Tarieven gas, water elektriciteit omhoog 'Werven blijven liever klein' DE T VAN TOEN KERKRUÏNE EN STEMMIG KERKHOF: VLAK NAAST DE DEUR m 'L JS Vijftien mensen weg bij Gist-Brocades Leiderdorp MAANDAG 19 NOVEMBER 1990 PAGINA Gezinnen betalen jaarlijks 135 gulden meer Oegstgeestenaar C. Juffermans: 'Het bouwen van boten is vaak een nevenactiviteit'. (foto wim Dijkmai Botenbouwer Oegstgeest niet bang voor gevolgen '1992' LEIDEN - De gas-, water- en elektriciteitstarieven van het regionale nutsbedrijf EWR worden per 1 januari flink verhoogd. Een gezin met een gemiddeld verbruik is hierdoor per jaar 135 gul den meer kwijt aan water en energie. De stijgingen moe ten nog worden goedge keurd door de aandeelhou ders van het bedrijf. De belangrijkste stijging betreft de gasprijs. Die gaat per 1 januari met 2,9 cent per kubieke meter omhoog. Hpt elektriciteitstarief voor klein verbruikers stijgt in totaal met 0,4 cent per kilowatt-uur en de water- prijs ten slotte gaat met 20 cent om hoog naar 1,75 gulden per kubieke meter. Volgens algemeen directeur J. Haijkens hebben de tariefsstijgin gen uiteenlopende oorzaken. De stijging van de gasprijs is vooral het gevolg van de duurdere olie - waar aan het gastarief is gekoppeld. Al eerder werd landelijk afgesproken dat de energiebedrijven hierdoor 2,4 cent per kubieke meter extra in rekening mochten brengen. Bij dit bedrag komt nog een zoge heten milieutoeslag van een halve cent per 'kuub'. Uit deze toeslag - waarover ook landelijk afspraken zijn gemaakt - willen de nutsbedrij ven allerlei energiebesparende maatregelen bekostigen. Het tarief voor stadsverwarming - dat volledig afhankelijk is van de gasprijs - gaat met 1,10 gulden per gigajoule om hoog. De stijging van het elektriciteits tarief is onder meer noodzakelijk Hirsch-Ballin wil dat politie meer 'preventief werkt DEN HAAG - De politie moet meer preventieve maatregelen nemen zoals zichtbare surveillance en staandehoudingen. Dit schrijft mi nister Hirsch-Ballin (justitie) aan de burgemeesters van Wassenaar, Leidschendam, Voorburg en Rijs wijk. Zij hadden zich bij de minister beklaagd over de beperking van het aantal bekeuringen die agenten dit jaar nog mogen uitschrijven. Volgens de minister kan het openbaar ministerie de toegeno men stroom processen-verbaal steeds moeilijker verwerken. De verkeershandhaving is niet gebaat bij alleen maar het uitschrijven van bonnen. Juist het niet kunnen in nen van de boetes die worden opge legd werkt ongeloofwaardigheid in de hand. zo meent Hirsch-Ballin. De minister waarschuwde on langs enkele politie-korpsen dat zij hun hoeveelheid bekeuringen had den overschreden. Volgens het mi nisterie is veel meer effect op het verkeersgedrag van burgers te ver wachten van een pakket samenhan gende maatregelen. Behalve uit strafrechtelijke maatregelen be staat dat volgens Hirsch-Ballin uit voorzieningen in de sfeer van pre ventie en infrastructuur. Apothekersclub adviseert over werksituatie DEN HAAG - De Koninklijke Ne derlandse Maatschappij ter Bevor dering van de Pharmacie is een ac tie begonnen om de apothekers aan te sporen de arbeidsomstandighe den in hun bedrijf zorgvuldiger in het oog te houden. De arbeidsinspectie heeft in de eerste helft van dit jaar 82 apothe ken in Zuid-Holland onderzocht. De richtlijnen om een zo veilig mo gelijke werkplek te creëren, worden nauwelijks nagekomen. Eerder schreef deze krant daarover al uit voerig, "Nu per 1 oktober het 'Veilig heidsbesluit restgroep' van kracht is geworden, kunnen we de touw tjes wat strakker aanhalen", aldus dr. P.B. Koster, hoofdinspecteur ge zondheid. Een aantal apotheken moet bepaalde voorzieningen tref fen, zoals bij voorbeeld het aanbren gen van een afzuiginstallatie. De tijd is nog te vroeg om verbalise rend 'op te treden, want soms moe ten ingrijpende verbouwingen wor den verricht, die tijd vragen. Nu de arbeidsinspectie kan terugvallen op een wettelijke regeling, zal aan de