O Milieu-reclame kan zich tegen de producent keren Fietser moet meer ruimte in het verkeer opeisen Blanchard; niets wijzer "HU I VENTI L VCS verslaat RW en neemt de leiding •HMIJANUÉI Simpele isolatie gauw terugverdiend Tijd en weer via 06 DINSDAG 20 NOVEMBER 1990 Om een einde te maken aan de 'wildgroei' in stickers, labels en advertenties waarvan bedrijven gebruik maken om hun produkten als milieu vriendelijk te bestempelen, is aan de Stichting Reclame Code een 'Milieureclamecode' aangeboden. Deze is van toepassing op alle milieuclaims, dus op elke reclame- uiting waarin aspecten worden aan gehaald. betrekking hebbend op produktie, distributie, consumptie of afvalverwerking van goederen of diensten. Die claims mogen geen medede lingen, afbeeldingen of suggesties bevatten die de consument kunnen misleiden. Claims moeten aantoon baar juist zijn; mooi weer spelen en flauwekul uitkramen moet afgelo pen zijn. Zuiverder Het begon een paar jaar geleden, toen het milieu ons werkelijk ernsti ge zorgen ging baren: de roep om 'milieu-vriendelijke' produkten klonk steeds luider. Aarzelend ver schenen de eerste artikelen op de markt met een opdruk, een etiketje of een andere aanduiding waaruit moest blijken dat er echt niets mee aan de hand was. Zo zuiver als de natuur zelf. nee. nóg zuiverder, want met de natuur zelf was het al lang niet meer zo best gesteld. Het is nu langzamerhand een ra ge; je kunt bijna geen pakje, doosje, blikje, flesje of busje meer vinden waarop de fabrikant niet triomfan telijk heeft vermeld dat de inhoud 'milieu-vriendelijk' is, ja, zelfs de verpakking voert dat predikaat. Het is begrijpelijk dat industrie en handel dit argument met graagte aangrepen en het als verkoopargu ment gingen hanteren. Maar dit ge beurt nu met zó'n overdonderend geweld dat de consument er langza merhand 'milieu-bewusteloos' van wordt. Slijtageverschijnselen Het is een zó vaak en los uit de pols gebruikte kreet geworden dat hij door de frequentie en de nadruk waarmee hij gebruikt wordt, slijta geverschijnselen begint te verto nen. Dat is jammer voor die produk ten waarvan met recht gezegd mag worden dat ze milieu-vriendelijk zijn. Het schouder-ophalen, om niet te zeggen: het wantrouwen waar mee de consument erop reageert, begint zich ook tegen hen te keren. Een aantal fabrikanten begint zich daarvan bewust te worden. Ze wapperen niet meer zo heftig met het groene milieu-vlaggetje. Met enige terughoudendheid en vooral met wat meer waarheidsliefde wor den enigszins afgezwakte termen zoals 'minder belastend voor het milieu' gebruikt. De Nederlandse verffabrikanten hebben in dit op zicht een afspraak gemaakt, beter dan wie wetend dat verf zonder een spoortje min of meer schadelijke stoffen zoals bepaalde bindmidde len, zijn 'werk' nu eenmaal niet kan doen. In de lijmwereld is er (nog) geen sprake van zo'n overeenkomst. Er wordt gejuicht bij de lancering van nieuwe lijmsoorten die vrij zijn van oplosmiddelen, alsof daarmee iets heel bijzonders is bereikt. Oplos- middelvrije lijmen bestaan echter al sinds vele jaren, zonder dat daarbij met toeters is geroepen en met bel len gerinkeld. Terecht, want een lijm zonder oplosmiddel bevat in verreweg de meeste gevallen nog andere stoffen, die nu eenmaal on misbaar zijn om lijm te laten doen wat hij doen moet: lijmen. En die bestanddelen zijn lang niet altijd van zo onschuldige aard. Een term als bijvoorbeeld 'milieube wust lijmen' had dan ook beter met wat meer nuancering uit de pen van de reclamemaker kunnen vloeien. Hij suggereert immers op subtiele wijze dat de bewuste lijm zo on schuldig is als zuiver water. Indammen Zelfs in de reclamewereld gaan nu ook stemmen op om het gesmijt met de term 'milieu-vriendelijk', of handige varianten daarop, in