LEIDSCH DAGBLAD 'Ministerie voor 1„2 miljoen misleid' Lekkeren makkelijk. =TN PLAATS VAN™ 000ARTSRE NODIG! 'Congres beslist over Golfoorlog' Verlies Philips naar 4 miljard Baggeraars mogen weer naar huis Meevaller Kok voor van Vogels met olie besmeurd Milieubeweging: bij subsidie voorzieningen Alphense golfbaan f 1 miljard HANS ANdERS OPTICIENS DINSDAG 20 NOVEMBER 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39401 Prijs fl. 1,35 DEN HAAG (GPD) - De 105 Nederlandse baggeraars die in Irak verblijven, mogen naar huis. Dat heeft het Rotterdamse baggerbedrijf Volker Stevin vanmiddag bevestigd. De fami lieleden zijn op de hoogte ge bracht. Naar verwachting komt de eerste groep baggeraars over ruim een week naar Nederland, aldus een woordvoerder van het baggerbedrijf. Over een maand moeten ook de laatste bag geraars thuis zijn. Volgens Vol ker Stevin gaat het in totaal om 215 mensen, van wie 105 uit Ne derland en achttien uit België. Het ministerie van buitenlandse zaken was vanmiddag nog niet van op de hoogte dat de bag geraars naar Nederland zouden terugkeren. In Irak zitten na de terugkeer van de baggeraars nog veertig Nederlandse gijzelaars vast in Baghdad. De fractieleiders van de partijen in de Tweede Kamer zijn bereid een missie naar Irak te sturen om te proberen hen vrij te krijgen. Een definitief be sluit werd echter uitgesteld tot dat zekerheid bestond over het lot van de baggeraars. VS-helikopters in Valkenburg VALKENBURG - De eerste 33 Amerikaanse legerhelikopters die vanuit Duitsland naar het Golfgebied worden vervoerd, worden aan het begin van de avond op het marinevliegkamp Valkenburg verwacht. Het is de bedoeling dat de helikopters morgen doorvliegen naar Rot terdam om te worden inge scheept met bestemming Saudie-Arabië. De toestellen, zogeheten UH 60 Black Hawks, zijn de eerste van in totaal 380 helikopters die naar het Golfgebied gaan. In tegenstelling tot eerdere verklaringen van de Marine zul len de Amerikanen niet 's nachts op Valkenburg vliegen. Om de helikopters te begelei den, heeft het Amerikaanse le ger 50 onderhoudstechnici op het vliegkamp gestationeerd. NOORDWIJK Zeker driehonderd vogels langs een deel van de kust van Noord- en Zuid-Holland zijn gisteren slachtoffer geworden van aange spoelde olie. Volgens de Kustwacht in IJmuiden bestrijkt een smurrie van 'oude' olievlekken de kust van Egmond tot aan Noordwijk. In de laatstge noemde kustplaats zijn sinds zaterdag ongeveer veertig besmeurde vogels binnengebracht. De Noordwijkse asielbeheerder H. van Duijn noemt de gebeurtenissen van het afgelopen weekend een trieste zaak. "We weten niet goed wat de oorzaak hiervan is. Het is wel opvallend dat weer zoveel vogels aanspoelen bij slecht weer. Het kan heel goed om een illegale lozing gaan. Dat gebeurt bij voorkeur bij slecht weer, want dan kan het vliegtuigje van Rijkswater staat niet uitvliegen om te controleren". Van Duijn verwacht dat het asiel de komende tijd nog meer olieslachtof fers zal binnenkrijgen. "We zijn met zeventien mensen bij toerbeurt nog ze ker een week of zes met deze groep slachtoffers bezig". EINDHOVEN (GPD) - Het verlies van het elektronica-concern Philips loopt dit jaar op tot 4 miljard gul den, doordat de directie nog eens 1,8 miljard gulden extra uittrekt voor een verdere reorganisatie. Phi lips stoot in het vierde kwartaal nog meer bedrijfsonderdelen af, waar door nog eens zo'n 10.000 banen ver dwijnen. De gevolgen voor de werkgele genheid van de nieuwe maatregelen nog niet geven. An- algehele afslanking (35.000 tot 45.000 ar- aatsen) en het stoppen met cage van hele computerlij- geheugenchips (ongeveer 10.000 arbeidsplaatsen) gaat het bij deze 'portfolio-operatie' voor een deel ook om het onderbrengen van activiteiten bij derden. Daarbij hoeft niet in alle gevallen sprake te zijn