Fel verzet bedrijven tegen 4-daagse week 'Drama nog niet afgelopen' FNV: steun defensie-industrie Kinderopvang en scholing helpen Holec uit de brand Financier automatische versnelling naar ABN Akkerbouwers zamelen geld in voor nieuwe acties Russen moeten aan de sjek' Bonden verbaasd over extra ontslagen bij Philips DINSDAG 20 NOVEMBER 1990 ECONOMIE PAGINA 5 DEN HAAG (GPD) De werkgevers(organisaties) zullen zich in de komende cao-onder- handelingen met hand en tand verzetten tegen pogingen van de vakbeweging om een vier daagse werkweek van de grond te krijgen. Uit de vandaag geopenbaarde uitgangspunten van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO) en het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW) blijkt dat de bedrijven daarvor zelfs stakingen willen riskeren. Tegelijkertijd zullen ze proberen de r algemene leeftijden voor vervroegd uittreden duurverkorting. Ze zouden volgens (de vut) omhoog te krijgen, len ze pogingen om de automati sche prijscompensatie (weer) in te voeren, met kracht afwijzen. Over een percentage loonstijging dat zij acceptabel zouden vinden, laten de ondernemersverbonden zich niet uit. Wel zeggen ze het als een "nieuw dieptepunt" in het rege ringsbeleid te beschouwen, dat in wacuul UC1, de begroting de oproep wordt ge- j Haan rio lr\r>r»etiicrincr in 1QQ1 fo ho. de verbonden leiden tot vergroting van de knelpunten (tekorten) op de arbeidsmarkt, tot organisatorische problemen in de bedrijven, tot hoge kosten en tot aantasting van de (in ternationale) concurrentiekracht. Daar zal dan öf weer gewoon voor moeten worden betaald öf er kan een systeem voor worden bedacht waarbij de losse uren bij elkaar wor- keer bij larbeids- de arbeidsduur niet verlaagd zou worden en de bedrijfstijd (de tijd dat het bedrijf in werking is) niet verkort en mogelijk zelfs verleng- d.",Onvermijdelijk zal vervolgens de druk ontstaan om via verkorting van de dagelijkse arbeidsduur te komen tot verdere collectieve ar beidsduurverkorting in de richting van 36 uur en minder". RIDDERKERK - Vervoersbedrij ven uit binnen- en buitenland hou den de Ridderkerkse machine- en apparatenbouwer Holec de komen de jaren flink aan het werk. De or ders voor elektrische aandrijfsyste men in tram. trein en metro stromen binnen. Maar ook voor twee op drachten uit Engeland en Indone sië. in totaal goed voor honderd mil joen gulden, heeft het bedrijf al zijn vakmensen nodig. Meer zelfs dan het aantal waar over Holec nu beschikt. De bedrijfs- school draait daarom op volle toe ren. Speciaal voor herintredende vrouwen is een negen maanden du rende spoedcursus van start ge gaan. Kinderopvang en aan de schooluren aangepaste werktijden maakten van de eerste wervingsac tie al meteen een succes. De metaal en de elektrotechniek in Rijnmond gaan gebukt onder een ernstig tekort aan personeel. In steeds terugkerende discussies wij zen overheid en werkgevers naar el kaar als het gaat om betere scholing en arbeidsvoorwaarden. Gerichte wervingscampagnes zijn inmiddels op gang gekomen, maar bieden op de korte termijn nog geen soelaas. Scholing kost nu eenmaal tijd. Holec probeert dit probleem zelf op te lossen. De eigen bedrijfsschool, waar normaal plaats is voor hon derd leerlingen, heeft er een praktij kopleider bijgekregen en kan nu dertig vrouwelijke kandidaten ex tra opleiden voor een functie bin nen het bedrijf. De eerste lichting van vijftien her- intreedsters is 22 augustus in oplei ding gegaan, loopt vanaf januari volgend jaar stage en komt in mei in vaste dienst als assistent apparaten- monteuse. Met deze groep is de eer ste nood bij Holec gelenigd. Om de aanwas van vakkundig personeel ook voor de komende ja ren te verzekeren, is een maand ge leden een driejarige opleiding in het kader van het leerlingstelsel, van start gegaan. Herintredende vrou wen tussen de 27 en veertig jaar. in het