Ouderschapsverlof gemeenten is succes Groot tekort aan wegenwachten Randstad moet tanden laten zien Gevulei roept hulp in van rijk 'Medische proeven met mensen noodzakelijk' DINSDAG 20 NOVEMBER 1990 PAGINA 15 Vervanging leverde 1100 tijdelijke banen op LEIDEN/REGIO Door invoering van betaald ouderschapsverlof voor gemeente-ambte naren zijn in een jaar tijd 1100 tijdelijke arbeidsplaatsen geschapen. Dat blijkt uit onder zoek van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) naar de effecten van deze re geling. Het experiment met betaald ouderschapsverlof bij gemeenten loopt eind dit jaar af. Sinds 1 juli 1989 kan in veel ge meenten betaald ouderschapsver lof worden opgenomen. Vrouwen kunnen voor maximaal ken dat de maatregel vooral voor ge meenten met minder dan 20.000 in woners financieel nadeel met zich meebrengt. Ook zijn in de kleine ge- de helft van de werktijd verlof opne- meenten de organisatorische pro- men. Het verlof duurt ten hoogste blemen het grootst. De onderzoe zes maanden. Over de niet gewerkte kers bevelen daarom aan om voor Uit het VNG-onderzoek blijkt dat stellen. 3 procent van de gemeenten regeling van betaald ouderschapS' verlof is ingevoerd. Door wordt aanzienlijk gebruik gemaakt De laagst betaalden maken er op- beid met zorg vallend weinig gebruik van. "Wel- van kinderen licht is de teruggang in salaris van 12,5 procent te veel voor de lagere inkomensgroepen", aldus de onder- college, zoekers. De regeling wordt betaald Op basis uit het gemeentefonds van de VNG. Het Rijk stort geld in dit fonds. In het VNG-rapport staat dat in totaal ongeveer de helft Het College van Arbeidszaken, de club van gemeentelijke werkge vers, zegt in een reactie op het on langer derzoek dat de regeling met het oog de regeling, op de combinatie van betaalde ar de opvoeding ucces is. Het imago van de gemeente als werkge- erdoor verbeterd, aldus het het onderzoek kan volgens het college worden beslo ten de regeling, die op 31 december afloopt, structureel te maken. Wel nader onderzoek naar de finan- i die van het ouderschapsverlof ciële effecten van de maatregel zijn gebruik maken, wordt vervangen. Dat is veel minder dan bij de invoe ring van de regeling werd verwacht. De belangrijkste reden om niet tot vervanging over te gaan. moeilijk is om een geschikte vanger te vinden. De onderzoekers bunnen maken van de VNG conr'-J3 dat de kwaliteit De Nederlandse Bond van Ge- meenteambtenaren vindt dat amb tenaren definitief gebruik moeten i i kunnen maken van de regeling be de VNG concluderen dan ook taald-ouderschapsverlof. Er is sinds de maatregel anderhalf jaar mee geëxperimen- als werkgelegenheidsinstrument teercj en e reacties 1 r discussie vatbaar is. Ten eerste omdat vervanging niet altijd moge lijk is en ten tweede omdat het om tijdelijke werkgelegenheid gaat. Enthousaist Uit het onderzoek is verder geble- De gemeenten Leiden, Katwijk Alphen aan den Rijn zijn enthou siast over de regeling. "Tientallen ambtenaren, zowel mannen als vrouwen hebben er tot nu toe ge bruik van gemaakt", zegt de Leidse chef personeelszaken H. Verhagen. "Het is heel aantrekkelijk voor mensen. De regeling heeft dan ook een emancipatoir aspect: ook man nen kunnen met deze regeling voor hun kind zorgen. Het enige pro bleem is eigenlijk de vervanging van deze mensen. Maar dat wordt bij ons heel aardig opgelost, hoewel sommigen zich wel eens moeten aanpassen. Bij ons wordt dat zowel intern geregeld als ook door tijdelij ke vervanging door iemand van bui ten de gemeente". In Katwijk hebben tot nog toe acht mannen en één vrouw van de regeling gebruik gemaakt. "Zowel de gemeente als de gebruikers staan ér heel positief tegenover. We zien een stijgende lijn van belangstellen den. Vervanging regelen we in tern", aldus voorlichtster H. Gerrit- Ook in Alphen is de regeling een succes. "In totaal hebben sinds juli '89 twaalf mensen betaald ouder schapsverlof genomen", vertelt M. j. van Egmond van de afdeling personeelszaken. "Iedereen is erg enthousiast en de vervanging is meestal geen probleem. Vaak lopen de collega's een stapje harder. We zien een stijgende belangstelling