Provincie oneens met nota Alders Opbrengst collecte Katwijk niet voor 'foetusproject' Politieseries niet best voor imago agent Gedeputeerde Stolker: 'Wij zullen streekplannen niet terugdraaien' Radio en tv voor tweede keer bij Sassenheitner verzegeld Hoogheemraadschap wil dat tandarts kwik niet wegspoelt DONDERDAG 22 NOVEMBER 1990 PAGINA 15 volg RIJNSBURG/KATWIJK Het Diabetes Fonds Nederland voelt zich ernstig benadeeld door de uit zending van EO Tijdsein, waardoor de opbrengst van de jaarlijkse col lecte minder dan anders dreigt uit te vallen. Volgens het fonds werd de kij kers niet alleen voorgehouden dat bij het onderzoek gebruik zou wor den gemaakt van levende foetus sen, maar bovendien werd ook nog geïnsinueerd dat er steeds meer vrouwen bereid zouden zijn om zwanger te worden en zich omwille van dit soort onderzoeken te laten aborteren. "En dat is werkelijk alle maal pure onzin", aldus coördina trice A. Peltenburg van het Diabe tes Fonds. Doel van het onderzoek, onder leiding van een kinderarts van het Rotterdamse Sophia-kinderzieken- huis. is het beheersen van de ziekte in een zo vroeg mogelijk stadium en het ontwikkelen van een vaccin. Peltenburg beaamt dat daarbij ge bruik wordt gemaakt van foetus sen, afkomstig van de abortuskli niek Bloemenhove, maar de onder zoekers werken uitsluitend met dood materiaal. Bovendien moeten vrouwen bij wie de embryo wordt weggenomen vooraf zelf toestem ming geven voor het gebruik van dit weefsel en verder wordt strikt de hand gehouden aan de regels en de wetgeving die voor deze onderzoe ken gelden. Zo hebben de ethische commissies van de academische ziekenhuizen in Leiden en Rotter dam een positief advies gegeven en ook de Geneeskundige Hoofdin spectie heeft geen bezwaar tegen het onderzoek. Het Rotterdamse Sophia-kinder- ziekenhuis werkt bij het onderzoek samen met het Academisch zieken huis Leiden. Het onderzoek staat onder leiding van de kinderarts dr. Bruining die momenteel in Ameri ka verblijft en geen commentaar kan geven. Veel minder In hoeverre de opgelaaide discussie de opbrengst benadeelt,' kan het fonds nog niet precies nagaan, maar verwacht wordt dat de collecte zo'n Gedeputeerde pleit voor samenwerking op gebied natuur DEN HAAG - De Randstadprovin cies moeten meer samenwerken op gebied van natuurbescherming. Op die manier zou het rijk zich wat minder hoeven te bemoeien met provinciale en regionale kwésties. Dat zei gedeputeerde Van Heemst (natuur en landschap) gistermiddag tijdens de uitreiking van de Land schapsprijs Zuid-Holand 1990. Commissarris van de koningin S. Patijn reikte deze uit aan de Leids- chendamse veehouder A.G.A. Vrij. Volgens Van Heemst valt een van de belangrijkste natuurgebieden in de Randstad met het veenweidege- beid als kern van het Groene Hart. binnen drie provincie-grenzen. Het zelfde geldt voor de duinen die in de provincies Zuid-, Noord-Holland en Zeeland liggen. "Landschappelijke kwaliteiten houden niet op bij toe vallig gegroeide en historisch be paalde grenzen", aldus Van Heemst. Op dit moment wordt er tussen de provincies al samengewerkt op het gebied van verstedelijking en eco nomische ontwikkeling. Een schaalvergroting op het gebied van landschapsbescherming is volgens Van Heemst dan ook nodig. Al was het alleen al om op die manier de be moeienis van het rijk op dat punt met provincie en gemeente terug te dringen. Van decentralisatie door de rijksoverheid is de laatste jaren heel weinig terecht gekomen, zo stelde Van Heemst. De Leidschendammer Vrij won de Landschapsprijs van 