van verlies aan arbeidsplaatsen. In een toelichting op de cijfers over het derde kwartaal kondigde de kersverse Philips-president Jan D. Timmer al aan dat er aanvullende maatregelen ter verbetering van de bedrijfsresultaten genomen zouden worden. Dat er opnieuw een enorm van bedrag van 1,8 miljard voor no dig zou zijn, werd uit die toelichting echter niet duidelijk. In totaal trekt Philips 4,5 miljard gulden uit voor de kosten van de re organisatie. Omdat een netto-ver- lies van 4 miljard gulden wordt ver wacht, mag worden opgemaakt dat het resultaat uit gewone bedrijfsuit oefening neer gaat komen op 500 miljoen gulden. De reservering van 1,8 miljard gulden in een keer wekt de ver wachting dat het bij deze operatie om een versnelde afstoting van gro tere eenheden gaat of om het afsto ten van zwaar verliesgevende ope raties. Details mag de Philips- woordvoerder niet geven, omdat met het aangeven van wat verliesge vende activiteiten zijn, de onderne ming er in de onderhandelingen met potentiële overnamepartners niet gunstiger voor komt te staan. Zie pagina 5: 'Drama nog niet afgelo- DEN HAAG (ANP) - Minister Kok (financiën) lijkt er in te slagen bijna 1 miljard gulden te bezuinigen op zijn begroting. In augustus werd in de ministerraad afgesproken dat voor één tot anderhalf miljard gul den moest worden beknibbeld op diverse begrotingshoofdstukken om het financieringstekort niet te laten oplopen. Dat blijkt uit de najaarsnota die minister Kok vandaag naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Op merkelijk is dat het werkgelegen heids- en milieubeleid niet worden ontzien in die bezuiniging. Door meevallers op de verschil lende ministeries komt Kok aan voldoende geld om vergroting van het finacieringstekort af te wenden. Volkshuisvesting hield 80 miljoen over, Verkeer en Waterstaat 98 mil joen gulden af en Economische Za ken 30 miljoen. Sociale Zaken le vert een meevaller op van 322,9 mil joen gulden over 1990. die kan wor den toegeschreven aan onderbeste ding op de posten voor het werkge legenheidsbeleid. Defensie hield op militair personeel en materieel in totaal 105 miljoen over. Eerste prijs voor flats Agaaflaan LEIDEN - De Woningbouwvereni ging Leiden heeft een prijs van 50.000 gulden gekregen voor de re novatie van de flats aan de Agaat- en Turkooislaan. De prijs in het kader van de wedstrijd Visie '90 werd van middag in Amsterdam toegekend. Er namen 22 gemeenten aan deel. (zie verder pagina stad) Wisselvallig Half tot zwaar bewolkt en enkele bui en. Minimumtemperatuur rond 3 gra den met in het binnenland kans op vorst aan de grond. Middagtempera- tuur rond 7 graden. Matige westelijke De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: Aanhoudend wis selvallig. Middagtemperatuur rond 6 graden.'s Nachts kans op vorst aan de 24 PAGINA S ALPHEN AAN DEN RIJN - Volgens de Alphense milieu beweging hebben de gemeente Alphen en de provincie Zuid-Holland het ministerie van landbouw, natuurbeheer, en visserij misleid bij de aanvraag van een subsidie van 1,2 miljoen gulden. Dat geld is gebruikt voor de aanleg van het recreatieterrein (park en parkeerruimte) en maakte indirect ook de aanleg mogelijk van de golfbaan op de bekende vuil nisbelt in de Coupépolder. De minister gaat de kwestie, inmid dels door de Alphense milieubewe gingen aangekaart, nu op verzoek van de vaste kamercommissie voor milieubeheer onderzoeken. Zowel de rol van de gemeente Alphen aan den Rijn als die van de provincie Zuid-Holland wordt in de studie be trokken. Piet Rijnberg en Cécile van Laar, beiden verbonden aan de project groep Coupépolder en lid van Al phense milieubewegingen, stellen dat Alphen aan den Rijn en de pro vincie de problemen van de vuilnis belt in 1985 simpeler hebben voor gesteld dan ze in werkelijkheid wa ren. Reeds in het begin van dat