te dammen. Een vooraanstaande re clamedeskundige heeft enige tijd geleden al opgemerkt dat het 'on zuiver is om in te spelen op vage angstgevoelens bij de consument. Wie het milieu gebruikt om zich op de markt te kunnen onderscheiden, zou daar later wel eens spijt van kunnen krijgen". Naar de grootste vrees is het feit dat groene reclame straks niet meer verkoopt en als anti-reclame wordt beschouwd. Het milieu is business geworden, verkoopwaar. Of het nog veel langer verkoopbaar zal zijn, is de vraag. "Misleidende produktinformatie prikt de consument zó door, mislei dende informatie over het milieu is wel een probleem", zei laatst een di recteur van een bekende multi-na tional. De cartoonist van een Neder lands reclame-vakblad bracht het treffend in beeld: een optocht van ondernemers, wapperend met loze milieu-kreten. De prent ging verge zeld van de kop 'Bedrijfsleven pro beert consument in te pakken'. Fietsers moeten in het verkeer meer ruimte eisen. Dan zijn zij voor auto mobilisten beter zichtbaar en lopen minder risico om in de knel te ko men. Fietsers zouden dit bijvoor beeld kunnen bereiken door verder links op de weg te rijden, zo meent de Echte Nederlandse Fietsersbond (ENFB). Het aantal fietsers dat in het ver keer om het leven kwam of ernstig gewond raakte is vorig jaar met 423 gestegen tot 3780 slachtoffers. DE ENFB, die zich sterk maakt voor veilige en milieuvriendelijke vor men van vervoer, heeft daarom een gedragscode voor fietsers opge steld, die ervoor moet zorgen dat de fietser zelfbewuster wordt, opdat fietsen veiliger en plezieriger kan worden. Daarbij roept de ENFB au tomobilisten op meer rekening te houden met fietsers. De code staat in de brochure 'Het recht van de sterkste' die momen teel wordt verspreid onder onder fietsers in Zuid-Holland. Als de ac tie aanslaat wordt de brochure vol gend jaar in heel Nederland uitge deeld. Veel van de tips uit de brochure liggen nogal voor de hand. Zoals het kiezen van een rustige fietsroute: dat is vanzelfsprekend veiliger en prettiger. Een andere tip is om de automobilist die voorrang moet ge ven (indringend) in de ogen te kij ken. Hij zal dan minder snel ge- In oudere woningen zijn vaak een voudige isolatievoorzienigen te tref fen, die weinig kosten en daardoor flink lonend zijn. Dat kan variëren van het aanbrengen van eenvoudi ge tochtstrips tot het verbreden van de vensterbank boven een radiator. Voor een paar tientjes kan men be sparingen bereiken op het gasver bruik, die binnen een paar stooksei- zoenen worden terugverdiend. Dat is in het voordeel van de por temonnee, maar tevens een steuntje voor het milieu. Minder brandstof betekent immers ook minder milieubelasting. Bovendien is het in een tochtvrij huis behaaglijk en dus comfortabel wonen. Een voor de hand liggend uit gangspunt is de warmte alleen daar laten komen waar men er wat aan heeft. Dan gaat door middel van tochtwering, gordijnen tot op de brede vensterbank, radiatorfolie, leiding-isolatie en een brievenbus- borstel. Deze maatregelen kosten weinig en ze hebben onmiddellijk effect. Daarnaast zijn andere maatrege len, zoals het installeren van een hoog rendements-ketel, het plaat sen van dubbel glas of het laten aan brengen van muur-, dak- en vloer isolatie. Begin met de eenvoudige maatregelen, die snel (of in de dhz- sfeer) uitgevoerd kunnen worden, dat bespaart op arbeidsloon. Leiding-isolatie kost maar een paar guldens per meter. Het isola tiemateriaal zorgt ervoor dat de bui zen van een cv minder warmte ver liezen. Dat is nuttig op plaatsen waar leidingen door onverwarmde ruimten lopen, zoals de kruipruim te, de vliering of de bijkeuken. Het materiaal is gemakkelijk aan te brengen. Bij leidingen die toch niet in het zicht zitten kan men volstaan