Verbijsterend Twijfel over aantal wapens Sovjetunie Spanje durft terugblik op het Franco-tijdperk eindelijk aan icMsart 'Uitspraak draagt niet bij aan vrede' Verzet tegen invoering doodstraf in Zimbabwe Raketaanval rebellen in Liberia DINSDAG 20 NOVEMBER 1990 BUITENLAND PAGINA 7 NAVO: opgegeven cijfers zijn veel te laag PARIJS (GPD) De NAVO heeft grote twijfels over de cijfers die de Sovjetunie heeft ge presenteerd over de aantallen tanks, kanonnen en pantserwagens die zij in Europa heeft. Toch werd gisteren het verdrag over de vermindering van de niet-nucleaire strijdkrachten in Europa (CFE) ondertekend. Sovjet-leider Gorbatsjov wil, stelde hij gisteren in Parijs, vanaf begin volgend jaar met de VS onderhandelen over vermindering van de kernwapens voor de korte afstand in Europa. HARARE (IPS) - Mensenrechten organisaties en advocaten in Zim babwe verzetten zich tegen het voornemen van de overheid om lijf straffen voor jeugdige misdadigers en de doodstraf door middel van de strop weer in te voeren. Volgens de Katholieke Commissie voor Recht vaardigheid en Vrede (CCJP) is het wetsvoorstel met die strekking re gelrecht in strijd met de mensen rechten en met de grondwet die marteling en mensontwaardige be handeling verbiedt. Het omstreden wetsvoorstel dat onlangs werd ingediend in het Zim babwaanse parlement beoogt een verandering aan te brengen in de fundamentele burgerrechten, zoals die zijn vastgelegd in de Zimbab waanse grondwet. Het Zimbab waanse hooggerechtshof heeft in eerdere uitspraken geseling en op hanging als onmenselijk en verne derend en daarmee als in strijd met de grondwet gekwalificeerd. Vol gens de CCJP wil de overheid nu de uitspraak van het hof omzeilen door het amenderen van de grondwet, waardoor de positie van het hoogge rechtshof wordt ondermijnd en de strikte scheiding tussen wetgeven de en rechterlijke macht wordt ge schonden. Het gaat niet aan dat de wetgever gaat tornen aan grond rechten nadat de rechter de reikwijdte hiervan heeft bepaald, aldus de De commissie krijgt steun uit ju ridische kringen. Volgens professor Geoff Feltoe van de juridische fa culteit van de Universiteit van Zim babwe zijn "deze rechten zo funda menteel dat geen enkele regering eraan mag tornen". Als de overheid elke keer als zij het niet eens is met een uitspraak van het hoogge rechtshof de grondwet aanpast, zijn de daarin vervatte rechten van nul en generlei waarde, aldus Feltoe. Ook de deken van de Zimbab waanse orde van advokaten, Morda- cai Mahlangu, noemt de voorgestel Westerse diplomaten keken het af gelopen weekeinde vreemd op toen zij de cijfers onder ogen kregen die de Sovjetunie op tafel had gelegd. Volgens NAVO-diplomaten liggen deze tot een kwart onder wat de Sovjetunie op grond van de inlich tingen van de NAVO-diensten zou moeten hebben. Zo meldt de Sov jetunie over slechts 27.000 tanks te beschikken, terwijl dat volgens de NAVO 34.000 zou moeten zijn. Daardoor zouden de Sovjets veel minder wapens moeten vernieti gen, en zelfs geen enkele helikopter. De NAVO-lidstaten zullen nu Moskou om opheldering vragen via het speciale geschillen-orgaan dat daarvoor in Wenen door alle 22 lan den in het leven is geroepen. Een verklaring voor de afwijkingen zou kunnen zijn dat de Sovjets al veel wapens achter de Oeral hebben te ruggetrokken, waardoor zij buiten het CFE-verdragsgebied vallen. Volgens de gisteren gepubliceer de cijfers zouden de NAVO-landen tesamen 5091 tanks, 4666 pantser wagens en 620 kanonnen moeten vernietigen of uit Europa weghalen. De NAVO heeft al minder vliegtui- Handelsverdrag tussen Rusland en Oekraïne MOSKOU (AP) - De Sovjet-repu blieken Rusland en de Oekraïne hebben gisteren een handelspact gesloten. In de tien jaar lopende overeenkomst erkennen de twee re publieken eikaars soevereiniteit en beloven directe betrekkingen op gebieden als politiek en technolo gie. Het handelsverdrag werd onder tekend door de presidenten Jeltsin en Kravtsjoek. Jeltsin herhaalde