Opmars van Herman van Veen niet meer te stuiten 'Jackpot' toch weer op tv JUWELEN AVA GARDNER ONDER DE HAMER Filmrol voor Bart Peeter s? Diamond Award voor Rob de Nijs Vorstelijk onderwerp Kinderschrik PAGINA 20 RTV-SHOW MAANDAG 19 NOVEMBER 1990 LONDEN Een model showt een handjevol juwelen, afkom stig uit de collectie van de inmiddels overleden filmster Ava Gardner. Het gaat hier om een paar turquoise oorringen, een diamanten ring en een hangertje van amethist en diamantjes. De veiling van de spullen van Ava Gardner wordt aanstaande woensdag gehouden in Londen. Experts verwachten een op brengst van een slordige twee miljoen gulden. (foto ap> BRUSSEL (GPD) Regis seur Pierre Drouot wil begin volgend jaar beginnen met de opnamen van 'Alles moet weg', een speelfilm geba seerd op de eerste roman van de Vlaamse schrijver Tom Lanoye. Voor de hoofdrol worden al geruime tijd on derhandelingen gevoerd met Bart Peeters, die nog al tijd geen contract heeft on dertekend. Bart Peeters HILVERSUM - Net terug van voorstellingen in Kopenhagen en Londen, is de entertainer Herman van Veen afgereisd naar Chicago. Sinds afgelopen week speelt hij daar zijn theatershow in een serie tot en met 25 november. Hij is de laatste tijd druk geweesl Van onze medewerker Jacques d'Ancona met het planten van bomen als startpunt van een inzamelingsac tie van UNICEF, waarvoor Van Veen reeds sinds 1968 actief is. Volgens onthutsende cijfers ster ven dagelijks 40.000 kinderen in de gehele wereld. Met de ingeza melde gelden wil Herman van Veen de ontwikkeling van een inentingsprogramma mogelijk maken. Medisch wetenschappe lijk onderzoek heeft uitgewezen ANTWERPEN - Rob de Nijs heeft gisteravond in het Ant werpse sportpaleis een Diamond Award ontvangen voor zijn verdiensten voor de Nederlandse popmuziek. De uitreiking vond plaats op de eerste 'Benelux'-avond van het jaarlijkse Diamond Awards-festival. Zijn Vlaam se collega Will Tura kreeg een zelfde onderscheiding voor diens vergelijkbare carrière dat het binnen niet al te lange tijd moet lukken kinderen eenmalig een levenslang werkende injec tie te geven tegen 15 meest voor komende ziektes. De eerste boom werd op 15 september geplant door minister Pronk in het Kasteelpark te Dru- nen. In New York plantte hij eind september de tweede boom bij het gebouw van de Verenigde Naties. Daarbij waren 71 rege ringsvertegenwoordigers aanwe zig. Die van Nederland niet, trou- De New York Times vond dit zo belangrijk, dat het item de voorpagina haalde en NRC Han delsblad concludeerde dat dit de eerste keer was sedert 1967 dat een Nederlands item zo'n promi nente plaats kreeg. Tournee Herman van Veen hervat zijn toernee van anderhalve maand door ons land op 20 maart. Daar na speelt hij zijn show in de Fran se taal van iO tot en met 13 mei in Brussel en van 17 mei tot en met 8 juni in Parijs. Er zijn net twee boeken van hem uit. 'De Clowns' begeleidt de gelijknamige Duitse televisie- serie die in ons land door Veroni ca werd uitgezonden en 'Prop vol' is geschreven in opdracht van het ministerie van buiten landse zaken. Het wordt op tal van basisscholen gebruikt. In de platenstudio maakte Herman van Veen 'Goedemor gen' met de liedjes uit de tv-serie 'Alfred J. Kwak.' Binnenkort verschijnt de cd 'A Souvenir,' met 16 titels in vier talen, opge nomen in Carré, op Broadway en in Carnegie Hall te New York, l'Olympia en in het Hamburgse Schauspielhaus. Voor Herman van Veen een e je ook niet elke dag. De 'First Lady had de grootste pret met de zevenjarige Michael tijdens haar erkènnin™ z^n gSufdsto- gers verschijnen nu viertalig, we reldwijd. - PRAAG - Barbara Bush, echtgenote van de huidige president van Amerika, die rare gezichten trekt: LONDEN De Britse Hilary Shedel beleefde onlangs de 'dag van haar leven'. Ze werd uit 35 fo tografen uitverkoren om een officiële foto van prins Charles te maken, ter gelegenheid van zijn 42-ste verjaardag. De fo tosessie vond plaats in de residentie van de konin gin-moeder in Schotland. (foto AP) HILVERSUM (ANP) - Het televisiespelletje 'Jackpot' wordt komende donderdag weer gewoon uitgezonden. 