Tanks omgebouwd tot kersenplukkers REPORTAGE I CVSE-top legt basis voor nieuw en veiliger Europa Wapentuig NAVO en Warschaupact massaal naar de schroothoop 'Samen vieren' zien plaatselijke kerken als hun eerste taalt MAANDAG 19 NOVEMBER 1990 PARIJS - Voor het eerst sinds 1975 komen vandaag in Parijs de staatshoofden en rege ringsleiders van de 32 Europese landen (be halve Albanië), de Verenigde Staten en Ca nada bijeen om over de veiligheid van Euro pa te praten. Zij zullen formeel een punt zet ten achter de koude oorlog en afspraken ma ken over nauwe samenwerking tussen oost en west. Bovendien ondertekenen de leiders van de 22 landen van de NAVO en het Warschau- pakt een verdrag over een drastische ver mindering van de conventionele bewape ning in Europa (CSE). De komende veertig maanden moeten op grond van dat verdrag ruim honderdduizend tanks, kanonnen, pantserwagens, gevechtsvliegtuigen en heli kopters uit Europa verdwijnen. De deelnemers van de top van de Conferen tie voor Veiligheid en Samenwerking in Eu ropa (CVSE). waaronder de presidenten Bush en Gorbatsjov, nemen de gelegenheid te baat om ook overleg te hebben over de Golfcrisis. Bush en Gorbatsjov spreken daar morgen over De uitkomst van de CVSE-top staat al op voorhand vast. Behalve de ondertekening van het ontwapeningsakkoord levert de top woensdag een slotverklaring op, waarin de 34 landen hun blijdschap uitspreken over de ontwikkelingen van het voorbije jaar in Oost-Europa en de Duitse eenwording wordt toegejuicht. Er wordt een punt gezet achter de oude vij andschap tussen oost en west en de deelne mers spreken af voortaan nauw te zullen sa menwerken op zeer breed economisch en politiek terrein, en maatregelen te nemen om het onderling vertrouwen, ook op mili tair gebied te versterken. Voorts onderschrijven nu ook de Sovjetu nie en de Oosteuropese landen in de slotver klaring, die de laatste weken door diploma ten is voorbereid, de noodzaak van vrije en democratische verkiezingen, versterking van de mensenrechten en het invoeren van een vrije markteconomie. Tenslotte nemen de leiders besluiten over versterking van de rol van de CVSE in het Europese veiligheidsproces: - de ministers van buitenlandse zaken van de 34 landen komen voortaan twee maal per jaar bijeen; - minstens een keer per twee jaar zal een topconferentie van de staatshoofden en re geringsleiders worden gehouden; - er komt een permanent secretariaat van de CVSE in Praag; - de 34 landen richten in Wenen een Cen trum voor Conflictpreventie op. waar de deelnemers onderlinge geschillen aan de or de kunnen stellen; - in Warschau komt een centrum dat toe zicht gaat houden op de vrije verkiezingen in Oost-, maar ook West-Europa; - wellicht zullen ook parlementariërs van de CVSE-landen geregeld in een 'assemblée' (in Straatsburg) bijeen gaan komen. In de marge van de top zal door de leiders ook gesproken worden over steun van het Westen aan de Sovjetunie en aan de noodlij dende economieën in Oost-Europa. Daarbij wordt voorlopig vooral gedacht aan steun op energiegebied. Premier Lubbers zal zijn plan voor een energiegemeenschap met Oost-Europa opnieuw toelichten. In zijn rede tot de CVSE zal Lubbers daar naast (hij is de dertiende spreker) ook over oost-west-samenwerking op milieu-gebied praten. Ook VN-secretaris-generaal Peres de Cuellar en de voorzitter van de Europese Commissie, Jacques Delors komen vandaag aan het woord. De Amerikaanse president Bush heeft aangekondigd dat hij met de leiders van de EG-landen nog een hartig woordje wil spre ken over het geschil tussen de VS en de EG over de vermindering van de landbouwsub sidies. correspondent Hans de Bruijn WENEN/PARIJS - Over een paar jaar rijdt boer Igor Nikolajewitsj met een tank over de