EIDEN PvdA wil limiet voor verhoging belastingen Bouw woningen Stevenshof mogelijk plat na conflict tussen aannemers LEIDSCH m DAGBLAD Socialisten nemen afstand van financieel beleid Kritiek WD op inlichting van Breestraat DONDERDAG 22 NOVEMBER 1990 LEIDEN - De PvdA-fractie heeft afstand genomen van het financieel beleid van het college en van haar eigen wethouder van financiën P. Bordewijk. De fractie vindt dat er in het verleden te mak kelijk naar het middel van belastingverhoging is gegre pen om tekorten op de be groting te dekken of nieuwe zaken te betalen. Aan die 'ongeremde' verhoging van de onroerend-goedbelasting (ogb) moet een einde komen, vindt de PvdA die vaststelt dat de stijging de komende drie jaar niet meer dan 12 procent mag bedragen. De fractie van de PvdA heeft deze nieuwe koers unaniem (inclusief de wethouders) ingezet. Er is vol gens PvdA-leider S. de Vreeze dan ook geen sprake van een conflict met het college. Ook al omdat de fractie zelf jarenlang met de gang van zaken heeft ingestemd. Zo werd nog onlangs besloten de ogb per 1 januari met 17 procent te verhogen om tekorten te dekken. "Onbetaal de rekeningen uit het verleden", al dus De Vreeze. "In het verleden is veel gereali seerd door geld uit allerlei potjes bijeen te garen zonder geld te reser veren voor onderhoud of vervan ging. Steeds als er ergens onder houd werd gepleegd, of er iets ver vangen moest worden, moesten we daarvoor opnieuw geld vinden. Zo'n beleid vraagt om onzorgvuldig boekhouden", schetst De Vreeze de gang van zaken. "De Leidse begroting lijkt te veel op een lekkende emmer. Er zit een aantal gaten in, waardoor de emmer voor een deel leegloopt en je hem aan het eind van het jaar steeds maar weer moet bijvullen". De ge meenteraad werd dan ook steeds Nieuwe tegenvaller van miljoen gulden LEIDEN - Een nieuwe tegenval ler voor de gemeente: de vloer van de Korte Vlietschool aan de Schubertlaan moet worden ver vangen omdat de wapening is verroest. De draagkracht is op sommige plaatsen zelfs al in ge vaar. De vervanging kost bijna een miljoen gulden. Dat wordt betaald door het onderhoud aan de gebouwen van het Stedelijk Gymnasium, de Rembrandt-scholengemeen- schap en de Lousie de Coligny- scholengemeenschap niet zoals de bedoeling was dit jaar uit te voren maar over vier jaren uit te smeren. ADVERTENTIE Gratis bij B&0 luidsprekers Bang&Olufsen is één van de weinige echte luidsprekerspecialisten. Zelts de miniatuur luidspreker in de Beocom telefoon verdient het predikaat hifi. U krijgt nu zo'n BeocomfOOO telefoon ter waarde van f 265,- kado' bij de aankoop van een paar Bang&Oiufsen luidsprekers vanaf f 675,- per stuk. Kiest u liever wat kleinere luidsprekers, dan doen we u een daarbij passend voorstel. Zien we u gauw voor een vergelijkende luistertest? 3 jaar garantie Bang&Olufsenj) Ton Kuylenburg Bang&Olufsen Centers Gen. Cronjéstraat 1Tel. 023-255429 HAARLEM Ypma Bang&Olufsen Center Grote Markt 8. Tel 023-324880 HAARLEM Radio en Elektro Janssen Binnenweg 116. Tel 023-281856 HEEMSTEDE Mons Elektro b.v. Marktplein 134-136. Tel. 02503-14290 HOOFDDORP Van Cleef Bang&Olufsen Center Botermarkt 25. Tel 071-122669 LEIDEN Nic. de Tombe Audio-Video-CD Pieterskerkchoorsteeg 11. Tel 071-122184 LEIDEN Swaak Bruingoed Haarlemmerstraat 279, Tel. 071-215151 LEIDEN Firma G. W. Roest Lange Voort 11Tel. 071-174940 OEGSTGEEST Ton Kuylenburg Bang&Olufsen Centers Breedstraat 21Tel. 02990-23101 PURMEREND Hoogeveen Beeld Geluid Noordplein 15-17, Tel. 01713-12891 ROELOFARENDSVEEN TV/Radio de Ru Voorstraat 25, Tel. 01717-2616 VOORSCHOTEN Nadort Bang&Olufsen Center Zaanweg 22. Tel. 075-281876 WORMERVEER De Vilder Velserduinweg 173. Tel 02550-12346 IJMUIDEN Vicom Audio Video Bang&Olufsen Center Dam 50. Tel. 075-703159 ZAANDAM weer geconfronteerd met nieuwe en onverwachte tekorten. Het standpunt van de PvdA leidt er toe dat het gemeentebestuur moet schrappen in de uitgaven. Bo vendien dreigt er een geldtekort voor nieuwe plannen die bij elkaar zo'n vijf miljoen gulden zouden gaan kosten. De PvdA vindt dat de ogb alleen nog maar mag stijgen om het zoge heten nieuwe beleid te betalen. Voor