Toyota Previa luxe Japanse 'space-car' Kampeercabine wint steeds meer terrein Solifer, caravan voor veeleisende kampeerder CARAVAN* CAMPING RAI 1 ■TO 1 r M "K"* I 1 "V C 9 M M A.J. Verberg's Auto B.V. Van Haasteren Motors B.V. Garage Dijksman B.V. 1 Tal van noviteiten op Kampeer en Caravan RAI Caravan- en Camping RAI Swift wordt voor Europese markt iets minder Brits PAGINA 11 Met de komst van de Toyota Pre via, in eerste aanleg meer bedoeld voor de veel meer op luxe ingestel de Amerikaan, is de keus in deze klasse weer uitgebreid. Renault had de primeur van dit type auto met de Espace, daarna volgden Mitsubishi Spacewagon, Nissan Prairie, Chry sler Voyager, Pontiac TransSport, Ford Aerostar. Chevrolet Lumina en de hier nog niet verkrijgbare Ma zda MPV. Voor prijzen vanaf 50 mille is er kennelijk een markt voor dit soort auto's die uitblinken in comfort, veel zitruimte of een grote laad ruimte. Vooral het bijzondere uiter lijk (geen gewone stationcar of een eenvoudig busje) maakt er een aan trekkelijk stuk vervoer van. Toyota heeft de Previa in Califor- nië laten ontwerpen bij Calty Design Research. Dit Amerikaanse ontwerpbureau van Toyota heeft van de Previa een super-de-luxe auto gemaakt. Van buiten gladslan- ke welvingen vervat in een fenome naal robuust uitziende carrosserie- lijn. Hij lijkt nog het meest op de Chevrolet Lumina. Zonder poene rig te zijn, eigenlijk wel een beetje imponerend, zeker als de diep bor deaux-rode kleur tot glimmende glans is opgepoetst. een forse ruimte voor zeven men sen. Die zitten ruim en comfortabel, er kan zo ongeveer in gewandeld worden, zo rüim geproportioneerd is de Previa. Dat geldt jammer ge noeg niet voor het bagagedepot, voor enige omvangrijke spullen moet al gauw een of twee delen van de 3-zits bank omhoog. Die delen kantelen niet naar voren maar han gen opzij aan een lus tegen het raam. Aardige vondst die toch een beetje onhandig is. Het niet kunnen verwijderen van de bank en de twee achterste stoelen is curieus. Je hebt anders zo'n prachtige bestelbus als het even nodig is. Kapitein op een schip, zo voelt het aan op de 'captains-seat' voor in de Previa. Die stoel is 180 graden draaibaar en heeft een rechter arm- steun. Vanuit deze frontpositie is al les goed ergonomisch opgesteld, is het contact met de weg prima en is er veilig zicht op de omgeving. Door het majestueuze voorsteven van dit Previa-schip is het wel eens lastig om te zien wat er aan de uiter ste hoeken gebeurt. Je zou haast twee signaalgevende boegsprieten zetten op de de mooi strak gevorm de bumper met luchtinlaat om te horen hoeveel de speelruimte nog is. Voor het overige laat de auto zich makkelijk wendbaar in hoeken en gaatjes plaatsen. Het onderstel in combinatie met de 'midden-motor', die ver naar ach teren en niet hoorbaar onder de voorstoelen zit, zorgt voor een pri ma wegligging. Rap door de boch ten gaat uitstekend en in het alge meen overheerst een neutraal stuurkarakter. Echt een fijne grote auto met makkelijke rij-eigen- schappen. Het bekrachtigde stuur ligt goed in de hand. het zou wel met iets behoorlijks bekleed mogen worden. Veel herrie Kracht biedt de 4-cilinder motor 2.4 ltr met brandstofinjectie dan voldoende. Hinderlijk is alleen dat het met zoveel lawaai ge paard gaat. Toevallig stelde de laatste vier tekens van het kenteken van ons testmodel een on-accepta- bele dB-waarde voor. Bij 140 km/u zorgt de motor en het windgeruis (grote spiegels en frontaalopper- vlak) voor veel te veel herrie. Een ander lastig detail: de ver moedelijk door de Amerikaans markt gedicteerde stuurhendel voor de automatische versnelling. Blijft vervelend, zet toch een elek tronisch werkend hefboompje op de grond. Dat moet geen moeite zijn voor een kiene Japanse