voor de regeling". i leuke baan, alleen in de Randstad i z schreeuwend tekort o Van Hulst kandidaat korpschef regiopolitie LEIDERDORP S. van Hulst, korpschef van het district Den Haag van de rijkspolitie, is voor gedragen als korpschef voor de nieuw te vormen politieregio, waarvan Leiden, Bollenstreek, Alphen en Gouda deel uitmaken. Door samenvoeging van rijks- en gemeentepolitie worden er nieuwe regio's gevormd. Eerder al werd bekend dat de Leidse korpschef Mostert kandidaat is voor het nieuw te vormen korps voor de politieregio Limburg. Twee vertrouwenscommissies, een bestaande uit vier burge meesters en de hoofdofficier van justitie en een bestaande uit poli tiemensen, moeten voor 29 no vember advies hebben uitge bracht over de kandidatuur van Van Hulst aan burgemeester C. Goekoop. Als burgemeester van de grootste gemeente in de nieu we regio wordt Goekoop de korpsbeheerder. ANWB kan bijna geen mensen krijgen voor werk in Randstad VOORSCHOTEN/DEN HAAG - De ANWB heeft een tekort aan per soneel voor de Wegenwacht. Als er in de Randstad niet snel vijftig men sen bijkomen, komt de hulpverle ning voor de automobilist met pech onderweg in de knel. De klanten zullen dan langer moeten wachten. Om nieuwe monteurs te werven, houdt de ANWB zaterdag een open dag in Voorschoten. De ANWB telt ongeveer 700 we genwachten. Door de grote ver keersdrukte in de Randstad werkt meer dan de helft van de wegen wachten, 300 tot 400, in deze regio. De toename van het autoverkeer en de invoering van het zogeheten woonplaatssupplement (hulp in de LEIDEN - Als de Gevulei van te vo ren had geweten dat het zo duur zou zijn, was haar besluit om de Leidse vuilverbranding te sluiten wellichf anders uitgevallen. Het dagelijks bestuur van dit regionale vuilver- werkingsbedrijf schrijft dit in een brief aan het ministerie van financi ën. In deze brief vraagt de Gevulei het ministerie een oplossing te zoe ken voor haar jongste financiële schouwt de afvoer rampspoed: de btw-heffing over de afvoer van vuil naar de VAM in Wijster. Door het schrappen van de stort plaats De Does in Leiderdorp rijzen de kosten voor de vuilverwerking in deze regio de pan uit, betoogt de Ge vulei. Na de sluiting van de verbran- Tarief vuilverwerking hoogste van het land eigen woonplaats) betekenen een fikse toename van het werk. Vorig jaar werd 680.000 keer de hulp van de wegenwacht ingeroepen, dit jaar wordt waarschijnlijk de 700.000 overschreden. Elders in Nederland zijn er geen problemen met het vin den van voldoende wegenwachten, maar nagenoeg niemand is bereid naar de Randstad te verhuizen. Wie een vrouwelijke wegenwacht zoekt, kan lang blijven zoeken. Die bestaat namelijk nog niet. De ANWB blijft evenwel nadrukkelijk zoeken naar mannen èn vrouwen. Het is moeilijk om nieuwe mensen te vinden. Er is in het algemeen een tekort aan vakbekwame automon teurs. Bovendien wordt aan een we genwacht zware eisen gesteld. Hij moet het diploma 'eerste monteur' en een EHBO-diploma hebben en tenminste vijf jaar in een garage hebben gewerkt. uiteindelijk slechts één aangeno men. Er zijn dus nogal wat sollici tanten nodig en daarom wordt een open dag gehouden. Op de open dag die zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur in het ANWB-ge- bouw aan de Papelaan in Voorscho ten wordt gehouden, krijgen de as pirant-wegenwachten een indruk van de werkzaamheden die de We genwacht verricht. Zo is er een mo del-meldkamer ingericht en zijn er verschillende voertuigen van de Wegenwacht te bezichtigen. Verder zijn er ook wegenwachten aanwezig die over hun ervaringen vertellen. De open dag die twee jaar geleden in Badhoevedorp werd gehouden, werd door 300 mensen bezocht. Van hen solliciteerden er 80, van wie uit eindelijk 10 werden aangenomen. heel anders dan i LEIDEN - Medische proeven op medici, ziekenhuizen en andere i mensen zijn toelaatbaar. Ze zijn stellingen in de gezondheidszorg, zelfs noodzakelijk. Maar wel moet aantal voorwaarden wor- wegenwacht moet met slecht en in wisselende diensten ook 's avonds en 's nachts werken. "Bo- garage. Een den voldaan. Dat 'Onze huidige wetgeving kent geen aparte