Bezwaar tegen verpleegtehuis op terrein van het slachthuis Nieuwe brandweerkazerne mogelijk op speelweide terrein zwembad De Vliet PAND KONINGSVELD GERENOVEERD DONDERDAG 22 NOVEMBER 1990 LEIDEN/REGIO Weinig bezwaren tegen meeste lokaties voor verpleegtehuis LEIDEN Op vier mogelijke De provincie geeft Leiden de moge- lokaties in Leiden kunnen zon- lijkheid vanaf 1994 twee psychoge- der ernstige bezwaren van om wonenden en belanghebben den verpleeghuizen gebouwd worden. Dat wees een door riatrische en somatische verpleeg huizen te bouwen. Daartoe wees de gemeente twee maanden geleden lokaties in Leiden - binnen enkele maanden twee ge ruim zestig mensen bezochte kozen moeten worden. Dat zijn de inspraakavond in de Stadsge- Pomonavelden in de Vogelwijk, het hoorzaal gisteren uit. Wel is er terrein tussen de kwekerij aan de schriftelijk protest ingediend Hoge Morsweg en de Smaragdlaan. tegen de mogelijke komst een dergelijk verpleeghuis voor demente bejaarden en ou- Positief over de plannen was een woordvoerder die namens het geza menlijk overleg van de Ouderen bonden sprak. Hij sprak een eerste voorkeur uit voor bouw op het waaruit HCG-terrein en een tweede voor de Vogelwijk of de Hoge Mors. Een aantal mensen van korfbal vereniging 'Ons Eiland', die aan de Brahmslaan haar terrein heeft, voel de zich nog steeds overrompeld door de eventuele lokatie-aanwij- het terrein van het slachthuis Pasteursstraat, de wijk Roomburg zing. Bij de raadsvergadering 1 tegenover de Vliststraat, het HCG f)orcn terrein (hoek RooseveltstraaüTel- dei en met ernstige lichamelijke derskade) en het snortterrein aan de klachten - op het terrein van het huidige slachthuis aan de Pas- derskade) en het sportterrein Brahmslaan. In een aanbeveling schreef de gemeente in september teurstraat. Korfbalvereniging dat haar eerste voorkeur de Brahm- 'Ons Eiland' herhaalde fel haar slaan geldt en haar tweede de Pas- bezwaren tegen eventuele teursstraat (Groenoord). Bij de keu- de lokatie spelen de bereik baarheid met het openbaar vervoer, de voorzieningen in de omgeving, en de beschikbaarheid van het ter rein een grote rol. De wethouders Bordewijk (wel zijn) en Van Rij (ruimtelijke orde ning) zetten gisteravond onder lei ding van chef stedenbouw der ge meente Leiden Halfwerk de zaken nog eens op een rijtje en gingen in op vragen en kritiek 1 gen. maart 1988, toen er sprake was een woningbouwbestemming van het terrein, was toegezegd dat er goed overleg tussen de gemeente en de vereniging zou zijn. Maar ook nu had dat volgens 'Ons Eiland' niet plaatsgehad. Wethouder Van Rij antwoordde dat dat overleg zou ko men na definitieve aanwijzing van het sportterrein voor bouw van een verpleegtehuis. Een bewoner van de Brahmslaan herinnerde de be stuurders er aan dat oorspronkelijk jongeren zich in de wijk zouden moeten vestigen. Bordewijk ant woordde dat het verpleeghuis voor gaat, maar dat dat inderdaad oudere plannen doorkruist. De voorzitter van wijkverenmg Vogelwijk ging akkoord met de lo katie Vogelwijk, maar stelde twee eisen. Niet het voormalig terrein van de Anna kliniek, maar uitslui- bouw op het sportveld aan de Brahmslaan. Verdachte handel in drugs gepalet in flat Arendshorst LEIDEN - De politie heeft gister avond een 21-jarige Leidenaar aan gehouden in zijn woning aan de Arendshorst. De man is gearres teerd op verdenking