ingenieur. De schakeling verloopt dan vlekke Het bijzondere uiterlijk van de 'space-car' Toyota Previa. loos en de vloer blijft voor de radius schokje te voelen. De Previa 4-cilin- van de draaistoel vrij. Zuinig is zo'n bakbeest niet, we haalden er met moeite 1:7 uit. Hij accelereert vlot en heeft een redelij ke top van ruim 165 km/u. De auto maat schakelt door de Electronic Control Unit vlekkeloos, geen nog gekoppeld i schakeling, met apart ii overdrive. Prijs van deze vooral ka bedoelde 'space-car' voor de geteste GL-\ 69 mille Er komt goedkopere handgescha- kelde XL die minder extra's heeft. Technische gegevens: motor 4 ci linder, inhoud 2438 cc, vermogen 92kW (132 pk)/00 tr. topsnelheid 170 km/u, gewicht 1687 kilo, aanhanger geremd 1600 kilo. prijs 68.665. mo torrijtuigenbelasting per jaar 1301.-. ADVERTENTIE Zoeterwoudsewecr 23 Leiden. Tel. 071-313141 Weversbaan 9, Leiderdorp tel. 071-899256. Komt U even langs voor een proefrit? Oegstgeesterweg 17-23 Rijnsburg Tel. 01718-20500. Van onze correspondent Nol van Bennekom) De laatste jaren heeft de caravan branche niet te klagen over klandi zie. Het gaat goed met de markt, die nog maar steeds groeit. In 1977 von den 26.100 caravans de weg naar de koper en dit jaar zullen de verkopen in de buurt van de 30.000 stuks lig gen. Wat de kampeerauto's betreft gaat het in Nederland om beschei den aantallen. De oorzaak hiervan wordt door de branche toegeschre ven aan onze belastingtarieven. De Bijzondere Verbruiksbelasting jaagt de prijs omhoog. Vandaar dat de opbouw-cabine voor pick-ups en bestelwagens in opmars is. Op de Kampeer en Caravan RAI zijn allerlei varianten van de op bouw-cabine te zien. Ook is er een uit Amerika overgewaaide combi natie van een grote kampeer-opleg- ger achter een pick-up of achter een bestelwagen met open laadbak. Volgens de producenten mag hier mee met klein rijbewijs (BE) wor den gereden. De firma BEKA uit Goor komt met een negen meter lange polyes ter oplegger met een enorme bin nenruimte. De naam is BEKA Fifth Wheeler. Achterin bevindt zich een vaste slaapkamer en verder is de wagen van alle gemakken voorzien: een ruime douchecabine, een keu ken met koelkast, magnetron, kookplaat, geyser, eethoek, zithoek, enz. Zes personen kunnen er in sla pen. Er is zelfs een fietsenopberg- ruimte met eigen ingang. Het gewicht van deze oplegger is 2500 kilo. BEKA biedt de Fifth Wheeler aan voor 95.000 gulden, in clusief btw. In januari verwacht de producent de typegoedkeuring te krijgen. Termeer Motorhomes in Vucht brengt de Wilton oplegger, een sandwichconstructie in glad alumi nium. Deze wagen is 7,5 meter lang en kost 70.000 gulden. Termeer heeft overigens al een oplegger van 6,5 meter voor 39.000 gulden, volle dig ingericht. Deze wagen heeft al wel een typegoedkeuring. Pon Rekreatie bevredigt de nieuws gierigheid door de Westfalia cam per op basis van de nieuwe Volks wagen Transporter te tonen. Na ve le jaren een Volkswagen 'busje' met de motor achterin te hebben inge bouwd, moest nu het roer om, want de nieuwe Transporter is een voor wielaandrijver met de motor voor in. Dat vergde een nieuw binnen- ontwerp, dat overigens veel gelijke nis vertoont met het meubilair in de vorige bus. Ook Knaus komt met een Camper 580 op basis van de nieuwe Trans porter. Hier is sprake van een ge heel gewijzigde carroserie met al koof boven de cabine. Prijs 92.150 gulden. Op het gebied van kampeercabi- nes op bestelauto's heeft de firma GEMA in Cuijk-Katwijk een keur van mogelijkheden ontwikkeld. Nieuw op de RAI is de verschijning van de kampeercabine achter de Ci troen C. 15 D, een kleine bestelwa gen (Visa). De cabine weegt 215 kilo en kost 'kaal' 5.500 gulden. Het ge heel biedt ruimte aan twee perso nen. Er