regeling met betrek king tot aansprakelijkheid voor in een proefpersoon als ge- het meedoen het vuil als aldus de Gevulei, verreweg het een gewone zakelijke dienst en re- hoogste in Nederland geworden, kent daarover 18,5 procent btw. De Omdat de burgers in deze regio toch Gevulei is hierdoor volgend jaar al zwaar moeten opdraaien voor de minstens twee miljoen gulden extra problemen, vraagt het vuilverwer- kwijt. kingsbedrijf het ministerie van fï- Door alle tegenvallers stijgt het nanciën de btw-heffing ongedaan te worden teruggebracht. Het dage- vuilverwerkingstarief, dat in 1989 maken. Als dat gebeurt, zou het lijks bestuur van het vuilverwer- nog ongeveer 100 gulden per ton be- vuiltarief met ongeveer 21 gulden kingsbedrijf eerder aangekondigd, het ministe rie van vrom gevraagd te kijken of het een financiële tegemoetkoming kan geven. Alleen op die manier zouden de lasten van de burgers tot aanvaardbaar niveau kunnen vendien maken de wegmogal eens wat ten daar ook psychisch tegen be- Leiden werd gehouden. Aan dit Jan disch experiment", stelt zij. De c langs Veltkamp Symposium 1990 werd derzoeker dan wel de opdrachtge- - deelgenomen door onder anderen het experiment kan zijn vertegenwoordigers uit de medi- aansprakelijkheid jegens de proef- Roeping Frits van Koperen werkt al 25 jaar woordvoer- sche industrie, hoogleraren en juris- persoon volgens Goslings vrijwillig uitbreiden. In ons land is overigens heeft wetgeving hierover in voorberei ding, aldus de juriste. "Onderzoek met geleid tot spectaculaire voor de wetenschap en de medische dingsinstallatie zag het afvalbedrijf droeg, volgend jaar tot bijna 400 gul- per ton kunnen dalen. bereikbaar \- zich gedwongen het vuil uit deze i gio naar de VAM in Wijster te trans porteren. De extra kosten die dit met zich meebrengt, en de kosten voor de sluiting zelf, wilde ze beta len uit de opbrengst van De Does, naar schatting zo'n 46 miljoen. De Kroon haalde echter een streep door de rekening: de stortplaats mocht niet worden aangelegd. De Gevulei ziet nu geen andere mogelijkheid om de kosten direct door te berekenen aan de gemeen ten die bij haar zijn aangesloten en indirect dus aan de burgers. De pro blemen worden nog verergerd door de btw-heffing van de VAM. Die be den per ton. Het tarief is daarmee,. Overigens heeft de Gevulei, zoals brief aan Financiën. Naast de juridische en praktische kant van de zaak is er ook een ethi sche kant. De Leidse hoogleraar medische ethiek professor dr. H.M. Plek gezocht voor composteiings- en scheidingsinstallatie LEIDEN - Het regionale vuilver- werkingsbedrijf Gevulei heeft de aangesloten gemeenten gevraagd te zoeken naar een plaats voor gen nieuwe composterings- en schei- dingsingsinstallatie. De provincie heeft onlangs besloten dat zo'n in stallatie er moet komen omdat daarmee de hoeveelheid afval die moet worden .verbrand of gestort, met 30 procent kan worden ver minderd. Het provinciale vuilaf- voerbedrijf Proav bekijkt al enige tijd waar de installatie het best kan worden neergezet. Volgens een woordvoerder van de Proav is het intiatief van de Gevulei zeer welkom. "We zoe ken in principe een plaats in de Leidse regio, waar het meeste af val vandaan zal'komen dat in.de scheidingsinstallatie moet wor den verwerkt". Behalve in de Leidse regio zoekt de Proav ook naar plaatsen in Rotterdam en Dordrecht. De speurtocht zal, hoopt het provinciale bedrijf, bin nen enkele weken zijn afgerond. wetenschappelijk onderzoek heb- Dupuis vindt dat medische experi- zin om in een garage te gaan we ken. "Het is een roeping. Nee, dat het eigenlijk toch niet, maar het wél een vrij beroep. Je hebt min of ben ook meer je eigen winkel. Het is gezond welijke ir.0 werk, je bent de hele dag buiten in Desondanks kan er volgens hem aantal voorwaarden moeteq vol- Het betaalt 'geen twijfel' aan bestaan dat onder- doen willen ze aanvaardbaar zijn. zoek met menselijke proefpersonen Zij stelt onder dat ook beter. Het aanvangssalaris een wegenwacht is hoger dan van iemand die in een garage werkt. Bo vendien krijgen we een onregelma tigheidstoeslag". Bij de zoektocht naar nieuwe mensen