5000 gul den omdat hij als landbouwer zich sterk had gemaakt voor natuur en landschap. In verschillende be stuurlijke functies komt hij ook op voor behoud van de natuur. Vrij weet de vaak tegenstrijdige agrari sche en landschappelijke belangen bij elkaar te brengen, zo stelde de jury. Het was de tweede keer dat de tweejaarlijks Landschapsprijs werd uitgereikt. Noordwijk Lokaal eindelijk de lucht in NOORDWIJK - Na jaren van ge touwtrek om de representativiteit, mag Noordwijk Lokaal, de lokale omroep van de badplaats, nu einde lijk uitzenden. Het Commissariaat voor dè Media heeft de omroep toe stemming gegeven. Deze stap was mogelijk omdat de streekomroep Radio Rijnland heeft laten weten niet langer voor zendtijd in de ge meente Noordwijk in aanmerking te willen komen. De uitzendvergun ning van de lokale omroep is vijf jaar geldig. Dat Omroep Rijnland haar aan vraag heeft ingetrokken, is het ge volg van een overeenkomst die 'Rijnland' en Noordwijk Lokaal vo- rigt jaar al hebben gesloten. Daarin was onder meer afgeproken dat bei de omroepen in Noordwijk een ei gen uitzendfrequentie krijgen, mits Noordwijk Lokaal programma's le vert aan 'Rijnland'. De streekom roep hoopt binnenkort eenzelfde overeenkomst te sluiten met de Lei- derdorpse lokale omroep. De Stich ting Omroep Rijnsburg - die samen met Omroep Rijnland in die ge meente om een zendmachting strijdt - heeft inmiddels laten weten dat ze niets voor een compromis voelt. drie tot vijf ton minder zal opbren gen dan vorig jaar. De totale op brengst was geschat op 3.4 miljoen gulden. Daarvan is zes ton al toege zegd voor het bewuste onderzoek. In Rijnsburg zijn deze week onge veer 70 collectanten de straat opge gaan om geld in te zamelen voor het Diabetesfonds. Geen van hen heeft de collectebus om principiële rede nen leeg weer ingeleverd bij de co ördinator N. Van Nieuwkoop. "Maar mijn mensen krijgen wel een klap om de oren als ze langs de deu ren gaan. Niet alleen zijn de giften veel kleiner, bovendien krijgen ze de nodige verwijten naar het hoofd". De Katwijkse coördinatrice H.G. van Duijvenbode moest, zo zet ze uiteen, rigoureuze maatregelen ne men om te voorkomen dat de op brengst voor het fonds te sterk zou kelderen. Van Duijvenbode heeft alle collectanten (50 tot 60) opdracht gegeven de gevers te vertellen dat het onderzoek, waarbij gebruik wordt gemaakt van embryonaal materiaal, niet wordt gesteund. De opbrengst van de collecte in Kat wijk wordt alleen onder die uit drukkelijke voorwaarde afgestaan aan het fonds. Van Duijvenbode zet uiteen dat ze niet anders kon: "Katwijkers zijn over het algemeen fel gekant tegen abortus en ook het gebruik van de foetussen wijzen ze af. De uitleg dat het onderzoek veel leed kan voorko men, helpt hen niet over deze aver sie heen. Ik word er zelfs op aange keken". Twee collectanten hebben hun medewerking opgezegd na de uit zending van de EO. 'Kijker krijgt een verkeerd beeld van hoe de politie werkt' Van onze redacteur Monica Wesseling LEIDEN Politieseries op de televisie beïnvloeden het beeld dat de gemiddelde Nederlander van de politie heeft, negatief. Dat denkt bijna de helft van de politiemensen die hebben mee gedaan aan een enquête over de invloed van politieseries. Vrij wel alle ondervraagden vinden de series verre van waarheids getrouw, maar desondanks er kent 20 procent het gedrag van de televisiehelden wel eens te imiteren. De enquête is uitgevoerd door de redactie van het RP-magazi- ne. een maandblad voor de rijkspolitie. De vragenlijst werd afgedrukt in het blad (op lage 6000 stuks), toegestuurd aan een aantal politiekorpsen en aan Politie-vrouwennet- werk, de organisatie van poli tievrouwen. De vrouwen wer den afzonderlijk benaderd om dat de politievrouw op de tele visie een bijzondere rol vervult. Van de deelnemers aan de en quête denkt 41 procent dat de politieseries de burgers een verkeerd beeld geven van poli tieverhoren, achtervolgingen en het oplossen van misdrijven. "Ze geven het vak een sfeer van romantiek en avontuur", aldus een RP-adjudant. Iets meer po litieagenten (46 procent) denkt en hoopt dat de Nederlanders beseffen dat televisie fictie is. Met name de rijstijl van de politiemensen op de televisie Stepban Derrick en zijn assistent Harry Klein lijken volgens een groot deel van de ondervraagden het meest op echte politiemensen. blijkt tot de verbeelding te spreken. Agenten van de Alge mene Verkeers Dienst zien bij collega's nogal onstuimig rijge drag. Het burgerpersoneel dat bij de politie werkt, vindt dat de agenten zich wat cowboyachtig en stoer gedragen. Zelfs aan de haardracht zou volgens hen te zien zijn dat de agenten de tele visiemensen imiteren. Hoewel de dagelijkse praktijk niet veel van doen heeft met de stoere inhoud van de televisie series, kijken toch ook agenten - net als 'gewone mensen' - veel vuldig naar dit soort program ma's. Niet alle series worden even negatief beoordeeld, zo blijkt uit de enquête. Hill Street Blues wordt veruit als meest waarheidsgetrouw betiteld. De chaotische gang van zaken op het bureau wordt met name door agenten van de gemeente politie in de Randstad herkend. De serie is volgens de geënquê teerden 'herkenbaar, reëel, menselijk en gespeend van ex treem geweld'. Ook drie Duitse crimi's, Ta- tort. Derric k en Der Alte scoren goed. "Er komen geen domme schietpartijen in voor. de series zitten vol actie en zijn span nend", aldus een flink deel van de ondervraagden. Zowel Bergerac als Cagney and Lacey zijn populair, maar worden door de meerderheid als onwerkelijk beoordeeld. Opvallend genoeg staat de serie Bergerac bij de jonge generatie agenten veel hoger op de rang lijst. De Engelse serie de Bob- bies ligt bij de gemeentepolitie beter in de markt dan bij rijks politiemensen. Op een enkele uitzondering na, is de beroepskeuze van de ondervraagden niet beïnvloed door de politieseries die zij in hun jeugd hebben gezien. Een enkeling is van mening dat de keuze, zij het onbewust, wel mede door de televisie is be paald. De resultaten van de enquête onder de vrouwelijke agenten en de manier waarop zij bij voorbeeld Cagney en Lacey be oordelen, worden pas over een maand verwacht. Van onze redacteur Meindert van der Kaaij DEN HAAG - Gedeputeerde Stolker van het Zuidhollands provinciebestuur is het niet eens met minister Alders dat ter bescherming van het Groene Hart zelfs streekplannen teruggedraaid kunnen worden. Zij neemt op dat punt af stand van de vorige week gepubliceerde Vierde Nota Extra waarin drastische maatregelen werden aangekondigd om verdere verstedelijking van de 'binnentuin' van de Rand stad te voorkomen. Stolker, die de ruimtelijke ordening in de provincie in haar portefeuille heeft, vindt dan ook dat Alphen aan den Rijn de wijk Kerk en Zanen vol mag bouwen zoals dat voor de ko mende jaren gepland is. Door het dreigement van milieuminister Al ders zou daar nu juist wel eens een eind aan kunnen komen. "Als hij het bestemmingsplan Kerk en Za nen bij voorbeeld voor een deel wil terugdraaien, dan hebben we inder daad een probleem", aldus Stolker. De stuurgroep Groene