Bankroet van de gewapende opstand 'Islamitische raad komt er nu zeker' OPINIE Zon gaat onder voor de Latijnsamerikaanse guerrillabewegingen DINSDAG 20 NOVEMBER 199 Traditioneel zijn er altijd twee verklaringen geweest voor het bestaan van revolu tionaire bewegingen in La- tijns-Amerika. De rechter vleugel definieerde de revolu tie als een door Moskou geïn spireerde samenzwering om via de media de grote massa te hersenspoelen en, als de pu blieke opinie er rijp voor was, de wapens op te nemen. Wie tot 'links' behoorde, nam zijn toevlucht tot een' heel andere lezing. De on rechtvaardige inkomensver deling, de toenemende onge lijkheid tussen rijk en arm, en de afhankelijkheid van de ge- industrialiseerde landen. Dat waren de factoren die werden gebruikt om de gewapende opstand te verklaren als een uiting van protest door de ha- ve-not's tegen het establish ment. Geen van deze twee verkla ringen is juist gebleken. door Alfonso Lopez Michelsen Om met het ongelijk van de rech tervleugel te beginnen. Het is niet waar dat Moskou een beslissende rol speelde bij het stimuleren van de groei van de guerrillabewegingen. De twee grote successen van het ge wapend verzet in de geschiedenis van Latijns-Amerika, Cuba en Nica ragua, hebben voordat ze aan de macht kwamen nooit steun van de Sovjetunie gekregen. Als er al sprake was van buiten landse steun, zou men nog eerder moeten zeggen dat er een element van Noordamerikaanse steun was. Men hoeft zich alleen maar de rol van de Amerikaanse pers te herin neren bij de greep naar de macht van Fidel Castro, of de houding de toenmalige Amerikaanse ambas sadeur, om zich te realiseren dat als er al sprake was van financiële steun, deze afkomstig was van de Verenigde Staten. Wat betreft de overwinning van de Sandinisten, is niets zo meesle pend als de interviews van de afge zette president Anastasio Somoza. Daarin klaagt hij dat zijn regering al gebukt ging onder een economi sche blokkade die door Washington was opgelegd, en dat het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken zijn zegen had gegeven aan de interventies van Venezuela en Colombia, die leidden tot de instor ting van de regering en de vestiging van de regering van Daniel Ortega. Berusting De mening van links dat armoede ten grondslag ligt aan de gewapen de strijd, is net zo moeilijk te verde digen. Het is wetenschappelijk aan getoond dat extreme armoede leidt tot een berusting, zoals al zolang het geval is in Haiti. Het Chili van president Augusto Pinochet vertoonde een duidelijke economische groei, die hand in hand ging met een toename van de sociale ongelijkheid. Toch leidde dit niet tot een gewapende opstand, maar alleen tot terroristische acties die zeer verschilden van de activi teiten van de guerrillero's in het noorden van het continent. De geschiedenis van Colombia bewijst juist het tegendeel. De ach teruitgang van de positie van de ar beiders heeft zich over heel Latijns- Amerika verspreid. Maar juist in Colombia is de inkomensverdeling de afgelopen tien jaar verbeterd en is de structurele aanpassing niet ge paard gegaan met de sociale dra ma's die zich in andere landen heb ben afgespeeld. Dat neemt niet weg dat Colombia het land is waar de ac tiviteiten van het gewapend verzet het hevigst zijn geweest. Ook het argument dat afhanke lijkheid van het buitenland de be staansreden is voor gewapend pro test heeft ingeboet aan geloofwaar digheid. Aan het eind van de 20ste eeuw is deze zogenaamde afhanke lijkheid steeds meer teruggebracht tot het gegeven van een buitenland se schuld die de ontwikkelingslan den vrijwillig zijn aangegaan. Ook al wordt dit nergens in het openbaar met zoveel woorden ge zegd, heel Latijns-Amerika hoopt onderdeel te worden van een regio naal vrijhandelssysteem met de Verenigde Staten en Canada. Dit is bij uitstek het tegendeel van niet-af- hankelijkheid. Het gaat te ver te ontkennen dat materiele omstandigheden een be slissende rol spelen bij het ontstaan en het succes van subversieve be wegingen. De inflatie, in de Derde Wereld