leveren advertenties in dagbladen volgens de woordvoeder een te beperkt aantal reacties op. congres gespecialiseerd in medisch Door de hoge eisen die de ANWB tuchtrecht, ziekenfondsrecht, de te grote beperking van diens keuze- stelt, wordt van de tien sollicitanten aansprakelijkheid van artsen, para- vrijheid". noodzakelijk Bij het houden van medische ex perimenten met mensen moet er wel een goede regelgeving komen, zo méént mevrouw mr. M.A. Gos lings. Zij is advocate in Amsterdam disch experiment moreel problema tisch kan zijn. Dupuis: "Artsen mogen in princi pe tegenover hun eigen patiënten niet als onderzoeker optreden. De dubbelrol van arts-onderzoeker i volgens de organisatoren van het leidt tot een te grote vertekening i de informatie aan de patiënt e tot DEN HAAG - Wanneer de Randstad opgestoten wil wor den In de vaart der volkeren, moet het een meedogenloze concurrentieslag aangaan met andere gebieden zoals Frank furt en Brussel. De steunpunten in de strijd zijn de 'mainports' Schiphol en de haven van Rot terdam en deze moeten ver sterkt worden, zo lijkt iedereen het er overeens te zijn. Over de toekomst van de Randstad wordt 29 november in het Hille- gomse Treslong een symposium gehouden onder de titel 'Rand stad: gateway of randgebied?' De kans dat iemand zal vin den dat het maar het beste dat de Randstad een stapje terug moet doen, is erg klein gezien de sprekerslijst van die dag. Het ligt eerder voor de hand dat ron kende taal gebruikt wordt, om de mogelijkheden van de 'toe gangspoort van Europa' roos kleurig te schilderen. De twee commissarissen van de konin gin Patijn (Zuid-Holland) en De Wit (Noord-Holland) geven wat dat betreft een aardig voor zetje. "Inspelen op het tot stand brengen van een Wereldomvat tend transport- en distributie systeem waarin onze' mainports als hersenknooppunten van een mondiaal netwerk excelleren", zo schrijven zij in het thema nummer van Economisch- Sta tistische Berichten over dit on derwerp. Rotterdam en Schip hol moeten drastisch uitbreiden en er moeten goede verbindin gen met het achterland (Duits land, België en Frankrijk) tot stand komen. Maar dan wel snel, want anders vist de Randstad achter het net. Behalve dat de tijd dringt, met het oog op het magische jaar 1992 wanneer de Europese grenzen open gaan, vereist het tevens een alles-of-niets-aan- pak. Alleen bij' Schiphol een iandinsgbaan extra aanleggen zet geen zöden aan de dijk. Want Alles of niets om economisch niet achterop te raken Voor Schiphol is het een kwestie van aanhaken bij de grote internationale luchthavens of vervallen tot een tweederangsvliegveld. Voorlopig is gekozen voor het eerste. (foto anp> staan de goederen op het vlieg veld, dan moet het ook nog eens vervoerd worden. Er staan nu al files op bijna alle wegen, laat staan wanneer Schiphol straks 2,5 keer zoveel vracht wil gaan verwerken dan nu het geval is. Om ruim baan te krijgen op de wegen voor het zakelijke ver keer dient er kortom in de Randstad een 'hoogwaardig openbaarvervoersnet' te ko men. De Wit en Patijn dromen van een net dat zich in snelheid, flexibiliteit en frequentie kan meten met de metro's van Lon den en Parijs. Twee jaar aan loop en acht jaar uitvoering zijn voldoende om 'de Randstad goed en tijdig voor te bereiden op de uitdagingen die de 21e eeuw ons zal bieden', aldus Pa tijn en De Wit. Voorlopig behoort de Rand stad in grootte tot de midden moot van de Europese centra. Londen, Parijs en het Ruhrge- bied zijn aanmerkelijk groter en onaantastbaar. Wel is de Randstad te vergelijken met de regio's Brussel-Antwerpen en Frankfurt. Aangezien de econo mische zwaartepunten naar zo wel het oosten (de liberalisatie van Oost-Europa) als naar het zuiden (wegvallen van grenzen in 1992) dreigen te verschuiven, is er een extra inspanning nodig om de Randstad als distributie centrum in het zadel te houden. Concentratie Volgens experts is er juist in het luchtverkeer sprake van een neiging tot concentratie. Voor Schiphol is het dus een kwestie van aanhaken bij de grote inter nationale luchthavens of ver vallen tot een tweederangs- vliegveld. Voorlopig is