Klachten van vrouw zijn niet altijd gezeur LEIDSCH DAGBLAD Krappe duplexwoningen worden samengevoegd tot eengezinshuis Aannemer spoorloos met geld metselaars Yrouwengezondheidscentruin zaterdag officieel geopend Van onze medewerkster Ingrid Brama LEIDEN Lichamelijke klachten van vrouwen worden vaak niet serieus genomen. Hulpverleners dringen er dikwijls op aan dat een vrouw maar met haar klachten 'moet leren leven'. Bovendien is de hulpvrager te afhanke lijk van de hulpverlener. Ook wordt weinig rekening ge houden met de maatschappelijke situatie van de zieke. Dat is althans de mening van Monica Kensenhuis, een van de coördinatrices van het Vrouwengezondheidscentrum HA- RA. dat op zaterdag 24 november, alleen voor vrouwen, haar deuren aan de Bonairestraat opent. en leidde tot het aanbod van trainin gen voor medewerksters". Vernederend "Wij voelden ons genoodzaakt iets te doen voor de vrouwen in Leiden. Klachten van vrouwen zijn niet al tijd gezeur. Onze kritiek is dat er te weinig aandacht is voor gezond heidsklachten van vrouwen. Zo is er vaak gebrek aan informatie, wor den beslissingen buiten de patiënte om genomen en wordt men op een neerbuigende en vernederende ma nier behandeld. Soms is er zelfs sprake van discriminatie". Daarnaast hebben vrouwen veel kennis met betrekking tot zichzelf verloren door toenemende medica- lisering (het gebruiken van medicij nen)", meent Kensenhuizen. "Wij willen er op wijzen dat veel lichamelijke klachten samenhan gen met geestelijke klachten. Wan neer je bijvoorbeeld last hebt van slapeloosheid, zenuwachtigheid en voortdurende moeheid, leidt dat bij artsen vaak tot het klakkeloos voor schrijven van kalmerende midde len, hetgeen op den duur kan leiden tot verslaving. Onze bedoeling is dat zulke klachten in samenhang i die in Leiden inmiddels de met de maatschappelijke sitiuatie i Nederland is. "De bereid- wordt bekeken. De vrouwen kun- met hun problemen terecht op Drie jaar geleden verenigden zes vrouwen zich in een 'startgroep', met de bedoeling een Vrouwenge zondheidscentrum (VGC) op te richten. Een plan werd gemaakt maar moest enkele wijzigingen on dergaan alvorens het de goedkeu ring van de gemeente Leiden kreeg. Veel instanties op het gebied van hulpverlening, zoals het RIAGG, de vrouwenkliniek van het AZL en de Basis Gezondheidsdienst onder steunden het idee. Uiteindelijk werd er een flinke subsidie toege zegd, voorlopig voor een periode van twee jaar. "Ondanks die subsidie streven we er wel naar zo goedkoop moge lijk te werken. Al 25 vrijwilligsters hebben zich aangemeld. Zo kunnen we de kosten voor de bezoeksters van het centrum HARA zo laag mo gelijk houden. Sommige activitei ten worden vergoed door het zie kenfonds en soms moeten ze zelf een kleine bijdrage leveren", laat Monica Kensenhuis weten. Bij het oprichten van HARA. (Ja pans voor centrum van kracht) werd gebruik gemaakt van kennis en ervaring van andere VGC'i Monica Kensenhuis: "Onze kritiek is dat er te weinig aandacht is voor gezondheidsklachten v inloopspreekuren die elke ochtend van 9.00 tot 12.00 uur worden ge houden". "Op dat inloopspreekuur probe ren we met behulp van brochures en documentatie duidelijkheid te scheppen over de klachten. Daar naast verwijzen we naar de moge lijkheden binnen het VGC, zoals ge spreksgroepen, thema-avonden en cursussen. In het pand hiernaast zit een huisartsenpraktijk die wordt gerund door twee vrouwelijke art sen. Vrouwen zijn onder elkaar toch vertrouwelijker en ik denk dat de drempel om te praten over proble men op die manier wordt verlaagd. Het is een feit dat vrouwelijke art- Allochtonen Enthousiast geeft Kensenhuis aantal voorbeelden t die op 26 november, de eerste ciële werkdag, van start gaan. zijn assertiviteitscursussen, groepen, massage en ontspannings therapieën, groepen over seksuele kindermishandeling en zelfverdedi ging. Ook andere