'Deel Schoolstraat autovrij maken op vrijdag en zaterdag' Groen Links haalt uit naar Vereniging Voor Demagogen Carnavalsvereniging zonder nieuwe prins Leidenaar in levensgevaar na aanrijding in Voorhout MAANDAG 19 NOVEMBER 1990 REGIO LEIDEN Voorstel B en W Voorschoten Nieuw ledenblad Leiderdorpse partij De Voorschotense wethouder J.W.E. van de Poel bij het eerste compostvat van de tweede plaatselijke vatenactie. (foto Henk Bouwman) Voorschoten deelt opnieuw compostvaten uit VOORSCHOTEN - Burgemees ter en wethouders van Voor schoten willen het noordelijke stukje Schoolstraat op vrijdag en zaterdag afsluiten voor auto verkeer. Dat blijkt uit een voor stel dat dinsdagavond aan de orde komt in de middenstands commissie. Ze hopen dat be perkte afsluiting meer sfeer en veiligheid brengt in het smalle stukje winkelstraat tussen Al- bert Heijn en reisbureau Wol- ters. Een afsluiting op andere dagen zou niet kunnen omdat veel klanten dan snel een bood schap komen doen met de auto. Tijdens de algemene ledenvergade ring ging de winkeliersvereniging Centrumwinkeliers unaniem ak koord met de beperkte afsluiting. De ondernemers willen wel wat ga ranties van middenstandswethou der F. ten Have. Belangrijkste eis is dat B en W de komende drie jaar geen andere verkeersmaatregelen treffen in het centrum. In het colle geprogramma neemt het college zich voor om deze raadsperiode met betrokkenen te praten over een au tovrij of autoluw centrum, maar vol gens ondernemers is daar de tijd nog lang niet rijp voor. "Als we een gesloten winkelfront hebben, zijn wij de eersten om voor een autovrije Schoolstraat te plei ten", zegt W. van Dam, voorzitter van de winkeliersvereniging. "Maar nu zijn er nog teveel gaten in het winkelfront en ik zie weinig moge lijkheden om die gaten snel op te vullen". Belangrijkste gaten zijn de Gevers Deijnootschool en de tegen overliggende Kerkezathe-huisjes, naast de hervormde dorpskerk. Lange tijd werd verwacht dat de school naar de nieuwe wijk Starren- burg zou 'verhuizen', maar het col lege geeft nu toe dat dat er voorlo pig niet inzit. 'Er zal dus geen spra ke kunnen zijn van een gesloten winkelfront ter plaatse', merkt wet houder Ten Have op in zijn voorstel Winkelpersoneel grijpt dievegge (31) schoonheidsmiddel OEGSTGEEST - Een 31-jarige inwoonster van Oegstgeest is zaterdagmiddag in haar woon plaats door winkelpersoneel betrapt op diefstal. Om onge veer half vijf griste zij uit de schappen van een drogisterij aan de Irislaan een schoon heidsmiddel van twintig gul den. Vervolgens probeerde zij de winkel uit te sluipen zonder te betalen. Auto raakt 8-jarig meisje Voorschoten VOORSCHOTEN - Een 8-jarig meisje uit Voofschoten is za terdagmiddag om vier uur met kneuzingen aan haar been naar een ziekenhuis in Leids- chendam overgebracht. Het meisje stak over bij de krui sing van de Koninklijke Mari- nelaan en de Zwaluwweg in haar woonplaats. Een 55-jari- ge automobiliste uit Rotter dam remde, maar kon het meisje niet meer ontwijken. aan de middenstandscommissie. Wel vindt hij dat de laatste vijf jaar het winkelaanbod groter is ge worden, het niveau van de winkels 'aanzienlijk is verbeterd', er meer parkeerplaatsen zijn bijgekomen en de politie goed controleert of de kortparkeerregelingen in het cen trum werken. De situatie zou echter niet dusdanig zijn verbeterd dat de verkeerssituatie totaal kan worden omgegooid. Omzetverlies Naast de eis dat de gemeente voor lopig niets meer doet aan het cen trum, willen middenstanders de ga rantie dat het kleine stukje School straat niet wordt afgesloten voor dat, in het voorjaar, de parkeer plaatsen bij het Wagenerf gereed zijn. Als ondernemers omzetverlies leiden of er andere harde aanleidin gen zijn, dient de maatregel direct te worden teruggedraaid. Laden en lossen dient goed gere geld te worden, voor en achter de winkels aan het noordelijke stukje Schoolstraat. Achter de kleine win kelgalerij van Jamin wordt nu te vaak te lang geparkeerd