daarbij dat het door Sovjet-presi dent Gorbatsjov voorgestelde nieu we unieverdrag tussen de republie ken een vrijwillige overeenkomst moet zijn van soevereine staten. "Ie dereen wacht op een impuls. Ik ge loof dat de overeenkomst tussen twee gelijkwaardige soevereine sta ten zo'n impuls is", aldus Jeltsin. In Rusland en de Oekraïne samen wo nen 200 miljoen van de 285 miljoen inwoners van de Sovjetunie. De Oekraïne is de traditionele graan schuur van het land, Rusland bezit de grootste bodemrijkdommen. Bezoek Bush President Bush van de Verenigde Staten brengt begin volgend jaar een officieel bezoek aan de Sovjetu nie, heeft het Sovjet-persbureau Tass vandaag gemeld. VN/Burma Zweden heeft gisteren bij de Alge mene Vergadering van de Verenig de Naties een ongebruikelijke reso lutie ingediend waarin het militaire regime van Burma wordt opgeroe pen politieke gevangenen vrij te la ten en de macht over te dragen aan de oppositie, omdat die in mei dit jaar de verkiezingen hebben ge- gen en helikopters dan de plafonds uit het CFE-verdrag, zodat daar niets hoeft te worden ingeleverd. Het Warschaupakt moet, op basis van de omstreden cijfers - 13191 tanks, 12494 pantserwagens, 6953 kanonnen en 1670 vliegtuigen uit dienst nemen en geen helikopters. De Sovjetunie zou moet daarvan bijna driekwart voor haar rekening Sovjet-president Gorbatsjov stel de gisteren dat het CFE-verdrag de weg heeft vrijgemaakt voor onder handelingen over vermindering van de kernwapens voor de korte af stand (bereik tot 500 kilometer) in Europa. Gorbatsjov wil ook in de tweede reeks CFE-onderhandelin- gen, die volgende week in Wenen beginnen, verdere wapenverminde ringen aan de orde stellen. De Sov jetunie wil dat ook de zeestrijd- krachten nu aan de ontwapenings- golf meedoen. De NAVO-landen hebben zich daar tot nog toe steeds tegen verzet. Na de ondertekening van het CFE-verdrag begon gisteren in Pa rijs de Conferentie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa. De top moet een nieuwe Europese orde in de steigers zetten, al leken op de eerste dag de meeste staatshoofden en regeringsleiders meer aandacht te hebben voor de gebeurtenissen in de Golf. De top van de leiders van alle Europese landen (behalve Alba nië, dat wel een waarnemer stuur de), de VS en Canada, wil echter vooral een definitief einde maken aan de Koude Oorlog. Bush en Gorbatsjov hielden de wereld voor dat de veranderingen in Oost-Europa niet het einde mo gen betekenen. Bush richtte zich vooral tot Gorbatsjov toen hij zei dat de tijd van algemene verklarin gen nu voorbij is, en dat het tijd is voor concrete stappen op de weg naar meer democratie en economi sche hervormingen. Gorbatsjov riep daarentegen juist de NAVO- landen op om nu ook een nieuwe weg in te slaan. "Het Warschaupakt wordt hervormd, ik hoop dat de NAVO hetzelfde zal doen". Gor batsjov vroeg om een gedurfde aan pak van de NAVO. De Duitse her eniging juichte hij evenzeer toe en hij riep op van Europa een 'confede ratie' te maken. Zowel Bush al Gorbatsjov maak ten duidelijk dat de principes van de CVSE niet beperkt moeten blij ven tot de aangesloten landen. De Britse premier Thatcher verzette zich echter tegen ideeën om ook in Noord-Afrika en het Midden-Oos ten CVSE-achtige organisaties in het leven te roepen. Thatcher hield een pleidooi voor handhaving van de NAVO als 'de kern van onze Eu ropese veiligheid'. CVSE-conferentie Kritiek Egypte op Shamirs opmerking 'groot Israël' TEL AVIV - Egypte heeft giste ren officieel geprotesteerd tegen een opmerking van Israëls premier Shamir op een Likud-bijeenkomst, afgelopen zondag. Shafriir zei bij die gelegenheid dat Israël moet vast houden aan "het hele land, van de zee tot aan de Jordaan", dat wil zeg gen met inbegrip van de Westelijke Jordaanoever en de Gazastrook, voor toekomstige generaties en voor de massale toevloed van Russi sche joodse immigranten. De Egyptische minister van bui tenlandse zaken, Esmat Abdel Me- guid, heeft de