'Wethouders zijn bezige baasjes' Reddingsbrigades nu ook in winter paraat Hulp verleningsvoertuig brandweer Wassenaar in gebruik genomen PvdA-er Kohlbeck tien jaar in college Oegstgeest Groen Linies Oegstgeest tegen bestemmingsplan Endegeest PAGINA 16 REGIO LEIDEN DINSDAG 20 NOVEMBER 1990 Vooral zeesurfers kunnen voor problemen zorgen KATWIJK/NOORDWIJK - De reddingsbrigades van Katwijk en Noord wijk zijn nu ook in de winter maanden snel oproepbaar bij nood situaties op zee of op het binnenwa ter. In Katwijk kan een groep van zo'n dertig vrijwilligers door het ge bruik van semafoons bij toerbeurt worden ingezet en kan constant worden beschikt over een snelle motorboot en ander reddingsmate- rieel. In Noord wijk wordt gewerkt met een alarmering per telefoon. De 'eerste lijn' bestaat hier uit een groep van dertien mensen. De inzet van de brigades is vooral gewenst bij reddingen vlak onder de kust, waarbij zeer snel moet wor den opgetreden. Vooral het toene mend aantal zeesurfers dat er in de wintermaanden bij slecht weer op uit trekt, kan voor problemen zor gen. Ook andere vormen van recrea tie. zoals bijvoorbeeld het gebruik van waterscooters, nemen buiten het seizoen toe. Het 'winterbeleid' wordt door se cretaris A. de Jong van de Katwijk- se Reddingsbrigade omschreven als een nieuwe tak van de organisa tie. "We zijn er eigenlijk op verzoek van de Kustwacht mee begonnen", vertelt hij. "Dat is ook de instantie die in de meeste gevallen een be roep op ons zal doen". Daarnaast kunnen ook de plaat selijke politie en de GOR (Gewon- denzorg onder rampomstandighe den) de brigades inschakelen. Be halve over reddingsmaterieel be schikken zowel de KRB als de Noordwijkse zusterorganisatie NRB ook over goede verbindings middelen, die bij het assisteren in noodsituaties kunnen worden ge bruikt. - Met de extra inzet van de vrijwilli gers is volgens De Jong een betrek kelijk klein bedrag gemoeid: "Het gaat in Katwijk om een bedrag van rond de 1000 gulden, dat onder meer wordt besteed aan het huren van de semafoons". De gemeente is bereid hiervoor een aanvullende subsidie beschikbaar te stellen. De groep van rond de dertig vrij willigers is in Katwijk opgedeeld in vijf teams van geoefende brigadele den. Er is constant één team op roepbaar. Door de week zijn het vooral de mensen die werken bij plaatselijke bedrijven; in het week einde worden er ook scholieren bij betrokken. Politiecommandant Oegstgeest vertrekt OEGSTGEEST - De commandant van de Rijkspolitie in Oegstgeest, A. Gelderblom, vertrekt per 1 januari. De 59-jarige Gelderblom is functio neel leeftijdsontslag verleend. Een opvolger moet nog gekozen wor den. V'ASSENAAR - Het nieuwe hulp- „verleningsvoertuig van de Wasse- Jiaarse brandweer is gisteravond of ficieel overgedragen aan het korps. Tiet voertuig, dat al twee reddingen «leeft verricht, heeft de gemeente ;240.000 gulden gekost en biedt plaats aan zes brandweerlieden. Het voertuig heeft verschillende ïulpmiddelen aan boord voor za ken als het leegpompen van kei- Beknelde koe door brandweer bevrijd WASSENAAR - De Wasse- naarse brandweer heeft gis termorgen een koe bevrijd die met haar kop bekneld was ge raakt in de opening tussen twee boomstammen aan de Zijdeweg. Door het plaatsen en onder druk brengen van een hefkussen werd de opening vergroot en kon de koe haar kop vrij maken. De koe heeft geen letsel aan de operatie overgehouden en voor de brandweer was het een leerzame oefening: enkele uren na de operatie werd het hulpverleningsvoertuig offi cieel in gebruik genomen. Het bevrijden van de koe heeft de vijf brandweerlieden onge veer twintig minuten gekost. ders, het forceren van auto's waarin mensen bekneld zitten, het optillen en opdrukken van voertuigen en het dichten van