Hart. waarvan Stolker voorzitter is. vindt eveneens dat de huidige streekplan nen eerst moeten worden afge maakt. Deze stuurgroep waarin het rijk en de Randstad-provinci'es Zuid- en Noord-Holland en Utrecht samenwerken, kwam gelijktijdig met de Vierde Nota Extra met een concept-rapport Groene Hart. In deze toekomstvisie op het bin nenste deel van de Randstad staat beschreven hoe daar de recreatie kan worden verbeterd. Zo moet het plassengebied ten noorden van Lei den en ten oosten van de Bollen streek de functie van 'blauwe ka mer' krijgen. De Kaag, Braassem en Westeinder moeten door goede ver bindingen een geheel gaan vormen. Tot nu toe zijn de afzonderlijke plassen alleen geschikt voor kleine open zeilboten en dagtochten. Van daar dat veel botenbezitters hun vaartuig verplaatsen naar grotere plassen zoals het IJsselmeer. Een groot aaneengesloten vaargebied met uitgebreide recreatie mogelijk heden krijgt volgens de stuurgroep zo 'iets van de kwaliteit van de Frie- In de nota wordt geopperd dat bij de Wijde Aa een watersportcentrum kan worden ontwikkeld dat als re creatief knooppunt' kan dienen. Het fijnvertakte watergangenstelsel van het Veenweidegebied leent zich al voor kano- en roeiboottochten. De kosten van deze totale operatie worden geschat tussen de 50 en 100 miljoen. Naast waterwegen tussen plassen denkt de stuurgroep aan enkele aanvullende verbindingen tussen delen van van het Groene Hart voor de toervaart. Een voorbeeld daavan is een doorsteek tussen de Rotte en het Rijn-Schiekanaal (De Vliet) bij Voorschoten en tussen de Rotte en de Gouwe. Een andere mogelijk heid is een verbinding tussen Hol- Gedeputeerde Stolker: "Als minister Alders het bestemmingsplan Kerk en Zanen bij voorbeeld voor een deel wil terugdraaien, dan hebben we inder daad een probleem". (foto pr> landse IJssel en Oude Rijn ten oos ten van Gouda met een aantakking op de Reeuwijkse Plassen, die vol gens de stuurgroep de noord-zuid verbinding ten goede komt. Volgens de schrijvers van de nota kan in het Groene Hart zogenaamde 'recreatieve buitencentra' ontwik keld worden. Daar kunnen bezoe kers overnachten (trekkerscamping of hotel) en kano's en fietsen huren. Gedacht wordt ook aan een combi natie met conferentie- en trainings centra waaraan in de Randstad gro te behoefte is. Alphen, Warmond en Sassenheim zijn geschikte plaatsen voor deze centra, zo stelt de stuur groep. Maar dichtbij de stedenring - die loopt van Dordrecht. Rotterdam. Den Haag, Leiden, Haarlem, Am sterdam en Utrecht - moet het Groe ne hart ook opgekrikt worden. Om, zoals de stuurgroep dat zegt. het contrast tussen stedelijk en lande lijk gebied zo groot mogelijk te ma ken. Een ander stimuleringsproject van de stuurgroep is het aanbren gen van 'groene wiggen', waardoor inwoners van steden snel en mak kelijk via fietsroutes naar het lande lijk gedeelte van de Randstad kun nen komen. Deze wiggen zouden, aan de noord- en oostzijde van Lei den moeten komen. De stuurgroep heeft voorts het plan opgevat om een - klein - bos bij Lisse aan te leg gen. Het al tientallen jaren oude (en door velen als mislukt beschouwd) idee van het Groene hart lijkt door de recente publicaties van de gelijk namige stuurgroep en minister Al ders. weer nieuw bloed te hebben gekregen. Met name de stuurgroep komt met ambitieuze plannen om het centrum van de Randstad groen te houden. Dat is nodig om natuur waarden te behouden maar ook om recreatieve voorzieningen voor 4 a 5 miljoen Randstad inwoners te krij gen. Juist om het niet bij plannen te la ten