Israëlische ambassa deur in Cairo op het ministerie laten ontbieden voor een uitleg van Sha mirs woorden. In een verklaring noemde het ministerie Shamirs commentaar "onaanvaardbaar" en "niet bijdragend aan pogingen een vreedzame regeling te zoeken voor het Palestijnse vraagstuk". Premier Shamir zelf zei gisteren niet te begrijpen waarom zijn op roep afkeurende reacties heeft los gemaakt in Washington en elders, omdat hij niets nieuws heeft ge zegd. Een groot Israël en een massa le immigratie is, zei hij, een droom van de Likud en van hem persoon lijk. "Het heeft niets te maken met de relaties tussen Israël en de Ver enigde Staten. De Amerikanen we ten heel goed wat de zienswijze van meneer Shamir is". De Israëlische premier onthulde gisteren dat vanaf het begin van dit jaar tot aan het eind van deze maand ongeveer 140.000 Russische joden naar Israël zijn gekomen. Op dit mo ment worden in de Sovjetunie de vi- sumaanvragen van 250.000 anderen behandeld. Zij worden in de loop van de komende zes a zeven maan den verwacht. Tot eind 1992 rekent Israël per jaar op tussen de 300.000 en 400.000 joden uit de Sovjetunie. Binnen de Israëlische regering en in het parlement wordt druk gedis cussieerd over een voorstel van de minister van immigranten-opvang, rabbijn Jitschak Peretz van de reli gieuze Shas-partij, om de zoge noemde Wet op de Terugkeer te wij zigen. Die wet geeft iedereen met tenminste een joodse grootvader het recht naar Israël te emigreren. Volgens de orthodox-joodse opvat ting kunnen alleen mensen met een joodse moeder als joods worden be schouwd en naar het oordeel van Peretz, die momenteel een bezoek brengt aan Moskou, is daarom bijna veertig procent van de Russische immigranten niet joods. Premier Shamir zei gisteren dat Peretz zijn opmerkingen niet openbaar had moeten maken en zeker niet in de Sovjetunie. Volgens de premier is slechts vier procent van de immi granten niet joods. Een Israëlische officier en vier Palestijnse guerrillastrijders zijn vandaag in Zuid-Libanon omgeko men bij een vuurgevecht, dat was ontstaan nadat een legerpatrouille met behulp van het Zuid-Libanon Leger de Palestijnen in een hinder laag had gelokt. de grondwetswijziging ongewenst. De grondwet mag volgens Mahlan gu niet zomaar worden aangepast aan "de gril van een minister of zelfs de president. Dat is een kwalijke praktijk en een slecht voorbeeld", stelt Mahlangu. "Op die manier zou de overheid uiteindelijk de hele grondwet kunnen schrappen". Lijfstraffen en andere vernede rende sancties zijn verboden in di verse internationale verdragen waaronder de Universele Verkla ring van de Rechten van de Mens en het Afrikaanse Handvest over Rechten van Mensen en Volkeren. Overigens zal de regerende partij Zimbabwaanse Nationale Unie - Patriottisch Front (Zanu-PF) - er weinig moeite mee hebben haar zin door te drijven. Volgens de grond wet is een tweederde meerderheid in het parlement voldoende om grondwetswijzigingen door te voe ren. Over die meerderheid beschikt de partij van president Robert Mugabe ruimschoots. Nationalisten bij verkiezingen in Bosnië op kop BELGRADO/SARAJEVO (AP/Rtr/AFP) - De nationalisten in de republiek Bosnië-Hercegovina lijken af te stevenen op een grote overwinning in de eerste vrije ver kiezingen die zondag zijn gehou den. De opkomst was volgens het Joegoslavische persbureau Tanjug laag: 53 procent van de bijna drie miljoen kiesgrechtigden ging naar de stembus. De voorlopige uitslag betekent een zware slag voor de regerende communisten. De Servische Demo cratische Partij (SDP) leidt in drie van de zeven kiesdistricten. De twee andere nationalistische partij en, de islamitische Democratische Actie Partij (PAD) en de Kroatische Democratische Gemeenschap (CDC) staan op kop in twee andere kiesdistricten. De Bond voor Hervormings krachten onder leiding van de Joe goslavische premier Markovic, die evenals de communisten weinig met het nationalisme op heeft, staat op verlies. Hoge officieren