bezit van Mavo 4 met wiskunde of een afgeronde LBO-opleiding, krijgen in een combinatie van leren en werken het vak van apparaten- monteur bijgebracht. De Holec- school biedt hiervoor plaats aan twaalf leerlingen, de eerste zes vrouwen zijn inmiddels begonnen. Volgens personeelschef J. de Bree laat de geringere respons voor de driejarige opleiding zich gemak kelijk verklaren. "De eisen die wij aan de vooropleiding stellen, zijn vrij hoog; dat kan een belemmering zijn. Bovendien zoeken wij voor deze opleiding vrouwen die ouder zijn dan 27 jaar: die leeftijdsgroep staat toch wat meer van de techniek af. Dat is de reden waarom nog maar zes van de twaalf plaatsen zijn bezet". Holec besloot begin dit jaar zelf iets te doen aan de problemen op de arbeidsmarkt. Volgens De Bree loopt het aantal kandidaten met een afgeronde LTS-opleiding steeds verder terug. Leerlingen blijken de laatste jaren steeds vaker voor de Mavo te kiezen. In Ridderkerk be sefte men begin dit jaar dat voor personeelswerving een nieuwe doelgroep moest worden gezocht: de herintredende vrouw. De res ponse bij de eerste werving gaf aan dat Holec op het goede spoor zit. "De eerste groep van vijftien vrouwen is gekozen uit vijfenveer tig kandidaten. Met die response waren we heel tevreden. Na een voorlichtingsbijeenkomst en een test bij het arbeidsbureau vielen dertig vrouwen af', vertelt De Bree. Voor de driejarige opleiding via het leerlingstelsel viel het aantal kandi daten wat tegen, maar Holec gaat gewoon door op de ingeslagen weg. "In april leiden we weer vijftien vrouwen op voor het korte traject, de eerste lichting leerlingen werkt dan al in de praktijk", legt De Bree uit. 1991 te be- VOorbeeld voorafgaand aan vut of pensioen als vrije tijd worden op genomen. De werkgevers vinden Het hardst zullen de werkgevers- trouwens ongewenst dat werk- onderhandelaars zich opstellen nemers volstrekt eenzijdig kunnen waar vakbonden pogingen doen om - een collectieve verkorting van de werkweek tot stand te brengen of de automatische prijscompensatie (weer) binnen te halen. In die geval len zullen de ondernemers elkaar werkgevers voor, zelfs al zou de i DEN HAAG De Maatschappij voor Industriële Projecten (MIP), die vorig jaar op het randje van de afgrond balanceerde en alleen nog maar toekomst zou hebben als par ticuliere onderneming, gaat samen met APM, de participatiemaat schappij van de ABN Bank. Dat hebben beide partijen gisteren be kendgemaakt. De nieuwe participatiemaat schappij die hierdoor zal ontstaan, heeft een eigen vermogen van onge veer 600 miljoen gulden en behoort daarmee tot de grotere onderne mingen op de markt voor risicodra gend kapitaal in Europa. Als de fu sie doorgaat wordt het belang van de staat, met 57 procent van de aan delen veruit de grootste aandeel houder van de MIP, aanzienlijk ver kleind. In de nieuwe, nog op te rich ten holding, krijgt de staat een min derheidsaandeel van 25 procent. Daarentegen zouden de grootste particuliere aandeelhouders van de MIP, het pensioenfonds PGGM en de Nationale Investeringsbank (NIB), bereid zijn hun belang uit te breiden tot ongeveer 10 procent. De ABN-Amro Holding neemt een be lang van tussen de 40 en 45 procent in de nieuwe participatiemaat schappij en wordt daarmee de grootste aandeelhouder. De overige tien procent komen voor rekening van kleinere beleggers. Risico Omdat de staat nu nog een meerder heidsaandeel heeft, moet het parle ment eerst toestemming geven voor de fusie. Maar op dit punt verwach ten de partijen geen moeilijkheden, omdat de staat toch al van plan was zijn belang in de participatiemaat schappij te verminderen. Vorig jaar besloot de Tweede Ka mer dat de staat zijn aandeel in de MIP moet terugbrengen van 57 tot 49 procent. Dit als eerste aanzet tot een volledige privatisering van de MIP op langere termijn. Een half jaar geleden zei directeur