instanties zoals bijvoorbeeld de VIDO (Vrouwen In De Overgang) houden een keer per week hun spreekuur bij ons. Zodra we een probleem signaleren dat bij veel vrouwen terugkomt gaan we een gespreksgroep oprichten zodat de vrouwen hun problemen kun nen herkennen, wat ook al enige op luchting kan verschaffen". HARA wil vooral ook de allochto nen veel aandacht geven. Wat dat betreft zijn ze tevreden met de loka- tie aan de Bonairestraat, in wijk De Kooi wonen namelijk relatief veel allochtonen. "Het is voor ons be langrijk dat vrouwen afkomstig uit allerlei migrantengroepen, werk zaam zijn binnen het VGC als voor lichtster of groepenleidster. We hebben contact gezocht met 'zelf organisaties' (organisaties speciaal voor migranten). We proberen ook mensen te werven via folders in al lerlei maatschappelijke en sociale instanties en via voorlichting in buurthuizen". "Over belangstelling in het alge meen hoeven we niet te klagen, het is alleen soms moeilijk om specifiek de Turkse en Marokkaanse vrou wen te benaderen. Maar aan de reac ties in totaal kunnen we afleiden dat een Vrouwengèzondheidscentrum noodzakelijk is" zegt Kensenhuis optimistisch. Wethouder H. van Dongen opent het Vrouwengezondheidscentrum officieel op zaterdag 24 november om 12.00 uur. Daarna volgt een open huis dat alleen toegankelijk is voor vrouwen (volgens Kensenhuis is dat puur uit ruimtegebrek). Vanaf 16.30 uur is er een receptie en spe ciaal voor deze gelegenheid staan de deuren dan ook vi open. In omgeving Damlaan en Lage Morsweg Eis voor portier bij Minerva V afg< ;ewezen DEN HAAG/LEIDEN - Studenten vereniging Minerva hoeft geen por tier aan te stellen. Het aanstellen van bestuursleden die belast zijn met het bewaren van de orde bij met name de uitgang aan de Bree- straat, is een afdoende maatregel. Dat is de uitspraak van de Raad van State in de zaak die door een buurt bewoonster was aangespannen. Volgens de omwonende veroor zaken de bezoekers van Minerva veel lawaai wanneer 's avonds het clubgebouw wordt verlaten. Daar om wilde zij dat Minerva een portier in dienst neemt die de leden tot de orde kan roepen. De bestuursleden hebben volgens haar te weinig ge zag. Ook vindt zij dat de gemeente Leiden niet voldoende optreedt te gen overtredingen van de voor schriften. De staatsraad meent echter dat de tien bestuursleden die per avond toezicht houden en als zodanig her kenbaar voldoende de rust kunnen bewaren aan de Breestraat. Hierbij komt dat volgens hem het contact tussen bewoonster en vereniging goed is en dat snel gereageerd wordt op klachten. 'Up with People' in Stadsgehoorzaal LEIDEN De internationale groep Up With People treedt op 6 en 8 de cember op in de Stadsgehoorzaal met de show Face to Face. In het avondvullende programma zullen 120 jongeren zingen en dansen. De muziek varieert van songs uit de ja ren zestig tot hedendaagse rap. Ook misstanden in de wereld en puber- teitsproblemen komen aan de orde. Op 13 december treedt de groep op in zaal Treslong te Hillegom. De kaartverkoop is reeds van start ge gaan. In Leiden zijn de kaarten ver krijgbaar bij K&O, aan de Oude Vest 45 en bij de kantoren van de Rabobank. De kaartverkoop voor Hillegom wordt verzorgd door de Rabobankkantoren Hillegom-De Zilk. De groep Up With People be staat uit studenten tussen 18 en 25 jaar die tijdens de optredens moe ten worden ondergebracht bij gast gezinnen. De organisatie is nog op zoek naar gastgezinnen in Leiden, Hillegom en omgeving. Tuin winterklaar in een kwartier LEIDEN - De Haarlemse aanne mer Nieswaag is vorige week spoor loos verdwenen met de lonen op zak van 26 bouwvakkers in de Stevens hof. De bouw- en houtbond FNV heeft dit laten weten. Voor vier van de 26 werknemers is een andere werkgever gevonden, de overigen moeten op zoek naar een nieuwe baan. De Haarlemse firma was door hoofdaannemer Muyres in de arm genomen om metselwerk uit