van drugshan del. De politie ging een kijkje nemen in de woning na diverse tips. Omdat de man niet open maakte toen werd aangebeld. is de voordeur gefor- techUgp^sers In de woning werden 500 gram soft-drugs en 4 gram cocaïne aange- pleeghui2en (er komen ook drie de. pendances) zouden maximaal sa men 300 bedden krijgen, waarbij ouderen met zware lichamelijke klachten meegerekend zijn. Naast ruimte voor uitbreiding zouden Inbreker ook dader beroving LEIDEN - Een arrestatie van twee inbrekers in de kantine van Lugdunum heeft nog een staartje gekregen. In de nacht van maandag op dinsdag werden een 18-jarige jongen uit Oude Wetering en een 17- jarige illegaal in Nederland verblij vende man uit Libanon op heter daad betrapt bij een inbraak in de kantine van Lugdunum. Een derde verdachte kon aan de politie ontko- Deze voortvluchtige inbreker, een 18-jarige Leidenaar werd giste ren aangehouden. Bij fouillering trof de politie een kranteknipsel aan over een beroving van een bejaarde Zij werd begin november beroofd van haar tas en mist verschillende auto-papieren bankpasjes en een geldbedrag van 70 gulden. De Lei denaar heeft bekend verantwoorde lijk te zijn voor deze beroving. Het drietal wordt morgen voorgeleid aan de officier van justitie. GEWOND - Een 27-jarige Leidse vrouw hield gisteren een wond in haar buik over aan een valpartij. Ze fietste omstreeks 12.40 uur onder het spoorwegviaduct aan de Rijns- burgenveg, toen ze ten val kwam. f LEIDEN Het voormalige gebouw i - drukkerij Koningsveld ondergaat een fikse gedaantewisseling. Het j^keurde^i'Ül. pand wordt compleet gerenoveerd. Wanneer de verbouwing klaar is, is nog niet duidelijk. De bouwwerkzaamhe den worden pas afgerond als de huurders bekend zijn zodat met hun wensen rekening kan worden gehouden. Vol gens bedrijfsmakelaar Smitsloo is het niet zo dat er zeker kantoren komen aan de Rooseveltstraat. "Het gebouw is ook geschikt voor assemblage of voor een high-techbedrijf'. Er zijn al wel enkele kandidaten voor het gebouw. Smitsloo: Er is nog niets definitief. De eigenaar, een belegger, zoekt v i combinatie van bedrijven". de trapper van de fiets de hoger ge legen stoeprand raakte. De vrouw viel met haar buik over het stuur heen, waardoor een ga pende wond ontstond. Ze is overge bracht naar het Diaconessenhuis. dat de opnamecapaciteit bouwen verpleeghuizen al jaar te kort schiet. Volgens zijn be- dele tien bouw moeten zijn. Daarnaast zou de Wassenaarseweg de ontsluiting van het gebied rekening telt Leiden dan 295 de- moeten zorgen. In dat geval staat de wijk er neutraal tegenover. Maar "rïg nog liever zag de wijkverenigng te- troffen. Ook is weegapparatuur voor de verdovende middelen in be slag genomen. De man is meegeno men naar het bureau. 15 procent dement zijn. De twee n'ngen komen zoals tafeltje-dekje, vanaf 1994 te bouwen moederver- een recreatieruimte en aanleunwo ningen. Van Rij kon de gevolgen van deze verzoeken nog niet over- Ook de voorzitter van de stichting 'Meerburg', tevens lid van de werk groep 'Roomburg', stond 'niet on- iaren geleden", vertelt Duivesteijn, die benadrukt dat het wat hem be- Verkeerscontrole levert 82 bonnen op LEIDEN - De politie heeft gisteren weer en verlichtingscontrole ge houden. Deze keer werd gepost op de Haagweg en de Morssingel. Er werden 82 bonnen uitgedeeld. Het grootste aantal