lekkende tankwa gens. Het lichtaggregaat aan boord maakt het mogelijk de wagen als lichtmast te laten fungeren. De automatische versnellingsbak verlost de chauffeur van het lastige schakelen. Een anti-doorslibrege- ling zorgt ervoor dat wanneer som mige wielen hun grip op de weg ver liezen. het gewicht op de wielen komt te liggen die nog wél grip heb ben. Alle zitplaatsen zijn voorzien van veiligheidsgordels en hoofd steunen. maar het wachten is nog op pakken die bestand zijn tegen chemicaliën. Voordat brandweer commandant C. Spruit tot aanschaf overgaat wil hij eerst de beschik king hebben over de uitkomsten van een regionaal onderzoek. Nieuwe kazerne Met de ingebruikname van het nieuwe voertuig bestaat het voer tuigenpark van de brandweer uit twee tankautospuiten, een autolad der, een hulpverleningsvoertuig, een commandowagen, een voertuig voor personeel en materieel en en kele aanhangwagens. Omdat de brandweer overdag vanaf de gemeentewerf uitrukt en 's avonds vanaf de brandweerkazerne bij het raadhuis, werden beide tank autospuiten uitgerust met gereed- Het nieuwe hulpverleningsvoertuig van de Wassenaar se brandweer werd gisteravond officieel overhandigd. Voor de lens van de fotograaf kreeg burgemeester P.H. Schoute (rechts) de sleuteltjes van de fabrikant. Later wer den de sleutels doorgegeven aan brandweercommandant C. Spruit. (foto Jan Holvast) schap dat bij reddingswerkzaamhe den kan worden gebruikt. Volgen de maand verandert de situatie. De brandweer verhuist 18 december van de oude kazerne aan de afgele gen Raadhuislaan naar de nieuwe brandweerkazerne aan de Johan de Wittstraat. Het uitrukken gebeurt allemaal vanaf deze centraal gele gen plek naast gemeenteflat en ge meentewerf aan de Johan de Witt straat. De centrale uitrukplaats en de aanschaf van het nieuwe hulpverle ningsvoertuig maken het niet lan ger noodzakelijk dat beide auto spuiten de beschikkig hebben over hulpverleningsapparatuur. In 1991 wordt een van de combinatievoer tuigen gerenoveerd en omgebouwd tot een 'gewone' tankautospuit en een jaar daarna wordt een uit 1974 daterende autospuit vervangen. "Dé brandweer heeft dan, naast een uiterst moderne kazerne, de be schikking over modern materieel", aldus een tevreden brandweercom mandant. 21 februari wordt de nieu we kazerne officieel geopend en moet ook het brandweermuseum klaar zijn. Het brandweermuseum is ondergebracht in de kelder van het raadhuis en de meeste spullen zijn al verwijderd uit de 'oude' ka zerne, waar luxe appartementen in moeten komen. Van onze redacteur Eric-Jan Weterings OEGSTGEEST - "Is deze baan na tien jaar nog een uit daging voor mij? Ach, wet houders zijn bezige baasjes jiie veel dingen willen doen, maar die permanent het ge- yoel hebben dat ze te weinig waardering krijgen. Toch vind ik het verrassend om zo £nel de nestor in de regio te zijn. Er is kennelijk een vrij .hoge omloopsnelheid in dit zware beroep. Ik ben dan ook onverbiddelijk aan mijn laatste termijn bezig". Deze maand is de 48-jarige PvdA-er A.J.W.F.M. (Ton) Kohlbeck tien jaar wethouder in Oegstgeest. Sinds de gemeenteraadsverkiezingen dit voorjaar beheert de part-time do cent geschiedenis aan het Leidse Agnes-college de portefeuille on derwijs en welzijn in een college met een WD- en een CDA-wethou- der. Eerder hield hij zich onder meer bezig met ruimtelijke ordening, openbare werken en financiën. Voordat hij wethouder werd zat hij zes jaar in de gemeenteraad, waar van vier jaar als fractievoorzitter. Naast zijn 'full-time' werk als ge meentebestuurder is hij onder an dere interim-bestuurder van de plaatselijke voetbalclub ASC, vice- voorzitter van de streekmuziek- school en secretaris van de gemeen schappelijke vuilverwerking Ge- vulei. Wethouder De PvdA neemt in de