en treedt de politie veel te weinig op, vindt de winkeliersvereniging. Op de straat vóór de winkels moet ook op vrij dag en zaterdag gewoon gelost kun nen worden tot een uur of twaalf, vinden de middenstanders. De laatste garantie is van formele aard. Van Dam eist van de gemeen te dat de middenstanders die in het bewuste stukje Schoolstraat hun winkel hebben, de garanties uit de mond van de wethouder horen. Dat kan tijdens persoonlijke gesprek ken gebeuren, maar ook op een voorlichtingsavond. Voordat de middenstanders zich in een ledenvergadering uitspraken voor de beperkte afsluiting, heeft de vereniging de acht leden in het noordelijke stukje Schoolstraat on dervraagd. Drie van de acht onder vraagden reageerden positief op de beperkte afsluiting, een lid was ne gatief en een ander lid was vooral -benieuwd hoe de afsluiting gereali seerd zou moeten worden. Tijdens de peiling was er namelijk nog geen collegevoorstel, alleen een voor zichtig plannetje van de wethouder. Volgens Van Dam heeft het lid dat negatief reageerde niets gezegd tijdens de algemene ledenvergade ring, waardoor het voorstel una niem kon worden aangenomen. Met politieke partijen hebben de mid denstanders geen enkel contact ge had over het voorstel. "Die hebben ons helemaal in de kou laten staan", besluit van Dam. "Ze laten ons het helemaal uitzoeken". VOORSCHOTEN - De Voorscho tense milieuwethouder J.W.E. van de Poel heeft zaterdagmorgen het eerste compostvat in ontvangst ge nomen. Van de 300 andere vaten was een groot deel al besteld en be taald door burgers. Een enkel vat kon op de bonnefooi worden opge haald. In 1986 werd voor het eerst een actie gehouden, waarbij 400 vaten werden afgezet. Na die actie meld den zoveel Voorschotenaren dat ze ook een vat willen, dat de gemeente een nieuwe inschrijving opende. Vervolgens werden de bestelde va- Na twee slecht bezochte leden- BRANDJE - Een deel van het dak van de Fietsenstalling van een bank aan de Voorschotense Schoolstraat is zondagmiddag in vlammen opge gaan. De plaatselijke brandweer had het vuur snel onder controle. De politie vermoedt dat het brandje door vuurwerk is ontstaan. ten aangeschaft en kregen de be langstellende burgers te horen dat ze op 17 en 24 november de betaalde vaten kunnen ophalen bij de kwe kerij aan de Rosenburgherlaan. De gesubsidieerde vaten kosten 50 of 75 gulden en per huishouden mag maar een vat worden aangeschaft. Thuisbezorgen is niet mogelijk. Ondanks de regen was het zater dag een drukte van jewelste en dat overtuigde de wethouder ervan dat burgers zeer milieubewust zijn. In zijn toespraak benadrukte hij dat composteren een bijdrage levert VOORHOUT - Een 19-jarige Lei- denaar is vrijdagavond laat levens gevaarlijk gewond geraakt nadat hij met zijn auto het water in reed. De man reed met twee medepassagiers over de Lèidse Vaart in de richting Voorhout, toen hij door onbekende oorzaak in de berm belandde en ver volgens in een slootje naast de vaart. Met ernstige verdrinkings verschijnselen is het slachtoffer naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden overgebracht. Ook de mede passagiers raakten gewond. Zij wer- aan het terugdringen van de afval berg: "Een gemiddeld gezin produ ceert jaarlijks gemiddeld 900 kilo af val, een derde daarvan kan gecom- posteerd worden". Een andere mogelijkheid om ,de afvalberg te laten slinken biedt het gescheiden ophalen van groente-, fruit- en tuinafval. De gemeente raad wil daar voor de komende zo mer mee beginnen, maar de wet houder betwijfelt of dat op zo'n kor te termijn mogelijk is. Hij wil de op haal het liefst in regionaal verband opzetten en denkt dat dat niet voor het najaar van 1991 zal lukken. den eveneens naar het ziekenhuis vervoerd. Eerder op die avond reed een 21- jarige inwoner van De Zilk ter hoog te van 't Soldaatje in Voorhout de sloot in. De man kwam uit Noord- wijkerhout en haalde volgens de po litie vlak voor de kruising bij het ca fé een personenwagen in. Hierbij