bekeuringen werd uitgeschreven wegens ge brekkige fietsverlichting. Behalve fietsers werden ook an dere weggebruikers gecontroleerd. Dit leidde tot bonnen voor onder meer een lekke auto-uitlaat, het niet dragen van een autogordel, het op geven van een valse naam en het op voeren van brommers. volgens de woordvoerder ook alge- welwillend tegen de eventuele mene bejaardenvoorzieningen wijzing van Roomburg. Een ander moeten komen. lld van de werkgroep Roomburg had een specifiek bezwaar. Hij zag het nabijgelegen archeologisch ge- Bordewijk pareerde de kritiek bied in gevaar komen. Daar zit met de opmerking dat wat nodig ook betaalbaar moet zijn. De ve pleeghuizen worden door de rege- Aanpassing ring via de Algemene Wet Bijzonde re Ziektekosten gefinancierd. Lei den ontbeert nu elk psychogeria- trisch verpleeghuis. Daarom moest Bodemonderzoek. Het gebied volgens Bordewijk elke kans aange- sinds 1977 beschermd monument, grepen worden om deze huizen nu jn binnen de gemeentegrenzen te ha- zich len. Bordewijk zei dat beth Gasthuishof, dat begint met een onderzoek nieuwe plek voor een brandweerka zerne. De nieuwbouw moet ii plaats komen van de huidige, ouderde, kazerne aan de Lange- brug. Een van de mogelijke plekken is het terrein van zwembad De Vliet. Brandweercommandant Mark heeft J. Duivesteijn, hoofd van de directie sport en recreatie, die over de zwembaden gaat, al eens gepolst over de nieuwbouw. "Voor ons is het afstaan van een stuk van de ligweide voor een nieu we brandweerkazerne bespreek baar", zegt Duivesteijn. "Mark heeft het plan een keer laten vallen en ik In januari zal de gemeenteraad heb toen gezegd: kom eens praten. de lig- bodem een Romeins castellum (fort) en de resten van een haven. bestemm- mingsplan zou daarom ook in goed •erleg moeten gaan de met de Rijksdienst voor Oudheidkundig de lokaties buigen. Dan dat het St. Elisa- wordt de procedure gestart om be de bouw stemmingsplannen te wijzigen. De de nieuwe verpleeghuizen zijn grond moet door de gemeente verliest. kregen worden als de keus op de redelijk kunnen redden. bejaarden die zichzelf Pasteurstraat, HCG, of Hoge Mors Dat is tot nu toe nog niet gebeurd". "De ligweide wordt niet meer zo intensief gebruikt als vroeger. Het zwembadbezoek is zo teruggelo pen, dat ik het bespreekbaar vind. Want op piekdagen komen nu 3000 zwemmers en niet meer de 8000 van treft alleen om een stuk 0 de weide gaat. "De voetbalvelden die daar liggen, zijn onbespreekbaar. Die zijn hard nodig". Duivesteijn vindt dat de grönd te gen een redelijke vergoeding kan worden overgedragen aan de brandweer. Niet alleen een deel van de ligweide bij De Vliet verdwijnt mogelijk, ook de ligweide bij De Zijl staat ter discussie. De directie sport en recreatie heeft een plan voor een overkapping van De Zijl, waarbij het zwembad bovendien wordt ver bouwd tot een soort bescheiden zwemparadijs. Door de ligweide van dit bad te bebouwen met dure woningen zou het plan kunnen worden gefinan cierd. Omdat er nog een tekort is kan de directie sport en recreatie de opbrengst van een eventuele ver koop van een deel van de ligweide van De Vliet dus goed gebruiken. Geen toekomst Ondercommandant Van Oost* auto's worden weggesleept, vertelt hij. Bovendien zit de kazerne dan wel in het midden van de stad, maar dat betekent dat een groot delen van Leiden, zoals Zuidwest en