voorschriften evenwel strenger de hand worden gehouden. De KNMP heeft deze week in het Pharmaceutisch Weekblad een arti kel gewijd aan de arbeidsomstan digheden in apotheken. Verder zul len in de zogeheten bereidingspro tocollen voorschriften worden op genomen die de arbeidsomstandig heden van de assistentes ten goede komen. Ook zal de KNMP de apo- thers over te treffen voorzieningen adviseren. De Dienstenbond FNV, die enige tijd geleden al eens aan de bel trok en in de enquête 'Giftig op gif mis standen aan de kaak stelde, is ver heugd over de aandacht van de KN MP en de activiteiten van de ar beidsinspectie. om verbeteringen aan het kabelnet werk te betalen en om de stijging van de brandstofkosten op te van gen. De EWR is hierdoor per jaar ongeveer drie miljoen gulden kwijt. Omgerekend per kilowatt-uur is dat ongeveer 0.2 cent. Ook hier heft het nutsbedrijf een milieutoeslag; 0,1 cent per kilowatt-uur om precies te zijn. De waterprijs gaat met 20 cent omhoog tot 1,75 gulden per 'kuub'. Deze stijging is volgens de EWR noodzakelijk om de winning en de zuivering van drinkwater te kunnen verbeteren. Het nutsbedrijf pro beert onder meer door nieuwe tech nieken de duinen, waarin het zijn drinkwater zuivert, minder te belas ten. Winst De verschillende tariefsverhogin gen leiden ertoe dat de EWR vol gend jaar met een winst van ruim vier miljoen gulden hoopt af te slui ten. Volgens Haijkens heeft het nutsbedrijf niet overwogen om een deel van de verwachte winst nu al te gebruiken voor tariefsverlagingen. "De praktijk heeft uitgewezen dat het verstandig is om op een licht po- LEIDERDORP Vijftien werkne mers van de geneesmiddelentak van het bio-technologische bedrijf Gist-Brocades in Leiderdorp moe ten verdwijnen. Het gaat om stafle den van het" bedrijf. Er vallen geen gedwongen ontslagen: het perso neel wordt overgeplaatst naar ande re vestigingen in Nederland. Door de verkoop van de genees middelentak aan het Japanse be drijf Yamanouchi, zullen in heel Ne derland ongeveer honderd arbeids plaatsen verdwijnen bij Gist-Broca- des. Ongeveer 60 stafleden en 40 personeelsleden van de 'farma-divi- sie' (geneesmiddelen) worden over geplaatst. Van de groep van 40 far- ma-werknemers werken 25 mensen op de research-afdelingen en 15 hebben een staffunctie. In Leider dorp moeten 15 van de 90 stafleden verdwijnen. In totaal werken onge veer 155 mensen bij de Leiderdorp- se vestiging. Hieronder valt ook ad ministratief personeel en personeel van de verkooporganisatie. Gist-Brocades wil de 100 werkne mers van de farma-divisie om-, her- ên bijscholen. Ook kunnen mensen vervroegd uittreden of intern wor den overgeplaatst. Volgens werkne mer G. van Staalduinen staan de meeste mensen van de Leiderdorp- Het is alweer zo'n dertig jaar gele den dat ik mij het vierdelige Kunstreisboek voor Nederland aanschafte, in de derde herziene druk. Die uitgave is inmiddels na tuurlijk wel wat gedateerd, maar omdat er rond de kerkruine in Warmond sinds het eind van de jaren vijftig nu niet zoveel veran derd lijkt te zijn, was ik toch wel nieuwsgierig wat het culturele reisgidsje over die bouwval te melden had. Dit staat er: "Met uitzondering van de toren is van de oude paro chiekerk slechts een bouwval overgebleven, bekoorlijk in park achtige omgeving gelegen. De to ren waarschijnlijk eind 15de eeuw. De kerk had een driebeu- kig schip, welks zijtraveeën om de andere hoog waren opgehaald met topgevel en dwarskapje, een dwarsschip, een hoofdkoor en twee zijkoren of kapellen, alles 16de eeuw. Nadat de Leidenaars het gebouw in 1573 in brand had den gestoken, werd allen het mid denkoor hersteld en tot 1874 door de hervormde gemeeente ge bruikt, die toen een nieuwe kerk betrok". Nu, dat valt tegen! Het gaat me om de uitdrukking bekoorlijk in parkachtige omge ving gelegen - die laat toch maar erg weinig doorschemeren van wat je overkomt als je je op het kerkhof waagt. Zoals dat hoort bij een begraaf plaats is het