Oegstgeester gemeenteraad met twee van de 17 zetels numeriek een ondergeschik te plaats in. Groen Links is even ■groot geworden en D66 werd groter dan de PvdA door bij.de laatste ver kiezingen de derde zetel 'over te ne men'. Toch bleef Kohlbeck 'vanzelf sprekend' wethouder. "Groen Links steunde met haar twee zetels mijn kandidatuur, wat overigens niet wil zeggen dat je Groen Links en de PvdA zomaar bij elkaar kunt optellen", verklaart hij. Op de vraag of een wethouder schap van D66-fractievoorziter Poelmans ooit een serieuze optie is geweest, volgt een diepe zucht. "Dat blijft een moeilijke zaak. D66 had moeite om haar overwicht te vertalen vanwege haar geïsoleerde opstelling in de raad. Ze wisten ge woon altijd alles beter, niets deug de. Grote beslissingen die vrijwel door de hele raad werden gedragen, zoals de besteding van de Haaswijk- gelden, de structuurschets, de hoogte van de reserves - bijna altijd was D66 tegen. Op een gegeven mo ment kreeg je grappen als 'hé, dit is vast een verkeerd voorstel, D66 is het er mee eens". Hoewel Kohlbeck als wethouder ruimtelijke ordening in de raad re gelmatig forse aanvaringen had met Poelmans, speelt persoonlijke ani mositeit volgens de wethouder geen rol. "Nee, in de persoonlijke sfeer heb ik absoluut geen moeite met Poelmans, het zijn zuiver zake lijke verschillen van mening". In zijn vorige ambtsperiode als wet houder ruimtelijke ordening sloot Kohlbeck over de toekomst van kasteel en landgoed Endegeest de 'deal van de eeuw'. Een projectont wikkelaar kreeg het recht op het ter- rein van het kasteel vijftig villa's te bouwen in ruil voor 'gratis' restau ratie van het bouwvallige gebouw. Na officiële protesten en heftige de batten in en buiten de raad, kwam een plan uit de bus dat in de bouw van dertig huizen voorziet. Pas en kele weken geleden hief de Raad van .State de schorsing van de bouwvergunning op. waardoor bin nenkort het werk kan beginnen. "De kwestie Endegeest kent al leen verliezers. Op een gegeven mo ment was het een zo fishy onder werp geworden dat voor- en tegen standers elkaar niet meer konden bereiken. Nog steeds denken men sen dat er in het bos wordt ge bouwd, of op de open plek aan het begin van het dorp bij de Leidse- straatweg". "In werkelijkheid is dat nooit de bedoeling geweest, ook in het eerste plan niet. In het nieuwe bestem mingsplan voor het gebied wordt het bos met anderhalve hectare uit gebreid en krijgt het bestaande bos een opknapbeurt. Op een gegeven moment kun je je plannen terug schuiven tot nul en dan is het nog niet goed. Als je wat voor het bos doet komt er weer iemand met een verhaal dat je geen stukje weiland mag bebouwen vanwege vogeltjes die van nul naar nergens onderweg zijn". Luxe De stelling dat het welvarende en 'groene' Oegstgeest een luxe dorp is met luxe problemen, wil Kohlbeck maar ten dele voor zijn rekening ne men. "Over het algemeen hebben we het hier goed voor elkaar. We worstelen niet met problemen die we niet aankunnen. Toch valt ook in Oegstgeest de gemeenschap uiteen in groepen, waarvan sommige meer zorg nodig hebben dan andere. Daarom zijn we ook in Oegstgeest bezig met een minimabeleid. De enorme stijging van de tarieven voor reinigingsrecht bijvoorbeeld komt voor een grote groep mensen hard aan. Daar zit ik mee, daar wil ik iets aan doen. De groep minima en beneden-modaal is in Oegstgeest kleiner dan elders, maar dat is geen reden om die mensen te negeren". Het is de vraag of deze groepen wel voldoende stem hebben in de Oegstgeester gemeenteraad, waar de politieke verschillen tussen 'links' en 'rechts' niet groot lijken. Kohlbeck noemt de raad een 'intel lectueel gezelschap dat leuk kan discussiëren'. Als voorbeelden van groepen die onvoldoende zijn verte genwoordigd