de Ste- Keen. MffiieK DtCRW, DÉ yjeT*ou8tR5 DeiflMflfs en WWfNMflMP z<jn HcG eSZtG Mtr De vrouw van... (I) ,De Witte Singel behoorde ooit tot de fraaiste stukjes van de stad, wanneer je tenminste de nieuwe gebouwen van het Leidsch Dag blad voorbij was. Kunnen we daar niets aan doen, moet het ge meentebestuur hebben gedacht. Heel erg moeilijk was dit pro bleem niet. De Breestraat werd een busbaan en daardoor de Witte Singel een autobaan. En sinds dat besluit rijden er enkele duizen den auto's per etmaal over de sin- il. De bewoners van de singel en de wijk Vreewijk hebben hun boosheid over de verkeersmaat regelen in de stad nooit onder stoelen of banken gestoken. Een hun belangrijkste bezwaren is dat de singel vooral voor kinde ren op de fiets levensgevaarlijk is. Vorige week constateerde een de bewoonsters, Justine Wit te, hoe de dochter van een van haar kennissen bijna het slachtof fer werd van een verkeersonge val. Onmiddellijk klom zij in de telefoon om zich bij de krant te beklagen over de verkeerssitua- De krant wilde de klachten nog wel een keertje aanhoren en een verslaggever trok naar het pand Witte Singel 80. Daar aangeko men werd hij ontvangen door me vrouw Witte en een andere be woonster van de singel. "Pardon mevrouw, maar uw naam heb ik niet helemaal goed verstaan". "Ja ziet u, het ligt een beetje moeilijk. Ik heb liever mijn naam niet in de krant. Ik ben namelijk de vrouw van wethouderIk zit daarom in een nogal lastig par ket". Welnu, met de krant kan je af spraken maken. Daarom melden wij, sportief als we zijn, de naam van de vrouw van onze verkeers wethouder vanzelfsprekend niet in de krant. De vrouw van... (2) Nu zijn wij de laatsten die ons in het huwelijksleven van anderen mengen. Maar wanneer de vrouw De wethouders Walenkamp en De la Mar geven elkaar flink er van langs. Heeft tekenaar Walenkamp een uitlaatklep ge vonden voor zijn opgekropte woede? van de verkeerswethouder haar bezwaren over de verkeerssitua tie voor haar deur via de krant aan het gemeentebestuur duidelijk gaat maken, willen wij ons toch wel eens een voorstelling maken over de discussie die ten huize van de wethouder heeft plaatsge vonden. "Joop, hoe lang ben je nu al wethouder". "Zes maanden, schat" "Ik heb nu al een paar keer ge vraagd wanneer wij hier op de singel nu eens verkeersdrempels krijgen". "Dat lukt me niet, schat". "Maar Dick Tesselaar is het wel gelukt om verkeersdrempels in zijn straat aan te laten leggen". "Dat was geen doorgaande rou te, schat". "Precies, daar kan ik me zo kwaad over maken. De Witte Sin gel is een doorgaande route ge worden, terwijl het vroeger zo rustig was. Waarom moest die Breestraat nou zo nodig afgeslo ten worden". "Nogal simpel. Jit Peters (voor malig verkeerswethouder, red.) woonde langs de Lammen- schansweg en daar kwam me een verkeer voorbij. Eerst heeft hij nog geprobeerd de overlast te ver minderen door er één rijstrook te maken, maar dat hielp niet vol doende. Toen dacht hij als ik de Breestraat afsluit, komt een aan tal auto's via de Witte Singel m'n deur alsnog voorbij, maar een an der deel ben ik kwijt omdat dat de route via de Churchilllaan kiest". "Al die andere wethouders konden de verkeerssituatie voor hun deur wel regelen en jou lukt het niet!" "Ho, ho. Ik ben de enige wet houder zonder rijbewijs en met een boot. Die aanlegsteiger bij het