zo verschrikkelijk hoog, vergroot de onevenwichtigheden in de samenleving, en plaatst, gekop peld aan snelle ontwikkeling, de so ciale onrechtvaardigheden in een zeer schril daglicht, en geeft ze een veel explosievere context dan vroe ger. Paradoxaal genoeg is het juist niet economische stagnatie die het verzet doet gisten. In veel gevallen is het juist de snelheid waarmee be paalde doelstellingen worden be reikt die ten grondslag ligt aan soci ale onrust, wanneer slechts een De mystiek die jonge het gewapend verzet indreef verliest haar aantrekkings kracht, sinds is gebleken dat het eenvoudig ver delen van de goederenalsof je een taart ver deelt, geen op- minderheid van de vooruitgang profiteert. De zon gaat onder voor de Latijn samerikaanse verzetsbewegingen zoals we die tot nu toe hebben ge kend. Wat zal blijven is het soort ter rorisme dat lijkt op dat van de Bas- ken in Spanje en van de Ieren in Groot-Brittanpië, alle twee ontwik kelde landen. In landen als Colom bia, El Salvador en Nicaragua kun nen nu veeleer vruchten worden ge oogst met een politieke dialoog dan met militaire acties. De successen die in het verleden zijn behaald met gewapende acties zijn vandaag de dag onvoorstelbaar. Niet alleen omdat het verzet moei lijker aan de benodigde wapens kan komen, maar ook omdat de commu nistische ideologie in een geloof waardigheidscrisis terecht is geko men. Deze ideologie mocht zich tot voor kort verheugen in een blind vertrouwen in haar vermogen om de economische en sociale proble men van landen op een evenwichti ge wijze op te lossen. Vandaag de dag meent niemand meer - van de Oeral tot de Elbe - dat het Oosteuropese ontwikkelings model een panacee is, en hetzelfde geldt voor de pogingen om Latijns- Amerika om te vormen tot de wieg van het Derde Wereld-socialisme. Inkomens Tijdens een ronde-tafelconferentie in Madrid, waar onder andere de presidenten Carlos Andres Perez van Venezuela en Carlos Menem van Argentinië aanwezig waren, be toogde een Franse professor enige tijd geleden dat veel beleid in La tijns-Amerika is mislukt omdat nooit een poging is gedaan om de verdeling van de inkomens te ver beteren. Ik luisterde sceptisch, zoals altijd wanneer ik buitenlandse deskundi gen vanuit hun ivoren toren hun plannen hoor ontvouwen. Wie, zo vroeg ik me af, heeft geen poging gedaan om iets te doen aan de sche ve inkomensverdeling? Als ik me goed herinner was dat bijvoorbeeld precies het doel van de Mexicaanse revolutie in de jaren twintig, en in de loop der jaren onstond daaruit een nieuwe politiek-economische klasse met dezelfde kenmerken als het bewind van Porfirio Diaz (1876- 1911). Dezelfde inspiratie lag ten grond slag aan de regering van Juan Do mingo Peron in Argentinië, waar de loontrekkers in elk geval een tijde lijke verbetering van hun levens omstandigheden mochten smaken, ook al zijn ze nu slechter af dan ze de afgelopen 40 jaar geweest zijn. An deren die worden gedreven door de zelfde denkbeelden zijn Fidel Cas tro in Cuba en Alan Garcia in Peru, evenals de regering die tot afgelo pen zomer in Nicaragua aan de macht was. Over het geheel genomen is de uitkomst niet positief geweest. Niet omdat de regeringsprogramma's niet zouden deugen, maar omdat er heel veel jaren nodig zijn om het doel te bereiken. De benodigde om schakeling van de economie is zo in gewikkeld, dat zelfs de meest ont wikkelde landen daar niet volledig in zijn geslaagd. Het doel van betere inkomensverdeling is zeer wel be kend, de manier om dat doel op kor te termijn te verwezenlijken is de grote onbekende. Het eenvoudig verdelen van materiële goederen, alsof je een taart verdeelt, is geen oplossing. Vertrouwen Het beloofde land lijkt altijd verder weg dan op het moment dat de reis begon, en er zijn slechts zeer weini gen die bereid zijn om hun leven te geven voor de opbloei van een nieu we samenleving, a la Nicaragua, a la Cuba, a la Peru, of a la Argentinië. De mystiek die jonge mensen het gewapend verzet indreef verliest haar aantrekkingskracht; wat nodig is zijn