schampte hij de wagen van een 29- jarige Voorhouter die uit de Jacoba van Beierenweg kwam. Na wat capriolen kwam de man uit de Zilk in de sloot terecht. Niemand raakte bij deze aanrijding gewond. LEIDERDORP - Groen Links Leiderdorp schopt hard om zich heen in het nieuwe leden blad, de Open Doofpot. In het zaterdag gepresenteerde pe riodiek maakt de oppositie partij de WD uit voor Vereni ging Voor Demagogen en ver gelijkt ze 'liberale' raadsleden met blanke Zuidafrikanen. Het CDA ziet de kiezers alleen tijdens verkiezingen staan en zo is er meer kritiek op col legepartijen. In de Open Doofpot wil de redac tie de plaatselijke politiek kri tisch volgen, een open oog en oor bieden aan mensen die elders hun ei niet kwijt kunnen en af en toe een knipoog geven, zo meldt het voorwoord. In het eerste nummer gaat het vooral over de geschrap te stortplaats De Does en de ma nier waarop de Stichting Kinder opvang Leiderdorp de uitbrei ding van de kinderopvang uit handen moest geven aan de Stichting Catalpa. Volgens de redactie kwam het er bij de Does op neer dat de poli tiek scherpzinnige vragen altijd met dooddoeners heeft afgedaan. Doodzwijgen was de boodschap. Nu de ondergrond van de stort plaats er ligt en duidelijk is dat er geen vuil op mag komen, waar schuwt Groen Links die raadsle den die dollartekens in hun ogen hebben: 'Wanneer een puinstort niet kan, kunnen huizenbouw en een kantoorpark zeker niet'. De discussie over kinderop vang maakte Groen Links duide lijk dat sommige plaatselijke par tijen zich nodig moeten verscho nen: 'Omdat de Stichting Kinder opvang (SKL) het huiswerk te laat had ingeleverd werd ze terzij de geschoven. De SKL was inder daad te laat, maar dat zijn de amb tenaren en wethouders ook. Dus dat is geen argument'. Toen de SKL geen weerwoord meer kon geven, gaf WD-raads- lid mevrouw Kolman-Bakbier 'een trap na' door de stichting de magogie te verwijten: 'De WD Leiderdorp, die alleen als het haar uitkomt verder wil kijken dan de gemeente groot is, lijkt op deze manier het nodige te hebben op gestoken van de blanke Zuidafri kanen. Die zijn immers ook niet geïnteresseerd in de tegenpartij, misbruiken het recht van de sterkste en gebruiken te pas en te WARMOND - Het pleintje bij de nieuwe Warmoiidse straat Schoonoord is zaterdagmiddag opgesierd met een boomhaze laar. Burgemeester G.W. van der Wel en J.P.C. van Mameren, voorzitter van de woningstich ting Warmunda, namen de schep ter hand om de boom te planten. De woningstichting heeft op de plek waar de vroegere school De Leerhoeve stond en aan het Leerpad in Warmond elf huur woningen, tien vrije-sectorwo- ningen met eenmalige bijdrage en vier premie A-koopwoningen gebouwd. Hoewel de woningen al enkele maanden worden be woond, werd gewacht met hei planten van de boom tot het ter rein geheel was ingericht. (foto onpas het woord demagogie'. Onbeschoft Ook Groen Links is nogal eens het slachtoffer van het 'onbe schofte' WD-gedrag. 'Als wij aan het woord zijn, zitten de WD'ers vaak met elkaar te praten. Ze luis teren niet. Doen ze dat wel, dan proberen ze je op alle mogelijk manieren uit je ritme te halen', vertelt Groen Links-raadslid J. Janssen. In het college zou de WD voor een flinke verrechtsing hebben gezorgd en lijkt alleen het geld nog te tellen: 'Bij alles wordt de vraag gesteld of het geld kost. Is dat zo, dan wordt het niet ge daan', klaagt fractieleider C. Bos in een interview. In haar futuristische column over de toekomst van Leider dorp, gaat PvdA-raadslid M. Holierhoek nog een stapje verder. Ze constateert dat de gemeente in 1994 een commercieel instituut is geworden dat geen enkele dienst meer aanbiedt. De bibliotheek is in handen van videogigant Miep Brons, huisvuil wordt door Kemp, Zegwaard of Vliko opge haald, de voormalige stortplaats De Does is in handen van Van der Valk, MacDonald's vangt jonge ren op, AH let op de kleintjes en de basisschoolleerlingen leren le zen en schrijven met LOI-pakket- ten: 'En