gekozen voor het eerste en in 2003 zullen volgens de prognoses van het klaarliggende 'masterplan' ruim 30 miljoen passagiers (nu 14,5 miljoen) de douanes van Schiphol passeren. De verwachting is dat de werkgelegenheid op de lucht haven zelf met maar liefst 20.000 banen gaat toenemen. Dan nog maar gezwegen van de invloed op nabij gelegen gebieden. Een rapport uit 1988 becijferde dat in het Rijn- en Bollengebied al leen al 55.000 arbeidsplaatsen aan Schiphol te danken is. Wan neer Schiphol vervalt tot een regionaal vliegveld, dreigt er volgens de directeur van Schip hol, R. de Besten, een verlies van 152.000 naar 75.000 banen. Een alles-of-niets-aanpak geldt ook voor het goederenver voer per rail. De Nederlandse Spoorwegen lanceerden in 1988 een ambitieus plan, Rail 21 ge heten, die voorziet in een totaal vernieuwd spoorwegstelsel. Een van de eerste stappen is bij voorbeeld de verdubbeling van de sporen in Leiden op de lijn Den Haag/Amsterdam. Maar dat is nodig voor het personenvervoer. Om ook het goederenvervoer per rail, met name naar het buitenland, een eerlijke kans te geven zou er een ofafhankelijk spoornet moeten komen. En dus is er nu ook een ingrijpend lange-ter- mijnplan Rail 21 Cargo: een businessplan voor goederen. Milieu Maar aan de medaille van de plannenmakerij voor de Rand stad zit ook een andere zijde, die van het milieu. Groei van de activiteiten in de overvolle Randstad moet gecombineerd worden met een handhaving van wat wel de leefbaarheid wordt genoemd. Het masterplan van Schiphol wordt nu uitgewerkt door een stuurgroep waarin verschillen de organisaties zoals KLM, pro vincie Noord-Holland en be trokken steden vertegenwoor digd zijn. Voorwaarde is echter dat de uitbreiding niet te koste gaat van het milieu. Een groter Schiphol betekent ongetwijfeld een toename van het aantal vluchten en dus ook meer ge luidshinder en luchtverontrei niging. Het plan van aanpak komt voor het einde van dit jaar uit. Behalve het gebied rond Schiphol ligt ook het Groene Hart in de vuurlinie wanneer de Randstad daadwerkelijk de handschoen opneemt tegen de Europese centra. Het is de vraag in hoeverre er straks, wanneer de besluiten vallen, met dit kwetsbare gebied daadwerke lijk rekening wordt gehouden. De wervende teksten van de commissarissen der koningin Patijn en De Wit geven reden tot enige twijfel. Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Als eene bijzonderheid kan ver meld worden dat in het begin de zer week in de Roomburgerwate ring te Zoeterwoude door Dirk Dolkemade, visscher, wonende te Leiden, met fleuren is gevan gen een snoek, zwaar ruim 26 pond. Éen aardig hapje! - Prof. Koch en de tering. - De toe vloed van geneesheeren en zie ken naar Berlijn ten gevolge van de ontdekkmg van professor Koch, overtreft alle verwachtin gen. De geneesheeren, die met Koch samenwerkten, en dus in het bezit zijn van het geneesmid del, hebben alle moeite om zich tegen den buitengewoon grooten aandrang van geneesheeren en zieken te vrijwaren, want het middel is nog niet in zoo groote hoeveelheid gereed, dat allen, die zich aanmelden, terstond kunnen geholpen worden. Alle inrichtingen, waar zieken ver pleegd worden, zijn reeds vol lij ders en ook de hotels zijn overvol. Vandaar dat vele geneesheeren reeds tot kalmte beginnen aan te sporen. Zoo o.a. zeide professor Albert te Weenen: Vóór alles is kalmte nodig. De menschheid verkeert in een roes, welke wei nig strookt met Koch's streng we tenschappelijke verklaringen. Koch zelf zegt, dat oude tubercu lose met zijn geneesmiddel niet te genezen is. Nietemin stromen de lijders vol hoop van alle kan ten naar Berlijn. Wellicht zal, deze groote toevloed der goede zaak meer kwaad dan goed doen. Vijfentwintig jaar geleden: - Ontmoedigend beeld door ijzel en gladheid. In Leiden was de toestand al niet anders. In het vroege ochtenduur zag men ve len voetje voor voetje, zo moge lijk dicht lang$ de huizenrij, voortschuifelen. Een graskant of plantsoen, waar het lopen wat gemakkelijker ging bood soms uitkomst. Ook morgen wordt nog ijzel en regen verwacht.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15