Christie's veilt juwelen bekende kunstenaars 'We maken schilderijen van onze songs' PODIUMBLIK Grafiekprijs voor drie jonge grafici Van Looyprijs voor Lucebert De veelzijdigheid van keramiek DINSDAG 20 NOVEMBER 1990 KUNST Peter Faber in 'het Koekoeksnest'. Reiziger Rob de Nijs komt vanavond in de Leidse Schouwburg met zijai vorig seizoen al begonnen programma 'De Reiziger'. De zanger neemt de toeschouwer mee op een boeiend avontuur zonder platgetreden paden. Phoenix Dance Phoenix Dance Company, de jon ge Britse dansgroepcombineert serieuze en 'lichte' danswaarbij beide vormen zelfstandig wórden benaderd. Morgenavond geven zij in de Leidse Schouwburg de première van hun nieuwste pro gramma, waarbij op humor en slapstick georiënteerde jazzcho- reochrafiën hetzelfde gewicht krijgen toebedeeld als de serieuze re hedendaagse stukken. Onder anderen is de geruchtmakende Schotse choreograaf Michael Clark verantwoordelijk voor één van de vele dansen op dit pro- gramma dat in samenwerking met de British Council tot stand kwam. Mevrouw Klein Een psychokomedie over een vrouw die belust is op psychodra ma. Dat is in het kort de strekking van de voorstelling wadrmee het Raamtheater donderdag in de Leidse Schouwburg staat. Me vrouw Klein, geschreven door Ni cholas Wright, behandelt de ge schiedenis van de in Wenen gebo ren joodse psychoanalyste Mela- nie Klein. In 1926 emigreerde zij naar Engeland, waar zij haar theorieën toepaste op hele jonge kinderen, daarmee verdeeldheid zaaiend binnen de psychoanaly tische beweging. Het stuk speelt in Londen anno 1934. Mevrouw Klein verneemt het nieuws van het dodelijk ongeval van haar zoon tijdens een klimpartij in de buurt van Boedapest. Bohémien Paul Clark werd als theaterfilo- soof bestempeld na zijn voorstel ling 'A Bohemian from 9 to 5'. Deze voorstelling vol spitsheid en humor brengt Clark vrijdag en zaterdag in het LAK-theater in Leiden. In een absurd, door hem zelf bij elkaar gesprokkeld decor speelt hij een schlemielige kan toorklerk, die in het geheim als een bohémien leeft. Koekoeksnest Peter Faber en Petra Laseur spe len in de bewerking en regie van Margrith Vrenegoor 'Het Koe koeksnest'. Als toneelstuk was dit in Amerika al een begrip nog voordat de film met Jack Ni cholson zo'n enorm succes werd. Het is' een briljant geschreven aa7iklacht tegen de (Amerikaan se) maatschappij en de gezags- De Handsome Harry Company brengt muziek en theater, komedie en tragedie, vaudeville en revue. binnen die maatschappij. Vrijdag en zaterdag in de Leidse Schouwburg. Mozart Studio Peer, onlangs nog met zijn poppentheater in Leiden te zien geweest, staat met de voorstelling Mozart vrijdagavond in het Al pheuse Parktheater. In de voor stelling staat Salieri, de vermeen de moordenaar van de componist, centraal. Operette Het Leids Operette en instrumen taal Muziekgezelschap Crescendo staat op 23 en 24 november in de Stadsgehoorzaal op de planken met 'Ein Walzertraum'. Vorsten, prinsen en prinsessen raken in de meest vreemde situaties, maar het loopt goed af. En zo hoort het in een operette. Dirigent is Joop van Eek, An Barmentlo verzorgt de re gie en choreog rafe is Joke van Po- lanen. Vrijdagavond is een speciale voorstelling voor ouderen, zater dagavond sluit een bal de voor stelling af. Muziektheater Kijken naar muziek of luisteren naar theater? Serieuze humor en vrolijke tragedie. Kortom een voorstelling vol tegenstellingen van The Handsome Harry Com pany met Angel City, Beggars Town. Een nieuw Eindhovens ge zelschap dat naast eigen werk ook teksten van moderne toneelschrij vers en dichters gebruikt. Variété, vaudeville en revue leverden ver der materialen en ideeën. Zaterdag 24 november in Mu- zenhof, Leiderdorp. Laurens van Rooyen De pianist van de zoetgevooisde muziek is met een nieuwe groep op toernee. In de ban van het kleurrijke Italiaanse straat- en landleven van alledag, compo neerde hij 'Serenata', een Itali aanse reisimpressie