hier en daar zie je al bur gers naar vriendelijker streken vertrekken'. De man van het raadslid, de schrijver K. Holierhoek, heeft za terdag de eerste negen volgetypte A4-tjes in ontvangst genomen. Als deskundige op het gebied van auteursrecht nam hij direct af stand van de harde taal door te be nadrukken dat hij niet verant woordelijk is voor de inhoud van de Open Doofpot. Hij vindt wel dat het vrije woord gesproken en geschreven moet kunnen wor den, ook door de 'hardnekkige, hardleerse en vreselijk eigenwij ze' redacteuren van de Open Doofpot. Dat de PvdA regelmatig zal op duiken in het blad, lijkt hem lo gisch: 'Als gevolg van de fabuleus gevoerde college-onderhandelin gen zijn onze partijen tot de oppo sitie veroordeeld en, zoals dat wel meer gaat: ellende verbroedert. Politieke ellende verbroedert he lemaal en beide groeperingen zijn dan ook nooit eerder zo machte loos geweest en tegelijk zo bij el kaar betrokken'. Inbrekers slaan toe in woningen Voorschoten VOORSCHOTEN - In de gemeente Voorschoten werden het afgelopen weekeinde verschillende inbraken gepleegd. In een woning aan de Ko ningin Julianalaan werden zaterdag tussen vijf en tien uur kasten en la den doorzocht. De indringers waren binnengekomen via een badkamer- raam op de eerste verdieping. Bij een andere woning aan de Ko ningin Julianalaan werden ruitjes van de achterdeur verwijderd om binnen te komen. De politie weet in geen van beide gevallen wat er weg is. Uit een woning aan de Prins Fre- derik Hendriklaan werd vrijdag in de vroege avonduren een televisie ontvreemd. Aan de voorzijde van de woning werd een raam geopend. Uit een woning aan de Hooghka- mer werden tijdens de afwezigheid van de bewoners een faxapparaat en enkele sieraden ontvreemd. De achterdeur was geforceerd. DIEFSTAL - Een rubberboot met buitenboordmotor en een bybeho- rende trailer werden in de nacht van vrijdag op zaterdag gestolen bij het Tuinderspad in de Voorschotense Krimwijk. Boot, motor en trailer hebben een waarde van 10.000 gul den. Fietscontroles in Leiderdorp LEIDERDORP - De rijkspolitie in Leiderdorp heeft in de afgelopen week ruim zeventig bekeuringen uitgedeeld aan Fietsers die op een onvoldoende verlicht rijwiel rond reden. Niet-functionerende voor- en achterlichten zijn goed voor twintig gulden boete, voor een geheel on verlichte Fiets dient veertig gulden te worden betaald. De controles worden in de komende weken voortgezet. Weinig belangstelling in Leiderdorp LEIDERDORP - Weinig Leiderdorpers vonden afgelopen zater dag de weg naar cultureel centrum de Muzenhof, waar carnavals vereniging de Rijnschuimers voor de 13de maal het prinsenbal or ganiseerde. Hoogtepunt zou om 11 over 11 de installatie van de nieuwe prins zijn, die uit handen van de burgemeester de sleutels van het dorp moest ontvangen. Maar een nieuwe prins kon niet worden gepresenteerd en het gemeentebestuur liet het massaal af weten. Eenrichtingsverkeer in strijd tegen sluipverkeer Wassenaar WASSENAAR/DEN HAAG - Om sluipverkeer uit Den Haag tegen te gaan, heeft de gemeente Wassenaar besloten om vanaf 3 december een richtingsverkeer in te stellen op de weg Groenendaal. Deze smalle weg verbindt het laatste stukje Buurt weg met het Theo Mann Bouw meesterpad en wordt steeds vaker gebruikt door automobilisten die de Landscheidingsweg te druk vin den en de buurt ernaast verkiezen. Op het Theo Man Bouwmeester pad wordt het eenrichtingsverkeer omgedraaid zodat vanaf 3 decem ber alleen nog maar verkeer naar Den Haae moeeliik is op de route Theo Mann Bouwmeesterpad- Groenendaal. (Brom)fietsers kun nen wel in beide richtingen gebruik blijven maken van de smalle wegen tussen de sportvelden achter ren baan Duindigt. Burgemeester en wethouders van Wassenaar hopen dat de verkeers maatregelen het voor deze ver keersdeelnemers veiliger maakt in het tegen Den Haag aangelegen stukje Wassenaar. Nu zouden er, door het drukke sluipverkeer, re gelmatig gevaarlijke situaties zijn. De plaatselijke