te voe ren bij de bouw van 348 woningen tussen de Dobbedreef en de spoor lijn. De FNV werd vrijdag ingeseind over het uitblijven van de salarisbe taling. Onderzoek wees volgens woord voerder N. Schotanus van de vak bond uit dat de onderaannemer het geld wel had opgehaald bij Muyres, maar dat hij niets had uitbetaald aan de metselaars. Sinds vrijdagmi- dag is de Haarlemse onderaanne mer nergens meer te bereiken. Na overleg met de bond besloot directeur Boer van Muyres het geld nogmaals uit te betalen, maar nu aan de bond die het geld verdeelde over de bouwvakkers. Het gaat om ongeveer 24.000 gulden aan loon kosten, waarbij de premies nog niet zijn inbegrepen. Boer zegt ook bereid te zijn de achterstallige vakantierechten van de metselaars uit te betalen. Som mige bouwvakkers hebben veertien weken geen bonnen meer gekre gen. Wat de kosten van deze inhaal operatie zijn weet Boer nog niet. "We moeten eerst eens exact op een rijtje krijgen wie hoe lang achter stand heeft, dan is pas duidelijk om hoeveel geld het gaat". Inmiddels is een nieuwe onder aannemer, Welborn uit Heemskerk, bereid gevonden het metselwerk verder uit te voeren. Hij toonde zich volgens de FNV bereid om de met selaars die de afgelopen weken in de Stevenshof werkten, in dienst te Bij de onderhandelingen hierover viel het op dat slechts 16 bouwvak- LEIDEN Woningbouwvereni ging De Sleutels gaat 138 woningen aart de) Damlaan, Morslaan en Lage Morsweg verhelen. Dat wil zeggen dat van boven- en benedenwonin gen een eengezinswoning wordt ge maakt. De operatie gaat begin vol gend jaar van start en neemt enkele jaren in beslag. De huizen die worden verbouwd, zijn in de jaren vijftig wel als eenge zinswoning gebouwd. Vanwege de hoge woningnood werd toen beslo ten om de woningen te splitsen. De huizen gingen verder door het leven als duplex-woningen. "Ze zijn ei genlijk niet geschikt voor bewoning door twee huishoudens, er is bij voorbeeld maar één voordeur", zegt E. van Kaam, hoofd bewoners- en verhuurzaken van De Sleutels. De woningbouwvereniging ont vangt veel klachten van overlast van de bewoners van de zogenaam de duplex-woningen. "In de bene denwoningen wonen vaak oudere mensen, in de bovenwoningen vaak jonge starters. Dat levert nogal eens problemen op, de mensen ergeren zich aan elkaar", aldus Van Kaam. Ook kwalitatief zijn de woningen onder de maat. "De bovenwonin gen, die oorspronkelijk waren be doeld als slaapkamers, hebben een laag plafond. Daardoor maken ze een nogal krappe indruk. Boven dien hebben de woningen geen kers van de 26 zich meldden. Schotanus vermoedt dan ook dat de overigen op de een of andere manier zwart werkten bij de Haarlemse on deraannemer. Van de 16 overgebleven metse laars beginnen er slechts vier de vol gende week bij de Heemskerkse fir ma. De overigen bereikten geen ak koord over hun salaris. Volgens Schotanus komen de meeste bouw vakkers uit Noord-Brabant en ont vingen ze bij Nieswaag een riante reiskostenvergoeding. De directie van Welborn wil die niet betalen, omdat ze anders niets meer aan het project verdient. Zowel de FNV als de hoofdaanne mer proberen de volgens hen in ge breke gebleven aannemer Nies waag op te sporen. Ze willen berei ken dat hij alsnog het achterstallige loon, de premies en het vakantie geld voldoet. De oplevering van de 348 koopwoningen loopt volgens Boer van de firma Muyres geen ver traging op. douches. Ik vind dat niet normaal meer in 1990", zegt de medewerker van de woningbouwvereniging. Verzet De Sleutels stelde al enkele jaren pogingen in het werk om de wonin gen samen te voegen. "Het scheiden van de woningen was eigenlijk een tijdelijke maatregel. Aanvankelijk stuitte het plan echter op verzet van de gemeente. Die is de laatste jaren echter wat soepeler geworden". Daar kwam nog bij dat de woningen in de Mors in aanmerking kwamen voor groot onderhoud. Daardoor is- de