akkers van zijn dan misschien net geprivatiseerde kolchoze-boerderij. ergens aan de voet van de Oeral. Het spoor van de rupsbanden van de tank wordt meteen omgewoeld door de ploeg die de stokoude T-55 achter zich aan sleept. In de schuur staan nog drie tanks en een pantserwagen. Toch is dit geen verkapte schuilplaats van een Gladio-achtige eenheid, maar een heuse boerderij. De kanonnen zijn de van tanks wijderd, de stalen bepantsering eraf brengt. tevreden grijns op het gezicht gesloopt. Waar vroeger de granaten lagen, staan nu bakken met strooi- zaad. Op de kolchoze even verderop hetzelfde beeld. De tank waarmee Igor zijn land omploegt, werd wellicht een paar jaar eerder door het Rode Leger ge bruikt om in Afghanistan dood en verderf te zaaien. Maar nu zaait het ding pas echt, zodat er brood kan komen op de schappen van de win kels in Moskou of Kiev. Zevenentwintig eeuwen na Jesa- ja brengen nota bene de Russen zo het woord van de profeet in de prak tijk: '...dan zullen zij hun zwaarden tot ploegscharen omsmeden en hun speren tot snoeimessen, en geen volk zal tegen een ander volk het zwaard opheffen en zij zullen de oorlog niet meer leren' (Jesaja 2, vers 4). 'Cherrypickers'. zo noemen meer platvloerse Amerikanen de omge smede zwaarden. Kersenplukkers. In de statige zalen van de oude Hof- burg, vanwaar ooit de Habsburgse keizers Europa overheersten, is de laatste maanden veelvuldig over het tot kersenplukkers ombouwen van tanks en pantserwagens ge sproken. Definitief Het Westen had er in het begin wat moeite mee om van een tank een landbouwvoertuig te maken. Maar de Russen wilden hun dure mate rieel niet zomaar vernietigen, maar er iets nuttigs mee doen. Uiteinde lijk gingen de NAVO-landen ak koord, mits de ombouw definitief is. Een ploeg met een kanon kan na tuurlijk niet. Bij het ministerie van defensie in Moskou zijn al 5000 aanvragen van boerderijen binnengekomen om te gen een schappelijk prijsje een tot landbouwvoertuig omgebouwde tank te kunnen krijgen. Moet Mos kou straks immers niet minstens 35.000 pantserwagens en 20.000 tanks naar de schroothoop bren gen? In Wenen is twee jaar lang onder handeld door de landen van NAVO en Warschaupact over verminde ring van de conventionele strijd krachten in Europa (CFE). Deze week wordt de laatste hand gelegd aan wat zonder twijfel het meest verstrekkende ontwapeningsak koord uit de geschiedenis is. Dat bo vendien, zeker gezien de eerdere er varing met het omstreden INF-ak- koord over de middellange-af- standsraketten, in opvallende rust tot stand is gekomen. Gisteren zetten de onderhande laars hun parafen onder de slot tekst. een pak papier van meer dan 400 bladzijden. In Parijs volgden vandaag de regeringsleiders van de 22 landen, alvorens zij begonnen aan hun topconferentie over de vei ligheid en samenwerking in het nieuwe Europa. En daarna kan in west, maar vooral in oost. 'de grote vernietiging' beginnen. Sovjetunie Meer dan 100.000 tanks, pantserwa gens, kanonnen en vliegtuigen zul len in de komende veertig maanden moeten verdwijnen. NAVO en War schaupact mogen elk niet meer dan 20.000 tanks, 20.000 kanonnen, 30.000 pantserwagens, 6800 vlieg tuigen en 2000 helikopters overhou den. Het leeuwedeel van die vermin dering, bijna driekwart, komt voor rekening van de Sovjetunie. Met zijn handtekening verplicht vooral Mikhail Gorbatsjov zich vandaag tot een massale 'Verschrottung'. Zo moeten 21.000 Sovjet-tanks, 38.000 Sovjet-pantserwagens en 20.000 Sovjet-kanonnen de wereld uit. "Dit akkoord gaat niet over ver mindering van de conventionele be wapening 'in Europa, het gaat over vermindering van de bewapening van de Sovjetunie", zegt dr. Istvan Gyarmati. Een conclusie die bij de Hongaarse toponderhandelaar een "De Sovjetunie