Lubbers oogst veel lof met energie-plan 5 196 Op onze mode-afdeling vind )e een ongelofelijke collectie pullovers. Je krijgt het er gewoon warm van. 5L Nederland levert helft wapentuig in Nederlanders in buitenland stemmen niet Franse regering overleeft motie Leningrad vraagt om Westere voedselhulp Krantenverkoop naar record PARIJS (GPD) Premier Lubbers heeft op de CVSE-top- conferentie in Parijs een pleidooi gehouden voor het opstel len van een 'energie-handvest' door alle landen van Oost- en West-Europa. In dat handvest kunnen de Europese een ge zamenlijk energie-beleid vastleggen, zei lubbers gisteren. Doel is de energievoorziening ook op de lange termijn in Europa veilig te stellen. Ook kunnen afspraken worden gemaakt over de bescher ming van het milieu door energie besparing. Voorwaarde is volgens Lubbers dat westerse ondernemin gen in heel Oost-Europa zaken moe ten kunnen doen. Eerder dit jaar, op de EG-topcon- ferentie in Dublin, kwam Lubbers al met het idee voor een Europese energie-gemeenschap. Dat idee wordt nu door steeds meer leiders gesteund. Gisteren spraken zowel de Franse president Mitterrand, als voorzitter Delors van de Europese Commissie zich er lovend over uit. Volgens de premier moet binnen kort een internationale energie-con ferentie worden gehouden. Lub bers vindt dat overigens ook de Ver enigde Staten en Japan hierbij be trokken moeten worden. De EG zou het initiatief tot zo'n conferentie moeten nemen. "Dat hoeft niet spe ciaal Nederland te doen", zei hij. De voorzitter van de Europese DEN HAAG (ANP) - Veruit de meeste Nederlanders die in het bui tenland wonen, nemen niet deel aan verkiezingen. Van de naar schatting 650.000 Nederlanders in het buiten land heeft vorig jaar bij de verkie zing van het Europees Parlement slechts vier procent zijn stem uitge bracht. Bij de verkiezing van de Tweede Kamer was dit 3 procent. Dat schrijft staatssecretaris De Graaff-Nauta (binnenlandse zaken) in een notitie aan de Tweede Ka mer. Het effect van het ongevraagd toezenden van registratieformulie ren weegt niet op tegen de kosten. Bij de Europese verkiezingen werden ongeveer 700.000 formulie ren toegezonden. Daarvan zijn er 660.000 niet terug ontvangen. Al leen al aan druk- en verzendkosten heeft deze operatie 1,5 miljoen gul den gekost. REDUCTIES NEDERLAND OP BASIS VAN HET CSE-VERDRAG Bestand bij nationaal reductie reductie ondertekening plafond aantal percentage 743 1080 1467 pantservoertuigen pantser gevechtsvliegtuigen O aanvalshelikopters Nederland plaatst hiernaast 56 tanks in permanente opslag; in totaal worde dus 226 tanks buiten actieve dienst gesteld =25 deze Nederlandse helikopters vallen door hun gelijkenis met bewapende types in andere landen onder de definitie van meervoudig inzetbare aanvalshelikopters; reductie kan plaatsvinden door overbrenging naar de categorie van onbewapende helikopters die niet worden beperkt 26% 28% 24% *LuÖbers. Commissie, Jacques Delors, heeft maandag in de conferentie over vei ligheid en samenwerking in Europa (CVSE) uitvoerig en bijzonder prij zend gesproken over het plan van premier Lubbers een geheel Euro pa omspannende energiegemeen schap te vormen. Premier Ruud Lubbers "heeft het uitnemende idee gehad een voorstel te doen dat grote mogelijkheden biedt op het terrein dat voor alle landen van le vensbelang is, energie", aldus Del- ETA-arrestaties MADRID (AFP/DPA) - De politie in de Spaanse provincies Navarra, Baskenland en Biscaye hebben gis teren en zondag 24 leden van de Baskische afscheidingsbeweging ETA gearresteerd. Onder de arres tanten bevinden zich volgens de po litie mogelijk de leiders van twee ETA-commando's die ppereren in Pamplona en Guipozcoa. Het gaat hierbij om