tekorten op de begroting voor bestaande zaken, mag de burger niet opdraaien. Die moet de ge meente voortaan zelf oplossen. Het gaat dan bijvoorbeeld om de ver vanging van kozijnen van het Ste delijk Gymnasium. Een kostenpost van honderdduizenden guldens waarop niemand had gerekend en waarvoor geen geld opzij was ge legd. Tot nu toe werden dit soort over schrijdingen van de begroting pas later verrekend en waren bezuini gingen en belastingverhogingen no dig. De PvdA stelt nu dat wanneer zich zulke tegenvallers voordoen, het college zo snel mogelijk moet aangeven hoe deze uit de begroting kunnen worden betaald. Overigens zijn voor de komende jaren al diver se van dit soort tegenvallers voor speld. "Als je dat allemaal op een rijtje zet en je laat de sluisdeuren open staan, dan staat nu al vast dat het meerjarenbeeld en het nieuwe be leid een extra verhoging van de las ten zal vragen. Wij vinden datje dan niet eerst moet inventariseren wat de bezuinigingsmogelijkheden zijn, de uitgaven daarna met goede argu menten als onvermijdelijk moet be stempelen, om uiteindelijk tot een verhoging van de ogb te besluiten. Het is politiek onaanvaardbaar om de ogb tot sluitpost van de begro ting te maken". "Je moet de discussie omdraaien. Wij zeggen: de ogb mag met maxi maal vijf miljoen stijgen, waarbij een directe koppeling wordt gelegd met het nieuwe beleid in het colle geprogramma. Want wij vinden wel dat je duidelijk kunt maken dat de ogb stijgt voor een aantal nieuwe za ken. Maar bovendien vinden wij dat als je nu al ziet dat het fout gaat, je op dit moment moet besluiten uit gaven te heroverwegen", aldus De Vreeze, die dan ook verwacht dat te gelijk met het opstellen van het meerjarenbeeld wordt bekeken welke zaken moeten worden ge schrapt. Goedkoop Het standpunt van de PvdA-fractie, dat vanavond in de commissie fi nanciën naar voren wordt gebracht, is vooral ingegeven door de forse verhoging van de lasten die de Lei- denaar volgend jaar staat te wach ten. Een enorme stijging van de rei nigingsrechten en een forse verho ging van de ogb, dat zijn de rekenin gen die pas in de loop van het vol gendjaar bij de Leidse huishoudens in de bus valt. "Pas in mei of juni krijgen de Lei- denaars de verhoogde ogb-aanslag voor 1991. Het wordt tijd dat de PvdA zich realiseert wat voor een effect dat zal hebben. Ik ben daar heel somber over", aldus De Vreeze, die er aan herinnert dat de vorige ogb-aanslag al 1500 bezwaarschrif ten opleverde. Wethouder H. de la Mar (Groen Links) reageerde gisteravond ver ontwaardigd op de nieuwe koers van de PvdA. "Ik vind het goed koop van de PvdA-fractie", zo zegt hij. "Als ik het goed begrijp wil de PvdA af van rekeningen uit het ver leden, rekeningen waar ze overi gens zelf mede-verantwoordelijk voor is. Het gaat dan ook vooral om de stadsvernieuwing. De stad is gi gantisch opgeknapt. De gemeente kreeg geld om investeringen te ple gen. Als we op dat moment ook het geld voor onderhoud en vervanging hadden moeten reserven, was nog niet de helft van het werk uitge voerd", zo denkt De la Mar. Hij wijst er ook op dat de drie col legepartijen samen hebben vastge steld dat er weinig mogelijkheden zijn om in Leiden te bezuinigen. "Er is hier weinig luxe. Laat de PvdA dan zelf maar aangeven waar het geld vandaan moet komen. Ik hoor van die partij in de gemeenteraad al leen maar dat ze meer geld willen uitgeven". Het CDA, dat samen met de PvdA en Groen Links het college vormt in Leiden, wilde gisteravond niet rea geren op het besluit van de PvdA- fractie. "Ik wil eerst precies weten hoe het besluit van de PvdA luidt", aldus CDA-wethouder J. Walen kamp. LEIDEN Wethouder A. van Bochove van welzijn onthulde gisteren het logo van de Middelbare Techni sche Sectorschool Leiden (MTSL). Dat gebeurde in het hoofdgebouw aan het Lammenschanspark in het ka der van de officiële start van de school, die in augustus van dit jaar is ontstaan door een fusie van vijf scholen (MSG. Christelijke MTS. de Middelbare Laboraton- umschool, de KMBO uit Katwijk en Leiden). Er is de mogelijkheid tot het volgen van een korte opleiding (voorheen KMBOIKMLO) en een lange opleiding (voor