heeft de meeste concessies moeten doen. De kleine Oosteuropese landen zijn dan ook heel tevreden met dit resultaat". Nu de DDR door de Bondsrepubliek is opgeslokt, zijn de reducties waar voor de overige Oosteuropeanen zich gesteld zien, bescheiden te noe- Ook aan NAVO-kant hoeft niet veel te worden ingeleverd. Het gaat totaal om 3000 tanks en 13.000 pant serwagens. Een deel daarvan zal verdwijnen als Amerikaanse eenhe den uit Duitsland naar het Golfge- bied gaan. Niemand verwacht dat zij ooit nog naar Europa zullen te rugkeren. Het westen heeft bovendien al minder kanonnen, vliegtuigen en helikopters dan het nieuwe CFE- akkoord toestaat. De NAVO-landen zijn niet van plan om dat gat met het Warschaupact via 'herbewapening' te dichten. Recordtijd De CFE-onderhandelingen begon nen in maart 1989. Er is dus in een recordtijd onderhandeld. Toch gin gen soms maanden verloren met de vraag wat nu precies een tank is, wanneer een pantserwagen nu wel en wanneer niet als wapen be schouwd moet worden en hoe dat alles straks te controleren valt. Een voorbeeld: de Russen wilden een gepantserde artillerie-trekker buiten het akkoord houden. Nu be staat van deze 'MTLB', die kanon nen moet slepen, ook een versie als pantserwagen. De Russen hebben er zelfs 12.000 van. En pantserwa gens vallen wel onder het CFE-ak- koord. Dus weigerde de NAVO. Zo'n artillerie-trekker zou im mers makkelijk ook voor het ver voer van zwaarbewapende soldaten gebruikt kunnen worden. Uiteinde lijk werd een oplossing gevonden: in de laadruimte van 8000 MTLB's moeten nu stalen rekken worden gelast zodat er geen soldaten meer kunnen zitten. NAVO-inspecteurs zullen straks op hun controlereizen door de Sov jetunie alleen moeten kijken of Vlagvertoon in Paris, waar de regeringsleiders uit de 22 landen van NAVO en Warschaupact vandaag met de ondertekening van het ontwape- •ningsakkoord een officiële stap zetten op weg naar nieuwe verhoudingen in Europa. <foto epa> "Er 5 veel druk veinig r gedachte, die het hen mogelijk t MTLB zit. Is dat niet noeuvreerruimte", vertelt Gyarma- maakte ook op andere terreinen Bush zet Praag iii centrum van nieuwe Europa PRAAG - Als eregast tijdens de massale herdenking van de 'fluwelen revolutie' die eind vorig jaar een einde maakte aan het communistische regi me in Tsjechoslowakije heeft de Amerikaanse president Ge orge Bush zaterdag blijvende steun toegezegd voor de op bouw van een democratisch Tsjechoslowakije en zich uit gesproken voor Praag als zetel van het permanente secretari aat van de CVSE, de Conferen tie over Veiligheid en Samen werking in Europa. Bush en de Tsjechoslowaak- se president Vaclav Havel ver schenen op een volgepakt Wenceslasplein voor een me nigte van ongeveer 100.000 toe hoorders die met Tsjechoslo- waakse en Amerikaanse vlag gen zwaaiden. "Het is juist als deze stad - die ooit op de scheidslijn lag van de Koude Oorlog lag maar nu gesitueerd is in het hart is van het nieuwe en verenigde Europa - een centrale rol speelt in het stre ven van de CVSE om de gren zen van de vrijheid te verbre den". aldus Bush. het geval, dan gaat het om een pant serwagen en daarvan is het aantal in het akkoord beperkt. Zo kan ont duiking simpel worden vastgesteld. Dat geldt ook voor pantserwa gens die ook gebruikt kunnen wor den voor gewondénvervoer, als commandopost of radiowagen. Moeten die nu als wapens worden Stroomversnelling geteld, omdat er net zo makkelijk Volgens hem hebben de Weense ti. Hongarije en in mindere mate Po len probeerden zich daar wat a ontworstelen, maar de toon va Oosteuropese kamp werd bepaald De NAVO ging de onderhandelin- door de Sovjetunie. Maar nu bestaat gen in met als doelstelling een eind Onafhankelijkheid i het overwicht v het het Warschaupact gewoon