met het omwikkelen van repen glaswoldeken die met ijzerdraad of tape worden vastgezet. Ook door tocht gaat nog altijd veel warmte verloren. De verwarme lucht lekt weg door kieren bij ra men en deuren of via naden rond kozijnen en in daken en vloeren. Er zijn allerlei tochtstrippen, tochtpro- fielen en vulmiddelen waarmee in de handel* Zorg wel voor voldoende ventilatie in ruimten waar gastoe- stellen staan. Een radiator voor een slecht geï soleerde muur of voor een raam ver liest veel warmte naar buiten. Dit verlies kan aanzienlijk worden be perkt door radiatorfolie aan te bren gen. de vensterbanken verdienen ook wat extra aandacht: als zij bre der zijn dan de bovenkant van de ra diator wordt de warme lucht de ga rner ingestuurd. Daardoor gaat min der warmte via het koude raam ver loren. Lange gordijnen tot op de grond houden de warmte 's avonds tegen. Het is veel beter de gordijnen op de brede vensterbank te laten aansluiten. neigd zijn om toch door te rijden. Coen Bosselaar van de ENFB: "Wat ik zelf doe in zo'n situatie is iets ver snellen. Je maakt dan duidelijk dat je van je voorrang gebruik wilt ma ken. Je moet niet van kwade trouw van de automobilist uitgaan. Er zijn er maar weinig die doelbewust op een ongeluk aansturen". In het verleden werd fietsers vooral aangeraden om de grootste, de sterkste en de snelste ruim baan te geven. Met de nieuwe code wil de ENFB bevorderen dat fietsers zich duidelijk opstellen in het verkeer. Niet agressiever, maar zich assertie- ver gedragen: voor je belang opko men zonder dat het ten koste van anderen gaat. Dat zelfbewust gedrag kan agres sie bij anderen oproepen, daarvan is Bosselaar.zich bewust. "Als je met agressie te maken krijgt moet je je niet te bescheiden opstellen. Je moet op een redelijke martier op je strepen gaan staan. De ervaring keert dat andere verkeersdeelne mers best bereid zijn om meer reke ning met de fietser te houden, als die duidelijk laat zien wat-ie wil". De ENFB vreest niet dat er meer ongelukken met fietsers zullen voorkomen als zij wat meer ruimte nemen op de weg. "Statistieken to nen aan dat fietsers zelden van ach teren worden aangereden". De bekende telefoonnummers 003 (KNMI-weerbericht) en 002 (PTT-tijdmelding) worden vanaf 3 december gewijzigd in (niet gratis) 06-nummers. Om het weerbericht te horen moet dan 06-8003 gedraaid worden; het nieuwe nummer van de tijdmelding wordt 06-8002, al dus een mededeling van PTT- Telecom. Reinigingstissues Met de bedoeling een snelwerkend maar niet milieu-belastend schoon maakdoekje voor vies geworden ba byhandjes en -smoeltjes te maken lanceerde Tempo tevens een prak tisch reinigingstissue voor doe-het- zeivers en tuinierders. De 'Milktissues' zijn gemaakt van een niet geweven produkt, heel sterk, zacht, vrjj van kleurstoffen, volledig biologisch afbreekbaar en lief voor de huid. Een pak van 48 stuks kost 4,50. LEIDEN - De twee wedstrijden in de eerste klasse van de volleybalcompetitie waar de aandacht in het bijzonder naar uitging waren zonder twijfel bij de mannen DAC 2 - LUSV en bij de vrouwen RW - VCS. LUSV won uit van DAC 2 met 3-0, maar RW ging diep door de kniëen. In Rijnsburg werd het 0-3 voor VCS dat met die winst meteen de koppo sitie van de ranglijst van RW overnam. LUSV rekende tegen DAC 2 op een moeilijke wedstrijd maar dat werd het niet. Al in de eerste set werd dui delijk dat DAC 2 geen vuist kon ma ken. De oorzaak daarvan lag vooral in de pass die door het constante en geplaatste serveren van de studen ten zelden het fundament legde voor een aanval die mogelijkheden bood. Pas bij de stand 1-12 kon DAC 2 de score wat in zijn voordeel wijzi gen. De set ging natuurlijk naar LUSV, 6-15. LUSV liet de teugels in de tweede set vieren en won deson danks