op cd. Zater dag 24 november te horen in het Parktheater, Alphen. Lucifer Orkater en Cees Brandt maakten samen de kindervoorstelling De Laatste Lucifer. Twee broers zijn voorniets bang: blaffende honden met rode oogjes, een harige man in regenjas of een natte zoen van jarige tante. Niets kan hun deren. Zondagmiddag in het LAK-thea- ter, Leiden. LAREN (ANP) - Reinder Homan, Mariken Oltheten en M. Jurgen Ra venhorst zijn de winnaars gewor den van de Nederlandse Grafiek- prijs 1990. Zij krijgen ieder 6.000 gulden. Eervolle vermeldingen zijn er voor Frank Dekkers, Reinoud Kuipers, Marjan van de Vrie en Ma- Fian Zult. Dit heeft het Singer Muse um in Laren bekendgemaakt. De prijs, die om het jaar wordt toegekend aan jonge grafici tot veertig jaar, geldt als belangrijkste 'Jbp het gebied van de Nederlandse grafiek, aldus het museum. Burge meester Van Thijn van Amsterdam |'eikt de prijzen uit tijdens de ope ning van „Grafiek nu 4" in het Sin ger Museum op 25 november. Tijdens „Grafiek nu 4" zullen 700 jpriginele grafische bladen van 135 kunstenaars te zien zijn. Naast alle beeldtalen (van realistisch tot ab stract) zullen alle grafische technie ken (hoog-, diep-, vlak- en zeefdruk 'en mengvormen) aan de orde ko- imen. De bekroonde werkstukken Rullen samen met de vier eervolle Vermeldingen in een aparte zaal van het museum worden tentoonge steld. Deze vierde grafiekbiënnale .duurt van 25 november tot en met •30 december. AMSTERDAM (GPD) - 'Juwelen van naam', onder dat motto veilt Christie's in Amsterdam morgenavond een collectie bijzondere ob jecten van gerenommeerde kunstenaars en edelsmeden. Daaronder juwelen naar ont werpen van kunstenaars als Jean Cocteau, Salvador Dali, Andy Warhol en Corneille. Het meest kostbare sie raad dat wordt geveild, be treft een door de Amerikaan se kunstenaar Andy Warhol ontworpen polshorloge. Het bestaat niet uit het traditio nele één, maar uit vijf aan een geschakelde uurwerken. Elk uurwerk is voorzien van zwart-wit foto's met straat beelden van New York. De opbrengst is geschat tussen de vijftig- en zestigduizend gulden. Onder de ruim tachtig te veilen ob- jecten bevinden zich ook twee gou den plaques van Salvador Dali met mythologische voorstellingen. De grootste weegt 1270 gram en is ver vaardigd van 22 karaats goud. Van het originele ontwerp werden in 1966 slechts tien exemplaren ver vaardigd. Uit 1962 dateren zeven sieraden van Jean Cocteau en van de Nederlandse Cobra-kunstenaar Corneille komt een zilveren met emaille uitgevoerde broche onder de veilinghamer. Al eind vorige eeuw experimen teerden edelsmeden als Gaillard en Lalique met nieuwe vormen en ma terialen. Zij introduceerden bij voorbeeld fragiel vensteremail voor hun ontwerpen. In de te veilen col lectie Art Nouveau en Art Déco zijn hun ontwerpen terug te vinden. In de jaren vijftig onstond in Ne derland een beweging die het ge bruik van klassieke materialen af wees. Het juweel hoefde niet langer een statussymbool te zijn, vonden bijvoorbeeld Chris Steenbergen en Archibalt Dumbar. Edelsmeden als Marion Herbst, Gijs Bakker en zijn echtgenote Emmy van Leersum borduurden in de jaren zeventig op dit thema voort. Ze vervaardigden sieraden uit aluminium, rubber, 3, zijde en soms zelfs papier. Van Gijs Bakker worden een zil veren ring en drie aluminium arm banden geveild. Van de armband 'Omwenteling in vier stappen' wer den er vijf vervaardigd. Een daar van is in het bezit van het Stedelijk Museum in Amsterdam. Emmy van Leersum ontwierp een nu te veilen nylon collier met armband en van Marion Herbst is er een zilveren halsband met perspex hanger. HAARLEM (GPD) - De Jacobus van Looyprijs 1990 wordt toege kend aan de dichter en beeldend kunstenaar Lucebert. De prijs wordt hem door de gelijknamige Haarlemse stichting verlaat op 14 september 1991 uitgereikt omdat Lucebert dan door het Frans Hals museum wordt geëerd met een gro te expositie en omdat uitgeverij Meulenhoff