niet te maken meer, zegt Gyarmati. Warschaupact op niet-nucleair ter rein. Maar door de onttakeling van het Warschaupact is straks het om- gekeerde het geval en staan de Sov- soldaten en mitrailleurs mee kun- derhandeling^^ jets zonder bondgenoten tegenover nen worden vervoerd? Of vallen zij aan het uiteenvallen van het War- buiten het akkoord? schaupact. Ook in westerse kring Achter de Oeral geeft men toe dat zonder de turbu- Een probleem voor het Westen is lente gebeurtenissen van eind vorig ook dat de Sovjets nog snel even J?ar in Oost-Europa, en zonder de tanks en pantserwagens achter dè Duitse eenwording, de onderhande- Oeral, en dus buiten het verdragsge- l'i}gen nu nog niet afgerond zouden bied, hebben gebracht. Pure ont- Z1J"-. duiking, geven ook westerse onder- Die brachten de zaak in een handelaars toe. Maar er valt weinig stroomversnelling. Het ging soms tegen te doen. Wat achter de Oeral zelfs te snel. Wij hoopten eigenlijk staat, is niet geteld. dat de hereniging niet te snel zou Ook het aantal tanks en pantser- gaan- Dat gooide alles waar we mee wagens dat tot landbouwvoertui- bezig waren overhoop zegt een gen mag worden omgebouwd, is in westers diplomaat verrassend. We het akkoord vastgelegd. "Ze moe- hadden het gevoel dat we weer heie ten zo worden omgebouwd dat het ™aal opnieuw moesten beginnen goedkoper zou zijn nieuwe te bou- Maar dat viel mee. wen. dan ze weer als wapen bruik- Bovendien begonnen de Sovjets baar te maken", zeggen westerse zi°h onderhandelaars. Een Nederlands terug te trekken. Dat maakte ontwa- delegatielid is al bij zo'n ombouw peningsafspraken mogelijk wezen kijken. "Uit economisch oogpunt is het natuurlijk waanzin", is zijn heldere commentaar. De Sovjets verkeren in een moei- druk laten zetten doordat Gor- lijke positie. De onderhandelingen batsjov het akkoord wilde tekenen overmacht aan hun westgrens. Op de Oosteuropeanen hoeft Moskou voor zijn defensie immers niet meer te rekenen. Dat bleek de voorbije weken wel, toen deze vijf landen weigerden akkoord te gaan met de verdeling van het aantal tanks, waarover de Amerikaanse minister Baker en zijn collega Sje- vardnadze het al eens waren gewor den. Er is in het Warschaupact weken lang touwgetrokken over de verde ling van niet meer dan 150 tanks. Niet zozeer om militaire redenen, al zegt Gyarmati dat voor kleine Oost europese landen, die niet meer van zelfsprekend op Sovjet-bescher ming hoeven te rekenen, ook de hoog 'tempo''uit'Óost-iüropa kleine aantallen belangrijk zijrv Veel belangrijker was dat de Oos teuropeanen aan Moskou hun onaf hankelijkheid wilden bewijzen. "We wilden laten zien dat de Sov- de onderhandelaars tot dat mo ment alleen maar hadden kunnen dromen. "We hebben ons ook onder jetunie niet meer in staat is Europa begonnen als gesprekken tussen op de CVSE-top m Parijs NAVO en Warschaupact. Maar door De laatste doorbraak kwam het uiteenvallen van het laatste is voorbije zomer, toen het westen be daarvan geen sprake meer. Moskou reid bleek de omvang van de troe- te domineren", zegt de Hongaarse ambassadeur. "En de Sovjets wi slim genoeg om te doen wat wij dg hun vroegen". Plafonds alleen komen te staan, verlaten penmacht van het verenigde Duits door haar vroegere bondgenoten land ter discussie te stellen. Dat was die zich aan de druk van Moskou voor de Sovjets een geruststellende hebben ontworsteld. CONVENTIONELE BEWAPENING IN EUROPA VOOR EN NA 'WENEN' ■■BH 20.000 123.022 eiüHÜ 1 51.714 I 80.112 2000 1005 1985 helikopters H aantallen na de onderhandelingen (Navo en Warschaupakt samen) aantallen vóór de onderhandelingen LU aantallen Navo I aantallen Warschaupakt gft Hoewel verreweg de meeste con cessies door de Sovjets en hun vroe gere bondgenoten zijn gedaan, heeft