hek wel dicht, maar niet op slot. Een wat onhandig ge monteerd ijzeren klinkje maakt alleen al van het opendoen van het hek een activiteit, die aan dacht vereist. Maar als die handeling eenmaal achter de rug is, loop je opeens door een merkwaardig decor: een hele reeks half vervallen, deels met klimop overwoekerde muur- stompen rijst voor je op. Daar vóór liggen en staan lange rijen van grafstenen, de meeste met niet meer dan een of twee namen en wat jaartallen er op. Boven de bouwvallige muren uit steekt een stoere vierkante toren zijn spits de lucht in. Er zit leven in die toren, want de klok loopt - alsof die zich niet hoeft te storen aan het menselijk verval bene den. Daar waar vroeger de Warmondse dorpelingen kerkten - aanvanke lijk tot aan 1573, zoals het kunst reisboek wist te melden, met een vervolg in later tijd, dat in 1874 sitief resultaat te mikken. Vier mil joen gulden is op een totale omzet van 600 miljoen gulden een margi naal bedrag. Er hoeft maar iets te gen te zitten, een zachte winter bij voorbeeld met een heel lage gasaf- zet, en we schieten meteen in de min", stelt hij. De milieutoeslagen op gas en elektricitèit moeten de EWR een be drag van eveneens vier miljoen gul den opleveren. Uit deze toeslagen wil het energiebedrijf subsidies ver strekken aan mensen die zoge noemde hoge-rendementsketels aanschaffen of die hun huis of be drijf isoleren. Voorts wil de EWR er campagnes uit bekostigen die haar verbruikers moeten aanzetten tot een zuiniger gebruik van energie. Haijkens verklaart overigens dat zijn bedrijf met de toeslagen van respectievelijk 0,5 cent op gas en 0,1 cent op elektriciteit het rustig aan doet. "Landelijk is afgesproken dat die toeslagen tussen de 0,5 en 2 pro cent van de omzet mogen bedragen. Wij heffen nu 0,75 procent, en dat lijkt ons alleszins billijk". Ondanks de tariefsstijgingen blijft de EWR volgens hem trouwens een van de goedkopere water-, gas- en elektri citeitsleveranciers. se vestiging positief tegenover het plan: "Bij ons verandert er niet veel. We zijn blij met de samenwerking met Yamanouchi omdat we daar door kunnen doorgaan met ons Werk. Bovendien krijgen we meer mogelijkheden en de nodige pro- dukten waar we om zitten te sprin gen". De vakbonden staan 'niet nega tief tegenover de verkoop van de farma-divisie. "De overname door Yamanouchi betekent een grotere waarborg voor de continuïteit van de farma-activiteiten", aldus een woordvoerder van de Industrie- en Voedingsbond CNV. De farmadivisie had vorig jaar een omzet van 20 miljoen op een to taal van 240 miljoen voor het hele bedrijf. Gist-Brocades vond dat een te smalle basis en deed de divisie daarom van de hand. Vorig jaar werd het belang van 15 procent in de geneesmiddelen-groothandel Brocacef ook al afgestoten. Eind ok tober maakte Gist-Brocades de overname door Yamanouchi be kend. De overplaatsingen van de 15 Lei- derdorpse werknemers moet begin volgend jaar een feit zijn. Bij de ves tigingen van Gist-Brocades in Ne derland werken dan nog in totaaal ongeveer 1700 mensen. OEGSTGEEST - "De meeste boten bouwers zijn meer ambachtsmen sen dan ondernemers. Ze blijven liever klein". Directeur C. Juffer mans van de Oegstgeester jachtha ven Poelgeest kijkt niet echt vol verwachting uit naar het moment dat de Europese grenzen verdwij nen en de internationale handel in boten makkelijker wordt. "Ik ben ook niet bang voor meer concurren tie. Nederland heeft toch een aparte bouwwijze van boten". Het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf stelt in het rapport 'De jachtbouw en 1992' dat het sterke imago van deze Ne derlandse bedrijfstak na 1992 niet meer voldoende is om het hoofd bo ven water te houden. Het rapport is uitgevoerd in opdracht van de de HISWA, de Nederlandse Vereni ging van ondernemingen in de be drijfstak waterrecreatie. Het opheffen van de grenzen biedt bedrijven op korte termijn het voordeel dat douaneformaliteiten en btw-procedures