van het Joegosla vische leger en voormalige functio narissen van de ontbonden commu nistische partij hebben gisteren een nieuwe communistische partij op gericht, de Liga van Communisten - de Beweging voor Joegoslavië. De partij heeft als prominente leden onder anderen minister van defen sie generaal Kadijevic en zijn colle ga van binnenlandse zaken gene raal Gracanin. De oude partij werd afgelopen winter opgeheven na een bittere twist tussen hervormingsgezinden uit Slovenië en Kroatië en conserva tieven onder leiding van de Servi sche president Milosevic. ABIDJAN (AFP) - De gevechten in Liberia tussen troepen van de Westafrikaanse vredesmacht ECO- MOG en eenheden van het Natio naal Patriottisch Front (NPFL) van Charles Taylor zijn gisteren na een maand van betrekkelijke rust weer opgelaaid. Dat hebben waarnemers gemeld. Strijders van het NPFL die zich uit Monrovia hebben teruggetrok ken beschoten gisteren de Liberi aanse hoofdstad Monrovia. De ECOMOG heeft in Monrovia zijn hoofdkwartier. Volgens verslaggevers van de Britse staatsomroep BBC beschik ken de rebellen over grond-lucht ra ketten die vanaf wagens worden af gevuurd. Het is voor het eerst in de al elf maanden durende burgeroor log dat het NPFL gebruik maakt van dergelijke raketten. Bij de be schietingen zijn volgens waarne mers twee mensen om het leven ge komen. ECOMOG-eenheden verdreven een maand geleden de rebellen van het NPLF uit Monrovia waarna zij een veiligheidszone van twintig ki lometer rond de hoofdstad instel den. De ECOMOG meende dat het NPLF niet over raketten beschikte waarmee zij Monrovia zouden kun nen treffen. De beschietingen van gisteren volgden op luchtaanvallen door de Nigeriaanse luchtmacht op de ha venstad Buchanan die in handen is van het NPLF. Via Buchanan komt een deel van de internationale voed selhulp aan de bevolking Liberia binnen. Ongeveer 40.000 Liberia- nen zijn naar havenstad gevlucht. Volgens Westerse diplomaten in de hoofdstad van Sierra Leone, Freetown, zijn bij de aanvallen van de Nigeriaanse luchtmacht „een groot aantal" slachtoffers gevallen, voornamelijk vrouwen en kinderen. ADVERTENTIE België/fiscus De Belgische belastingdienst stelt een grootscheeps onderzoek in naar het inkomen van de 395 Belgische parlementsleden en van ministers, staatssecretarissen en premier Mar tens. Het onderzoek gaat terug tot 1988, aldus verscheidene Belgisch ochtendbladen vandaag. De belas tingdienst weigert commentaar. Het onderzoek zou al tot de conclu sie hebben geleid dat parlementari ërs het met hun aangifte niet nauw Gladio De Griekse minister Varvitsiotis (defensie) heeft gisteren een onder zoek gelast naar de Gladio-affaire. Volgens leden van de huidige en de vorige regering hebben de Ameri kaanse CIA en het Griekse leger in 1955 een overeenkomst gesloten om een guerrilla-organisatie in het le ven te roepen, die actief zou moeten worden in het geval van een invasie door het Warschaupact. Libanon De belangrijkste christelijke militie in Libanon, de Libanese Strijd krachten (LF), heeft gisteren gewei gerd te voldoen aan een ultimatum van de regering zich uit de Libanese hoofdstad Bayrut terug te trekken. De LF eist dat eerst aan haar veilig- heidvoorwaarden wordt voldaan. Dit heeft de leider van de LF, Samir Geagea, in het christelijke dagblad Ad-Diyar verklaard. MADRID "Mijn enige herinne ring aan Franco is die van een oude, afgeleefde man, die op de televisie verschijnt, maar naar wie niemand luistert. De dag van zijn dood staat me goed voor de geest, want we hoefden niet naar school. Verder waren er voor mij in het dorp waar ik leefde, vele Franco's: de dokter, de apotheker, de burgemeester...". Het dagblad El Mundo publiceer de afgelopen zondag de herinnerin gen van een aantal jongeren over de man die veertig jaar de machtigste man van Spanje was: Francisco Franco y Bahamonde. Voor sommi ge van hen, zoals blijkt uit het citaat van Luisa Castro toen elf jaar oud staat de 'Caudillo' nog