politieke partijen onderschrijven het voorstel van B en W. Leiderdorper (12) net niet geplet LEIDERDORP - Een 12-jarige Leiderdorper is vanmorgen bij een ongeval in zijn woonplaats gewond geraakt aan arm en been. De jongen werd om ongeveer half tien door een vrachtwagen van zijn fiets gedrukt en kwam ten val op de stoep. De chauffeur wilde vanaf de Laan van Ouderzorg rechtsaf slaan naar de Van der Valk Boumanweg. Hij verklaarde de Fietser absoluut niet gezien te hebben. Volgens de politie'heeft de 12-jarige geluk gehad dat hij niet is ver pletterd onder de wielen van de vrachtwagen. De jongen is voor nader on derzoek overgebracht naar het Leidse AZL. vergaderingen en een mislukte vrij age met de Stichting Festiviteiten Leiderdorp leek het er op dat de reeds lang zieltogende carnavals vereniging deFinitief het loodje zou leggen. Door de aanwezigheid van vertegenwoordigers van zeven an dere carnavalsverenigingen en twee orkesten leek de zaal nog aardig vol gelopen met prinsen, pages en hun polonaises. Maar Leiderdorpers ontbraken. Besloten werd dat prins Bram en zijn adjudant Carla het 'Bullerijk' tot februari regeren. In het carna valsweekeinde van zes en zeven fe bruari verwacht het onderbezette bestuur alsnog een prins aan het volk te kunnen tonen. De komende maanden willen de Rijnschuimers andere carnavalsverenigingen be zoeken, bingo's organiseren en met drum-, fanfare- en majorettevereni ging Tamarco praten over de toe komst. MAANDAG 19 NOVEMBER Alphen informatie-avond Ned. Christelij ke Vrouwenbond, over voeding, bloemschikken en milieubewust huishouden, aanvang 19.45 uur in gebouw Nabij, Lauraplein. film- en informatieavond Alphen- se Hondenclub, aanvang 20.00 uur in clubgebouw achter het Genie- Leiden bijeenkomst Spiritisch Genoot schap Leiden: 'Een groet van Gene Zijde' via Parafine-werk', aanvang 20.00 uur in zaal Lage Morsweg concert 'Oude muziek in de Ka pelzaal', door Ensemble Rossignol, aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O, Hazewindsteeg. vergadering commissie Ruimte lijke Ordening, Verkeer en Milieu, aanvang 20.00 uur in het gemeen- Noordwijk vergadering Noordwijkse Ver eniging van Postzegelverzame laars, met veiling en dia-serie over Zweden, aanvang 20.15 uur, jeugd afdeling om 18.45 uur, hotel Royal, Voorstraat. gemeente-avond Wijk West van Hervormde Gemeente, aanvang 20.00 uur in dienstencentrum 't Trefpunt, Schoolstraat. Oegstgeest bridgen voor niet-rokers, aan vang 19.45 uur in hotel Het Witte gelvereniging 'Valkenburg', aan vang 19.30 uur in de Ned. Hervorm de Kerk. tehuis DINSDAG 20 NOVEMBER Alphen klaverjassen bij speeltuinvereni ging Kindervreugd, Hugo de Groot straat, aanvang 20.00 uur. Katwijk sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeute, van 15.30 tot 16.30 uur in sportzaal Boorsma. buro Gezondheidszorg, blijvend advies en informatie, van 10.00 tot 12.00 uur, tel: 071- 254654. concert Jaap van Zweden (viool), mmv Combattimento Con sort Amsterdam, aanvang 20.15 uur in de Stadsgehoorzaal. theaterconcert Rob de Nijs, aan- Leiderdorp vergadering commissie Onder wijs, aanvang 20.00 uur in het ge- Oranjevereniging Noordwijk-Bin- nen, aanvang 20.00 uur in hotel Royal, Voorstraat. vergadering Koninklijke Mij. Tuinbouw en Plantkunde, o 'Rozen, bijzondere soorten', aanvang 20.00 uur, Buurt huis, Hoofdstraat. Noordwijkerhout optreden van de Ierse band 'Moonshine', bij The Folkclub Noordwijkerhout. vanaf 20.30 uur in Het Wapen van Noordwijkerhout. Oegstgeest vergadering commissie Onder wijs en Welzijn, aanvang 20.00 uur in het gemeentehuis. Voorschoten vergadering Middenstandscom missie, aanvang 20.30 uur in het Ambachts- en Baljuwhuis. Warmond vergadering commissie Ruimte lijke Ordening, aanvang 20.00 uur in het gemeentehuis. WOENSDAG 21 NOVEMBER Katwijk sinterklaas- en kerstmarkt, van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur in Activiteitenruimte van De Wilbert.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9