simpeler wor den. Maar op langere termijn zal de concurrentie toenemen. De over het algemeen kleine jachtwerven zou den daarom meer moeten samen werken en hun levertijden verkor ten om hun concurrentiepositie te verbeteren. Begin 1989 waren er zo'n 490 nieuwbouwwerven in Nederland. Van alle bedrijven heeft 90 procent minder dan tien mensen in dienst. Ongeveer de helft daarvan expor teert boten. De hindernissen die Ne derlandse botenbouwers nu onder vinden bij het exporteren van hun produkten hangen vooral samen met deze kleinschaligheid. Werven hebben vaak een beperkt verkoop apparaat en een weinig planmatige bedrijfsvoering. Jachthaven Juffermans heeft zes mensen in dienst. "Dat de meeste werven vrij klein zijn komt omdat het bouwen van boten vaak een nevenactiviteit is. Ik heb hier ook nog een jachtha- De Oegstgeestenaar denkt niet dat het verdwijnen van de Europese grenzen van grote invloed zal zijn op zijn werk. Jaarlijks produceert zijn bedrijf zo'n 20 recreatieboten. Het merendeel daarvan is bestemd voor Nederlanders. Na 1992 zal daar hoogstwaarschijnlijk weinig veran dering in komen. "Als de grenzen opengaan zal ik me zeker iets meer op het buitenland richten, met na me op België en Duitsland. Maar ik ben niet van plan meer boten te gaan bouwen. Meer boten, meer verdienen, maar ook meer zorgen. Nee, voor mij hoeft het niet". Behalve de kleinschaligheid van bedrijven zijn er ook andere hinder nissen die export van recreatiebo ten bemoeilijken. Juffermans somt er een aantal op die ook in het rap port worden genoemd: "Je krijgt al gauw problemen met de btw die in elk land verschilt. Dat is een drem pel voor buitenlanders om hier een boot te kopen. In België bijvoor beeld is de btw 6,5 procent hoger Fv=5- dan in Nederland. Door het verdwij nen van de grenzen is dat probleem verholpen". "Verder worden bij ons de lever tijden te lang als we meer dan 20 bo ten per jaar gaan bouwen. Grote be drijven kunnen verder speciale mensen in dienst nemen die zorgen voor de export, en wij niet. Je hebt ook een agent nodig in het buiten land". Getuige het rapport hebben veel bedrijven problemen bij het vinden van zo'n agent. Ook de verschillende technische eisen die in andere landen aan re creatieboten worden gesteld zou den een belemmering kunnen vor men voor de export. Volgens Juffer mans valt dat echter wel mee. "Al leen in Scandinavische landen wor den technische eisen gesteld aan boten. In Nederland mag alles. Er is hier geen enkele instantie die let op zoiets als bijvoorbeeld de 'onzink- baarheid' van boten. Je hoeft geen certificaat van zeewaardigheid bij te leveren. Voorzover ik weet is dat in Duitsland en België ook niet het geval". De invoering van een vaarbelas- ting heeft volgens de Oegstgeeste naar meer gevolgen dan het ver dwijnen van de grenzen. "Dat wordt steeds weer aangekondigd en je merkt nu al dat dat invloed heeft. Als je straks een grote boot hebt van pakweg twaalf meter lengte moet je honderden of misschien wel dui zenden guldens per jaar betalen. De publicaties over een vaarbelasting werken nu al remmend op de ver koop". een "aensienlicke, playsant groot ende wel getimmert huijs met een groote vermaeckelicke tuijn ende wel beplanten boomgaert", zoals het in 1667 werd aangeprezen in de acte, die werd opgemaakt toen Van Rosenburchs weduwe het huis verkocht. Ene Jacob Bouman, een laken koopman uit Rotterdam, werd de nieuwe eigenaar, en hij woonde op Oostergeest tot 1675,.het jaai waarin hij stierf. Tot 1726 is er dari meer dan eens een snelle wisseling van de wacht: de opeenvolgende eigena ren van Oostergeest (dat merk waardigerwijs niet overerft, maar telkens uit een nalatenschap t€- koop wordt aangeboden) wonen gemiddeld niet meer dan een jaar of tien op de buitenplaats. 