jaar namelijk kwam het onderzoeksbu reau Oranjewoud in verband met aangetoonde vervuiling tot de con clusie dat de plannen voor een re creatiegebied annex golfbaan op het beltterrein eigenlijk niet kon den doorgaan. Maar de wens om een golfbaan te krijgen, ging de boventoon voeren, aldus Rijnberg, volgens wie er angst groeide dat er door alarmerende be richten over vervuiling voor de aan leg van het golfcomplex geen subsi die zou komen van het ministerie. Die conclusies zijn te trekken uit brieven in zowel gemeentelijke als provinciale archieven. Niet het kritische Oranjewoud, maar een ander bureau kreeg ver volgens de opdracht te bekijken welke maatregelen noodzakelijk waren in de Coupépolder. Die maat regelen, onder meer de aanleg van drainage, werden door de provincie in 1985 overgenomen. Volgens de beide milieu-activis ten besloten Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland diezelfde maand de belt van de zogenaamde lijst van schoon te maken stortplaatsen af te voeren, hoewel met de uitvoering van die maatregelen pas in 1988 werd begonnen. Later keerde de belt volgens hen evenwel weer te rug op die saneringslijst. Juist in die periode van 1985 moest het ministerie beslissen over een subsidie van 1,2 miljoen voor voorzieningen, park en parkeer ruimte, die ook mogelijk maakten dat er een golfbaan kwam (fase 7 en 8). Mede door het schrappen van de belt van de saneringslijst is het mi nisterie van landbouw en visserij mogelijk op het verkeerde been ge zet, aldus Van Laar en Rijnberg. Een voorwaarde van het ministerie voor het verstrekken van geld was trouwens ook dat er een rapport zou komen waarin werd aangetoond dat de grond schoon was. Zo'n rapport heeft het ministerie waarschijnlijk nooit gekregen. De minister gaat nu onderzoeken of zijn ministerie mo gelijk is misleid bij het toekennen van de subsidie. Volgens een woorvoerder van het ministerie van landbouw gaat het overigens om een miljoen gulden. De ambtenaren van zowel de pro vincie als de gemeente zouden vol gens hem 'te goeder trouw' hebben gehandeld. Een zegsman van de provincie meldt dat er tussen de af deling bodemsanering en het minis terie over deze zaak nooit contact is geweest. Duitse gijzelaars vrij BAGHDAD (AP) - De Iraakse presi dent Saddam Husayn heeft van morgen de vrijlating van alle Duitse gijzelaars aangekondigd, aldus ra dio Baghdad. Saddam zei dat de Duitsers vrij gelaten moeten worden vanwege de uitstekende banden tussen Duits land en de Arabische wereld in het verleden. Het is nog niet duidelijk de vrijlating plaatsheeft. WEST-BAYRUT - Dank zij de te rugtrekking van de strijdende par tijen uit Bayrut herneemt het dage lijks leven langzamerhand zijn nor- jnale gang. Er is nu tijd en gelegen heid om puin te ruimen en de door de langdurige burgeroorlog geha vende gebouwen en wegen te herstel len. Deze man schept brokken steen van zijn met kogelgaten doorzeefde balkon, terwijl zijn kinderen een kijkje door zeen aanzienlijk groter gat wagen. De woning ligt vlak bij de voor malige demarcatielijn, in het mos lim-deel van de stad Al-Shieh, het stadsdeel waar de gevechten lang durig en zeer heftig zijn geweest. (foto EPA) Democraten stappen naar rechter om macht Bush te beperken WASHINGTON (GPD/Rtr/AP) - Een groep van veertig Democraten in het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden stapt naar de rechter om de macht van president Bush te be twisten om buiten het Congres om een oorlog met Irak te beginnen. Zij hopen op een uitspraak die Bush verbiedt de aanval te openen op Irak zonder goedkeuring van de volksvertegenwoordiging, aldus een woordvoerder van het Centrum voor Grondwettelijke Rechten. De kwestie, die vermoedelijk vandaag nog aanhangig wordt ge maakt bij een districtsrechtbank, is tekenend voor de toenemende kri tiek, ook