noemt hij als eerste ondernemers en daarna pas 'echte' handarbeiders. Zijn de verschillen tiissen PvdA en VVD werkelijk zo klein? "Nou, dat valt nogal mee. Neem de Overveerpolder, waar de PvdA per se 30 procent sociale woning bouw wil hebben. De VVD is mis schien ook wel voor die 30 procent, maar voor de liberalen hoeft het niet per se op iedere bouwlocatie. Ver der wil de PvdA alleen de onroe- rend-goedbelasting verhogen als daar een minimabeleid tegenover staat. En denk eens aan een dorpen band met Oost-Europa. Tegenwoor dig is iedereen voor. maar de WD heeft dat jarenlang tegengehou den". Op de vraag of het CDA dan de natuurlijke collegepartner is, volgt een licht verontwaardigd: "Nou zeg, moet ik iedereen hier de maat gaan nemen? Ik heb in het verleden steeds prima samengewerkt met de CDA-wethouders. Eerst met Thorn, toen met Van Haazel en daarna met Van Veen. Ook in het huidige colle ge gaat het weer prima. We zijn het inhoudelijk vaak eens, maar we res pecteren eikaars standpunten als dat eens niet het geval is. Als wij bij voorbeeld straks vasthouden aan die 30 procent sociale woningbouw in de Overveerpolder. dan heb ik goede hoop dat ons dat ook gegund zal worden". "Je houdt het in een college als kleinste partner geen tien jaar uit als de persoonlijke verhoudingen niet goed zijn. Na jaren zie je de an dere wethouders meer als collega's dan als politieke tegenstanders. Ik kan dan ook net zo boos worden op het Leiderdorpse CDA dat een pri ma wethouder als Den Boeft om on duidelijke redenen wegstuurt, als op mijn partijgenoten in Leiden die wethouder Van der Molen op een nare manier wegstuurden". Gevraagd naar de hoogtepunten in tien jaar wethouderschap moet Ko hlbeck diep nadenken. "Een hoog tepunt vind ik de opening van de Dorpsstraat vorig jaar, die in een paar jaar tijd helemaal is opge knapt. Ik weet nog goed dat we op een hoorzitting over de "plannen in 1986 het verwijt-van de buurt kre gen geen goed huisvader te zijn. En dat heeft me toen erg getroffen. Maar het is niet één ding, het is ook de restauratie van kasteel Poelgeest en andere projecten waarmee het aanzien van het dorp is verfraaid". "Ik heb nog steeds veel voldoe ning van het werk dat ik door de' portefeuille ruimtelijke ordening en openbare werken heb kunnen doen, want daar zie ik nog dagelijks de resultaten van. Neem bijvoor beeld de Haaswijkrotonde. De amb tenaren wilden daar in het midden kruipgroen, want dat is onder houdsarm. Ik wilde gras in plaats van dat lelijke groen en daar heb ik wekenlang over lopen zeuren. Te genwoordig rijd ik daar nog iedere dag met plezier langs". "Plannen voor de komende jaren heb ik nog genoeg. Vooral de uit voering van het milieuprogramma gaat me ter harte, maar ook de affai re rond de huizen voor de asielzoe kers, die het ABP weigert beschik baar te stellen. Daar kun je iets aan doen. Ik ben de politiek in gegaan vanuit de gedachte dat de samenle ving maakbaar was, zoals zoveel van mijn partijgenoten in de jaren zeventig. Dat is vaak een teleurstel ling gebleken, maar dat is geen re den om met de handen over elkaar te gaan zitten". OEGSTGEEST - Het middelste deel van de provinciale weg S54 krijgt in de loop van deze maand straatverlich ting. De weg ligt bij de Oegstgeester Haarlemmértrekvaart en verbindt de Leidsevaart naar Voorhout met de weg fan Warmond naar Leiden. De operatie kost 71.000 gulden en wordt betaald door de provincie. De gemeente Oegstgeest neemt het onderhoud voor haar rekening. De lantaarnpalen komen op het gedeelte tussen de aansluiting up de villawijk De Clinckenburg en de bocht bij liet asiel. Doordat de masten tussen fietspad en rijweg worden geplaatst, verlichten ze beide weggedeelten. J Aan het begin en aan het eind van de provinciale weg