samenvoeging van de apparte menten nu ook financieel mogelijk. De huur van de nieuwe eengezins woningen gaat ongeveer 450 gulden bedragen. Wethouder Van Rij (volkshuis vesting) zegt dat de gemeente zich altijd heeft verzet tegen de plannen omdat er bij elke verheling een wo ning uit het woningbestand ver dwijnt. "De eisen die men 'aan wo ningen stelt, zijn in de loop der jaren steeds hoger geworden. Naar de huidige maatstaven zijn zeker de benedenwoningen gewoon te klein". De nieuwe huizen- zijn bestemd voor gezinnen. Bewoners die niet in aanmerking komen voor een ver heelde woning, krijgen via de afde ling woonruimteverdeling van de gemeente een nieuwe woning toe gewezen. De woningbouwvereni ging gaat tot de verheling over wan neer een van beide woningen leeg komt. Omdat er maar twintig huishou dens per jaar een nieuwe woning kunnen krijgen via de gemeente, gaat de operatie enkele jaren duren. Of dan ook alle woningen aan de Damlaan, Morslaan en Lage Mors weg zullen zijn samengevoegd, is nog niet te zeggen. "We hebben de medewerking nodig van de bewo ners. Die moeten namelijk bereid zijn om te verhuizen". Toekomst Behalve de woningen in de Mors heeft De Sleutels ook duplex-wo ningen in beheer in de Albert Ver- weijstraat en omgeving. Er zijn vol gens Van Kaam nog geen concrete plannen om ook die woningen te verhelen. "Maar ik sluit niet uit dat dat in de toekomst wel gebeurt. Er spelen daar namelijk dezelfde pro blemen". Woningbouwvereniging Leiden (WBL) heeft ook een aantal duplex- woningen in beheer. Volgens een woordvoerder van de WBL zijn er geen klachten over overlast van die woningen. De huizen zijn dan ook in het begin van de jaren 80 gereno veerd. "We hebben dan ook geen plannen om die appartementen sa men te voegen". LEIDEN - Wandelende takken, reuzenkakkerlakken en een hoop kabaal van dolenthousiaste kinderen. De komst van de Natuurbus van het Wereld Natuur Fonds (WNF) bij de St. Josephschool in de Oppenheimstraat was een groot succes. De bus kwam naar Leiden in ver band met het twee weken durend projekt 'Levende Ver schillen' van de basisschool. Verschillen in karakter, leefomgeving en eetgewoon ten maar ook lengte, snelheid en gewicht van dieren worden op een speelse manier in beeld gebracht. De kinderen kunnen de geluiden van een tropisch oer- Bromfietsster licht gewond LEIDEN Een 18-jarig meisje uit Leiderdorp is gistermiddag gewond geraakt bij een botsing op de hoek Haven/Oude Herengracht. Het meisje reed op haar bromfiets over de Haven. Zij verleende geen voor rang aan een auto, bestuurd door een 23-jarige Hagenaar, komend uit de richting Oude Herengracht. Het meisje moest met verwondin gen aan het onderbeen naar het Academisch Ziekenhuis worden gebracht. woud horen, de snavels van verschillende vogels onder scheiden en kijken welke beesten hoog in de bergen le ven en welke in de zee. Maar de meeste belangstelling van deze leerlingen ging uit naar de in levende lijven aanwezige kakkerlakken. Deze werden onder een mi croscoop bekeken en veelvuldig uit hun kooi gepakt om 'aangehaald' te worden. Veel lessen van de St. Joseph school zullen de komende twee weken in het teken staan van dieren en hun leefomgeving. Hiervoor wordt ge bruik gemaakt van 'leskisten' van het WNF met allerlei materialen zoals boeken, films en spelletjes. (foto Jan voor 900 gulden LEIDEN Een 87-jarige vrouw uit de Buizerdhorst is gisteren voor 900 gulden opgelicht door drie mannen die de tuin winter klaar zouden maken. Nadat het drietal in een kwartier tijd een paar zakjes tuinaarden hadden uitgestrooid, en de tuin een beetje omgewoeld, wilden ze vast afrekenen. Later zou er ie mand terugkomen om het werk af te maken. De vrouw betaalde de man nen 900 gulden maar zag hen niet meer terug. Enkele van de duplexwoningen van De Sleutels die worden samengevoegd. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13