toch zonder problemen, 10- doordrukken en LUSV won met 16- 14. Op papier zou Orion het tegen RW 2 veel gemakkelijker krijgen. Dat bleek een onjuiste inschatting van de kwaliteiten van de jonge Rijnsburgers. Orion won wel maar de score geeft aan hoe moeilijk het voor Orion is geweest, 10-15, 2-15, 17-16 en 14-16 na een 13-9 voor sprong voor RW 2. Het was Wim van Diggele die Orion over de brug hielp. SKC won in drie sets van een fa- rlend Kangeroes 3,15-5,15-9,15-5 en Trainer "coach Peter Grossen lijkt de weg omhoog weer te hebben voelde het al aankomen. LUSV gevonden. DAC 3 en Aarlander- speelde in de derde set in de derde veen speelden gelijk, 9-15_, 15-13,10- De arbiter stuurt Alex Blanchard naar de hoek en telt Tom Brown uit. versnelling en dat kan natuurlijk niet. Het werd 14-10 voor DAC 2 en als bij die stand LUSV geen sfeer maker had gevonden in Milko Brui- ninckx zou de derde set 15, 15-11 en dat deden Liusna Ridderveld ook, 15-11,12-15,15-8,7- 15. NOVO 2, ook een team met jon ge spelers met kwaliteiten, won van DAC 2 Graficon 2 met 3-1. zijn gegaan. Maar DAC 2 kon niet VrOUWen Bij de vrouwen stond Kleine zege THB LEIDEN - Een zwak THB Boys kon gisteravond met moeite het laagge klasseerde De Zwarte Wolf de baas blijven (2-1). De Zwarte Wolf, dat door blessures met een uiterst smal le selectie in Lisse moest aantreden, nam zelfs deleiding via Fred Ouwer- kerk. De Lisser zaalvoetballers kwamen voor rust nog op gelijke hoogte via Victor Klaren. Door dom balverlies van De Zwarte Wolf kon THB via de geblesseerde, maar toch actieve, Wim Bouckaert de winst grijpen. Als de Leidenaren wat meer lef hadden getoond, dan had er voor hen zeker meer in gezeten. Nu kwam het niet verder dan een schot op de paal van Gé Tegelaar. tot de vin gertoppen geladen VCS tegenover een bibberend RW. Het resultaat was daarmee in overeenstemming. Bij RW kwam van de toch geduch te aanval weinig terecht. Dat mede dank zij het slimme diepe serveren van VCS dat de spelverdeelster van de Rijnsburgse ploeg dwong diep in het veld terug te gaan om tot een set-up te komen. Het geloof in eigen kunnen verdween dan ook zien derogen bij RW. De score geeft dat duidelijk aan, 13-15, 10-15 en 7-15. Voor een verrassing bij de vrou wen zorgde debutant Valken dat Liusna met 3-0, 15-12, 15-10, 15-13 klopte. Leython 3 speelde gelijk te gen In Up Go, 15-13, 16-14, 9-15, 11- 15. De wedstrijd kan het best wor den getypeerd als een service duel met daartussendoor wat prikballen. DEN HAAG (ANP) - Alex Blanchard is niets wijzer geworden van zijn wedstrijd tegen de Amerikaanse zakkenvuller Carlton Brown. De Amsterdamse bokser kon gisteravond in Den Haag nauwelijks aan zijn wedstrijdconditie schaven. In de beginfase van tweede ron de gaf zijn kleine, mollige tegenstrever zich al gewonnen. In de eerste ronde ging Brown ge willig twee keer neer, na tamelijk onschuldige combinaties van de gretige en scherp ogende Blan chard. Zonder veel december 1989 werd hij weer in genade aangenomen. Sindsdien hervatte probeert Blanchard koortsachtig ner beschikt Blanchard niet. Hij de Amerikaan de strijd. Na zijn der- het verloren terrein te herwinnen, de onvrijwillige struikelpartij hield Brown het voor gezien. Het publiek voelde zich terecht bekocht. Ook Blanchard voelde zich in de kuif ge- bokser met. Zijn manager Henk pikt. Hij had zijn veertigste over- Ruhling laat hem voorlopig maar winning (in 46 profpartijen) graag wat aanmodderen. De lankmoedige wat meer aanzien meegegeven, Carmen Delsasso kwalificeert zich LEIDEN - Tijdens de kwalificatietoernooien voor het Audi-jeugdten- niscircuit heeft Carmen Delsasso zich in de categorie tot twaalf jaar ge plaatst voor het hoofdtoernooi van komend weekeinde. Ze verloor weliswaar in de halve finale