zijn overigens veel exposan ten, die opbouwcabines laten zien. Caravans Ook op het gebied van caravans valt er heel wat nieuws te zien op de Ca ravan RAI. Kip komt met een serie nieuwe lichtgewicht caravans. Het gaat om vijf modellen vanaf 17.500 gulden. Adria brengt voorts een luxe toer- caravan. de Forma 465 TLD, terwijl ook Handelsonderneming Bemi een nieuwe lijn FFB Sportiv cara vans presenteert. Het gaat om toer- caravans in verschillende lengten. Van der Hagen Caravans laat een Avento zien, waarin de zitgroep met een eenvoudige handeling gewij zigd kan worden van een treinzit in een hoekzit. Verder is er caravan- nieuws van Knaus. Maat Caravans (Rio stacaravan), Beyerland, Camp- Let, Chateau, Eriba en Polar. De Finse Solifer caravans beho ren niet tot de goedkoopste. Niette min zijn ze op elke camping verte genwoordigd. En het aantal bezit ters groeit gestaag. Een Solifer 460 kost 31.900 gulden. Er zijn fabrikan ten die even grote caravans verko pen voor minder dan twintig mille. Wat beweegt een kampeerder om een flink bedrag meer te betalen ter wijl er een ruime keus aanwezig is voor veel minder geld? Van 23 tot en met 28 november wordt In het RAI-tentoonstel lingsgebouw aan het Europa plein in Amsterdam de jaar lijkse Caravan en Camping RAI weer gehouden. De expositie is van 10 tot 18 uor geopend. Entreeprijs 12,50 gulden per persoon. Kinderen van 4 tot en met il jaar, hou ders van Pas 65en tevoren aan gemeld groepsbezoek; vijf gulden per persoon. Tijdens de Caravan en Cam ping RAI is de gecombineerde Trein-Toegangsregeling van kracht vanaf vrijwel alle NS stations in Nederland. De tentoonstelling omvat vouw-, toer-, sta-, en motorea- ravans of kampeerauto's, ba gage-aanhangwagens. tenten, kampeeruitrustingen, onder delen, toebehoren en accessoi res. Ook is er een speciale afde ling, waarop van allerlei lan- deu VW-offieials stands heb ben ingericht als een soort mi ni-vakantiebeurs. Reden voor ons om enkele me ningen te peilen en er zelf ook een te vormen. Óp het eerste gezicht valt een Solifer caravan niet op wegens een extravangant ontwerp. De kleu ren zijn tamelijk neurtraal. De wa gen heeft daarentegen wel stijl en er is gedegen nagedacht over de aëro dynamica. Dat laatste is tevens het meest in het oog springende uiterlij ke kenmerk. De lijnen zijn vloeiend, zelfs elegant te noemen. Wie een Soliferbezitter aan spreekt hoort zelden kritiek op de wagen, of het moet de prijs zijn. Maar, zoals een doorgewinterde kampeerder zei, je hebt een caravan voor een lange periode en dan maakt die meerprijs niet zo veel meer uit, vooropgesteld dat je het kunt uitgeven. Navraag leert ook, dat onze Soliferkampeerder al ver schillende andere merken heeft be zeten, maar vindt 'te zijn doorge groeid' naar de Solifer. Gewicht Zoals bij elke caravan is ook door Solifer gezocht naar gewichtsbe- sparende oplossingen. De kunst is om de zaak dan toch sterk en duur zaam te laten zijn. Daarin is Solifer goed geslaagd. Het ledig gewicht (zonder koelkast) is 735 kilo. Elke fabrikant geeft grote aan dacht aan de wegligging want verre weg 'het meest eng' is het reizen met de caravan. Afschrikwekkende taferelen op de Autobahn of de Autoroute zijn een slechte reclame. De combinatie moet gezeggelijk ge drag vertonen. Solifer scoort hoog met de wegligging. Ook op hoge snelheden van circa 130 kilometer per uur. Het type dat wij hebben uitgepro beerd was de 460 Jubilee, een spe ciale versie die ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum het licht zag. Op het rijden viel niets aan te mer ken. Zuiging van vrachtwagencom binaties was wel te merken, i een begin van slingering werd gauw bedwongen. Ook de remmen bie den voldoende zekerheid. Ze ko men tijdig en goed gedoseerd in