heen MTS/MLO). Meer dan algemeen vormend onder wijs is een opleiding aan de MTSL een praktische op leiding. Ook beroepenoriëntatie behoort tot de moge lijkheden. Op dit gebied wordt samengewerkt met het Holtlant College, zodat ook doorstroming naar de eco nomische-, administratieve- en verzorgende opleidin gen mogelijk is. De heer Vogelaar, voorzitter van de centrale directie van de nieuwe school, met bijna 2300 leerlingen en 160 personeelsleden, ziet de toekomst vol vertrouwen tege moet. Het bedrijfsleven roept immers om goed opge leidetechnici en aan die vraag kan de MTSL zeker vol doen". (foto Ellen Martens) LEIDEN - De WD heeft kritiek op de wijze waarop de Breestraat nu is ingericht. Volgens de liberalen zijn vooral de plateaus in het weg dek ongeschikt om het verkeer af te remmen. WD-raadslid Bakker uit te zijn kritiek gisteravond in de ver gadering van de commissie verkeer. "Als ik als onbevangen burger de Breestraat betreed, vraag ik mij af wat er is gebeurd. De stoepen zijn iets breder geworden, maar dat is het enige zichtbare. Is hier een mil joen ingestoken, vraag ik mij af', zo zei Bakker gisteravond tijdens de commissievergadering. Hij hekelde de verhogingen van het wegdek die moeten aangeven dat er op die plaats een oversteek is en die de snelheid van het verkeer moeten afremmen. Volgens de W- D'er rijden de auto's met een gange tje van 60 kilometer per uur door de winkelstraat, terwijl er slechts stap voets mag worden gereden. Vol gens Bakker wordt de verkeerssitu atie niet of nauwelijks gehand haafd. Verkeerswethouder Walenkamp gaf toe dat de plateaus de auto's niet echt tot lagere snelheden dwingen. "Maar aan de andere kant is het ook nooit de bedoeling geweest om er echte drempels van te maken, om dat dat te veel problemen zou geven voor het openbaar vervoer", vertel de de wethouder. Walenkamp, die zei dat hij wel te vreden is met de herinrichting van de Breestraat, evenals de gehandi captenorganisaties, beloofde dat binnenkort een notitie over de straat verschijnt. Hij vond het, drie dagen na de openstelling van de Breestraat, nog te vroeg om al con clusies te trekken. Onderaannemer Nieswaag ontkent beschuldigingen LEIDEN - De voormalige werknemers van aannemersfir ma Nieswaag willen morgen de bouw van 348 woningen in de Stevenshof plat leggen. Ze vre zen geen uitkering te krijgen omdat onduidelijk is wie mo menteel hun werkgever is. Hoofdaanemer Marcel Muyres West uit Bodegraven betaalt deze week hun loon, maar directeur Boer meent dat ze formeel nog in dienst zijn bij Nieswaag. Hij wil dan ook geen ontslagaanvraag indienen. Omdat Nieswaag vindt dat de met selaars inmiddels in dienst zijn bij Nieswaag wil hij evenmin een ont slagprocedure starten. Directeur Boer van Muyres liet begin deze week weten dat Haar lemse onderaannemer had nagela ten de lonen van zijn personeel uit te betalen. Nieswaag zou het geld wel van Muyres hebben gekregen, maar er spoorloos mee zijn verdwe nen. Nieswaag, naar eigen zeggen ge woon te bereiken in Haarlem, geeft een heel andere lezing. Hij kreeg, na al zes maanden werk op het project, woensdag plotseling de mededeling dat hij zich met onmiddellijke in gang moest terugtrekken. Het argu ment hiervoor was dat het metsel werk slecht werd uitgevoerd. Vrijdag kreeg Nieswaag een be drag van 24.000 gulden bijgeschre ven op zijn bankrekening. Dit was de betaling van de werkweek 5 tot en met 9 november. Dit moest vol gens de Haarlemmer 45.000 gulden zijn. Gevolg was dat hij zijn mensen (26 werknemers) niet kon uitbeta len. Hij concludeert dat er een spelle tje is gespeeld. Op 13 november ver scheen in het vakblad Co Bouw een advertentie waarin 'metselwerk in de omgeving van Leiden' werd ge vraagd. Nieswaag vermoedt dat Muyres contact heeft gezocht met deze adverteerder. Deze onderaan nemer verscheen prompt woensdag 14 november op de bouwplaats met de mededeling een ploeg ter be- schikkking te hebben van 18 man. Stok Nieswaag denkt dat Muyres de nieuwe onderaannemer in de arm nam omdat deze gunstiger beta lingsvoorwaarden accepteerde van Muyres, en genoegen nam met min der winst. Nieswaag: "En toen moesten ze