levendig in hun herinnering gegrift, maar an dere weten niet eens wie hij is. Toch is dat enigszins vreemd, omdat het vandaag, 20 november, pas vijftien jaar geleden is dat Franco op 77-jari- ge leeftijd overleed. Toen op 1 april vorig jaar de vijf tigste verjaardag van het einde van de Spaanse Burgeroorlog werd her dacht, waren de publicaties in de dag- en weekbladen over dit gevoe lige onderwerp slechts mondjes maat terug te vinden. Anderhalf jaar later lijkt er een kentering te zijn opgetreden in deze collectieve verdringing van wat de donkerste bladzijden uit de ge schiedenis van Spanje worden ge noemd. De 15e verjaardag van de dood van Franco lijkt het sein voor een bewust zelfonderzoek naar de tijd van de Franco-dicatuur, naar de traumatische Burgeroorlog en niet in het minst naar de persoon, om wie het allemaal draaide: 'el Gene- ralisimo' Franco. De afgelopen week is er in ieder geval geen dag voorbij gegaan waar op de Spaanse pers geen aandacht besteedde aan Franco en de stem pel die de dictator op Spanje heeft gedrukt. Zoals het ook tekenend is dat de staatstelevisie TVE2 een drie Dictator Franco. uur durend debat uitzond onder de titel 'Franco, Vijftien jaar later', waarbij journalisten, historici en in tellectuelen aan de hand van een filmische terugblik over Franco dis cussieerden. Weinig eerbetoon Twee zaken vallen op in de artike len die de afgelopen week over Franco zijn geschreven. Het eerste is, dat er nadrukkelijk een relatie is gelegd tussen de rechtse politieke en maatschappelijke standpunten, waarvoor Franco zich bijna een hal ve eeuw heeft sterk gemaakt, en de huidige staat van de rechtse politiek in Spanje. Die loopt van de gematig de en vooral opportunistische op positiepartij PP naar het nog steeds brede scala van ultra-rechtse en fas cistische groeperingen in het land, zoals de Circulo Espanol de Amigos de Europa (CEDADE), de 'Nacioh Joven', de 'Juntas Espanolas' en het 'Frente Nacional'. Dit zijn allemaal groeperingen die zich enerzijds identificeren met het Franco-nationalisme, maar zich te gelijk verwant voelen aan soortge lijke bewegingen in Groot-Brittan- nië, Frankrijk en Duitsland. Het tweede element dat opvalt is de verbazing bij vele Spanjaarden dat Franco nog steeds deel uit maakt van hun dagelijkse leven. Steden als Madrid, Santander, El Ferrol, Jaen en Valencia hebben bij voorbeeld nog standbeelden van de Generalisimo. Vele straten zijn nog naar hem vernoemd en ook dorpjes en wijken dragen nog namen als 'Vi- lanueva de Franco', 'Llanos del Caudillo' of 'Guadiana del Caudil lo'. Weinig Spanjaarden realiseren zich ook dat ze tot op de dag van vandaag muntstukken op zak heb ben met de beeltenis van de dicata- tor. En ondanks de collectieve ver dringing van Franco en de Burger oorlog, is de Valle de los Caidos het Franco-monument bij Escorial voor de 'gevallen soldaten uit de Burgeroorlog', waar hij ook zelf be graven ligt al jarenlang de meest bezochte toeristische plek voor Spanjaarden. Op 20 november 1976, een jaar na de dpod van Franco, kwamen nog vele honderdduizenden Spanjaar den op de Madrileense Plaza de Ori- ente bijeen om de hun leider van weleer een eerbetoon te brengen. Vandaag zullen dat er slechts enige honderden zijn. Het waarom ligt voor de hand. Voor de dood van Franco vroegen veel Spanjaarden zich af wat er met hun land zou gaan gebeuren als de Caudillo er niet meer zou zijn. Vijf tien jaar lang hebben ze kunnen constateren dat Spanje er alleen maar beter op is geworden en dat de sprong van dictatuur naar democra tie uiteindelijk gemakkelijker was dan menigeen voor mogelijk hield. ONE PRICE Tijdelijk is de prijs van een groot aantal van onze kleinlederwaren zo soepel als het leer waarvan ze zijn gemaakt. Want welk artikel u ook uit deze enorme collectie kiest, u betaalt er voorlopig maar één verbijsterende prijs voor: U ontdekt elke keer een andere Bijenkorf, de Bijenkorf (2£)

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7