volgend jaar een mono grafie uitbrengt. De Jacobus van Looyprijs wordt eens in de vijfjaar verleend. De eer ste keer, in 1985, viel zij toe aan Ar mando, evenals Lucebert een voor aanstaand kunstenaar met een dub bel talent een voorwaarde om voor de prijs in aanmerking te ko men. De Haarlemse kunstenaar Ja cobus van Looy (1855-1930) ver wierf zich bekendheid als schilder en schrijver ('Jaapje'). Lucebert is het pseudoniem van de 66-jarige dichter, schilder, teke naar en lithograaf L.J. Swaanswijk, de meest opvallende persoonlijk heid onder de Vijftigers. Zijn in vloed op de Nederlandse poëzie is zeer groot, terwijl zijn barokke beel dende werk is opgenomen in veel museumcollecties. In 1967 kreeg Lucebert de P.C. Hooftprijs. De Haarlemse wethouder Cornelis Mooy, voorzitter van de Jacobus van Looy Stichting, zegt niemand te kennen die beter voor de prijs in aanmerking komt dan Lucebert. De door het Frans Halsmuseum voorbereide expositie zal lopen van 15 september tot 27 oktober 1991 en vervolgens in het Fries Museum in Leeuwarden en wellicht ook in de Kunsthalle te Kiel in Duitsland te zien zijn. De directeur van de Kunsthalle, prof. dr. Jens Christian Jensen verleent ook zijn medewer king aan de monografie. Andere bij dragen voor het boek komen van K. Schippers, Paul Hefting, Jan G. El- burg, prof. dr. C. v.d. Watering en Mabel Hoogendonk. Prix Goncourt voor roman Jean Rouaud PARIJS (AFP/DPA) - De Pnx Gon- court, de belangrijkste Franse lite raire prijs, is toegekend aan Jean Rouaud voor zijn roman „Les Champs d'honneur"- (Velden van eer). De bekendmaking van de in 1903 gestichte en door de Académie Goncourt uitgeloofde prijs voor 1990 speelde zich gewoontegetrouw afin het Parijse restaurant Drouant. Rouauds reeds als favoriet genoem de romandebuut, uitgegeven bij Mi- nuit, wordt aangemerkt als een poë tische familie-kroniek en staat vol gens kritieken in de traditie van Marcel Proust. De Goncourt-prijs heeft als bijzonderheid dat hij slechts 17 gulden groot is, maar toe kenning garandeert de auteur wel een zeer hoge oplage in de aanloop naar de feestdagen. De tegelijkertijd ook in Drouant toegekende tegenprijs van de criti ci, de Prix Renaudot, ging naar de outsider Jean Colombier voor zijn roman „Les Frères Romance". Ierland is een 'voorwaarde' voor de muziek van Clannad AMSTERDAM - Ieren zijn een emotioneel volk, met een wat 'twee slachtige' verhouding met hun va- jderland. Met name jongeren kun nen (of willen) er niet leven, maar «eenmaal vertrokken knaagt de Sieimwee dag in, dag uit. Als leren T/ertellen of zingen - en wanneer 'doen ze dat eigenlijk niet - gaat het Jdan ook vrijwel altijd over "de groe ne spons", zoals Heinrich Bóll het eiland ooit noemde. - Maire Brennan, zangeres van de Ierse groep Clartnad, kent ook dat yvat 'gespleten' gevoel ten opzichte van haar land. Dat gevoel van erger nis en heimwee, belemmering en in spiratie. "Soms ben ik blij te kun nen toeren, is het me thuis allemaal Je klein en te benauwd. Maar de drang om terug te gaan komt al heel Snel". Ierland heeft, zegt ze, nog het jneest van een 'moeder' die je een gevoel van bescherming geeft, "een 'homeland'. Je merkt dat het beste aan mensen die geëmigreerd zijn en dat zijn er in de loop van de geschie denis honderdduizenden geweest. jDie denken bijna allemaal dat het gras daar groener is dan waar ook IJer wereld. Het is bij Ieren mis schien nog wel duidelijker dan bij joden en hun beloofde land Israël". Dat 'homeland-gevoel', maar ook de Ierse mystiek, heeft een heel be langrijke invloed op de muziek 2;oals Clannad die maakt, "maar dan meer onbewust", weet Maire Bren- rtan. "Pas later ga je nadenken over tjet waarom van bepaalde beslissin gen in je leven en dan merk je hoe belangrijk je 'afkomst' is". In Gweedore(een klein plaatsje aan de noordwest-kust van Ierland) hoefde je niet op je twaalfde al 'streetwise' te zijn. "Op die leeftijd geloofde ik nog in de verhalen die