A.A. Olij slager nog dat hij ernaar streefde van de MIP een zelfstandige onder neming te maken. Maar op een pers conferentie naar aanleiding van de fusieplannen zei hij gisteren, dat hij destijds nog niet wist dat de ABN- dochter belangstelling had voor een fusie. Volgens Olijslager beantwoordt de fusie aan de doelstellingen die vorig jaar werden geformuleerd om de MIP vlot te trekken. "Door de fu sie kunnen wij voortaan het risico delen en kan de staat op eenvoudige wijze zijn aandeel verminderen". Bovendien kan na de samenvoe ging, met het oog op de overige aan deelhouders, een agressievere stra tegie worden gevoerd die naar ver wachting meer rendement oplevert, aldus Olijslager. Daarbij denken de fusiepartners aan uitbreiding met participaties iri de Benelux, Duits land en Frankrijk. Versnelling De MIP werd in 1982 opgericht met de bedoeling de Nederlandse indus trie een nieuwe impuls te geven door veelbelovende startende on dernemingen of nieuwe projecten van bestaande bedrijven financieel te ondersteunen. Een vermaard voorbeeld is de financiële hulp bij de ontwikkeling van de automati sche versnelling door Van Doorne's Transmissie. De MIP startte met een kapitaal van één miljard gul den, bijeengebracht door de staat en particuliere banken en verzeke ringsmaatschappijen. In de opeenvolgende jaren stapel den de verliezen zich op. Er was van begin af aan rekening mee gehou den dat de participaties pas na ver loop van tijd winst zouden opleve ren. Maar toen na zeven jaren nog steeds geen winst te melden viel (in 1988 was het verlies van de MIP op gelopen tot ruim 94 miljoen gulden) kreeg de participatiemaatschappij veel kritiek te verduren. Vorig jaar werd voor het eerst een bescheiden winst geboekt van goed 3 miljoen gulden. AMSTERDAM (ANP) - In de Ne derlandse defensie-industrie gaan volgens de Industriebond FNV de komende vier tot vijf jaar 1500 tot 3000 banen per jaar verloren als ge volg van de bezuinigingen op de be stedingen aan defensie. Nationale maatregelen voor financiële steun of hulp bij de omschakeling naar ci viele produktie hebben geen zin, maar de overheid mag de defensie industrie niet aan haar lot overlaten. Dit pleidooi houdt de Industrie bond naar aanleiding van een giste ren gepresenteerd onderzoek naar de werkgelegenheid in de Neder landse defensie-industrie. Het Oe cumenisch Studie- en Actiecen trum voor Investeringen OSACI heeft in opdracht van de bond bere kend welke gevolgen de bezuinigin gen op de defensie-uitgaven heb ben voor de werkgelegenheid. Het verwachte verlies van 1500 tot 3000 arbeidsplaatsen per jaar ligt overi gens hoger dan de verwachting van de defensie-industrie zelf. Die ver wacht een verlies van in totaal 4000 van de 20.000 arbeidsplaatsen. De Industriebond vindt dat voor al munitie- en scheepsbouwbedrij ven een beroep moeten kunnen doen op bestaande steunregelingen voor defensiebedrijven. Het kabi net vindt dat defensiebedrijven geen voorkeursbehandeling verdie nen. Zij moeten op eigen kracht in spelen op de veranderende markt. De Industriebond wijst deze be nadering af. "Met name de pro bleembedrijven in de munitie en de scheepsbouw zijn steeds in sterke mate afhankelijk geweest van Ne derlandse defensie-opdrachten, wat zeker niet stimulerend is geweest voor het ondernemerschap in de richting van civiele alternatieven. De overheid kan zich niet aan de verantwoordelijkheid voor deze grotendeels militaire gang onttrek ken", aldus het rapport van het OCASI. De Industriebond pleit voor ge richte steun. „Eerst plannen, dan geld" is het uitgangspunt voor steunverlening. Als bedrijven geen mogelijkheden hebben om over te schakelen naar civiele produktie, moeten de bedrijven in samen spraak met de bonden zorgen voor vervangende werkgelegenheid. Uit gesprekken met districtsbe stuurders en kaderleden bij defen siebedrijven komt een