Juan Carlos Perez Ojuel, die tevens aan het hoofd staat van een plaatselijke afdeling van Herri Batasuna, de politieke arm van de ETA, en Jose Angel Uriz Zabaleta. De overigen zijn opgepakt wegens hulpverlening aan ETA-activisten. PARIJS (ANP) Nederland zal op grond van het gisteren in Parijs ge tekende verdrag over beperking van de conventionele bewapening, gemiddeld een kwart van zijn tanks, gepantserde personeelsvoertuigen, artillerie en aanvalshelikopters moeten inleveren. Dit blijkt uit een overzicht dat het Nederlandse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft gepubliceerd. Gevechtsvliegtuigen zijn de enige door het verdrag bestreken catego rie wapens waarin Nederland niets behoeft in te leveren. De precieze 'Cambodja moet mensenrechten garanderen' LONDEN (Rtr/AFP/DPA) - De in ternationale mensenrechtenorgani satie Amnesty International wil dat de partijen die betrokken zijn bij het vredesproces in Cambodja in een mogelijk vredesakkoord garan ties inzake de naleving van de men senrechten opnemen. Amnesty deed de oproep gisteren in een open brief aan de leiders van de strijden de partijen in Cambodja en de rege ringshoofden die bij het internatio naal overleg met betrekkking tot Cambodja zijn betrokken. De Cambodjaanse regering die eind 1978 met de steun van Vietnam de macht overnam, voert al twaalf jaar een gewapende strijd tegen een uit drie partijen bestaande verzet- scoalitie. De pro-Chinese Rode Kh mer, die van 1975 tot 1978* Kam puchea in een ijzeren greep hield, is de belangrijkste en sterkste factie binnen de verzetscoalitie. Amnesty roept de strijdende par tijen op alle politieke gevangenen vrij te laten die niet zijn veroordeeld wegens gewapende activiteiten. aantallen zijn gisteren bekendge- worden nadat zondag alle verdrags partners - de zestien Navo-landen en zes staten van het Warschaupact - hun aantallen wapens officieel hadden aangemeld. Het plafond voor gevechtsvlieg tuigen voor Nederland is vastge steld op 230. Er zijn er slechts 196 zodat Nederland in deze categorie niets behoeft in te leveren. In de ca tegorie pantservoertuigen bedraagt de reductie bij het Warschaupact 30 procent, 12.949 van de 42.949. De Sovjetunie levert iets meer in dan het gemiddelde van de Warschau- pact-landen: 32 procent, of 9.348 van de 29.348. In het westerse kamp is de reductie in deze categorie wa pens 13 procent, 4.666 van de 34.666. De VS reduceren met slechts 7 pro cent, 375 van de 5.747 gepantserde voertuigen waarover zij thans be schikken. De Sovjetunie mag het grootste gedeelte van haar artillerie behou den, maar haar bondgenoten moe ten fors inleveren. De totale reduc tie van het Warschaupact bedraagt 26 procent, 6.953 van de 26.953, te gen de Sovjetunie 5 procent, 653 van de 13.828. De NAVO-landen be hoeven slechts 3 procent te vermin deren, 620 stukken geschut van de 20.620 waarover zij thans beschik ken. De Amerikaanse reductie is 4 procent, 109 van de 2.601. De NAVO behoeft geen enkel ge vechtsvliegtuig naar de schroot hoop te verwijzen, omdat de huidi ge totale sterkte, 5.939, onder het vastgestelde plafond van 6.800 blijft. Het Warschaupact daarente gen moet met 20 procent inkrim pen, 1.670 van de 8.470, waarbij ook de Sovjetunie tot een reductieper centage van 20 komt, 1.295 van de 6.445. De plafonds voor aanvalsheli kopters zijn zodanig vastgesteld dat geen enkel land iets behoeft in te le veren. PARIJS (GPD) - Het kabinet-Ro- card is door het oog van de naald ge kropen nadat een motie an afkeu ring die door de oppositiepartijen was ingediend niet meer dan vijf stemmen tekort kwam. De eenvou dige meerderheid van 289, dat wil zeggen van de helft plus een stem men, was daarmee niet bereikt. De stemming