in de VS, op de legering van Amerikaanse militairen in de Golf en het besluit van Bush om daar nog eens 200.000 man aan toe te voegen. Uit een nieuwe peiling blijkt dat nog maar net de helft van de ondervraagden achter de presi dent staat, terwijl dat kort na Bush' besluit troepen naar het gebied te sturen nog 75 procent was. Irak maakte gisteren bekend nog eens 250.000 man extra troepen naar Kuwayt te sturen. Volgens westerse diplomaten bevinden zich al 400.000 man Iraakse troepen in het zuiden van Irak en Kuwayt. De VS leggen de troepenuitbreiding uit als een teken dat Irak geen vrede wil. De VS en de Sovjetunie blijven verdeeld over de noodzaak van een resolutie van de VN-Veiligheids- raad die het gebruik van geweld te gen Irak toestaat. Sovjet-leider Gor- batsjov houdt voorlopig vast aan vreedzame onderhandelingen met Irak. Beide presidenten zijn het er wel over eens dat, nu de Sovjetunie geweld niet categorisch afwijst, in de Veiligheidsraad een discussie moet worden gevoerd over de om standigheden waaronder een reso lutie kan worden besproken. Frank rijk heeft inmiddels ingestemd met onderhandelingen over een moge lijke resolutie. De Iraakse minister Jassim (in formatie) liet gisteren doorscheme ren dat de voorgenomen vrijlating Van onze huistraiteur: Zuurkoolstamppot met casselerrib, genoeg voor een grote eter. C CA Bak 550 gram ®o© >85 Boerenkoolstamppot met rookworst, de echte winterse kost. C CA Bak550gram ®m> >85 J.JU Hutspot met klapstuk, de ouderwetse peen en uien met een lekker stuk JT CO rundvlees. Bak 550 gram «s© >85 Aanbiedingen geldig t/m 24 november a s. De Huistraiteur. Uw privékok bij Albert Heijn. M I s van alle gijzelaars tussen Kerstmis en 15 maart in gevaar komt als een VN-resolutie wordt aangenomen die een militaire actie tegen Irak toestaat. Ook wilde de minister de veiligheid van de westerlingen die zich in Kuwayt verborgen houden niet waarborgen. De Kuwaytse mi nister van buitenlandse zaken in ballingschap zei gisteren in een vraaggesprek met een Australisch radiostation dat alle vormen van ac tie, met inbegrip van kernwapens, aanvaardbaar zijn om Kuwayt te be vrijden. President Hussein heeft gisteren na een persoonlijk onderhoud met Jean-Marie Le Pen, de leider van het rechts-extremistische Front Na tional in Frankrijk, besloten een nog onbekend aantal Europeanen toestemming te geven het land te verlaten. Le Pen mag de datum prikken voor het vertrek van deze gijzelaars, omdat Saddam ingeno men is met diens 'humanitaire stel- lingname'. De zeven Belgische par lementsleden die naar Irak willen om te proberen de in dat land nog vastzitttende Belgen naar huis te krijgen hebben gisteravond laat als nog een visum ontvangen. "We kun nen nu vandaag of morgen vertrek ken", zo zei vanmorgen woordvoer der De Beider van de parlementaire delegatie. Koning Hassan II van Marokko heeft opnieuw opgeroepen tot een Arabische top over de Golfcrisis, maar gezegd dat niet alle 21 leden van de Arabische Liga daaraan zou den hoeven deel te nemen. De ko ning zei dat het beter zou zijn als eerst de tegenstanders in het Golf- conflict rond de tafel gaan zitten. KNIP OE BON UIT. TIJDELIJK 25%K0RTING 0P DE GLAZEN "a F - Fantastisch nieuws van Hans Anders! Bij inlevering van deze bon krijgt u tijdelijk* maar liefst 25% korting op ons glasprogramma, zonder ooeartsrecept Vragen? Bel gratis de klantenservice: 06-022 67 76 óók om te weten welke films er draaien Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat willen we niet missen! Wij nemen een proefabonnement voor 7 weken en betalen slechts f 27,50 Wij nemen een kwartaalabonnement f 74,15* Wij nemen een jaarabonnement f 285,50 Voor het abonnement ingaat ontvangen wij de krant twee weken (aankruisen wat van toepassing is) Naam Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1