nieuwe strijdleuzen en nieu we vlaggen om het leger van hen die het niet met het beleid eens zijn te mobiliseren. Het is niet genoeg om alleen een geweer vast te houden. Vertrouwen in datgene waarnaar je eigenlijk op zoek bent is absoluut nodig om enige invloed te hebben op de vinger die de trekker over haalt. Alfonso Lopez Michelsen was presi dent van Colombia van 1974 tot 1978, en minister van buitenlandse zaken van 1969 tot 1970. Hij is advocaat en hoogle- Kasiem van World Islamic Mission: AMSTERDAM (ANP) - De World Islamic Mission- Nederland (WIM) vindt de tijd nog niet rijp om haar naam waar te maken. "Zending verdient nu nog geen prioriteit; wij zien op dit moment meer in het maatschappelijk active- ringswerk", zegt R. M. Kasiem, voorzitter van de WIM-Nederland. Eerst moet er binnenshuis orde op zaken worden gesteld, vindt Kasiem. De WIM-NL trekt op dit terrein steeds meer samen op met koepelorganisaties van Turkse en Marokkaanse moslims. Over de groeiende samenwerking, die binnenkort uitloopt op de oprich ting van een landelijke Islami tische Raad, is hij vol lof. In het verleden zijn pogingen om samen te werken mislukt, omdat "onder ling onbegrip troef was". Na de Rushie-affaire echter is de eensgezindheid snel gegroeid. Daarbij kwam dat van overheids wege werd aangedrongen op een islamitische gesprekspartner voor bijvoorbeeld de regeling van de geestelijke verzorging in rijks instellingen. "De sfeer en saam- horigheid onder moslims is nu dusdanig dat niks de vorming van een Islamitische Raad nog kan te genhouden", verzekert Kasiem. Kasiem is dagelijks bezoeker van de Amsterdamse Taibah- Moskee 'de witte parel van Am sterdam Zuid-Oost' waar sinds eind vorige week een tentoonstel ling over de islam in Nederland te bezichtigen. Die promotie is hard nodig, "na de aantijgingen aan het adres van de islam de laatste tijd". Kasiem weigert echter veel woorden vuil te maken aan de Rushdies en de Rasoels. "Die af faires zijn voorbij", zegt hij reso luut. Met de tentoonstelling wil de Taibah-moskee, in 1985 een van de eerste nieuw gebouwde mos keeën in Nederland, laten zien dat de islam geen 'enge' godsdienst is. Volgens Kasiem vervult de Taibah niet alleen de functie van moskee, maar ook die van buurt huis. "We bidden niet alleen, maar vangen ook veel mensen op". Kasiem wijst op huiswerkbe geleiding voor jongeren en "emancipatorische activiteiten" voor vrouwengroepen. Deze samenhang van religieuze en maatschappelijke activiteiten is terug te vinden in het werk van de WIM-NL, waarbij ruim dertig moskeegemeenschappen zijn aangesloten, alsmede onder meer jongeren- en vrouwenorganisa ties. Deze koepelorganisatie is een afdeling van de internationa le Mission en vertegenwoordigt in Nederland overwegend mos lims van Surinaamse afkomst. De WIM-Nederland melijk bezig met het scheppen van voorzieningen en faciliteiten voor de eigen achterban, zegt Kasiem. "Wij opereren als pleit bezorger van onze gemeenschap, op sociaal, cultureel en religieus terrein." Het steekt de voorzitter dat de overheid dit belangrijke werk financieel niet ondersteunt. "Als wij subisidie zouden krij gen, zouden ook de problemen van de overheid zelf minder groot kunnen zijn", merkt hij cryptisch op. De WIM-NL kan immers een grote bijdrage leveren aan de op heffing van de sociale achter stand onder de Surinamers in Ne derland. Over de contacten met de ker ken is Kasiem eveneens goed te spreken. Ook onder Surinaamse moslims groeit de bereidheid om met christenen een dialoog aan te gaan waarin wederzijds onbegrip en onduidelijkheden moeten worden weggenomen. Kasiem vindt het ook belangrijk dat chris tenen, moslims en joden de krachten bundelen om gezamen lijk de "aanvallen van buiten" (van bijvoorbeeld Scorsese, Rus hdie en Fassbinder) af te slaan. Hervormde zending steunt Aids-bureau OEGSTGEEST (ANP) - De her- vormde Raad voor de Zending draagt de komende drie jaar elk jaar 10.000 bij aan het Aids Coör dinatie Bureau. Dit bureau is op gericht door de Aids Coördinatie Groep waarin onder meer samen