mijn ouders en grootouders me ver telden. Ik was echt onschuldig tot mijn achttiende, mocht toen ook nog niet naar een concert van de Rolling Stones in Dublin, want dat was zö ver weg. Toch heb ik genoten van mijn jeugd, van de oude verhalen die mijn grootvader, die ook mijn on derwijzer was, me vertelde, van de oude volksliedjes die hij zong. En de liefde voor muziek kwam' ook van mijn vader, die vroeger een soort Glenn Miller-achtig orkest had en mijn moeder, die muziekle rares was. Het ging allemaal heel na tuurlijk. Toen mijn vader met die band stopte en een pub kocht, was dat vooral om voor zichzelf een podium te hebben. Maar van lieverlee ston den ook wij daar steeds vaker; mijn vier zussen en ik zongen en Ciaran (Maire's broer en Clannad-lid) speelde gitaar". Het repertoire van het 'familie-orkest' (Clannad is Gae lic, Keltisch voor familie) bestond (natuurlijk) uit Ierse traditionals, nummers van The Mama's and the Papa's en The Beach Boys. De aanmelding voor een talenten wedstrijd betekende het begin van Clannad. De groep won en mocht een plaat opnemen (in 1973). Eigen materiaal was er niet of nauwelijks ("dat hadden we ook niet nodig, want er waren zoveel mooie oude nummers"), dus werden enkele tra ditionals bewerkt, met de nadruk op de zangpartijen. "We probeerden de songs te ar rangeren als een schilderij, zodat ook mensen die de teksten niet kun nen verstaan zich een beeld kunnen vormen. Uit die pogingen is de hele typische stijl van Clannad ontstaan. We wilden oude nummers niet 'oud' laten klinken, maar juist nieuw, met ruimte om hun schoonheid naar vo ren te laten komen. En dan kun je ook best keyboards gebruiken in een traditional". Gaelic Het Gaelic is bijna onlosmakelijk met Clannad verbonden, hoewel de groep de laatste jaren ook steeds va ker eigen Engelstalig materiaal op neemt. "Maar Gaelic was en is onze eerste taal (eigenlijk heten de Bren- nan's Ni Bhraonain). In Donegal, de wat verslapen regio waarin Gwee- dore ligt, spreken veel mensen nog steeds nauwelijks Engels. En de tra ditionals die wij zongen waren na tuurlijk ook in het Gaelic geschre- Vooral in het begin hebben we er, denk ik, toe bijgedragen dat bepaal de oude folksongs niet zijn 'gestor ven'. Ciaran en ik zijn maandenlang met een bandrecorder en een tasje met bier of whiskey door Donegal getrokken om ons verhalen te laten vertellen en liedjes te laten voorzin gen. We hebben er honderden ver zameld, die anders misschien verlo ren waren gegaan. Nee, het gebruik van Gaelic is voor ons geen politiek gebaar, geen afzetten tegen Engeland. Het is ge woon een 'love-affair'We zijn ook niet echt een politieke groep, al zijn we ons wel bewust van wat er om ons heen gebeurt". Zo werkte Clan nad mee aan diverse activiteiten voor Greenpeace en One World, Exposities in het kader va Keramiek '90: gebruiksaardewerk en instal latie van Meindert, Herman en Gijb Zaal berg. Stedelijk Museum de Lakenhal, Oude Singel 28-32, Leiden. Tot 31 december te bezichtigen op dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en op zon- en feest dagen van 13.00 tot 17.00 uur. Keramiek van Marja Hooft en textiel van Danielle Janssen in galerie Time is Art. Nieuwstraat 10, Leiden. Tot 9 december te bezichtigen op woensdag tot en met zaterdag van 14.00 tot 18.00 uur. Reliëfs en lichtsculptuur van Bastienne Kramer in De Waag. Aalmarkt 21Leiden. Tot 10 december te bezichtigen op woensdag tot en met vrijdag van 12.00 tot 17.00 uur en op zaterdag en zondag van 11.00 tot 16.00 uur. LEIDEN Vijf musea en zestien galeries in Zuid-Holland expose ren momenteel moderne Neder landse keramiek in het kader van de Manifestatie Keramiek '90. In Leiden nemen het Stedelijk Mu seum de Lakenhal galerie Time is Art en De Waag deel aan de mani festatie. In 1918 werd aan de Hoge Rijn dijk te Leiden de kunstaarde werkfabriek 'De Rijn' opgericht. Meindert Zaalberg (1907-1989) leerde daar het vak van zijn vader. Zijn zoons. Herman