heeft de stuurgroep concrete projecten aangewezen die relatief snel aangepakt kunnen worden, mits daar geld voor wordt vrijge maakt. Afspraken daarover met be trokken instanties hoopt de stuur groep medio 1991 te kunnen maken. Man blijft weigeren omroeptientje te betalen SASSENHEIM - De Dienst Om roepbijdragen heeft gisteren op nieuw radio- en televisieappara- tuur van de Sassenheimer J. van Santen verzegeld. Van Santen ligt met de dienst overhoop omdat hij blijft weigeren het tientje te beta len dat de provincie heft op het kijk- en luistergeld. Dat tientje is bestemd voor Radio West, een zender waaraan de Sassenheimer geen behoefte zegt te hebben en die hij beschouwt als 'ether- en milieuvervuiling'. Het is de derde keer dat contro leurs bij hem langskwamen. De eerste keer verzegelden ze zijn te levisie en radio. Toen hij die ver zegeling verbrak, werd de appara tuur in beslag genomen. De actie van gisteren was volgens Van Sanmten overigens vrij zinloos. "De televisie en de radio die ze nu hebben verzegeld waren oude. kapotte bakken. Het enige geluid dat ze nog voortbrachten, was wat gesis en gepiep. Maar goed, er kwam geluid uit en dat schijnt voor die dienst het belangrijkste te zijn". Van Santen, die al eerder dreig de met een rechtzaak tegen de Dienst Omroepbijdragen, wil bin nenkort een gesprek met de offi cier van justitie over deze affaire. Het optreden van de opsporings ambtenaren zit hem namelijk niet lekker. "Eén van de ambtenaren had geen politiepasje bij zich, wat volgens mij toch nodig is om bij iemand binnen te mogen komen. Een andere ambtenaar vroeg pas, nadat hij eerst alles had verze geld, of ik een betalingsbewijs kon laten zien. Dat had ik wel niet, maar toch: ik blijf het vreemd vinden dat ze eerst ingrij pen en pas daarna vragen of het eigenlijk wel noodzakelijk was". Ondanks de acties, en ondanks het feit dat het verschuldigde tientje door alle boetes is opgelo pen tot ver boven de 100 gulden, volhardt de Sassenheimer. "Ik heb niet om Radio West gevraagd, en dus betaal ik er niet voor. Ik beschouw het bovendien als een vorm van overproduktie - extra milieuvervuiling eigenlijk. Daar wil niet aan meewerken". Of de serie invallen - zoals Van Santen ze noemt - nu ten einde is gekomen, betwijfelt hij. "Ik heb het idee dat zij net zo lang door gaan totdat ik heb betaald. Nou goed, ze doen maar. Er is trou- wens nog wel wat te verzegelen bij me: mij wekkerradio". De Sas senheimer zegt niet alleen te staan. "Ik ken heel wat mensen die het tientje voor Radio West apart en onder protest overma ken. En in mijn omgeving krijg ik alleen maar bijval voor mijn hou ding". Eenvoudig te voorkomen met amalgaan-afseheider DEN HAAG/OEGSTGEEST - De Nationale Milieu Aktie (NMA) wil dat er de komende vijf jaar. geen nieuwe hoofdwegen worden aange legd. Dit staat in een petitie die de NMA morgen de Tweede Kamer aanbiedt. Om dit verzoek kracht bij te zetten wordt er dan op en naast 125 viaducten en wegen gedemon streerd. De Nationale Milieu Aktie is de overkoepelende organisatie van de Actie op viaducten tegen aanleg wegen Vereniging Milieudefensie, de stichting Natuur en Milieu, de Fiet sersbond ENJTB en de twaalf pro vinciale milieufederaties. De actie wordt ondersteund door tien klei nere milieu- en verkeersorganisa- ties. De NMA beschouwt de plannen van de ministers Maij (verkeer) en Alders (ruimtelijke ordening) om de capaciteit van het hoofdwegennet met vijftig procent uit te breiden, als een vorm van 'spookrijden'. Zij wijst daarbij op het feit dat de rege