'Jackpot', dat gewoonlijk op donderdag, vrijdag en zaterdag door Veronica, TROS en AVRO op de buis wordt gebracht, kon eind vorige week plotsklaps niet worden uitgezonden. De producent, John de Mol Productions, kon op dat moment geen afleveringen aanbieden. Dat kwam omdat de rechter uitzending van een deel van het programma verbood, omdat de rechten van het onderdeel „Trefwoord*' in handen zijn van Vlaamse Televisie Produkties NV. Vanaf komende donderdag zegt Nassenstein het programma weer aan de drie omroe pen te kunnen leveren. Er zullen nieuwe afleveringen worden gemaakt. Tien afleverin gen die al klaar lagen zijn niet meer te gebruiken, wat een forse strop is voor John de Mol Productions. Nassenstein wil niet zeggen hoe groot de schade is, maar hij wijst er wel op dat het maken van televisieprogramma's arbeidsintensief is en duur. De TROS zond vrijdagavond in de plaats van „Jackpot" de natuurfilm „Wild World of Animals" uit. De AVRO vergaste de kijker zaterdag op een dubbele aflevering van de se rie Growing Pains. Dit jaar arriveerde de Sintsa men met zijn hofhouding van overwonnen en bekeerde zwarte duivels, in het regenachtige El- burg. "Maar zonder regen kun je niet varen", meldde verslag gever Aart Staartjes opgewekt, die traditiegetrouw de goedhei ligman, namens de Nederland se beeldbuiskinderen, verwel komt. De Zwarte Pieten hebben geen roe meer bij zich, en zelfs de grote opbergzak hebben ze in Spanje achtergelaten. De Sint is, zowel voor lieve als stoute kinderen, al weer jarenlang een lieve opa, die geen barse stem meer opzet en niet meer het jaarboek openslaat om een on deugende peuter voor zijn eu veldaden ter verantwoording te roepen. Jaren geleden zag Godfried Bomans, die nu en dan als plaatsbekleder van de Spaanse heilige mocht optreden, dat de Sint bij zijn binnenkomst in de haven van Harlingen de zak met een brede zwaai in de gol ven smeet. Bomans beschouwde dit gebaar als de belangrijkste kerkelijke gebeurtenis van dat jaar: Het gebaar drukt op tref fende wijze een verandering in mentaliteit uit. De man komt niet meer om te straffen, hij wil alleen maar lief zijn. Zak en roe worden immers ook niet meer op de preekstoel gehanteerd, de donderpreken over hel en vage vuur zijn in onbruik geraakt, de vasten is afgeschaft en het boetekleed werd in de kerkelijke kamfer opgeborgen". Vroeger was Sinterklaas een boeman, een hardvochtige grie zel, die ouders van nu geen mo ment bij hun kinderen zouden dulden. Hij was, net als de te nensnijder, de bloedzuiger en de weerwolf een eng schepsel, met een ziekelijke voorkeur voor kleine kinderen. Het bezoek aan huis was voor de kleinsten vaak een regelrechte verschrikking de wraakzuchtige bisschop symboliseerde zo'n beetje alles waar kinderen bang voor zijn: ze dreigden van hun vader en moeder gescheiden te worden, opgesloten in een donkere zak. Eenmaal in Spanje, zouden ze tot pepernoten vermalen wor den. Vorig jaar werd er in het Let terkundig Museum in Den Haag een tentoonstelling gehou den over Sinterklaas in de Ne derlandse literatuur. De exposi tie begon met een blijspel can Bredero, uit 1617, waarin al de schoen bij het haardvuur werd gezet. In de negentiende eeuw steldp men de Sint als een weldoener voor, een voorbeeldi ge figuur, die door moralisten ten zeerste werd geprezen. In onze eeuw voltrok zich de om slag van Sinterklaas van kin- derschrik tot kindervriend. Men mocht de kinderen niet langer bedreigen en angst aanjagen. Maar Godfried Bomans herin nert zich nog heel goed hoe hij als kind in de rats zat voor de man, die van zijn verjaardag een nationale gebeurtenis maakte: "Ik zou mij liever blin delings in de gracht geworpen hebben dan op de knie van deze ploert plaats te nemen". Hij zag hoe zelfs zijn ouders verbleekten bij het onvriendelijke optreden van een verzuurde oom, die de deur van de kamer opentrapte en vervolgens met donderende stem het woord tot zijn krijtwit te neefjes en nichtjes richtte: "Zijn hier nog kinderen die in de zak moeten"?! Bomans se nior antwoordde daarop met: "Nee, Sinterklaas". Het was duidelijk dat de Sint niet erg in genomen was met dit antwoord. Na enig heen en weer gepraat haalde hij dan ten slotte de ca deautjes te voorschijn, die ech ter met grote tegenzin aan de kinderen werden overhandigd. Er was in de tijd van Bomans' jeugd dan ook weinig reden om naar het heerlijk avondje uit te zien. Sinterklaas werd voorge steld als de man die op zijn ver-( jaardag een rekening met het kind te vereffenen had. Wilde Jan niet naar bed? Weigerde Mientje de witlof op te eten? Geen nood - vader of moeder kon een glimlach niet onder drukken: hij of zij maakte van de overtreding proces-verbaal op en stuurde dit per luchtpost naar Spanje. Jullie zijn nog niet jarig", lieten zij hun kroost weten. Bomans vond dat lang niet ie dereen geschikt was om een tab berd aan te trekken. Sommige Sinten zijn een aanfluiting voor de bisschoppelijke waardig heid; zij verspreiden een geur van jenever in plaats van een geur van heiligheid. Hun praat jes zijn allesbehalve stichtelijk. Soms steken er onder hun souta- ne een paar broekspijpen uit. Aankomende Sinten zouden een examen moeten afleggen, waar bij hun spreekvaardigheid en kindvriendelijkheid getoetst wordt. Maar het beste zou zijn om oude pastoors in dienst te ne men, want - aldus Bomans - die hebben immers al hun hele leven voor Sinterklaas gespeeld. ...OMVAT DE NAVO ALLEEN IN HET EIGEN GE0IÊ2) IN ACTIE KAN KOMEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 20