en bieden een veilige vertraging. Interieur Binnen valt het strakke meubilair op zonder bombarie. De eerste in druk is er niet een van: o, wat luxe. Echter, de inrichting is van uitste kende kwaliteit en op onderdelen goed uitgedacht. Het grootste plus punt van de Solifer is zijn all weather-uitmonstering. De caravan is wat men noemt winterhard en ge schikt voor kamperen in extreme kou. Dat betekent een goede isola tie en een doelmatige centrale ver warming. Alle (water)leidingen zijn corrosievrij. De uitstekende keuken omvat een afzuigkapje en alle oppervlak ken zijn eenvoudig af te lappen. Be paald luxe is de afsluitbare toilet- en doucheruimte, waarin een aanslui ting voor foehn of scheerapparaat niet ontbreekt. Zithoek De rondzithoek voorin kan met be- 23 t/m 28 november 90 AMSTERDAM V"XBI hulp van de omlaag en omhoog scharnierende tafel tot een ruim driepersoons bed worden omge toverd. Aan weerszijden in de wan den zijn afsluitbare ventilatieroos- ters aangebracht, waardoor insec ten niet binnen kunnen komen. Achterin bevindt zich een kleine dinette, waarvan eveneens een bed kan worden gemaakt. Daarboven kan dan nog een extra bed omlaag worden geklapt, zodat er totaal vijf personen een slaapplaats kunnen vinden. De banken kunnen geheel opge klapt worden, zodat de gehele cara van eenvoudig valt schoon te ma ken. Vooral dat laatste is een te waarderen kiene voorziening. Zoals in verreweg de meeste cara vans is de installatie 12 Volts met omvormer, zodat bij aansluiting op 220 de boordaccu wordt opgeladen. Dat gebeurt trouwens ook via de autodynamo tijdens de rit. Conclusie: De Solifer 460 zorgt voor een aangenaam verblijf, waar bij moet worden opgemerkt dat de relatief forse prijs vertaald wordt in een hoge mate van comfort, dat zich op den lange duur beslist terugver dient. De Solifer caravan is goed geïsoleerdwat hem in de zomer koel maakt en in de winter lekker warm. Per jaar worden er tweehonderd Swift caravans naar ons land ver scheept. De totale jaarproduktie van de fabriek is 6100 stuks. Swift Caravans Limited wordt geleid door Peter Smith. Het is een rede lijk moderne onderneming waar een bescheiden begin is gemaakt met automatisering. Er werken 650 mensen. Ontwerpen gebeurt tegen woordig met het zogenoemde Cad- Cam (computer)-systeem. Behalve caravans worden jaar lijks ook 750 kampeerauto's gepro duceerd. .j dit artikel is de export van veel groter belang. Vooral Zwe den is een belangrijke afnemer van de campers. Volgens Peter Smits heeft de nu 26 jaar bestaande fabriek een solide programma voor de jaren negentig opgezet. Hij geeft toe dat in de ach terliggende jaren het accent te veel op de produktie alleen heeft gele gen. „Daarvoor betalen we nu de prijs. Nu investeren we veel in zaken als een trainingscentrum voor ons per soneel en voor onze dealers en in de computer disign-afdeling. Ook heb ben we vastgesteld dat we een ty pisch Britse caravan produceren, dus naar de Britse smaak, waardoor export wellicht wat achtergebleven is. Die willen we graag wat meer uit breiden. Als u op het continent een Swift caravan tegenkomt dan zijn er maar twee mogeljkheden: of het zijn Engelsen, of het zijn Nederlan ders. We zijn nu bezig caravans te ontwerpen, die meer aan de Eu ropese smaak beantwoorden. Britse ontwerpen hebben meest een ge deeld, mm of meer puntdak. Voor Europa maken we modellen met vlakke daken". Het sterke punt van Swift is dat men vooral van de voorkant een smaakvol schuin aflopend en gebo gen ontwerp heeft gemaakt met drie dubbel glas-ramen en een geïn tegreerde disselbak. Dat geeft de ca ravan een voornaam uiterlijk. De kampeercabine van GEMA, passend op de Citroen C. 15 D. (foto GPD)

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11