stadhuis was er binnen een paar maanden". "Ja maar (stampvoetend), ik heb m'n vriendinnen beloofd dat er in elk geval verkeersdrempels komen". "Goed, schat, goed. Maar je moet natuurlijk ook de publieke opinie een beetje mee hebben. Weet je wat. Als jij nou de boel bij de krant een beetje warm houdt, dan sluit ik over een paar maand jes de Witte Singel voor door gaand verkeer af'. Bestuurlijke Vernieuwing De route die het vrachtverkeer voor het vuiloverslagstation volgt heeft geleid tot enig verschil van inzicht tussen de wethouders Walenkamp en De la Mar. Het de Leidse brandweer bevestigt venshof op grote afstand liggen, dat de ligweide een mogelijkheid is Een andere plek, meer in de rich- voor nieuwbouw. De oude kazerne ting van Voorschoten, zou de aan de Langebrug, een dependance brandweer dan ook goed uitkomen, van de hoofdkazerne in de Meren- Van Oosten wijst wijst erop dat de wijk, heeft geen toekomst meer. plannen nog in een pril stadium ver- "De kazerne is oud en als we er zou- keren. "We beginnen begin volgend den blijven zitten, moet zij worden jaar met een zogenoemd lokatie-on- gerenoveerd. Maar het grootste pro- derzoek in samenwerking met de bleem is de plek. De binnenstad Inspectie voor de brandweer. We slibt steeds verder dicht. Heel vaak zoeken naar de plek met de beste staat de hele Langebrug vol met uitruktijden voor het centrum. Mis- foutgeparkeerde auto's. Het is nog schien dat we wat meer in de rich- niet gebeurd dat we er niet uit kon- ting van de Rooseveltstraat moe den, meestal laten de automobilis- ten", zo denkt Van Oosten. "Al is ten wel een gaatje open, maar het is daar niet direct gemeentegrond be- wel heel erg vervelend. Je kunt op schikbaar. En daar zijn we toch op koopavonden en zaterdagen niet uit aangewezen", de voeten. Hoewel de parkeerpoli- De brandweer heeft de laatste tijd tie extra streng optreedt en er ook diverse mogelijkheden aan haar neus voorbij zien gaan. Zo had zij een oogje laten vallen op het HCG- terrein maar dat wordt volgebouwd met woningen en bedrijfsruimten. Ook een plek tegenover dat terrein aan de Vijf Meilaan was een moge lijke plek maar daar komt nu een studentenflat. REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 ging allemaal om een toezegging van De la Mar dat het vrachtver keer niet door de wijk Groenoord zou rijden. Een toezegging die verkeerswethouder Walenkamp niet nakwam. "Ik heb behoorlijk de pest in over mijn collega", liet De la Mar destijds ongevraagd weten, waar op Walenkamp reageerde met de mededeling dat zijn collega "alles wel kan beloven". De D66-fractie reageerde verbaasd op het taalge bruik van de beide wethouders en stelde vragen over één en ander. De vragen zijn intussen door het college van B en W beantwoord. Volgens de officiële kanalen zijn de wethouders het in goed over leg eens geworden. Het wapenge kletter hoort bij de bestuurlijke vernieuwing en stelt verder niets voor. In goed overleg? Natuurlijk, dat dachten wij al. Wie weten im mers hoe dat gaat tussen politici onder elkaar. Ze mogen dan soms een beetje de pest in hebben over elkaar, maar verder: nooit een on vertogen woord, nooit zal de één de ander een knal voor z'n kanis verkopen, al valt het natuurlijk niet altijd mee om de handjes in de broekzak te houden. Dat het 'burenruzietje' tussen De la Mar en Walenkamp nimmer tot een