ging om een door premier Rocard ingediend wetsont werp dat in de ogen van de regering een eerlijker verdeling dient te be werkstelligen van de te betalen pre mies voor het gehele complex van sociale zekerheden. Voor het eerst sinds het kabinet-Rocarcf was aan getreden zonder over een absolute socialistische meerderheid in het parlement te beschikken besloten de communisten zich dit keer niet aan de zijde van de regering te scha- Ook de conservatieve oppositie partijen keerden zich tegen dit wetsontwerp, dat door de regering inderhaast en zonder duidelijke uit leg aan het parlement was voorge legd. Te elfder ure hadden zich on der meer enige leden van de liberale UDF gemeld, die niet voor de motie besloten te stemmen. Ook partijloze afgevaardigden uit de overzeese provincies schaarden zich aan de zijde van de regering. Naar wordt aangenomen waren zij onder zware druk gezet dit te doen. De overzeese gebieden steunen immers groten deels op de financiële hulp uit het 'moederland'. Commentatoren hebben al vóór de uitslag van deze kamerstemming voorspeld dat deze overwinning van premier-Rocard in het geheel niet wil zeggen dat de eerste minis ter daarmee zeker is van zijn red ding. Het wordt steeds duidelijker dat president Mitterrand zich van Rocard wil ontdoen en binnen de regels van de Franse Grondwet heeft de president de mogelijkheid zijn eerste minister door een andere te vervangen. Met het vertrek van Rocard zou tevens een algehele ka binetsherziening op stapel staan. De noodzaak tot een ingrijpende koersverandering zou zijn ingege ven door een aantal ontwikkelingen in de Franse samenleving die bewij zen dat de president en zijn regering aap gezag hebben ingeboet. Een reeks politieke- en economische schandalen naast onthullingen ov misdadigheid binnen de politie e tenslotte de nationale opstand vó de middelbare scholieren tonen a dat de regering de vinger niet m< aan de pols van het volk heeft. MOSKOU (AP) De burgemeester van Leningrad, Anatoli Sobtsjak, heeft het westen om voedselhulp gevraagd om te voorkomen dat er hongersnood ontstaat en de bevol king zich tegen de democratische hervormingen keert. Sobtsjak, on der meer lid van de Opperste Sov jet, is de eerste hoge Sovjet-functio naris die zich openlijk tot het wes ten richt met de vraag om voedsel hulp. De 53-jarige burgemeester zei gis teren in een interview dat de Duitse regering en de particuliere Ameri kaanse organisatie AmeriCares al voedselzendingen aan het voorbe reiden zijn. De Amerikaanse rege ring heeft uit de Sovjetunie nog geen officiële verzoeken om voed selhulp ontvangen. Op een perscon ferentie in Parijs zei president Bush gisteren dat Washington zeker be reid is tot voedselhulp, als humani tair gebaar ten opzichte van een Bomaanslag kost 2,5 jaar cel AMSTERDAM (ANP) - Het ge rechtshof in Amsterdam heeft maandag de 21-jarige Haarlem mer R. Van E. conform de eis tot een gevangenisstraf van twee en een half jaar veroordeeld omdat hij in de nacht van 7 op 8 okto ber vorig jaar een zelf gemaakte bom door de brievenbus van VARA-journalist Paul Witte- man had gegooid. De hal van de woning raakte beschadigd. Van E. had de bomaanslag omdat hij niet had kunnen ver kroppen dat de dochter van Wit- teman haar relatie met hem had verbroken. AMSTERDAM (ANP) De totale betaalde oplage van de Nederlandse dagbladen bedraagt ruim 4,6 miljoen exemplaren, een record sinds 1981. Het Cebuco, het Centraal Bureau voor Courantenpubliciteit van de Neder landse dagbladpers heeft dat vanochtend bekendgemaakt. Het Leidsch Dagblad zag zijn oplage met 300 exemplaren stijgen. De be rekening van de abonnementen is een gemiddelde over de maand septem ber. De losse verkoop is een gemniddelde over de