ook de NAVO niet helemaal gekregen wat het wilde. Zo liggen de plafonds hoger dan het westen had voorgesteld, hier en daar (vlieg tuigen, kanonnen) zelfs hoger dan wat de NAVO nu zelfheeft. "Zij hadden hogere plafonds no dig om beter te kunnen verdelen. Anders kwamen zij er gewoon niet uit", zeggen westerse diplomaten. Slechts op een beperkt aantal kwes ties heeft de NAVO concessies moe ten doen. Westerse diplomaten noe men vooral de halve afspraken over de beperking van vliegtuigen. Op land geplaatste marinevlieg tuigen zijn slechts deels opgeno men, en trainingsvliegtuigen die ook gevechtstaken kunnen uitvoe ren, worden volgens de NAVO on voldoende beperkt. Ook semi-mili- taire eenheden, zoals de KGB, blij ven buiten het akkoord. Niets belet de Russen daar wapentuig naar door te schuiven. Voorlopig laat het westen het ech ter daarbij. De Sovjets zullen het al moeilyk genoeg hebben om aan alle eisen van het CFE-akkoord te vol doen. Bovendien zouden verder gaande reducties dit keer vooral de NAVO-strijdkrachten treffen. Bei de partijen hebben dus belang bij rust aan het onderhandelingsfront. Oecumene scoort hoog in onderzoek AMERSFOORT (ANP) - Sa men vieren dat zien de ker ken op plaatselijk niveau als hun voornaamste taak. Dan volgen dienst aan de samenle ving, groeien in geloof, uitdra gen van de boodschap en ver anderen van structuren. Dit blijkt uit een enquête die ge houden is onder plaatselijke, pro vinciale en regionale raden van kerken. De resultaten ervan, die geen wetenschappelijke waarde hebben, werden zaterdag in Amersfoort bekend gemaakt op een werkdag van de Raad van Kerken in Nederland. Vieringen blijken ook het beste te lukken. Diakonaat en samenlevingsvra- gen scoorden duidelijk minder. Weinig aandacht is er voor media: lokale omroep, kabel of huis aan huisbladen. Als barrières werden genoemd lauwheid, structurele hindernis sen, bisschoppelijke verboden, gebrek aan mankracht of tijd, concentratie op eigen identiteit en inzinkingen omdat het nieuwe eraf is of omdat er sprake is van algemene geloofsmoeheid. Tijdens de drukbezochte werk dag bleek dat de aanwezigen het zeker over één ding eens waren: oecumene moet! Het is een op dracht van de Heer van de Kerk het voorkomt vele overlappin gen. Maar het doel is niet, zo von den de aanwezigen in Amers foort, dat alle kerken en kerkjes op één hoop worden gegooid. Het gaat meer om de geloofwaardig heid van de kerk. Plaatselijke raden van kerken moeten voorkomen dat ze als ali bi worden gebruikt. Het is beter dat ze dicht in de buurt van de be leidsorganen blijven zitten. Soms moeten ze vooruitlopen als ver spieder, soms doen ze er wijs aan 'Antisemitisch regime dus tot erger in staat' AMSTERDAM (ANP) - Waarom zitten er onder de gegijzelden in Irak geen joden, zo vraagt rabbijn Lody van de Kamp uit Amster dam zich af in zijn bijdrage 'Trots op minister van BZ' in het Nieuw Israëlietisch Weekblad. Omdat Irak al jaren verboden is voor jo den. Dit is het moment om te be seffen dat een regime dat een be volkingsgroep op grond van anti semitisme of racisme niet wel kom heet, in staat is om ook ande ren te gijzelen of nog veel erger. Rabbijnen hoeven zich nog niet beschikbaar te houden om naar Bagdad af te reizen. Degenen die nu door Saddam gevangen wor den gehouden, hebben netjes een briefje ingevuld dat zij niet-jood zijn of hebben verklaard dat ze Nederlands-Hervormd, gerefor meerd of iets dergelijks te zijn. Uiteindelijk moest er toch gebag gerd worden, moest de KLM vlie gen en moest er nog het een en an der aan de regering van Irak wor den geleverd. En dan voltrekt zich nu het drama. "Zij die het gelukt is om binnen te komen, hebben de grootste moeite om er weer uit te komen. Ieder gevoel van leedvermaak is