ring de groei van het autoverkeer met 35 procent wil beperken. In deze regio wordt onder meer het Rijnzicht-viaduct in Oegstgeest met een spandoek getooid. LEIDEN - Het Hoogheemraad schap van Rijnland wil dat gemeen ten tandartsen verplichten om een zogeheten amalgaan-afseheider te installeren. Op die manier kan de hoeveelheid kwik in het afvalwater aanzienlijk worden teruggebracht. Uit een onderzoek dat Rijnland in Heemstede heeft uitgevoerd, is ge bleken dat tandartsen voor onge veer 60 procent verantwoordelijk zijn voor de lozingen van kwik. Dat getal gaat volgens woordvoerder C. Meijer van het hoogheemraadschap ook op voor de andere plaatsen in het gebied. Amalgaan is het goedje waarmee tanden en kiezen worden gevuld. Het bestaat voor een belangrijk deel uit kwik - een zwaar giftig metaal. De gemeenten in de Leidse en Al- phense regio hebben tandartsen in middels verplicht een zuiveringsin stallatie in hun praktijk te plaatsen. Begin volgend jaar beginnen ze met een voorlichtings- en controle-actie, waarbij ook het Hoogheemraad schap betrokken zal worden. De overige gemeenten in het ge bied van Rijnland heeft het schap gevraagd snel de verplichting in hun lozingsverordeningen op te ne men. De tandartsen zijn verzocht op eigen initiatief een afscheidingsin stallatie in hun praktijk neer te zet ten. Volgens Meijer jaagt zo'n appa raat de tandartsen niet op hoge kos ten. "Met een investering van 800 tot 1000 gulden per jaar zijn ze er wel". Het hoogheemraadschap in het onderzoek in Heemstede begon nen omdat daar de kwikvervuiling in de afvalwaterzuivering ongekend hoog was. In de oppervlakte-wate ren in Rijnland komt naar schatting per jaar bijna 23 kilo kwik terecht. Als alle tandartsen hun eigen zuive ringsinstallatie hebben, hoopt het schap dat dit is teruggebracht tot nog geen drie kilo per jaar. Rijnland is er overigens voorstan der van dat de tandartsen de zorg Voor de installaties en het afval zo veel mogelijk uit handen worden genomen. Speciale ophaaldiensten zouden zowel de installaties moeten verhuren en onderhouden, als het gezuiverde amalgaan moeten'opha- len. In de praktijk werkt dit beter dan wanneer de tandartsen zelf voor de afvoer van het afval moeten zorgen. Informatie over uitkeringen LEIDEN Uitkeringsgerechtig den en gepensioneerden kunnen op vrijdag 30 november voorlichting krijgen over uitkeringen. De open dag is een initiatief van de FNV-af- delingen Leiden, Alkemade en Woubrugge en de werkgroep Uitke ringsgerechtigden in de regio. Tal van instanties, zoals het GAK zullen aanwezig zijn. De bijeenkomst heeft plaats in het gebouw van wijkvereniging Ak- tief aan de Berlagestraat in Leiden. Belangstellenden zijn welkom van 10.00-12.00 en 14.00-16.00 uur. Bereikbaarheid kust moet beter DEN HAAG/REGIO - Staatssecre taris Van Roov van economische za ken is het met de Tweede Kamer eens dat er iets moet worden onder nomen tegen de vaak kilometer slange files voor de kust tijdens de zomervakantie. Dit bleek gisteren tijdens een mondeling overleg over de nota ondernemen en toerisme. PvdA en VVD opperden de sug gestie om bij de kustplaatsen grote parkeerplaatsen aan te leggen van waaruit de toeristen per pendelbus naar het strand kunnen worden ver voerd. Een soortgelijk proefproject loopt al in Den Haag. Van Rooy zei dit soort demonstra tieprojecten zeer te verwelkomen. Zij zal het idee aankaarten bij haar collega's van verkeer en waterstaat, en landbouw en visserij, zo beloof de zij. De politieke partijen komen met hun voorstel op een moment dat de