uiteenlo pend beeld naar voren. Bij Fokker, Van Rietschoten en Houwens, Bronswerk, Van Halteren, Siemens. Polynorm en Van Buuren-Van Swaay worden weinig gevolgen verwacht van de bezuinigingen en zijn er voldoende mogelijkheden om wegvallende produktie op te vangen in de civiele sfeer. Bij Van der Giessen-De Noord, Delft Instruments, HSA, De Schel de, RDM, MFT, DAF, De Kruit hoorn, Eurometaal, BATA en Com- bimac wordt wel banenverlies ge vreesd als er niet snel een alternatief voor de militaire produktie komt. Volgens de bestuurders en kader leden is het voor de meeste bedrij ven te laat om nog aan een omscha keling te beginnen. De bond zou zich daarom sterk moeten maken voor her-, om- en bijscholing voor werknemers die hun baan verlie- GRONINGEN (GPD) - Het Lande lijk Actiecomité, dat zich sterk maakt voor de belangen van de be dreigde akkerbouwsector, legt een financieel fundament voor nieuwe boerenacties. Alle 15.000 akkerbou wers in Nederland wordt binnen kort gevraagd vijftig gulden over te maken aan de Stichting Promotie Akkerbouwbelangen. Voor de spontane boerenacties in maart was vooraf geen financiële basis gelegd. Financiën voor bij voorbeeld de huur van bussen en trailers voor het vervoer van boeren en tractoren naar Den Haag, het etentje dat duizend boeren in We- zep kregen aangeboden, overnach- tingskosten en kantoorbenodigdhe den, waren vooraf niet in kas. Het geld, al met al zo'n kwart miljoen gulden, is later door allerlei aan de landbouw verbonden bedrijven op tafel gebracht. Benzineprijs lager ROTTERDAM (ANP) Marktlei der Shell verlaagt met ingang van morgen de prijzen voor alle benzi nes met vier cent per liter. Diesel wordt twee cent per liter goedko per. De benzineprijzen aan de pomp komen met deze verlagingen op het niveau van begin augustus, voor het uitbreken van de Golfcrisis. LELYSTAD Kanonnenvlees of kanonnenvoer zijn cynische aanduidin gen van soldaten die geacht worden hun leven te geven in een oorlog. Maar voor het zover is moet er worden gegegeten en Marinair Food in Lelystad zorgt daarvoor. (foto anp) ADVERTENTIE UTRECHT (ANP) Douwe Egberts probeert binnenkort de van Moskou aan de Nederlandse Drum-shag te krijgen. Met het doel om de enorme Sovjet-markt te bewerken en de naar tabak lonkende Sovjet-burger te winnen voor de Nederlandse shag vertrekt maandag een bijzonder transport met 250.000 pakjes tabak naar Moskou. De pakje worden verkocht in de staatswinkels. Aanvankelijk wilde het bedrijf de pakjes shag gratis uitdelen in Moskou. Maar de Moskou- se autoriteiten wezen dit plan af, omdat men wegens de huidige tabak- schaarste opstootjes verwachtte en de Nederlanders onder de voet ge lopen konden worden. Geen uitstel GATT De afsluiting van het wereldhan- delsoverleg in de 'Uruguay-ronde' zal zoals afgesproken plaatsvinden tijdens ministersoverleg van 3 tot en met 7 december in Brussel, on danks de ernstige meningsverschil len die er nog zijn. Dit heeft de di recteur van de wereldhandelsorga nisatie GATT, Arthur Dunkel, giste ren verklaard. De onderhandelin gen over verdere liberalisering van de wereldhandel begonnen vier jaar geleden in Uruguay. Chemie-strijd De Italiaanse regering eist van het particuliere chemieconcern Monte dison uiterlijk donderdag een be slissing over de toekomst van Eni- mont, een door ruzie verlamde geza menlijke onderneming van Monte dison met het staatsbedrijf ENI. Montedison krijgt de keus zijn be lang aan ENI te verkopen of de deel neming van het staatsconcern over te nemen. Brazilië De jaren tachtig die in Brazilië zo vaak 'het verloren decennium' ge noemd worden, lijken op het eerste gezicht toch minder desastreus te zijn geweest dan tot nu toe werd aangenomen. Dat blijkt uit sociaal- economische cijfers die door het Braziliaanse Instituut voor geogra fie en Statistiek (IBGE) zijn uitgege ven. Volgens het IBGE geven