werken het ministerie van buiten landse zaken, de Stichting Neder landse Vrijwilligers, Memisa en Artsen Zonder Grenzen. Al deze organisaties zijn betrokken bij aids-programma's in de Derde Wereld. De Raad voor de Zending financiert al een aantal jaren de verzending van testmateriaal naar ziekenhuizen in de Derde Wereld. De raad beschikt daartoe over een speciaal aids-fonds. Dr. Andries Treurnicht. Papua's ontvoeren vijf missionarissen SYDNEY (AFP) Indonesische rebellen hebben vijf missionaris sen ontvoerd in het grensgebied tussen de Indonesische provincie Irian Jaya en het onafhankelijke Papua-Nieuw-Guinea. Dit heeft het Australische persbureau AAP bekendgemaakt. De vijf, afkom stig uit de Filipijnen, Nieuw-Zee- land en de Verenigde Staten, wer den ontvoerd door leden van de Papua-bevrijdingsbeweging OPM. Deze wil erkenning van de regering van Papua-Nieuw-Gui nea voor haar streven naar een onafhankelijk Irian Jaya. Condoléanceregister. Niet af geschrikt door het feit dat be stuur en directie van de Bloemen- hovekliniek in Heemstede nooit officieel hebben geantwoord op eerdere brieven, heeft drs. L. P. Dorenbos met zijn Schreeuw om Leven-organisatie vanochtend opnieuw actie gevoerd voor de poorten van de abortuskliniek. Dorenbos bood de gelegenheid om een condoléanceregister te te kenen. De actie van Dorenbos spitste zich toe op het feit dat organen en weefsels van geaborteerde kinde ren gebruikt worden voor cosme tica en medische proeven. Doren bos is hevig verontwaardigd dat een deel van de opbrengst van de collecte ter bestrijding van de sui kerziekte gebruikt wordt om der gelijke medische proeven te doen. Schreeuw om Leven zal bij de politiek aandringen een einde te maken aan "de vivisectie op kinderen". Gods getuige. In een serie van vier avonden over het bijbelboek Ezra, spreekt de heer Steenhuis uit Nijverdal vrijdag in Leiden over 'Het werk van Gods getuige'. Deze derde avond begint om acht uur in de Streekschool (Lammen- schanspark). Conservatieve leden NG Kerk op barricaden JOHANNESBURG (EPD) - Conservatieve leden van de (blan ke) Nederduitse Gereformeerde Kerk (NG Kerk) in Zuid-Afrika houden 1 december in Pretoria een manifestatie uit protest tegen het beleid van de kerkleiding. Een van de sprekers is de leider van'de Conservatieve Partij, dr. Andries Treurnicht. De conservatieven zijn vooral verontwaardigd over het gedrag van de delegatie van de NG Kerk tijdens de kerkenconferentie vo rige week in Rustenburg. De in vloedrijke theoloog prof. Willie Jonker maakte daar indruk met zijn openlijke erkenning dat zo wel hijzelf als zijn kerk schuldig zijn aan het apartheidssysteem. Een dag later verklaarde synode- voorzitter prof. Pieter Potgieter, dat zijn kerk de schuldbelijdenis van Jonker steunde. Direct kwa men er tientallen boze telegram men binnen, onder meer van Treurnicht. De woordvoerder van de kerk, Pierre Rossouw, heeft verklaard dat de kerk niet van de schuldbe lijdenis terugkomt en dat zij even min een compromis accepteert. Dan zou ze volgens Rossouw haar geloofwaardigheid verliezen. Een woordvoerder van de Afri kaanse Protestantse Kerk beves tigde dat "een groot aantal" leden van de NG Kerk hebben laten we ten tot die kerk te willen toetre den. De Afrikaanse Protestantse Kerk splitste zich van de NG Kerk af, nadat de synode van deze kerk zich in het document 'Kerk en Samelewing' voorzichtig van het apartheidsregime had gedis tantieerd. Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen te Nieuw Weerdinge (toez.) J. A. Antonides kand. Herveld, te Oudewater drs. J. A. de Koeijer Wilnis, te Sint Annaland dr. P. Vermeer Kesteren, te Westerhaar O. J. van der Ploeg Kralingen; aangeno men naar Barneveld (Immanuelkerk) mw. D. Atema Donkerbroek. Geref. Kerken vrijgemaakt: beroe pen te Heerde i.c.m. Wapenveld K. S. Winter Drogeham, te Noordbergum H. J. D. Smit Marknesse. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Middelburg-Z, Nieuwdorp en Scherpenzeel G. J. van Aalst Bent-

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2