Zuidhollandse Provinciale Raad voor Recreatie en Toerisme de han den vol heeft aan een onderzoek naar de verbetering van de bereik baarheid van de kust. Eind vorig jaar al constateerde deze raad dat het zo niet langer gaat. Mooie dagen worden verpest door kilometers lange files. Een werkgroep onderzoekt de knelpunten en de oplossingen. Daarbij wordt uitgegaan van verbe tering van het openbaar vervoer en het aanleggen van park-and-ride- plaatsen. Binnen enkele maanden worden de aanbevelingen ver wacht. Justitie raakt geïrriteerd over reorganisatie bij (rijks)politie DEN HAAG - Minister Hirsch Bal- lin (justitie) gisteren gewaarschuwd dat de inschikkelijkheid van justitie bij de reorganisatie van de politie niet oneindig is. Justitie is bereid veel te investeren in de reorganisa tie, heeft dat ook gedaan, maar er zijn grenzen. Dat zei Hirsch Ballin gisteren in de Nieuwe Kerk in Den Haag in een rede bij het afscheid van de hoogste politiechef van het grootste politie korps van Nederland, algemeen in specteur W.F.K.J.F. Frackers van het korps rijkspolitie, die per 1 de cember met de vut gaat. "De bereidheid te investeren in een politiebestel heeft justitie het afgelopen jaar ruimschoots ge toond. Maar niemand zal mogen verwachten dat de bereidheid tot inschikken grenzeloos is. Onze sa menleving verwacht van justitie dat het instaat voor de kwaliteit van de rechtshandhaving", aldus de minis ter. Hij wees erop dat justitie akkoord is gegaan met het laten prevaleren van de bestuurlijke indeling boven de justitiële indeling van de nieuwe politieregio's. Bovendien heeft jus titie aanvaard dat er meer politiere gio's dan arrondissementen komen. Justitie heeft zijn inschikkelijkheid verder getoond door een ruimere betrokkenheid voor alle burge meesters bij het beheer te verzeke- Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Proclamatie. De Staatscou rantvan heden bevat de vol gende proclamatie van den 20sten November 1890, betreffen de de aanvaarding van het Re gentschap door Hare Majesteit Koningin Emma: In naam van Zijne Majesteit Willem III, bij de gratie Gods, Koning der Nederlanden, Prins van Oranje-Nassau, Groot-Her tog van Luxetnburg, enz.,enz. Wij Emma. Koningin der Neder landen. Regentes van het Ko ninkrijk, In de ernstige dagen, waarin 's Konings toestand ons allen met droefheid vervult, tred Ik op als Regentes van het Koninkrijk. Ik gevoel al het gewicht ter taak, die Mij is opgelegd, maar uit liefde tot het Nederlandsche Volk aarzel Ik niet haar te aan vaarden, nu de Staten-Generaal met eenparigen, vertrouwen wekkenden, aandrang Mij daartoe riepen. Mijn kracht en wijsheid zoek Ik bij de Almachtigen en Alwijzen God. Ik reken op den trouwen steun van het geheele Neder landsche Volk, die Mij door zoovele blijken van liefde en ver knochtheid voor altijd aan zich verbond. De Koning, Mijn geliefde en geëerbiedigde Gemaal, gaf mij altoos een hoog voorbeeld van de vorstelijke plichtsbetrachting en de werkzaamheid in het belang van het Land en Volk, die he.t Huis van Oranje steeds onder scheidden. Ik acht het Mijn plicht dat voorbeeld na te stre- Moge God het lijden van Onze Koning verzachten en Neder land nemen onder Zijne heilige hoede! Lasten en bevelen, dat deze Pro clamatie in het „Staatsblad" zal worden geplaatst. Gedaan te 's-Gravenhage op he den den 20sten November 1890. EMMA Vijfentwintig jaar geleden: - Brits-Franse „Concorde": 2335 km per uur. Van New York naar Londen in 1971 in 3 uur en 15 mi nuten.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15