen werd niets ont vreemd. Pas vanmorgen vroeg wer den de beschadigingen door de ei genaren ontdekt. informatieavond Stichting Aktie- ve gezondheidszorg, over botont- kalking. aanvang 20.00 uur in zaal Curia 1 van zwembad De Thermen. Katwijk speelgoedbeurs in Otto Baron van Wassenaar van Catwijck- school. van 19.00 tot 22.00 uur. Leiden voorstelling: 'Mevrouw Klein', een psych-komedie door het Raamtheater, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. voorstelling: 'Kashmir en Karo- line', door Toneelgroep Imperium, aanvang 20.30 uur in het Microthe ater. Oude Vest. Leiderdorp klaverjassen bij Con Bravura, aanvang 20.00 uur in clubgebouw Beukenschans. Oegstgeest vergadering commissie Algeme ne Bestuurlijke Aangelegenheden. 20.00 uur in het gemeentehuis. Warmond vergadering commissie finan ciën. aanvang 20.00 uur in het ge- koopavondconcert met Henk Gijzen (orgel) en Dingeman Cou- mou (gitaar en luit), van 20.15 tot de Streekmuziek- voorstelling: 'Mozart', door Stu dio Peer. aanvang 20.30 uur in het Parktheater. Cornelis Geellaan. Katwijk uitvoering van de operette: "Les Cloches de Corneville'. door Ope rette Gezelschap Mozaik uit Noord- wijk, aanvang 20.00 uur in Tripodia. Het werk van Gods getuige, door D. Steenhuis. aanvang 20.00 uur in de Streekschool, Lammenschans- voorstelling: 'Het Koekoeks nest', met o.a. Peter Faber en Petra Lasseur, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. vanK&& Duijne (cel- (piano). 20.15 uur in de Kapelzaal Hazewindsteeg. het LAK-Theater. Cleve- ringaplaats. Leiderdorp prijsklaverjassen in de kantine van de Ijsbaan, Mauritssingel, aan vang 20.00 uur. Wassenaar disco 'Meetpoint', van 21.00 tot ZATERDAG 24 NOVEMBER optreden van pianist Laurens van Rooyen met zijn groep, aan vang 20.30 uur in het Parktheater, Cornelis Geellaan. Katwijk uitvoering van de operette 'Les Cloches de Corneville'. door Ope rette Gezelschap Mozaik uit Noord- wijk, aanvang 20.00 uur in Tripodia. Leiden bingo bij Con Fuoco, aanvang 20.00 uur in clubgebouw J.C. de Rijpstraat. voorstelling: 'Het Koekoeks nest', met o.a. Petra Lasseur en Peter Faber, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. de Muzenhof. 'Blues at the Hollandsche Tuyn'. aanvang 21.30 uur. Hoofdstraat 24. Noordwijkerhout optreden van 'Side Kick', bij Stichting Country Music Promotion, aanvang 21.00 uur in De Schelft. Warmond Sint Nicolaasmarkt van de Ver eniging Het Oude Raadhuis, van 11.00 tot 16.00 uur in de oude gym- Valkenburg dressuurwedstrijden in Mandy's Hoeve. Voorschoterweg, aanvang

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 16