natuurlijk een stok vinden om mij mee te slaan, ze moesten gewoon van me af. Ik kreeg ineens te horen dat het werk van mijn metselaars niet goed was, terwijl ik in het half jaar daarvoor alleen af en toe eens heel kleine klachten kreeg. Die zijn altijd meteen op eigen rekening op gelost". Nieswaag vroeg die woensdag meteen ontslag aan voor zijn werk nemers, maar kreeg van de FNV te horen dat hij een opzegtermijn heeft van een week. In die tijd moet hij de mannen gewoon doorbetalen. Een groot aantal van zijn mensen werkt sinds maandag echter ge woon weer op het project en wordt deze week betaald door Muyres. Volgens Nieswaag komt het er dus op neer dat hij de salarissen betaalt van de mensen die inmiddels voor iemand anders werken. "Als ze nou tegen die metselaars hadden gezegd dat ze thuis konden blijven, was ik akkoord met het doorbetalen. Maar nu staaan ze op een project waar ik niet meer welkom ben, terwijl ik ze nog moet betalen ook". Ontslag Directeur Boer van Muyres weigert inmiddels een ontslagaanvraag te tekenen voor de ex-werknemers van Nieswaag die momenteel nog werken in de Stevenshof. Indien hij dit wel zou doen, geeft hij volgens Nieswaag toe dat de mensen bij hem in dienst zijn en is hij ook ver antwoordelijk voor de salarissen. De Haarlemse onderaannemer wil evenmin een ontslagaanvraag indienen omdat hij meent dat de LEIDEN - Burgemeester Goekoop nam gisteren een cheque van 20.000 gulden in ontvangst uit handen van di recteur K. de Wit van administartiekantoor Orap. Het geld is bedoeld voor de Leidse Lakenfeesten. Met deze schenking viert het bedrijf aan de Schipholweg het 5-jarig bestaan. (toto Eiien Martins) mensen niet meer bij hem in dienst zijn. "Ik heb sinds vorige week woensdag geen werk meer voor ze. Uit het feit dat ze nog altijd aan het werk zijn, concludeer ik dat ze een nieuwe baas hebben". De metselaars dreigen in de pro blemen te komen, omdat ze zonder ontslagbewijs geen recht hebben op een uitkering. De meesten hebben zich, met medewerking van Nies waag, inmiddels ziek gemeld. "Dan zijn ze ten minste verzekerd van een inkomen tijdens de komende feest dagen". De overigen willen vrijdag het bouwproject plat leggen totdat een oplossing is gevonden voor de vraag wie hun huidige werkgever is. Spelletje Directeur Boer van Marcel Muyres bv ontkent dat een spelletje is ge speeld. "Wij hebben nog helemaal geen nieuwe onderaannemer. Dat wordt de firma Welborn uit Heems kerk, maar de onderhandelingen zijn nog niet afgerond". Welborn zelf weet overigens van niets. "Ik begeleid deze week de ex-werkne mers van Nieswaag. Maar er is geen sprake van dat ze bij mij in dienst komen". Overigens wil Èoer niets kwijt over de vraag waarom zijn firma niet 45.000 maar 24.000 gulden over maakte aan Nieswaag voor het werk in de week van 5 tot en met 9 no vember. "Daarop hel}- ik geen com mentaar. De zaak ligl momenteel bij onze advocaten". Dat de werknemers van Nies waag deze week nog werken is vol gens Boer op uitdrukkelijke wens van de bouw- en houtbond FNV. District-bestuurder N. Schotanus heeft Boer gevraagd de mannen aan het werk te houden. De directeur gelooft niet dat Nies waag zijn werknemers wel wil beta len als ze maar niet meer op de bouw zouden staan. "Dan had hij dat eerder moeten zeggen. Maar toen hij vrijdag moest betalen, was hij er ook niet". Getuigen Overigens zegt Nieswaag dat hij vrijdag wel degelijk op het bouw project is geweest. Hij heeft hier voor ook verschillende getuigen. Anderzijds beweert Boer, ook met getuigenverklaringen, dat de Haar lemmer er vrijdag niet was. De ex-werknemers zijn het gekra keel inmiddels zat en zijn van plan de bouw besmet te verklaren. De verwachting is dat problemen ont staan als ze vrijdag hun laatste loon ophalen en geen ontslagbriefje mee krijgen. Welborn, die de metselaars deze week begeleidt, verwacht dat het maandag wel eens kan komen tot een bezetting van de bouw. "Ze willen gewoon de zekerheid dat ze de komende tijd geld krijgen, zon der ontslagbewijs is dat niet moge lijk". STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEJDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13