van Annemarie Assendelft maar was al ze ker van een plaatsbewijs. Bij de 14-jarigen won Martijn van de Berg knap van Jasper van Ingen 4-6,6-5,6-2 (de jeugd speelt bij 5-5 al een tiebreak). Maar hij werd gestuit door Mark Lenselink in de tweede ronde waardoor hij komend week einde niet mee mag doen. In de groep van de 16-jarigen ging ook Renée Crama door. Ze verloor overigens wel in de kwartfinale van Manon Boekes (0-6, 4-6). Marieke Bethlehem verloor in de tweede ronde van Sigrid Ravenbier en kwali ficeerde zich dus niet. Rogier van Duyn bereikte wel het eindtoernooi door de laatste vier te bereiken. Biljartwinst libre Leiderdorper Flipse kreeg daarvoor geen gelegen heid. Vooraf was al duidelijk, dat Blan chard (32), bezig aan een revanche- toernee, niets te vrezen had van zijn lachwekkende leeftijdgenoot. Het LEIDEN profboekje van Carlton Speedy" Zoeterwoudse Brown telde twintig partijen, waar- Rijnegom heeft het kampioenschap van hij er slechts één won. Zijn bijn- 4de k}as libre van het district Rijn aam Speedy dankt Brown dan ook en Veenstreek op zijn naam niet aan zijn techniek, maar aan de bracht. Hij speelde tevens snelheid waarmee hij zijn nederla- kortste partij van het toernooi: 6( gen incasseert. In Den Haag beves- ramboles in 16 beurten. Door tigde Brown zijn twijfelachtige re- zege promoveert de Leiderdorper bruari 1991 worden gebokst, dient bovendien zelf zijn wedstrij den te regelen en zijn tegenstanders te betalen. Ook Brown ontving, naast enkele rake klappen, geld van zijn opponent. Blanchard hield aan het duel amper 2500 gulden over. Het geld is afkomstig van een wel willende sponsor, die nog wel ver trouwen heeft in de kwaliteiten van de Amsterdammer. Ook Rudie Koopmans blijft gelo ven in Blanchard. De voormalige Europese kampioen fungeert al weer ruim een jaar als onbezoldigd trainer-coach. Koopmans acht Blanchard in zijn komende Europe se titelgevecht tegen kampioen Col lins beslist niet kansloos, „als hij maar hard blijft trainen." Het duel moet in principe v r fe- putatie. Blanchard probeert op zijn 35ste een nieuwe gooi te doen naar de Eu- schappen, ropese titel. De lange Noordhollan- Bij het ingaan r de derde klasse en mag deelne- het zou Blanchard en Koopmans aan de gewestelijke kampioen- goed uitkomen als de EBU toestemt in uitstel. Blanchard zou dan de de laatse toer- kans krijgen in een aantal extra par- der veroverde die in mei 1984 en nooidag in biljartcentrum De Pe- tijen het broodnodige wedstrijdrit- op te doen. Maar dan moet de te- verspeelde die drie jaar later aan de persteeg in Roelofarendsveen be- Brit Tom Collins. Blanchard werd schikte Flipse al over de beste pa- genstander wel wat sterker zijn dan van de lijst van uitdagers verwij- pieren met 8 punten uit 4 partijen. Carlton Brown. Wilt u iets melden? Bel 071- 161414 (Wim van Duivenbode). Dagelijks tussen 10.00 en 12.00 uur. Of schriftelijk naar Postbus 54, 2300 AB Leiden. In de zaalvoetbalcompetitie speelt Martin Centrum morgen avond een uitwedstrijd tegen HMSH. Bax ontvangt vrijdag avond in de eerste divisie Cever- bo. Martin Centrum en THB Boys volgen koploper JSB in de twee de divisie op een en twee punten Vanavond om 20.00 uur komen Katwijk en UVS tegen elkaar uit voor de halve finale om de Zilve ren Molen van LFC De Katwijk- se fietscrosser Patrick Chen is met de actieve wedstrijdsport ge stopt Simone Zandvliet (Blauw Zwart) en Anja van Ginhoven (Ter Leede) zijn geselecteerd voor de nationale vrouwenvoetbalse lectie onder de 16 jaar FC Den Haag oefende tegen amateurclub ADO. De profs wonnen met 6-0. Marcel Valk scoorde de derde treffer. Ajax won in Groesbeek bij De Treffers met 4-0 De voetbal wedstrijd Roda JC - Ajax, die zon dag op het programma stond, is uitgesteld. Er zijn