en Gijb Zaal berg zijn in de voetsporen van hun vader getreden. De potterij van de familie Zaalberg produ ceert nog Steeds gebruiksaarde werk. Het Stedelijk Museum de Lakenhal exposeert gebruiksaar dewerk van Meindert en Herman Zaalberg en een installatie met keramische sculpturen van Gijb Zaalberg. Meindert Zaalberg streefde naar eenvoudige vormen en eer lijk materiaalgebruik. Overbodi ge versiering ontbreekt. De va zen, schalen en kommen staan in de Lakenhal opgesteld op tafels van spaanplaat. Spaanplaat is in het hedendaagse meubilair niet meer weg te denken, maar het gaat meestal schuil onder een fraai laagje. In de Lakenhal is het Galerie Time is Art exposeert installaties van keramiste Marja Hooft en textielontwerpster Da nielle Janssen. De meeste instal-, laties bestaan uit een kleurig be schilderde tafel, aardewerk van Marja Hooft en een vloer- of tafel kleed van Danielle Janssen. De patronen van de kleden, het aard ewerk en de tafels zijn feilloos op elkaar afgestemd. 'Kreta' is de titel van een instal latie, die trilt van lijnen en kleu ren. Op een kastje, met hoge po ten, is een vaas geschilderd. Op de vaas die öp het tafeltje staat is een tafel geschilderd. De verschil lende onderdelen van de installa tie zijn functioneel, maar als ge heel is het eerder een beeldhouw werk. Bastienne Kramer maakte een reeks identieke reliëfs van enge lenhoofdjes, die nu in de Waag ge ëxposeerd worden. Zowel de voorstelling als de kleuren van het glazuur herinneren aan de re liëfs van Italiaanse Renaissance kunstenaars. In het Waaggebouw (gebouwd in de Hollands Klassi- cistische stijl) komen de reliëfs uitstekend tot hun recht. In het midden van de ruimte ligt een tl-sculptuur: een groot vierkant met cirkels op de hoe ken. Het licht schijnt door een groot aantal leeuwekopjes heen, dat het vierkant omkranst. Voor deze lichtsculptuur ontving Bas tienne Kramer een aanmoedi gingsprijs. De eenheid die de kunstenares in haar werk creëert is indringend en verrassend. De verschillende onderdelen grijpen soepel in el kaar en versmelten met hun om geving. Je waant jezelf in een he mels paradijs, compleet met en gelen en betoverend licht. De aan moedigingsprijs is wel verdiend. LISETTE OOMEN Clannad met links zangeres B groep". One Voice. "Gewoon, omdat we vinden dat ieder mens telt en het be langrijk is wat ieder individu doet". "We zijn nu bezig met twee pro jecten, één Engels, met Peter Knight (producer van Robin Of Sherwood) en één Hollywood-pro ject. We schrijven de muziek voor 'Switch', de nog te verschijnen film van Blake (Pink Panther) Edwards". Onlangs kreeg de groep zijn eer ste gouden elpee in Nederland, voor "We zijn niet echt i de compilatie van werk van de el pees 'Magical Ring', 'Macalla', 'Le gend' en 'Sirius'. Op die plaat ook de tweede Top 40-hit, 'In A Lifeti me', een duet van Maire met Bono uit 1986. De nieuwe elpee 'Anam' is net uit en daarom gaat de groep in het voorjaar ook weer toeren. Maar voor die tijd is er nog het kerstfe^t in Donegal, met de hele familie op het podium van pa's pub. "Ja, daar zie ik naar uit. Dat is en blijft onze ba- Cobra-museum Amstelveen op komst AMSTELVEEN (ANP) - De bouw van een Cobra-museum in Amstelveen komt dichterbij. Volgens de Amstelveense wethouder voor cultuur, P. van den Heuvel, kunnen de plannen begin december aan de buitenwereld wor den gepresenteerd. Inmiddels is het vrijwel zeker dat de in Venezuela wonende zakenman K. van Stuijvenberg zijn collectie in het museum wil onderbrengen. Stuij- venbergs collectie was in 1988 al voor een deel te zien in de Amsterdamse Nieuwe Kerk. Ook de zakenman Willem Srfïit, die eveneens een omvang rijke Cobra-collectie bezit, zou nog steeds aan een Cobra-museum willen meewerken. Volgens Van den Heuvel gaat Cobra de kern van het muse maar moet er altijd plaats zijn voor andere activiteiten op het gebied moderne kunst.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 21