'Geluk' Maar dan veranderen de zaken, met de komst van een zekere Pa- ridanus Schrijver, de hervormde predikant. Hij had dit ambt in 1721 aanvaard, en vanaf 1726 liet hij het geld goed rollen: hij kocht Oostergeest, voerde aan het huis wat verbouwingen uit, en kocht het ene stuk grond na het andere op. En toen hij genoeg landerijen naar zijn zin had, begon hij met het aanleggen van een fraaie 'ar chitectonische' tuin. Helaas is daarvan niets meer over, doordat in de negentiende eeuw een 'land schapstuin' werd ingericht. In het huis zoals we dat nu ken nen woonde doorgaans 'import' - Bouman en Schrijver zijn wat dat betreft maatgevend -maar in de negentiende eeuw was de direc teur van de posterijen in Leiden, ene Adolph Wolters, een tijd lang de eigenaar. En hij was het die de aanzet gaf voor de modernisering van de tuin van Oostergeest. Ook momenteel is de bewoner van el ders afkomstig: de heer Leemans was eertijds vice-president van het gerechtshof in Arnhem. Van dat romantische stukje War mond, waar ruïne, kerkhof en buitenhuis broederlijk naast el kaar liggen, met een curieus bui tenmaats poortje in de muur die de erven van elkaar scheidt, is na tuurlijk het kerkhof voor de toe vallige voorbijganger het meest interessant, maar vanuit histo risch gezichtspunt wint Ooster geest het. L.D.COUPRIE Actiecomité in W assenaar pleit opnieuw voor snelle All-west WASSENAAR Actiecomité Stop Doorgaand Verkeer Wassenaar pleit in een brief aan de vaste com missie van de Tweede Kamer voor verkeer en waterstaat opnieuw voor een snelle aanleg van rijksweg 11- west. "Nederland kan zich niet per mitteren dat deze ontbrekende schakels van slechts enkele kilome ters lengte in het hoofdwegennet pas in de 21ste eeuw gereedko men", aldus het actiecomité in zijn brief aan de Kamerleden. Het actiecomité heeft in de brief twee recente rapporten aangevoerd om zijn pleidooi voor een snelle aan leg van beide wegen kracht bij te zetten. In een van de rapporten over fo rensenverkeer pleit het Gewest 'S Gravenhage, waarvan Wassenaar deel uitmaakt, voor een vrije bus baan langs de Rijksstraatweg. Maar dan zou de verkeersdruk op deze weg wel eerst sterk moeten vermin deren. Dit zou alleen mogelijk zijn als beide genoemde wegen worden aangelegd, vindt het comité. Het andere aangehaalde rapport, 'Nederland: Europa's Distributie centrum', is van het Nederlands Economisch Instituut. Hierin wordt geconcludeerd dat goede wegver bindingen onmisbaar zijn om meer Europese distributiecentra van Amerikaanse en Japanse bedrijven naar Nederland te halen. De Kamercommissie overlegt op 3 december met minister Maij-Weg- gen (verkeer) over de plannen voor wegenaanleg in de komende jaren. BOLLEN EN MILIEU - De vereni ging Kritisch Noordwijk houdt morgen een thema-avond getiteld 'Bollenteelt en milieu'. Spreker in het Dorpshuis aan de Zeestraat in Noordwijk-Binnen is onder ande ren L. Réijnders van de Stichting Natuur en Milieu. Aanvang20.30 uur Enorme inzet politie na poging inbraak LEIDERDORP Een poging tot inbraak in een woning aan de Ereprijskamp in Leider dorp heeft zaterdagavond tien politiemensen van vier ver schillende korpsen op de been gebracht. Een getuige zag twee men sen zich op verdachte manier ophouden bij de woning en waarschuwde de politie. De agenten van het Leiderdorpse korps zagen twee mannen die aan het signalement voldeden. Een van hen rende weg, de an dere kon worden aangehou den. Omdat er de laatste tijd veel inbraken worden gepleegd, is de hulp van korpsen uit Lei den, Voorschoten en Alkema de ingeroepen. Tien mensen zetten de wijk Voorhof af, maar tevergeefs. De tweede vermoedelijke dader kon niet worden aangehouden, on danks de inzet van een speur hond. Zondagmorgen bleek dat er bij twee woningen in de buurt eveneens is geprobeerd in te breken. Gezien de gelijkenis van de braaksporen vermoedt de politie van Leiderdorp dat ook deze pogingen aan het tweetal kunnen worden toege schreven. Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Uit Boskoop wordt aan de 'N.R.C.' geschreven: "De verzending van planten en boomennaar het buitenland heeft dit najaar weer op groote schaal plaats. Vooral naar de Vereenigde Staten van Noord- Amerika en naar Engeland wor den 'Clematis' en 'Azalea mollis' verzonden. De verzending naar Duitsch- land werd zeer belemmerd, doordat na 15 October er op tijd geene wagens te bekomen wa ren. De Exploitatie-maatschap pij, die nu de Rijnspoorweg ex ploiteert, schijnt niet voldoende rollend materieel voorhanden te hebben, hetgeen veel ongerief en kosten veroorzaakt heeft. Men kwam met de in schuiten gela den planten te Alfen en vond er de vooraf aangevraagdewa gens niet, wat vroeger bij de Rijnspoorweg-maatschappij nooit gebeurde. Verscheidene handelaars hebben het voorne men, als deze toestand niet ver betert, met de Hollandsche Spoorweg-maatschappij te gaan verzenden en hunne plan ten aan het station Leiden in te laden". Vijfentwintig jaar geleden: - Vrijheid van Godsdienst. Het Vaticaans concilie heeft vandaag de eindstemming ge houden over de verklaring van de R.-K. Kerk dat alle mensen vrijheid van godsdienst moeten genieten. De verklaring zou met een overweldigende meerder heid zijn goedgekeurd. - Tovenares offerde haar man. Een Afrikaanse tovenares heeft een man opdracht gegeven haar echtgenoot bij wijze van zoenof fer te doden, zo is gisteren bij het begin van een proces voor het ho ge gerechtshof in Dar-es-Salaam (Tanzania) gebleken. - -rniv,-. eindigde - daar liggen ze nu be graven. Waar vroeger het koor en de zijbeuken van de kerk te vin den waren, daar waar lang gele den de pastoor de mis zei en waar in de vorige eeuw nog de dominee zijn preken uitgalmde - daar lees je nu de namen van de notabelen van Warmond. Zo'n ruw-overwoekerde kerkrui ne, met zo'n stemmig kerkhofje dat er in gegroeid lijkt te zijn: me nigeen zal denken dat je zoiets al leen maar kunt aantreffen ergens in een uithoek van Ierland of Bretagne bijvoorbeeld, maar het ligt in feite vlak naast onze deur. Het is daar trouWtens helemaal een plekje dat aan de tijd onthe ven lijkt: een grote weide met een ooievaarsnest op een paal, en een ingetogen 17de-eeuws herenhuis tussen de bomen, en dan - links ervan - de kerkruine. Zóver afzij dig zelfs van de drukke Heren weg, de 'verkeersader' van War mond, dat menigeen niet eens in de gaten heeft hoe rustiek het er wél is... De weide en het herenhuis tussen de bomen horen van oudsher bij elkaar, en vormen de buiten plaats Oostergeest. We hebben te maken met bijna net zo'n buitengoed als waarover ik in juni wat heb verteld in deze rubriek. Toen ging het over Rijn hoven, ten oosten van Leiderdorp langs de Rijn gelegen. Bij die ge legenheid moest ik gebruik ma- (foto's Wim Dijkman) een typische combinatie van boerderij en buitenhuis: de boer woonde 'achter', de 'stadsjonker' aan de voorkant, in een vóór de ei genlijk boerderij gelegen woon huis van stadse snit. Bij Ooster geest ging het iets anders: de oud ste kern (maar die is in elk geval sinds de 17de eeuw verdwenen) ontstond op de resten van een oud kasteeltje. De lange geschiedenis van Oos tergeest zullen we kortheidshalve nu maar halverwege de zeven tiende eeuw laten beginnen. De eerste bewoner dient zich aan: Cornelis van Rosenburgh. Hij was schout en baljuw in War mond en bleef tot aan zijn dood, in 1667, op Oostergeest wonen. Ook al hebben er later wel allerlei verbouwingen plaatsgehad, glo- LEIDSE KRONIEK OVER /MENSEN EN GEDANE ZAKEN ken van een afstudeerscriptie kunstgeschiedenis (van Mathilde Molthof; ik vergat dat toen te ver melden). Eén uitvoerig bericht over Oostergeest, opgemaakt door Christianne Bakker, is te vinden in een vergelijkbaar afstu deerwerkstuk. Op Rijnhoven was er sprake van baal genomen is het aanzicht van het huis nog steed zoals het was ten tijde van Van Rosenburch: twee verdiepingen, een grote middendeur, twee vensters ter weerszijden, vijf vensters naast elkaar op de eerste verdieping, en een stoer-Hollands rechttoe- rechtaan pannendak. Kortom,

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 8