op die dag te veel risicoduels De kalender van de wielertopcompetitie is be kend. Het Leidse Swift/Casba is verplicht om aan de volgende wedstrijden deel te nemen: Ron de van Noord-Holland (17/3), Om loop van de Baronie (24/3), Ronde van Drente (30/3). Omloop van de Glazen Stad (24/4), Ster van Bra bant (13-14/4), Ronde van Overijs sel (4/5), Ronde van Limburg (2/6), Tijdrit Velddriel (16/6), Omloop van de Zuid-Westhoek (23/6), Baanwedstrijd Alkmaar (juli). Ploegentijdrit Kollum (24/7), GP Wielerreveu (8/9) en een veldrit in oktober. De nationale selectie rijdt slechts incidenteel mee in de topcompetitie De tri-atleten Marian Vlasveld en Casper van den Burgh hebben in Remo een nieuwe kledingsponsor De lo ting van de tweede ronde om de Leidse zaalvoetbeker is als volgt: Eigeman-RGC, Coret-Docos, Woubrugge-VNA, Noordwijk- Wally Sport, Madonna-Ceres, Stompwijkse Boys-Stoof, Hoog- vliet-EBR, TIB De Boer-Kraan, FC Pieca-De Goey, MCDonalds- Altior, Bola Raga-TAW, De WW- Duinrand, Ouwehand-ROAC'79, Jan de Kuyper-Eigenbrood, War- munda-Migor en Leidsch Dag blad-Koudekerk De Sassen- heimse wielrenner Frank van Veenendaal, die geen profcon tract van Panasonic kreeg, maakt aan einde van deze maand be kend voor welke formatie hij in 1990 uitkomt. De profploeg Stuttgart en de amateurformaties van Teleflex, 't Luchtschip en Swift/Casba zijn de kandidaten Donderdag treedt Jaap van Duijn in het huwelijk met Heieen van Beelen, basketbalster bij Grasshoppers De hoofdklasse clubs van het korfbal hebben ge- zamelijk afgesproken het komen de zaalseizoen geen gebruik te maken van het protestrecht Volleybalclub Leython houdt op 5 maart 199-1 in de Leidse 5 Mei hal een clinic met het Nederlands herenteam Goede bezetting bij de voetbaltoernooien van ARC en Alphense Boys in het nieuwe jaar. Bij ARC nemen Alphense Boys, Ajax 2 en Rijnsburgse Boys deel en bij Alphense Boys staan ARC, PSV 2 en UVS op de deelnemers lijst. De toernooien worden in de laatste twee weken van augustus gehouden De Hillegomse voet balclub SI ZO heeft in Ed Deen een nieuwe fysiotherapeut Zwemwedstrijden in Leiden op zaterdag 1 december in het Vijf Meibad en op zondag 2 december in zwembad De Zijl De moun- tain-bike-competitie van De Bol lenstreek krijgt op zaterdag 1 de cember in Hillegom zijn vervolg Marathonschaatser Andy van der Pouw heeft geen geluk. De ook voor Swift/Casba uitkomende renner kan de schaatssport mo menteel niet bedrijven door een hardnekkige rugblessure. Zon dag, op weg naar een bespreking naéu- Noordwijk, kwam hij goed weg toen zijn voorruit van de auto sneuvelde Ex-profvoetballer Karei Bouwens verlaat eerste klasser Voorburg en gaat bij FC Sloterplas voetballen. De Hage naar gaat verhuizen naar Amster dam Jan Dirk Corts uit Koude kerk behaalde een tweede plaats bij de B-rijders in de schaatsma- rathon van Eindhoven Eind de cember houdt het biljartcentrum Oegstgeest een groot driebanden- toernooi. Inschrijven bij W. Al- dershof, Reviuslaan 86, Oegst geest (071-170959) Zaterdag 2 december op het parcours De Bult het Open kampioenschap van Leiden voor ATB-ers en veld rijders De Leidse roeiers komen op zaterdag 24 november bijeen voor de jaarlijkse ontmoeting tus sen Die Leythe en Njord De Leidse voetbalmeisjes onder de 15 jaar spelen vanavond in Ever- dingen tegen Dordrecht Fin land, Noorwegen, Oostenrijk en Nederland zijn de deelnemers van het internationale ijshockey- toernooi in Zoetermeer. Het eve nement vindt plaats van donder dag 20 december tot en met 22 de cember Het NKS-zaalvoetbal- toernooi wordt op zondag 6 janu ari 1991 in de Leidse Groenoord- hallen gehouden De auto van ex-wielrenner Joop Zoetemelk is uit zijn garagebox in Meaux ge stolen

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 20