fikse kloppartij zal leiden komt vooral doordat de laatste een uitlaatklep heeft gevonden voor zijn opgekropte agressie. In de verkeerswethouder schuilt na melijk een begenadigd tekenaar. Dat wisten we al. Maar, wat nu zo aardig is is dat Walenkamp zijn te kentalent thans aanwendt om de beantwoording van de schriftelij ke vragen van de D66-fractie te verluchtigen met enkele schetsen die enigzins recht doen aan de werkelijke verhoudingen binnen het college. De werkelijkheid is namelijk dat politici elkaar wel nooit een klap voor de kanis ver kopen maar dat ze er, diep in hun hart, wat graag op los zouden slaan. Het tekenpotlood van Walen kamp blijkt dus een beduchte uit laatklep voor de ingehouden woe de van de wethouder. In de teke ningen, die de antwoorden aan de D66-fractie vergezellen, geven de wethouders De la Mar en Walen kamp er elkaar flink van langs. In goed overleg uiteraard. Natuurlijk juichen wij de wijze waarop Walenkamp zijn hart lucht, pardon, uiting geeft aan as pecten van de bestuurlijke ver nieuwing, van harte toe. Wil de oppositie snel nog eens wat schriftelijke vragen stellen? Geld De keus van de bouwplaats is een van de problemen die de realisering van een nieuwe kazerne in de weg staan. Het tweede en volgens Van Oosten misschien nog wel grotere probleem is het geld. De brandweer rekende erop dat de grond aan de Langebrug voldoende zou opbren gen om de nieuwbouw te financie ren. Maar dat valt fors tegen. Vol gens W. van der Hoeven, hoofd van de directie grondzaken, legt de brandweer zelfs toe op de verhui zing, omdat het slopen en bouwrijp- maken van die plek grote kosten met zich meebrengt. "Dat valt nega tief uit", aldus Van der Hoeven. "Het komt er op neer dat de ge meenteraad een bijdrage aan de bouw van de kazerne moet leve ren", zegt Van Oosten. "Maar ja, je weet "hoe slecht het met de ge- meentefinanciën is gesteld". Van Oosten is nog wel hoopvol gestemd en baseert zich daarbij vooral op een toezegging van burgemeester Goekoop. "Hij heeft in een commis sievergadering gezegd dat er deze raadsperiode een beslissing wordt genomen". Gaatjesboorders actief in Merenwijk LEIDEN - Bij twee woningen aan de Merenwijkse Edelkarper zijn in de nacht van maandag op dinsdag zogenaamde 'gaatjesboorders' ac tief geweest. Ze boorden een gaatje in de kozijnen en peuterden mid dels een hier doorheen gestoken ijzerdraadje de raamklemmen los. Uit een woning wordt een bedrag van 500 gulden en een koffer ver mist. Bij het tweede bezochte adres werd 600 gulden ontvreemd. Burgerlijke Stand LEIDEN -- Overleden: J.J. Lievens, geb. 17 nov. 1916, echtg. van J.T. Rüsch; A. van Vel de, geb. 11 maart 1919, man; J. Pronk, geb, 9 juli 1952, man; C.M. de Vos, geb. 8 dec. 1915, echtg. van J.G. Fokkema; G. Spierenburg, geb. 24 feb. 1906, man; M. van der Voord, geb. 13 feb. 1906, geh. gew. met W. Ossevoort; A. van der Plas, geb. 12 aug. 1915, geh. gew. met W. van Rijn; C. van der Linden, geb. 29 sept. 1912, geh. gew. met D. Verboon; M.H. Schuak, geb. 2 mei 1906, geh. gew. met G. Bal; A. Ver maak, geb. 7 juli 1925, man; P. van den Broek, geb. 27 sept. 1916, man; P. Kluivers, geb 18 okt. 1911, man; H. Hidding. geb. 18 juli 1917, man; J.L.T. van Schaik, geb. 9 okt. 1936. geh. gew. mei G.W.C. Beekink; R.H.J. Merre. geb. 12 nov. 1962, man.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 14