de meeste indexcijfers aan dat wel de gelijk sprake is geweest van voor uitgang. EINDHOVEN - De bij de groot scheepse reorganisaties van Philips betrokken vakbonden blijven zich verbazen over de maatregelen die in Eindhoven over de tafel vliegen. "Het drama is blijkbaar nog niet af gelopen", aldus de woordvoerder van de Industriebond FNV. Ter Welle van de Bond van Hoger Philipspersoneel zëi dat het er alle schijn van heeft dat Philips de gif beker tot de laatste druppel wil leegdrinken. Hij heeft er vooral moeite mee dat Philips geen geld wil reserveren voor het verbeteren van de efficiency. "Dat moeten de verschillende bedrijfsonderdelen uit de eigen budgetten betalen ter wijl voor alle andere herstructure ringen centrale voorzieningen wor den getroffen. Dat stoort me", aldus Ter Welle. Versneld Geschrokken door de heftige kri tiek op de rooskleurige mededelin gen van voormalig topman Van der Klugt over de financiële ontwikke lingen in het concern, terwijl enkele weken later het bedrijfsresultaat over het derde kwartaal tot een schamele zes miljoen gulden gere duceerd bleek, meent Philips de fi nanciële onheilstijdingen nu zo snel mogelijk in de publiciteit te moeten brengen. Zonder dat al op de gevolgen van de voorgenomen plannen ingegaan kan worden. "Philips acht deze vroegtijdige mededeling over de ad ditionele voorziening in het belang van de financiële duidelijkheid en is van oordeel dat hierdoor het her stelprogramma wordt versneld", al dus het persbericht van gisteren. Door alle verliezen ten laste van het resultaat over 1990 te brengen, wordt het mogelijk over 1991 een beter resultaat over de resterende, wel winstgevende activiteiten te verwachten. Volgens de medede ling van het concern wordt een der gelijke "aanzienlijke resultatenver- betering" dan ook in de tweede helft van het volgend jaar verwacht. Winstgevend zijn op dit moment in ieder geval de licht-divisie (hoe wel de resultaten juist gedurende het lopende jaar iets onder druk kwamen) en de divisie consumen ten-elektron ica (waaronder 80 pro cent van het zeer winstgevende Po lygram), die najaren van problemen weer uit het dal krabbelt. In de divi sie componenten zijn de zwaar ver liesgevende 'chips' nog maar enkele dagen geleden in een aparte divisie ondergebracht, waardoor een ver koop aan of een joint venture met een ander concern een stuk eenvou diger is geworden. Bij de overige duizenden 'componenten' die door Operatiekamer Een gemengd beeld vertoont ook de divisie voor professionele appara tuur (van televisiestudio tot opera tiekamer). Het ligt in de lijn van de verwachtingen dat de komende we ken voor onderdelen vaii de divisies 'componenten' en 'professionele systemen' maatregelen zullen wor den aangekondigd, die kunnen va riëren van opheffing tot verkoop en samenwerking met derden. Het 'portfolio-onderzoek' is echter nog niet helemaal afgerond, zo wordt gewaarschuwd. Dit proces van het afstoten van activiteiten die ook op de langere termijn niet winstgevend worden geacht, maar wel interessant zijn voor bedrijven die op deze terreinen gespecialiseerd zijn, is bij Philips al enkele jaren aan de gang. Zo wer den in Nederland onder meer de kantine-diensten aan derden afge stoten en wordt nog onderhandeld r de het bedrijf van Philips. Internationaal werden achtereenvolgens de grote huishoudelijke apparaten (het 'wit goed') als joint venture bij het Ame rikaanse Whirlpool ondergebracht en defensie-electronica bij het Frans-Italiaanse CSG-Thomson. Is er nou niet een showroom in de buurt waar je kunt zien hoe je je kantoor het best kunt inrichten? Of de kantine, de vergaderruimte, de receptie en de... Ja, in Katwijk. Ikenburgteweg 223 KE Katwijk el 01718 *13943 X 01718*79945 projectmeubelen Showroom en advies voor kantoren, instellingen, bedrijven, zalen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5