periode 1 juli 1989 tot en met 30 juni 1990. Ten opzichte van september vorig jaar is het abonnee-aantal gestegen met 0,7 procent. Bij de landelijke dagbladen groeide de oplage van De Volkskrant van 323.000 tot 334.600. NRC/Handelsblad ging van 224.300 naar 234.800 exemplaren en het Algemeen Dagblad van 410.400 naar 417.600. De Telegraaf steeg van 723.800 naar 725.700. De oplage van Het Pa rool daalde van 103.800 naar 100.800. Trouw bleef gelijk op 120.300. Het Ne derlands Dagblad steeg licht van 25.489 naar 25.629. Het Reformatorisch Dagblad ging van 51.444 naar 52.276. De Avondbladen Combinatie Rotterdam (Het Vrije Volk en het Rotter dams Nieuwsblad) maakte een duikeling van 137.173 naar 115.729. land waarmee de betrekkingen snel verbeteren. Begin volgende week gaat een ho ge Duitse delegatie naar de Sovjetu nie om met ambtenaren daar te overleggen hoe Duitsland nood- voedselhulp kan bieden aan de Sov jetunie die voor een lange winter staat. Naar kanselier Helmut Kohl gisteren zei, overweegt Bonn voor raden aan de Sovjetunie over te dra gen die de voormalige Bondsrepu bliek lang heeft aangehouden voor het geval er (net als in 1948/49) weer een blokkade zou komen van West- Berlijn. Sinds de fusie tussen de Bondsrepubliek en de DDR in okto ber lijken deze voorraden overbo dig. Verder gaat de Duitse regering er bij de EG-lidstaten op aandrin gen overschotten in Brussel met spoed naar de Sovjetunie door te sluizen. EG heeft 5,7 miljard te veel voor landbouw RIJSWIJK (GPD) - Op de land bouwbegroting van de Europese Gemeenschap zal dit jaar een aan zienlijk overschot ontstaan. De schattingen gaan uit naar 2,5 mil jard Ecu, ofwel 5,7 miljard gulden. Dat staat in een notitie van het Pro- duktschap voor Zuivel in Rijswijk. Deze raming is gebaseerd op de uit gaven tot en met augustus en op de veronderstelling dat in de rest van dit begrotingsjaar de uitgaven zich volgens het verwachte patroon zul len ontwikkelen. Op tal van terreinen blijkt de Eu ropese Commissie veel minder geld te hebben uitgegeven dan was ge raamd. De zuivel maakt daar een uitzondering op door het begrote bedrag te overschrijden. Eerder dit jaar kreeg de zuivel f 800 extra uit het overschot van vorig jaar. Het op slaan van boter en mager melkpoe der heeft een flink gat in de zuivel- begroting geslagen. Voor volgend jaar wordt voorge steld de landbouwuitgaven te ver hogen met 14 procent - die van zui vel met 5 procent. De dalende koers van de dollar en de tegenvallende resultaten in verschillende sectoren zijn daar de oorzaak van. Het Pro- duktschap voor Zuivel betreurt het dat er onvoldoende rekening wordt gehouden met de eenwording van Duitsland en met de Golfcrisis. Wel is er extra geld uitgetrokken voor de braaklegregeling van akkerbouw land en vermindering van de mede verantwoordelijkheidsheffing. BINNENLANDS BUITENLAND 2. Unl reliëf herenpullover. Van acryl/ wol. In navy, purple, lila, bordeaux, petrol, ecru, rood en 4O Q C mosgroen. 17j 7 J 3. Select herenpullover. Met ronde hals. Van 50% acryl/50% wol. In onder andere navy, bordeaux, mosgroen, paars, petrol, antraciet en lila. m 69,95 4. Velours damespullover. Met turtle nek. In onder andere ilO OC rood en zwart. H7,7P 5. Velours damespullover. Met ronde hals. In onder andere 4995 6. Unl reliëf herenvest. Van acryl/wol. In navy, bordeaux, paars, mosgroen, petrol, lila en zwart. 5995 7. Jacquard herenpullover. Van acryl/ katoen. In groen en bordeaux. 8. Jacquard herenpullover. Van acryl/ wol. In beige en navy. 79 95 9. Reliëf damespullover. Van actyl/wol. In diverse kleuren. 49 95 10. Jacquard herenpullover met streep. Van acryl/wol. In blauw, grijs en bor-

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11