staan al lichtmasten. De provincie vond het tot voor kort )iiet nodig om het rechte stuk van de weg te verlichten. Toen gemeentelijke tellingen duidelijk maakten dat veel fietsers gebruik maken van de weg, was de provincie alsnog bereid c i lantaarnpalen te plaatsen. OEGSTGEEST - Groen Links Oegstgeest heeft bij de gemeente een be zwaarschrift ingediend tegen het ontwerp-bestemmingsplan Endegeest. De afdeling vindt dat het weidegebied tussen rijksweg 44 en de Endegees- terstraatweg niet rnoet worden aangetast door daar luxe villa's te bouwen. Eerder diende de Werkgroep Milieubeheer Leiden al een bezwaarschrift 'Nergens wordt in het bestemmingsplan aannemelijk gemaakt dat in Oegstgeest behoefte zou zijn aan de op het Endegeestterrein te bouwen vil la's met een minimumprijs van 765.000 gulden', constateert Groen links. In de nota Volkshuisvesting in de jaren '90 meldt de gemeente juist dat Oegst geest minder moet bouwen en zich speciaal moet richten op woningen voor de huidige bewoners. Die woningen zouden maximaal 300.000 gulden mogen kosten, memoreert Groen Links. Bovendien zou het bouwplan 'onlogisch ingrijpen' in de stedebouwkun- dige structuur van het gebied. klaverjassen bij speeltuinvereni ging Kindervreugd, Hugo de Groot straat, aanvang 20.00 uur. concert Jaap van Zweden (viool), mmv Combattimento Con sort Amsterdam, aanvang 20.15 uur in de Stadsgehoorzaal. Nijs, Noordwijk vergadering gemeenteraad, aanvang 20.00 uur in het gemeen tehuis. algemene ledenvergadering Oranjevereniging Noordwijk-Bin- nen. aanvang 20.00 uur in hotel Royal, Voorstraat. vergadering Koninklijke Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, over: 'Rozen, bijzondere en ouderwetse soorten', aanvang 20.00 uur, Buurt huis, Hoofdstraat. Noordwijkerhout optreden van de Ierse band 'Moonshine', bij The Folkclub Noordwijkerhout, vanaf 20.30 uur in Het Wapen van Noordwijkerhout. Oegstgeest vergadering commissie Onder wijs en Welzijn, aanvang 20.00 uur in het gemeentehuis. Voorschoten vergadering Middenstandscom missie, aanvang 20.30 uur in het Ambachts- en Baljuwhuis. Ruimte lijke Ordening", aanvang 20.00 uur in het gemeentehuis. kerstmarkt, van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur in Activiteitenruimte van De Wilbert. cursus teddybeer maken, aan vang 19.30 uur in Dienstencentrum Zwanenburg. verkoping van loten, door vrou wenvereniging 'Dient Elkander' van Begeleidingsgroep Leiden, vang 20.00 uur bij Lotte Versteegh, Milanenhorst 171 (Merenwijk). lezing Ned. Vereniging van Be langstellenden in het Spoor- en Tramwezen, aandacht voor perio de 1980-1990, aanvang 20.00 uur, NZH-zaal, Rijnsburgerweg. tweede lezing in de Duitsland- cyclus- 'Van Bismarck tot Kohl. Continuïteit en verandering in Kapelzaal. Haze- windsteeg. dansvoorstelling door 'Phoenix Dance Company', aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. Noordwijk verkoop Welfare-arlikelen door vereniging De Zonnebloem, aan vang 10.00 uur in Ouderencentrum Huize St. Jeroen, Zeestraat. najaarsgemeenteavond van de Ichtus-wijk van de Hervormde Ge meente, aanvang 20.00 uur. Oegstgeest bridgen bij DDS, aanvang 19.45 uur in hotel Het Witte Huis. te Ter Aar door de Cultuur Histori sche Vereniging, aanvang 20.00 uur in grote zaal van het Dorpshuis. Valkenburg kerstversieringen maken voor leden van Ned. Christen Vrouwen bond olv mevr. Handsbergen, aan vang 20.00 uur in zaal van Ned. Hervormde Kerk. DONDERDAG 22 NOVEMBER Alphen rjassen bij speeltuin informatieavond Stichting Aktie- ve gezondheidszorg, over botont- kalking, aanvang 20.00 uur in zaal Curia 1 van zwembad De Thermen, Cantharel. Katwijk speelgoedbeurs in Otto Baron Wassenaar van Catwijck- 1 19.00 tot 22.00 u

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 16