vanzelfsprekend ongepast. De spanning, het verdriet en de onze kerheid van alle betrokkenen ver dienen een ieders aandacht". Sinds het begin van de gijzelin gen wordt een niet aflatende stroom van bezoekers in Bagdad gesignaleerd die allemaal bereid zijn een nederige knieval voor Saddam Husayn te maken. "Het resultaat is verbluffend. Voor ie dere kniebuiging mogen onge veer vijf gegijzelden mee naar huis". de achterban regelmatig te raad plegen. Flexibiliteit is noodzakelijk omdat er altijd de spanning tus sen identiteit en relevantie blijft bestaan. De kerkleiders zijn voor al geïnteresseerd op het bewaren van de identiteit, terwijl de raden van kerken zich vooral op de rele vantie van het kerk-zijn richten. Ds. A.W. Berkhof, in de Her vormde Kerk verantwoordelijk voor het oecumenisch beleid, wees tot slot op verschillende mo gelijkheden die naar zijn mening niet voldoende worden benut. Oecumene bestaat niet alleen uit gemeenschappelijke activiteiten, maar houdt ook in dat er aan dacht en begrip voor de andere kerken wordt gevraagd. Op familiefeest eigen tafel voor vrij gemaakten HILVERSUM - De kerkscheu ring in de Gereformeerde Kerken in 1944, de 'Vrijmaking', heeft die pe voren getrokken in veel fami lies. Zo kon het vier jaar later ge beuren dat op een 25-jarig huwe lijksfeest pas na veel discussie de vrijgemaakte familieleden u den uitgenodigd. Echter, moesten wel aan een aparte tafel zitten, en: "Voor het ene toilet stond een rij vrijgemaakten, v het ander een rij synodalen. En de mensen spraken niet met elkaar". Deze herinnering van de vrijge maakte mevrouw Klapwijk-Ver meer uit Berkel en Rodenrijs (vier van de zeven kinderen van het zin Vermeer werden vrijgemaakt) valt vanavond te horen in de do cumentaire 'Ander Nieuws' 1 de NCRV, die gewijd is aan persoon van prof. dr. Klaas Schil der. Zijn naam is onverbrekelijk verbonden met de splitsing die leidde tot het ontstaan van de Ge reformeerde Kerken (vrijge maakt). Dit jaar wordt herdacht dat Schilder honderd jaar geleden werd geboren. Het betekent zeker eerherstel voor de man buiten de vrijgemaakte kerken vooral gold als een 'scheurma ker'. De 'Vrijmaking' volgde op een door de synode dwingend op gelegde leer over de doop. Zij die deze leer niet wilden onderschrij ven, werden afgezet of geschorst, onder wie Schilder, wellicht de meest invloedrijke hoogleraar van dat moment. In de documentaire, die e< half uur duurt, komen ook de r cente ontwikkelingen in de rela tie tussen 'synodalen' en 'vrijge maakten' aan de orde. Twee jaar geleden erkende de gereformeer de synode schuld over haar aan deel in de Vrijmaking. Mensen die aan het woord ko men zijn onder meer Schilder dochter, mevrouw E. J. H. M. de Vries-Schilder, en haar echtge noot, ds. W. G. de Vries uit Zwol le, voorzitter van de laatste vrijge maakte synode. De laatste kan men horen zeggen dat de 'Vrijn king' het "persoonlijk verdriet van de zaak wel waard was". De documentaire wordt op Ne derland 1 uitgezonden, aanvang half acht. Mis in Albanië. Vijfduizend rooms-katholieken hebben deel genomen aan de eerste eucharie- viering in Albanië sinds 1967. Dat heeft Radio Vaticana gemeld. De mis zou zijn opgedragen in kapel op de begraafplaats van koder in het noorden van land. President Ramiz Alia kon digde vorige week de opheffing aan van het verbod op religieuze activiteiten. PHILADELPHIA Kardinaal Willebrands, jarenlang de eerste mat van het Vaticaan voor de oecumene, kreeg dit weekend in Philadelphu (VS) een prijs voor zijn aandeel in de verbeterde betrekkingen tussen de RK Kerk en het joodse volk. Willebrands kreeg de oorkonde tijdens e interconfessionele conferentie over de lessen van de Holocaust, (foto

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2